De Notre Domp: 'Het is een domp en hij is van ons, vandaar' 'Maak er maar een baret van, of een honkbalpetje' Bezoekers bordeel bij moord op eerste rang Met Het Gesprek en Jan de Wit naar Alpe d'Huez Het Gesprek van de Zomerdag Tiplijn Omstreden kandidaat bij Haagse Hogeschool benoemd 1 ZATERDAG 11 JUL11992 13 Conducteurs van de Ne derlandse Spoorwegen mogen voortaan bloots hoofds hun werk doen. Is dat het einde van een mooie traditie of van een vreselijke marteling? Pet- tendragers en pettenhaters geven hun mening. Willem van Duijvenbode uit Leiden, portier bij de PTT. „Ik werk dik 25 jaar bij de PTT en vroeger was het heel anders. Als je dan zonder pet liep, kreeg je op je duvel. Je had toen nog officiële uniformpetten, met in koperen letters PTT erop. Nu zijn er van die kleine blau- wetjes, zonder klep. Het zijn net showdingen. Maar je denkt toch niet dat al die jonge jongens met een pet op lopen?" José Schrama uit Leiden, bus chauffeur. „Je kunt aankruisen of je een pet wil of niet. Ik hoef er geen een, ik ben niet zo'n hoedenfa- naat. Dat ik een uniform moet dragen, vind ik niet erg. Dat hoort bij het vak. En het is ook heel makkelijk, want je hoeft 's ochtends niet na te denken wat je aan moet trekken." Gerard van Eeden uit Rijns burg, politieagent. „We moeten een pet dragen maar als het warm is, wordt soms een uitzondering ge maakt. We hebben hier bij voorbeeld het corso. Stel je voor dat het 25 graden is, dan denk ik dat alle collega's zonder pet lopen. De leiding beoordeelt of we die dag een pet dragen. Soms is een pet lastig, maar we zijn wel herkenbaar voor het publiek. Mijn haar gaat er niet van in de war zitten, ik heb na melijk stekeltjes." Jan ledema uit Leiden, bus chauffeur. „Toen ik in 1962 in dienst kwam, kregen we een pet ver strekt. Die droeg ik wel, want ik had bij een motorongeluk een zware hersenschudding opgelo pen. Ik had veel last van hoofd pijn en door het dragen van die pet had ik geen last meer. Zon der pet ging het later ook wel en toen heb ik hem niet meer op gedaan. Vooral op zomerdagen ging ie zo zweten onder die pet.' Anjos de Lange uit Zwolle, treinconducteur. „Ik werk vier jaar bij de Spoor wegen en ik heb nog nooit een pet op gehad. Het moest offi cieel wel en in het begin nam ik 'm ook wel mee. Maar ze zeiden er niets van als ik 'm niet op had. Alleen soms van die hoge pieten van de NS, die eerste klas reizen. Die maakten een notitie die dan bij de chef terecht kwam. Sommige collega's kre gen dan een strafpunt, een te rechtwijzing. Maar die heb ik nooit gehad. Ik vond het geen gezicht, die pet. Bovendien krijg je geen model meer in je haar. Op sommige reizigers komt een pet ook agressief over, een beetje politieagent-achtig. Maar er zijn ook wel reizigers die het jammer vinden dat de pet ver dwijnt, omdat die conducteurs herkenbaar maakt." C. Stijnman uit Leiden, bus chauffeur. „Ik draag expres geen pet, want ik heb last van roos. Ik denk dat de busmaatschappij niet voor niets die petten heeft afge schaft. Het scheelt veel geld. Hier zijn 400 buschauffeurs in dienst. Als je die allemaal twee petten moet geven, nou, reken maar uit wat dat kost." T. S por re uit Alphen aan den Rijn, wijkagent. „Ik ben een van de weinigen hier die bijna altijd een pet op heeft. Je onderscheidt je ermee, je bent groter en herkenbaar. Van mij hoeven ze 'm dan ook niet af te schaffen, maar er mag weieens wat anders voor in de plaats komen. Een baret of een honkbalpetje." H. Batelaan, controleur bij de NZH. „Controleurs