Pionieren rond Schiphol ZATERDAG r eindredactie: willem schrama ZATERDAG 11 JUL11992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang Met zijn bedrijf'Chipshol Forward' bezit Jan Pootzo'n zeshonderd hectare grond rond Schiphol. Hij is hoofdrol speler in hetgroeispel rond de luchthaven. Zoon Peter noemt hem 'een pionier met visionaire trekjes'. Senior vindt zichzelf 'gebiedsontwikkelaar'. Als Poots plannen doorgaan, wonen en werken er op zijn grond straks tien duizenden mensen. Tussen heel veel groen. Nog te realiseren: 'Chipshol'-parken. Ruime, knappe ge bouwen, auto's onder de grond, een monorail en overal dominant groen, foto pr ■1aapsluis hipshol Forward NV zetelt in het j Hoofddorpse kantorenpark Beu- kenhorst-West. Een glimmend, vierkant gebouw met overal blik voor de deur. Jan Poot is er niet blij mee en stelt zuchtend vast dat het allemaal haaks staat op zijn ideeën over hoe een kantorengebied er uit moet zien. Tegenover de minpunten van Beukenhorst (volgepropt, matige architec tuur, overal auto's en te weinig groen) plaatst hij de pluspunten van zijn nog te realiseren Chipshol-parken: ruim, knappe gebouwen, auto's onder de grond, een monorail en overal dominant groen. Over een tijdje is het leed geleden. Dan verhuist zijn bedrijf naar een gebouw vlakbij de luchthaven. Door Poot cum suis ontwikkeld voor de KLM, maar groot genoeg om ook Chipshol Forward te" herbergen. Op de vraag naar de herkomst van de won derlijke naam Chipshol Forward zegt senior: „Chips associeer je met high-tech. Met ver nieuwing. Met computers, banken, dienst verlening. Dat zijn de sectoren die wij pri mair op onze grond rond Schiphol willen hebben. Vandaar dat Chipshol." Een bedrijf dat in de jaren tachtig kalmpjes begon met het opkopen van grond rond de luchthaven. Poot wist het toen al zeker: Schiphol zal ex plosief (moeten) groeien. Hij had zich heel wat kennis van luchthavens elders in de we reld eigen gemaakt. Laconiek: „Ik kende een Jumbo-captain, die vaak op Atlanta in de VS vloog. Maak voor mij nou eens een inventari satie van die luchthaven, zei ik. Maak foto's, praat er met de mensen en documenteer je. Heeft-ie prima gedaan. In 1965 had het voor Amerikaanse begrippen kleine Atlanta één miljoen inwoners en stond de luchthaven wereldwijd op nummer 35. Maar sinds 1985 op nummer 2. Tegenwoordig verwerken ze er vijftig miljoen reizigers* per jaar. Chicago staat met zestig miljoen op nummer 1, maar wordt ingehaald door Atlanta dat naar zeven tig miljoen gaat. Het is dus niet het noodlot van een kleinere stad om nooit iets groots te kunnen bereiken. Met die gedachte in het achterhoofd ben ik rond Schiphol aan de slag gegaan." Doorzetter Een opvallende loopbaan. Na zijn studie eco nomie, geschiedenis en sociologie wordt Jan Poot in 1948 ambtenaar bij de,provincie Zuid-Holland. Hij schopt het er tot hoofd van het bureau woningzaken bij de Planologische Dienst. In 1960 stapt hij op.' Poot tracht zijn dan al grote huizenkennis te verzilveren en begint vanuit zijn slaapkamer met Eurowo ningen. De ambtenaar wordt projectontwik kelaar. Zeven jaar na de start is hij Neder lands grootste. Als hij er begin jaren zeventig een punt achter zet, heeft zijn bedrijf 23.000 woningen gerealiseerd. Waaronder het pro ject Parkstad Leusden waarop Poot nog steeds apetrots is. Reden: opvallende archi tectuur, overal groen en de auto op de ach tergrond. Na de verkoop van Eurowoningen stapt Poot met een nieuw bedrijf (Eurohome) onder meer in de ontwikkeling van het Fran se skidorp Valmorel. Later doet hij het over aan een van zijn geldschieters, de