Panic neemt het op tegen Milosevic Buitenland Akkoord geeft Rwanda weer zicht op toekomst Blij met voedselhulp 'Ik zag mijn benen aan de overkant liggen9 Brits spoor voor deel in verkoop Zuidafrikaanse agenten wilden ex-collega in Londen ombrengen Laat het een troost zijn dat je niet alleen staat' Campagne Ross Perot kampt met tegenslagen WOENSDAG 15 JUL11992 The Independent IPS« Pinatubo begint weer te spuwen manila» De Filipijnse vulkaan Pinatubo is gistermiddag weer begonnen te spuwen. Bergen puin van de hevige uitbarsting van vorig jaar kwamen in beweging en deden rivieren buiten hun oevers treden. De uitbarsting is niet hevig. De bevolking in de omgeving van de Pinatubo was zich er niet van bewust dat de vulkaan weer actief was geworden. Vliegtuigramp in Yemen sana'A In Yemen is gisteravond een militair vliegtuig neerge stort. Alle 68 inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was op weg van een voormalige Sovjet-legerbasis op het eiland Socotra naar Aden en stortte in slecht weer neer toen het de luchthaven van Aden naderde. China executeert drugshandelaars pekinc Zeker 277 drugshandelaren zijn in de eerste zes maan den van dit jaar geëxecuteerd in de Zuidwestchinese provincie Yunnan. Yunnan ligt aan de grens met Myanmar (Burma) en vlak bij de opiumvelden van de zogeheten Gouden Driehoek. Doden bij vliegramp in Nachitsjevan moskou In het roerige Nachitsjevan is gisteren een passagiers vliegtuig met gezinnen van militairen bij het opstijgen neerge stort. Negenentwintig mensen kwamen om het leven. Vijf van de 34 inzittenden overleefden het ongeluk. De enclave Nachtitsje- van behoort formeel tot Azerbajdzjan, maar wordt omsloten door Armenië, Iran en Turkije. Litouwse premier moet opstappen vilnius Het Litouwse parlement heeft premier Gediminas Vag- norius gisteren naar huis gestuurd. De parlementariërs namen met 69 tegen zes stemmen een motie van wantrouwen tegen hem aan. De afgevaardigden verweten hem niet genoeg te doen om een markteconomie in te voeren. Amnesty beschuldigt politie Venezuela caracas» Tijdens de mislukte couppoging afgelopen februari in Venezuela hebben veiligheidstroepen zeven mensen standrech telijk geëxecuteerd. Tientallen andere mensen zouden de afgelo pen maanden zijn gemarteld door de politie. Amnesty Interna tional heeft dat vandaag bekendgemaakt. De Klerk paait ANC Johannesburg De Zuidafrikaanse president De Klerk heft twee beruchte politie- en legereenheden op die ervan worden ver dacht het geweld in de zwarte woonoorden aan te wakkeren. De opheffing van de voormalige anti-guerrilla-eenheid Koevoet en het legerbataljon '32', dat voornamelijk uit Angolese huurlingen bestaat, maakt deel uit van een pakket maatregelen waarmee het ANC teruggelokt moet worden naar de onderhandelingsta fel. Miljoenenroof op luchthaven Ibiza ibiza» Een zevental gemaskerde rovers heeft gisteren op de luchthaven van Ibiza miljoenen gulden buitgemaakt door lucht havenpersoneel en geldlopers die zakken bankbiljetten naar een vliegtuig droegen met behulp van traangas uit te schakelen. De buit wordt geschat op 780 miljoen peseta, ongeveer 13,5 miljoen gulden. Een functionaris van de luchthaven zei dat het geld af komstig was van plaatselijke banken en elke dag om dezelfde tijd werd vervoerd. Aanslag op Griekse minister athene De Griekse minister van financien is gisteren in Athene ternauwernood ontsnapt aan een aanslag met een anti-tankgra naat. De granaat, die vanuit een nabijgelegen gebouw werd af gevuurd, schoot rakelings over de auto van minister Paleokras- sas heen en trof een geparkeerde auto, waarbij een voorbijgan ger werd gedood en vijf anderen gewond raakten. De minister liep lichte brandwonden op toen de geparkeerde auto in brand vloog. De linkse tereurgroep November 17 heeft de aanslag op geëist 'Geen geld voor nieuwe nederzettingen' Jeruzalem» Israël zal geen geld uittrekken voor de bouw van nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Dat heeft de nieuwe minister van huisvesting Ben- Eliezer gisteren gezegd. Onbekend is nog of de regering Rabin wel de bouw van 23.000 woningen waaraan nog