Agressie-meldpunt openbaar vervoer III Mi ',al Mariniers hoeven niet te vrezen voor krijgstucht Binnenland Stemerdink: Verhaal Luns over coup klopt Voor het eerst naar buiten St. Maarten weet officieel nog van niets 'We moeten alles maar uit de krant lezen' Provincie Zuid-Holland bouwt zonder vergunning Bom in Haagse Zuiderpark E1IIM 'Kil Boze Peper keert zich af van taxi-conflict Franse staat ontvangt schadeclaim vervoerders ZATERDAG 11 JUL11992 Philips slijt CD-I niet meer aan Tandy utrecht De Amerikaanse elektronicaketen Tandy stopt met de verkoop van de interactieve compact disc (CD-I) van Philips in Amerika. De CD-I is een van de produkten waarmee Philips de in het slop geraakte divisie Consumenten Electronics nieuw le ven wil inblazen. Tandy heeft het contract met Philips opgezegd omdat het concern een produkt op de markt wil brengen dat veel overeenkomsten vertoont met de CD-I. Philips heeft de CD- I vorig jaar in de VS geïntroduceerd en noemt het besluit van Tandy „jammer, maar niet onoverkomelijk". Douane onderschept Ghanese beelden Rotterdam De douane in Rotterdam heeft een grote partij ille gaal opgegraven Ghanees aardewerk onderschept, zo is gisteren bekendgemaakt. Het gaat om zestig beeldjes die in Ghana zon der toestemming uit graven en uit voormalige woonheuvels zijn opgegraven. De zestig beeldjes werden gevonden toen de doua ne eèn container inspecteerde na een onvolledige aangifte. Vol gens conservator Bedaux van het Rijksmuseum voor Volkenkun de wordt al meer dan tien jaar aardewerk uit Afrikaanse landen gesmokkeld en in West-Europa als kunst verkocht. Dienst Exploitatie NS: 185 banen weg utrecht» De NS gaan de dienst Exploitatie afslanken. Hierdoor verdwijnen 185 van de 900 banen. Dat heeft woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV gisteren bekendgemaakt. De Vervoersbond FNV vreest dat de nu aangekondigde sanering nog maar het topje van de ijsberg is bij de NS. den haag anp Hoge militairen hebben de vroegere minister van buiten landse zaken Luns twee maal benaderd in een poging via hem greep te krijgen op de poli tiek in Nederland. Zowel in 1965 als in 1974 deden militai ren een beroep op Luns om zich aan het hoofd van een politieke beweging te stellen met als voornaamste doel „het rode ge vaar te keren". Dat schrijft oud-staatssecreta ris en oud-minister van defensie Stemerdink in NRC Handels blad van gisteren. Stemerdink spreekt over „de mogelijkheid an het plegen van wat e Politieregio Zuid-Limburg breidt uit margraten anp In de nieuwe politieregio Zuid-Limburg breidt het per soneelsbestand met bijna 27 procent uit. Dat heeft korpschef H. Mostert giste ren in Cadier en Keer (ge meente Margraten) bekend gemaakt. Nu werken nog 1.350 politiemensen in Zuid- Limburg. In 1996 moeten dat er ten minste 1.715 zijn. De personeelsuitbreiding is vol gens Mostert noodzakelijk in verband met het wegvallen van de Europese bin nengrenzen. De politieregio zal, zo is de verwachting, de komende jaren 'sterk onder druk komen te staan' vanwe ge de ligging aan de Duitse en Belgische grens. De personeelswerving richt zich vooral op met werkloos heid bedreigde leden van de Koninklijke Marechaussee en de douane in Zuid-Limburg. Bij het verdwijnen van de Europese binnengrenzen per 1 januari raken zij hun baan kwijt. Ze zijn volgens de korpschef geschikte kandida ten voor de politie, te meer omdat zij slechts een verkor te opleiding hoeven te vol gen. rotterdam gpd Zonder over de benodigde ver gunningen te beschikken, bouwt de provincie Zuid-Hol land samen met het bedrijf AVA Troost een composteringsbe- drijf in Europoort bij Rotter dam. Directeur L. de Jong van het provinciale afvalbedrijf Proav geeft onomwonden toe dat het om een illegale