Leiden Regio Fusie Eendracht en Goede Woning Een gewone basisschool met godsdienstlessen Varkenspest bezorgt veemarkt ton schade 'Grove fout van een concern als Heineken' Mr. Coebergh overleden Weer acht jaar geëist voor doodslag en vernietigen lijk DINSDAG 14 JULI 1992 9 Groenplan 1 f\ ^oor n'euw" I V/ bouwwijk Starren- burg in Voorschoten wordt een alternatief groenplan ontwikkeld. De natuur mag haar gang gaan Fietsvierdaagse yi /i Het Leidse echtpaar I De Geus doet voor de elfde keer mee aan de Drentse Rijwielvierdaagse. „Als het lekker weer is, gaan we 's avonds ook nog wandelen" Voorhouter licht werkgever op leiden Een 21 -jarige Voorhouter wordt verdacht van verduiste ring van ruim 30.000 gulden uit een elektronicazaak aan de Bo termarkt in Leiden. De man is werknemer in dit bedrijf. Het hoofdkantoor in Rotterdam heeft aangifte gedaan van de verdui stering. De man is gisteren aangehouden en heeft inmiddels be kend geld weggenomen te hebben. De spullen die hij van het ge stolen geld heeft gekocht (boot, bromfiets, tv, videorecorder) zijn door de politie in beslag genomen. 1400 cd's gestolen uit flat leiden* Ruim 1400compact discs zijn gestolen uit een flatwo ning aan de Juliana van Stolberghof. Ook de stereo-apparatuur en enkele gouden en zilveren sieraden zijn uit het huis ont vreemd. De totale waarde daarvan is onbekend. Vrouw slaat aanrander van zich af leiden Een 32-jarige Leidse is gisterochtend aangerand op de Maliebaan. De vrouw werd omstreeks half twaalf van achteren aangevallen toen ze haar auto wilde instappen. Met een ferme klap van haar paraplu in het kruis van de man kon ze vrij ko men. Inbrekers bezoeken café leiden Ruim 2.000 gulden, 25 compact discs en een cd-speler zijn vannacht gestolen uit een café aan de Hogewoerd. De in braak werd omstreeks kwart over drie door omwonenden opge merkt. De deur werd geforceerd om binnen te komen. De hele zaak is doorzocht. Twee speelautomaten zijn opengebroken. Opera verplaatst naar Pieterskerk leiden De twee voorstellingen van opera Die Feuerburst van Haydn zijn in verband met het weer verplaatst van het Pieters kerkplein naar de Pieterskerk. De aanvangstijd, vanavond en morgenavond om half elf, blijft ongewijzigd. Diverse onderdelen van de Lakenfeesten moesten al, in verband met het slechte weer, naar een andere lokatie worden verplaatst. De Leidse veemarkt heeft door de varkenspest een schade gele den van naar schatting 100.000 gulden. De schade is niet te ver halen op het Rijk. De veemarkt is er ook niet voor verzekerd. De schade is ontstaan doordat er beduidend minder vee kon worden aangevoerd. Vanaf 29 april zijn er op de markt geen varkens meer verhandeld en be duidend minder koeien, kalve ren en schapen. Er gold vanaf die datum voor een groot deel van Zuid-Holland een vervoers- verbod voor varkens. In sommi ge gebieden mochten ook geen koeien en schapen worden ver voerd. Gisteren werd het verbod voor de meeste regio's ingetrok ken. De andere veemarkten in Nederland hebben de afgelopen weken een groei in de omzet van koeien en kalveren laten zien van ruim 10 procent. Vol gens directeur A. de Jong van de Leidse veemarkt heeft 'zijn' markt die groei niet kunnen bij houden. In 1986 leed de markt ook al aanzienlijke schade door de Afrikaanse varkenspest. „Toen hebben we geprobeerd de scha de te verhalen, maar dat lukte niet". Een poging van de elf Ne derlandse veemarkten om zich te verzekeren tegen dergelijke bedrijfsrisico's is ook mislukt. De premie was volgens De Jong zo hoog dat 'dat nooit uit kwam'. Nieuwe bouwvereniging Zijl en Vliet Woningbouwverenigingen De Eendracht en De Goede Woning gaan fuseren. De besturen van beide verhuur ders leggen eind augustus een fusievoorstel voor aan de leden met een positief advies. Na het samengaan (waar schijnlijk 1 januari 1993) ontstaat een vereniging die circa 3800 woningen beheert. De nieuwe naam wordt naar verwachting Zijl en Vliet. De besprekingen over een fusie tussen de twee woningbouw verenigingen worden sinds de cember gevoerd en zijn inmid dels zo goed als afgerond. Beide besturen zijn het eens over de wijze waarop de toekomstige organisatie er moet uitzien. Di recteur J. Duivesteijn van De Goede Woning wil hierover nog niets naar buiten brengen. „We willen eerst de ledenvergaderin gen inlichten." Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat de leden van De Eendracht en De Goede Woning de fusie niet tegenhouden. De leden van beide verenigingen hebben hun besturen eind vorig jaar zelf opgeroepen over een fusie te praten. Het samengaan wordt volgens Duivesteijn inge geven door de wil om professio neler te gaan werken.Als je de organisatie groter maakt, kan efficiënter worden gewerkt. Dat is noodzaak in deze tijd, waarin de verhuur van woningen steeds zakelijker wordt." Gezond Volgens Duivesteijn is de finan ciële positie van beide woning bouwverenigingen niet de voor naamste reden om samen te gaan. Met name de kas van De Eendracht is wat minder goed gevuld. De Goede Woning is fi nancieel wat gezonder. In het midden van de jaren tachtig zijn al fusie-besprekin gen gevoerd, die overigens mis lukten. Daarbij waren ook an dere sociale verhuurders be trokken, waaronder Ons Doel (2300 woningen). Zij is nu niet betrokken bij de fusie-gesprek - ken. „We hebben gehoord dat de Goede Woning en De Een dracht met elkaar praten. Wij hebben evenwel niets van ze gehoord. Men heeft blijkbaar besloten eerst eens te kijken hoe ver ze samen komen", meldt Ons Doel-directeur M. Glazer. In principe staat Ons Doel wel open voor een fusie. „We denken dat het voor alle woningbouwverenigingen bijna van levensbelang is om het draagvlak te verbreden. Als de nieuwe woningbouwvereniging over een tijdje hier aanklopt, zal ons bestuur haar met open ar men ontvangen." Bezoekers niet gediend van troebel bier leiden roy klopper vervolg voorpagina De meeste café-eigenaren ont dekten het slechte bier afgelo pen donderdagavond na de peurbakkentocht, toen het pu bliek massaal de kroegen op zocht. „Het leek wel Hoegaar- den, zo troebel was het. We schrokken ons wild", aldus T. Doove van café De Kroon aan de Nieuwe Rijn. In de hoop dat het om één vat zou gaan, werd een volgende fust aangeslagen. De inhoud was net zo slecht, en zo ging het nog een tijdje door. In totaal le verde Heineken negen vaten blind bier aan de Kroon. Een te lefoontje naar een vertegen woordiger van de bierbrouwerij leverde weinig op. Pas vrijdag ochtend kon nieuw bier worden geleverd. „Een grove fout van zo'n con cern. Het is onbegrijpelijk dat Heineken niet een wagen heeft staan die elk moment kan uit rukken bij dergelijke proble men", aldus Doove. Uit pure ar moede is in het café het troebe le bier aan de klanten verkocht. „We hadden geen reserve en moesten toch wat", aldus Doove. Ze weet zeker dat flinke schade is geleden door het blin de bier. „Sommige mensen willen dat toch echt niet drinken." Hoe hoog de gederfde inkomsten zijn kan ze moeilijk zeggen. Doove hoopt dat Heineken de schade zal dekken, maar de be sprekingen daarover moeten nog worden gevoerd. Ook Annie's Verjaardag aan de Hoogstraat werd opgezadeld met een fors aantal vaten blind bier. Daar viel de schade mee, omdat nog een flinke reservoor- raad goed bier voorhanden was. Wel werden verschillende taps zowel binnen als op het water podium gesloten op het mo ment dat het foute bier werd ontdekt. De Spijkerbak aan de School steeg ging wel de mist in door de fout van Heineken. Donder dag zat de kroeg zeker twee uur zonder bier, totdat bij een ander café een aantal goede vaten kon worden geleend. De Spijkerbak heeft, in tegenstelling tot De Kroon, niet doorgetapt. „Het was echt niet te verkopen." Eigenaar J. Seisveld van de Vergulde Kruik aan de Haarlem merstraat had meer geluk. Hij ontdekte al een week voor de Lakenfeesten een vat blind bier. Tijdens de Lakenfeesten had hij daarom een nieuwe, goede voorraad. Volgens woordvoerster Schoon- veld van Heineken in Zoeter- woude