Indurain en Bugno kijken het even aan Chiappucci's wielerhart spreekt Tour de France Millar wantrouwt dopingcontroles ZATERDAG 11 JULM 992 19 TOUR IN CIJFERS Ze waren er voor gewaarschuwd: de eerste Touretappe door België zou een levensgevaarlijke kunnen worden. Zeker als het regende. Dirk de Wolf had 's morgens niet voor niets als een boer naar de asgrauwe lucht boven de Frans-Belgische grens staan kijken: „Regen, dat wordt zware regen, misschien de hele dag wel." Er zat iets on rustigs in zijn stem. BRUSSEL PETER OUWERKERK CPD-VERSLACCEVER Dirk De Wolf was door Bugno ingehuurd als de superknecht, die hem door Vlaanderenland zou kunnen gidsen. Samen hadden ze medio april grote de len van de etappe verkend, sa men hadden ze doorgenomen wat de preciese betekenis was van de Kluis- en de Kruisberg, de Bruine Put en de kassei- strook bij Relegem. Dat laatste op 8 km voor de streep. Het was precies op die kin derkoppen, dat de regenboog trui van Bugno voor het eerst op kop verscheen van een peloton, dat op dat moment 1.25 minuut achterstand telde op het kop- kwartet, fel aangevoerd door Chiappucci en LeMond. Wel een beetje érg laat, vond ieder- En waar was eigenlijk Miguel Indurain, de ontaantastbare Spanjaard? Die liet Panasonic en Buckler het werk doen, meldde zich nog veel later in de kop van de verslagen groep. De twee topfavorieten van de Tour lieten zich lijdzaam ringel oren door twee aanvallers, op wie minder weddenschappen waren afgesloten, maar van wie niemand met enige zekerheid kan zeggen tot hoever ze zullen reiken, deze Ronde. het een pokerspel, een minach ting van de vlucht, of gewoon onmacht? Dat laatste is het minst waarschijnlijke, het een combinatie zijn gev van mogelijkheden Achteraf heette het dat Bugno c.s. verrast waren door de uitval van Chiappucci/LeMond, om dat het radiocontact met de ploegleidersauto's op dat mo ment niet naar behoren func tioneerde. Maar dat nam niemand serieus. Aanne melijker is, dat de Italiaan en de Spanjaard hebben zitten poke ren: een van beide ploegen zou de handschoen wel opnemen. Maar geen van de twee bleek bereid tot het initiatief. Miguel Indurain was er nog het meest reëel in. ,,Ik kan niet achter iedereen aanrijden. Voor mij is in deze Tour slechts één man belangrijk: Bugno. Als hij blijft zitten, doe ik dat ook. We verliezen nogal wat op Chiap pucci/LeMond, ja, te schade kan ik Die weet ik pas n Luxemburg." Wonderbaarlijk Terwijl de trein voorop nooit tot m i)' y~r~" 'iiiiiij ji'niij»' nu stilstand kwam, raakte de ach- Ef a§! II T>1 tervolging nimmer op gang. WS SL .A J WmE~'jT -"li Wonderbaarlijk eigenlijk. Was Lastig Ook Indurain beaamde, dat hij wist dat dit een lastige etappe zou kunnen worden. Zoals van daag naar Valkenburg. Het zijn etappes, die niet op Spaanse snit zijn gesneden. Wat niet wegneemt, dat je er kunt léren rijden. Maar als je, zoals Banesto nu al enige jaren, weigert deel te nemen aan wedstrijden als de Ronde van Vlaanderen en de Amstel Gold Race, dan sluit je het risico van kostbaar verlies rde ech i de tijdrit Gianni Bugno (rechts) verdeelt het brood voor aanvang van de zesde etappe in Wasquehal. allerminst uit. Bugno is wél vaker in deze streken te vinden. Moet de Vlaamse Ardennen dus iets be ter kennen. Maar het was giste ren nauwelijks aan hem af te zien. Een gids als De Wolf mee, van