Z De muizeval van L.A. ZATERDAG 11 JUL11992 ZATERDAGS BIJVOEGSEL JOHN OOMKES De recente aardbevingen langs de San-Andreuslijn kwamen niet iedereen in Califomië even on gunstig uit. De schokken met waarden van boven de 7 op de Schaal van Richter leidden tijdelijk de aandacht af van de felle kritiek die Amnesty Internationa] even eerder richtte i het adres van de Verenigde Staten. Ame rika, 's werelds politieagent, moest maar eens de zaken in eigen huis op orde stellen, dat hij elders als internationaal pleitbezorge i de mensenrechten in het geweer kwam secretaris-generaal van Amnesty Interna tional, Ian Martin, uitte die kritiek in Los An geles, de'stad die in mei van dit jaar in een r ongunstig daglicht werd gesteld doordat dagenlange rellen de aandacht vestigden op 'martelingspraktijken' van het Los Angeles Police Department (LAPD). Naar aanleiding van de affaire-Rodney- tóng, waarbij een zwarte man door vier agen- voor het oog van een videocamera wertl afgetuigd, verscheen een zeer kritisch Am nesty-rapport. Conclusie: de LAPD paste on der leiding van de in opspraak geraakte hoofdcommissaris Darryl Gates regelmatig buitensporig geweld toe. Opvallend was daarbij de overtuiging dat de politie in Ame- rika's grootste stad aan de westkust de zwarte i latino bevolkingsgroepen met regelmaat anders bejegende dan de blanke en Koreaan- i minderheden. Door het Amnesty-rapport werden de meirellen weliswaar niet achteraf gerechtvaardigd, maar het verschafte de volkswoede wel de nodige geloofwaardig heid. de noodzaak om de vertrou- ssen de verschillende bevol- helen (het begrip 'healing' te onpas op de Amerikaanse gebruikt) echoën na in de Amerikaanse politiek. Geen van de drie kandidaten voor het hoogste ambt in het land zittend presi dent Bush, zijn democratische uitdager Bill Clinton en outsider Ross Perot heeft kans gezien politieke munt'te slaan uit wat de zwarte leider Jesse Jackson liever noemt: de opstand van 1992. 'Fallen angels' Clinton mag dan in de laatste populariteits polls verrassend eerste staan, maar dat heeft 3 maken met de agressieve wijze waar op Ross Perot en Bush elkaar in de haren zijn gevlogen, dan met het alternatief dat de de mocratische gouverneur van Arkansas biedt teneinde de crises van de binnensteden op te kunnen lossen. Clinton viel in een onhan dige manier om een zo groot mogelijk pu bliek achter zich te verenigen de zwarte rapzangeres Sister Souljah 'aan. Deze waagde n te suggereren dat haar brothers and hun agressie beter hadden kunnen richten aan het adres van de bezittende klas- ;e, de welvarende blanke bovenlaag. Als Clinton straks de presidentsverkiezin gen verliest, heeft het volgens Amerikaanse analytici alles te maken met dit incident. Jes- Jackson, bij beide vorige races naar het Witte Huis een gevaarlijke outsider voor Mondale en Dukakis, nam het namelijk voor Sister Souljah op. Naar zijn smaak verried Clintons aanpak nou juist het gebrek aan in zicht dat 'de politiek' had met betrekking tot dit probleem. Sister Souljah was niet racis tisch geweest, maar had slechts de wanhopi- n de luidruchtige minderheid laten horen. Die verdere verwijdering tussen Clinton en Jackson (ze mochten elkaar al niet zo zeer) leidde er toe dat Jesse aan Bill zijn steun en De rellen e wensbreuk tu; kingsgroepen I wordt te pas ei r V« i'i - r - •- ;|j|# ril'i'i R 'Rap'-platen uiteen onrustige samenleving Rapper Kid Frost: 'De kids interesseren zich niet meer voor sport, maar voor het