Leuk spel voor fans wielersport X •V V Visserservaring door fouten van anderen Vrije tijd Globetrotterireisspel voor echte doorzetters Vier-op-een-rij Europese editie Monopolie UV-licht onmisbaar '"9 'r ZATERDAG 11 JULI 1992 7 Greet Buchner illustratie Han van der Ven Schimmel Met schimmel bedoelen we..niet het fraaie witte paard, dat zijn naam dankt aan de meest bekende schimmel: 't wit, maar schimmelaantasting van onze planten in het algemeen. Er zijn wel duizenden soor ten van schimmels, nauwe bloedverwanten van onze paddestoelen. Een groot deel is uiterst nuttig: dat zorgt bij voorbeeld voor gisting van levensmiddelen, een heel klein déél is zeer schadelijk voor onze planten en dat deel willen we kwijt. Helaas zijn we met bestrijden meestal te laat als we de schimmel in de vorm van een wit pluis of rossige vlekken zien. Dan is het kwaad al geschied. Daarom hier een middel om schimmelaantasting van planten te voorkomen. Kies op de allereerste plaats soorten die re delijk bestand zijn tegen schimmels. Bij-ro zen is dat bekend, bij stokrozen die mo menteel vaak 'roest': rossige plekken aan de achterkant van het blad hebben, is het een kwestie van van 'toeval moet het uitmaken'. Verwijder zo veel mogelijk de aangetaste bladeren en verbrand ze om verdere aan tasting te voorkomen. Zorg verder voor zo'n goed mogelijke conditie van de planten. Al le ziekten en plagen zijn het gevolg van een slechte conditie. In wezen zijn deze ziekten en plagen de grote opruimers in de natuur. Wat niet goed is moet weg, zo simpel is dat en we noemen dat dan 'natuurlijke selec tie'. Tuinliefhebbers zijn niet gesteld op die na tuurlijke selectie. Die houden vaak van planten die juist wel gevoelig zijn voor schimmels. In dat geval: zo snel mogelijk al le veertien dagen spuiten met een aftreksel van Equisetum ofte wel paardestaart. Kook hiervoor veertig gram paardestaart een half uur in twee liter water. Laat dit mengsel vervolgens tweemaal 24 uur trekken; zeef het mengsel en verdun het daarna in een verhouding van een op tien. Spuit vooral ook de onderkant van de bladeren en liefst 's avonds. Makkelijker, vaak minder mooi vooral in de büurt van witbloeiende planten, is het ge bruik van kalipmpermanganaat (KMn04), niet giftig, breekt af in dë grond maar geeft wel een lichtroze gloed aan de bespoten planten. Kaliumpermanganaat is bij de drogist of apotheek te koop. LOs één gram van de fijne donkerpaarse kristallen op in 10 liter water en spuit hier mee ook om de veertien dagen in de avonduren. Maar weer wel: een lichtroze gloed blijft het resultaat tot de volgende re genbui. Tot slot: al deze bespuitingen kunnen de aantasting niet teniet doen, wel voorkomen en zorgen dat het niet nog erger wordt. Vol gend jaar dus al in mei beginnen met spui ten bij schimmelgevoelige planten. LEZERSVRAAG Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. Op antwoord zult u wel moeten wachten tot september, na onze gedeeltelijke zomer stop. REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN Het dit jaar gelanceerde spel Demarrage is bestemd voor liefhebbers van de wielersport. Want de deelnemers krij gen ieder de beschikking over een ploeg renners, waar mee op het speelbord vier koersen kunnen worden gere den. De langste en moeilijkste is de Tour de France, met twee bergtrajecten en een parcours met kasseien. De TOUR op tafel ANTHONY VERHULST De handleiding van Demarrage is behoorlijk uitgebreid, want het spel kent nogal wat verschil lende facetten. Maar fabrikant Jumbo