Leidsch Dagblad Gif in Krimpenerwaard Kroning Clinton wordt grote show 7 schilder Theo van Doesburg: een internatio nale ontmoetingsplaats van kunstenaarde. Nep-controleurs trachten Leidse bejaarde te beroven Tijdrit vandaag schift favorieten in de Tour Drukte op Leidse Lakenfeesten Treinen naar Valkenburg MAANDAG 13 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39901 LOSSE NUMMERS ƒ1,50 De Tijd van Toen North Sea Jazz 1 Het Leidse atelier van q Met het North Sea Jazz festival in Schevenin- gen wordt het steeds meer: „U vraagt en wij draaien." meren. Op dat moment kreeg ze onverwacht bezoek van een buurvrouw. De twee kozen di rect het hazepad. Er is vermoe delijk niets gestolen. Volgens de politie gebeurt het steeds vaker dat bedriegers onder valse voorwendselen bij Leidenaars aanbellen. Ze stel len zich altijd voor als mede werker van een nutsbedrijf en richten zich vooral op alleen staande ouderen. Een woord voerder van de politie advi seert iedereen buiten de deur te houden die zich niet kan le gitimeren. Nep-controleurs hebben op nieuw toegeslagen. Dit keer was een 85-jarige Leidse vrouw aan de Kersenstraat bijna het slachtoffer. Twee mannen bel den zaterdagochtend bij haar aan en stelden zich voor als medewerkers van het energie bedrijf. Ze stelden allerlei vra gen en wisten zo de woning binnen te dringen. Een van de twee liep naar boven, de ander bleef beneden. De Leidse vertrouwde het zaakje niet helemaal en wilde de twee vragen zich te legiti- leiden» Heksen en muzikanten uit vroeger tijden vormden de omlijsting van een mid deleeuws feest op het Vrouwenkerkplein in de Leidse binnenstad. In het gehele cen trum was het afgelopen weekeinde een drukte van belang in verband met de lang zamerhand traditionele Lakenfeesten. Pop- minnend publiek kwam voor Werfpop naar het Van der Werfpark (zie pagina 9). De traditionele Lakenmarkt (zie pagina Leiden) zorgde voor overvolle grachten. FOTO LOEK ZUYDERDUIN peter ouwerkerk Honderdduizenden Nederlan ders, Belgen en Duitsers om zoomden het afgelopen week einde het Tourparkoers, tussen Brussel, Valkenburg en Koblenz. Vooral bij de beklimming van de Cauberg, zaterdagmiddag, was de belangstelling massaal. In contrast daarmee stonden twee minder tot de verbeelding sprekende etappewinnaars. Gil les Delion gaf zaterdag een ster ke Stephen Roche nietwaar de Ier sportief gesproken recht op had. In Koblenz bleek gisteren de 33-jarige Belg Jan Nevens veel slimmer dan de favoriete Deen Jesper Skibby. De ritten waren snel, maar dei groten hielden zich koest voor de belangrijke tijdrit van vani daag in Luxemburg. Daar moetj Breukink zeker een minuut sneller zijn dan Indurain en Bugno, wil hij nog aanspraken maken op de Tourzege. In Luxemburg wordt ook duidelijk hoeveel LeMond en Chiappucci waard zijn. Het Tourpeloton werd het af gelopen weekeinde gereduceerd tot 180 renners. Tot de uitvallers hoorden o.a. de Italianen Cipol- lini en Argentin, de Belg Van Lancker en de Colombiaan Par- ra. Pascal Lino behield de gele trui, het groen is voor Jalabert, de bergtrui voor Virenque. Milieugedeputeerde: Vervuiling ernstiger dan in Coupépolder Alphen Het Zuidhollandse veenweidegebied de Krimpenerwaard is ernstig vervuild met chemisch afval, dat in de jaren zestig en zeventig illegaal is gestort. Dit blijkt uit bodem onderzoek dat in de polder is uitgevoerd in opdracht van de provincie Zuid-Holland. De vervuiling is volgens de Zuidhollandse milieugedeputeerde Van der Vlist ernsti ger dan die in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn. den haag anpregelen worden genomen. De Keuringsdienst van Waren on- In het onderzoeksrapport zijn derzoekt de melk van koeien uit de risico's van de vervuiling in de Krimpenerwaard en omge kaart gebracht. Op honderd plekken moeten