DE Spaanse zon kan niet op tegen Noordwijkse rust VAN Tiplijn Het Gesprek van de Zomerdag IJOSTA OLANDA 'Overschilderen? Idioot, belachelijk!' TIJD TOEN MAANDAG 13 JUL11992 7 DE ERGENIS VAN... K.G. Kadiks uit Leiden „Dat de gemeente Leiden zich geen ene moer heeft aangetrok ken van de mening van de be woners in de Merenwi jk, is voor mij een ergernis van de eerste orde. Ze zijn nu volop bezig met het afgraven van de Ketelmeer laan. Al het groen verdwijnt. En daar moet straks een betonnen plein voor in de plaats komen. Afschuwelijk! Als bewoners zijn we altijd te gen de veranderingen in de Slaaghwijk geweest. De ge meente heeft de enquête die destijds is gehouden, gewoon naast zich neergelegd. Ik kan me ook mateloos opwinden over de reden die de gemeente geeft om dit geldverslindende project door te zetten. De gedachte is dat de Slaagh wijk door de drukke Ketelmeer laan te veel van de rest van de Meren wijk gescheiden wordt. Daardoor is er te veel verschil tussen een Slaaghwijk-bewoner en iemand uit de delen met laagbouw. Dat noemt de ge meente dan een 'psychologi sche barrière'. Zo n term is na tuurlijk je reinste waanzin. Het punt is dat in de Slaaghwijk naar de mening van het stads bestuur te veel buitenlanders wonen en dat doet de Slaagh wijk afbreuk. Nou, die mensen zitten mij niet in de weg. Ik hoef niet zo nodig te integreren met die welgestelde mensen uit an dere delen van de Merenwijk. Als ik die bewoners in winkel centrum De Kopermolen tegen kom, zeg ik hen gedag en zij mij. Daar heb ik de gemeente en die dure plannen helemaal niet voor nodig. Wat hier gebeurt lijkt heel veel op de ontwikkelingen in de Am sterdamse Bijlmermeer. Daar moeten straks enkele flatgebou wen worden gesloopt, terwijl bewoners daar willen blijven wonen. De overheid lijkt wel niet te willen luisteren naar de burgers. Zij hebben doodge woon maling aan je." ledereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezonden brief is weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irriteert, wat uw boosheid of teleurstelling is. Of heeft u misschien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alledaags wat zich in uw buurt afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wel licht komt uw reactie op de pagina 'Het Gesprek van de Zomerdag'. U kunt ons op werkdagen bel len van 830 tot 16.00 uur. Ons telefoonnummer is 071-161440, het faxnummer is 071 -161488. Het regent pijpestelen en het onweert. Ben en Riekie I lar- teveld zijn toch blij dat zij op de camping zitten. „Dit is toch be ter dan ons flatje in teiden- Noord? Thuis zitten we te kla gen: wat een beestenweer! I lier stappen we naar buiten zodra de zon weer even schijnt. I lier vlakbij zijn prachtige bossen en duin. Daarachter heb je strand en zee. In Leiden kan ik aan de Zijl gaan zitten. Nee, dat is lek ker met al die auto's. Schei uit alsjeblieft." Ben en Riekie Harteveld komen ping Duinrust in Noordwijk. Zij zijn niet de enige Leidenaars die hun vakanties en vrije weekein den op campings in de Duin en Bollenstreek doorbrengen. Zij zoeken de rust van de natuur en de gezelligheid van de buren. Geen Spaanse zon die daar te genop kan. Een van de aantrekkelijke kan ten van de camping is volgens Ben de sfeer. „Die vergelijk ik wel eens met die van een arbei dersbuurt in de jaren dertig. Dat is een gemoedelijke sfeer waar bij iedereen bij elkaar naar bin nenloopt. Waarbij de mensen elkaar helpen." Hij