Indurain: de nieuwe 'monsieur Chrono' Breukink is de kluts kwijt 'Dit valt dus allemaal nogal tegen voor ons' Tour de France TOUR '92 DINSDAG 14 JUL11992 13 TOUR IN CUFERS 's Werelds beste tijdrijder heet geen Erik Breukink meer. Met een daverende, Tyson-achtige klap werd het direc teurszoontje, Neerlands hoop in slechte wielerdagen, ge nadeloos van zijn troon gestoten door een Spaanse boe- renknul, Miguel Indurain Larraya. Luxemburg aan de dag legde, deed zelfs de reputaties - in dit werk - van grootheden als An- quetil en Merckx verbleken. Als of hij het werelduurrecord (51.151) wilde breken, zo ver schrikkelijk hard joeg Indurain van meet af aan over het geacci denteerde parcours. Met een moyenne dat in een proloog niet zou misstaan (49.038), vol tooide hij de 65 kilometer tus sen start en finish. En passant liet hij de concurrentie versuft in de spreekwoordelijke hoek (waar de klappen vallen) plaats nemen. Er zal gisteravond on- gewijfeld veel met vlugzout zijn gestrooid door de soigneurs om de gevallen favorieten uit hun katzwijm te halen, maar of het ook nog enig effect zal sorte- Handdoek Gianni Bugno heeft de hand doek al geworpen. Alles, maar dan ook alles, had de Italiaan op de Tour gezet. Om na dik een week te moeten constateren dat hij verkeerd heeft gegokt. Ver bijsterd taxeerde de kopman van Gatorade de opgelopen schade. Liefst 3 minuten en 41 seconden moest hij bij zijn ont ketende rivaal inleveren. Zelfs een rol als goede tweede zat er niet in voor de wereldkam pioen: Die eiste een tamelijk onbekende (Franse) ploegge noot van Indurain op, luiste rend naar de mooie naam Ar- mand de las Cuevas. Bugno mocht zich wel de bes te der 'grote' verslagenen wa nen, maar de dreun was er niet minder om. „De Tour is afgelo pen," stelde hij somber vast. „Dit overtreft alles. Natuurlijk wist ik dat hij in deze tijdrit een GPD-VERSLAGGEVER De onverbiddelijke stopwatch sprak klare taal. Nadere uitleg was eigenlijk overbodig. Wat moesten woorden, hoe superla tief ook, nog toevoegen aan zo'n heerschappij in de meest eerlijke discipline die de wieler sport kent, en die het complete Tourcircus op zijn grondvesten deed schudden. Een nieuwe 'monsieur Chro no', de bijnaam die de legenda rische specialist Jacques Anque- til in de jaren zestig met zich meedroeg, is opgestaan. En hoe! Nog nooit zette iemand in het moderne wielertijdperk met zo veel suprematie een 'contre la montre' in de Tour de France naar zijn hand. Het majestueuze machtsver toon dat Indurain rond de stad goede slag zou kunnen slaan, maar dit verschil had ik nog niet in een nachtmerrie kunnen voorzien. Ongelooflijk. Zoals In durain nu rijdt, zie ik niet hoe ik hem nog kan kloppen. Nee, ook niet in het hooggebergte. Daar zal hij me rustig volgen. Mijn enige hoop is een inzinking van hem." In de nababbel bij het tv-sta- tion Antenne 2 wilde Indurain in het geheel niets weten van een gelopen koers. Op z'n Zoe temelks gaf hij te verstaan dat Parijs nog ver is en de Alpen nog moeten komen. Nee, een rol als 'patron' liet hij zich niet opdringen. „Er is nog helemaal niets beslist, Roche en LeMond beschouw ik ook nu nog als ge vaarlijke klanten. In Parijs zul len we wel zien wie de baas is." Waarna hij nog even moest blij ven zitten om een serenade van enkele in klederdracht gestoken landgenoten aan te horen. Een zuinige glimlach vond hij, Mi guel de Zwijger, dit hartstochte lijke eerbetoon nog wel waard. Speculaties Duidelijk is in elk geval wel dat alle speculaties aan de voor avond van het uur van de waar heid, als zou de vorm van Indu rain wel eens tanende kunnen zijn, niets anders bleken dan (loze) slagen in de lucht. Zelden zullen twijfelaars zo zijn over tuigd. Zeker, hij had een paar rotdagen achter de rug, maar dat had meer te maken met de aard van het parcours, regen en kou, dan met 'dikke benen'. In durain klaagde vooral steen en been