Leidsch Dagblad Nederland stuurt fregat PIET KERKHOF' \i/v Uw meubeltoer begint bij Baalbergen pqalhBfllBilSt Twee menselijke fouten oorzaak ramp bij Cindu Bloedige boetedoening 36"a5 ^Ej0ÊÊÊ!ÊÈÉÊÉit 'Zwanenburg afbreken en elders herbouwen' Ongerustheid blijft bij personeel Fokker n\c Dubbele hoofdrol voor omstreden advocaat in bizarre incestzaak ZATERDAG 11 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39900 LOSSE NUMMERS 1,50 Ruzie 3 „Ik ben het gebal zat", zegt de Rotterdamse burgemeester Peper over het taxiconflict. Hij doet niet meer mee. De Vries weg uit Tour na val Een massale valpartij heeft het Tourpeloton gisteren flink be schadigd. Gerrit de Vries was één van de slachtoffers. Hij moest de Tour vroegtijdig verla ten. Gevreesd wordt dat de wa terdrager uit de ploeg van Raas een gebroken bekken heeft. De medische dienst kwam handen tekort om de slachtof fers te behandelen. De valpartij speelde zich af op minder dan tien kilometer van de eindstreep in Brussel, op een ddor de regen spekglad gewor den kasseienstrook. Zeker dertig renners tuimelden van hun fiets. Falk Boden uit de ploeg van Splitsing België 5 Vlamingen en Walen zijn het niet eens ge worden over de wijze waarop België verder moet worden opgedeeld. Chris de Burgh Chris de Burgh I staat, zes jaar na zijn wereldhit met 'The Lady in Red', aan de voor avond van wereldtournee. Eijs stijgt Njord-roeisterIrene Z I Eijs gaat als een ko meet omhoog en mag straks naar de Spelen in Barcelona. Na de ontsporing q Wim van Boekholt Z J weer op het rechte pad: Gebed is het sleutel woord in probleemsitua ties. Met een van pijn vertrokken gezicht ligt Gerrit de Vries (links) op de grond na de enorme valpartij van gisteren. foto epa Jan Gisbers brak waarschijnlijk een middenhandsbeentje. Bru no Cornillet uit LeMonds Z- equipe brak een schouderblad. De Italiaan Eris Poli, steun- en toeverlaat van topsprinter Ma rio Cipollini, was ook flink toe getakeld. Zijn lijf zat vol met ge kneusde plekken, net als dat van de Spanjaard Ramon Gon zalez. In de strijd om het geel deden Claudio Chiappucci en Greg Le- Mond goede zaken. Zij waren de gangmakers van een vier- mans kopgroep, die het topduo Bugno-lndurain op 1 minuut 21 reed. Bovendien verdienden de Italiaan en de Amerikaan res pectievelijk 24 en 4 bonificatie seconden. De gele trui van Pas cal Lino kwam niet in gevaar. De Franse etappewinnaar Lau rent Jalabert nam het groen over van de Belg Johan Mu seeuw. Richard Virenque leidt nog altijd in de dans om de bol letjestrui. Op de sportpagina's: Oranje gevoel in Tour stijgt Nieuwe Joegoslavische premier Panic waarschuwt Milosevic Het Nederlandse fregat Pieter Florisz zal vermoedelijk gaan deelnemen aan de internationale vlooteenheid, die in de Adriatische Zee gaat toezien op de naleving van de VN-sancties tegen Servië en Montenegro, samen het nieuwe Joegoslavië. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft dat gisteren meegedeeld. helsinki-den h Eerder had minister Ter Beek (Defensie) gezegd dat ons land bereid is met een fregat en twee Orion-vliegtuigen aan de vlooteenheid deel te nemen. De Pieter Florisz ligt momenteel in de haven van Lissabon en maakt deel uit van de NAVO- vloot in de Middellandse Zee. Het besluit om de marine naar de wateren rond het voor malige Joegoslavië te sturen, werd gistermorgen genomen door de Westeuropese Unie (WEU), in Helsinki bijeen voor het slot van de Conferentie voor Veiligheid, en Samenwerking in Europa (CVSE). Enkele uren la ter sloot de NAVO zich bij het