Felle strijd om Gorazde Verkiezingscircus VS laat meeste kijkers koud VERKIEZINGEN Buitenland Pappen en nathouden Jerry Brown komt niet aan het woord Dodental watersnood China blijft stijgen Amman verwerpt uitnodiging Rabin Betogingen van FIS waren niet illegaaV VS DINSDAG 14 JULI 1992 5 Jgemeen Nedertands Persbureau AP Associated Press Presse Agentur CPD Gemeenschappefc|ke Persdienst ie Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter 'Paus heeft een tumor' rome De Italiaanse staatsradio heeft vanmorgen gemeld dat paus Johannes Paulus lijdt aan een tumor in de dikke darm en zo snel mogelijk geopereerd moet worden. Het Vaticaan heeft dit nog niet bevestigd. Gisteren heeft de paus in een Romeins ziekenhuis verscheidene darmonderzoeken ondergaan. Er werd al gedacht aan een tumor omdat de paus al vele maanden een uiterst vermoeide indruk maakt en sterk is vermagerd. Kunstmatige mond met slechte adem sydney» Om tandplaque te kunnen onderzoeken hebben Nieuwzeelandse wetenschappers een kunstmatige mond com pleet met slechte adem en tandbedervende bacterieën gemaakt. De mond is van glas en 50 centimeter lang. In plaats van tanden heeft de mond „plaquegroeistations", waar de bacterieën wor den gekweekt met een mengsel van suiker en een stof die over eenkomt met menselijk speeksel. De stank die de mond voort brengt doet denken aan ranzige boter en maakt luchtverversers in het laboratorium noodzakelijk. Amerika stopt produktie plutonium new york» President Bush heeft gisteren gezegd dat Amerika zal stoppen met de produktie van plutonium en verrijkt uranium. De mededeling van Bush had vooral een symbolische betekenis, omdat de Amerikanen al sinds vier jaar geen plutonium meer maken. Algemene staking in El Salvador san Salvador Een algemene staking heeft gisteren in El Sal vador het openbare leven stil gelegd. De telefoon werkte niet, de postbezorging lag stil, terwijl ook op verscheidene ministeries en een groot aantal scholen niet werd gewerkt. Aan de staking, die ook vandaag voortduurt, nemen volgens de vakbonden circa 150.000 mensen deel. Bestand in Rwanda arusha» De regering van Rwanda en de verzetsbeweging RPF hebben gisteren een formeel staakt-het-vuren getekend en plechtig verklaard dat zij zullen blijven streven naar een politie ke oplossing van hun 21 maanden oude conflict. Het akkoord behelst een tijdelijk staakt-het-vuren dat 19 juli om middernacht ingaat en dat moet worden gevolgd door een volledig bestand in de nacht van 31 juli. Daarna moet de legering volgen van 50 mi litaire waarnemers uit Nigeria, Senegal en Zimbabwe, die moe ten toezien op de naleving van het akkoord. Praag: Werken aan boedelscheiding praag» De nieuwe Tsjechische regering zal zich de komende maanden vooral bezighouden met voorbereidingen voor een eventuele afscheiding van Slowakije. De nieuwe Tsjechische premier Klaus zei gisteren in Praag dat zijn kabinet daarmee re ageerde op de bewegingen in Slowakije. De Tsjechoslowaakse president Véclav Havel heeft zondag tijdens zijn wekelijks radio praatje gezegd onder bepaalde voorwaarden bereid te zijn na het uiteenvallen van de federatie president te worden van Tsje chië. Monsterverbond automatiseerders new york De automatiseringsconcerns IBM (VS), Siemens (Duitsland) en Toshiba (Japan) gaan een monsterverbond aan. Uit kostenoverwegingen hebben zij besloten tot de gezamenlijke ontwikkeling van een dynamische geheugenchip (DRAM). Het project gaat zo'n 1,7 miljard gulden kosten, zo is gisteren be kendgemaakt. De nieuwe chip krijgt voldoende geheugencapa citeit voor de opslag van ruim 25.000 bladzijden getikte tekst. Gouverneur moet eerst Clinton steunen new york