wijst naar buiten naar een buurman die bezig is met het dak van zijn zomerhuisje. „Zo meteen ga ik ook even helpen met timmeren. Laatst had een van de buren nogal veel visite, ik geloof een man of 25. Zoveel stoelen hebben zij natuurlijk niet. Nou, overal kwamen de stoelen vandaan hoor, geen probleem. Dat is het leuke er van. Daarom kamperen we nu." Na vijf minuten steekt de eerste buurvrouw al haar hoofd om de hoek. Er is ten slotte een beetje vreemd volk. „Nee, kom bin nen", zegt Riekie. „Het is ie mand van de krant." En even later betreedt ook buurvrouw Kruit de krappe behuizing. „De omgeving is hier zo mooi. Noordwijkers vragen wel eens wat wij hier hebben te zoeken. Treurig toch dat zij niet weten hoe mooi de natuur hier is. Lei den mis ik dan absoluut niet. Weet u dat ik nog nooit naar die Lakenfeesten ben geweest." De kracht van de camping is dat het 'buiten' is en toch dichtbij. In 1963 was een auto nog pure luxe dus moest de camping dicht bij huis worden gezocht. „Noordwijk is wel met de brom mer te doen. Dat doe ik trou wens nog steeds. Dat geldt ook voor de andere Leidenaars die hier al minstens 25 jaar zitten. Sommigen komen zelfs met de fiets hier naartoe". De tuintjes rond de huisjes zijn perfect onderhouden maar te vens wat petieterig. Nergens is de uitspraak 'bij elkaar op tafel kijken', zo letterlijk te nemen als op een camping. „Je zit op el- kaars lip maar dat stoort nooit. De buren zijn nu vijf dagen weg en dat vinden wij vreselijk. De luxaflex is naar beneden en het is een dooie troep. Ik heb nog op de buurman gescholden: 'je gaat toch niet zo maar vijf da gen weg'. Die vent moet schof felen. Dat is tenminste een beetje leven." Toen Ben nog niet gepensio neerd was ging Riekie vanaf mei de hele week naar de camping. Een deel van de Leidse kolonie op de Noordwijkse camping Duinrust. Vijfde van links Ben Harteveld (op schoot), rechts van hem zijn v Kwam Ben alleen in de week einden naar Noordwijk. Nu brengen zij de hele zomerperio de in hun zomerhuisje door. „Ik ga eens in de week naar Leiden om de plantjes water te geven en de post op te halen", zegt Ben. „Verder kan Leiden mij ge stolen worden. Hoe gauwer te rug, hoe liever. Zo'n moordpar tij laatst in de Herenstraat wordt door de Leidenaars hier wel be sproken, maar we liggen er niet wakker van." De Leidenaars gaan tijdens de zomer intensief met elkaar om, kennen elkaar al meer dan 25 jaar en delen lief en leed. Maar in de winterperioden zoeken de campingburen elkaar niet op. „We zeggen hallo als we elkaar in de stad tegenkomen. Meer niet. Alle belevenissen - de een krijgt een kleinkind erbij de an- foto dick hocewoninc der heeft z'n poot gebroken - worden pas verteld aan het be gin van het campingseizoen." Het geel-witte paviljoen 'Alexander Beach' moet in de gemeentelijke kleuren blauw en wit worden geschilderd. Veel badgasten begrijpen daar niets van. „Het is nu juist een herkenningspunt". foto hielco kuipers Het echtpaar Van Wijk uit Nieuwkoop zit pal naast het strandpaviljoen van Hotel Oranje in Noordwijk. Beiden kijken verbaasd op als ze horen dat deze strandtent de inzet is i een kort geding dat volgen de week speelt. Het paviljoen is te groot, en in de verkeerde kleuren geschilderd, zegt de ge meente Noordwijk. „Ik stoor me er niet aan", zegt de heer Van Wijk. Zijn vrouw vindt de oranje-gele kleur zelfs oi, vrolijk. Ze begrijpt dan ook totaal niet dat de gemeente de eigenaar