wordt gewerkt, wil voltooien. Slowakije vrijdag soeverein bratislava» Het Slowaakse parlement zal Slowakije naar ver wachting vrijdag soeverein verklaren en volgende maand een ei gen grondwet aannemen. Premier Meciar heeft gisteren aange kondigd dat hij yervolgens een referendum wil houden over de toekomstige band met de Tsjechische republiek. ARUSHA PAUL CHINTOWA Na drie dagen van moeizame onderhandelingen hebben de Rwandese regering en de rebel len van het Rwandese Patriotti sche Front (FPR) besloten tot een wapenstilstand. Het be stand moet een einde maken aan de burgeroorlog die Rwanda al 21 maanden teistert en minstens een kwart miljoen mensen dakloos heeft gemaakt. Rwanda is het meest dichtbe volkte land van Afrika. Het Arusha-verdrag voorziet in een staakt-het-vuren dat ko mende zondag ingaat en de sa menstelling van een interim-re gering. Daarnaast zal de orde in het land worden hersteld en de mensenrechten worden geres pecteerd. Dat laatste is een van de eisen van de FPR. Vijftig neutrale waarnemers zul len toezicht houden op de nale ving van het staakt-het-vuren. De waarnemers zijn afkomstig uit onder andere Burundi, Tan zania, Uganda, Zaire, België, Frankrijk en de Verenigde Sta- Het staakt-het-vuren zal wor den gevolgd door onderhande lingen die uiteindelijk moeten leiden tot de sarhenstelling van Verrassende rede Joegoslavische premier Nog maar net beëdigd tot premier van Joegoslavië (Ser vië en Montenegro) heeft Milan Panic gisteren de aanval geopend op het beleid van de Servische president Slo bodan Milosevic. In een verrassende rede tot het federale parlement sprak hij over 'de volledige demilitarisering van het verscheurde Bosnië-Hercegovina, vergaande her vormingen in eigen land en de ontmanteling van het so cialistische (ex-communistische) systeem in (rest)-)Joe goslavië'. „De regering zal alle maatrege len nemen om werkelijke de mocratisering van het politieke leven te verzekeren", aldus Pa- Der 162- premier, jarige zakenman die in de VS zijn fortuin heeft gemaakt, be loofde voor het einde van het jaar nieuwe verkiezingen „op alle niveaus" en een einde aan de staatscontrole van de media. Hij kondigde bovendien een economisch hervormingspro gramma aan met een snelle pri vatiseringvan staatsbedrijven. Ofschoon hij uiterlijk onaan gedaan bleef, zullen deze woor den bij de toeluisterende Servi sche president inwendig toch wel, enig geborrel hebben gege ven. Zo besloot hij onlangs juist Milan Panic na zijn installatie tot premier. FOTO EPA bedrijven te nationaliseren. Panic maakte duidelijk dat zijn regering zal streven naar vrede tussen het nieuwe Joego slavië en de andere republieken. plaatselijke verdoving moest worden uitgevoerd. Hij wilde liever niet praten over de pijn die hij daarbij voelde. „Mijn vriend Amer lag in een plas bloed naast mij. Ik hoorde de andere kinderen gillen, roe pen en huilen. Toen raakte ik bewusteloos. Ik weet dat VN- mensen me wegdroegen en naar het ziekenhuis brachten. Zij zeiden dat alles goed zou komen." Het eerste waar hij naar vroeg toen hij bijkwam was zijn vriend Amer Konakovic. De 13-jarige was echter nog steeds niet bij bewustzijn en had in zijn hersenen en zijn borst granaatscherven opgelo pen. De artsen dachten dat hij het niet zou halen. Zestien mortiergranaten zijn maandagavond zonder waar schuwing afgevuurd op een straat bij het hoofdkwartier van Verenigde Naties in Saraje vo, waar tieners snoepgoed op vingen dat de vredestroepen naar buiten wierpen. Door het inslaan van de granaten viel ten minste een dode en raak ten 23 mensen gewond. „Ik hoorde de explosie. Het volgende moment lag ik op straat en ik zag mijn benen aan de overkant liggen. Ik her kende ze aan mijn tennis schoenen," zei de 16-jarige Alen Sukic gisteren na de ope ratie, die bij gebrek aan medi camenten met slechts een Een eerste stap in die richting is volgens hem het herstel van de betrekkingen tussen de betrok ken landen op het gebied van verkeer, handel, post en ener gie. De premier, die ook het mi nisterie van defensie onder zijn hoede neemt, zei dat vergaande hervormingen nodig zijn om de VN