Onderwijsbonden zijn woest op het kabinet Heeftu een kudde olifanten voor me?' Binnenland Etiopische mag nog in Nederland blijven Misbruik van 'grijs' kenteken aangepakt Slechts 300 miljoen voor nieuw beleid Foto jagende prins kost bureau 25.000 gulden MAANDAG 13 JUL11992 3 Indisch monument beschadigd den haag Het Indisch monument in Den Haag is het afgelopen weekeinde beschadigd. De politie trof gisteren twee bij het mo nument behorende stenen met een gouden inscriptie in stukken aan. De schade is vermoedelijk veroorzaakt door automobilis ten, die bij het monument parkeerden voor een bezoek aan het North Sea Jazzfestival in het nabij gelegen Congresgebouw. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. Tijdens het festival zijn in de omgeving van het Congresgebouw ruim hon derd auto's weggesleept wegens parkeerovertredingen. Tsjechoslowaakse fabriek Philips sluit den haag Philips is gestopt met de produktie van videorecor ders in Tsjecho-Slowakije. In 1987 sloot Philips-Oostenrijk een overeenkomst met het elektronicaconcern Tesla Bratislava. In een gezamenlijke onderneming met de naam Avex werden vi deorecorders voor de Tsjechoslowaakse markt en voor de overi ge landen van de vroegere Comecon (Oosteuropees handels blok) gemaakt. Philips had zeventien procent van de aandelen. Na de omwenteling in Tsjecho-Slowakije in 1989 en het verdwij nen van de Comecon was Avex niet langer rendabel. Het is niet bekend hoeveel geld Philips met het Avex-avontuur heeft verlo- Auto schept twee motorrijders middelburg Twee motorrijders uit Axel zijn gistermiddag op de A58 bij Kapelle door een auto geschept en om het leven geko men. Volgens de rijkspolitie in Middelburg raakte de wagen door hevige regenval in een slip. Hij schepte beide motorrijders, die op de vluchtstrook onder een viaduct stonden te schuilen, en belandde in een sloot. Eén inzittende van de auto moest met verwondingen worden opgenomen in het ziekenhuis. De be stuurder van de auto en een andere inzittende raakten licht ge wond. Een 4-jarig kind kwam met de schrik vrij. Tegen de auto mobilist wordt proces-verbaal opgemaakt, omdat wordt ver moed dat hij gezien de weersomstandigheden te snel heeft gere den. TBC-besmetting op school in Vught vught Bij 8 VWO-leerlingen van het Maurick College in Vught is de afgelopen twee weken besmetting met TBC geconstateerd. Zij werden met de TBC-bacterie geïnfecteerd door een 18-jarig meisje uit Oisterwijk, bij wie twee weken geleden open longtu- berculose is geconstateerd. Daarop volgde een onderzoek onder alle 98 VWO-leerlingen. Ook de docenten werden onderzocht. De 8 leerlingen bij wie de TBC-bacterie werd gesignaleerd, krij gen medicijnen toegediend. Vandaag volgt een onderzoek onder de 150 leerlingen van 5-HAVO, in verband met een gezamenlijk eindexamenfeest van VWO en HAVO, eind juni. Nep-rouwbericht werk leerling-notaris doetinchem De vrouw die valse rouwadvertenties heeft ge plaatst gericht tegen notariskantoor Kamps Van Exel in Doe tinchem, blijkt een medewerkster van het bedrijf te zijn. Dat heeft notaris mr. M. van Exel vanochtend bevestigd. De vrouw, kandidaat-notaris, plaatste onlangs valse rouwadvertenties in enkele dagbladen, waarin het overlijden bekend werd gemaakt van notaris Van Exel en van haarzelf. Over haar motieven is nog niets bekend. Amsterdamse hoofdagent geschorst Amsterdam Hoofdcommissaris Nordholt van de Amsterdamse politie heeft vanmorgen een 47-jarige hoofdagent geschorst. De man, die dienst deed bij de Criminele Inlichtingen Dienst, zou zich niet hebben gehouden aan voorschriften over de manier waarop contacten met informanten moeten worden onderhou den. Volgens een woordvoerder van de politie wordt de zaak „disciplinair" afgehandeld. In het ergste geval kan dat leiden tot ontslag. den haag gpd-anp