henk dam correspondent Zonder de luidruchtige aanhan gers van Jerry Brown had die andere Brown, Ronald, al op de eerste dag zijn zin gekregen. De voorzitter van de Democrati sche Partij wilde dat het gebeu ren in de New Yorkse Madison Square Garden een feest van eensgezindheid zou worden. Maar de 'Brownies' weigerden gisteravond mee te doen met de Clinton-mania van hun partij genoten. De perfect party moet daarom nog even wachten tot donder dagavond, als de vijfduizend Democraten Bill Clinton zullen aanwijzen als hun presidents kandidaat. Tot ergernis van de meesten van die vijfduizend eis ten de aanhangers van Jerry Brown met grote nadruk een rol op voor hun kandidaat. Maar de al kansloze ex-gouverneur van California is door de partijtop de mond gesnoerd. Hij mag de Democratische hong kong correspondent China is nog niet van plan een beroep te doen op de interna tionale gemeenschap voor hulp bij de grootscheepse overstro mingen in het zuiden en mid den van China. Dit ondanks dat, zoals het officiële persbureau Nieuw China meldt, al meer dan duizend mensen zijn om gekomen. Honderdduizenden zijn dakloos geraakt en een half miljoen hectare land staat on der water. Volgens Chinese functionarissen is dit nog maar het begin. Miljoenen militairen en bur gers zijn in de weer bij de strijd tegen het water. De situatie in d^ zwaarst getroffen kustpro- de Beslissend offensief Ser\>iërs Servische strijdkrachten zijn vanmorgen begonnen aan een, wat ooggetuigen noemen, „beslissend" offensief te gen de door hoofdzakelijk door moslims bewoonde stad Gorazde in Oost-Bosnië. „Ons staat slechts de dood te wachten", riep de verslaggever van Radio Sarajevo dra matisch door de microfoon. Sydney Ongeveer zestig grienden zijn van nacht aangespoeld op het strand van Seal Rocks, zo'n 200 kilometer ten noorden van het Australische Sydney. Dierenbeschermers en vrijwilligers proberen de walvissen te redden. WÊÊÊÊÊ De bijna drie ton wegende dieren kunnen op het land wel ademhalen, maar moeten zo snel mogelijk weer vlot worden getrokken om te voorkomen dat hun longen door het lichaams gewicht geplet worden. Het is de tweede keer in zeven jaar dat zich bij Seal Rocks walvissen op het strand hebben geworpen. foto afp sa rajev o-belgrado dpa-ap-gpd De 70.000 bewoners en 30.000 vluchtelingen in Gorazde heb ben geen elektriciteit, water, voedsel en medicijnen. De Bosnische VN-ambassadeur verwacht dat Goradze „een maalstroom van genocide en vernietiging" wordt, temeer daar in de stad duizenden kin deren, vrouwen en ouderen ver blijven die de „etnische zuive ringen" elders zijn ontvlucht. a- In het grote offensief in Noord-Bosnië hebben de Servi- jk sche troepen, volgens hun zeg gen, definitief de stad Odzak, die een Kroatische bevolking heeft, in bezit genomen. Ver scheidene dorpen in de grens regio tussen Kroatië en Noord- gg Bosnië liggen voortdurend on der Servisch vuur. Het gebied herbergt tienduizenden ont heemden die het oorlogsgeweld in Bosnië-Hercegovina zijn ont vlucht. Kroatië en Bosnië hebben de Veiligheidsraad gisteren ver zocht om militair ingrijpen om een einde te maken aan het bloedvergieten. Kroatië heeft gisteren ook gezegd de stroom vluchtelingen uit het buurland niet meer aan te kunnen. Er zijn meer dan een 650.000 Bosni sche vluchtelingen in Kroatië. Het gezaghebbende, in Bel grado verschijnende dagblad Borba voorspelt dat de Servi sche president Slobodan Milo sevic ontslag zal nemen nadat de Amerikaan van Joegoslavi sche afkomst Milan Panic als premier van het nieuwe Joego slavië is benoemd. De hevig be kritiseerde Milosevic zou zich zo op waardige wijze willen te rugtrekken. EG-vredesonderhandelaar