Schapekaas: een culinaire verrassing Het is nu tijd voor een tuinfeest Smaak Hoe zouter hoe liever Aardappel VRIJDAG 10 JULI 1992 9 MENU VAN voorlichtingsbureau voor de voeding DE DAG LIEVELINGSRECEPT „Dit toetje is eenvoudig, lekker en je doet er de meesten een plezier mee". Dat schrijft W. ZEILSTRA UIT LEIDEN. KERSENCOUPE Nodig voor drie tot vier personen: Grote pot kersen op sap; ro de port of wijn; 30 gram griesmeel; mes puntje kaneel; suiker en tonnetje slagroom C/4 dl). meel in. Laat het geheel onder goed roeren tot een vla binden. Breng deze vla op smaak mét kaneel en suiker. Leg in de schaaltjes wat kersen, giet daarop de vla en leg er dan weer een laagje kersen overheen. Laat dit toetje goed koud worden en garneer het voor het serveren met half stijl geslagen slagroom. Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit don non Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.CLV. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f 25,- toegezonden. Laat de kersen uit lekken, vang het sap op. Dit sap met water, rode wijn of port aanvullen tot een halve liter. Breng deze vloei stof aan de kook en strooi er de gries- ASPERGESOEP RISOTTO MET HAM (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSLA MET BIESLOOK Fruit een kleingesneden ui in anderhalve eetlepel olie. Bak 100 gram in blokjes ge sneden gekookte ham en 200 gram gewas sen rijst (geen snelkook) even mee. Voeg vier dl bouillon en een eetlepel tomatenpu ree toe en kook de rijst met het deksel op de pan op een zacht vuurtje in een klein half uurtje gaar. Roer na een kwartier een pak Mexicaanse groentemix door de rijst. Strooi er voor het serveren geraspte kaas en fijnge knipte peterselie over. Per persoon: 2500 kilojoules, 600 kilocalo rieën, 24 g eiwit, 14 g vet 99 g koolhydra- KAASDOOP MET GROENTE (zie onderstaand recept) STOKBROOD FRUITSALADE Maak enkele soorten groenten schoon, bij voorbeeld champignons, brocoli, bloem kool, komkommer, courgette, prei, tomaat en paprika. Verdeel ze in stukken en leg ze op een schaal. Verwarm 25 gram (dieet) margarine of boter. Voeg drie eetlepels bloem toe. Verwarm dit door en door en voeg onder goed roeren een dl melk en tweeënhalve dl groentebouillon toe. Blijf roeren tot een gladde saus ontstaat. Roer er dan 150 gram geraspte kaas door. Maak de 'doop' op smaak met peper en wat papri kapoeder. Houd hem aan tafel warm en doop er de stukjes groente in. Per persoon: 1900 kilojoules, 450 kilocalo rieën, 28 g eiwit, 28 g vet 25 g koolhydra ten. GEHAKTBAL DOPERWTEN MET PAPRIKA EN ZILVERUITJES LUCHTIGE CITROENVLA MET GRIESMEEL (zie onderstaand recept) Snijd een stuk schil van een goed schoon geboende citroen en laat dit een kwartier in twee dl water trekken. Verwijder de schil en breng dit met het sap van een citroen aan de kook. Meng drie eetlepels suiker met drie eetlepels griesmeel en strooi dit onder goed roeren in het water en kook de vla on der goed roeren in acht minuten gaar. Laat de vla afkoelen en klop hem met een mixer of garde luchtig. Snijd een halve kiwi in blokjes. Roer deze door de vla en verdeel dit over twee coupes. Gameer het geheel met plakjes kiwi. Per persoon: 490 kilojoules, 120 kilocalo rieën, 2 g eiwitten, 28 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- Ondergewaardeerde maar gezonde delicatesse Leuk tuinmeubilair en een parasol, om de zaken koel te houden, dragen bij tot een geslaagd tuinfeest, foto alli- bert Het gebeurt irf ons land niet zó vaak dat je avonden achtereen buiten kunt zitten. We hebben er voor wat lente/zomer '92 betreft toch al aardig van kunnen profiteren. Met zulk weer krijg je de kriebels om eens een echt groot tuinfeest te organiseren. Dat kost wel enige dagen voorbereiding. Een hamvraag is altijd: waar laten we de pilsjes en frisjes? Zelfs een grote koelkast geeft bij zulke feestjes ruimteproblemen. Geef daarom de oude koelkast, die plaats moet maken voor een modernere, niet meteen mee met het grofvuil. Als hij nog werkt, en je hebt er in schuur, kelder of ga rage een plekje voor, laat hem daar dan nog een tijdje 'nadienen'. Ook al koelt hij trager, voor zo'n tuinfuif kan hij nog best als inval ler optreden. Theezakjes Het zal overigens niet onbekend zijn dat hete thee een betere bestrijder van hitte- overlast is dan een koude