die het spel heeft overgenomen van Homas heeft de spelregels zo ingedeeld dat je ze stapsgewijs en zonder problemen onder de knie krijgt. Zo gelden voor de eerste en eenvoudigste koers: Parijs-Rou- baix, slechts zeven van de 16 punten die de handleiding telt. De deelnemers (twee tot vier) worden ieder de leider van een wielerploeg met vier renners. Alleen bij de Tour de France doet ook nog een vijfde mee. Via een bepaald systeem wor den alle renners in het startvak geplaatst. Daarbij is niet toege staan dat twee i zelfde ploeg in een rij achter el kaar staan. Het volgen De positie waarin de renners staan bepaalt de volgorde waar in ze worden verzet. Het par cours is uitgezet op een groot kartonnen speelbord, waarop vier bochtige banen met vakjes zijn aangebracht. De kleuren van de banen geven het type wegdek aan. De renners mogen niet alleen recht vooruit, maar ook diagonaal worden verzet met uitzondering van bochten waarin dikke lijnen zijn aange bracht. Het verzetten gebeurt na een dobbelsteen worp. Een essen tieel element in Demarrage is het volgen: wanneer de voorste renner van een rij verplaatst wordt, mogen alle andere ren ners van die rij onmiddellijk in zijn wiel springen. Dit mag ove rigens alleen als de renners op een zelfde type wegdek staan. Krachtenkaarten Maar het is niet de geluksfactor van de dobbelstenen die het koersverloop bepaalt. Want elke ploegleider heeft een aantal zo geheten krachtenkaarten. Deze hebben een waarde van 5 of 6 en kunnen voor bepaalde ren ners worden ingezet in plaats van een dobbelsteenworp. Dank zij de krachtenkaarten kun je renners bij voorbeeld la ten demarreren of ze extra snel heid geven bij het beklimmen van de bergen. In het spel spelen ook kans- kaarten een rol. Deze moeten worden getrokken na het wer pen van een 7. De kanskaarten kunnen geluk brengen, maar ook pech, zoals een massale valpartij. Bij de moeilijker par- coursen komen ook sprints voor, combine-rijden en het illegale hangen aan de volg- Geluk en tactiek Het panel heeft verschillende koersen van Demar rage gereden - met veel plezier. Wij vonden dit een leuk racespel, vooral vanaf de tweede va riant. Geluk en tactiek zijn goed met elkaar gecombineerd en het spel oogt ook aantrekkelijk. De eenvoudigste variant duurt ongeveer een uur. Daarna ben je al gauw het dubbele kwijt. Demarrage (prijs 45) is een avondvullend spel. De leeftijds grens van acht jaar is wat aan de lage kant: 10 a 12 zou beter zijn. Een spannend, avondvullend spel voorwielerliefheb bers vanaf acht jaar. foto cpd Alle op deze pagina besproken spellen werden getest door een onafhankelijk panel onder leiding van spellenrecensent Anthony Verhulst. Al ruim tien jaar speelt dit panel alle spellen die op de Nederlandse markt verschijnen. Er bestaan nogal wat spellen met reizen als onderwerp. Het zijn pure geluks- en race- spellen met vaak een licht educatief tintje. Globetrotter daarentegen is bepaald niet eenvoudig. Maar je brengt er wel een hele avond prettig mee door. Van oorsprong is Globetrotter een Canade se creatie, maar de spelregels zijn afkomstig uit de Duitse versie. Ze blinken helaas niet uit door zuiver taalgebruik, terwijl soms ook de helderheid te wensen over laat. Wel te prijzen is het feit dat speciaal voor de Ne derlandse editie Suriname en Paramaribo werden toegevoegd. En Rusland kon op het speelbord nog net veranderd worden in GOS en Leningrad in Sint-Petersburg. Het bord toont de wereld. Steden zijn verdeeld in kleurcodes en tussen steden lopen