De 23-jarige Etiopische vrouw die gisteren ons land zou wor den uitgezet, mag voorlopig hier blijven. Staatssecretaris Kosto van justitie zal eerst de bezwaren tegen de uitzetting bestuderen die het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen (Unhcr) van de Verenigde Naties vrijdag bij hem heeft in gediend. De vrouw zou volgens het Unhcr gevaar lopen in het land van herkomst. Kosto neemt deze week een beslis sing. Het kamerlid Lankhorst (Groen Links) is verbaasd over het besluit van Kosto. Vorige week donderdag stelde Lank horst kamervragen over de aan gekondigde uitzetting. Neder land had nog niet eerder een asielzoekster teruggestuurd naar Etiopië en volgens Lank- horSt zou de vrouw niet veilig zijn in eigen land. Lankhorst: „Binnen 24 uur antwoordde Kosto dat de vrouw geen gevaar zou lopen in Etiopië. Zij zou het land worden uitgezet. En nu moet hij er opeens een paar da gen over nadenken of zij kan worden teruggestuurd." Vol gens Lankhorst heeft de staats secretaris zijn kamervragen, maar ook de bezwaren van Am nesty International en Vluchte lingenwerk Nederland niet seri eus genomen. Woordvoerder Nawijn van het ministerie van justitie zei gisteren: „De staats secretaris hecht nu eenmaal veel waarde aan het oordeel van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen." Justitie wijst er op dat nog steeds naar Etio pië kan worden uitgezet, maar dat nu tegemoet is gekomen aan de bezwaren die gelden voor dit individuele geval. den haag gpd Particulieren kunnen met in gang van 1993 niet meer profi teren van het 'grijze kenteken' voor bedrijfswagens. Dat heeft het kabinet besloten. De maat regel moet blijvend 150 miljoen gulden per jaar opleveren. Over een auto met een grijs kenteken wordt geen bijzondere ver bruiksbelasting betaald. Boven dien zijn de BTW en de motor rijtuigenbelasting lager. Nadat particulieren enkele ja ren geleden in grote aantallen bedrijfswagens kochten om een grijs kenteken te krijgen, werd al ingegrepen. De achterzijruiten moesten worden geblindeerd. Inmiddels worden echter gewo ne personenwagens al in een dergelijke uitvoering aangebo den. Aan dat oneigenlijke ge bruik van het voordelige kente ken wordt nu een einde ge- Staking gaat gewoon door De vier onderwijsbonden (ABOP, KOV, NGL en PCO) zijn woedend op het kabinet dat 'bij lange na' niet genoeg uittrekt voor verbetering van de onderwijssalarissen. Ook protesteren zij fel tegen het plan om te snijden in de wachtgeldregelingen (werkloosheidsuitering) voor lera ren. Dat is voor hen „onbespreekbaar". wordt bespaard door te snijden in wachtgeldregelingen zal eveneens worden aangewend om de aanvangssalarissen op te krikken. De bonden zijn het meest verontwaardigd over de kabi netsplannen de wachtgeldrege lingen minder 'riant' te maken. Volgens De Jong zijn die wacht gelden in het onderwijs abso luut geen luxe. Hij noemde de maatregel „niet aanvaardbaar" en „een sigaar uit eigen doos". In tegenstelling tot de bonden is de onderwijsvakorganisatie hilversum-den haag gpd-anp Nu het kabinet zich zo opstelt, gaat de geplande grote staking van leraren op 24 september ge woon door, aldus voorzitter De Jong van de PCO gisteren. De bonden hadden 700 mil joen gulden voor salarisverbete ring geëist, de overheid biedt volgend jaar slechts 211 miljoen gulden. Het geld wordt voorna melijk gebruikt voor verhoging van aanvangssalarissen en moet in 1996 zijn opgelopen tot 630 miljoen gulden. Het geld dat Na-Hossers (leraren die na de herziening van de onderwijssa larissen aan de slag gingen en aanmerkelijk minder verdienen dan hun oudere collega's) ove rigens wel redelijk tevreden met de 211 miljoen die het kabinet heeft toegezegd. „Het is een stap op de goede weg", aldus de organisatie. CDA en PvdA kunnen zich overigens in de besluitvorming