die toezicht hou den en kaartjes verkopen zijn verplicht een pet te dragen. Al leen op warme dagen niet. Als de chauffeurs zonder stropdas mogen rijden vanwege de hitte, dan hoeven de controleurs geen pet op." F. van der Ploeg uit Roelo- farendsveen, agent. „Pas zag ik in Haarlem twee agenten zonder pet surveilleren in een winkelstraat. Ze vielen helemaal niet op. Voor de her kenbaarheid is het goed, die pet. Het hoort er een beejte bij. Soms is het een probleem, dan proberen ze 'm af te pakken. En als het hard waait, moet je 'm constant vasthouden. JANET VAN PUK» X Met een van walging vertrokken gezicht kijken mensen naar de ij geronnen plas bloed aan de He- f renstraat. De witte lijnen die 1 aangeven waar het lijk lag geven de plek een nog luguberder i aanblik. Samen met pijlen op -v het wegdek zijn dat op vrijdag- 4—middag de overblijfselen van de schiet- en steekpartij die de Tuinstadwijkdonderdagavond j opschrikte. „Het is een schande 4. meneer, dat de gemeente dat bloed niet heeft opgeruimd. t Met name voor de kinderen is 4 dat toch geen gezicht", zegt een van de buurtbewoonsters. De Tuinstadwijk is nog nauwe lijks bekomen van de gebeurte nissen. Tot 's ochtends vroeg is de politie in de straat bezig ge weest met de zaak. Tot laat in de avond stonden groepen mensen bij de afzetting te pra ten over wat zich rond 22.00 uur precies had voorgedaan. „Ja, er doen de raarste verhalen de ronde", zegt een winkelier die zijn naam liever niet in de krant ziet. „Er kwam een mevrouw die steenhard beweerde dat er drie doden waren gevallen. Nu weet ik ook niet hoe de vork in de steel zit, maar dat dit non sens is, is voor mij zeker. Het Leidsch Dagblad moet maar uitleggen hoe het echt in elkaar zit." Volgens de winkelier zijn met name ouderen 'zich rot ge schrokken' van de ontknoping van het familiedrama. „Je leest er vaak over in de krant, over schietpartijen, maar dan denk je toch altijd: het is ver van mijn bed. Nu gebeurt het praktisch bij ons op de stoep. Dan is het wel even schrikken. Ja, ik geef toe, het is mij ook niet in mijn koude kleren gaan zitten." Wat oudere buurtbewoners lo pen hoofdschuddend langs de plaats waar de doodgestoken man in elkaar is gestort. „Het is een schade voor de buurt", zegt een mevrouw die al veertig jaar in Tuinstadwijk woont. „Het heeft er niets mee te maken, maar de buurt is toch al een flink achteruit gegaan. Ik hoor van mensen dat er bij hen is in gebroken. Ik zelf durf bijna mijn huis niet meer uit. Echt, dat is niet overdreven. Volgens de buurtbewoonster werd de komst van het bordeel aan de Herenstaat enige jaren geleden al bepaald niet toege juicht. „Maar uiteindelijk heb ben we'daarvan geen centje last gehad. Maar gisteravond had het bordeel een flinke strop. Er kon geen kip meer in of uit. Ja, de kerels die er op dat moment waren, hadden geluk. Die zaten op de eerste rang en kregen als het ware nog een toegift. Dat is nog eens waar voor je geld." MEINDERT VAN DER KAAU Op onderzoek naar namen van boten len noemen. Hij betekent zoveel als: 'Vrede zij met u'. De eige naar is bezig met het opkalefa teren van de kajuit. „Die naam heeft alles met mijn geloof te maken, meneer. Ik kom uit Katwijk en ben met het geloof grootgebracht. Dat geloof was als een bord pap dat je maar op had te eten. Ik heb al tijd gevaren, nam het niet zo nauw. Veel slechte dingen ge daan in mijn leven: zuipen, met andere vrouwen mee. Slechte, slechte dingen. Ik heb niemand vermoord, hoor, maar als ik dronken was, gaf ik mijn kinde ren wel eens 'n opsodemieter. Maar in 1986, toen ik ergens aan de wal werkte, kwam de ommekeer. Ik zei tegen een col lega: 'Jongen, ik heb zo'n ver schrikkelijk pak schuld op mijn nek, ik kan het haast niet meer dragen'. 