Lord Carrington heeft gisteren gezegd dat hij voorlopig door gaat met zijn pogingen om de strijdende partijen in het (voor malige) Joegoslavië voor vredes- gesprekken rond de tafel te krij gen. Carrington verwacht echter wel meer steun van de EG-lan- den. JERUZALEM-AMMAN GPD-Rtr Jordanië heeft gisteren de uitnodiging van de nieuwe Israëlische premier Rabin van de hand gewezen. Rabin had in een toe spraak tot het Israëlische parlement de leiders van Jordanië, Syrië en Libanon uit genodigd om naar Israël te komen om vanaf het spreekgestoelte van de Knesset (het parlement) over vrede te praten. Ook zei hij bereid te zijn zelf naar Arabische hoofdsteden te reizen. De Jordaanse afgevaardigde Abdel Salam Majali deed in plaats daarvan echter een beroep op Israël om vooruitgang te boeken tijdens de volgende ronde van onderhande lingen in Rome. „Ik zie het nut er niet van in ons naar Jeruzalem uit te nodigen voor dat we werkelijk succes hebben geboekt in de besprekingen op de plaats waar we alle maal hebben toegezegd elkaar te zullen ontmoeten", zei Majali. De Palestijnse delegatie bij het vredes overleg met Israël is teleurgesteld over de inhoud van de rede. De leider van het on derhandelingsteam, dr. Haider Abdelshafi, noemde vanmorgen op een persconferentie in Oost-Jeruzalem Rabins woorden „niet bemoedigend". Hij is met name bezorgd over de uitspraak van de nieuwe premier dat de terugtrekking uit de Sinai zich niet zou herhalen. „Betekent dat dat Israël zich niet zal terugtrekken uit de bezette gebie den?", vroeg hij zich af. Rabin zette in zijn rede in grote lijnen de politiek uiteen die hij in de komende vier jaar denkt te gaan volgen. Het vredesproces met name het overleg met de Palestijnen en economisch herstel krijgen de hoog ste voorrang. Rabins motto is het „ombui gen van prioriteiten". Dat wil zeggen dat de investeringen in de bezette gebieden zullen worden teruggedrongen, ten gunste van de economische ontwikkeling van probleem gebieden binnen Israël en het scheppen van werkgelegenheid. Rabin legt verder grote nadruk op gelijke kansen voor joden en Arabieren binnen de Israëlische samenleving. Er zal meer geld worden besteed aan onderwijs, cultuur en sociale steun voor de Arabische sector. Die belofte van de nieuwe premier hangt samen met de politieke steun die hem is toegezegd door de twee Arabische partijen in het par lement. Het parlement sprak gisteren met 67 tegen 53 stemmen zijn vertrouwen uit in het nieuwe kabinet. Niet alleen de drie coalitie partners Arbeid, Meretz en Shas steunden de regering, maar ook de vijf afge vaardigden van de communisten en de Ara bische Democratische Partij. toestemming had gehad om de sit-ins te organiseren. Bij de ontruiming kwamen enkele be togers om het leven. Volgens Hamrouche werd de beslissing tot ontruiming geno men door „de entourage van de president". Hij weigerde echter te zeggen of de toenmalige pre sident Benjedid de orders had gegeven. Het militaire tribunaal in Blida, even ten zuiden van Algiers, besloot daarom eerst' buiten het proces om drie nieu we getuigen over deze kwestie te horen. De verdavhten en hun advocaten boycotten het pro- Het proces tegen zeven leiders van net Islamitische Reddings- of Heilsffont (FIS) in Algerije is gisteren 24 uur uitgesteld, vijf minuten na heropening van het proces. Volgens welingelichte kringen werd het proces ver daagd om enkele politici als ge tuigen te horen, na een schok kende verklaring van ex-pre mier Mouloud Hamrouche. Hamrouche verklaarde dat de order tot ontruiming van vier verkeerspleinen in Algiers, waar het FIS sit-ins hield, vorig jaar juni vreemd was omdat het FIS enkele dagen daarvoor