'Die modegrillen zeggen me niets' Cultuur&Kunst Violist verliest kostbare 'Hopf Eigenzinnige foto's vol theatrale symbolen Verstilde aanblikken van Leiden 'X' begint een filmclub 'Beschaafd gluren bij de buren' ZATERDAG 11 JUL11992 1/ N HOORE ANNEMIEK RUVCROK (chef) SASKIASTOELINGA Chris de Burgh aan vooravond van wereldtournee Een van de nummers op Chris De Burghs nieuwe CD 'Power of Ten' is een soort bericht aan zijn fans. Regels die zijn geschreven vanuit het standpunt van een piloot, die 's nachts door het noodweer vliegt en zegt: ik ben er nog, en ik ga door tot het einde. Het is mijn manier om tegen mijn fans te zeggen: ik ben er nog niet mee opge houden, ik kom sterker dan ooit terug en ik zie jullie bin nenkort weer op het podium". BUSSUM KEES GROENENBOOM De Burgh heeft alle reden om zijn aanhangers erkentelijk te zijn. Al voordat hij met 'The Lady in Red' in 1986 een we reldhit scoorde, kon hij aan zijn carrière bouwen dank zij 'een wereldwijde schare trouwe fans, die vooral geïnteresseerd is in zijn elpees. Zijn muziek is door de jaren niet veel veranderd. Degelijke, volwassen popmu ziek met verhalende, vaak zeer persoonlijke teksten. „Soms lijkt het alsof ik me schuldig zou moeten voelen dat de muziek op mijn platen niet al te ver schillend is", zegt De Burgh. „Maar ik ben niet geïnteres seerd in modegrillen. Op het moment dat die over zijn, is het met je carrière ook gedaan". Ook op 'Power of Ten', zijn tiende studioplaat, laat De Burgh zich weer horen als de twintigste-eeuwse elektrische troubadour met een voorliefde voor romantische en historische onderwerpen. Na 'Flying Co lours' heeft het drieënhalf jaar geduurd voordat er een nieuw Druk „Het lijkt er niet op, maar ik heb in de afgelopen drieënhalf jaar zeker niet stil gezeten. Ik heb het zelfs erg druk gehad. Na het uitkomen van 'Flying Colours', in september '88, ben ik een jaar op tournee geweest. Daar na ben ik de studio in gegaan voor het opnemen van een paar nummers voor de verzamelwed 'Spark To A Flame'. De eerste drie maanden van 1990 ben ik bezig geweest met het produce ren van de live-cd 'High On Emotion'. En de tweede helft van dat jaar dacht ik: m'n neus uit. Ik had m'n buik vol van de hele muziekindustrie, dus ben ik er een half jaar tussenuit ge wéést. Je moet niet vergeten dat ik al vanaf 1974 non-stop bezig ben met het maken van platen en het geven van concerten. Ik heb nu een jong gezin en daar wil ik de nodige tijd aan beste den". „Verleden jaar heb ik besteed UITERST MILIEUBEWUSTE INVESTERING IN HARDHOUTPLANTAGES. NATURA BERGUM b.V., 05116-2897,fax3166 of via Antwoordnummer 771, 9250 VB Bergum Fr. (adres in envelop zonder postzegel). Voor dit jaar zijn er nog slechts 250 contracten beschikbaar. HARDHOUT UIT PLANTAGES; UITEINDELIJK HET ENIGE ALTERNATIEF. aan het opnemen van 'Power of Ten'. Eerst de liedjes geschre ven. Dat gaat bij mij heel gedis ciplineerd, vier of vijf uur per dag. Daarna hebben we alles in vijf maanden opgenomen". Aan het uitkomen van de nieuwe plaat wordt weer een wereldtournee gekoppeld. Op 20 en 21 oktober speelt De Burgh in Ahoy'. „Mijn bedoe ling met 'Power of Ten' was een plaat te maken met nummers die stuk voor stuk ook live uit gevoerd kunnen worden. Met die gedachte heb ik ze geschre ven en opgenomen. Wat trou wens niet wil zeggen dat ik ze ook alle twaalf zal spelen, waar schijnlijk een stuk of acht". Krachtiger 'Power of Ten' is voor De Burgh nog te vers om de plaat te kun nen plaatsen in het rijtje van tien. „Ik heb minstens een jaar nodig om er weer een beetje onbevangen naar te kunnen luisteren. Maar ik ben heel te vreden met het resultaat. 'Flying Colours' is een soort tussen-al- bum geweest. Het stond een beetje in de schaduw van 'Into the Light', met 'Lady in Red' als enorme hit. Het was ook een plaat die nogal in mineur was. 