'Kom maar mee', zei- ie, 'dan gaan we bidden'. En midden op de werkvloer zijn we beiden op de knieën gegaan. En toen voelde ik dat Jezus Chris tus dat pak schuld van mij over nam en het voor me droeg. Hij droeg het voor me! Ik ben nu bij de Evangelische gemeente, heb me als volwassene nogmaals la ten dopen. Ik ben gereinigd, meneer. Gereinigd in de diepste zin van het woord. Dat is haast niet uit te leggen. Maar ik kan weer leven. God, zegene U!" Gesterkt na dit woord gaan wij de loopplank af. Wij groeten vanaf deze plaats de 'Sailing Home' uit Vreeswijk, de Johan na uit Katwijk, de Avance uit Hardinxveld-Giessendam („Dit is mijn tweede boot, hij is mooi er dan mijn eerste, dus ik ging een stapje vooruit"), de Notre Domp uit Rotterdam („Het is een domp en hij is van ons, vandaar"), de 'Henny' uit Slied- recht, de 'Lady L' van Li Laken- veld uit Rotterdam („Ik heb ze ven katten en ik had hem eerst De Kattenbak willen noemen, maar dat wou mijn dochter niet"), de 'No More' („Ik heb nu drie boten afgetimmerd en bij deze laatste zei ik: 'Niet meer'"), de Manana, de Yakimour, de Tarpoen, en natuurlijk, natuur lijk, 'De BrandariS' uit Amster dam („Kom gerust even aan boord, hoor. Wil je een oorlam? Ja, ja, wij zijn en blijven een nat volkje"). CEES VAN HOORE Boten dragen onze namen over J het water. Al sinds eeuwen doen ia ze dat. Meestal zijn het vrou- J wennamen die op de boeg 1 staan. Want een boot is toch 4 een beetje een schoot en daar- in, zo denkt de zeeman, is het ,3 bij stormweer veilig schuilen. )j Maar hoe zit het met de plezier- I vaart, bij die mensen die vol- J gens een Katwijks gezegde 'Jèè- a re vèère en nooit de zeeje zien'? Eén naam op de voorplecht is I voor de 'zondagsvaarder' vaak j niet genoeg. Ouders, kinderen I eri kleinkinderen, de hele fami- w lie moet in de naam worden op- I gesloten. Dan krijg je tongver- l stuikende combinaties als 'Mo- .j parojo'. Maar er zijn ook men sen die een zo origineel moge lijke naam voor hun boot be denken. Dat levert namen op als 'Water l'eau', 'Valium 10', 'WAO', 'Goed gedaan, jochie!' en 'Wij gaan voorbij'. Wij gin gen voor u op onderzoek. What's in a name? Bereid Op ligplaats nummer 166 in de Katwijkse jachthaven dobbert een bootje met de naam 'Sem per Paratus'. De eigenaar 'zit' helaas in de wao. „Semper Pa ratus betekent 'Altijd bereid'. Het was de lijfspreuk van mijn vader. Hij had die boven zijn postpapier staan, tesamen met een tekening van een ridder die je met open vizier aankijkt. Ik heb dat briefhoofd laten vergro ten en het beeld op een aparte vlag gezet. Een mooie naam. Wantje kómt soms vreselijke namen tegen, hoor! De 'Dolfijn' bijvoorbeeld, ook zo'n originele. Of 'Wiwo': Willy en Wout. We letten altijd op namen als we aan het varen zijn. Maar niet te veel natuurlijk, want je moet verdomd goed uitkijken. De be roepsvaart haalt nogal eens geintjes uit met ons. Dan hoor je over de marifoon: 'Jongens, daar hebbie weer een paar van die toeristen. Volle kracht voor uit! Effe frontaal!" In de nabijheid van de 'Semper Paratus' ligt de 'Elko'. Mevrouw Els Koorengevel zit voor haar bootje onder een parasol te le zen. ,,'Elko'? Els Koorengevel dus. Ja, meneer, ik kom uit Rot terdam. Kèje 't hoooore dan?" Op naar de 'Dageraad' van de familie Blom uit