verzeke- ringsmaatschappij Centraal Beheer. Financieel zit de Wassenaarse zakenman allang in aangenaam vaarwater, maar dat weerhoudt hem er niet van in 1985 wederom de koers te verleggen. De dan 60-jarige Poot koopt zijn eerste hectaren grond rond Schip hol. Het laatste grote avontuur neemt een aanvang. Poot: „Ik heb in mijn zakenleven twee keer een zaak verkocht en ben daarna een tijdje gestopt. Dat beviel niet. Ik zat me thuis voortdurend te verbazen over het feit dat zo weinig mensen zien welke kanten je allemaal op kunt. Afwachten hè, daar zijn we in Nederland goed in. Maar mij ligt het niet. Dus toen ik zag waar het met Schiphol naar toe gaat, ben ik weer begonnen." De Schiphol-directie mikt binnen Europa op een vierde plaats. Poot denkt daar anders over: „Ik vind die vierde plaats veel te defen- sief. We moeten proberen bovenaan te ko- men. Nummer 1!" Maar, voegt de gebieds- I ontwikkelaar daar aan toe, vertel de mensen en dan vooral de omwonenden duide lijk waar het op staat. „Laat zien wat er ge beurt bij dertig miljoen passagiers per jaar. En bij zeventig miljoen. Geef tekst en uitleg, schets de consequenties en leg een afgerond eindplaatje op tafel. Dat is beter en eerlijker dan een voldongen-feitenpolitiek. Met voor- de-gek-houderij schiet nierpand iets op." Op de vraag of hij de naar de NS vertrokken Schiphol-topman Den Besten daar van wenst komt een dag dat ook de overheid en Schip hol in zullen zien dat aan een Nieuw Zwa nenburg niet langer valt te ontkomen. Senior: j „Dus wees dan verstandig en speel nu vast i open kaart." Stelregel Jan Poot kent 's werelds grootste luchthavens met uitzondering van die in Osaka en Singapore goed tot zeer goed. Hij gaf er z'n ogen en oren uitgebreid de kost. Verge leek de cijfertjes. Bracht de zwakke en sterke kanten in kaart. En denkt te weten hoe ze zich zullen ontwikkelen. Voor Schiphol geldt in zijn optiek maar één stelregel: „Wie niet meedoet, wordt of blijft slapend arm." An ders gezegd: groeien, groeien en nog eens groeien. Daarom heeft de man. die zeven jaar geleden met Chipshol Forward de eerste lan derijen verwierf, nu ongeveer zeshonderd hectare in handen. Hij zegt daar mooie din gen op te (gaan) doen. Mooier dan wat er nu rond Schiphol is en wordt gedaan. Poot kijkt vanuit zijn Beukenhorst-blokje mistroostig naar buiten; bouwkranen trekken het ene na het andere voorspelbare gebouw omhoog. „Het blijft nog steeds bij aanbreien. Straks werken hier in de directe nabijheid 45.000 mensen. Laten we nou eens heel optimis tisch zijn en er van uitgaan dat zo'n twintig procent met het openbaar vervoer komt. Dan pakken er toch altijd nog 36.000 de auto. Waarom? Omdat dat openbaar vervoer niet goed genoeg is. Ik geef u op een briefje: het loopt met die 36.000 auto's hopeloos vast. De infrastructuur is er niet op berekend." Beleid Tijd voor een ritje, oppert Poot die graag praat, maar nog veel liever iets laat zien. De brede BMW van zoon Peter verlaat Beuken horst, koerst richting luchthaven en' draait even later een uitgestrekte vlakte op. Overal brede wegen en sloten, maar nog weinig ge bouwen. Poot doceert vanaf de achterbank: „Eerst een goede infrastructuur, dan pas de kantoren. De kost gaat voor de baat uit. Laat je bussen naar nieuwe kantorengebieden rij den, dan zijn die in het begin bijna leeg en leg je er dik geld op toe. Maar zo'n investe ring moet je er voor over hebben om de zaak op orde te krijgen. Want er komt een dag dat die bus toch zo gek nog niet blijkt en popu lairder wordt. Laat je het vervoer op z'n be loop. dan stapt de overgrote meerderheid