Het succes van de Barbie-pop Afrikaans OMER'92 ZATERDAG 11 JUL11992 Onze taal 'O bring my triig na die ou Transvaal, daar waar my Sarie woonZo zong de Zuidafri- kaanse geliefde van Sarie Ma rais. In het tweede couplet ho ren we 'Ek was so bang, dat die kakies my sou vang, en ver oor die see wegstuur.De kakies zullen wel de Engelsen in de Boerenoorlog zijn. Gelukkig loopt het lied goed af: 'Verlos sing hetgekom en die huistoe- gaan was daar, trug na die ou Transvaal'. e nakomelingen van Sarie Ma- W rais en haar geliefde zijn onder- tussen bepaald minder bang voor de kakies dan voor de kleurlingen en de zwarten, die in Zuid-Afrika ver in de meer derheid zijn. Tussen de overwegend Afri kaans of Engels sprekende blanken is na de Boerenoorlog de strijdbijl begraven. Maar de gevolgen van de blanke onderdrukking van alles wat niet blank is, zullen Zuid-Afrika nog lang teisteren. Komt men daardoor opnieuw tegenover de kakies te staan? In ieder geval zullen voor de Afrikaanse taal de ontwückelingen in Zuid-Afrika grote gevol gen hebben. Dat komt door de ingewikkelde situatie daar. Van de blanke minderheid spreekt het grootste deel Afrikaans (circa 5 miljoen) en de rest Engels (circa 1 miljoen). Afrikaans en Engels zijn de twee officiële ta len in Zuid-Afrika. De overige circa 20 mil joen inwoners: de zwarten en de kleurlingen, spreken verschillende talen, zoals Xhosa, Zulu, Tswana of Venda. Op school moet ie dereen Afrikaans en Engels leren maar de zwarte bevolking leert niet graag Afrikaans: voor hen is Afrikaans de taal van de blanke onderdrukkers, het symbool van discrimina tie. De opstand in Soweto van 1976 was on der andere een protest tegen het verplicht stellen van het gehate Afrikaans op de mid delbare scholen. Daarom kiest het zwarte deel en het kleurlingendeel van de bevolking liever Engels want dat is minder beladen. Zolang dE blanken exclusief de macht heb ben behoudt het Afrikaans zijn positie van officiële taal. Maar zodra de kogel door de kerk is en er algemeen kiesrecht komt en een evenredige regering, wordt de positie van het Afrikaans heel discutabel. Het is nu al voor spelbaar welke taal de officiële taal zal wor den in het nieuwe Zuid-Afrika. De zwarte ta len en de kleurlingentalen zijn stuk voor stuk te klein, het Afrikaans is te gehaat bij een gro te meerderheid, dus blijft het Engels over. Een verstandige Zuidafrikaan, Neville Alexander, heeft kort geleden tijdens een taalkundig congres in Leiden de situatie in zijn land helder uitgelegd en gezegd: 'dat die bevoorregte status van Afrikaans nie onder die veranderde omstandighede sou kon voortbestaan nie' en 'dat Afrikaans op n gely- ke vlak met die ander Suid-Afrikaanse tale te- ruggedwing moet word'. Misschien zelfs wel minder in tel zal zijn dan die andere talen, 'omdat Afrikaans hom nooit van die stigma van die taal van die verdrukker sou kon bevry Tijdens Poetry International sprak de Zuid- afrikaanse dichteres Antjie Krog vorige maand in Rotterdam zelfs de gedenkwaardi ge woorden: 'Ik verwacht dat het Afrikaans in Zuid-Afrika over niet al te lange tijd zal ver dwijnen. Ik accepteer dat, al is het met spijt.' Dat vind ik een fair standpunt. Ook al kon dat verdwijnen nog wel eens lang duren: het Afrikaans is in Zuid-Afrika namelijk de taal met de meeste sprekers. Maar het is duidelijk dat die sprekers.een toontje lager moeten zingen en de zwarte keuze voor het Engels zullen moeten respecteren. Het valt te hopen dat de woorden van Neville Alexander, Antjie Krog en anderen gehoor vinden en dat er niet een nieuwe strijd komt tegen de taal van de kakies. Want anders zit er niets anders op dan de sprekers Van het Afrikaans 'te vang, en ver oor die see weg te stuur'. Miljoenenproduktie en een fanclub De allereerste Barbie zoals ze in 1959 werd geïntroduceerd op de speelgoedbeurs in New York. foto pr keningen, foto's en vragen over het