Hardinxveld- Giessendam. „Mijn vader had een veerboot op Texel die zo heette. Een stoomschip. Als jo chie van zes mocht ik soms mee en dan tilde de machinist me omhoog uit het ruim. Zodat het leek alsof ik met mijn handjes de zon kon aanraken. Mooi toch." De naam van een boot geeft soms een onthutsend inzicht in het leven van mensen. In de Katwijkse jachthaven komen we een naam tegen die we om re denen van privacy hier niet zul- Mevrouw Els Koorengevel uit Rotterdam naast de 'Elko' in de Katwijkse jachthaven. foto holvast De Tour de France is weer in alle he vigheid losgebarsten. De meest populaire wielerwedstrijd op deze aardkloot trekt weer bijna alle (sport)publiciteit naar zich toe. En vele duizenden Nederlanders zullen zich, "ondanks de matige vooruitzichten voor de vaderlandse coureurs, ook weer op de hellingen van beroemde en beruchte bergen nestelen om het spektakel maar van dichtbij te kunnen meemaken. De redactie van Het Gesprek van de Zomerdag biedt de lezers in samen werking met Jan de Wit Autocars de mogelijkheid voor een speciale prijs de Tour van zeer nabij te volgen. In het vierdaagse arrangement worden twee etappes aangedaan, van Saint- Gervais naar Sestrieres en de rit Se- strieres-Alpe d'Huez, al jaren de abso lute koninginnerit van de Ronde van Frankrijk. Het Tour-arrangement kost slechts 299 gulden per persoon, inclusief bus reis in luxe touringcar en twee nach ten hotel op basis van logies en ont bijt. De vertrekdatum is op 17 juli, op 18 en 19 juli worden de etappeplaat sen aangedaan, met als hoogtepunt de aankomst op de Alpe d'Huez. Belang stellenden kunnen vanaf vandaag re serveren bij Trio Tours, het reisbureau van Jan de Wit Autocars, tel. 023- 319164. Iedereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezonden brief is weer te veel van het goede. Laat ons we ten wat u irriteert, wat uw boosheid of teleurstelling is. Of heeft u misschien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alle daags wat zich in uw buurt afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagina 'Het Gesprek van de Zomerdag'. U kunt ons op werkdagen bellen van 8.30 tot 16.00 uur. Ons telefoonnummer is 071-161440, het fax nummer is 071 -161488. AGENDA ZATERDAG 11 JULI Leiden Rommelmarkt in de IJshal aan de .Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur. Kinderfestival in het Van der Werf- park, aanvang 12.00 uur. Rock Rollband Uncle Charlie op het Vrouwenkerkplein, 13.00 uur. Zigeunerparty, Arsenaalplein, aan vang 18.00 uur. Opera Carmen, De Burcht, aanvang 20.30 uur. Salsafeest in de Doezastraat, aan vang 21.00 uur. Noordwijk Viswedstrijd, org. HSV De Sportvis ser, vanaf het strand t.h v. de Kon. WilHelminaboulevard, vistijd van 06.00 tot 09.00 uur. Open surf wedstrijd, strand voor KSN- gebouw, Kon. Astridboulevard, aan vang 10.00 uur. Warmond Kaagweek: zeilwedstrijden op de Ka- .gerplassen van 9.30 tot 17.00 uur. Mini-wereldwinkel op het Pleintje bij de Pomp, van 10.00 tot 16.00 uur. Zomerkunstmarkt met terras en "le vende muziek' op het Pleintje bij de Pomp, van 15.00 tot 20.00 uur. Katwijk Duinwandeltochten, org. Lionsclub Katwijk, start bij Strandpaviljoen Zee en Zon, start 5, 10 of 15 km tussen 9.00 en 13.00 uur, start 25 km tus sen 9.00 en 11.00 uur. Middenstandsweekend (zeilwedstrij den) langs de kust bij strandvak Skuytevaert, aanvang 11.00 uur. Muziek in het centrum mmv de Zee dorpermuzikanten en D.W.S. Katwijk, van 14.00 tot 17.00 uur. ZONDAG 12 JULI Leiden le Leidse Lakentocht, start bij 3-0c- toberhal