wiens wiel hij niet mocht wijken, of niet. Pas toen de vlucht Chiappucci/LeMond on herroepelijk was, toonde hij zich even aan het front. Om de te verwachten valpartij te ont wijken. Dat lukte, maar hij maakte verder weinig indruk. Echavarri Indurains ploegleider José-Mi- guel Echavarri: ..Ik vind niet dat dit soort Finales in een Tour thuishoren. Zeker die kassei- strook niet, acht kilometer van het eind. Maar het onderstreept dat je een allround coureur moet zijn om de Tour te kun- Oranje-gevoel in Tour stijgt BRUSSEL GPD ners vandaag de dag nog wat? Stappen zij vanmorgen met een ander gevoel op de fiets dan de overige dagen in de Tour? Is er sprake van een Oranje-gevoel, een ten koste van alles winnen van de thuisetappe? Vroeger was het voorspelbaar: een Zwitser won in Zwitserland, een Belg in België. Maar de be- langen van het wielerpeloton zijn tegenwoordig zó groot, dat volksliederen niet meer op be stelling kunnen worden ge speeld. Arnould in Sap Sebas tian, Murguialday in Pau, Har- meling in Bordeaux, Bontempi in Wasquehal, Jalabert in Brus sel. Maassen of Wijnands in Valkenburg, dat zou een uitzon dering zijn. Ze willen het wel, op een en keling na. Een mini-enquête onder de zeventien Hollanders in de Tour wekt althans die in druk. 'Ja, leuk; m'n familie staat er; m'n supporters komen; dat zou extra mooi zijn voor de sponsor; winnen is altijd gaaf, maar een Tourrit in Nederland helemaal'. Er was er één, die we het niet hebben gevraagd: Breukink. Die zou het toch maar 'gezeur' heb ben gevonden. En er was er ook één, die in zijn antwoord aangaf hoe hij zich momenteel voelt. Jelle Nijdam: „De rit naar Val kenburg winnen iets speciaals? Dat soort sentimenten is al lang voorbij." De Tour passeerde gisteren voor de deur van Dirk de Wolf. Hij won niet. De Tour passeert vandaag de tuin van Ad Wijn ands. Ook die zal wel niet win nen; zomin als mede-Limburger Frans Maassen. Tenzij de in vloed van Jean Nelissen groter is dan wij allemaal denken. Greg Lemond geeft het tempo aan. Achter hem Claudio Chiappucci. Beide deden goede zaken in de zesde etappe. BRUSSEL* DICK GPD-VERSLAGGEVER Stephen Roche probeerde ooit Claudio Chiappucci de Fijne kneepjes van het wielermétier bij te brengen. De Ier was toen, in 1987, de succesvolle kopman van de Carrera-ploeg en de Ita liaan een knecht. Roche won dat jaar de Giro, de Tour en het WK. Een betere leermeester kun je je als groentje bij de profs niet Maar aan Chiappucci waren Roche's lessen niet besteed. De kleine man uit Uboldo hield en houdt er zijn eigen visie op na. Hij laat, tot enthousiasme van de ware liefhebber, het hart spreken, waar het gros van zijn collega's het verstand laat pre valeren. En Chiappucci heeft een heel groot (wieler)hart. Als een oprechte amateur trekt hij immer ten strijde. Hij is nooit te beroerd om een trap extra te ge- Roche, na enkele lucratieve, doch sportief mislukte omzwer vingen weer terug op het oude (Carrera)nest. schudt altijd meewarig zijn hoofd als Chiap pucci weer eens demarreert. Roche: „Claudio is een boven- stebeste jongen, maar hij rijdt als een kip zonder kop. Dat kost hem veel kracht en dat is zon de." gen dat een aanval loont. Zoals gisteren, toen de Tour het re genachtige Belgenland binnen trok en de Franse belofte Lau rent Jalabert zijn eerste grote profsucces mocht