koortsachtige, knokkerige straatleven.' voorspraak bij zijn grote achterban tot dusver onthield. De Democraten hebben het van oudsher goed gedaan bij de minderheden. Zonder duidelijke 'support' van de Regen- boogcoaltie kan Clinton het wel vergeten, ook al voert hij dan nu tijdelijk de polls aan. Nog pikanter is de omstandigheid dat Jackson van huis uit een predikant, gepokt en gemazeld in de hofhouding van wijlen Martin Luther King te beluisteren is op een deze week uit te geven rapsingle. City of Fallen Angels heet het stuk dat in de verte wel wat weg heeft van We are the World ofXtnas- time is Here. Op het eerste gehoor lijken deze ode aan Los Angeles en het appèl aan het verstand van alle verstandige rassen die er le ven, uitsluitend geïnspireerd door een com merciële drift. Maar Jackson en talkshow presentator Arsenio Hall (die recentelijk nog in zijn uitzending de draak stak met een saxofoon spelende Clinton) hebben de fee ling met hun zwarte achterban niet verloren. 'City of Fallen Angels' is een project van Kid Frost, alias Arturo Molina, Jr. Frost is een zowel in het Engels, Spaans als Gallo (men gelmoesje) 'rappende' Angelino uit East L.A. Op zijn eigen platen, zoals East L.A. Stoiy combineert Arturo zoete melodieën uit de rij ke catalogi van de aloude labels Motown en Philly met scherpe teksten. Je zou zonder de waarheid geweld aan te doen kunnen bewe ren dat Frost praat over 'datgene wat de ge wone, gekleurde inwoners van L.A. bezielt. Hun angsten om net als Rodney King met de politie in aanraking te komen, hun vrees voor de vele jeugdbenden die de stad terroriseren, duiken in Arturo's sonoor gezingzegde dicht regels op. Het heeft allemaal wel wat weg van Lou Reeds Walk on the Wild Side, maar dan zonder de waas van romantiek die over die klassieker hangt. Herkenbaar Molina, Jr. is een stevig gebouwde mid-twin- tiger van het type dat je 's avonds liever niet in het Vondelpark tegen het lijf loopt. Zijn ar men zijn, zoals gebruikelijk in de bendewe reld vail L.A., vergeven van de plaatjes. Rigide tattoo's en een kleurige bandana (een om het voorhoofd geknoopte kleurige sjaal, zoals John McEnroe die ook wel draagt) vormen de reguliere outfit. Het kostuum wordt gecom pleteerd door een donkere, aërodynamische zonnebril. Maar verder kan Molina d'r wel mee door. In vergelijking met zwarte rappers als Ice T, Ice Cube en Niggers with Attitude is Frost de beroerdste niet. Rapper Kid Frost: stem van het volk Ortiz Perez, een negenjarig jongetje van Mexi caanse komaf, werd deze week door de politie van Los Angeles (LAPD) aan de media ten voor beeld gehouden. Het knulletje had een aantrek kelijk aanbod van een drugsdealer afgewezen 'en dat terwijl zijn familie honderd dollar goed had kunnen gebmiken De tv-beelden van een sprakeloos knulletje en een armoedige familie gaan via CNN de wereld over onder het motto: zie je wel, er is nog hoop voor Los Angeles. „Maar", zegt rapzanger Kid Frost, „dan moet er niet alleen maar vanuit air conditioned politieauto's verzucht worden: oh, oh wat is het hier triest... Frost komt uit het binnenste van de samenleving in L.A. Hij kent het bendeleven uit de praktijk. Verslaggever John Oomkes bezocht de rapzanger bij diens bezoek aan Amsterdam. Op bezoek in Amsterdam, zet hij in een keurig hoofdstedelijk hotèl zijn ghettoblaster op een beschaafd volume. Hij zegt: „Rappen is meer dan alleen maar het toepassen van toevallige rijmwoorden. Het woord moet de motor zijn. De