'In deze uren wordt het lot van Europa beslist' Feiten &Meningen DINSDAG 14 JULI 1992 2 Eva Braun had geheime minnaar LONDEN AP Hitiers partner Eva Braun had een geheime minnaar. Dat heeft de Britse krant Mail on Sunday gemeld. Volgens het blad wordt Eva Brauns verhouding met lui tenant-generaal Otto Herman Fegelein beschreven in een brief van Brauns beste vriendin. Fegelein werd op 28 april 1945 door een SS-vuurpeloton geëxe cuteerd, nadat hij het Derde Rijk was aan het instorten Hitiers bunker was ontvlucht. De volgende dag trouwden Hit- Ier en Eva Braun. Op 30 april pleegden beiden zelfmoord in Berlijn. Volgens de Britse krant blijkt uit het ongepubliceerde materiaal „hoe Eva, verwaarloosd door de aseksuele Hitier, haar toevlucht zocht in de armen van Fege lein". Hiders secretaresse Chris- ta Schroder wist daarvan. In haar begin jaren tachtig ver schenen biografie zwijgt ze er over, maar de Duitse historicus Anton Joachimsthaler heeft nu de beschikking over haar papie ren. Hij vond een brief uit mei 1963 van Eva Brauns beste vriendin, Marianne Schon- mann, aan Christa Schröder. De krant citeert: „Als ik geweten had wat ik in gang zette toen ik hem aan E.B. voorstelde! Ik had niet vermoed dat ze zo op el kaar zouden vallen." barstte in het Lagerhuis een donderend applaus los. Het is duidelijk hoe belangrijk vrede voor de Engelsen is. De Filhrer ontmoet Mussolini in Kufstein (Oostenrijk, red.) om een over zicht te geven van het hele pro bleem, zodat ze tijdens de be sprekingen één lijn kunnen trekken. Dan komen Daladier en Chamberlain in München aan. De beslissende besprekin gen beginnen. Tegen de avond is de situatie duidelijk. Er wordt een poging gedaan om tot over eenstemming te komen op de volgende basis: bezetting (van Sudetenland, red.) vanaf 1 okto ber en wel door het leger, niet door de politie. We hebben dus alles wat binnen de moge lijkheden lag." Herbewapenen „Het woord 'vrede' ligt op ie ders lip", schrijft de Duitse pro- pagandachef op 30 september in zijn dagboek. „Het prestige van Duitsland is enorm geste gen. Nu zijn we weer een we reldmacht. Vanaf dit moment luidt het devies: herbewapenen, herbewapenen, herbewapenen. „De Führer heeft een uitvoerig gesprek met Chamberlain. We gaan een officiële vriendschaps verklaring afleggen waarin bei de naties de wens te kennen ge ven elkaar nooit de oorlog te verklaren en geschillen door middel van overleg op te lossen. Betekent dat dat de koloniale kwestie als eerste zal worden aangesneden? We zullen er ze ker niet lang mee wachten." De volgende dag, 1 oktober „Triomftocht naar de Rijkskan selarij (in Berlijn, red.). Hon derdduizenden groeten de Führer. De Führer stapt her haaldelijk met ons het balkon op, de mensen zijn door het dolle heen. De laatste ontmoe ting met Chamberlain was erg dramatisch hij wilde ontwa pening, met name wat betreft onze bommenwerpers, omdat we er zo veel meer van hebben dan de Engelsen. De Führer weigerde. Voorlopig is iedereen opgelucht dat er geen oorlog is. Chamberlain wilde de beroem de Anglo-Duitse verklaring om niet met lege handen thuis te komen. De Führer wilde hem dit niet ontnemen, maar hij ge looft niet echt dat er eerlijk naar zal worden gehandeld. Toen de verklaring werd geschreven, wist niemand of de Tsjechen er mee akkoord zouden gaan. Het was een uitstekende manier om de handen van Londen te bin den", zo lezen we in The Sun day Times. Waarna Goebbels zijn aanteke ningen van die eerste oktober 1938 besluit met een simpel slotakkoord over Sudetenland: „Om 14.00 uur begint de bezet ting door Duitse troepen. Wat een dag!" De Britse pers maakt er al weken herrie over. In Moskouse archieven waren dag boeken gevonden van nazi-propaganda- minister Joseph Goebbels en het weekblad The Sunday Times wilde daaruit publice ren. Het kabaal ontstond vooral over het feit dat historicus David Irving de selectie en bewerking van de te publiceren frag menten zou verzorgen. Irving is zeer om streden, omdat hij behoort tot de 'revisio nisten'. Die ontkennen dat zes miljoen jo den door de nazi's zijn omgebracht en dat er gaskamers zijn geweest. Irving zei der gelijke dingen nog vorige