voor onderwijs vinden. Bij de PvdA liet een woordvoerster we ten dat de sociaal-democraten „niet ontevreden" zijn. In CDA- kring werd opgemerkt dat „voortgang" is geboekt. Groen Links vindt echter dat te weinig is uitgetrokken voor de salaris- verbeteringen in het onderwijs. Volgens kamerlid Lankhorst zijn „de gewekte verwachtingen niet waargemaakt". trale opvang ondergebracht in woningen. Dat het kabinet over zo weinig geld beschikt voor nieuw beleid heeft niet alleen te maken met de eisen van een aantal ministers, maar ook met de kosten (2 miljard gulden) van de BTW-verlaging van 18.5 naar 17,5 procent. Volgens Lub bers is dat echter een verstandi ge investering. „De BTW-verla ging heeft al goed gewerkt. Werkgevers en werknemers zien het weer meer zitten." De premier vindt overigens al te veel somberheid over de „krappe financiële jas" van het kabinet niet gepast. „Nederland heeft nog steeds een rijkbedeel- de overheid, bijvoorbeeld als je kijkt naar defensie, ontwikke lingssamenwerking, volkshuis vesting en de sociale zeker heid." iVdA en CDA hebben positief gereageerd op de afspraken van net kabinet. De regeringspartij en onderstreepten evenwel dat een eindoordeel pas valt te ge ven als het kabinet in augustus ook de inkomstenkant van de begroting heeft opgesteld. Voor nieuw beleid is volgend jaar slechts 300 miljoen gulden beschikbaar. „En dat is zorge lijk", aldus premier Lubbers. Volgens hem is er zo weinig geld, omdat „dit jaar meer is opgegeven aan problemen en verlangens dan in andere ja ren". Lubbers zei dat zaterdag naar aanleiding van de afspra ken die het kabinet heeft ge maakt over de begroting voor 1993. De i i de schillende ministers iijri tijdens de besprekingen gehonoreerd. Minister Ritzen van onderwijs krijgt volgend jaar 211 miljoen gulden voor verhoging van de lerarensalarissen en voor het bouwen van 660 nieuwe cellen wordt 100 miljoen gulden uitge trokken Het kabinet heeft ook besloten maatregelen te nemen om de kosten van de opvang van asielzoekers weer in de hand te krijgen. Zo wordt het toelatingsbeleid strenger. Bo vendien worden asielzoekers sneller vanuit de duurdere een- Uitzendbureau PammyBoltini voordieren naarden rob hirdes Of het nu om een leger gedres seerde mieren dan wel om een kudde handtamme olifanten gaat, Pammy Boltini bedient haar hooggeëerd publiek in Naarden op zijn wenken. Ten minste, zolang de bedoelingen oirbaar zijn. Een ezel bestellen als figurant in een rarizig porno- filmpje kan echt niet. „En dat laatste komt werkelijk voor", vertelt ze met walging in haar stem. „Laatst werd ik nog gebeld door een boertje, dat in formeerde naar een jong oli fantje voor zijn vrouw. Na enig doorvragen werd me duidelijk wat hij zo ongeveer bedoelde. Meer dan stuitend." Maar gelukkig bereikt dat soort verzoeken van perverse- lingen haar hoogst zelden. In bijna alle gevallen wordt het uit zendbureau van Pammy Boltini voor wilde beesten benaderd voor vrolijker gebeurtenissen. Of ze misschien een beertje kan leveren voor de opluistering van een personeelsfeest? Natuurlijk kan ze dat. En dus staat Mike, anderhalf jaar jong en anderhal ve meter groot, op de afgespro ken datum op de stoep. De ion- ge nog ongemuilkorfde beer kan ook nog een cadeautje overhandigen aan het feestvar ken van dat moment. Van zwaarder kaliber was de bestelling van een compleet cir cus voor een kolenoverslagbe- drijf op de Maasvlakte. Maar Pammy zou geen - aangetrouw de - Boltini zijn als het haar niet was gelukt. Twee jaar bestiert ze nu haar 'uitzendbureau'. De mensen weten haar inmiddels te vinden. Net zoals zij op haar beurt de gevraagde dieren op het spoor weet te komen. Echt moeilijk is dat natuurlijk niet met oud-circusdirecteur Toni Boltini als echtgenoot aan je zij de. Want het is vooral een kwes tie van