rou tes, over land of over zee. Sleutels veroveren Twee tot zes spelers hebben als doel zo veel mogelijk sleutels te verzamelen. Deze zijn van karton en liggen op het speelbord. Er zijn stedensleutels en continentsleutels. Beide kun je alleen verwerven in steden met een rode stip. Wie met zijn pion in zo'n stad arriveert, moet eerst toeristenbelasting betalen en vervolgens een gebeurtenisijcaart trekken. Daarop staat te lezen of de pion wel dan niet in de stad mag blijven, en op welke voorwaarden. Blijft de pion staan, dan krijgt zijn speler een souvenir of een sleutel. Met souvenirs (kleine houten pastilles) kun je continentsleutelsveroveren. Over land verzet je je pion na een dobbel steenworp, over zee van punt naar punt, en in de lucht via ticketkaarten. Die moet je kopen (of verdienen). Elke kaart geeft twee bestemmingen aan, waaruit mag worden gekozen. Het is ook nog mogelijk om sleu tels van medespelers al te pakken (door dobbelsteen worpen), om in casino's te gok ken om de jackpot (die gedurende het spel met uitgaven van spelers wordt gevuld) en om speciale souvenirs te verdienen die als jokers kunnen worden ingezet.' Geld wordt vooral verdiend aan het begin van iedere beurt, wanneer de bank 300 dol lar betaalt. Wie pech heeft door bijvoor beeld slecht te gooien of een verkeerde kaart te trekken, ziet zijn pion vertrekken naar een andere plaats op het speelbord. Speeltips Om Globetrotter te worden, moet je een doorzetter zijn, want de spelregels vragen nogal wat aandacht, de tijdsduur is zo'n twee en een half uur en diverse onduide lijkheden moeten worden overwonnen. De belangrijkste is deze: als op een gebeurte- niskaart staat dat je een speciaal souvenir krijgt, is dat het enige souvenir dat je ont vangt - en dus niet een extra souvenir naast dat van de stad. Voorts is het spel niet ten einde nadat de laatste sleutel is gepakt, want dan komt eerst nog de race naar de thuishaven. Deze wereldreis-per-bord komt van Selecta en heeft een richtprijs tussen de 69 en 79. Europese editie een collector's Item. Leuk voor tijdens de vakantie ook omdat het compact verpakt zit is Match 4. Dit denkspel letje is bestemd voor twee per sonen en wordt gespeeld op een houder met 16 staafjes. De spe lers schuiven om beurten een schijfje van hun kleur op een staafje. De bedoeling is om als eerste vier eigen schijfjes op een rij te krijgen, horizontaal, verti caal of diagonaal. Er zijn 76 mo gelijkheden om te winnen. Richtprijs 9,95. Jammer al leen dat fabrikant T&T het spel niet zo heeft gemaakt dat de schijfjes in de standaard passen. Nu moet je ze los In de Europese editie van Mo nopolie zijn de vergulde speel stukken verkleinde symbolen uit de diverse landen. Nederland doet mee met een windmolen, Frankrijk met de Eiffeltoren, Engeland met de Tower of Londen en Denemar ken met de Grundtvig-kerk. Het is misschien wèl symbo lisch dat Denemarken als 'straat' de goedkoopste kreeg toegewezen. Nederland zit op de plaats waar normaliter Haar lem staat. Voorts wordt er ge speeld met ecu's en zitten op de dobbelstenen geen ogen, maar gouden sterren. Deze speciale editie kost on geveer 90 gulden en is niet leu ker dan de gewone, maar heeft misschien wel waarde als col lector's item vooral in Dene marken. VISSPORT Leren van andermans fouten is iets wat vooral in de sportvisserij van grote waarde kan zijn. Want hoewel visbladen en visboeken uitgebreid verhalen over hoe het allemaal beter en kansrijker kan, is het soms nog lonender te weten hoe je in bepaalde