'Schildersbuurt' toch eens met opknapbeurt Geschiedenis Leiderdorp in notedop Time Out krijgt niet meer geld Regio Leiden Veel bloem ververij en lid van vereniging 'Als deelgemeente van Leiden zouden we worden vermalen' ZATERDAG 11 JUL11992 15 redactie dick v caroline van over8eeke Groot onderhoud huizen Oegstgeester woonwijk begint half augustus De grote opknapbeurt van de 58 woningen in de Oegst geester Schildersbuurt gaat toch door. De aannemer be gint half augustus met het grote onderhoud. Zes bewo ners zijn echter niét akkoord gegaan met het onder- houdsprogramma van hun huisbaas, het Pensioenfonds voor Vervoer- en Havenbedrijven in Rotterdam. In hun huizen wordt alleen het normale onderhouds-program- ma uitgevoerd. Deze woningen worden niet geïsoleerd. de Nederlandse Woonbond. Met name woningen aan de Frans Halslaan, de Pieter Mou- lijnlaan, de Van Ruysdaelllaan, de Hofbrouckerlaan, de Vincent van Goghlaan en de Hazenbos- laan zouden al langere tijd in slechte staat verkeren. Bewo ners klagen onder meer over wegrottende kozijnen, een win derige zolder, verzakte tuinpa den en aftandse verwarmings ketels. Een aantal bewoners overweegt nog wel een bezwaarschrift in te dienen tegen de handelwijze van de huisbaas. Zij vinden dat hun huizen lange tijd ernstig zijn verwaarloosd. Deze bewo ners vinden het niet terecht dat zij voor huizen met veel achter stallig onderhoud toch een flin ke huur, gemiddeld 1000 gulden per maand, moesten neertellen. Negen jaar geleden zijn de hui zen voor de laatste keer opge knapt. De Huurdersbelangen vereniging wil over deze gang van zaken advies inwinnen bij het Pensioenfonds. Het conflict dit voorjaar over het tekenen van de onderhoudsovereen- komst behoort nu tot het verle den. Voorzitter van de Huur dersbelangenvereniging, D. de Jong: „De bewoners waren erg boos over een brief van de huis baas. Daaruit bleek dat iedereen onvoorwaardelijk zijn handte kening moest zetten onder de overeenkomst. Vriendelijke ver zoeken van bewoners om bij de werkzaamheden rekening te houden met hun afwezigheid tijdens de vakantie, werden bot afgewezen. Ook ging het Pen sioenfonds niet in op andere vragen. Een tijdje heeft het er toen naar uitgezien dat het on derhoud helemaal niet zou De bewoners hebben na maan den moeizaam overleggen toch overeenstemming bereikt met .Inmiddels heeft het Pen sioenfonds een nieuwe brief ge schreven waarin min of meer worden aangeboden. ;nsen zijn nu toch akkoord gegaan met het onderhoudsprogramma, al is niet iedereen voor honderd pro cent tevreden. Zo worden de daken van de huizen niet geïso leerd, terwijl we daar nadrukke lijk om hadden gevraagd. Het pensioenfonds vindt dat echter te duur. En dat terwijl wij voor deze huizen toch een stevige huur betalen. De meeste men sen proberen nu op individuele basis toch extra dingen gedaan te krijgen. Het is afwachten hoe dat uitpakt." Inmiddels heeft de huisbaas de voorgenomen werkzaamhe den wel in een proefwoning la ten uitvoeren om te controleren of alles inderdaad uitvoerbaar is. Het gaat bij de opknapbeurt onder meer om de isolatie van de huizen, het vervangen van cv-ketels, boilers en deuren en het herstellen van de houtrot in de kozijnen. De Jong: „Maar het gaat allemaal niet in een hoog tempo. Ook is het nog maar de vraag of de werkzaamheden straks inderdaad zó worden uit gevoerd als met oi ken." Samensteller Johan Smits: „Wanneer mensen in de rij staan bij burgerzaken c te doen om de vitrines te bekijken." i hun paspoort op te halen, hoeven ze n Inzameling goederen voor noodhulp vooRHQUT/sassenheim De Vereniging Humana houdt op 11 en 12 juli in