officieel Conventie niet toespreken, om dat hij tot nog toe geweigerd heeft zich achter Bill Clinton en running-mate Al Gore te scha ren. In tegenstelling tot domi nee Jesse Jackson, toch ook geen Clinton-fan, die zijn aarze lende steun beloond zag met een optreden voor de conventie op vanavond. Dat wil de Brown- aanhang ook. Maar hun 'Let Jerry Speak' vond geen gehoor. De eerste dag van de vier daagse conventie stond vooral in het teken van de peptalk. De ene gouverneur na de andere senator of partijbons kwam op het podium zijn of haar walging uitspreken over het wanbeleid van George Bush en zijn Repu blikeinen, en over de verande ringen die land en volk zullen meemaken als de Democraten het eindelijk, na twaalf jaar, weer voor het zeggen krijgen in Washington. Over het verkie zingsprogramma ging het giste ren nog niet. Daar wordt van avond tijd aan besteed. new york henk DAM CORRESPONDENT Politieke partijen in Amerika houden hun conventies vooral met het oog op de televisie. Vóór 5 uur 's middags gebeurt er in de zaal van Madison Squa re Garden in New York, waar de Democraten sinds gisteren hun 'avondvierdaagse' houden, dan ook niets. De almachtige televi sie dicteert de partij van Bill Clinton haar conventie 's avonds te houden, dan kijken de meeste n vincie Fujian in het zuidoosten is verbeterd en mensen zijn be gonnen aan de wederopbouw van huizen en fabrieken. In midden-China neemt de angst voor een herhaling van de ramp van vorig jaar toe. De twee grootste meren van het land dreigen er na aanhoudend zwa re regens over te lopen. Beide meren liggen in dichtbevolkte de Yangtze, die vorig jaar een hoofdrol speelde in de dramati sche zomermaanden. Vorig jaar kwamen 3000 men sen om en werd voor 30 miljard gulden schade aangericht. De huidige ramp kost China na een maand van overstromingen vol gens voorlopige schattingen al meer dan 2,5 miljard gulden. De band tussen conventies en tv-camera's is een oude. Al in 1952 werd de deelnemers aan de Democratische conventie in Chicago aangeraden niet te ga pen of in hun neus te peuteren omdat dat zo slecht overkwam op de mensen thuis. Sindsdien is de relatie tussen conventies en tv alleen maar steviger ge worden. Organisatoren richten hun agenda zo in dat hun beste sprekers tijdens prime time (tussen acht en tien uur 's avonds) op het podium staan, wanneer de kijkdichtheid het hoogst is. De traditionele 'balloon drop', als duizenden ballonnen in de patriottische kleuren rood, wit en blauw vanuit grote netten in de nok van de zaal worden ge dropt, is ook vooral bedacht met het oog op de fleurige plaatjes die dat oplevert. Op televisie gaat het nu een maal niet om inhoud, maar om presentatie. Niets wordt toeval overgelaten. De huidige Democratische conventie in New York heeft daarom veel weg van het soort congressen zoals die vroeger door de com munistische partijen in landen als Bulgarije en Oost-Duitsland werden gehouden. Alles is van tevoren geregeld. het Vroeger kon je met name bij de Democraten pog wel eens la chen. Dan werd er op het podi um ruziegemaakt, of liepen er delegaties weg. Nu kan dat niet meer. De conventie is een show die een blije en positieve bood schap van een blije en positieve partij met een blije en positieve presidentskandidaat moet over brengen op de kiezers. Televisie is daarbij het voertuig. De schaduwkant van deze ge slaagde poging tot beheersing is dat de conventies van de Repu blikeinen en de Democraten ui- i zijn geworden. Dat hebben de grote omroepen ook gemerkt, want het aantal men sen dat naar de verslagen van de conventie kijkt, is in de loop der jaren gaandeweg afgeno men. In 1968 keken bijvoor beeld 9,5 