heeft gesommeerd het paviljoen over te verven in de Noordwijkse kleuren blauw ra wit: "Waar een mens zich al lemaal niet druk over kan ma ken." „Hartstikke mooi", vindt B. Hammink uit het Gelderse Die ren het Oranje-strandpaviljoen. „Ik vind het onzin dat al die tenten dezelfde kleur moeten hebben. Dat zie je in Scheve- ningen toch ook niet." Hij vindt het paviljoen ook niet te groot: „Of er nu een grote staat, of drie kleinere, dat maakt toch niet uit." Mare Schopman uit Arnhem viert zijn vakantie in Noordwijk en maakt geregeld een wande ling over het strand. „Ik vind dit het mooiste paviljoen dat er staat." Het bruin gekleurde rookglas vindt hij mooi, het ter ras is schoon en 'je kunt hier ruim zitten'. Dat de gemeente vindt dat alle paviljoens blauw met wit moeten zijn, noemt hij 'belachelijk'. „Er is maar één nadeel en dat is dat er geen be diening is. Je moet je bestelling halen aan de bar." 'Warme gezelligheid en fris', staat op het paviljoen 'Alexan der Beach' van het gelijknamige hotel. De gemeente is van me ning dat ook deze strandtent een nieuw likje verf nodig heeft. De frisgele kleur moet plaats maken voor het gemeentelijke blauw. „Het maakt mij niet uit wat voor kleur het heeft, als het maar netjes is. En dit Is netjes", meent Marian van Mierlo uit Oss. M. van der Hoeven uit Leiden vindt het zelfs 'heel vervelend' als alle paviljoens dezelfde kleur hebben. „Vooral voor kinderen. Dit gele terras is nu een herken ningspunt. Bovendien vind ik het juist gezellig, met al die ver schillende kleuren. „Idióót, belachelijk!", is de reac tie van de Leiderdorpse Brigitte Brandehof als ze hoort dat het paviljoen in een andere kleur moet worden geschilderd. „Het is me nog nooit opgevallen dat dit paviljoen een afwijkende kleur heeft. Ik vind het wel af wisselend, zo. Dat geel staat juist vrolijk." Een van de weinigen die de ge meente Noordwijk gelijk geeft is mevrouw M. Hoogervorst uit Sassenheim. Ze denkt dat het 'mooier staat' als alle terrassen dezelfde kleur hebben. Maar dat is maar een theorie. „Want ik ben dit jaar nog niet op het strand geweest." JANET VAN DUK In één van de vorige afle veringen van deze rubriek werd Leidenaar Theo van Doesburg genoemd als stimule rende kracht achter de kunste naarsbeweging 'De Stijl'. Samen met architect Oud had hij in 1917 de aanzet gegeven tot de oprichting van het gelijknamige tijdschrift, waarin bijdragen ver schenen over abstracte kunst. Viereneenhalf jaar heeft Van Doesburg in Leiden gewoond en gewerkt, van eind 1916 tot halverwege 1921. Binnen die tijd verhuisde hij maar liefst vier keer. Zo woonde hij samen met zijn tweede vrouw Lena Milius respectievelijk aan de Maria Gondastraat, de Stadhouder slaan, de Morschweg en de Haarlemmerstraat, terwijl zijn atelier de meeste tijd gevestigd was aan het Kort Galgewater 3. Op dit laatste adres zetelde ook de redactie van 'De Stijl' in de persoon van Van Doesburg. Als ontweiper heeft Van Does burg in Leiden zelf geen sporen achtergelaten, maar wél in de directe omgeving. Zo ontwierp hij in 1917 glas-in-loodramen voor de Villa Allegonda (thans hotel Savoy) in Katwijk aan Zee en een groot deel van het interi eur van het vakantiehuis De Vonk te Noordwijkerhout. Deze projecten werden gerealiseerd in samenwerking met architect Oud, die óók in Leiden woonde. Opvattingen Van Doesburg had duidelijke opvattingen over de inrichting van een interieur alle vlakken moesten als