in de auto en ben je veel duurder uit." De Chipshol-formule, vult Peter Poot aan. ziet er als volgt uit: 17 procent bebouwing en maar liefst 57 procent openbaar groen plus water. En altijd parkeren onder in plaats van naast de kantoren. En om die auto op een grote afstand te houden bepleit Chipshol be halve het gebruik van bus en trein ook de aanleg van wat de 'Taxi 2000' wordt ge noemd. Een monorail die de werkers naar al le uithoeken van de kantorenparken trans porteert. De BMW stopt bij het nog in aanbouw zijnde KLM-kantoor. Poot wijst op het 'on derscheidend vermogen' van het gebouw. Geen glimgevel, geen obligaat gegoochel met vormen, maar warm ogende natuursteen en ronde balkons. Met zijn 68 jaar stuift senior over een ladder naarboven om vervolgens in draf het trappenhuis af te werken. Op vijf- hoog houdt hij in, loopt naar buiten en wijst op twee rijen grote bomen langs een van de brede toegangswegen. Het zijn er vele tien tallen. Kosten drieduizend gulden per stuk. Poot liet ze vast planten. Want: „Dan ziet het er hier straks tenminste meteen mooi groen uit en zit je niet jarenlang met van die jonge, zieltogende aanplant." Aan het eind van de twee rijen van Pool nemen door de gemeente Haarlemmermeer neergezette jonkies het ie- lig over. Jonge aanplant. Kosten: 250 gulden per stuk. Doorgaan Mijn vader, zegt Peter Poot, is iemand die za ken van de grond trekt. Een daadkrachtige pionier met visie. Junior noemt zichzelf meer een consoliderend type. Goed in geldzaken en minder geneigd tot voorop lopen. Senior mag wat hem betreft nog een tijdje blijven: „Hij is goed in het samenbrengen van men sen en doet dat heel geloofwaardig. Dus laat hem maar lekker doorgaan." F.n vader góót door. Jan Pooi: ..Ik vergelijk het altijd met ski en. Dat blijf ik doen totdat ik een been breek Of het gevoel krijg dat dat wel eens zou kun nen gebeuren. Maar ik heb nooit wat gebro ken. En ik voel ook nog niets." Ontwikkelaar Poot: 'Bewoners als aandeelhouders Chipshol Forward NV telt zeven werkne mers en noemt zichzelf een gebiedsont- wikkelings- en beleggingsmaatschappij die uitsluitend actief is rond Schiphol. Daarbij wordt gebruik gemaakt van wat president-directeur Jan Poot 'onze net werken' noemt. Anders gezegd: het per project inschakelen van danlcrij hun doorgaans uitstekende relaties zeer bruikbare deskundigen en contactperso- Vorig jaar kwam het beleggingsresultaat uit op 21,6 miljoen gulden 1990:17,5 miljoen gulden). In de raad van commis sarissen zit onder anderen oud-KLM-top- man Orlandini. Van de aandelen is ruw weg tweederde deel in handen van de fa milie Poot. Dat belang zal, zegt presi dent-directeur Jan Poot, worden terugge bracht tot eenderde deel. Onlangs vond een emissie plaats die de positie van Chipshol Forward NV verder moet ver sterken: de uitgifte van 50.000 aandelen een prijs van 2000 gulden per stuk. Volgens Peter Poot zal de koers over drie tot vier jaar op mini maal 3500 gulden liggen. Chipshol prefereert de uitgifte van aandelen boven het aan trekken van vreemd vermo gen. Peter Poot: „Met die uit gifte geef je weliswaar een deel van de winst weg aan de aan deelhouders, maar het bedrijf wordt er stabieler van. Je voor komt dat er, zoals nu bij voor beeld met Philips gebeurt, voortdurend schommelingen optreden die de zaak versto- Peter Poot: 'Het zal niet allemaal van een leien dakje gaan...' Jan en (zoon) Peter Poot: „Wij willen die kar best trekken." foto s united photos de boer olaf kraak te betichten zegt Poot ijskoud: „Hij is weg. Ik zit er nog." En na een korte stilte: „Ik sta open voor mijn omgeving