Belgen oneens over verdere deling land Aids, de stille waarheid van de Kenyaanse bush Buitenland Felicitaties voor nieuwe premier 'Pan Am nalatig bij vliegramp' 'Ga weg met jullie voedsel, geef ons wapens Noodtoestand moet drugsdealers vasthouden Québec positief over grond wets wij zigingen ETA biedt bestand aan voor Olympische Spelen ZATERDAG 11 JUL11992 5 Gesprekken Vlamingen en Walen over staatshervorming mislukt BRUSSEL PETER DE VRIES De directe Vlaams-Waalse besprekingen over de hervor ming van België in een federale staat zijn gisteravond in Brussel mislukt. De zeven partijvoorzitters van socialis ten, christen-democraten, Groenen en Vlaams-nationa listen konden het na drie maanden onderhandelen niet eens worden over een verdere opsplitsing van het land. nationalist Schiltz. Dehaene bracht in maart een coalitie op de been van electoraal aange slagen socialisten en christen democraten. De Vlaamse chris ten-democraat hoopte dat zijn 'noodkabinet' zich kon concen treren op de uitvoering van een hard bezuinigingsprogramma. In de tussentijd zouden de par tijvoorzitters in een aparte 'Dia loog van Gemeenschap tot Ge meenschap' de politiek zo ris kante Vlaams-Waalse tegenstel ling uitpraten. De Dialoog had het sluitstuk moeten worden van de al dertig jaar durende staatshervorming, en had van België grondwettelijk een fede rale staat zullen maken. correspondent De liberale oppositie, die samen met het extreem-rechtse Vlaams Blok de onderhandelin gen had geboycot, heeft direct het aftreden geëist van het na tionale kabinet-Dehaene. De premier weigerde daar gister avond op te reageren, maar de grote partijen lijken de moge lijkheid open te willen houden de vastgelopen gesprekken later dit jaar te hervatten en het kabi net zo lang te laten zitten. .An ders komen we in een opeen volging van chaotische toestan den", zei de voorzitter van de onderhandelingen, de Vlaams- Kardinaal had wel willen trouwen londen De Engelse kardinaal Basil Hume heeft er geregeld spijt van dat hij niet getrouwd is. „Elke keer als ik bij een huwe lijk betrokken ben en de mensen zie die gaan trouwen, dan zeg ik tegen mezelf: dat had ik kunnen zijn. „Ik denk dat iemand die celibatair leeft, zelfs als hij daarmee tevreden is, moet betreuren dat hij niet getrouwd is", aldus de aartsbisschop van Westmin ster in een interview met de BBC dat morgen wordt uitgezon den. Ook priesters willen „liefhebben en liefgehad worden". Hotelbrand in Parijs eist vijf levens parus» Een brand in een klein hotel in het centrum van Parijs heeft gisteren het leven gekost aan vijf mensen. Vijftien mensen raakten gewond. De politie zei een man van in de 60 te hebben gearresteerd, die permanent in het hotel woonde. De man, die bekend stond als een overmatig drinker, had donderdagavond gedreigd het gebouw in brand te steken na een woordenwisse ling met de eigenaar. Mao-speldjes nieuwe rage in China peking» Eerst schitterde Mao op posters, later in liedjes. Nu zijn de Mao-speldjes terug in Peking, waar ze tegen kapitalistische prijzen van de hand gaan. Op de speldjes staat roerganger Mao in militair uniform, met een rode vlag, of met kleine raketten en vliegtuigen die rond zijn hoofd suizen. De jonge Mao, de oude Mao, blootshoofds en met pet. Jongelui plunderen de zolders van hun ouders op zoek naar speldjes. In de jaren zestig werden miljarden Mao-speldjes gemaakt, omdat bijna iedere Chinees ze moest dragen om de loyaliteit aan de communistische partij te tonen. Met het oog op winst maken sommige fabrieken nieuwe speldjes, die voor de prijs van originele worden verkocht. Deling Tsjecho-Slowakije dichterbij praag» De nieuwe en vermoedelijk laatste federale regering van Tsjecho-Slowakije heeft gisteren het parlement een wetsontwerp voorgelegd voor de opdeling van het land in een Tsjechische en Slovaakse staat. Parlementaire commissies hebben drie maan den om over het ontwerp te discussiëren. Eind september zullen de Nationale Raden van beide republieken, aldus het ontwerp, onderhandelen over de praktische uitvoering van de