is de levering van blind bier het gevolg van een produk- tiefout. Doordat een aantal kleppen in de brouwerij kapot Annie's verjaardag kijkt goedkeurend naar een glaasje Heineken. Hij kon het troebel bier laten staan door de re- FOTO JAN HOLVAST Bedrijfsleider Robert van Delft van servevoorraad aan te spreken. was, is bier waaruit nog geen gist was gefilterd terechtgeko men bij wel gefilterd gerstenat. Het drinken van dit bier is ove rigens totaal ongevaarlijk, zo weet Schoonveld te melden. „Het is net als wit bier, dat gist is niet gevaarlijk". Ze zegt verder dat Heineken nog geen klachten heeft ont vangen van kroegen over scha de. Als het echt zo erg zou zijn, zouden we wel wat hebben ge hoord en dan hadden we het opgelost." Volgens de woord voerster is met café De Kroon inmiddels ook een regeling ge troffen. Er is een schadeloosstel ling in natura (in de vorm van bier) afgesproken. Op de leeftijd van 79 jaar is zon dag mr. S.C.H. Coebergh overle den. Hij was van 1957 tot 1985 bestuurslid van de Leidse vere niging voor Orthopedie 'De An- na-Kliniek' in Leiden. Bij zijn af scheid werd de 'Coebergh-prijs' ingesteld. Coebergh was afkomstig uit de uitgeverswereld. Hij was ja renlang lid van de raad van be stuur van VNU in Haarlem. Ook bezat hij een aantal commissa riaten bij Leidse bedrijven. Zijn belangstelling voor de medische wereld werd gewekt vanwege zijn achtergrond. Coebergh's vader was arts. Tot 1977 was de Anna-kliniek een klein Leids ziekenhuis voor orthopedie. De kliniek werd in 1977 gesloten en de afdeling orthopedie ging op in het AZL. Lange tijd heeft het bestuur onder leiding van Coe bergh vergeefs getracht om in Leiden een zelfstandig revalida tiecentrum op te zetten. De Hagenaar werd door de rechtbank al eerder veroordeeld tot acht jaar. Hij ging in hoger beroep omdat hij vindt dat nij ten onrechte is veroordeeld we gens doodslag. Volgens hem was er sprake van noodweer. Het slachtoffer woonde tegen de zin van de Hagenaar in zijn woning. Bij een ruzie werd het slachtoffer twintig keer gesto ken met een mes. Uitspraak 27 juli. Procureur-generaal mr. B. de Hoogh heeft in hoger beroep acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige Hagenaar die vorig jaar zomer een plaatsge noot doodstak en het lijk in stukken sneed. Lichaamsdelen werden onder meer gevonden in het Rijn-Schiekanaalin Lei den en de Haarlemmer Ring vaart. Stadsomroeper terug in Leiden Voor een dag keert morgen de stadsomroeper in leiden terug. Van af tien uur zal een daarvoor ingehuurde standwerker vanaf de zo geheten roepstoel aan de Breestraat kond doen van het gemeente lijke en toeristische nieuws. De roepstoel is het lage bordes naast de hoge trappen die toegang geven tot de Burgerzaal van het stad huis. De stadsomroeper is teruggehaald ter gelegenheid van de ope ning van een informatiecentrum op de hoek van de Breestraat en de Koorbeurssteeg. Dit Sleutelpunt wordt bemand door medewer kers van de VW en van het Platform Leiden Promotic waarin een aantal instellingen is vertegenwoordigd die de stad willen 'verko pen'. Op bijzondere feestdagen (Ixdtenfecstcn, Leidens Ontzet) kunnen bezoekers terecht bij dit Sleutelpunt voor informatie over de stad. De opening van het Sleutelpunt en de terugkeer van de stadsomroeper valt samen met de grote braderie, morgen op de Breestraat en de Haarlemmerstraat. Islamitische school ziet aantal leerlingen in jaar tijd verdubbelen basisscholen gezeten". Tijdens de lessen wordt geen extra aandacht besteed aan het land van herkomst van de leer lingen. „Je moet een hoofdlijn uitstippelen. De meeste leerlin gen komen uit Marokko, maar er zijn er ook uit Turkije, Egypte en Somalië. De kinderen leren dus klassiek Arabisch en niet Marokkaans-Arabisch". Opmerkelijk is dat islami tische leerkrachten geen voor keur krijgen bij het vervullen van vacatures. De leerkrachten zijn bijna allemaal Nederlands en niet-islamitisch. De directri ce, Nederlandse van geboorte en op latere leeftijd moslima