week. Toch zette The Sunday Times door. Zondag wijdde de krant bijna vier pagina's aan de Goebbels- dagboeken. Norman Stone, hoogleraar ge schiedenis in Oxford, typeert de dagboe ken als „het laatste echt belangrijke docu ment, dat nog uit het Derde Rijk kon op duiken". Wel vraagt hij zich af of Goebbels de waarheid misschien met opzet heeft verdraaid, omdat hij immers van de leu gen zijn professie had gemaakt. „Ik heb geen volledig vertrouwen in wat ik lees", aldus Stone. Onderstaand een overzicht van wat Goebbels meldt over de Sudeten- crisis, de opmaat voor de Tweede Wereld oorlog. Britse wil tot vrede offert Sudetenland aan Duitse dreiging met geweld Tot 1918 werden de Sudeten-Duitsers net als de Tsjechen en de Slowaken vanuit Wenen geregeerd door het Habsburgse vorstenhuis. Daarna kwamen de Duitsers in Sudetenland met de Slowaken en de Tsjechen in het nieuwe Tsjechoslowaakse staatsverband terecht. Nadat Hitier begin 1938 Oostenrijk via de Anschluss aan zijn rijk had toegevoegd, viel zijn oog op Tsjecho-Slowakije. Hij wilde, op een Slowaakse rompstaat na, het hele buurland opslokken. Hitier voelde daarom niets voor een volks stemming om uit te maken welke delen Tsjechisch zou den blijven en welke Duits zouden worden. Frankrijk en Groot-Brittannië waren er vooral op uit de vrede in Euro pa te bewaren. De nazi's wilden desnoods een wereld oorlog ontketenen, als ze hun zin maar zouden krijgen. HAARLEM RONALD FRISART M.M.V. MARGREET HESLINGA „De Britse krant The Times op pert dat Praag Sudetenland moet afstaan en een referen dum moet houden. Het is dui delijk dat de Britten zichzelf met de rug tegen de muur heb ben gezet. Maar zelfs met deze positie nemen we geen genoe gen. We willen Praag hebben", noteert nazi-minister Goebbels volgens The Sunday Times op 8 september 1938 in zijn dag boek. Londen wil geen geweld, zo blijkt als Goebbels twee dagen later schrijft: „Henderson (Brits ambassadeur in Berlijn, red.) heeft opdracht gekregen de Führer mee te delen dat Londen militaire actie tegen Praag 'niet zal toestaan'. Maar Londen lijkt te bluffen. We moeten af wachten hoe het zal gaan." En na een lang gesprek met de Britse premier Neville Cham berlain en diens minister van buitenlandse zaken, Lord Hali fax, concludeert Goebbels: „De Engelsen geven niets om Praag. Maar Frankrijk zal zich ge dwongen zien in te grijpen als zijn nationale trots in het ge ding komt. En dan kan Enge land niet aan de kant blijven staan." Op 14 september vraagt Cham berlain een ontmoeting met Hitier. Goebbels noemt dat „een grote sensatie" en ver volgt: „Die (ontmoeting) moet onmiddellijk plaatsvinden, om de vrede te bewaren. Een ont wikkeling die niemand had kunnen verwachten. De gewiek ste Engelsen kijken vooruit. Ze zijn bezig voor zichzelf een mo reel alibi op te bouwen. En daarmee kunnen ze ons de schuld van de oorlog in de schoenen schuiven, als het tot een oorlog komt wel te ver staan." Wanhoop Volgens het Britse weekblad noemt Goebbels Chamberlains bezoek aan Hitier opnieuw een sensatie. „Tevredenheid in Lon den en Parijs, wanhoop in Praag. In Londen en Parijs wordt steeds meer gesproken over een referendum. (De Duit se nazi-leider in Sudetenland) Henlein publiceert een procla matie. Duitsers en Tsjechen kunnen niet langer samen le ven. Dit zogenaamde Tsjecho- Slowakije begint uiteen te vallen En dat was waar het alle maal om was begonnen." „(De Duitse persattaché) Randolph houdt me op de hoogte van de sfeer in Londen, die volgens hem catastrofaal is. Maar hij is een bange broek schijter en moet worden ver vangen. In deze luttele uren wordt het lot van Europa beslist. Moge God goed voor ons zijn!" „In Tsjecho verloopt de revolu tie volgens plan", gaat Goebbels verder. „Banken en levensmid delenwinkels worden bestormd. In radiouitzendingen gaan we hier uitgebreid op In. De paniek groeit ieder uur. Grote ner vositeit in alle hoofdsteden. De Hitler-Chamberlain-ontmoe- ting hangt als een alpine hoge- drukgebied boven Europa. De kwestie van oorlog of vrede hangt er in wezen van af." Goebbels zit 15 september in Berlijn en noteert dat vanuit Hitiers buitenverblijf in het Beierse Obersalzberg