opdeling. Doodstraf uitgesproken op eiland Man Douglas Op het Britse eiland Man, dat vérgaande autonomie geniet, heeft een 22-jarige man gisteren de doodstraf gekregen voor de moord op een vrouw. In de rest van Groot-Brittannië werd de doodstraf in 1965 afgeschaft en het parlement van het in de Ierse zee gelegen eiland Man is bezig hetzelfde door te voeren. Verwacht wordt dat het ministerie van binnenlandse za ken in Londen de straf zal omzetten in levenslange gevangenis straf. De laatste keer dat er een moord plaatsvond op Man, was in 1982. De laatste keer dat een doodstraf werd voltrokken, was in 1872. Grote struikelblokken bleken de geldstromen van Vlaanderen naar het op zwart zaad zittende Wallonië; de directe verkiezing van Vlaamse en Waalse parle menten en de politieke rechten van de Franstaligen in Vlaamse dorpen rond Brussel en in Voe- Op vooral dat laatste punt hebben de stellingen zich de af gelopen dagen openlijk verhard. In Vlaanderen is ontsteld gerea geerd op het idee dat José Hap part, uit de omstreden enclave Voeren, ook nog minister in de Franstalige regering wil worden. De kans bestaat bovendien dat Happart uitgerekend vandaag, op de feestdag van de Vlaamse gemeenschap, in Voeren weer voor één dag burgemeester wordt. De onderhandelingen hebben wel een akkoord opgeleverd over invoering van een eco-tax op milieuvervuilende produk- ten. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan een eis van de Groenen. De opbrengst van de heffing zal voor een deel ten goede komen aan de Vlaamse en Waalse gewesten. De twee landsdelen kunnen voortaan ook elk hun eigen internationa le verdragen afsluiten. warschau De Poolse ex-premier Tadeusz Mazowiecki, tevens leider van de grootste fractie in de Sejm, feliciteert Hanna Su- chocka met haar installatie als nieuwe rege ringsleider. De 46-jarige juriste kreeg giste ren de steun van 233 parlementsleden. Zij is de vijfde post-communistische premier van Polen en volgt Waldemar Pawlak op, die be gin juni aantrad maar niet werd vertrouwd omdat zijn Boerenpartij in het verleden nauw heeft samengewerkt met de commu nisten. In haar eerste toespraak tot het parlement verklaarde de nieuwe premier dat haar „missie een eind moet maken aan een pe riode van conflicten en geruzie". Ze zei „be zig te zijn met het opzetten van een rege ring van nationale eenheid voor Polen". Ze beloofde eveneens door te gaan met de economische hervormingen, bezuinigingen en een snelle privatisering van de staatsbe drijven. Binnen drie maanden zal er een uitgebreid economisch plan gereed liggen, zo beloofde ze. foto epa De jury bij een federale recht bank in de Verenigde Staten is gisteren tot de conclusie geko men dat de inmiddels opge doekte luchtvaartmaatschappij Pan American Airways zich schuldig heeft gemaakt aan be wuste nalatigheid en verant woordelijk is voor het feit dat een bom aan boord kon worden gebracht van de jumbojet die op 12 december 1988 boven het Schotse Lockerbie ontplofte. Bij de aanslag kwamen 270 perso nen om het leven. De advocaten van de nabe staanden hebben ongeveer 300 miljoen dollar schadevergoe ding geeist. Op grond van inter nationale verdragen blijft scha devergoeding, als er geen nala tigheid kan worden bewezen, beperkt tot 75.000 dollar per slachtoffer. De uitspraak, waarover de ju ry drie dagen heeft be raadslaagd, volgde na een elf weken durend proces tegen Pan Am. De tientallen nabestaanden van de slachtoffers begroetten de uitspraak met vreugde, tra nen en omhelzingen. Advoca ten van de nabestaanden had den Pan Am ervan beschuldigd in een tijd waarin het met het bedrijf bergafwaarts ging, finan ciële overwegingen te hebben laten prevaleren boven de vei ligheid van zijn passagiers. maarten pennewaard verslaggever Het uitzicht van de circa dertig duizend inwoners van de woon wijk Dobrinja op de VN-lucht- brug is uitstekend. Dagelijks zien ze zo'n vijftien transport vliegtuigen landen op het vlieg veld van Sarajevo. Tonnen voedsel worden met elk toestel aangevoerd. De colonnes witge schilderde vrachtwagens, volge