Het andere motorgevoel: als een koalabeertje achterop Het Gesprek van de Zomerdag Met regenpak en zonnebrand naar Drentse fietsvierdaagse Nooit meer Dallas Drinkwater weer in orde DINSDAG 14 JUL11992 Leidenaars al jaren besmet met jïetsvirus Voorbereiden? Kilometers ma ken en spaghetti eten? Flauwe kul! „Het is geen overlevings tocht hoor. We doen het voor de ontspanning. Lekker rustig aan, onderweg zo vaak afstappen als je maar wilt. Boerderijtjes bekij ken, genieten van het land schap. Niet zoals die racers die alleen maar hun voorwiel zien en niks van de natuur meekrij gen. Dan hoefje hier niet te ko men." Het echtpaar J. en B. de Geus uit Leiden doet voor de elfde keer mee aan de Drentse Rij- wielvierdaagse. Vanuit Hoog- eveen fietsen ze elke dag veertig kilometer. Of meer, want vol gens mevrouw De Geus pakken de routes altijd langer uit. De De Geusjes raakten elf jaar geleden 'besmet' met het vier- daagsevirus door zus en zwager S. en J. Spijker, ook uit Leiden. Zwager Jan fietst al vanaf 1948 de Laura rond Alphen aan den Rijn en sinds 1952 doet hij ook de Almelose fietsvierdaagse. De Drentse dateert van twaalf jaar terug. Zeg maar gerust een ou we rot in het vak. Veel fietsen is eigenlijk het eni ge recept voor de Drentse rij- wielvierdaagse. „En als Leienaar moet je wel", zegt J. Spijker: „Je kunt nergens je auto kwijt in de stad, dus zonder fiets ben je niks." Helemaal lyrisch kan hij worden als hij het over zijn fietstochten heeft. „Dat is toch de mooiste manier om wat van Nederland te zien. Moet je je voorstellen straks. Twintigdui zend rode, blauwe en gele bloesjes door het Drentse land schap. Het is een lint. Een mooier schilderij zou Vincent van Gogh niet kunnen maken." De vier Leidenaars hebben hun boeltje al ingepakt. De fietsen gaan respectievelijk achterop de auto en in de achterklep. En wat er verder nog in die tassen gaat? „Reparatiespullen, een regen pak natuurlijk en spelletjes, rummikup en kaarten", somt J. de Geus op. „Maar die hebben we misschien niet eens nodig hoor", vult zijn vrouw aan. ,,Als het lekker weer is, ga je 's avonds vaak nog even wandelen en dan komt er niks van spelle tjes doen." Wat steevast in de bagage van haar zwager meegaat, is een on vervalste loden postcape, tegen de kou en tegen de regen. Het geval is zesenzestig jaar oud en nog van zijn vader geweest. „Het is géén gezicht", vertelt zijn vrouw. „Dan rijdt-ie in zijn korte broek met een petje op zijn hoofd en dan die cape om. Je ziet mensen elkaar zo aansto ten van 'moetje die zien' en dan kijken ze van een afstandje. Maar hij moet daar alleen maar om lachen", zegt ze met een hoofdbeweging in de richting van haar echtgenoot. Spijker zorgt overigens wel va ker voor hilariteit tijdens de tocht, zo blijkt als de verhalen los komen. „Er rijden op één van de dagen altijd tv-persoon- lijkheden mee. Guus Oster bij voorbeeld en Maij-Weggen. Nou heb ik wel eens een bril op en dan, dat is bepaald geen re clame hoor, maar dan lijk ik nogal op Kees Schilperoord. Dus hoorde je ze roepen: 'hé daar heb je Kees Schilperoord!' Nee hoor, ik ben zijn broer! riep ik toen terug." ter illustratie zet hij even later zijn bril en zijn 'gevechtspet' op en de gelijkenis is inderdaad verbluffend. Nog uren kunnen de vier verha len over hun Drentse avontu ren. Maar het is tijd om op te Met 'Het Gesprek' naar Alpe d'Huez Metselaar Kees Neven uit Schoonhoven: „Het is hier leuker dan middenin de polder." stappen. De familie Spijker heeft onderweg naar Hollandse Veld, waar het gezamenlijke lo geeradres is, nog het een en an der te doen en wil daarom niet te laat vertrekken. De familie De Geus gaat wat later op de dag weg. Ze fietsen terug naar huis om de trouwe Gazelles op de auto te laden. „Tot vanavond!" roepen ze