deze ver klaring wordt ontvangen: 'Er heeft een open uitwisseling van standpunten plaatsgevonden. Chamberlain vliegt terug naar Londen voor overleg met zijn collega's. Binnen enkele dagen zal een volgende ontmoeting plaatsvinden'. „We hebben tijd gewonnen. En dat is het belangrijkste. Even uitrusten", aldus de nazi-minis ter. Op 16 september 1938 schrijft hij de Verenigde Staten weinig op hebben met het Derde Rijk: „Amerika is bijna geheel anti- Duits. Dit is het werk van de jo den. Hiertegen valt weinig te doen, zelfs niet door er veel geld tegenaan te gooien. Voor de Amerikanen is het van groot be lang hoe Engeland reageert." Ijskoude Engelsman De volgende dag, 17 september, krijgt Goebbels volgens The Sunday Times een telefoontje dat hij zich bij Hitler in Beieren moet vervoegen. Over zijn bele venissen in het zuiden merkt hij op: „De Führer is in opperbeste stemming. Ik lunch met hem en hij licht me direct in over de si tuatie: de ontmoeting met Chamberlain was erg hartelijk maar ook erg dramatisch. Chamberlain is een ijskoude Engelsman. Hij zei dat de Duit sers en de Tsjechen niet langer samen konden leven. Hij wil zijn ministers en Parijs overtui gen van het nut van een refe rendum. Maar een dergelijke oplossing is niet helemaal wat we willen", om dan te conclu deren: ,,ln het slechtste geval le vert het ons een veel sterkere militaire positie op. Londen is nog het bangst voor een wereld oorlog. De Führer heeft in niet mis te verstane termen ver klaard dat hij hier niet voor zou terugschrikken, mocht het no dig zijn." Het hoge woord is er uit. Al in 1938 was Hitier bereid tot oorlog. Dat althans was de voorstelling van zaken zoals Hitier en Goebbels die gaven. Een andere hoge nazi, Albert Speer, heeft na de oorlog ver klaard dat het Derde Rijk in 1938 nog niet klaar was voor een grootscheeps conflict. Blijkbaar helpt net dreigen met oorlog wel bij het breken van de Franse en Britse weerstand, want op 19 september ver trouwt Goebbels zijn dagboek toe: „De beslissing is genomen ineens stort het oppositie front in. Parijs en Londen zijn het eens over de overgave van Duits gebied (dus Sudetenland aan Duitsland, red.) zonder een referendum. Chamberlain wil de Führer woensdag in Go- desberg zien. Afgesproken! Praag is nog steeds brutaal en onverzettelijk. Maar dat komt alleen omdat ze niets weten Ratten „Nu begint de zenuwoorlog aan beide kanten. De ratten ver laten het zinkende schip. Een totale omslag van de Parijse en Londense pers. Iedereen in Praag is woest. We blijven uit al le macht duwen. Alles dat wan kelt moet worden omgeduwd. (DeTsjechoslowaakse premier) Benes staat alleen. Een tragiko misch beeld. We horen (kenne lijk via afgeluisterde telefoonlij nen, red.) gesprekken tussen hem en zijn gezant in Londen, (Jan) Masaryk. Hij zegt alleen maar stilletjes: ja, ia. We hou den voet bij stuk. De Führer ar ceert de kaart al. Hij wil Cham berlain onvoorwaardelijke eisen ze harde tegenstand ontmoe ten. ,,'s Avonds wordt het allemaal duidelijker. Engeland wil niet dat de Duitse troepen opruk ken. In Londen en Parijs slaat de paniek toe. Onze mobilisatie gaat onverminderd door en is nu zichtbaar voor de hele we reld. De mensen denken dat het een provocatie is. In Praag kij ken ze met angst toe. Iedereen gelooft dat een invasie op han den is. „De Führer blijft uiterst kalm en ontspannen. Chamberlain komt om zes uur voor een laatste ontmoeting, die bijna drie uur duurt. De Führer over handigt hem zijn memoran dum. Over een aantal punten wordt verbeten strijd geleverd. Het gaat zó ver, dat Chamber lain zich plotseling verheft om te vertrekken, alsof hij zijn plicht heeft gedaan en verder onderhandelen geen enkele zin heeft. Spannende minuten ver strijken." Arme idioten Goebbels vervolgt: „De Führer stemt in met een kleine veran dering in het tijdschema: het omstreden gebied moet uiterlijk op 1 oktober worden geëvacu eerd. In het memorandum spreekt hij niet langer van eisen, maar van Voorstellen. Verder is er niets veranderd. Praag leeft nog steeds in een volslagen illu sie. Daar geloven ze nog steeds in Franse, Russische of zelfs En gelse hulp. Arme idioten." Op 