Voorhout en Sassenheim een inzameling voor een vlooienmarkt in de Amsterdamse RAI. De opbrengst van de markt is bestemd voor nood- en ontwikkelingshulp in de derde wereld. Mensen die spullen, zoals meubilair, kleding, fietsen, speelgoed en boeken, willen afstaan kunnen contact opnemen met Humana. De vereniging is dagelijks tussen 08.00 en 22.00 uur bereikbaar op telefoonnummer 03405-70998. Voor het op halen van de spullen kan dan een afspraak worden gemaakt. De vlooienmarkt in de RAI wordt gehouden van 31 juli tot 2 augus- Speelmiddag in de 'Agatha' lisse In de Lissese Agathakerk aan de Heereweg is van 14.00 tot 18.00 uur weer een 'open speelmiddag' op het Adema-orgel. Vrienden van het Adema-orgel heten iedereen die wil spelen of luisteren van harte welkom. Voor het bespelen van het orgel gedurende een kwartier moet 7,50 gulden worden betaald, nog een nieuwslijntje voor Paul Jazzfestival Noordwijk internationaler noordwuk Polen, Russen, Amerikanen, Engelsen, Duitsers en ook nog wat Nederlanders treden op tijdens het derde interna tionale jazz-festival in Noordwijk. Hennie Kwik, die ook betrok ken is bij de organisatie van het Leidse Keytown Jazz Festival, trommelt ieder jaar meer muzikanten van verschillende natio naliteiten op. De musici geven zaterdag 29 augustus acte de pre sence in hotel Oranje in Noordwijk. De kaartverkoop begint op 15 juli bij de VW's in de regio, de balie van het Leidsch Dagblad en bij hotel Oranje zelf. De entree is veertig gulden. runsburg roza v overgebracht. Heemskerk: „Het gebruik van oplosmiddelen is in deze bedrijfstak teruggebracht met negentig procent. In de ge bruikte verf hoeven geen zware metalen meer te zitten want er kan verf uit de levensmiddelen industrie worden gebruikt. We hebben als bloemenververijen dus een schoon en milieuvrien delijk produkt. Als beunhazen dan toch goedkopere milieu onvriendelijke middelen gebrui ken en daarmee op de markt komen, dan pakt de vereniging ze aan." Dat aanpakken houdt volgens Heemskerk desnoods in dat niet-milieuvriendelijk wer kende bedrijven worden aange geven bij de Milieuinspectie. Kleine selectie uit gemeente-archief tentoongesteld in raadhuis Meer dan de helft van de Ne derlandse bloemververijen is lid geworden van de Nederlandse Vereniging van Bloemkleur Be drijven. Dertien bedrijven wa ren gistermiddag vertegenwoor digd tijdens de oprichtingsver gadering in de bloemenveiling Flora in Rijnsburg. Volgens pen ningmeester A. Heemskerk re kent het bestuur er op dat uit eindelijk 90 procent van de bloemenververijen lid wordt van de branche-organisatie. De nieuwe vereniging is op gericht met het doel om gege vens uit te wisselen over het milieuvriendelijk verven van bloemen. Tot nu toe hebben veel bedrijven, mede onder druk van de steeds strenger wordende eisen van Milieu-in spectie en het ministerie van vrom, individueel gewerkt aan milieuvriendelijke verfmetho- den. In werkgroepen en tijdens vergaderingen moet die kennis aan collega-bedrijven worden De gisteren opgerichte vere niging moet in de toekomst ook met de overheid gaan onder handelen over het mogelijk ver der aanscherpen van de milieu- eisen. Tot nu toe bestond er geen branche-organisatie die de belangen van de bloemenverve rijen kon verdedigen. leiderdorp liesbeth buitink Frans Swanenburg laat zich in schepen door de Vereenigde Oostindische Compagnie als zijn 'huisvrouw' is overleden. Hij laat drie kinderen achter, die onderdak vinden in het armen- en weeshuis. Nadat Frans wordt bevorderd, schrijft het weeshuis een brief aan de VOC met het verzoek om een bijdrage af te trekken van Frans' soldij voor het