leven van Barbie. Dat is een veelbewogen leven, zoals de fans in de Carrousel-zaal van 'De Efteling' kunnen zien. Tot en met 30 augustus is daar Barbie-land' ingericht. Daar zijn ruim tweehonderd Barbies en Barbie-arikelen te bewonde ren. Export In 1962 startten de exportactiviteiten: eerst naar Canada, daarna naar Australië en Euro pa, waar Barbie haar zegetocht begon in Duitsland. Vorig jaar bedroeg de omzet van Mattel 1,62 miljard dollar. Het bedrijf telt ruim 15.000 werknemers, heeft vierentwintig zelfstandige dochterondernemingen in alle delen van de wereld, acht fabrieken in ver schillende landen en zestien vestigingen in Europa. Barbie wordt nu in meer dan hon derd landen verkocht. Barbie wordt gezien als een schoonheids koningin: slanke taille, lange slanke benen, lange armen en een lange hals. Het popje is in de loop der jaren steeds aangepast. Zo kon ze in 1964 voor het eerst haar knieën buigen en haar ogen openen en sluiten. In 1967 kreeg ze een ander gezicht, lang haar en draaiende romp, in 1972 bewegende handen en duimen, en in 1975 de mogelijkheid om de bewegingen van sporters te imiteren. Technisch blijkt er steeds weer iets te verbe teren. In loop der jaren groeide niet alleen de fa milie van Barbie, ze kreeg ook een grote vriendenkring. In 1968 waren dat Stacey, het zwarte vriendinnetje Christie en Twiggy, de eerste pop die gemaakt is naar het model van iemand die werkelijk bestaat. Een jaar later komen lulia en P.J. gevolgd door de zwarte Brad, de vriend van Ken, Jamie, Steffie en ve le anderen. De Barbie-ballerina doet haar intrede in 1976. Ze kan haar been tot boven haar hoofd omhoog zwaaien en pirouettes maken. Er verschijnt een nieuwe Ken: zijn haar kan groeien, evenals dat van Skippers vriendje Ginger. Uitbreiding In 1977 vindt de tweede belangrijke verande ring van Barbie plaats: ze krijgt weer een an der gezicht en wordt gelanceerd als super star. Bovendien wordt van Barbie en Christie een grotere uitvoering (45 centimeter) op de markt gebracht. Als ze twintig jaar wordt, mag ze make-up gebruiken en kan ze kus handjes geven. Zo wordt er elk jaar iets Achter de 29 centimeter hoge teenager-mannequin Barbie gaat de omvangrijke industrie 'Mattel' schuil. Blonde Barbie werd in maart 1959 geintrodu- ceerd op de Speelgoedbeurs van New York. Sinds dat jaar zijn ruim 650 miljoen 'echte'Bar bies verkocht. Het popje heeft in de Benelux een fanclub met 53.000 leden, van wie er 23.000 in Nederland wonen. Elke week ontvangt de club honderden brieven met te- Dagelijks houden 250 ontwerpers, vormgevers, modelleurs, techni ci en psychologen zich bezig met het fenomeen Barbiepop. Samen vor men ze de afdeling 'design and development' van de firma Mattel in Los Angeles. Die ont werpt de nieuwe poppen en zorgt voor de vormgeving: een tot anderhalf jaar voordat een nieuw model op de markt komt wordt met dat werk begonnen. Daar zit een serieuze gedachte achter: „Via Barbie kunnen meisjes zich op allerlei ma nieren projecteren in de toekomst, situaties spelen die ze graag zouden willen beleven als ze volwassen waren." De jeugdige consumenten worden zeer consequent betrokken bij het proces: the ma's worden gekozen aan de hand van de verwachtingen van kinderen. In iedere fase van het ontwerpproces krijgen groepen kin deren de verschillende elementen via video films te zien. Kinderen zijn, volgens Mattel, 'de grote inspiratiebron van de ontwerpers'. Alles thema, mode, kleuren, enzovoort wordt afgestemd op hun voorkeur. Voor elk thema krijgt het popje een speciale make up, afgestemd op kleding en Ideur van het haar. Dat ging anders toen Barbie werd geboren. Ruth Handler, de echtgenote van Elliot Handler die met Harold Mattson in 1945 een bedrijfje oprichtte dat accessoires voor pop pen maakte, kan als haar moeder worden ge zien. Toen Matsson opstapte, zetten de Handiers het bedrijf voort en gingen muzi kaal, mechanisch en ander speelgoed fabri ceren. Ruth Handler zag haar dochtertje Bar bara met kartonnen kleedpoppen spelen. Zo kwam ze op het idee een driedimensionale pop te maken, waarmee haar dochtertje zich zou kunnen identificeren. Barbie werd in 1958 getest en een jaar later gepresenteerd op de speelgoedbeurs van New York. 