saneringsmaat- vaten aangetroffen met che misch afval, dat afkomstig is van bedrijven uit het havenge bied van Rotterdam. Het bevat onder meer verfresten en zie- kenhuisafval. „Wat eigenlijk naar de chemische verbran dingsoven moest, werd ge mengd en gestort in de Krimpe nerwaard", zegt de milieugede puteerde. Naar aanleiding van het bo demonderzoek worden rond één dumpplaats bij Stolwijk vol gende week waarschuwingsbor den met de tekst 'verboden toe gang' geplaatst. In de buurt ligt een camping en er wordt inten sief gerecreëerd. Volgens Van der Vlist worden de borden ge plaatst om te voorkomen dat mensen zelf op onderzoek uit gaan en zo met de vervuiling in aanraking komen. De milieugedeputeerde zegt dat er in de Krimpenerwaard geen direct gevaar voor de volksgezondheid bestaat, omdat mensen niet meteen aan de vervuiling worden blootgesteld. Wel dreigt het grondwater ver vuild te raken. Welke maatrege len moeten worden genomen om de gevaren voor het milieu en de volksgezondheid te keren is nog niet duidelijk. Volgens Van der Vlist is de vervuiling moeilijker op te los sen dan in de Coupépolder in Alphen. „Daar zit de vervuiling op één plek. Hier hetf je te ma ken met een grote polder en verspreide vervuilde locaties. Veel chemische bedrijven missen bestrijdingsplan sassenheim/alphen Voor tweederde van de grote chemische bedrijven in ons land is door gemeenten geen rampenbestrijdingsplan opge steld. Dit blijkt uit onderzoek van het ministerie van binnen landse zaken. Volgens Europese richtlijnen zijn de gemeenten wettelijk verplicht voor deze be drijven zo'n plan te maken. Het gaat om concerns waar gevaar lijke stoffen worden opgeslagen en verwerkt. Van de in totaal 75 chemische bedrijven hebben er slechts 25 een rampenbestrij dingsplan. Ook de gemeente Sassenheim heeft geen rampenbestrijdings plan. De grote chemische indu strie in het dorp, Akzo Chemie, heeft wel een eigen bedrijfsram- penplan. Elke twee jaar houdt Akzo samen met alle regionale brandweerkorpsen een groot scheepse rampenoefening, om de twee weken wordt geoefend in het bestrijden van kleine brandjes. J. Vroom van Akzo denkt dgt er goed op gevaarlijke situaties wordt gereageerd. „Het probleem blijft de kans op men selijke fouten. Daar kan je je niet tegen indekken." De gemeente Alphen heeft wel plannen klaar liggen. Voor de Oude Rijn is, in verband met de I ankervaart naar Schiphol, een rampenbestrijdingsplan van kracht. Daarnaast heeft de brandweer voor gevaarlijke punten een 'aanvalsplan' klaar. Ook voor het chemisch bedrijf Biesterfeld en Co, waar. vorig jaar een gifwolk ontsnapte, be staat een dergelijk plan. valkenburg Ruim 50 stoom- en motorloco motieven zijn zaterdag overgebracht naar de nieuwe remise van de Stichting Nationaal Smalspoor in Valkenburg. Met drie diepladers en met twee grote kranen werden de locomo tieven uit de opslagplaatsen in Katwijk en Voorschoten gehaald. Daaronder exemplaren als een Tsjechische stoomlocomotief uit de Tweede Wereldoorlog en een Duitse stoomlo comotief uit de Eerste Wereldoorlog. Voertui gen die zelfs door medewerkers van de Stich ting Nationaal Smalspoor nog nooit eerder wa ren gezien omdat ze altijd in de opslagplaatsen stonden opgeborgen. Eind augustus worden de laatste treinen en rijtuigen uit Katwijk naar Valkenburg gebracht. Tot en met 15 augustus rijden de smalspoortreintjes nog door de dui nen bij Katwijk. Daarna wordt het smalspoor in het duingebied opgebroken. Volgend jaar rijden de treintjes bij het Valkenburgse Meer. FOTO DICK HOGEWONING new vork henk d correspondent Als alle politieke retoriek wordt weggenomen dan komt de De mocratische conventie, die van daag in New York begint, neer op een feestje van 38 miljoen dollar voor 40.000 genodigden ter ere van de kroning van Bill