om 08.00 uur. Lakenmarkt en standwerkerscon cours in de binnenstad, vanaf 11.00 'Leiden Middeleeuws', Vrouwenkerk plein, aanvang 11.00 uur. Werfpop, Van der Werfpark, aanvang 14.00 uur. Nieuwe Beestenmarkt-festival met Jonie, Louise Portielje, Leidse Kees, Chris Postma en Leon van Delft, van 15.00 tot 19.00 uur. Inloopconcert in de Hooglandse Kerk, aanvang 14.30 uur. Rock Rollband Barefoot Rabbit in Sus Antigoon, Oude Vest, om 16.00 Italiaans Straattheater, Pieterskerk- plein, om 16.00en 22.30 uur. Zigeunerparty. Arsenaalplein, aan vang 18.00 uur. Noordwijk Viswedstrijd, org. HSV De Sportvis ser, vanaf het strand t.h. v de Kon Wilhelminaboulevard, tussen 06.00 en 09.00 uur. Open Surfwedstrijd voor de kust t.h.v. KSN-clubgebouw, Kon. Astridboule- vard, aanvang 10.00 uur. Toeristische Zomermarkt met live- music op het Vuurtorenplein van 10,00 tot 18.00 uur. Winkels geopend in Hoofdstraat Koopcentrum van 13.00 tot 17.00 Warmond Kaagweek: zeilwedstrijden op de Ka- gerplassen van 9.30 tot 17.00 uur. Katwijk Middenstandsweekend (zeilwedstrij den) langs de kust bij strandvak Skuytevaert, aanvang 11.00 uur. MAANDAG 13 JULI Leiden Engels Circustheater, Pieterskerk- plem, aanvang 22.30 uur. Warmond Kaagweek: zeilwedstrijden op de Ka- gerplassen van*9.30tot 17.00 uur. Katwijk Strandschaken bij strandpaviljoen 't Centrum. Boulevard, aanvang 19.30 DEN HAAG PAUL VAN DER KOOIJ De Haagse Hogeschool heeft vastgehouden aan de benoeming van de omstreden kandidaat tot directeur onderwijs van de HEAO en opleidingen voor huishoud wetenschappen, bibliotheekwerk en documentatie. Toen bekend werd dat deze vrouw 10.000 gul den achterover had gedrukt tijdens een conrec torschap in Leeuwarden en later geschorst werd als hoofdinspecteur van het ministerie van on derwijs en wetenschappen, trok de medezeggen schapsraad zijn positieve oordeel in. Men was er vooral boos over dat in de procedure niets was verteld over het besmette verleden van de kandi daat. Het leidde tot golven publiciteit en pittige ge sprekken tussen het College van Bestuur en de medezeggenschapsraad. Uiteindelijk ging deze raad akkoord en stond niets de benoeming meer in de weg, zo meldt de voorzitter van het college, A. Peters. Hij wil verder niet meer op de affaire in gaan. Hij heeft geen oordeel over strafbare feiten die door de kandidaat in het verleden zouden zijn begaan. De woordvoerder van de medezeggenschaps raad heeft 'geen commentaar', nadat hij begin deze week nog luidkeels klaagde. Kort voor de omstreden benoeming, kreeg de school definitief toestemming van het ministerie voor de 250 miljoen gulden kostende nieuwbouw aan de Laakhavens. Eind 1997 zullen in dit 84.000 vierkante meter grote gebouw 14.000 dag- en avondstudenten hoger beroepsonderwijs volgen. Alleen de sportacademie blijft zitten waar zc zit: bij de sportvelden aan de Laan van Pool. Sloop Duna Deli begint november De discotheek Duna Deli aan het Picképlein in Noordwijk blijft nog tot ruim na de zomer open. Pas in november wordt de disco gesloopt om plaats te maken voor hel luxueuze Grand Hotel Duna Deli. De discotheek Club '71 aan de Oude Zeeweg gaat pas in de loop van 1993 dicht. Volgens directeur van De Raad Bouw P. Brandjes zijn, na dat donderdag de Raad van Sta te groen licht gaf voor de hotel- bouw, de voorncreidcndc werk zaamheden onmiddellijk be gonnen. „Na de bouwvakvakam tie gaan we door. Naar schat ting kan dan in november de beuk eiin", aldus Brandjes.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13