drank. Zorg dus bij een buitenfeestje voor theezakjes in ver schillende smaken (vooral vruchtenthee doet het goed bij een zomer-party) en houd een thermoskan met heet water bij de hand. Kies voor de bar en het hapjesbuffet een beschaduwd plekje: onder een grote parasol die hele grote zijn weer helemaal in de mode of onder het terrasscherm. Maak in de dagen vóór het feestje zo veel moge lijk ijsblokjes zodat u schalen met ijs als 'onderzetters' voor plateaus met salades en andere koude hapjes kunt gebruiken. Als u geen lange tafel hebt, leg dan een uit een jcozijn gehaalde deur op een paar schragen. Een ping-pong- of behangtafel kan ook. Een groot beddelaken er overheen dat tot op de grond hangt. Dan kunt u on der de tafel nog lege flessen en voorraden kwijt zonder dat het meteen een rommeltje lijkt. Als u dat zonde vindt van de mooie la kens, gebruik dan dat bekende wafelpapier dat vaak in Chinese restaurants op de tafel ligt. Het is aan de rol te koop. Let op servet Servetten neemt u uiteraard ook van pa pier, maar kies dan een wat duurdere soort die uit een aantal laagjes celstof bestaat. Vooral als er ook gebarbecued wordt is er behoefte aan flink wat servetten waarmee je vettigheid gemakkelijk van de vingers kunt vegen. Dan blijven ook de glazen en vorken van vette smetten vrij. Misschien is het wel verstandig om in plaats van echt glas, dat op de terrastegels vallend zeker kapot valt, kunststof exempla ren te nemen. Nog een voordeel: minder af was. Misschien kiest u ook voor papieren borden. Maar gerechten van de barbecue eet je wel lekkerder van een stenen bord of van stevig campingservies. Datzelfde geldt voor het bestek. Als je op een krukje zittend een bord met eten op je schoot moet houden en er moet iets wor den gesneden, dan begin je met de meeste wegwerpbestekjes niet veel. Als de ruimte aan tafel bij een grote party beperkt is, moet er heel wat met het bord op schoot gebalanceerd worden. In de meeste warenhuizen zijn voordelige dien blaadjes te koop. Schaf er een dozijn aan. Bij een buffet in huis of in de tuin kun je daar veel gemak van hebben. Je kunt er na melijk niet alleen je bord, servet en bestek kwijt, maar ook een glas. De gasten zullen het op prijs stellen, en het voorkomt heel wat gemors en gevlek. Verlichting Als het weer het toelaat om tot in de donke re uurtjes door te gaan, moet er natuurlijk een lichtje bij. Het staat heel leuk om overal waxinelichtjes neer te zetten. Een lange rij van die levende vlammetjes op een raam kozijn, enkele tussen de schalen van het buffet en op andere geschikte plekjes geven een feestelijke sfeer. Om nog wat meer licht te krijgen zijn tuinfakkels te koop die in de grond gesto ken kunnen worden. Zet ze wel veilig neer, niet 'in de loop', en op zodanige afstand van de eetbare zaken dat ze de insekten die op het licht afkomen daar zo ver mogelijk van vandaan houden. Drop, we lusten er wel pap van De Nederlander is een dropvre ter. Wat mist een emigrant het meest? Juist, z'n dagelijkse shot drop. We lusten er wel .pap van. In alle mogelijke soorten en ma ten ligt het spul in de winkel. Fabrikanten weten van gekkig heid niet meer wat ze moeten verzinnen, om aan de smaak van het publiek te kunnen vol doen. Op dit moment is zoute drop het summum. Het Deense dropstaafje Heksehyl spant de kroon. Niet aan te slepen. Dat blijkt uit een onderzoek van het weekblad Vrij Neder land onder Nederlandse dropfa brikanten. Een misverstand is dat alleen in Nederland drop wordt gegeten. Ook Scandinavi sche landen weten van wanten. Overigens is drop een vage term. In ons land mag snoep goed drop heten, zelfs als er geen drop in zit. Het naamgevende bestand deel is blokdrop: ingekookte zoethoutwortel. Verder zit er veel suiker in drop (dertig tot zestig procent), Arabische gom of gelatine of gemodificeerde zetmelen. Smaak-, geur- en kleurstoffen (glycyrrizine. salmi ak, medicinale koolstof, cara mel, honing, menthol enz.) peppen het geheel op. Kokindje eind jaren zestig is er steeds meer vraag van de con sument naar verschillende soor ten drop. De fabrikanten heb ben weinig invloed op de smaak van het publiek, zo blijkt uit het onderzoek van VN. De dropeter is een onberekenbare ldant. Sommige dropsoorten doen het fantastisch, zonder enige recla me. Zoals al