pakt met voedselpaketten, rij den echter letterlijk aan hun neus voorbij. De wijk is wegens aanhoudende artilleriebeschietingen van Ser vische milities te gevaarlijk, al dus de Verenigde Naties. On danks de knagende honger vra gen de bewoners dan ook niet zozeer om voedsel: „Geef ons wapens, zodat wij de Servische agressors kunnen verdrijven. Daarna zorgen wij wel weer voor ons eigen eten". Kevan Hasandedic, een 28-jari- ge architect, staat met twee enorme boodschappentassen te .wachten op de markt. Hij woont met twintig families in een flat gebouw in de wijk Ciglane, in het noorden van Sarajevo. Van morgen vroeg is hij met twee grote boodschappentassen naar het marktplein gegaan. Samen met enkele duizenden staat hij te kijken naar de volstrekt lege kraampjes. Dagelijkse routine, maar wie weet komt er een boer of een handelaar ongemerkt door de Servische blokkades. Inderdaad, na een uurtje bromt een oud vrachtwagentje het plein op. Voordat de laadklep goed en wel open is, is de man zijn zakken aardappelen al kwijt. Voor drie Duitse marken per kilo. Drie kilo vlees gaat weg voor veertig mark, haast een modaal maandloon. Liefhebbers van verse groente moeten het doen met paarde bloemen of brandnetels, die nog wel in Bosnische dinars kunnen worden betaald. Van de voedselpakketten hebben Has- andecic en zijn lotgenoten nog niets gemerkt, hoewel de lucht brug nu een week oud is. Ja, een kennis kreeg twee blikken met Op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in Sarajevo er kent men dat de distributie 'niet goed loopt'. De VN-trucks leve ren wel goederen af in de stad, maar het voedsel heeft tot nu toe maar een kwart van de 380.000 inwoners bereikt. Veel 'verdwijnt' ook onderweg. „Natuurlijk lijden we verschrik kelijke honger", zegt de archi tect. „Maar wat helpt het als de wereld alleen maar voedsel brengt? De Serviërs moeten weg, daar gaat het om. Eén bord soep per dag is genoeg voor mijn hele familie. Maar geef ons er een geweer bij, zodat we deze kwestie écht kunnen oplossen". Dat zal dan gepaard gaan met meer slachtoffers dan nu al da gelijks vallen. De balans van een 'normale' dag in Sarajevo: elf doden en veertig gewonden. Het resultaat van wat in militai re kringen wordt omschreven als 'lichte artilleriebeschietin- is gesteld. Het kwam in Colom bia voor dat mensen jarenlang gevangen zaten zonder dat zij in staat van beschuldiging wer den gesteld. Dit gold vooral voor mensen die geen geld voor advocaten hadden. De politie houdt leden van het Medellin-kartel verantwoor delijk voor honderden moord aanslagen, waaronder de dood van 107 personen aan boord van een passagiersvliegtuig dat in 1989 boven Bogota ontplofte. Het kartel ontketende in 1989 een golf van geweld om Gaviria ertoe te bewegen de uitlevering aan de Verenigde Staten van lei ders van het kartel stop te zet ten. Overal volgden bomaansla gen en rond de 300 politieagen ten werden vermoord. Gaviria gaf toe dat het blokke ren van de vrijlating op borg tocht van de 17 verdachten aan leiding zou kunnen geven tot nieuwe geweldsuitbarstingen. President Cesar Gaviria van Co lombia heeft gisteren de nood toestand afgekondigd om te voorkomen dat 17 verdachte le den van het drugskartel van Medellin worden vrijgelaten. De 17 worden al ruim een jaar zon der enige vorm van proces vast gehouden. De noodtoestand verleent de president een bijna onbeperkte macht, maar de enige maatregel die hij gisteren nam was het blokkeren van de vrijlating op borgtocht van 17 gevangenen die worden verdacht van moord en andere ernstige delicten. On der normale omstandigheden had Gaviria hun vrijlating niet kunnen voorkomen. Een wet die op 1 juli van kracht werd, verleent het recht op vrijlating op borgtocht aan ieder die langer dan 180 dagen wordt vastgehouden en niet for meel in staat van beschuldiging QUEBEC-TORONTO Een pak koekjes is v matayos frans van den houdt De cijfers liegen er niet om: in Afrika bezuiden de Sahara zijn reeds zeven miljoen mensen besmet met het HIV- virus en als de huidige verspreiding zich