'Power of Ten' is weer veel krachtiger". De fans krijgen via 'By My Si de' een hart onder de riem. Hoort De Burgh weieens iets te rug? „Een van de dingen die ik in dit vak het moeilijkste kan accepteren is dat je een plaat uitbrengt en dat niemand je ooit eens opbelt om je te vertel len wat hij ervan vindt. Het klinkt een beetje lullig, maar als Chris de Burgh: „Een van de dingen die ik in dit vak het moeilijkste kan accepteren is dat je een plaat uit brengt en dat niemand je ooit eens opbelt om je te vertellen wat hij ervan vindt." foto cpd ik op straat wordt aangehouden of als ik een brief krijg met eep compliment, vind ik dat heer lijk. Voor sommige mensen ben je toch blijkbaar iemand die er gens vertoeft waar je onbereik baar bent. Maar een persoonlij ke brief van iemand uit Borneo, De Amsterdamse kunstenaar Norbert Olthuis (66) is de wanhoop nabij. Tijdens een fietstochtje door het Twentse landgoed Twickel verloor hij een paar weken geleden zijn kostbare viool. De uit 1880 stammende Hopf, door kenners tussen de tien- en dertigduizend gulden geschat, was door Olthuis tijdens een korte rustpauze even in de berm gezet. Toen hij verder fietste en pas enkele uren later de vermissing opmerkte was het leed al geschied: de viool bleek verdwenen. Thailand of Chirta zegt me veel meer dan de laatste cijfers van de plaatverkopen uit de Vere nigde Staten." Olthuis is er nog kapot van. „Ik was zeer aan dat ding gehecht. Dat is geen kwestie van geld al leen, maar vooral van gevoel. Een soort verliefd heid die je voor zo'n instrument gaat voelen. Het is alsof je een stuk van jezelf hebt verloren. Ik koop ook geen nieuwe. Het is deze, of niets." Olthuis heeft nijg één sprankje hoop: hij heeft advertenties geplaatst en een hoge beloning uit geloofd. „Ik ga er nog steeds vanuit dat hij terug komt". Intussen blijft hij speuren in de Twentse bossen. Iedere dag, op elk plekje. „Elke centime ter bos kijk ik na". BEELDENDE KUNST RECENSIE NANCY STOOP Foto's van Mieke Bijleveld. Te zien t/m 30 juli, ma t/m za 10-22 uur. zo 12-22 uur. Fotogalerie De Kleine Klup. Nieuwe Rijn 1 Het interieur van de Kleine Klup is onlangs vernieuwd en aange past aan de steeds veranderen de smaak: mintgroen heeft nu plaats gemaakt voor zwart en oker. Met de modernisering is ook de naam veranderd in Café Van Engelen: de fotogalerie in het souterrain is gehandhaafd en heet gelukkig nog De Kleine Klup. Onder aan de wenteltrap ont vouwt zich de wereld van Mieke Bijleveld. Deze jonge fotografe, die binnenkort afstudeert aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam, expo seert veertien heliogravures, een combinatie van fotografie en grafiek. De heliogravures laten zich het best omschrijven als zwart wit foto's met een zacht-grijze toon, waardoor het werk het ef fect van een ets krijgt. Mieke Bijleveld maakt eigenzinnige fo to's van naaktmodellen. Door attributen en een gestileerde houding belichamen de figuren aspecten van het menselijk be staan, bijvoorbeeld het aardse of heroïsche. In de meeste wer ken is het gebruik van symbolen bijna onontkoombaar. Titels af geleid van attributen, zoals 'Vossekop' en 'Aronskelken', versterken het idee. Een stuk, 'Aarde' getiteld, toont frontaal een zwarte, naakte vrouw, die twee schedels tegen haar borst gedrukt houdt. Dit beeld roept bij mij sterke associaties op met de mens, gevoed door de aarde en van haar afhankelijk, op le ven en dood. De symbolische tendens be heerst vooral de foto's uit 1991. In recenter werk concentreert Bijleveld zich vooral op de the atrale vormgeving. Het toneel verbeeldde zij letterlijk in 'Ma liënkolder', door toevoeging van draperie waaraan geëtste arce ringen zijn toegevoegd. Net als op het toneel speelt het licht in deze geënsceneerde modelfoto's een belangrijke rol. Op de foto van een man, van opzij gezien en zittend, met in zijn geheven handen de horens van een dier, ontstaat door de belichting van een kant op het lichaam een sterk contrast, maar een allesoverheersende zachte toon van de heliogravure verzacht dit. Soms gebeurt