'Een beeldige teenager-mannequin, gekleed vol gens de laatste mode', aldus de catalogus van Mattel. En: 'Een pop van een volkomen nieuw model ze is volwassen! met een complete, bijzonder smaakvolle garderobe'. Het puriteinse Amerika reageerde aanvan kelijk licht geschokt. Maar Barbie werd bin nen twee jaar de verpersoonlijking van het schoonheidsideaal en het maatschappelijke ideaalbeeld van de jeugd, vermeldt het ar chief van Mattel. Van 1959 tot 1960 steeg de omzet van Mattel van 18 tot 26 miljoen dol lar. In 1961 werd Barbies vriend Ken gelan ceerd, drie jaar later gevolgd door haar zusje Skipper. nieuws bedacht. Er verschenen dieren in hel programma: de Afghaanse windhond 'Beau ty'. de paarden 'Dallas', Midnight' en 'Blinky', de rose beer 'BB' en de witte poedel 'Mylord'. Barbie is klant bij Benetton, ze heeft een eigen volledig ingericht huis met badkamer waarin een bubbelbad. Het eigen dom is voorts voorzien van een openlucht zwembad, een VlP-kleedkamer en een mu ziekkamer. Barbie beschikt over een safari- uitrusting, een tent en een camper, een rode Ferrari, een scooter, een jeep, een waterfiets, een gymzaal, een filmstudio, enfin: te veel Natuurlijk heeft de gehele 'Barbie-familie' een uitgebreide garderobe met accessoires. Zo droeg het Amerikaanse popje in 1961 al panty's. Modebewust is het kleine vrouwtje namelijk altijd geweest en dat blijft ze ook, van top tot teen. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten is ze in 1976 in een tijdcapsule geplaatst die in 2076 zal worden geopend, opdat de generaties van de toe komst kunnen zien hoe de ze tijd uitzagen. Voor Mattel een vanzelfspre kende zaak: „Is er een beter bewijs denkbaar dat Barbie de spiegel is van onze samenle ving? In Barbie, geboren aan het begin van de roerige jaren zestig, zien we de belangrijkste stromingen van de westerse wereld weerspie geld: het raffinement van de jaren zestig en zeventig, de vrijgevochten stijl van de jaren zeventig en tachtig en de mengeling van openheid en klassieke stijl van de jaren tach tig". Omzet Ook in de modepers is Barbie geen onbeken de: het blad Vogue' wijdde in maart 1988 een speciaal nummer aan haar en couturiers als Frank Govers en Frank Molenaar ontwier pen voor haar dertigste verjaardag een com plete garderobe. Vorig jaar zijn in Nederland ongeveer 942.000 Barbie-poppen verkocht. Mattel heeft het uitgerekend: „Dit betekent dat er ie dere 34 seconden een Barbie-pop wordt ver kocht." De Benelux Barbie Club mag zich in Ne derland verheugen in een grote belangstel ling. Niet alleen kunnen de leden bij de club terecht om informatie over hun lieveling, ook bestaat de mogelijkheid punten van de a pakkingen te sparen, die recht geven op Bar- bie-produkten die in Nederland niet verkrijg baar zijn. Barbie is ook een verzamelobject. In Ne derland zijn er zo n zestig mensen aangeslo ten bij de Barbie Collectors Club Benelux. Aangezien er per jaar twintig dertig nieuwe poppen verschijnen, kunnen dat omvangrij ke collecties worden. Ergens in Nederland moet iemand wonen die zo'n duizend pop pen bezit. Maar de ontwerper Billy Boy heeft er liefst tien keer zoveel. Op veilingen wordt grif geld gegeven v een bijzonder exemplaar. Barbie nummi bleek onlangs ƒ5.250,- waard. Princes Gracia van Monaco bracht een van die eerste r dellen mee voor haar dochter Caroline. Nu heeft die Barbie een plaatsje in het Nationale Museum van het staatje. Flaar waarde wordt geschat op ƒ4900,-. Barbie anno 1989 in trendy jeans. foto pr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30