over de kasseienstrook, die een spectaculiare crash ver oorzaakte in de slotkiiometers van de rit naar Brussel. Een misstand die hem zelfs verbaal uit zijn wielerschoentjes deed schieten. Indurain: „Ik vind niet dat een organisatie zo met de gezondheid van renners mag spelen. Wat er vrijdag gebeurde, is de dwaasheid ten top." Zo, dat kon de Tourdirectie in de zak steken. Sportief wachtte hij tot giste ren met het halen van zijn gram. Het hele 'spel' reed hij tot gort. Ter illustratie enkele zéér sprekende cijfers: Bugno kreeg 3 minuten en 41 seconden aan zijn broek, LeMond (5) ging met 4.06 het schip in, Roche (7) moest 4.10 toegeven, Chiap- pucci (18) zelfs 5.26. Om over de van zijn sokkel getrokken Breukink (26ste op 6.15) maar te zwijgen. Indurain: „Ik heb al tijd gezegd dat deze tijdrit mijn eerste grote richtpunt was. Hier in Luxemburg is de Tour voor mij pas echt begonnen. Oh ze ker, ik wil niet ontkennen dat het afgelopen weekeinde mij slecht is bekomen. Gelukkig leed mijn vorm niet onder het slechte weer." Dat LeMond en Chiappucci zijn positie in een vlakke etappe trachtten te ondermijnen, ver ontruste Indurain echter geens zins. „Ik kan hun aanval wel be grijpen. Zij moeten het van dat soort etappes hebben. Maar nerveus ben ik nooit geweest. Waarom zou ik? Ik heb dit sei zoen de Giro gewonnen en ben ook nog Spaans kampioen ge worden. Ik heb dus al wat prij zen verzameld. LeMond en Bugno zijn volgens mij meer ge- stressed. Die hebben nog niets." Keurig Temidden van de Spaanse Or kaan hield gele-truidrager Pas cal Lino zich keurig staande. De Fransman gaat in het algemeen klassement Indurain nog krap anderhalve minuut (1.27) voor af. Lino: „Dat is een meevaller. Ik had niets te verliezen en daarom ging het, denk ik, boven verwachting goed." De eerste dagen heeft hij van Indurain niet veel te vrezen. Die houdt zich, gelijk een bokser die zijn tegenstander(s) naar het canvas heeft gezonden, tot na der order op in de neutrale hoek. Om te kijken wie van zijn murw geslagen slachtoffers nog de moed heeft overeind te krab belen om te vechten met 'de Indurain blaast beer'. Zoals hij ook onlangs in de door hem gewonnen Ronde van Italië deed; toeslaan in de tijdritten en dan het initiatief la ten aan de concurrentie. Mocht er onverhoopt nog iets misgaan van voor de troef van Banesto, dan eventuele nadelige plooien als- rest er twee dagen voor de nog glad te strijken. Johan Capiot is sinds de start de Tour in San Sebastian flink afgevallen. De Belg uit de ploeg van Cees Priem verloor in een week tijd vier kilo gewicht. De sprinter compenseerde het verlies aan kilo's door zaterdag bijna 7000 gulden te vangen. Dat was de bonus voor het win nen van de Europese sprint in Maastricht Zijn houding van de laatste we ken moet al een indicatie zijn geweest: Breukink was niet meer de Breukink van toen. Als of hij een dramatische dreun in het eerste de beste Tour- démasqué meende te voorvoe len. En zich daartegen wilde wapenen door elk spontaan contact met de buitenwereld te mijden. Maar dat de ontmaskering zulke vormen zou aannemen, dat hij zo zou worden gesloopt in zijn eigen specialiteit, dat moet zelfs in zijn ergste nacht merries niet zijn opgedoemd. Zesentwintigste in de Luxem burg-tijdrit; alleen in zijn eerste Skala-jaar kun je Breukink in die regionen terugvinden. Erik Breukink had zich de PDM- bus ingehesen en veroorzaakte een ontzetting, die bijna net zo beklemmend was als vorig jaar, op de fatale Tourdag in Quim- per, toen de hele ploeg was ge veld door een bedorven infuus. Er werden vragen gesteld, maar niet beantwoord. „Ik weet het niet. Ik snap het niet. Ik zou het echt niet weten. Geen idee waar het aan ligt." En meer va riaties op hetzelfde thema. Hij werd geacht te praten, maar wist amper waar hij was, kon het drama nog nauwelijks de baas. Een poging: „Ik heb nooit lek ker gedraaid. En als het niet draait kun je ook niet diepgaan. Ik kon geen zware versnelling aan, en zelfs op een kleine zat ik al te harken." 