activiteit gaal. „Maar dit is de enige oplossing om het verwerken van het inge zamelde groente-, fruit- en tuinafval (GFT) veilig te stellen", verklaart hij. Bovendien, zo zegt hij, „we willen binnen een jaar over de vergunningen beschik ken". De fabriek, die in een be staande hal van 6.000 vierkante meter wordt gebouwd, moet eind volgende maand in ge bruik zijn. De bereidheid onder de be volking om naast papier, klein chemisch afval en glas ook GFT-afval gescheiden aan te bieden, heeft de provincie ver rast en daarom is tot de bouw van het bedrijf besloten. Aan- Maij trekt geld uit voor aanpak geweld trein, bus en tram Wie te maken krijgt met agressie in bus of trein, kan bin nenkort terecht bij het agressie-meldpunt van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf in Amsterdam. Het meldpunt wordt bekostigd door het ministerie van verkeer en wa terstaat. den haag anp Minister Maij-Weggen maakte gisteren bekend dat ze dit jaar acht miljoen gulden uittrekt voor de bestrijding van agressie in het openbaar vervoer. Behal ve aan het meldpunt zal het geld ook worden besteed aan een proef met een zogenoemde adresproever, een systeem waarbij in bus of tram snel kan worden nagegaan of opgegeven naam, adres en woonplaats kloppen. Het experiment wordt uitgevoerd in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Maij wil verder ^nagaan of de veiligheid van een aantal kleine re NS-stations kan worden ver groot door verbetering van ver lichting en een betere bereik baarheid van fietsenstallingen. Van 1993 tot 1995 zal Verkeer en Waterstaat jaarlijks 50 mil joen gulden beschikbaar stellen voor de bestrijding van de agressie in het openbaar ver- In Amsterdam zal het geld van het ministerie worden be steed aan conducteurs op de tram en extra controle in de metro. Op twee tramlijnen, 4 en 13, rijden sinds enige tijd weer conducteurs mee. Het zwartrij den op die lijnen is daardoor tot vrijwel nul teruggebracht. Am sterdam wil uiteindelijk weer conducteurs op alle trams zet- In de metro is met ingang van deze week de controle ver scherpt. Op het Centraal Station controleert een particulier be wakingsbedrijf bij alle metro-in gangen de plaatsbewijzen. Ook in de andere ondergrondse me trostations wordt strenger ge controleerd op drugsgebruikers en mensen zonder geldig plaatsbewijs. Amsterdam Een witsnuit-neus- beertje kijkt wat onwennig om zich heen wanneer het voor het eerst naar buiten mag. Het beer tje werd anderhalve maand gele den in dierentuin Artis geboren en dat is nogal uniek want wit- snuit-neusberen worden niet vaak in gevangenschap geboren. Bij Artis was het alweer twintig jaar geleden. De dieren komen oorspronkelijk uit Midden-Ame- rika. foto anp koen suyh coup genoemd zou kunnen worden". Het ging daarbij vol gens hem niet om een klassieke militaire coup, maar om het aan de macht brengen van een ster ke man: Luns. De sterke man zou overigens wel via normale verkiezingen premier moeten worden, aldus Stemerdink. Stemerdink schreef zijn arti kel naar aanleiding van de re cente onthulling van Luns dat vier generaals hem in 1965 voor een coup benaderden. Oud-mi nister Duisenberg, bewindsman van financiën in het kabinet- Den Uyl, liet onlangs ook al we ten zich het verhaal van de couppoging in 1974 te kunnen herinneren. Het bestuurscollege van St. Maarten heeft officieel nog geen mededelingen ontvangen uit Den Haag of Willemstad over het besluit van de Koninkrijks regering het bestuur op het Bo venwindse eiland te versterken. Dat heeft woordvoerster Wes cott van het bestuurscollege van St. Maarten gisteren gezegd op een persconferentie in Philips- burg. Wescott zei dat het besluit van minister Hirsch Ballin van justitie om het bestuur van Sint Maarten onder