situatie beter niet kunt handelen. Op de hoogte zijn hoe een ander in de fout ging, maakt de kans kleiner zelf die vergissing ook te begaan. Niet voor niets is de ervarenheid van de hengelaar niet alleen geba seerd op vergaarde kennis, maar speelt een even belangrijke rol dat ie in het verleden fouten hebt gemaakt waardoor je precies weet wat je in elk geval uit je hoofd moet laten. Vandaar dat ik in deze rubriek eens in 15 tips op een rijtje zet wat u be slist niet moet doen. De meeste zijn gebaseerd op eigen droeve ervarin gen. Ter lering en soms ter vermaak. 1. Laat als u 's ochtends vroeg gaat vissen de wekker nooit een kwartier eerder aflopen dan u van plan bent. Tien tegen een dat u nog even blijft liggen, u weer in slaap valt en uw vismaat vergeefs op u wacht. 2. Zorg dat de avond voor de vis dag alles klaar staat en denk niet: dat pak ik morgenochtend nog wel even. Een landingsnet of een visstoel ver geten kan een visdag aardig beder- Een snoek vangen van dit formaat is behalve een beetje geluk hebben ook een kwestie van geen fouten maken. Richard de Ruiter ving deze snoek van 122 centimeter met een gewicht van 24 pond. foto anp 3. Laat uw fototoestel thuis liggen. Ook als u niet erg over tuigd bent van de vangstkansen. Al te vaak ging de mogelijkheid om een recordvangst vast te leggen verloren omdat de camera netjes thuis lag. 4. Luister naar het weerbericht maar laat de voorspellingen van KN MI of Meteoconsult niet de doorslag geven bij uw beslissing niet op pad te gaan. Het blijven maar voorspel lingen en ook slechte vooruitzichten blijken af en toe niet uit te komen. 5. Denk nooit: er zit wel een knoopje in mijn nylon of de lijn is licht beschadigd, maar het is nog sterk genoeg. Zo zijn de grootste vis sen verspeeld. Vervang de lijn of kort hem in als u ook maar de* geringste twijfel heeft. 6. Wees nooit gemakzuchtig met uw vistuig. Niet op de hengel laten zitten na afloop van een visdag. En ook niet te lang met nylon blijven doorvissen waaraan al flinke exem plaren zijn gevangen. De rek is er vaak uit. 7. Schep nooit te vroeg met een landingsnet naar een vastgeslagen vis. Zorg er voor dat de vis tijdens de dril zo is afgemat dat hij boven het net kan worden getrokken. Schep pen naar gehaakte vis heeft al vele missers opgeleverd. 8. Een nat landingsnet in een hen- gelfoudraal opbergen is vragen om moeilijkheden. De stank die het ver spreidt kan verschrikkelijk zijn en bovendien is het net in no time ver teerd. Nooit doen dus. 9. Gocfi na afloop van een visdag nooit overtollige voerresten langs de walkant. Het gaat rotten of lokt on gedierte als ratten en muizen aan. 10. Ook geen grote hoeveelheden voer of aas in het water gooien. Vooral zaken als aardappelen en ge zoete maïs kunnen de bodem flink verzuren. Een visstek wordt qan een plek die juist door de vis wordt ge meden. 11. Ga nooit af op tips van stekken waar volgens de informant fantasti sche vangsten zijn te boeken. Hen gelaars plegen dit soort plekken terecht altijd voor zichzelf te re serveren. Of het is gebaseerd op ver halen uit de tweede, derde of vierde hand en klopt er geen barst van. 12. Vergeet nimmer beschermende kleding of een visparaplu tegen re gen en wind mee te nemen. Ook al ziet het er nog zo veelbelovend uit. Iets uittrekken of in de foudraal laten zitten kan altijd. Vissen met een nat pak of verkleumd langs de waterkant zitten houdt geen mens lang vol. 13. Bent u van plan een visbootje te huren denk dan nooit dat er wel eentje zal klaarliggen als