muziek mag 'sweet' en 'laid- back' zijn. Ik ben beïnvloed door mijn vader die Willie Bobo- en Santana-platen mee naar huis bracht, en weer later salsa. Ik houd van de latino-erfenis. Door daar aan vast te hou den creëer ik mijn eigen stijl. Ik beschouw me zelf als een straatmuzikant: mijn muziek wordt herkend door de buurt waar ik woon. „Ik heb een etage vlak bij 'The White Fence', die straten waar de buurt echt Mexico wordt en afwijkt van het blanke deel van de stad. Elk paar straten vormt het territoir van weer een andere bende. De levensstijl is keihard: het gaat er wild en gewelddadig toe. Je moet er geboren en getogen zijn om dat te kunnen 'vatten'. Wil je het er als niet-bendelid kun nen redden dan moet je door een hoop stront. Een tiener die naar school gaat loopt soms door het gebied van wel drie verschil lendebenden..." LA. staat bekend als de stad waar The Bloods en The Crips onderling hun 'oorlogen' uitvechten, maar de tientallen verschillende logo's van de benden maken duidelijk dat er veel meer gangs de scepter zwaaien. Frost: foto lex van rossen „Als ze je niet interessant vinden als toerist dan laten ze je sowieso met rust. Als ze niet met je 'fucken' is het gedrag van bendeleden nonchalant: „Wc ain't even sweatin' his ass". Nu ik hier zelf toerist ben, realiseer ik me die situatie in L.A. dubbel. In Amsterdam zie ik de mensen naar mijn uiterlijk kijken, maar ik word niet lastig gevallen. Ondenkbaar, in Los Angeles voor wie er als stadgenoot'de 'ver keerde' wijk binnen stapt. Het uiterlijk is in L.A. de eerste code. Als je met de verkeerde kop in de verkeerde straat komt. gaat-ie er zo maar af." Moeilijk Het is voor de vele Spaanssprekenden in de stad ruim zeventig procent is volgens de burgerlijke stand 'Hispanic' moeilijk om aan het eigen milieu te ontsnappen. Wat wordt als een succes beschouwd in East-LA.? Arturo: „De kans op succes is zo gering dat de mensen er verwrongen ideeën door heb ben gekregen. Demented thoughts, noem ik dat. Alles wat positief is werd negatief en an dersom. Je hebt er veel kids rondlopen die opkijken tegen de drugsdealers of de grote gangsters, want zij hebben 't gemaakt. Er zwerven zo maar 35 knulletjes om zo'n dea ler heen, die later net als hij in een BMW wil len kruipen." „Doing crime misdaad is heel ge woon. Doing dirt mishandelingen ook. Wij, de Hispanics, hebben geen grote voor beelden. Geen Michael Jackson, geen grote basketballers als Michael Jordan of Magic Johnson. Wij hebben Julio Cesar Chavez: een prijsvechter, een bokser die er met zijn vuis ten kwam. Gladiatoren, strijders, die maar één ding uitstralen: 'Don't let nobody fuck with you.' Goed, er zijn wat honkballers van Spaanstalige komaf. José Consecos. Pedro Guerrero. Fernando Valensuelo. De kids inte resseren zich niet meer voor sport maar voor het koortsachtige, knokkerige straatleven. Ze willen rondscheuren in een lowrider (typisch Mexicaans genoegen: auto met verlaagde achteras J.O.). Lol schoppen, dope dealen, alles overleven." Voor de meeste wijkbewoners is het onmo gelijk om aan de muizeval te ontsnappen. De Hispanics behoren tot de laagste inkomens categorieën en kunnen het zich niet permit teren te verhuizen naar de betere buurten net buiten LA. County. Frost slingert een tiental namen de lucht in die synoniem zijn voor latino-benden die de stad al sinds de jaren veertig terroriseren. En passant vertelt hij hoe je 'boeven inct boeven vangt': de gevangenissen in en om L.A. wor