curatele te stel len, „niet moet worden uitge legd als gebrek aan vertrouwen" in het huidige bestuur. Het slaat volgens haar op vorige be stuursperiodes. Naar haar me ning is het huidige bestuur van het eiland met hulp van Neder landse deskundigen al enige tijd bezig orde op zaken te stellen. Volgens Wescott is St. Maar ten tot zondebok van de Antil len gemaakt „door lieden die hun politieke huid willen red den". Zij doelde daarmee op de centrale regering in Willemstad en vroeg zich af welk volgend eiland van de Antillen aan de beurt zal zijn. Fokker wil inhoud akkoord pas na ondertekening bekend maken schiphol» bill meyer vervolg voorpagina Tot er een definitieve komst op tafel ligt, wil de raad van bestuur van Fokker niet in houdelijk ingaan op de onder handelingen met DASA. Hij riep de werknemers en vakbonden op geen onbezonnen acties te ondernemen. Dat zou de on derhandelingspositie van Fok ker bij DASA schaden. Het personeel is teleurgesteld over de opstelling van de raad van bestuur. „Wij weten nog al tijd niets en moeten alles uit de krant lezen. De onophoudelijke stroom van geruchten veroor zaakt een enorme onrust bin nen het bedrijf', aldus een werknemer. „Van Duinen heeft eigenlijk alleen maar gezegd dat wij nog enige tijd geduld moe ten opbrengen." Het vertrek van Frans Swart- touw is een gevoelige klap voor veel werknemers. „Hij was onze bondgenoot in de top van de onderneming", aldus een OR- lid. Nu hij is weggevallen kan Nederkoorn doen en laten wat hij wil. Swarttouw heeft ons vanmiddag opgebeld om ons sterkte te wensen." Bestuurder Peter van Bers van de Industriebond FNV bena drukte na afloop van de bijeen komst dat wat er nu bij Fokker en DASA op tafel ligt voor de FNV onaanvaardbaar is. „Er moet nog heel wat aan de af spraken worden bijgeschaafd. Bijvoorbeeld met betrekking tot garanties voor het behoud van werkgelegenheid in Nederland. Van Bers wacht met zijn defini tieve oordeel tot er een eind plaatje op tafel ligt. Die kan er mogelijk al in de loop van vol gende week zijn, mits de over heid akkoord gaat. Aangezien de eisen van de vakbonden ongeveer overeen komen met die van minister Andriessen, heeft Van Bers nog wel vertrouwen in een goede af loop. Mochten de gevraagde ga ranties door DASA niet worden gegeven, dan zullen de vakbon den door middel van acties van zich laten horen. Maandag wordt er verder on derhandeld tussen Fokker, DA SA en de overheid. Minister An driessen heeft gisteren publie kelijk gezegd dat de onderhan delingen wat hem betreft niet zijn afgerond. De overheid wil vijftien wijzigingen in het dis cussiestuk zien aangebracht. Voor alle zekerheid houdt zij voorlopig een belang in Fokker aan. Afhankelijk van het gedrag van DASA zal de Staat haar res terende aandelen verkopen. Het staat nu overigens vast dat er een tussenholding wordt opgericht, waarin DASA een meerderheidsbelang van 51 procent krijgt. Ook de Staat is met haar belang in deze holding vertegenwoordigd. Ondanks het feit dat zij niet meteen alle aan delen verkoopt, komt de over heid ten opzichte van DASA so wieso in een ondergeschikte positie te verkeren. Daarom is Composteringsbedrijf 'illegale activiteit' vankelijk was het de bedoeling om het GFT-afval aan te voeren naar de VAM in Drente. Volgens beleidsmedewerker B. Bakker van de Zuidhollandse Milieufederatie is de illegale bouw verre van ideaal. „Maar we maken geen bezwaar, omdat anders de verwerking van het GFT-afval en dus het herge- bruikprogramma van afval in het honderd zal lopen." De noodfabriek gaat 8.5 mil joen gulden kosten en is bijna volledig geautomatiseerd. Op jaarbasis moet er zo'n 50.000 ton GFT-afval worden verwerkt. den haag Politie- en brandweer mannen plaatsen strobalen rond een plastic