elkaar toe. Spijker neemt nog even de grijze regen FOTO LOEK ZUYDERDUIN lucht in ogenschouw. „Prima fietsweertje", zegt hij. WILLEKEHEUKOOP» De Tour de France is weer in al le hevigheid losgebarsten. De meest populaire wielerwedstrijd op deze aardkloot trekt weer bijna alle (sport)publiciteit naar zich toe. En vele duizenden Ne derlanders zullen zich, ondanks de matige vooruitzichten voor de vaderlandse coureurs, ook weer op de hellingen van be roemde en beruchte bergen nestelen om het spektakel maar van dichtbij te kunnen meema ken. Het Gesprek van de Zomer dag biedt de lezers in samen werking met Jan de Wit Auto cars de mogelijkheid voor een speciale prijs de Tour van zeer nabij te volgen. In het vierdaag se arrangement worden twee etappes aangedaan, van Saint- Gervais naar Sestrieres en de rit Sestrieres-Alpe d'Huez, al jaren de absolute koninginnerit van de Ronde van Frankrijk. Het Tour-arrangement kost slechts 299 gulden per persoon, inclusief busreis in luxe touring car en twee nachten hotel op basis van logies en ontbijt. De vertrekdatum is op 17 juli vast gesteld, op 18 en 19 juli worden de etappeplaatsen aangedaan, met als hoogtepunt de aan komst op de Alpe d'Huez. Be langstellenden kunnen reserve ren bij Trio Tours, het reisbu reau van Jan de Wit Autocars, tel. 023-319164. Wie schoot JR neer?, was er op T-shirts te lezen. Ouders noem den hun kinderen Pamela of Sue-Ellen. Op verjaardagen werd er de hele avond over niets anders gesproken. Toen de AVRO op 20 oktober 1981 met Dallas begon, kon de om roep niet bevroeden dat de serie zo'n succes zou worden. RTL 4 nam een paar jaar geleden de draad weer op. Gisteravond was de laatste uitzending van Dallas te zien. De door en door slechte JR pleegde zelfmoord. Of niet? Sylvia de Jong, Ter Aar „Vroeger keek ik altijd. Vooral Bobby vond ik toen leuk, een IR was natuurlijk de slechterik. Ik ben afgehaakt toen de uitzen dingen naar een later tijdstip werden verplaatst. Daarbij komt dat de serie toch ook ging ver velen. Gisteravond heb ik de tv toch aangezet en heb ik de laatste vijf minuten gezien. Ik wilde toch weten hoe het af liep." Maria Gijsman, Leiden „Ik heb de serie vanaf het begin trouw gevolgd. JR vond ik de mooiste acteur, die speelde het best. Dat het nu is afgelopen heeft ook een voordeel. Ik hoef niet meer thuis te blijven, niet eerder van feestjes weg. Naar mijn mening is de serie de afge lopen jaren steeds beter gewor den. Vroeger waren het toch een beetje dezelfde acteurs, de laatste tijd kwamen er steeds meer bij. De serie was tot nu toe heel realistisch, het ging om dingen die in het dagelijks leven ook kunnen gebeuren. Het slot van gisteravond viel me tegen." Jos Straathof, Zoeterwoude „Ik heb twee jaar niet gekeken. Maar gisteravond wilde mijn zoon daar per se naar kijken en dus heb ik het ook gezien. Ik vond het vreselijk. Ik heb mij dood zitten ergeren, wat een waardeloze serie. Het was net alsof ik in die twee jaar niets ge mist had. Ik kon alles meteen weer volgen. Dat is natuurlijk ook de sterke kant van Dallas." Mevrouw T. Walewijn, AJphen aan den Rijn „Ik heb de aflevering van gister avond opgenomen. Die kijk ik vanavond waarschijnlijk af want er is deze zomerdagen toch wei nig leuks op de televisie. Je moet dus niets verklappen. Het is niet zo dat ik een heel trouw kijker was. Ik bleef er niet voor thuis en ik sloeg het ook wel eens over. Maar als ik het zag vond ik het leuk, ontspannend. Ja, er kwam de nodige onzin in voor, het had niets om het lijf. Dat was misschien ook wel een sterke kant van Dallas." Priscilla van Bebber, Katwijk „Ik keek heel vaak naar Dallas omdat ik het heel spannend vond. Neem nu gisteravond. Ik weet ook niet wat er verder gaat gebeuren. JR staat daar met een pistool tegen zijn