besluit aan aan. Het is voor het eerst dat de WEU aan een der gelijke operatie begint. Het marine-eskader krijgt tot taak het scheepvaartverkeer voor de kust vari Joegoslavië te controleren, als uitvloeisel van de VN-resoluties waarin een handels- en wapenembargo te gen Servië en Montenegro is af gekondigd. De taak van de vlooteenheid is vooral symbo lisch. De militairen hebben niet de bevoegdheid koopvaardij schepen aan te houden en te doorzoeken. De beoogde nieuwe premier van Joegoslavië, Milan Panic, kwam gisteren onverwacht in Helsinki langs. Het land was als 'agressor' van de conferentie geweerd. Panic zei dat hij een einde wil maken aan de strijd in Bosnië-Hercegovina. Hij waar schuwde de Servische president Milosevic hem geen strobreed in de weg te leggen. ,,Ik wil vre de. God helpe Milosevic als hij mij daarbij in de weg loopt", al dus Panic. De ramp woensdag bij de Cin- du-fabriek Nevcin Polymers in Uithoorn is veroorzaakt door twee menselijke fouten. Eerst werd een reactor gevuld met de verkeerde chemische stoffen, waardoor sterk reactieve pro-, dukten voor een explosie zorg den. Tweede fout is dat nie mand van het produktieteam die verkeerde samenstelling van stoffen in de reactor heeft opge merkt. Een ramp kon niet meer worden voorkomen. Dit hebben A. Staalstra, lid van de raad van bestuur van Cindu, en A. Eijkenboom, direc teur van Nevcin Polymers, gis teravond bekendgemaakt. Bij Cindu volgde woensdagochtend na een ontploffing een grote brand, waarbij drie bedrijfs- brandweerlieden omkwamen. Tien mensen raakten gewond, van wie er-nog enkelen in het ziekenhuis liggen. Volgens de directie is er geen aanwijzing voor technische mankementen aan de ketels. Het team van dertien mensen dat woensdagochtend de pro- duktie in handen had, krijgt ex tra psychische bijstand nu de de ramp bekend is. badslipper rget nylon wreef band dlv. kleuren. LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bij Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 071140745 S HET WOORD IS AAN William Wordsworth Het beste in het menselijk leven zijn de kleine ongenoemde en niet herinnerde daden van vriendelijk heid en liefde. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Financiën Info Religie - Sport - Zaterdags bijvoegsel 29 t/m 35 HET WEER Verwachting van het KNMI voor zaterdag Eerst af en toe zon 's Middags verder toenemende bewolking, in de avond gevolgd door regen Middagtemperatuur van 19 graden aan zee tot 24 gra den in het oosten van het land Wind draaiend van west naar zuid en toenemend tot matig, kracht 4, aan de kust tot vrij krachtig, 5 Radicaal idee van gebiedsontwikkelaar Poot nabatyeh Shi'itische moslims in Zuid-Liba- non sloegen zichzelf gisteren tot bloedens toe om de sterfdag (Ashura) van Hussein, de ver moorde derde imam (leermeester) van de is lam, te herdenken. Voor de shi'ieten, de op één na grootste geloofsrichting in de islam, is de in de zevende eeuw gestorven Hussein een zeer belangrijk persoon. Hij wordt vereerd als een martelaar. Zijn graf in het Iraakse Karbala is een belangrijk bedevaartsoord. Shi'ieten zien de imam als een rechtstreeks door God aange wezen leider, die onfeilbaar is. foto epa haarlem «jaap sluis Door de Schiphol-groei komt de leefbaarheid in Zwanenburg zo in de knel dat het beter is dit dorp deels te slopen en elders te herbouwen. Dat zegt gebieds ontwikkelaar Jan Poot van Chipshol Forward. Zijn bedrijf bezit rond de luchthaven onge veer 600 hectare grond en wil daarop hoogwaardige kantoren parken ontwikkelen. Over zijn