vieren. Jala bert geldt als een van de meest veelbelovende wielerprofs van Frankrijk. Ondanks zijn jeugdi ge leeftijd (23), heeft de renner uit Mazamet - in het gebied van de Tarn - al een visitekaartje dat er zijn mag. Winnen deed Jala bert weliswaar nog niet bijster veel, maar wat ereplaatsen be treft heeft hij aan de lopende band gescoord. Maar zijn triomf stond geheel in de schaduw van de coup van Chiappucci. Hij werd in Brussel warm onthaald als de man van de dag, met Greg LeMond als eervolle tweede. Sprokkeltoer Al na 22 kilometer trok Chiap pucci, volgens vele collega's 'een luis in het peloton', weer eens op speelse wijze de regis ters open. Dat gebeurde op de Kluisberg, waar de Italiaanse vechtjas op de sprokkeltoer ging voor de door hem zo begeerde bolletjestrui. In zijn spoor trok hij Greg LeMond. Johan Capiot en Thierry Marie mee. Meer dan een speldeprik bleek het Jelle Nijdam. •archieffoto Er zijn echter ook van die da- net te zijn. Maar Chiappucci neteen de toon gezet had zeer geanimeerde koers. Zoals de legendarische Eddy Merckx en Robert Lelangue (ex-ploeg leider) dat ook hadden voor zien, toen zij in opdracht van de Tourdirectie de route van Rou- baix naar Brussel mochten uit stippelen. l iet traject moest iets meekrijgen van de Ronde van Vlaanderen, zij het dat hele smalle weggetjes uit den boze waren. Dat was met zo'n groot peloton de goden verzoeken. Dus geen hele, maar een halve Muur van Geraardsbergen (al leen de Kloosterstraat), geen Oude Kwaremont, maar wel een stukje kasseien. Alarm Ingrediënten genoeg voor een tocht die noopte tot een ver hoogde staat van alarm. Want een gaatje was zo geslagen, een groep zo weggereden, hieven de ploegleiders voor de start tal van waarschuwende vingers op. Alsof dat nog niet genoeg was drukte ook Dirk de Wolf, de trouwe Vlaamse dienaar van Gianni Bugno, zijn kopman op het hart drukte toch vooral van voren te blijven Fietsen. Greg LeMond hoefde niet ge waarschuwd te worden. De Amerikaan resideert tijdens het seizoen in Vlaanderen (Kortrijk) en wist wat hem te wachten stond. LeMond: „Vandaar dat ik steeds voorin te vinden was. Een Tour is wat dat betreft geen Giro, waar je meer kunt afwachten, en etap pes een meer voorspelbaar ver loop hebben. Wat mij betreft kunnen we niet snel genoeg in Luxemburg zijn." Echavarri preekt voor eigen parochie. Dat mag. Maar ook Joop Zoetemelk verloor in de Tour van '80 flink wat tijd bij een natte doortocht van de ech te Hel van het Noorden. Zoete melk, evenmin een groot lief hebber van het ruwe bolster- werk der Flandriëns. Dat hoort nu eenmaal minder bij pure Tourstilisten. Maar Vlaamse wegen in de mate van gisteren: geen enkel probleem. Het maakt de Tour de France als van dit jaar alleen maar spektakulairder. Ook tijd- rijders en bergtreinen mogen worden aangevallen. Het is geen beschermd wild. (Spa) 48. 5 Rezze llta) 39. 6 LSSEMENT: Carrera p. 3 Z. 4 Panasonic 1.22. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT C 12 48. 2 Panasonic 1 48. 3 RMO 02, 5 TVM 11 32. 6 Motorola tcade 12 31.8 8 15 53. 