relaties; van de weg ken nen in circusland. Lokdoosje „Kan wel zijn", zegt ze fijntjes. „Oké, een olifant heb ik zo gear rangeerd. Kosten? Drieduizend gulden voor een uurtje of vijf, zes. Maar soms bereiken me aanvragen, die toch wel de no dige hoofdbrekens kosten. Vooral wanneer het om com mercials gaat." Zo heen ze de horde pinguïns Pammy Boltini met twee dieren die hun beste tijd hebben gehad. heeft ze ook aan de levering van een partij ganzen voor een speelfilm. „Aanvankelijk zou het om duizend gaan. Toen werden het er vijfduizend. Bij nader in zien vond de regisseur dat ook nog niet genoeg. Uiteindelijk moesten het er twintigduizend worden. Stel je voor, vrachtau to's vol." Tot uit Frankrijk heeft ze ze moeten halen. Maar het lukte haar uiteindelijk ook dit varkentje naar behoren te was- Vloerkleed Pammy woont met haar Toni en hun anderhalf jaar oude zoontje Angelo sinds het circus van de hand is gedaan op het aan het Gooimeer gelegen re- 1, die in een Sterspot dwars door woestijnen en over autosnelwegen waggelt op zoek naar een bekend ijsmerk. Het reclamefilmpje suggereert dat er duizenden zijn ingezet om het beoogde doel te bereiken. Maar Pammy weet dat het in werkelijkheid om veel minder ging. Voor een andere commercial bereikte haar ook het verzoek een doos vol 'afgerichte' mieren te bezorgen, die op commando een bepaalde richting uit moes ten lopen. Het nam even tijd om zo'n collectie insecten te vergaren. Maar de rest was kin derspel. Een lokdoosje bracht uitkomst. Bijzondere herinneringen creatiepark Oud Valkeveen. Pri vé is van enige levende have geen sprake meer. Veel te veel kopzorgen. Een definitief ge temde tijger en een zwarte kraagbeer, die ook zijn beste tijd heeft gehad, doen dienst als vloerkleedje. Het zijn de laatste twee tastbare herinneringen aan een meer hectisch bestaan. Niet dat ze zich nu vervelen. Oud Valkeveen, met 200.000 be zoekers op jaarbasis, is eigen dom van de Boltini's en vraagt zodoende de nodige aandacht. Terwijl Pammy daarnaast haar handen vol heeft aan haar eigen bedoeninkje. „Het is in dit werk vaak hollen of stilstaan. Als nu de telefoon gaat, heb je kans dat je ineens weer dagenlang druk maakt. Particulieren die nu met een grijs kenteken rijden, be houden dat voordeel. Pas als de wagen wordt verkocht, vervalt het. In alle nieuwe gevallen wordt een grijs kenteken voor behouden aan bedrijfsauto's, bestelbusjes en vrachtwagens. Het kabinet heeft ook besloten de omstreden vaarbelasting met ingang van volgend jaar door te zetten, ondanks kritiek van de Raad van State. De belasting moet 90 miljoen gulden per jaar opbrengen en geldt voor ple ziervaartuigen. Vooral de problematische controle van de belasting «was de Raad van State een doorn in het oog. Er is tot nu toe geen echte registratie van plezier vaartuigen. Daarmee wordt de Rijksdienst voor het Wegverkeer belast. Brug- en sluiswachters de controles i RVD valt over reclame automerk den haag gpd Het Amsterdamse reclamebu reau PMS moe; 25.000 gulden betalen aan het Wereld Natuur Fonds (WNF) wegens het ge bruiken van een foto van prins Bemhard in een advertentie voor het automerk Mazda. In de advertentie die zaterdag in enkele kranten werd afge drukt, staat een foto van de prins die met een geweer door de velden struint. Eronder wordt gemeld dat de nieuwe Mazda 121 nu ook 'met beren- velgen' te koop is. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wordt de indruk gewekt dat de prins op jacht is. In werkelijk heid ging het echter om een fo to die vorige maand is gemaakt toen hij een geluidloos laserge weer demonstreerde dat wordt gebruikt in de kleiduivensport. De RVD eiste namens de prins een schadevergoeding, omdat afbeeldingen van leden van het' Koninklijk Huis en van bewindslieden niet mogen wor den gebruikt voor commerciële doeleinden. PMS heeft beloofd de schadevergoeding te betalen. Op weg naar Barcelona amsterdamOngeveer dertig toerfietsers zijn afgelopen za terdag met de Nederlandse olympische vlag vanuit Am sterdam naar Barcelona ver trokken. De fietsers, die ge middeld 47 jaar zijn, zullen per dag zo'n 200 kilometer afleggen. De afstand Amster dam-Barcelona is ongeveer 1.500 kilometer. De Olympi sche Spelen beginnen op 25 juli. Bij het vertrek was onder anderen André Bolhuis (links) aanwezig. Hij is chef de mis sion van de Nederlandse olympische ploeg, foto rob c croes nieuw anefo roland de bruin bent. Het is ook een beetje sei zoengebonden. Rond de kerst bijvoorbeeld word je overstelpt met aanvragen voor levende kerststallen. Naast kleindieren staan ezels, ossen en kamelen in die decembermaand volop in de belangstelling." De o zo kleine, maar levendi ge bedrijfstak is trouwens be hoorlijk trendgevoelig. Met de opkomst van de massale house party's is de vraag naar tijgers, leeuwen, slangen en krokodillen als een komeet omhoog gescho ten. Pammy: „Die worden dan voor de deur neergezet. Kenne lijk bedoeld als een soort van begroeting." Voetbalclub heft ledenstop voor Turken weer op HAAKSBERGEN GPD De voetbalvereniging Haaksber gen heeft gisteren de omstreden ledenstop voor buitenlandse kinderen ingetrokken. Dat ge beurde onder druk van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal bond (KNVB). De bond liet Haaksbergen eind vorige week weten dat de maatregel niet door de beugel kon. De ledenstop voor allochto nen werd ingesteld, omdat sprake was van een grote toe loop van vooral Turkse jeugd. Het gevolg was dat enkele teams dermate 'eenzijdig' van samenstelling werden dat Ne derlandse ouders dreigden hun kroost elders te laten voetballen. Van de 250 leden bij de Twentse club zijn er momenteel zo'n 50 van Turkse afkomst. Het bestuur had becijferd dat het le denbestand over een paar jaar zou bestaan uit 70 procent bui tenlanders en 30 procent Ne derlanders. Aanvankelijk zag Haaksber gen in de stellingname van de KNVB niet direct een reden de ledenstop terug te draaien. De club haalde echter bakzeil toen de bond vertelde dat het wette lijk verboden is buitenlanders te weren en dat een aantal instel lingen een proces wilde aan spannen. Volgens voorzitter Slotboom van de W Haaksbergen hebben zes of zeven Turken hun lid maatschap naar aanleiding van de ledenstop opgezegd. De praktijk moet volgens hem uit wijzen of het gehekelde be stuursbesluit een breuk tussen de buitenlandse en Nederland se leden heeft veroorzaakt. Blote rondvaart trekt aandacht AMSTERDAM GPD Vertegenwoordigers van vor stenhuizen en zelfs johan Cruljff heeft hij aan boord ge had. Maar dat een gezelschap van twintig naturisten aan boord spontaan uit de kleren ging, dat had rondvaart kapi tein G. Langendam nog niet eerder in zijn twintigjarige car rière meegemaakt. Zaterdagochtend had de groep een rondvaartboot van de Amsterdamse rederij Noord-Zuid afgehuurd. Niets aan de hand, had men daar nog gedachL Nauwelijks aan boord stond het gezelschap echter ai in zijn blootje, „ja, daar kijk je dan even vreemd van op. Het bleek voor een En gelse promotiefilm over natu risme te zijn", aldus Langen dam. Ondanks het vroege tijdstip trokken de naaktlopers met veei gejuich de nodige aan dacht op de wal. „Naar mijn mening gingen ze daarbij nogal provocerend te werk", vindt de kapitein. „Sommigen hadden hun geslachtsdeel met ringetjes en kettinkjes ver sierd." Na een vol uur varen en een stop bij het Rijksmuseum werd het gezelschap weer in de kle ren afgezet, langendam: „We krijgen wel vaker verenigingen of gezelschappen die een boot afhuren. Maar je verwacht toch ook niet dat een club van Landartaen aan boord kiezen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3