idee zegt Poot van daag in deze krant: „Bouw een Nieuw Zwanenburg. Wij willen daar met Chipshol Forward best instappen. Geef de mensen een nieuw huis in een prettige om geving en betaal hun verhuis- KLM stuurt vijf helicopters naar 'Joegoslavië' allard besse De KLM en het Amerikaanse helikopterbedrijf Era Aviation sturen maandag in opdracht van de Verenigde Naties vijf Bell 212 helikopters naar Zagreb in Kroatië en Belgrado in Servië. Met de VN is hierover een contract gesloten. Dé helikop ters worden uitsluitend ingezet voor hulpverlening. De vliegma chines hebben vijftien zitplaat sen ,- ruimte voor brancards en vracht. De vijf helikopters worden vandaag met een Boeing 747 vrachtvliegtuig vanuit de Vere nigde Staten naar Schiphol- Oost gebracht. Daar worden ze vliegkiaar gemaakt om dinsdag naar hun bestemming in het voormalige Joegoslavië te vlie gen. Voor de coördinatie van de vluchten gaan twee radio-ope rators van KLM-Era Helicopter mee. Nederland heeft al enkele Fokker F-27 toestellen aan de VN beschikbaar gesteld om hulpgoederen naar de beleger de Bosnische hoofdstad Saraje vo te vervoeren. Daarnaast zijn er Nederlandse verbindings troepen in het voormalige Joe goslavië actief. schiphol» bill meyer i bestuur van Fokker i geslaagd de onge- De raad vt is er niet rustheid o de vliegtuigbouwer door Deut sche Aerospace (DASA) weg te nemen. Honderden bezorgde werknemers, de vakbonden en de centrale ondernemingsraad vroegen gisteren tijdens een massale werkonderbreking op heldering over het aftreden van commissaris Frans Swarttouw. Zij wilden weten welkè rol Fok ker straks binnen DASA krijgt. Volgens een uitgelekt discus siestuk krijgen de Duitsers het bij Fokker helemaal voor het zeggen. Garanties voor een lei dende rol van Fokker bij de pro- duktie van regionale straalver- keersvliegtuigen zijn er niet. Plaatsvervangend bestuurs voorzitter R. van Duinen moest gistermiddag op Schiphol op draven. De gezamenlijke bon den eisten na publikaties in de pers dat een vertegenwoordiger van de raad van bestuur per soonlijk tekst en uitleg zou ge ven. Van Duinen verscheen wel, maar wilde niet vertellen wat precies met DASA is afgespro ken over de zeggenschapsver houding en de verdeling van het werk. Berichten over het verdwij nen-van de eindlijn naar Duits land en het weggeven van alle macht aan de Duitsers, wilde hij bevestigen noch ontkennen. Van Duinen erkende wel het bestaan van een discussiestuk. Hij benadrukte dat het hier niet om een voorlopig koopcontract gaat en dat er nog geen handte keningen zijn gezet. Pagina 3: 'We moeten alles uit de krant lezen Machinebouw Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 ?n -reparatie engineering i ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Wees verstandig en speel nu vast open kaart'. De filosofie van ontwikke laar Jan Poot, hoofdrolspe ler in het groei-spel rond Schiphol. Rapper Kid Frost over het leven in Los Angeles. Een visie op een onrustige samenleving. Het management van De Efteling bouwde een hotel. Het sprookje van de verblijfsaccommodatie. Leidse After Nature- schilders pretenderen de opvolgers van Rembrandt en Lievens te zijn. Of is het gewoon flanswerk? Wereldwijd leven er 650 miljoen Barbies. Het veelbewogen leven van een pop. haarlem arthur maandag Een inwoonster van Hoofddorp, die zegt jaren lang door haar vader seksueel te zijn misbruikt, eist een schadevergoeding van 85.000 gulden. Dit bleek gisteren tijdens een kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank. Daar werd de