het ware losge maakt worden door een lichte, tegengestelde kleur. Een diep blauw deurpaneel bijvoorbeeld kon door een witte omlijsting 'er uitgelicht' worden. Het liefst had de kunstenaar zijn eigen atelier aan het Kort Galgewater óók volgens deze principes ingericht. Dit werd Kinderspeeldag op Vrouwenkerkplein Op het Vrouwenkerkplein wordt op woensdag 15 iuli een kinder speeldag gehouden. Het thema is 'Pippi Langkous' of 'Het Cir cus' en het is de bedoeling dat de kinderen verkleed deelne men. Er wordt ook een teken wedstrijd gehouden en er heb ben sportdemonstraties plaats. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar kunnen vanaf 1430 uur meedoen. AGENDA MAANDAG 13 JULI Leiden Engels Circustheater, Pieterskerk plein, aanvang 22.30 uur. Katwijk Strandschaken bij strandpaviljoen 't Centrum, Boulevard, aanvang 19.30 DINSDAG 14 JULI Leiden Sjoelen bij speeltuinvereniging Ste venshof. C. van Bruggepad 2, aan vang 20.00 uur. Duo The Acoustic Elephants in Sus Antigoon, Oude Vest, om 21.00 uur. Opera 'Die Feuerburst' van Haydn, Pieterskerkplein, aanvang 22.30 uur. Katwijk Toeristenmarkt in het centrum (Prin- cestraat - Voorstraat - Andreasplein), van 14.00 tot 21.00 uur. Open avond van de KNZHRM m het boothuis op de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. Noordwijk Wandelen met de boswachter, start Duindamse Slag om 10.00 uur. Poppentheater.org. Stichting De Ark, Vuurtorenplein, aanvang 15.00 uur. Historische rondwandeling in Noord wijk Binnen, start bij het raadhuis. Voorstraat, om 19.30 uur. Warmond Kaagweek: zeilwedstrijden op de Ka- gerplassen van 9.30 tot 17.00 uur. DUIVENBERICHTEN Blauwkrat: 1 Comb de Mooij; 2,6. 7 Comb, v.d Nieuwendi|k, 3 h Koome; 4 j Schouten; 5, 8, 9.10 P. landesbereen. Leiderdorp: 1 M. Rei|e< Het Oosten: 1 Comb Mooten v.d. Hoogt. 2 .5. 8 A Pracht. 3 S v d Hooven; 4, lOP.v.Duijl; 6, 7 B van Putten; 9 N de Jong De Reisduif: 1 A Smgelmg. 2 F. Penseel; 3 W. w. Ouwersloot. 9 A V.d Dop; ION de Groot* OeRIj hli gelen. 8 W Ja 3.10 J Smit; v d Nieuwendi|k. Laar Zn 5 0 v S t Rei terse 7, 9 J Staffeleu 2.3.6B van Putten; 4Comb. Hoogt, 5 N v d Blom, 7, 10 A. comb. Schroot 10 comb Havik Oe Rijnklievers: 1. 2 J Zevenhoven; 3, 5,10 J. v.d. Wal. 4 A de Mei|. 6 H v d Star. 7 J. Kop. 8 J v leiiden; 9 M Hoogenboom Oe Vriendenclub: 1 Bodifn en Zn 2, 5 Comb Hoogkamer. 8 A 1. Star. 5 A. de Vries. 8 tobrwxMÓFT HooBkjm"'9 axTl6 Zaterdag vanuit Pont-Sainte-Maxence 8 R v d Geer, 3, 4 P Landesbergen. 5, 6 Comb. Houwehng Raner; 9 Comb, v.d Blom; 10 v.d. Lee. Zaterdag vanuit Chantilty De Zwaluw: 1 L en In Verhoort, 2. 10* v Ommen, 3,9 P Verhoort. 4 P v Wnaen Zn 5 P v Leeuwen; 6 G v Leeuwen. 7 J Hoogervorst. 8 v.d Kooy-deBest Zaterdag vanuit Strom heek Kooii-de Beet; Meeuwenoord. 2 v 10J Hoogervorst Van Doesburg eens als een ei genzinnige 'snoeshaan' die zijn confraters in Leiden had probe ren te overbluffen met zijn on doorgrondelijke theorieën, maar die daar "trots alle slim migheid" niet in geslaagd was. Onverdraagzaam De vijandige toon die hierin doorklinkt zal Van Doesburg wel zelf hebben opgeroepen. Hij geloofde namelijk zó in zijn ei gen theorieën, dat hij zich uiter mate bot en onverdraagzaam opstelde tegenover anders-den- kenden. Niet mis te verstaan zijn Van Doesburgs uitlatingen over W.C. Brouwer, de eigenaar van een Leiderdorpse aarde werkfabriek. In 1919 schreef de schilder aan Oud: "Ik kreeg woensdagavond een droge