hoofd. Wil hij nu zelfmoord plegen of niet. Dat wil je dan toch weten. Dat is volgens mij het sterke van de serie, dat je aan het eind van el ke aflevering al weer benieuwd ben naar de volgende. Ik vind het kortom heel jammer dat er een eind aan is gemaakt. Het moet beslist weer terug op het scherm komen." Leny Prins, Lisse: „Ik vond het een waardeloze af levering. Het begin was zo raar met dat ventje en die droomwe reld van JR. Ik vond het knudde. Ik heb de serie op de Neder landse televisie gevolgd, later op België, maar niet meer op RTL4. Maar de laatste aflevering wilde ik wel zien. Het was een teleur stelling, ik had liever een ge woon einde gehad." Draaidag (1) „Daar is de orgelman, daar is de orgelman, met zijn piere-, pie- re-, piere-, pierement." Het pie rement bleef thuis, maar verder was het in het Leids kantonge recht gisteren orgel voor en or gel na tijdens een zaak tegen een verontwaardigde or geldraaier. Tegen de 45-jarige Leidenaar was proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zijn 15- jarige zoon in februari en maart van dit jaar twee dagen had la ten spijbelen - en hem later maar helemaal van school had afgehaald. De knaap, nu reeds in vaders voetsporen, mocht in een tele visie-programma over or geldraaiers opdraven. „Ja, edel achtbare, zoveel zijn er niet in Nederland, dus heb ik hem een dagje niet naar school laten gaan", zei de man niet zonder trots. Helaas mislukten die schooldag de opnamen, zodat ze over moesten. En dus werd een week later de spijbelaar naar een nieuwe 'draaidag' ge stuurd. „Konden ze niet een Leidse student achter het orgel zetten, die toch vrij had?', vroeg rechter Kamp, „Nee", meende pa, „je moet er dus wel verstand van hebben." De school van de zoon, 'De Leidse' voor lbo, had het niet genomen. De jonge orgeldraai er, voor de tweede keer in de eerste klas, bleef immers al veel vaker gewoon ziek thuis, zonder dat er even een belletje kwam of er later een ziektebriefje werd meegegeven. Dus besloot 'De Leidse' de leerling tot inhaalu- ren te verplichten, bovendien werd hij geschorst - „dat bete kende dat mijn zoon op school in een klein kamertje zijn werk moest doen" - en ten derde schakelde de school de leer plichtambtenaar in. Draaidag (2) Die ambtenaar, mevrouw J. Eul- derink-Mulder, trad gisteren als getuige op. Zij poogde in het voorjaar te bemiddelen. Tever geefs. „Ik wilde inderdaad niet met haar praten", aldus de va der met een zijdelingse blik op de vrouw. „Het is toch een straf voor een vader als de school zo'n ambtenaar inschakelt en ik moet dat tegen mijn zoon gaan vertellen, plus die schorsing en dat inhalen." „Hoe snel laat u proces-verbaal opmaken?', wil de officier Van Ek van de getui ge weten. „Normaal niet zo snel, maar ik kon in dit geval niet anders", antwoordde de ambtenaar. In woede ontstoken had pa, na deze maatregelen van 'De leid se', zoonlief dus maar he lemaal van school afge haald en ook geen andere gezocht. En dat was op nieuw tegen de wet. „Er af halen mag, maar waarom heeft u hem niet op een nieuwe school gedaan?" vroeg de rech ter daarom. „Ach, mijn zoon deed al een jaar over, hij was ook al eens op de la gere school blijven zitten. Bovendien zou ik dan voor de laatste drie maanden van dit school jaar weer voor honderden gul dens nieuwe boeken hebben moeten"kopen." Maar in sep tember beloofde de orgelman hem op een timmeropleiding te doen van het Beroeps Begelei dend Onderwijs. „Wat heeft hij aan timmeren, als hij or geldraaier wordt?", infor meerde de rechter „Nou, we bouwen ook zelf orgels, dus dat is nooit weg." Rechter Kamp en officier Van Ek bleven nieuwsgierig. Waarom bleef de jongen ei genlijk al eer der zo vaak thuis, zonder zich volgens de regels op school ziek te melden. „Ach, hij voelt zich