ge worden: „We hebben nooit meegemaakt dat ouders er moeite mee hadden dat zoveel leerkrachten Nederlands en niet-islamitisch zijn. Een groepsleerkracht die geen is- lamlessen of Arabisch geeft hoeft niet per se islamitisch te zijn. We zijn juist heel voorzich tig met het aantrekken van isla mitische leerkrachten, omdat die snel worden geassocieerd met een bepaalde stroming bin nen het geloof. Wij willen een algemene school hebben, hele maal vrij zijn, zo zuiver moge lijk." Vrij betekent ook dat niet-is- lamitische leerlingen tot de school worden toegelaten. Maar Dimmers verwacht op korte ter mijn geen grote hoeveelheid aanvragen uit die hoek. „Bij het woord 'islamitisch' wordt toch wel een beetje afwachtend gere ageerd. Door wat je in de media leest wordt dat voor 99 procent negatief uitgelegd, ik denk dat het nog wel een paar jaar zal duren voor niet-islamitische ouders zich aanmelden. Bij ka tholieke scholen is dat ook zo gegaan." 'Wist u dat onze school een Ne derlandstalige school is', staat er op een poster achter een van de ramen van de islamitische basisschool Er Risèlèh. Veel ou ders blijken dat niet te weten. Denken dat de lessen in Ara bisch worden gegeven of dat het hier een koranschool be treft. Misverstanden die aan het einde van het eerste schoolsei- zoen nog niet geheel uit de we reld zijn geholpen. „Het gebeurt regelmatig dat ouders hier binnen stappen en daar naar vragen", zegt directri ce 'Juf Latifa' Dimmers. „De laatste tijd wel steeds minder. Maar Er Risèlèh is dus gewoon een door het rijk gesubsidieerde basisschool die dezelfde lesme thodes hanteert als alle andere scholen in Nederland. Alleen worden hier islamitische gods dienstlessen en Arabische taal lessen gegeven en bidden de kinderen gezamenlijk." De nieuwe school is het afge lopen jaar flink gegroeid. Eind augustus begonnen de leer krachten met 89 kinderen, in middels zijn het er 166. Dim-' mers: „Een toename van bijna honderd procent. De nieuwe leerlingen zijn meestal jongere broertjes en zusjes van kinderen die hier op school zitten. We hebben nu drie kleutergroepen. Een achtste groep hebben we nog niet, daar beginnen we vol gend seizoen mee. Voorlopig hebben we nog ruimte genoeg om te groeien. Maar als het zo doorgaat moet er misschien over een tijd een dependance komen, ik noem maar wat. Of er kan misschien in een andere gemeente in de regio een nieu we school komen." Aanpassingsproblemen van De Islamitische school staat ook open voor niet-islamitische leerlingen al zal het nog enige jaren duren voordat zij zich zullen aanmelden. FOTO HIELCO KUIPERS kinderen die vanaf andere, niet- islamitische scholen zijn geko men, zijn er volgens de directri ce niet geweest. „Nee, mij zijn geen problemen bekend. De meeste leerlingen voelen zich hier automatisch meer op hun gemak. Ze hoeven niet aan an dere kinderen uit te leggen waarom ze iets wel of niet doen." Wel moesten sommige ge meenten wennen aan de komst van Er Risèlèh. Ze zijn verplicht eventuele taxiritten van en naar de school te vergoeden, omdat het de enige islamitische school in dé Leidse regio is. Leerlingen komen behalve uit Leiden on der meer ook uit Sassenheim, Zoetermeer, Voorhout en Noordwijk. „Ik heb gehoord dat een gemeente bij een aanvraag om de taxikosten te vergoeden heeft gereageerd met de opmer king dat deze school nog niet officieel erkend is. Ach, het is ook vaak onwetendheid. Compliment De onderwijsinspectie is in maart langs geweest en heeft het schoolbestuur en het lera- renteam een compliment gege ven. In relatief korte tijd is een goede school opgezet. De direc trice: „Dat vinden we zelf heel aardig en hebben we daarom ook op die poster gezet waarop staat vermeld dat wij een Ne derlandstalige school zijn. Het is toch een hele klus om een nieuwe school op te zetten. De kinderen en ouders komen uit allerlei landen en steden. Oude re leerlingen en leerkrachten hebben op verschillende andere

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9