miljoen huishoudens naar de verslagen van de De mocratische conventie, terwijl dat er in 1988 nog maar 6,9 mil joen waren. De Republikeinse conventie van 1988 leverde de omroepen zelfs de laagste kijk cijfers uit de geschiedenis op. Kijkcijfers betekenen geld, en zijn daarom heilig. Het is om die reden dat de grote omroe pen, ABC, NBC en CBS, collec tiefhebben besloten om het aantal uren dat zij direct de ge beurtenissen in de zaal van Ma dison Square Garden uitzen den, drastisch te beperken. Dat wil echter niet zeggen dat politieke junkies in Amerika nu verstoken blijven van hun con ventie-nieuws. De nieuwsom- roep CNN bijvoorbeeld be steedt deze week tot en met donderdag vrijwel de gehele avond aan de Democratische conventie. En voor de echte harde verslaafden is er C-SPAN, een kabelomroep die zich heeft gespecialiseerd in het volgen van politiek nieuws. C-SPAN besteedt elke dag maar liefst achttien uur aan nieuws en ach tergrond over de Democrati sche conventie. De Democratische partij is ver der zelf zo gis geweest om een eigen televisie-nieuwsdienst op te zetten. Lokale zenders in het hele land kunnen gratis en per satelliet alles en iedereen uit Madison Square Garden aange leverd krijgen. De Democraten hebben maar liefst 109 uur aan satelliettijd gehuurd en een technische staf van meer dan 50 man klaar staan. Dat moge indrukwekkend zijn, maar het is niet genoeg om het verlies aan belangstelling van de grote omroepen te compense ren. Vandaar dat er bij de poli tieke partijen voor het eerst se rieus wordt nagedacht over een andere vorm voor hun conven ties. Kortere conventies, van twee of drie dagen elk, zouden een eerste stap vormen. Demo- era tischepartijfunctionarissen voorspelden in ieder geval giste ren in de New York Times dat de huidige conventie wel eens de laatste avondvierdaagse zou kunnen zijn. 'Jeltsin schendt politieke rechten communisten' De Russische president Boris Jeltsin schendt de politieke rechten van communisten. Dat hebben voormalige leiders van de communistische partij giste ren betoogd. Aan het begin van de tweede week van het proces dat zij tegen de Russische rege ring hebben aangespannen om het verbod op hun partij onge daan te maken, beschuldigde de voormalige secretaris van net Centraal Comité, Vladimir Kalasjnikov, Jeltsin van een „daad van barbaarsheid". De "voormalige partijleiders beweren dat de partij al een de mocratische organisatie was ge worden voordat Jeltsin haar op 23 augustus 1991 verbood, twee dagen na de mislukte coup te gen de ex-Sovjet-president Gor- batsjov. Steun voor Perez Een ruime meerderheid van de Venezolaanse bevolking, 63 procent, vindt dat president Carlos Andres Perez moet aan blijven totdat zijn ambtstermijn in 1994 afloopt. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek. Die uit slag is van belang omdat er op dit moment een meerderheid van het Venezolaanse Congres eind dit jaar een referendum eind wil houden over een aantal grondwetswijzigingen. Één daarvan is verkorting van de presidentiële ambtstermijn van vijf naar vier jaar. Hoewel Perezin 1989 voor vijf jaar werd gekozen, zou aan vaarding van dit voorstel zijn positie zodanig verzwakken, dat hij eerder zal moeten opstap pen. De opiniepeiling laat zien dat Perez vooral veel steun heeft in het binnenland, terwijl de meeste inwoners van Caracas hem het liefst zien vertrekken. Daar worden al wekenlang de monstraties tegen Perez gehou den. Amerikaanse partij-conventies mogen voor het tv-publiek dan saai zijn, voor de afgevaardigden is het vier da gen lang feest getuige de uitdossing van deze Democraten. foto afp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5