onverminderd voortzet zullen dat er in het jaar 2000 ruim 40 mil joen zijn, terwijl zes miljoen mensen aan aids zullen doodgaan. Dat bete kent dat 50 procent van de sterfgeval len in dat jaar aan aids toe te schrij ven zal zijn. De slachting is volgens de deskundi gen het grootst onder jonge mensen, de meest produktieve bevolkings- groep, wat een enorme stijging van het aantal wezen zal veroorzaken. De verwachting is dat de komende tien jaar 10 tot 15 miljoen kinderen in Afrika hun ouders verliezen door aids. Kenya zal in 1996 ruim 300.000 van dergelijke wezen tellen. Twee maanden eerder liepen we ook samen door de bush. Het hoofd van de plaatselijke school, Joseph Were, had een lift gevraagd om zijn zieke tweede vrouw, die al een paar weken bij haar ouders verbleef, te kunnen bezoeken. We vinden haar op een bank in de donkere woonkamer. Alleen de voor deur en een klein raam laten wat schaars licht binnen. Haar contouren zijn desondanks goed zichtbaar. Lijf en leden lijken uitgeteerd. Een snelle handdruk verraadt hoge koorts. Ze praat uiterst moeizaam. Ze is al enige tijd erg ziek, verklaart haarman. „Ze heeft last van koorts en ze kan weinig eten. Ze bezoekt regel matig de kliniek in de buurt en ik heb pillen voor haar gekocht". Eerder had ik al gehoord dat allebei haar kinderen kort na de geboorte zijn overleden. „We weten niet wat voor ziekte het is", zegt Joseph. Ik houd mijn bange ver moedens voor me. Nu lopen we weer door de bush. Dit maal op weg naar Joseph's huis, waar Slachting het grootst onder jonge mensen zijn eerste vrouw, moeder van acht kinderen, woont. We lopen naar een opzij van het huis gebouwde traditio nele hut. „Inderhaast opgetrokken", zegt Joseph. „Vóórhaar". Binnen een bed, twee krukjes en een half opge brande kaars. Na 10 minuten gaat hij me weer voor naar buiten. En dan plotseling staan we voor een hoop zand met een kruis. Een vers graf, voor haar. Joseph zelf doet nog steeds of hij van niets weet, maar de hele buurt kent in middels de feiten. „Ze had aids en hij heeft het nu ook". Angst heeft zich reeds meester gemaakt van zijn eerste vrouw, de leraressen van de school en andere vrouwen met wie hij heeft ge slapen. Ze zijn allemaal bang, maar niemand heeft nog haar bloed laten De oudjes hebben zo hun eigen ge dachten over aids. Vroeger, zeggen zij, was er ook zo'n geheimzinnige ziekte, maar daar waren allerlei middeltjes te gen. Deze ziekte is nieuw en niemand kan er wat tegen doen. Ook al probe ren sommige kwakzalvers het wel. Dus moeten het de blanken zijn die de ziekte hebben gebracht, is hun redene ring. Zij waren tenslotte ook verant woordelijk voor andere nieuwigheden, zoals radio en televisie. Matayos ligt langs de belangrijke trans- Afrikaanse verkeersader, die van Ke nya's havenstad Mombassa tot aan Zaire strekt. Noem het maar een aids- ader, want via deze weg wordt de ziek te razendsnel verspreid. Vooral via de vrachtwagenchauffeurs die op deze route zitten en de prostituees die ze op de pleisterplaatsen bezoeken Aids grijpt hier snel om zich heen", zegt een plaatselijke gezondheidswer ker en somt vervolgens een reeks per sonen uit de buur top die allemaal aan de ziekte lijden of er reeds aan zijn overleden. Niemand heeft harde bewij zen, maar iedereen weet wie besmet is. En iedereen weet dat aids bestaat en dodelijk is maar niemand past zijn seksuele gedrag aan. Aids, de stille waarheid van de bush. In de steden heerst weliswaar een ope ner klimaat, maar ook daar laten seksueel gedrag en condoomgebruik nog veel te wensen over.Als mijn vrouw die dingen vindt weet ze meteen dat ik ook met andere vrouwen uitga", bekent een jongeman in Nairobi. Alle goede bedoelingen en miljoenen guldens die het reeds heeft opgeslokt ten spijt, heeft Kenya's anti-aidspro- gramma maar weinig resultaten opge leverd. „Het Nationale Aids Comité Seksueel gedrag verandert pas als het nog erger wordt heeft getracht het publiek bewust te maken via de media, werkcolleges, cursussen en conferenties. Ze heeft be sprekingen gevoerd met advocaten, parlementsleden