het dat een kunstwerk zonder duidelijke aanwijzing een herinnering op roept aan een ander kunstwerk uit een recent of verder verwij derd verleden. Mieke Bijlevelds 'Twee gezusters' trof mij niet al leen door de verstilde schoon heid van de modellen en de fo to, maar herinnerde - misschien ook door de tulband - aan de oriëntaalse vrouwen op schilde rijen van Ingres die ik onlangs in het Louvre terugzag. De foto onderscheidt zich nog op ande re manieren. Als enige betreft het een afbeelding van twee personen, die niet zozeer als model in een bedachte situatie fungeren, maar echt geportret teerd zijn. Desondanks past dit stuk in de lijn van het overige werk doordat een van de zusters een masker als attribuut vast houdt. ,Met de presentatie bij de Klei ne Klup geeft Mieke Bijleveld in compositorisch en technisch opzicht blijk van haar talent en haar vindingrijkheid om onder werpen beeldend weer te geven. Dat laatste heeft in het recente fotowerk de neiging om de bo ventoon te voeren. Om niet ver strikt te raken in theatraiiteit, of erger gekunsteldheid, zou zij de ingehouden eenvoud van eer dere foto's moeten vasthouden. LEIDEN SASKIA STOELINGA De foto's van Piet de Water, ook al zijn ze recent, hebben iets ouderwets. En dat ligt niet al leen aan het zwart/wit gebruik. De Water slaagt erin om die wa terrijke plekjes in Leiden te fo tograferen, waar nauwelijks au to's of fietsen te zien zijn en waar geen rommel is. Ook de mens ontbreekt vaak. De foto's zijn verstilde aanblikken van Leidse monumenten en water lopen. Leidenaar Piet de Water, een verwoed amateur-fotograaf, heeft tot 31 juli een kleine expo sitie in de bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden. Thema: Leiden aan het water. Zijn foto's zijn vooral mooi. De emotie ontbreekt. De platen van de Nieuwe Rijn, Herengracht Ou de Singel, Zijlsingel, Vliet, Zoe- terwoudse Singel, en niet te ver geten het Rapenburg, kunnen zo in het televisieprogramma 'Ontdek je plekje'. De Water heeft de chaos die wel degelijk langs de grachten kan heersen, vermeden. Zelfs op de foto 'Nieuwe Rijn met markt' heerst serene rust. Gern viezigheid, geen rotzooi in het water, maar kabbelende golfjes De Boulevard telt 150 voorstellingen DEN BOSCH Het achtste theaterfestival De Boulevard wordt dit jaar van 7 tot en met 16 augustus gehou den. In totaal staan in Den Bosch 150 voorstellingen van groepen en individuele kunste naars uit binnen- en buitenland op het programma. De voorstel lingen op het gebied van thea ter, muziek, dans en beeldende kunst worden gegeven in onder meer speciale theatertenten op de Parade, de schouwburg en aan de voet van de Sint Jan. LEIDEN Een tweede expositie en 'de ge boorte' van een filmclub op za terdag 18 juli markeren een nieuwe manifestatie in de voor malige Rex-bioscoop aan de Haarlemmerstraat. De bewo ners van de 'X', zoals de Rex te genwoordig heet, menen dat het succes van de eerste exposi tie, in februari van dit jaar, voor herhaling vatbaar is. Vandaar op zaterdag 18 juli opnieuw een multicultureel fes tijn, waarop vanaf 12 uur 's middags werken van tal van beeldende kunstenaars te be zichtigen zullen zijn. Om de ex positie heen zullen muzikale acts, dichters, podiumkunste naars en korte films te zien en te horen zijn. De expositie is ook zondag van 12.00 tot 18.00 uur te bezichtigen. De filmclub opent onder meer met de korte films 'Nieu we gronden' van Joris Ivens uit 1934, 'Guernica' van AJain Re- snais en Robert Hcssens uit 1950 en 'Room 666' van Wim Wenders uit 1992. Op zondag 26 juli zal 's middags om vier uur 'Proces de Jeanne d'Arc' van R. Bresson te zién zijn. Molen de Put en het Rembrandtbruggetje over het Galgewater. VORMGEVING Wie nieuwe audio- ofvideo-appara- tuurwil aan schaffen loopt eerst een winkel binnen om met de fraaiste kleu- rencatalogi onder de arm, inclu sief prijslijst en een nauwkeuri ge opsomming van alle techni sche snufjes, huiswaarts te ke ren. Over