den hoofdzakelijk door mensen van Mexi- komaf gerund. Het 'Recht' Tijdens de recente rellen maakte Arturo ge luidopnamen van de algehele opwinding. Deze impressies van wat op straat gebeurde, belandden weer op de rapplaten die hij pro duceert. „Ik ken de bendewereld van binnen uit, was zelf een drop-out (voortijdige school verlater) die in een gang terechtkwam. Daar zie je hoe de benden zich net zo ontwikkelen als de maffia in de jaren twintig. Ze houden zich bezig met de 'beschenning' van hun buurt, persen winkeliers geld af, en creëren hun eigen gebied. Als je in zo'n gebied stil slaat bij de verkeerde stoplichten, rijden ze zo maar links en rechts je auto vast, zodat je niet kunt ontsnappen. Denk niet dat het om je carosserie gaat. Ze willen je motor, je ge luidinstallatie en misschien ook wel het meisje met wie je op stap bent. What's up, motherfucker? Get lost. Op dal moment moet je bedenken of je die 20 mille op vier wielen laat staan en kiest voor je leven." Het recht van de sterkste. Als rapper wordt Kid Frost gehoord door zijn voormalige ben decollega's en heeft hij nog enigszins een goede invloed op hen. Hij is antiracistisch, maar vindt het wel begrijpelijk dat de animo siteit tijdens de recente rellen vooral op de Koreanen werd gericht. „LA. is een van de weinige steden waar er tegenover elke kerk een drankwinkel staat, meestal gerund door Aziaten. Deze mensen hebben een slechte naam omdat ze grof verdienen aan de exploi tatie van de armste buurten: Compton, South Central. Watt. In Beverly Hills zie je ze niet." Arturo meent dat de onrust niet tot beda ren is gebracht nu de rellen zijn gesmoord en de eerste aanstalten zijn gemaakt om de stad weer op te bouwen. „Het probleem is niet voorbij en het lost zich ook niet op doordat de hoofdcommissaris, Darryl Gates, nu wordt ingewisseld tegen een zwarte, Willie Willi ams. Ja, aan Gates' methoden komt een eind. Hij was de man die de blanke burgerij opjut te en burgerwachten vormde als CRASH, citi zens resistance against streel hoodlums (bur gers tegen straatschooiers). Er komt een eind aan de strijd tussen 'hunnie' en 'ons', zoals hij die verwoordde. Daarom heeft de politie van L.A. zo'n slechte naam: ze deed eigenlijk mee aan de bendeoorlogen, en zette bevol kingsgroepen legen elkaar op. Volgens Kid Frost kan het tij alleen dan ten goede keren als er in LA. geprobeerd wordt alle buurten te betrekken bij de opbouw van de samenleving. „Je moet met de samenle ving werken, niet alleen maar vanuit je air conditioned politieauto door de buurten rij den en verzuchten: oh, oh, wat is het hier triest en wat ben ik blij dat ik hier niet woon! Het is te makkelijk om je in je luxe voorstad af te sluiten van de rest. Als dat gebeurt komt de misdaad je vanzelf opzoeken De rol van rappers in deze City of Angels is een dienende: „Ik probeer de jongens van Spaanstalige komaf op tc voeden, niet op te zetten tegen mensen met een andere huid kleur of andere leefgewoonten. Een racist is volgens mij iemand die uitsluitend aan de belangen van zijn eigen ras of soort denkt. Het is bovendien iemand die niet begrijpt waar het probleem werkelijk in schuilt. Dit is geen zwart, bruin of blank probleem. Dit is het probleem van de stedelijke samenleving die zich niet meer voor al zijn burgers inte resseert." Los Angeles eind april, begin mei van dit jaar. Brandhaard van ernstige rassenonlusten. foto s ap. afp, epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31