vader om betaling van een voorschot van 8.500 gulden gevraagd. De man ontkent de be schuldigingen ten stelligste. Hij voelt zich het slachtoffer van een actie van advocaat mr. Jaap Bakker. De dochter stelt tussen haar derde en twaalfde jaar door de vader seksueel en geestelijk te zijn misbruikt. Er zou sprake zijn geweest van een stelselmatige terreur. „Hij heeft haar ontwikkeling van het kind dat zij was tot de getraumatiseerde jonge vrouw die zij nu is, goeddeels geruïneerd", schrijft advocaat Bakker in de dagvaarding. Bakker vervult in de zaak een dubbelrol. Hij is niet alleen advocaat, maar ook partner van de dochter. De raadsman kwam overigens eerder in het nieuws omdat hij 'wegens ziersgebreken' als advocaat werd geschorst. Bakker trok in 1989 de aandacht omdat hij platen draaide tijdens een rechtszaak en opvallende advertenties plaatste in dagbladen. Schorsing volgde omdat de advocaat ten enen male psychiatrische hulp weigerde. Inmiddels is de schorsing echter opgeheven. Vanwege zijn persoonlijke en emotionele betrokkenheid bij de zaak liet mr. Bakker zijn pleitnota gisteren voorle zen door zijn Haarlemse collega mr. Y. A. Kok- Rieff. De dochter kon zich lange tijd niets van het ge beurde herinneren. Deskundigen hebben bij de vrouw echter een Multipele Persoonlijkheids stoornis (MPS) geconstateerd. Ze zou op zeer jeugdige leeftijd een meervoudige persoonlijk heid hebben ontwikkeld, bestaande uit diverse al ter ego's. Tijdens de behandeling zouden de fei ten met betrekking tot de vader naar boven zijn gekomen. „Pas achteraf valt de puzzel in elkaar aldus Bakker, die in tweede termijn toch zelf het woord voerde. De vader, die in Heemstede woont, ontkent echter dat er iets van de beschuldigingen waar is. Bakker zou het kwade genius achter de actie zijn. Ook andere gezinsleden zeiden gisteren van niets te weten. Advocaat mr. R. J. Meijer stelde namens de vader voorop dat MPS in de wetenschap aan leiding geeft tot controverses en wederzijdse ver kettering. Volgens Meijer zegt de dochter in een soort cirkelredenering dat haar verhaal waar is, omdat de behandelaars stellen dat zij geloofwaar dig is. De advocaat sprak verder over aantoonbaar on juiste feiten in de verklaringen en verbaasde ziel) er over dat nooit aangifte bij de politic is gedaan. Door Meijer geraadpleegde psychiaters zeggen dat nimmer op basis van de verklaringen van een slachtoffer een conclusie kan worden getrokken over eventueel seksueel misbruik. Daartoe is in ieder geval ook psychiatrisch onderzoek van da der/verdachte nodig. Volgens Meijer leende de zaak zich in het ge heel niet voor een kort geding. Hij vroeg de eis af te wijzen. Rechtbankpresident mr. C. A. Terwee- van Hilten doet op 21 juli uitspraak. kosten. Op de in Zwanenburg na hun vertrek vrijkomende grond is het voor ons mogelijk weer bedrijvenparken te realise ren. De verhuisde bewoners kunnen daar aandeelhouder van worden." Chipshol denkt op honderd hectaren grond aan de westkant van de Haarlemmermeer drie duizend huizen te kunnen bou wen. De voordelen van de volksverhuizing zijn volgens Poot groot: „Je bespaart in en rond het huidige Zwanenburg enorm veel geld. Want met het isoleren van woningen plus het geschuif met start- en landings banen ben je toch gauw één miljard gulden kwijt. En dat ter wijl je de problemen er niet echt mee oplost." Zie verder de Zaterdagbijlage HOE LANG KUNT U NOG ZONDER? "KATWIJK LEIDERDORP DIEMEN óók in de opruiming Uw bezoek meer dan waard

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1