alle denkbare produk- ten en dienstverlening krijgen we vaak ongevraagd stapels fol ders in de brievenbus gestopt. En voor wie belangstelling heeft voor computergames, zeilbo ten, motoren, of noem maar op, zijn er in de boekhandel of bi bliotheek boeken, tijdschriften, jaargidsen of catalogi voorhan den die nauwkeurig omschrij ven wat er zoal te koop is. Bedrijven die een grafisch vormgever zoeken kwamen er tot voor kort eigenlijk slecht van af. Informatiemateriaal was nauwelijks beschikbaar. Twee jaar geleden verscheen evenwel 'Ontwerpen in opdracht', waar in ontwerpers zich voor het eerst aan het publiek en op drachtgevers in binnen- en bui tenland presenteerden. Geen overbodig boekwerk dus in een tijd waarin ieder het er wel over eens is dat de presentatie van een bedrijf of produkt meer om het lijf heeft dan een logo in het briefhoofd of een reclame aan de voorgevel. In de praktijk blijkt immers dat de toegevoeg de waarde van een goede vorm geving tegenwoordig één van de meest beslissende ingrediënten van een succesvolle bedrijfsvoe ring is. Voor het ontwerpen van een huisstijl, een jasje voor een (nieuw) produkt of een bood schap, de daarbij horende ver pakking, het interieur van een bedrijf etc. kan een bedrijf niet meer om een professioneel ont werper, ontwerpbureau of inte rieurarchitect heen. Onlangs is de opvolger van 'Ontwerpen in opdracht', de 'Dutch Design' serie, versche nen. Vier gebonden boeken, het grootste naslagwerk tot nu toe, met in totaal meer dan duizend pagina's en meer dan 3000 illu straties in kleur van recent werk van Nederlandse ontwerpers en ontwerpbureaus. Kortom: een standaardwerk om je vingers bij af te likken. De verschillende boeken bevat ten werk van zowel grafisch en ruimtelijk ontwerpers, indus trieel ontwerpers en interieurar chitecten. En hoewel de boeken natuurlijk in de eerste plaats zijn aan te bevelen als naslag werk voor opdrachtgevers, zijn ze ook zeer-aantrekkelijkvoor andere geïnteresseerden in Ne derlandse vormgeving. „Design binnen vier muren blijft vaak, te vaak, voor de meeste mensen verborgen", lezen we in een voorwoord. „Juist daarom is een uitgave als deze zo bijzonder waardevol. Dit overzicht biedt de mogelijkheid om nu eens be schaafd bij de buren binnen te gluren." Het eerste boek bestaat uit twee gebonden delen over grafisch en ruimtelijk ontwerp en is de feitelijke opvolger van het twee jaar geleden verschenen 'Ont werpen in opdracht'. Het twee de boek bevat recente produkt - ontwerpen van Nederlandse in dustriële ontwerpers en ont werpbureaus, en een overzicht van designprodukten van een aantal Nederlandse bedrijven. Het maakt vooral duidelijk wat design kan toevoegen aan de produktontwikkelingvande Nederlandse industrie. Het der de boek gaat over recente inte rieurontwerpen: entree- en ont vangstruimten voor bedrijven en instellingen die tegenwoor dig gelden als een visitekaartje voor de cultuur van de organi satie. Natuurlijk zijn in de presentatie van zoveel produkten overeen komsten, trends, risicoloosheid en het teruggrijpen of voortbor duren op oude thema's te her kennen. Maar in het algemeen geldt dat de kwaliteit van het Nederlandse ontwerp van een hoog niveau is en getuigt van een prikkelend en inspirerend vormgevingsklimaat. De boekwerken zijn aan de prij zige kant, maar hun geld abso luut waard. Ze zijn, hoe kan het anders, fantastisch vormgege ven, met als bijzonderheid het rond afsnijden van de lange zij de. Vormgevers mogen zich de afgelopen jaren al verheugen op een steeds grotere belangstel ling en groeiende reeks op drachten voor nieuwe vormen van visuele communicatie. De 'Dutch Design' serie zal daaraan zeker een stevige impuls geven. Boek I: Nederlands ontwerp '92, f 155,- (voor twee delen); Boek 2: Nederlands industrieel ontwerp '92, f 95,-; Boek 3: Ne derlandse interieurarchitec tuur '92, prijs f 95,-. Uitgeverij BIS, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17