onderhoud van zijn drie kinderen. Een familiedrama sa mengevat op een stuk perka ment. Het perkament ligt in een gla zen vitrine en hoort bij de ten toonstelling van archiefstukken in het Leiderdorpse gemeente huis. Hoe het verder met Frans Swanenburg en zijn drie kinde ren is gegaan, is er niet te zien. „Daarvoor zou je in het VOC-ar- chief en het scheepsjournaal moeten kijken. Als de bronnen goed bewaard zijn gebleven, kun je heel veel te weten ko men", vertelt Johan Smits, die de tentoonstelling samenstelde. „We laten hier alleen een kleine selectie van stukken uit het Lei derdorpse archief zien." De tentoonstelling toont de Leiderdorpse geschiedenis in een notedop. Smit: „Leiderdorp is ongeveer 1200 jaar oud. In de Romeinse tijd was hier wel be woning, maar Leiderdorp werd pas later een belangrijke 'heer lijkheid' met verschillende kas telen. Naar het schijnt verble ven de graven van Holland bij voorbeeld rond de 10e eeuw in het kasteel Holtlant." Het grondgebied van 'Leijder- dorp' strekte zich uit tot de Burcht, in wat nu het Leidse centrum is. In de Burcht woon den de heren van Wassenaar. Het Huis Wassenaar had ook Zoeterwoude in eigendom. In de elfde en twaalfde eeuw was landbouw de belangrijkste be zigheid, maar dat sloeg om in de late Middeleeuwen. Leiden kreeg stadsrechten en in de be ginperiode van de Tachtigjarige Oorlog werd grondgebied van Leiderdorp verkocht aan Lei den, dat steeds meer van het omliggende platteland ging be heren. Collectes Dat de Leiderdorpers enkele eeuwen geleden dezelfde pro blemen hadden als tegenwoor dig, blijkt uit de tentoonstelling. Onroerend goedbelasting heette toen nog 'de tiende penning', wat een belasting van tien pro cent betekende. En zoals boe ren tegenwoordig hun grond verkopen voor woningbouw, zo werd toen grond onteigend voor de aanleg van het Jaagpad van Leiden naar Utrecht. Ook eeuwen geleden werden geregeld collectes gehouden, zo blijkt uit de tentoongestelde ar chiefstukken. Niet voor de hon ger in Afrika, maar voor het her stel van de schade na plunde ringen in Noord-Holland, waar Engelse en Russische troepen in de negentiende eeuw binnen vielen om de strijd aan te bin den met Napoleon. Smits: „Het was een christelijke gedachte om geld te offeren voor mensen die in de knel zaten. In feite zie je dat steeds terugkomen. Daar uit is onze verzorgingsstaat voortgekomen." Om de eigen mannen te be vrijden uit handen van de 'Tur ken', werden ook collectes ge houden. „Stadstaatjes als Tunis, Algerije en Marokko deden veel aan kaapvaart om rijke lui uit Europa te vangen. Die werden dan voor veel losgeld vrijge kocht. Maar de bemanningsle den waren vaak geen stuiver waard en die werden dus slaven op de galeien. Door de collectes konden ook die mannen wor den teruggekocht", verhaalt Smits. Smits wil nog vaker een ten toonstelling inrichten met ar chiefmateriaal. „Nu is het een willekeurige greep uit het ar chief, maar we zouden ook een thema kunnen nemen. Hoe werden vroeger de belastingen betaald, hoe zat het met de so ciale zorg?" De belangstelling is in ieder geval groot. „Wanneer mensen in de rij staan bij bur gerzaken om hun paspoort op te halen, hoeven ze maar een stap naar achteren te doen om bekijken." De tentoonstelling is inge richt in de hal van het Leider dorpse gemeentehuis aan de Statendaalder en is te bezichti gen tot eind augustus. Schrijver Bouke Jagt voor D66 in raad Voorschoten Ribbels bij spoorwegovergang hazerswoude-runduk voorschoten wilfred simons Hij heeft er geen last meer van. Als klein jongetje brak Bou ke Jagt (50) zijn linker onderarm toen hij op een zonnige, snikhe te dag