dorpsschoolmeester op bezoek die zich ontpopte als W. Brou wer Zelden heb ik van ie mand nog zulke wartaal ge hoord. Hij is zowat zestig jaar te achter wat betreft de ideeën die hij heeft opgevangen Wat Van Doesburg waarschijnlijk niet wist, was dat deze Brouwer een vriend van Oud was. Zo kwam het dat Oud óók de vi sie van Brouwer op Van Does burg per brief te horen kreeg. Daarin valt te lezen: "Ik moet mijn ideeën herzien (volgens Van Doesburg) Hij legt je woorden in de mond die je nooit gezegd hebt. En als ik het goed begrijp laat jij jezelf zover voor de gek houden dat je de zelfde mening hebt." Het mag duidelijk zijn dat Van Doesburg en Brouwer elkaar niets te bie den hadden. Vanaf 1920 begon Van Does burg regelmatig naar het bui tenland te reizen om lezingen te geven en tentoonstellingen te organiseren. Tot 1921 hield hij nog een woning met atelier aan in de Haarlemmerstraat, om daarna Leiden voorgoed te ver laten. JETTY VAN DER STERRE» Theo van Doesburg met zijn tweede vrouw Lena Milius in zijn atelier aan het Kort Galgewater in Leiden. foto rijksdienst beeldende kunst, den haag hem echter bemoeilijkt door zijn Leidse hospita, van wie hij het atelier gemeubileerd en ge stoffeerd had gehuurd. Als je er binnen trad, werd dat in één oogopslag duidelijk: op de af beelding in deze rubriek is een 'mooie' confrontatie te zien tus sen een vertrouwde negentien- de-eeuwse burgermansinrich ting en gewaagde Stijlontwer- pen, in dit geval Van Doesburgs indrukwekkende schilderij 'De Kaartspelers', dat nu te bezich tigen is in het Rijksmuseum Kröller Müller te Otterlo. Het atelier vormde tot 1921 de spil van de Stijlbeweging. Hier werden de abonnees van het tijdschrift geregistreerd en von den artistieke uitwisselingen plaats. In de zomer van 1919 Het Leidse atelier van schilder Theo van Doesburg schreef Van Doesburg aan Oud: "Het loopt enorm met de abon nees (op 'De Stijl', red.). We kunnen nu op ca. vijftien nieu we per maand rekenen." Voor zo een gespecialiseerd tijd schrift was dat geen gering aan tal in die tijd. Oud woonde op dat moment niet meer in Leiden. Hij was in middels gemeentearchitect in Rotterdam. De beide Stijlop richters onderhielden wel een levendige correspondentie met elkaar. Hieruit is op te maken wat er zoal in het atelier gebeur de. Regelmatig kreeg Van Does burg collega's van 'De Stijl' op bezoek. Zo schreef hij aan Oud: "Vorige week had ik Mondriaan hier. Er is heel wat afgeboomd, evenals zondag met (de dichter, red.) Kok." Ook internationale contacten kwamen in het atelier tot stand, zoals in een andere brief aan Oud te lezen is: "Ik kreeg zater dag een Duits schilder op mijn atelier die uit Berlijn kwam Het doel: groepstentoonstelling van 'De Stijl' in Berlijn en Mün- chen." Van Doesburg hechtte veel waarde aan dit soort inter nationale contacten. Vanaf 1920 zou hij talrijke reizen onderne men om de ideeën van 'De Stijl' in België, Frankrijk, Italië en Duitsland te verbreiden. Van Doesburgs contacten met kunstenaars uit de regio Leiden lijken beperkt gebleven, zeker na het vertrek van Oud. Onge twijfeld heeft dit te maken met het onbegrip dat er heerste over Van Doesburgs opvattingen. Dat bleek al duidelijk in 1917, vlak nadat hij samen met Oud uit de Leidse kunstclub 'De Sphinx' was gezet. De vice- voorzitter van deze club, Dirk Roggeveen, die zelf impressio nistisch schilderde, omschreef

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7