's Morgens aan tafel bij de PDM-ploeg was er al een discussie op gang gebracht over dat 'diepgaan', over de hardheid van de hedendaagse coureur, over het durven en kunnen afzien, over het lijden. Nederlandse renners kunnen dat niet meer, concludeerde ie mand, en hij kreeg geen tegen spraak. Klasse „Vorm is," zegt Jan Gisbers, „een combinatie van geestelijke en lichamelijke weerbaarheid. En dat noemen we dan samen klasse." De klasse, die Breukink vaak genoeg is toegedicht, maar waarvan hij nog maar heel zel den optimaal gebruik heeft ge maakt. Ontleed al zijn overwin ningen, en kom tot de vaststel ling, dat ze voor 90 procent te gen de klok zijn behaald. Ande- KORTJES Frankrijk was bijna vergeten dat de Tour de France momenteel aan de gang is. Het peloton keert vandaag na uitstapjes naar België, Neder land, Duitsland en Luxemburg terug in de ver trouwde omgeving. De finishlijn is getrokken in Straatsburg. Met de vermoeidheid van de 65 kilo- burg. Destijds won de Fransman Jérome Simon de rit. Vjatsjeslav Ekimov wil ook het werelduurre cord van Francesco Moser aanvallen. Greg Le Mond en Francis Moreau hebben dezelfde plan nen. De Amerikaan trainde al in Colorado Springs. Ekimov kiest de wielerbaan in Moskou. Moreau wil eerst in de Tour overleven en dan pas denken aan een aanval. Het record van Moser da teert van 23 januari 1984. Het werd gevestigd op de wielerbaan van Mexico Stad. De Italiaan legde 51,151 kilometer af. Castorama heeft de intentie nog twee jaar sponsor te blijven van de wielerploeg van Cyrille Guimard. De geste van de fabrikant en verkoper van doe-het-zelf-artikelen en tuingereedschap is niet verwonderlijk. De overwinningen van Du- rand (Ronde van Vlaanderen), Leblanc (Midi Li bre en Franse titel) en de ritzege van Arnould in San Sebastian hebben de geldschieter gunstig ge stemd. Telekom heeft de verbintenis met Walter Go- defroot met een jaar verlengd. De Duitse tele- communicatiemaatschappij sponsort al twee jaar een wielerploeg. Door het nieuwe contract is ook een einde gekomen aan de speculaties dat )an Gisbers volgend jaar de Duitse ploeg onder zijn hoede zou krijgen. Breukink heeft het niet meen 26ste in een tijdrit. ren zijn wil opleggen in een man-tegen-mannen gevecht, dat was er nog maar zelden bij. In al die jaren heeft Breukink nog maar weinig hoeven lijden. Zomin als in zijn jeugd. Be schermd milieu thuis, be schermd milieu op de fiets. In de weg naar de top kan die co con nog wel werken; maar als de stap naar de troon moet worden gemaakt, sta je er alleen Erik Breukink stond begin juli voor drie heel belangrijke fasen in zijn leven. Hij zou zijn Tour- revanche moeten nemen op het verloren vorige jaar; hij zou zo danig moeten presteren dat hij kon uitgroeien tot de man van twee miljoen; hij moet over an derhalve week voor het eerst va der worden. Op zeker moment werd in de bus de vraag gesteld of hij dacht sterker te zullen zijn na het eer ste vaderschap. Verluchtigende vraag, maar op het verkeerde moment. De toch al broze Breu kink brak bijna onder de lading. Vond dat hij werd gevraagd ver antwoording af te leggen over iets nog meer privé's. Er viel een stilte, waarin een ieder Breukinks hele carrière voorbij zag flitsen. Ontluisterd, ontnuchterd, ontheemd. Weg schone droom over ooit een Tourzege, al waagde hij een po ging dat er ook op hun 31ste de Ronde hadden gewonnen. Weg illusie over een toekomst, die geheel zonder zorgen zou zijn. Weg alles, weg. Koel en zakelijk, klinisch bijna, was de reactie van ploegleider Jan Gisbers op Breukinks brute 'break-down' in diens 5146 seconden van de waarheid. Alsof Gisbers een aanvaring van zijn elektro nisch bestuurbare speelgoedboot moest analyseren. Alsof hij het had zien aan komen. Een duivenmelker heeft