in Batavia uit een tama rindeboom viel. In 1947 waren de Nederlandse militairen op Java in een bloedige strijd ge wikkeld met de Indonesische nationalisten. De artsen hadden het zó druk met oorlogsgewon den, dat zij Boukes armpje ge haast, verkeerd en met gloeiend heet gips zetten. Later moest een stoere militaire arts met een woeste snor de klus overdoen: hij deed dat hardhandig en pijnlijk, maar wel goed. Deze jeugdherinneringen beschrijft Jagt in zijn roman 'Erven van Indië', die vorig jaar verscheen. „Nu is er niets meer van te zien, maar jarenlang heb ik nog een litteken op mijn arm gehad in de vorm van het eiland Su matra; ik vond dat wel pas send", zegt Jagt nu. Hij is in middels advocaat in Den Haag, woont in Voorschoten en is zeer actief binnen de plaatselijke af deling van D66. Hij volgt bin nenkort Edwin Brussee op in de Voorschotense gemeenteraad. Zijn Indische achtergrond maakt hem niet tot pleitbezor ger van etnische of culturele minderheden. Jagt gelooft aller eerst niet dat in Voorschoten een actief minderhedenbeleid gevoerd hoeft te worden, omdat er volgens hem weinig allochto nen zijn. „Verder krijg ik als ad vocaat geregeld te maken met discriminatie, minderheden en vreemdelingen. Ik ben bang dat als ik op dit gebied politiek ac tief word, ik de schijn van be langenverstrengeling op me zou laden. Ik wijd me daarom liever aan andere kwesties." Jagt is van plan veel aandacht te geven aan de kunst- en cul tuurpolitiek in Voorschoten. Ook denkt hij een steentje te Voorschotenaar Bouke Jagt: „Als je geen contact met de burgers zoekt, verliezen ze hun belangstelling voor de politiek. kunnen bijdragen aan het werk van de commissie beroep- en bezwaarschriften. Protestclub Al vindt Jagt zichzelf geen echte partijman, hij heeft toch al sinds 1984 een intensief contact met de partijtop. In die jaren heeft hij D66 zien veranderen van een 'protestclub' in een partij met een goed omschreven toe komstvisie. Dat bevalt hem; zo onderschrijft hij het standpunt van de partij dat de politiek het contact met de burgers moet blijven zoeken. „Als je dat niet doet, verliezen ze hun belang stelling voor de politiek. Toch moet je uitkijken dat je je niet laat meeslepen door de eisen en verlangens van particulieren of van belangenorganisaties, want hun wensen vallen niet altijd samen mét het algemene be lang. Je moet dus luisteren, sug gesties meenemen, maar het al gemene belang gaat voor." Eén manier om de burgers meer bij de politiek te betrek ken is volgens D66 het lokale re ferendum. Jagt pleit voor een adviesreferendum, want hij vindt dat de politiek het laatste woord moet hebben. Hij zegt: „We zouden de burgers kunnen vragen: Moet Voorschoten meer samenwerken met de regio Den Haag of met de regio Leiden? Gezondheidszorg, regionaal vervoer, we kunnen niet alles al leen doen." Voorschoten moet wel zelfstandig blijven, meent Jagt: „Als deelgemeente van Lei den of Den Haag zouden we worden vermalen." D66 beschouwt zichzelf ook als een milieupartij. Jagt aarzelt om zich uit te spreken over het onderwerp: „Zeker staan ons enorme veranderingen te wach ten, maar het is moeilijk om precies te zien welke. Het is moeilijk om daar politiek nu al een visie op te presenteren. Maar om dichter bij huis te blij ven: ik ben natuurlijk zeer geïn teresseerd in het Voorschotense milieubeleid." Publiciteit Van schrijven komt de komen de jaren waarschijnlijk weinig. De advocatuur en het raads werk gaan voor. Toch maakt Jagt zich geen zorgen: „Schrij ven is in mijn leven een onder stroom. Toen ik ermee begon, heb ik mij voorgenomen om twaalf boeken te schrijven. Ie