en organiseer zelf de informatievoorziening. Dat is wat anders dan'wachten tot de mensen boos of ge schrokken bij je aankloppen." Goede ervaring Martin Straatmeijer. vice-voorzitter van de Dorpsvereniging Badhoevedorp. heeft goede ervaringen met Poot. Veel grond rond het bij Schiphol gelegen dorp is eigendom van Chipshol dat er hoogwaardige kantorenpar ken wil realiseren. Straatmeijer: „Poot heeft visie en is eerlijk in het aangeven van de con sequenties van zijn plannen. Veel ontwikke laars pleuren snel een paar gebouwen neer en proberen die daarna met een vette winst door te verkopen. Poot kijkt naar de lange termijn en neemt in de beginfase genoegen met minder rendement. Die aanpak loont, want juist omdat hij z'n projecten verant woord opzet zullen ze later waardevoller zijn dan de rest. Het is stukken beter dan het vi sieloze gepruts in Beukenhorst Je kunt, zegt Straatmeijer op persoonlijke titel, beter zaken doen met Poot dan met Schiphol: „De luchthaven dendert keihard door en laat zich niets aan ons dorp gelegen liggen. Terwijl Poot wèl luistert, de mensen er bij betrekt en ze zelfs zakelijk wil laten parti ciperen. Dat steeds meer grond rond Bad hoevedorp wordt bebouwd valt niet te voor komen. Dus laten we dan maar proberen er voor de bewoners het beste van te maken. Voor Schiphol zijn we als de dood, want dat verziekt ons leven. Maar gelukkig heeft Poot de meeste grond in bezit. Die zou, mits op de goede wijze bebouwd, tenminste nog als buf fer tussen het dorp en de luchthaven kunnen fungeren." Het heeft er veel van weg dat het geluid van de omwonenden van Schiphol moei zaam wordt gehoord. Of niet mèg worden ge hoord. Omwille van de reusachtige economi sche belangen. De voldongen-feitenpolitiek laat weinig ruimte voor afwijkende geluiden. Met de verzuchting dat het voor veel omwo nenden van de luchthaven (nog) minder zal worden kan Poot een eind meegaan. Hij op teert voor een radicale aanpak. Bij voorbeeld voor het dorp Zwanenburg waar velen lijden onder de luchtvaartellende. Poot: „Wc zullen er voor moeten zorgen dat die mensen het goed houden. Of weer goed krijgen. Maar ge zien de Schiphol-groei wordt dat ontzettend moeilijk. Kijk, een huis valt, zij het tegen ho ge kosten, nog te isoleren. Maar een tuin nfet. Die zijn veel Zwanenburgers nu al min of meer kwijt. Ik kies daarom voor de aanpak die onder meer in Atlanta is gevolgd. Daar werden rond de luchthaven tweeduizend huizen gesloopt en de bewoners kregen el ders iets nieuws aangeboden. Tegen heel gunstige voorwaardenVan de opmerking dat zo'n ingreep voor Nederland veel te dras tisch is wil Poot niets weten. „Bouw een Nieuw Zwanenburg. Wij willen daar met Chipshol Forward best instappen. Geef de mensen een nieuw huis in een prettige om geving en betaal hun verhuiskosten. Op de in Zwanenburg na hun vertrek vrijkomend? grond is het voor ons mogelijk om er weer bedrijvenparken te realiseren. De verhuisde bewoners kunnen daar wat ons betreft aan deelhouder van worden", zegt senior. Zoon Peter rondt af: „Wij willen die kar best trek ken. Chipshol heeft honderd hectare grond aan de westkant van de Haarlemmermeer Daar kunnen we moeiteloos drieduizend huizen kwijt. Bovendien bespaar je in en rond het huidige Zwanenburg enorm veel geld. Want met het isoleren van woningen plus het geschuif met start- en landingsba nen ben je toch gauw één miljard gulden kwijt. En dat terwijl je er de problemen niet echt mee oplost." Het zal. zeggen vader en zoon Poot. alk- maal niet van een leien dakje gaan. Maar er

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29