tasje met explosieven in het Haagse Zuiderpark. De bom werd gisterochtend aange troffen, enkele uren voordat in het park een intercultureel festi val zou losbarsten. De bom is on schadelijk gemaakt door de Ex plosieven Opruimingsdienst. Di verse organisaties tegen fascisme en discriminatie in Den Haag hebben met afschuw g op de bom en eisen dat het spe ciale onderzoeksteam dat eerdere aanslagen tegen buitenlanders in Den Haag onderzocht, nieuw le ven wordt ingeblazen. De bom is overigens nog door niemand op geëist. foto» anp» jos van leeu OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR BUKO BEVERWIJK 02510-11727 Landbouw wil moerassen gaan aanleggen Staatssecretaris Gabor van land bouw wil 8.500 hectare moeras aanleggen in Nederland. De operatie zal de overheid tot het jaar 2014 315 miljoen gulden per jaar kosten. Het plan om landbouwgebieden op te kopen en 'te verbouwen' tot moeras sen is een uitwerking van het door de Tweede Kamer aan vaarde 'natuurbeleidsplan', waarin een beeld wordt gegeven van toekomstige natuurgebie den in Nederland. den aangelegd bij Vinkeveen en Nieuwkoop, Zaanstad, de na tuurgebieden Wieden en Weer- ribben in'Overijssel en het Frie se moerasgebied 't Lage Mid den. De Ghent-kazerne in Rotterdam hoeven niet te vrezen dat ze krijgstuchtelijk worden aange pakt vanwege hun plan om drugsverslaafden weg te jagen bij Rotterdam CS. Dat zegt mr J. A. de Koning, persofficier militaire zaken van het parket in Arnhem. Hij ba seert zich op de nieuwe Wet Mi litair Tuchtrecht. Die stelt dat de krijgstucht alleen van toe passing is voor misdragingen van militairen in diensttijd op de kazerne. „Dus u kunt zelf uw conclusies trekken", aldus De Koning. Het openbaar ministerie be sloot gisteren de mariniers niet te vervolgen omdat er geen strafbare feiten zijn gepleegd. „We hadden zeker vervolging overwogen als dat juridisch mo gelijk was geweest", aldus een woordvoerder. „Maar opruien tot een strafbaar feit is pas straf baar als dit in het openbaar ge beurt." En aangezien de gang maker van de actie dit deed in de kazerne, kan Justitie hem dus niets maken. Dominee Hans Visser, de ini tiatiefnemer van Perron Nul. de opvangplaats voor verslaafden bij het station, is teleurgesteld over het vrijuit gaan van de ma riniers. „Ik zat niet te wachten op strafrechtelijk optreden, maar had toch graag gezien dat de mariniers waren gedwongen om zich te verdiepen in het ver schijnsel verslaving. Dat had ook gekund via een alternatieve traf.' het r bet okke de Var Zij zijn nu verspreid c arate legeronderdelen n, de Antillen en Noor [-ka- EZ: Geen rampenplan Fokker den haag gpd i economische zaken (EZ) heeft geen plan klaar liggen om Fokker te redden mocht de fusie met het Duitse DASA mislopen. Het ministerie ziet verder ook weinig in de uitgifte van nieuwe aandelen om Fokker aan nieuw geld te helpen. Als de bundeling van krachten met DASA faalt, heeft een dergelij ke emissie geen zin omdat het vertrouwen in Fokker zal zijn ge schonden en de aandelen dus slecht in de markt zullen liggen. Eerst moet het vertrouwen in Fokker hersteld worden. Dat kan de overheid zelf bevorderen door extra geld in Fokker steken en door haar belang in de onderneming te vergroten. Bovendien moet, vol gens EZ, naar buiten toe het beeld ontstaan dat DASA de schuld draagt van het mislopen van een avontuur met Fokker. Nog steeds wordt het in het belang van Fokker en DASA geacht dat de fusie tot stand komt. Hoewel op Economische Zaken de be reidheid bestaat DASA de meerderheid te geven in een fusie met Fokker, wil minister Andriessen wel dat er bepaalde besluiten bij 'gekwalificeerde meerderheid' worden genomen. Zo wil hij een ste vige vinger in de pap houden. het volgens Andriessen