dereen versleet mij voor gek. Ondertussen heb ik twee verha lenbundels, twee gedichten bundels en vijf romans gepubli ceerd. In totaal negen dus en dat sterkt mij in de verwachting dat ik de twaalf ook wel haal." Hoewel hij dus al aardig wat heeft gepubliceerd, is Jagt in brede kring niet bekend. Hij schrijft dit toe aan de literaire kritiek en aan de literatuurwe tenschap, die volgens hem een grote groep Nederlandse schrij vers negeert: „Er zijn een paar schrijvers, van wie alles breeduit in de publiciteit komt. Zij druk ken al die anderen in de scha duw. Velen moeten misschien wel twintig jaar produceren voor ze worden opgemerkt. Je moet je daardoor niet laten ont moedigen, maar gewoon door schrijven." De spoorwegovergang op de Gemeneweg in Hazerswoude-Rijndijk Icrijgt volgende week kunststof ribbels. Op 75 meter en 35 meter af stand van de oversteekplaats komen aan weerskanten strippen in het wegdek te liggen die fietsers attent maken op de spoorlijn. Deze 'attentiestroken' zijn onderdeel van de extra beveiliging van de overgang. Volgend jaar zet de NS spoorbomen neer om Fietsers te gen te houden. De stroken in het wegdek zijn een idee van leerlingen van de Ha duard Mavo uit Hazerswoude-Dorp. Verleden jaar november zij aan op een veiliger spoorovergang. Dat deden ze tijdens een schoolproject waarbij ze de gemeenteraad naspeelden. wassenaar liesbeth buitink Het Wassenaarse jongerencen trum Time Out krijgt niet meer geld om het programma van dit jaar uit te voeren. Het protest dat Time Out had ingediend te gen de subsidietoewijzing, is af gewezen door de plaatselijke commissie beroep- en bezwaar schriften. Die vindt dat het jon gerencentrum genoegen moet nemen met de toegekende sub sidie en het extra bedrag dat is gegeven voor de fusie met Nieuw Nijevelt. Time Out zou tot de fusie met Nieuw Nijevelt extra subsidie krijgen om elke zondagavond een soos voor ge handicapte jongeren Dat bedrag is echter keerd. „Het getuigt hoorlijk bestuur om eerst te ver zoeken een activiteit uit te voe ren, daarvoor subsidie te geven en vervolgens de subsidie te bë- eindigen en te eisen dat de acti viteit wordt voortgezet", aldus het centrum. Bovendien voelde Time Out zich verplicht de soos te organiseren, op straffe van nog verdere korting op de sub sidie. Volgens de commissie moet Time Out genoeg hebben aan de extra financiële bijdrage van 12.000 gulden. Dat bedrag mag echter niet worden gezien s houden, liet uitge- an onbe- als officiële subsidie. „Opne men in het welzijnsplan zou Ti me Out enige waarborg biedpn ten aanzien van eventuele sub sidie-aanspraken in de toe komst", vreest de commissie. De gemeenteraad kan boven dien volgens de commissie wel degelijk eisen stellen aan het programma. Het subsidiebe drag wordt afgemeten aan de activiteiten die op het program ma staan. „Er wordt geen activi teit opgelegd, er wordt alleen gesteld dat de subsidie deels be stemd is voor de uitvoering van de zondagavondsoos." Zonder die activiteit mist Time Out dus een deel van de subsidie, con cludeert de commissie. Ze verwacht wel dat Time Out volgend jaar nog extra geld no dig heeft om de gevolgen van de fusie met Nieuw Nijevelt te be talen. „Inmiddels blijkt dat de fusie zoveel energie heeft ge vergd, dat daarmee andere acti viteiten onder druk kwamen te staan. De na het realiseren van de fusie 'vrijgekomen' energie zou wel eens hard nodig kun nen zijn om die activiteiten weer op peil te brengen. Bij de volgende welzijnsplannen, te beginnen die van 1993, moet daarmee rekening worden ge houden", aldus de commissie

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15