ervan te overtuigen de sanc ties op te heffen. „De nieuwe fe derale regering zal haar uiterste best doen om te bewerkstelligen dat alle partijen direct een staakt-het-vuren in acht ne- Toch is het de vraag of Panic zijn woorden ook in daden zal kunnen omzetten. Milosevic, die tot nu toe eigenlijk de dienst uitmaakt in rest-Joegoslavië, zit nog steeds redelijk stevig in het zadel. Zijn socialistische partij heeft het machtsmonopolie. Massale demonstraties van de oppositie, die overigens onder ling erg verdeeld is, hebben hem niet zichtbaar aan het wankelen gebracht. Vooralsnog lijken Panics woorden vooral bestemd voor toehoorders in het Westen. In eigen land moet hij zijn publiek nog veroveren. De Michelis ook al verdacht van corruptie Op de lange lijst van Italiaanse politici verdacht van corruptie, is weer een nieuwe naam toege voegd: Gianni De Michelis, so cialistische ex-minister van bui tenlandse zaken in het vorige Italiaanse kabinet. De Michelis zal, wanneer het parlement zijn parlementaire onschendbaarheid opheft, voor de rechter moeten verschijnen in verband met het aannemen van steekpenningen in 'zijn' stad Venetië. De aanklacht.rijdt De Miche lis aardig in de wielen, aange zien hij op de nominatie staat om vice-secretaris van de Socia listische Partij te worden. fort dauphin Het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, zorgt er op het Oostafrikaanse eiland Madagaskar voor dat 3000 vrouwen en kinderen ondanks de extreme droogte waardoor de oogsten zijn mis lukt—toch iets te eten hebben. Miljoenen Afrikanen kampen met voedseltekorten. fo io afp» De Britse regering wil de verlies lijdende nationale spoorweg maatschappij, British Rail (BR), voor een groot deel privatiseren. Dat is de kern van het gisteren gepubliceerde 'witboek' voor BR. Eerdere plannen van de re gering gingen nog uit van de volledige privatisering van BR. „British Rail maakt grote ver liezen", zo verklaarde minister van transport MacGregor tij dens de publikatie van het rap port. „Ze kan daarom niet ge heel worden verkocht. Door deels te privatiseren hoopt de conservatieve regering de efficiency van het spoorweg verkeer te verbeteren en op ter mijn een eind te maken aan de subsidiestroom. Volgens de regeringsplannen wordt het vrachtvervoer ver kocht aan het bedrijfsleven. Het vervoer van passagiers kan op sommige lijnen worden uitbe steed door middel van een frcin- c/iise-contract, wat inhoudt dat ondernemers die lijnen zelf standig beheren onder de vlag van BR. Verder gaan stations in de verkoop of worden ze ver huurd aan zakenmensen. Sommige ondernemers heb ben hun interesse al laten blij ken. BR leed vorig jaar overi gens een verlies van 144,7 mil joen pond sterling (463 miljoen gulden). Twee Zuidafrikaanse veiligheidsagenten zijn in april op een geheime missie in Londen geweest met de bedoeling de voormalige Zuidafrikaanse politieman Dirk Coetzee te vermoorden. De twee agenten zouden daarvoor hebben samengespan nen met Noordierse paramilitaire loyalisten. De aanslag werd voorkomen door tijdig ingrijpen van de getipte Britse geheime dienst. Dit wordt van daag onthuld door de Britse krant The Indepen dent Dirk Coetzee is een voormalige agent van de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst die voor fcijn' voormalige collega's bovenaan de lijst van verra ders staat. Hij heeft niet alleen zijn voormalige werkgevers in 1989 de rug toegekeerd, maar ook is hij vervolgens lid geworden van het ANC. Coetzee is een belangrijk doelwit voor de hard liners omdat hij in de toekomst met meer bewij zen zou kunnen komen voor de misdaden van zijn voormalige collega's. Als belangrijkste getuige van de Zuidafrikaanse commissie-Harms, die po litieke moorden onderzocht, heeft hij al de na men genoemd van verscheidene vooraanstaande politiemannen die tot moord hebben aangezet. Sinds maart 1991 woont Coetzee onder politiebe scherming in Londen. De twee agenten zouden het bevel hebben ge had de aanslag op Coetzee voor te bereiden. Die zou worden uitgevoerd door een moordeskader van de loyalisten. Doordat de Britse geheime dienst was getint, werden