wel eens niet zo lekker", sprak de vader inlevend. „Dan moet hij toch naar een dokter?", adviseerde de rechter. „Hij is niet zo gek op dokters. Zelf heb ik ook al vijftien jaar geen arts meer gpzien. En mijn zoon is vaak een dag later al weer het mannetje." Kamp gooide het over een andere boeg. „Maar waarom belt uw zoon dan 's ochtends zelf de school niet even op?" „Hoe kan dat nou als je ziek bent", weer kaatste de vader. „En waarom belt u dan niet?" „Ik ben al om zeven uur de deur uit, dus dat kan ook niet." „Bent u met zijn tweeën?" probeerde Kamp. „Nee, maar hoort u eens, mijn vrouw houdt van uitslapen, die is nooit zo vroeg en die heeft ei genlijk nooit contact met de school gehad. Dus zij kan ook niet bellen." Draaidag (3) De man kon het de rechter maar niet aan zijn verstand brengen. Voor de toekomst van zijn zoon was die school hele maal niet zo nodig. „U begrijpt het niet, edelachtbare, or- geldraaien en bouwen, dat is verslavend. Niet alleen bij ons, een hele bekende collega van u, meester Romke de Waard, is ook een enorme orgelliefheb ber." „Ja", wist Kamp, „die heeft in de Hoge Raad gezeten." „Nou, ik heb hem gisteren nog gesproken", zei de orgeldraaier trots over deze jurist die een van de oprichters is van het draaiorgelmuseum in Utrecht. Officier van Ek bleef koel. „Hij mag een orgelliefhebber zijn, ik denk niet dat hij het met uw handelwijze eens is. Want Rom ke de Waard heeft in ieder geval wel zijn school afgemaakt." En daarachteraan: „Uw zoon moet straks bij het timmeren natuurlijk wel de meetlat kun nen lezen." Het was het voor spel van Van Ek die aan zijn eis toekwam.Als de ouders zo re deneren, rest mij niets anders, meneer de rechter, dan meneer voor het spijbelen 500 gulden boete te vragen, waarvan 250 gulden voorwaardelijk. En voor het van school houden ook 500, waarvan 250 gulden voorwaar delijk. Ik vermoed echter dat de toestand hetzelfde blijft en dat er dus kans op recidive is. De volgende keer wordt u in hech tenis genomen en is het een tijdje over met orgelen." De orgelman kreeg het laatste woord. „Nou, wat mij betreft gaan we dan gelijk maar tot hechtenis over", zei hij, waar mee hij aangaf dat hij absoluut niet wilde betalen. Rechter Kamp was het echter helemaal met officier Van Ek eens. „Maar u kunt nog in hoger beroep, binnen veertien dagen" „O, nou, dat doe ik dan meteen, meteen. Kan het hier?', zo rea geerde de orgelman nog strijd lustiger. En hij beende veront waardigd weg om het even te gaan regelen. Emiel Fangmann Het drinkwater in de Leidse re gio smaakt niet meer naar chloor. Het afgelopen weekein de is gestopt met het toevoegen van het desinfectiemiddel chloorbleekloog. De waterkwali teit bleek donderdag dermate goed te zijn, dat zaterdag het toevoegen van het desinfectie middel kon worden gestaakt. Het toevoegen van chloor aan het drinkwater werd anderhalve week geleden noodzakelijk om dat het water te veel bacteriën bevatte. Die waren volgens het drinkwaterbedrijf EWR afkom- AGENDA stig van de uitwerpselen van watervogels die in het water winningskanaal van Katwijk zwemmen. Door de grote hoe veelheid bacteriën raakten de filters, die normaal de beestjes tegenhouden, overvol. Waarom de hoeveelheid bacteriën extra hoog was, is niet bekend. Ver moed wordt dat de hoge tempe raturen en de droogte van de af gelopen weken een rol hebben gespeeld. Het drinkwaterbedrijf heeft geen klachten ontvangen over de geur en smaak van het drink water waaraan het desinfectie middel is toegevoegd. Motor rijden? Daar moet je niet over praten, zeggen ze, dat moet je voelen. Dat is de enige manier om te begrijpen wat al die mensen beweegt om zich op snikhete zomerdagen in leren broeken en dito jassen te hijsen, het hoofd in een integraalhelm en de voeten in