en is ten volle betrok ken bij de internationale anti-aids- strijd", stelt Sobbie Mulindi van het co mité. „En toch", verzucht hij „negeren veel Kenyanen aids nog steeds". „Vooral de mannen", benadrukt een Nederlandse arts in Kenya, „zeggen dat het allemaal wel meevalt. Omdat ze hun dominante seksuele gedrag niet willen veranderen". De promiscuïteit is groot in Kenya. Seks is hier even ge woon als zoenen in Europa. „Voor veel mensen, vooral in de bush, is seks ook het enige vertier dat ze hebben". Tra ditiegetrouw hebben mannen meer dan één vrouw en wisselen ze voortdu rend van partner. Ziedaar enkele rede nen waarom aids als een wervelwind over het land raast. Kenya telt op dit moment 700.000 se- ropositieven en 40.000 aids-patiënten, die het grotendeels zonder medicijnen en speciale verzorging moeten stellen omdat ze er simpelweg geen geld voor hebben. „Een patiënt die in een krot tenwijk woont moet door vrienden naar de weg worden gedragen, daar wachten op een taxi die hem naar het ziekenhuis brengt en daarna weer te rug. Transport en medicijnen kosten hem honderden shilling per keer en dat is voor de meesten niet op te bren gen. Aidspatiënten zijn hier dan ook binnen de kortste keren vertrokken", legt een buitenlandse deskundige uit. Wat de deskundigen nu vooral bezig houdt is over welke boeg ze het moe ten gooien om de houding van de Ke nyaanse man daadwerkelijk te veran deren en de aidsstorm tot bedaren te brengen. De Nederlandse arts: „Het klinkt hard, maar ik denk dat de epide mie nu nog niet omvangrijk genoeg is. Dat het seksuele gedrag pas zal veran deren als het allemaal veel erger Premier Robert Bourassa van Québec heeft positief gerea geerd op de eerder deze week door de negen Engelstalige Ca nadese provincies voorgestelde grondwetswijzigingen, yagepre- senteere roidonderdag gezegd dat de deze week door de negen Engelstalige provincies en de leiders van de territoria en de oorspronkelijke bevolking van Canada voorgestelde grond wetswijzigingen zijn provincie waardevolle voordelen bieden. De grondwetswijzigingen houden onder andere de erken ning in van Québec, de enige Franstalige provincie van Cana da, als „aparte samenleving". Ook zouden alle provincies een veto krijgen over toekomstige grondwetswijzigingen en wordt de Senaat hervormd. De wijzigingen zijn onder an dere bedoeld om te voorkomen dat Québec besluit zich van Ca nada af te scheiden. Québec heeft aangekondigd voor 26 ok tober een referendum te zullen houden over soevereiniteit. De provincie, die nooit de uit 1981 stammende Canadese grond wet heeft willen ondertekenen, vindt dat de Franse taal en cul tuur bescherming behoeven te gen de overheersende Engelsta lige cultuur. Bourassa zei wel dat een aan tal voorstellen „moeilijk te ver kopen" zouden zijn. Hij doelde met name op de voorgestelde hervorming van de Senaat, het uitbreiden van de macht van de Engelstalige provincies en van de Inuit (eskimo's) en indianen. Bourassa heeft zelf het overleg met de overige provincies ge boycot. In de verklaring stelt de ETA dat de organisatie „de politieke wil" toont om gedurende twee maanden geen geweld te ge bruiken, waarna beide partijen de Spaanse regering en de ETA in een derde land offi ciële besprekingen zouden moeten beginnen. De Spaanse regering heeft nog niet op het communiqué gereageerd. Tot dusverre heeft de regering zich echter altijd op het standpunt gesteld dat met de ETA niet wordt onderhan deld zolang de organisatie niet definitief van het gebruik van geweld afziet. De Baskische afscheidingsbe weging ETA heeft de Spaanse regering gisteren aangeboden een bestand van twee maanden in acht te nemen, in ruil voor de belofte dat in de toekomst on derhandelingen zullen plaats vinden. Het aanbod komt aan de vooravond van de Olympi sche Zomerspelen die in Bar celona worden gehouden. De Baskische krant Egin, die de communiqués van de ETA pleegt te publiceren, neemt het aanbod van de terroristische groepering in zijn editie van vandaag op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5