zij vanaf hun aankomst op het vliegveld gevtilgd. Toen zij een pair dagen later weer op het vliegtuig wilden stappen, wer den zij samen met één van hun Noordierse con tacten gearresteerd en drie dagen ondervraagd. De Zuidafrikaanse president De Klerk heeft in middels een onderzoek laten instellen naar de gang van zaken. Jesse Jackson zet Democratische conventie in vuur en vlam NEW VORK «Rtr-GPD Jesse Jackson heeft met een donderpreek, zoals alleen hij die kan leveren, de Democrati sche partijconventie in New York gisteravond in vuur en vlam gezet. De dominee nam met een bezielende rede de vrees weg dat hij het koppel Clinton-Gore slechts halfhartige steun zou geven. De stem van Jackson is van belang om kie zers uit minderheidsgroepen in de Amerikaanse samenleving (zwarten, latino's) achter het Democratische koppel te krij gen. een interim-regering waarin de FPR en het Rwandese leger zijn vertegenwoordigd. Deze onder handelingen moeten binnen 60 dagen zijn afgerond. Eind janu ari 1993 het zal vredesakkoord worden ondertekend. De burgeroorlog begon op 1 ok tober 1990 toen ongeveer 10.000 rebellen van de FPR vanuit het naburige Burundi Rwanda binnenvielen om het regime van president Juvenal Habyarimana ten val te bren gen. De FPR bestaat uit Tutsi's en beschuldigt de regering ervan alleen leden van de andere etni sche groep, de Hutu's, aan te stellen in regerings- en over- heidposten. Ongeveer 85 pro cent van de in totaal 7,5 miljoen Rwandezen is Hutu, de overige 14 procent behoort tot de Tut si's. Het Rwandese leger werd tijdens de burgeroorlog ge steund door Frankrijk. De FPR zou volgens verschillende bron nen steun hebben gehad vanuit Uganda. DeTanzaniaanse mi nister van buitènlandse zaken noemde het akkoord „een over winning voor het volk van Rwanda. Volgend jaar zal in Rwanda vrede heersen. Het ver drag toont aan dat Afrika haar eigen boontjes kan doppen". Jackson nam in zijn toespraak enkele waarschuwingen op dat de partij menselijke liberale be ginselen niet moet opofferen aan een comfortabele plaats in het politieke midden. Maar zijn steun zonder reserve en de emotionele lading die hij de bij eenkomst gaf, leek alles wat Clinton had kunnen wensen. „President Bill Clinton, je hebt een zware lente overleefd", was zijn openingszin die door applaus werd onderbroken. „Dat maakt je sterker voor de herfst. Met je striemen moet je ons genezen en beter maken. De hoop van velen hangt af van jouw zoektocht. Laat het een troost zijn dat je niet alleen staat." Het applaus werd tot ovaties, en de ovaties tot gejuich en het schreeuwen van „Jesse! Jesse!" toen hij verder ging en zei: „Het lijkt erop dat jij de race in no vember gaat winnen", en een typische Jackson-uitspraak deed over de pijn die Amerika's armen en minderheden voelen en over de morele plicht van de Democraten om hen te helpen. De Amerikaanse oud-president Jimmy Carter kreeg gisteren een wan ontvangst op de Democratische partijconventie in New York. FOTO WASHINGTON «AFP-Rtr De verkiezingscampagne van de Texaanse miljardair Ross Perot, die sinds drie maanden veel Amerikaanse burgers die ge noeg hebben van de partijpoli tiek leek aan te trekken, is in problemen gekomen. Leek hij tot voor kort sterk te profiteren van de „anti-Washington" ge voelens onder het publiek, deze week is de groei van zijn aan hang tot staan gekomen temid den van ruzies in zijn campag neleiding en berichten over om streden beloften tot strikte loya liteit die zijn medewerkers moe ten aangaan. Een en ander werpt onder specialisten in de VS vragen op of het gaat om een simpele windstilte in zijn campagne op weg naar het Witte Huis of de onvermijdelijke tegenwind voor een man die politiek wil bedrij ven zoals hij het computerbe drijf waarmee hij fortuin maak te, leidde: alleen en van bovenaf alles dicterend? Geruchten over ontslagen of problemen tussen zijn twee be roemde campagneleiders en de baas onthulden deze week het bestaan van diepgaande me ningsverschillen binnen het kamp van Perot. Campagnelei der Ed Rollins verklaarde voor de Amerikaanse televisie dat hij aanblijft maar zei dat zijn staf