u komt. Het is zeer vervelend om bij het begin van de visdag oog in oog te staan met een lege steiger. Bel daarom tij dig met de verhuurder en leg de af spraak vast. Vergeet ook niet af te bellen als u plots verhinderd bent. 14. Gooi nooit een hengeltje uit in viswater waar dat verboden is en handel evenmin in strijd met de re gels en voorschriften van de Visserij- wet. De controle staat gezien het grote aantal zwartvissers op een laag pitje, maar nog iedere dag deelt de politie bekeuringen uit aan overtre ders. 15. Behandel de vis nooit ruw tij dens het onthaken of terugzetten en laat ze niet kreperen in een leefnetje. Geef de tegenstanders van de hen gelsport geen argumenten in han den om tot een algeheel visverbod te komen. En laat niet na een collega die de vis niet met respect behandelt op zijn fouten te wijzen. SPREEKUUR Het ultraviolette licht (UV) dat de zon uit zendt, heeft de meeste effecten op ons lichaam. Onder invloed van UV-licht wordt in het lichaam vitamine D gevormd. Vitamine D is van essentieel belang bij de groei en instandhouding van het skelet. Zonder vitamine D kunnen de botten onvoldoende kalk opne men en verliest het skelet aan hardheid. Bij kinderen treden ook vervormingen op van de botten. Dit ziektebeeld staat be kend onder de naam rachitis of Engelse ziekte. In Nederland laat het aantal zonnige dagen wel eens te wen sen over, waardoor een tekort aan vitamine D kan ontstaan. Vitamine D zit ook wel in het voedsel, o.m. in brood, melk, eie ren en margarine, maar de eigen produktie onder invloed van zonlicht is voor een goed kalkge- halte in het skelet onmisbaar. Wat betreft de effecten op de huid staat helaas de schadelijke werking van de zon voorop. Ul traviolet licht valt onder te ver delen in lang-golvig (UVA) en kortgolvig (UVB) licht Het UVA licht zorgt ervoor dat de huid bruin verkleurt, doordat het pig mentcellen (melanocyten) aan zet tot het produceren van extra huidpigment. UVA-licht is overi gens ook het licht dat uit zonne banken en solaria komt. Bruin worden is niet hetzelfde als mi tuier gevoelig worden voor zonnestraling. De vermitiderde gevoeligheid komt door de UVB- straling. Onder invloed van UVB wordt de hoorn laag van de huid dikker. Omdat zonnebanken geen of heel weinig UVB-licht uitzenden, kunt u, bruin van het solarium, in de 'echte'zon heel gemeen verbranden. Na vele jaren in de buitenlucht ontstaat dan een zogenaamde landmanshuid, genoemd naar de prachtige verweerde koppen die sommige boeren en tuinders wel hebben. Maar UVB licht kan ook het erfelijk materiaal in de huidcellen beschadigen. Dit kan op de lange duur het ontstaan in de hand werken van een van de vormen van huidkanker. De schadelijke effecten van zonlicht zijn cumulatief. Dit betekent dat er jaren nodig zijn vooreen landmanshuid of een begin van huidkanker ontstaat. Niet alleen de hoeveelheid zon is van belang maar ook het huidtype. Mensen met een licht-gekleurde huid zijn i>an nature minder be schermd tegen ultraviolet licht. SPELREGELS Smeer uzelf en uw kinderen dikwijls in met een goed zonne- brandprodukt. Kies een hoge beschermings factor, vooral als u een lichte huid hebt of nog niet aan de zon gewend bent. Zet uw kinderen een zonne hoed je op en laat ze niet de hele dag in de zon spelen. Zoek tussen 11 en 1 uur de schaduw op. Beweeg in de zon. Als u al leen maar ligt te bakken, ver brand u sneller en wordt u Ito- vendien mituler gelijkmatig bruin. Mariska Koster

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7