stevige laarzen. Zo vrij als een vogeltje, zo be weeglijk ais een vis en iedereen te snel af. Heerlijk moet dat zijn en als je ze zo ontspannen over de weg ziet suizen, ook niet al te moeilijk. Proberen dus, dachten vijf journalisten uit de omgeving van Leiden toen zij ingingen op de uitnodiging van de Sassen- heimse rijschoolhouder Marcel Bergman. Een spoedcursus mo torrijden bood hij ze aan. Om hen te laten ervaren wat ze er eigenlijk mee bedoelen, met 'het motorgevoel'. Jassen aan, handschoenen aan, oortelefoontje in het oor voor het broodnodige contact met instructeur Rinus of Carl, helm op en dichtklikken. Ge noeg om het zweet al in straal tjes langs je lijf te voelen lopen. Motor, 250 cc voor de beginner, rechthouden, been er over zwaaien en gaan zitten. Koud kunstje. Motor aanzetten met slechts een druk op de knop bij het rechter handvat, het con tactsleuteltje zit er al in. Ook goed te doen. De motor staat 'in zijn vrij' en blijft dus rustig maar al redelijk indrukwekkend ronken. Maar dan. Koppeling in en met de voet het pedaal voor de linkertrapper induwen om in de eerste versnelling te komen, langzaam gas erbij geven, kop peling op laten komen, ja zo. Bom! Stil staat-ie weer. Nog es, en nog es en dan komt komt de motor in beweging. Een klein beetje gas erbij betekent een ruk naar voor. Het voelt als rij den op een circusfiets met on gelijke assen. Dat zullen ze wel niet bedoelen. Na een kwartier tje oefenen gaat het beter. Zelfs het schakelen met de linkervoet lukt. Achtjes rijden over het par keerterrein gaat net. Een klein beetje sneller op de rechte stuk ken geeft al iets van dat 'motor gevoel'. Maar bij het optiekken vanuit stilstand steekt steeds het 'wobbelfietseffect' de kop weer op. De gedachte aan de geplande rit door de Bollenstreek doet het klamme zweet uitbreken. Stel je voor, bij elke stop op elke krui sing stilvallen en files veroorza ken waar ze over de radio mel ding van moeten maken. Dan maar liever iets minder ruig achterop bij Rinus. Daar zitten ook grote voorde len aan. Het motorgevoel mag dan slechts gedeeltelijk overko men vanuit deze postitie, er komt een ander gevoel voor in de plaats. Het Tour-de-France- gevoel. Dit verklaart de opge wonden en af en toe overspan nen stem van wijlen Theo Koomen tijdens zijn verslag van de Tourritten, achter op de mo tor van Raymond Nackaert. Een krakend oortelefoontje waar schoksgewijs instructies van voorrijder Carl doorkomen, op trekken, langzamer, even wach ten op de achterblijvers, een on deronsje via het zijraam van de begeleiderswagen van Marcel Bergman. Het enige wat ont breekt zijn wielrenners. Vrij es sentieel tijdens de Tour-de- France natuurlijk, maar het gaat om het gevoel. Pauze bij restaurant De Oase langs het strand. Helm af, haren losschudden en even alcoholvrij bijtanken. Via een andere route Het motorgevoel: vrij als een vogel, beweeglijk als een vis en iedereen te snel af. Vijf journalisten mochten het een middagje proberen. FOTO DICK HOGEWONING gaat het weer terug, deze keer achter op de BMW bij Martijn. Dat zit een stuk beter. De sliert motorrijders ziet er goed uit, ze krijgen het waarlijk onder de knie. 'Recht vooruit kijken, kijk waar je heen wilt, richt je op dat punt en lekker ontspannen zit ten op die motor, voelen wat-ie doet', instrueert Martijn via de walkie-talkie. Meer hoeft hij niet te zeggen, het loopt als een trein. De anderen rijden het terrein van Bergman aan de Hoofd straat in Sassenheim op. Mar tijn draait op verzoek de motor nog even de straat op voor 'een stukje snelweg'. Dat moet ook het motorgevoel zijn, je als een koalabeertje vastklemmen aan de bestuurder en dan over de weg razen met een vaartje van, nou, ongevéér 120 kilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11