nodig langrijke besluiten. De Staat wil dat er duidelijke afspraken zijn ook twee commissarissen in de over gekwalificeerde meerder- nieuwe, door Duitsers gedomi heden voor het nemen van be- neerde. raad. Na brief van provincie ROTTERDAM Burgemeester Peper van Rotter dam 'trekt zijn handen af van het conflict in de taxiwereld. Hij is woedend over de brief die het provinciebestuur van Zuid-Hol land naar Rotterdam heeft ge stuurd. Daarin wordt gesteld dat Rotterdam „het voortouw moet nemen bij het oplossen van de problemen rond het ver gunningenbeleid omdat die op Rotterdams grondgebied spelen en de openbare orde van die stad betreffen." Peper had gisteren geen goed woord over voor de wijze waar op de provincie met de taxipro- blemen is omgesprongen. Hij maakte nogmaals duidelijk dat de provincie en niet de ge meente vier jaar geleden door de wetgever is opgezadeld met de uitvoering van het taxibeleid. Dat hij onlangs als „technisch voorzitter" toch bestuurlijke ini tiatieven heeft ontplooid is vooral te danken aan het feit dat hij „altijd bereid is mee te den ken", zo stelde hij. Maar on danks alle „creatieve sugges ties" van de kant van Rotterdam is de provincie nog geen stap verder gekomen in de oplossing van de problemen. Zo heeft ze niets gedaan met de suggestie van Peper de taximarki eens goed te laten onderzoeken. „Dat was geen goed idee vol gens gedeputeerde Jansen." Ook heeft de provincie zijn sug gestie om een commissie in te stellen niet overgenomen. „En dan nu schrijven dat het een openbare-ordeprobleem is. Dat zijn teksten waar ik echt niet te gen kan." „Gedeputeerde Jansen is dus niet leergierig, houdt niet van beleid en vindt bestuurlijke ver antwoordelijkheid een eng be grip. Maar ik ben het gebal nu echt zat. Men moet nu echt bij de provincie zijn. Die moet nu maar beleidsinitiatieven nemen die aansluiten op de creatieve ideeën van Rotterdam. Het pro vinciebestuur zou bij wijze van spreken bestuurlijk actief kun nen worden. Misschien is dat een suggestie", aldus de geterg de burgemeester. Hulp diverse ministers ingeroepen zoetermeer als er evenmin disciplinaire maatregelen tegen de betrokken mariniers worden getroffen. Dat zou de marineleiding kunnen doen. „Als er verder niets ge beurt heeft dat tot gevolg dat de actie wordt goedgekeurd", zo vindt Visser. De honderd mariniers die be trokken waren bij de geplande stormloop op de Rotterdamse junks hebben hun opleiding in- iddels afgemaakt en zijn De vervoersorganisaties NOB Wegtransport, Wegvervoer GVO, KNV en NIWO hebben gisteren hun aangekondigde schadeclaim van 28 miljoen gulden bij de Franse minister van transport ingediend. De schade is veroorzaakt door de blokkade-acties van vrachtwa genchauffeurs op de Franse we gen, die bijna twee weken duur den. In hun gezamenlijke brief ver wijzen de organisaties naar het TIJDELIJKE TOILETTEN ECO-TOILET 02510-15393 verdrag van Rome, waarin is vastgelegd dat het vrije verkeer van personen en goederen bin ncn de EG door iedere lidstaat moet worden gegarandeerd. Volgens de vervoersorganisaties is ae Franse regering op dit punt „in gebreke geh De' erder .illen dat nister Maij van verkeer hun brief ondersteunt inet een eigen brief. Donderdag liet de minis ter echter weten dat ze 'eerst wil afwachten hoe groot de schade is die het bedrijfsleven door de blokkades heeft opgelopen'. i ie vertaderaoiganisatie i die ontevreden is over de hou ding van Maij, heeft minister van den Broek van buitenlandse zaken om hulp gevraagd. De EVO wil dat Van den Broek de m*d e ifw k" i de schade soepel mogelijk te laten vei pen. De WO heeft ook de nisters Andriessen van eco mische zaken en Bukman landbouw verzocht om steun

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3