meer weet van een rampvlucht. „Hij was niet goed, zonder power. Toch leek er van tevoren niets verkeerd: de voorbereiding, de medische tests, de eerste week, alles liep volgens schema. Ik had hem drie tot vier minuten sneller ingeschat. Maar je kon meteen zien dat het niet goed ging. Voor de wind niet, tegen de wind niet, bergop niet, ner gens. Dit valt dus allemaal nogal tegen voor ons", klonk het eufemistisch. Gisbers wilde Breukink in principe meenemen naar zijn nieuwe werkgever in Spanje. Maar hij prefereerde korte lings de handtekening uit te stellen tot na de Tour. Althans, de handtekening onder het bedrag dat Breukink vroeg. Eerst nog maar eens zien. Het leek alsof Gisbers er voor de Tour al-niet in geloof de. die veronderstelling van de hand. Vond dat Breukink in de Ronde van Zwitserland zelfs beter was geweest dan in de Tour de Suisse' 1990, toen hij uiteindelijk als derde finishte in de Tour. Toch sprak ook de 32 km-tijdrit daar boekdelen: 8ste op 1.06 van een tot dan onzichtbare Bugno. „Ik had hem beter verwacht, maar hij blijkt dus niet top te kunnen presteren, dit moment. Indurain is in een paar jaar tijd enorm gegroeid, Breukink zit ken nelijk aan zijn plafond. Al ben ik het er mee eens, dat dit niet de normale Breu kink was. Hij had één uur en 21 minu ten moeten rijden, in plaats van bijna 1.26. Zijn tempo zakte sofns schoksge wijs met vijf kilometer terug." Breukink startte met een petje op en een zonneklep. Hij gooide beide onder weg af. Gisbers had geen greep op hem. had nauwelijks op hem ingepraat: „Dat had geen zin. Een renner die slecht rijdt hoef je niet wakker te schudden. Die voelt dat zelf ook wel, komt bijna con stant uit het zadel. Renners die goed rij den vallen veel eerder in slaap." „Het was een lastige tijdrit", wist Gis bers al na de verkenning. „Maar op een soortgelijk parcours heen Breukink twee jaar geleden nog gewonnen. Ik denk dat een Breukink in topvorm deze Indurain ook niet meer kan verslaan. Het gat is groter geworden, niet meer te dichten. Dat is een extra mentale opdoffer. Maar dat hoort erbij. Dat krijgen boksers ook. Maar kom, we zijn niet dood." TOUR OP TV Dinsdag 14 juli: tiende etappe. Luxemburg - Straatsburg. 217 km. Start 11.15 uur. finish circa 17.00 uur. Voor de vijfde opeenvolgende dag is het (licht) klimmen en dalen geblazen. De sprokkelaars van punten voor het bergklassement kunnen achtervolgens aan de slag op de Cote de Montenach (4e cat.), de Cote de Buchwald (4e cat.), de Cote de Valmont (4e cat en de Cote de Willgott- heim (4e cat Lastig dus. De Tourdirectie ziet de renners ondanks de (drie) tussensprints dan ook niet sneller gaan dan 36 km per uur. EURO 15.30-17.00 19.00-20.00 23.00-24.00 FRANKRIJK STRAATSBURG Obernei fTTTI y Kreuzwefl EH7ÏÏ1 Bagenelln ETUIS Fouchy BES w'le Bonhomme L'i.STm La ScMucht iHlTm y V__£rand Ballon Bff La Bramont lETHfl Wilier sur Tbur II IIT1 MULHOUSE iBoinonvllle EBJ FRANKRIJK JBoulay FrtybouM ii'HTm 1 Marlmont les Benestrott ÜHTÏÏ1 ^averne fFTTffl Sarrebourg lEUTïïl Stutzhelm STRAATSBURG Woensdag 15 Juli: elfde etappe. Straatsburg - Mulhouse. 249.5 km. Start 09.50 uur. finish circa 17.00 uur. Een met twee tussensprints gelardeerd traditioneel Voge- zen-karwei, met bekende hellingen als die van de Col de Kreuzweg (3e categorie, na 49 km), de Col de la Schlucht (2e categorie, na 139 km) en last but not least de Grand Ballon (1e categorie, na 196.5 km). Als tussendoortjes staan op het programma de Col de Fouchy (3e categone. na 67,5 km), de Col de Bagenelles (2e categone, na 94.5 km), de Col de Catvaire (3e categorie, na 111 km) en de Col du Bramont (3e categorie, na 154 km). Bergachtig terrein dus, zij het niet voor de 'echte' adelaars. Die komen pas bo ven de 1500 meter-grens aan hun trekken. In deze etappe blijft men op 1424 meter (Grand Ballon) steken

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13