Clinton. Want besloten hoeft er eigen lijk al niets meer te worden. De Democraten hebben hun presi dentskandidaat, de kandidaat heeft vorige week al z'n num mer twee aangewezen, en het verkiezingsprogramma waar over de conventie zou moeten praten, is allang in druk uitge geven. De Democratische Partij wil in Madison Square Garden een geoliede show weggeven die suggereert dat alle Democraten enthousiast zijn over hun presi dentskandidaat. Ze hopen dat dat enthousiasme overslaat op de kiezers en dat Clinton in no vember wint. Zeker is wel dat Clinton tij dens de gruwelijk lange verkie zingscampagne heeft bewezen dat hij een stugge volhouder is. Na allerhande beschuldigingen en een tegenslag in New Hampshire, waar Paul Tsongas van hem won, kwam Clinton te rug. En toen hij dik won op Su per Tuesday (dinsdag 10 maart, toen elf zuidelijke staten hun voorverkiezingen hielden), kon hij niet meer stuk. Clinton haal de bij de laatste voorverkiezin gen in juni voldoende stemmen om een niet meer te kloppen meerderheid in het aantal gede- HET WOORD IS AAN A.G. Buckham Eentonigheid is de vreselijke belo ning der voorzichtigen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten - RTV Show Sport13 t/m 17 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen: Eerst wat regen In het algemeen veel bewolking er voornamelijk in de nacht en och tend nu en dan regen. Minimum temperatuur omstreeks 14 graden Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Tot matig of zwak afne mende westelijke wind, kracht 3, maar aan de kust eerst nog nu en dan krachtig, 6. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Eerst aan de bewolkte kant en kans op wat re gen. Aan het eind van de week mogelijk warm met maxima van boven de 25 graden. EG-fraude: acht miljard gulden londen cees van zweeden correspondent Uit de kas van de Europese Ge meenschap verdwijnt jaarlijks acht miljard gulden in de zak ken van fraudeurs, zo onthulde het Britse zondagsblad de Ob server gisteren. Volgens de Observer ver dwijnt het meeste geld uit het landbouwbudget. Zo werd Franse rogge in de haven van Hamburg ontscheept en vervol gens weer ingescheept, zodat subsidie voor de export uit Duitsland kon worden ge claimd. En op Sicilië streken boeren enorme rooisubsidies op door olijfbomen die waren gerooid elders weer te planten en opnieuw te rooien. legeerden achter zich te krijgen. En dus verklaarde de ene na de andere vroegere rivaal dat hij nu volledig achter de gouverneur van Arkansas staat. Tsongas deed dat vorige maand, en vori ge week verldaarde zelfs Jesse Jackson Clinton van harte te zullen steunen. Vooral dat laatste is belang rijk, want Jackson geldt nog al tijd als een van de morele lei ders van Amerika's zwarten. Hij heeft menige aanvaring met Clinton gehad, maar riep de zwarte kiezers toch op om op Clinton te stemmen. Als belo ning mag hij morgenavond de Democratische conventie toe spreken. Het zou wel eens een emotioneel avondje kunnen worden. Woensdag eren de Democra ten een van hun grote helden, Robert Kennedy, die net als zijn broer John in de jaren zestig werd vermoord. Er zal een film over Robert Kennedy worden getoond, en broer Edward zal spreken. Bovendien krijgen de Democraten op die dag bezoek van Nelson Mandela, de leider van het ANC. Donderdag volgt dan de kro ning. Eerst zal senator Albert Gore als kandidaat vice-presi dent worden voorgedragen, en daarna is het de beurt aan Clin ton zelf. Hem wacht geen gerin ge taak. Uit de peilingen blijkt dat de Amerikanen nog altijd grote twijfels over hem hebben. Die kan hij alleen wegnemen als hij de Amerikanen, die hem rechtstreeks via de tv kunnen volgen, diep raakt. >f bank/girorekening Leidsch Dogblad t woordnummer 10050 2300 VB Leid'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1