elke keer met Perot moet „ru- zieën" om hem zelfs de eenvou digste besluiten te doen nemen. Het was voor het eerst dat de moeilijkheden in Perots staf werden erkend, terwijl de pro fessionele campagneleiders zich verbijten over de blunders die de officieuze kandidaat tijdens recente toespraken heeft ge maakt. Perot schrijft die toe spraken zelf en wil niet luisteren naar zijn medewerkers. Opinie peilingen geven aan dat de steun voor Perot aan het slinken Daarbij komen de, maandag door de campagneleiders er kende, berichten dat van de aanhang van Perot een strikte loyaliteitsverklaring wordt ge- eist. Die zijn in principe niets nieuws in de Amerikaanse poli tiek en werden zelfs door het Hooggerechtshof wettig ver klaard. Maar dat was in een an dere tijd die van McCarthy in de jaren vijftig. De loyaliteits verklaringen lijken in elk geval aan te geven dat het onderlinge vertrouwen niet groot is in een organisatie die toch vooral op vrijwilligers drijft. Koeien 'oppiepen' TOKYO ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT Ooit waren piepers een subtiel bewijs van onmisbaarheid. Artsen, chirurgen, directeuren en journalisten vormden de voorhoede van de gebruikers van het kleine, prestigieuze ap paraatje. De nieuwste gebrui kersgroep zijn koeien. Althans in Japan, waar boeren kampen met een gebrek aan arbeids kracht. In de provincie Shi- mane is daarom een experi ment gestart om de ooit zo prestigieuze piepers in te zet ten voor het bijeenbrengen van het vee. Het principe van het experi ment berust op de zogenoem de Pavlov-reactie. Een week lang werden de koeien bloot gesteld aan piepergeluiden voor ze te eten kregen. Daarna werden ze losgelaten, met een pieper om. Vervolgens werden de koeien op etenstijd 'opge piept'. Na een maand oefenen werd resultaat geboekt FIS-leiders horen levenslang eisen De laatste Democratische president, Jimmy Carter, schaarde zich gisteren eveneens achter Clinton en uitte felle kri tiek op president Bush. Na Car ter (1980) is de economische re cessie in de VS pas echt begon nen. Carter de enige presi- dènt sinds zestig jaar die geen oorlog gevoerd heeft hekelde Bush als te oorlogszuchtig. „We moeten groot zijn in vrede en niet in oorlog". Overigens wil Clinton ook een sterke leger, dat waar nodig moet worden inge zet. De enige prominente Demo craat die Clinton nog steeds niet volmondig steunt, is mede-kan didaat Jerry Brown. Die zei gis teren Clinton wel te zullen steu nen maar diens kandidatuur niet goed te keuren. Het verschil was niemand goed duidelijk. Brown wil zich niet achter Clin ton scharen voordat die morgen zijn grote politieke speech heeft gehouden. Aanvankelijk ontzeg de de partijtop Brown daarom het woord op de conventie in de Madison Square Garden, maar Brown mag nu vanavond toch spreken. De Democraten keurden gis teren hun nieuwe beleidsplan voor de komende jaren goed dat vooral wil afrekenen met de gevolgen van wat zij zien als twaalf jaar Republikeins wanbe leid. De Democraten houden president Bush en de zijnen verantwoordelijk voor vrijwel alles wat er mis is in Amerika. De Democraten willen opko men voor de groeiende groep zwakken in de samenleving. Het sleutelwoord was dan ook 'ver andering'. Maar concrete voor stellen voor die verandering bood de conventie nog niet. De voorzitter en de vice-voor- zitter van het verboden Alge rijnse Islamitische Reddings front (FIS) hebben gisteren le venslang tegen zich horen ei sen. Tegen de vijf andere FIS- leiders die eveneens terecht staan wegens „samenzwering tegen de Staat en het organise ren van gewapende rebellie te gen de regering in juni 1991", werden gevangenisstraffen ge- eist van 10tot20iaar. Op de aanklacht tegen de is lamitische fundamentalisten staat eigenljk de doodstraf, maar dat zou het conflict in het verscheurde land slechts laten escaleren. Bovendien kreeg de verdediging van het FIS maan- dae een steun in de rug door de uitlating van de voormalige pre mier Hamrouche dat het FIS in juni vorig jaar toestemming van de regering had om de protes ten te organiseren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5