10 POM 1 2 31.8 Barwsto 13 29. KORTJE Raymond Nackaerts wordt vandaag in Brussel voor de etappe naar Valkenburg lid van verdienste van de Ronde van Frankrijk. De Belg is al meer dan twintig jaar motorrijder voor de NOS-radio. Hij loodste jarenlang wijlen Theo Koomen veilig over de Franse wegen. Niet direct met de bedoeling om weg te blijven, wel om het gevaar zo veel mogelijk te ontlo pen. Vooral als het regent, is het erg riskant." En nat was het, in het bijzon der toen de skyline van de Bel gische metropool in zicht kwam. Dat leidde op de kassei- enstrook van Relegem tot een massale crash in het peloton, dat amechtig achter het kwartet Chiappucci aanjoeg. Het on heilspellende gepiep van rem men, alsmede het daarop vol gende gekreun en gesteun van gevallen renners, bracht een ge weldige chaos in de karavaan teweeg. Bugno ontsprong deze netelige dans. Hij had de waar schuwende woorden van De Wolf goed in zijn oren geknoopt en reed op de eerste rij toen het loerende gevaar zich aandiende. Ook Indurain en Breukink kwa men schadevrij binnen. Maar wat heet schadevrij als op de meet blijkt dat Claudio Chiappucci. in samenwerking met LeMond. een aardige slag heeft geslagen. Tel uit je winst, stelde de Italiaan vast toen de balans werd opgemaakt. Hij had van Bugno en Indurain 1.4fi minuten afgesnoept. Vieren- twintig seconden daarvan wer den via bonificatiesprints buit gemaakt. LeMond pakte krap anderhalve minuut tijdvoor- deel. TOUR OP TV Valkenburg, Net als gisteren speelt het spel zich af op geaccidenteerd (Waals en Limburgs) terrein. Na drie tussensprints onder weg kan in de finale de Cauberg (4e cat.), wel eens een be slissende rol bij het verdelen van de dagprijzen spelen. De helling in Valkenburg ligt op slechts twee kilometer van de meet. Daarvoor kunnen de renners nog opkijken tegen de Cote de Hallembaye (4e cat.), het Savelbos (4e cat.), de Loorberg (4e cat.) en de Camerig (4e cat ~y*p O O z I NEDERLAND Dun VALKENBURG ^223 ^uenheim tKITül EURO 10 00-10.30 15.30-17.00 24 00-01.00 De rit brengt het peloton na Spanje. Franknjk, Belgie en derland ditmaal op Duits grbndgebted Voor de derde achter eenvolgende dag krijgen de renners te maken met glooiende wegen, zij het dit keer met maar twee beklimmingen die meetellen voor het klassement om de bolletjestrui. De eerste is de Cote de Bad Neuenahr (4e categone, na 128 km), de tweede is de Cote de Waldesch (4e categone. na 190.5 km) Voorts zijn er weer drie tussenspnnts. Maandag 13 juli: negende etappe. Luxemburg - Luxem burg, 65 km. Start 10.00 uur, finish circa 16.55 uur Het eerste grote examen voor de kandidaten voor de eind zege. Zij moeten laten zien hoe de vlag (vorm) er bij staat. Het versnellingapparaat zal veelvuldig moeten worden be diend, want het gaat in en om de hoofdstad van het Groot hertogdom op en af. Voor het bergklassement telt de be klimming van de Cote de Senningerberg (4e categorie, na 56 km). Wie op deze helling de snelste tijd laat noteren, krijgt de meeste bergpunten 09 00-10 00 1530-1700 LUXEMBURG 5 £323 Robert Millar heeft geen vertrouwen meer in de dopingcontroles sinds hij in de Ronde van Spanje betrapt werd op het gebruik van testosteron. De Schot houdt bij hoog en laag vol onschuldig te zijn. In het vervolg gaat hij niet meer alleen naar de controles. ..Ik laat me in de toekomst vergezellen van tuigen. Ik ben in mijn loopbaan talloze keren controleerd. steeds met een negatief results Met de hand op mijn hart ik heb zelf niets bruikt. Ik heb de indruk geflikt te zijn in de Vu ta", aldus de vegetariër.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19