28 september schrijft Goeb bels volgens The Sunday Times: „Chamberlain spreekt 's avonds. Niet warm, niet koud. Sympathie voor Praag, maar geen harde toezeggingen. Ty pisch Engels." En: „Ik praat met de Führer, die niet de minste twijfel heeft dat er hier een goede kans ligt. Dan komt hij met het idee van een conferentie van de vier mo gendheden; met Mussolini (de Italiaanse duce, red.), Chamber lain en Daladier in München. Binnen het uur stemt Mussolini toe. Dit is een hele nieuwe situ atie. De lucht begint op te kla ren." „We hebben waarschijnlijk al tijd nog de mogelijkheid het Su- deten-Duitse gebied binnen te trekken eri de grote oplossing open te houden, terwijl we ons bewapenen voor toekomstige kansen. Dat is de grote overwin ning die de Führer nu kan be halen. 's Middags instemming van Daladier en Chamberlain. Een vier-mogendheden bijeen komst in München. Een enor me prestigeslag voor ons." Op 29 september spreekt de Britse premier Chamberlain het parlement in Londen toe. Goeb bels noteert: „Chamberlains toespraak was in de eerste plaats een uiteenzetting van het ontstaan van het conflict. Toen hij aankondigde dat hij weer naar München zou vliegen, Hitler en Chamberlain zij aan zij tijdens de beruchte conferentie van München, waar de Brit de integriteit van Tsjecho-Slowakije opofferde aan een vredestoestand die niet lang zou duren. Het volgende jaar brak de Tweede Wereldoorlog uit. foto anp voorleggen." Buigen of oorlog, is en blijft het nazi-motto. „Zal Praag weerstand bieden?", vraagt Goebbels zich af, om te antwoorden: „Nee! In ieder ge val zal onze mobilisatie onver minderd voortgaan. Dat zal een ontnuchterend effect hebben op de oppositie. En dat is ook het doel van de hele mobilisatie, 's Avonds ziet het er naar uit dat Praag toegeeft. Ik had gelijk. De Führer is erg gelukkig. Hij schreeuwt zijn vreugde en tri omf uit." Twee dagen later, 21 septem ber, schrijft Goebbels volgens het Britse weekblad: „Praag kondigt in Londen haar onvoor waardelijke aanvaarding van de Londense voorstellen aan. Nu hangt het van ons af. We moe ten zo veel mogelijk loskrijgen. De Führer heeft zijn nieuwe kaart van Europa al klaar. Die zal hij in Godesberg (bij Bonn, red.) op tafel leggen. Het spel is al gewonnen." En de volgende dag: „Om vier uur s' middags begint (in Bad Godesberg, red.) de ontmoeting tussen de Führer en Chamber lain. Ze duurt tot zeven uur 's avonds. De Führer doet precies wat hij had gezegd. Chamber lain is nogal overdonderd door de kaart met de demarcatielijn. Onze mobilisatie gaat door. Chamberlain is opgelucht dat er in ieder geval niet op korte ter mijn geweld zal worden ge bruikt." De Britse media-oorlog over de Goebbels-dagboeken is in volle gang. The Sunday Times trekt fors geld uit voor gigantische reclameborden om voorbijgangers duidelijk te maken dat de krant over de enige échte dag boeken beschikt. foto Rtr Londen is bang „De Führer rept met geen woord over garanties voor het miezerige overblijfsel Tsjecho. Het belangrijkste is dat we over de bergen komen en de (militaire) versterkingen in onze rug hebben." Dan hoeven er niet onnodig veel Duitse solda ten te sneuvelen, overweegt Goebbels, om verder vast te stellen: „Londen is ontzettend bang voor geweld. Op 28 september zullen we gereed zijn voor een militaire interventie. Voor die tijd moet er op de een of andere manier een oplossing zijn gevonden. Tot nog toe loopt alles goed. Chamberlain wil via de telefoon overleg ple gen met Londen, Daladier (de Franse premier, red.) en Praag. Daarom wordt de bijeenkomst voor vandaag geschorst." De volgende dag, 23 september, komt Chamberlain aanvankelijk niet opdagen. Goebbels: „In plaats daarvan stuurt hij een brief: in grote lijnen stemt hij in met de eisen van de Führer, maar hij zal de Tsjechen niet voorstellen dat Duitse troepen de geëvacueerde gebieden moeten binnentrekken. Dat zou naar geweld rieken. De Führer vertelt Chamberlain dat hij geen compromissen kan sluiten. De Engelsen willen niet met lege handen naar huis; maar ze spe len nog steeds poker en zullen ongetwijfeld toegeven wanneer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2