het al eerder ge noemde Heksehyl. Pas na een jaar kwam de importeur op de gedachte om de drop ook ver pakt aan te bieden, begeleid door een reclamecampagne. Het schoolkrijtje uit Finland (wit staafje met een zwarte kem van salmiak) is ook zo'n topper. Jaarlijks verdwijnt een miljoen kilo in de monden van de Ne- derlanse consument. De fabri kant hoeft er geen enkele moei te voor te doen, het produkt verkoopt zichzelf. De Nederlandse drop top 10: 1Heksehyl 2. Kokindje 3. Muntdrop (Kiene) 4. Schoolkrijtje 5. Winegums (Faam) 6. Limburgse katjes 7. Zoute krakelingen 8. Manneke Pis (jamin) 9. Scheepstouw 10.Zaanse drop (Albert Heijn) Hoe slecht is drop? Ook hierin Schapekaas met wat zout en peper op roggebrood wordt door velen gezien als een delicatesse. Maar de 'natte' kaas smaakt ook uitstekend op een toastje, een beschuit of op roggebrood. Echte liefhebbers experimen teren graag. Zo zou schapekaas met een vleugje honing, zoete jam of wat gember ook heel bijzonder zijn. En in een gemengde salade draagt in stukjes gesneden schape kaas bij aan een culinaire verrassing. Baukje Porte uit het Friese Stiens maakt al jarenlang scha pekaas. Haar oma verstond die kunst, evenals haar moeder en nu staat zij al zo'n vijftien jaar in de 'kaaskeuken'. Geen won der dat ze zich telkens weer ver baast en ook een beetje boos maakt over de onderwaardering van het produkt. „Ik heb zo vaak tegen eigenaren van res taurants gezegd 'doe er iets mee'. Vervang de haring op rog gebrood eens door schapekaas. Het is puur natuur, heel gezond en licht verteerbaar. Zo'n hapje is toch weer eens heel iets an ders op een receptie? Maar het gebeurt gewoon niet." Schapemelk is, evenals geite- melk, trouwens heel goed te drinken. „Het is net als kaas licht verteerbaar en lijkt heel veel op moedermelk. Kinderen met darmklachten kunnen er baat bij hebben", zegt Baukje. De samenstelling van schape melk is heel anders dan die van koeiemelk. De schapemelk be vat een veel hoger perentage ei wit, vet en mineralen: 5,6 tegen 3,3. Bovendien zet het schaap alle caroteen uit gras om in kleurloze vitamine A. Daardoor is het melkvet ook wit gekleurd. Volgens de Zwitserse onderzoe ker dr. Schwoerbel is er daar naast een opmerkelijk verschil in het orootzuurgehalte in beide melksoorten. Koemelk bevat 100 milligram per liter, schape melk 350 tot 450 milligram per liter. Orootzuur wordt volgens Schwoerbel ook wel aangeduid met de naam vitamine B en heeft een gunstige invloed op de werking van de maag-darm- flora. Professioneel Het maken van schapekaas is in de loop der jaren een professio nele bezigheid geworden. Vroe ger werd er niet zo nauw geke ken en het gevolg was dat de hygiënische omstandigheden nogal eens te wensen overlie ten. Maar dat is verleden tijd. De Keuringsdienst van Waren houdt streng toezicht. Baukje Porte maakt haar schapekaas in Engelse plastic vaatjes, waarin een netje zit. De met schapemelk gevulde vaatjes worden vervolgens ge sloten en ongeveer zes uur on der de pers gezet. Gedurende dat deel van de handeling loopt de (meeste) wei uit de vaatjes. Maar schapekaas is 'natte' kaas, die geen rijping ondergaat. Daarom vindt de consument al tijd nog wel wat vocht wei dus onder zijn gekochte kaasje. Naast de 'natte' schapekaas is er de harde schapekaas, een be legen kaasje, dat wel iets aan de Goudse doet denken. Volgens Porte is het maken van die kaas veel arbeidsintensiever en bo vendien volgt daama nog een rustperiode van zes weken. Baukje Porte heeft al vele lof zangen over haar kaasjes ge hoord. „Men zegt dat mijn kaasjes lekkerder zijn dan die van collega's, dus dat moet ik dan maar aannemen", zegt ze bescheiden. Al haar produkten zijn voorzien van een sticker, waarop de kop van een Fries melkschaap is afgebeeld en te vens de boodschap 'makke foar jo troch Baukje' oftewel 'voor u gemaakt door Baukje'. Dat is geen ijdelheid, tegenwoordig moeten alle kaasjes zijn voor zien van een etiket waaruit de herkomst blijkt. Porte vindt dat een heel goede zaak, omdat het naar de klant positief werkt, maar ook een zekere verplich ting voor de kaasboer inhoudt. Hij moet ervoor zorgen, dat er elke dag weer een goed produkt de deur uitgaat. Een schapekaasje moet mini maal 300 gram zwaar zijn. Op elk kaasje moet de houdbaar heidsdatum worden vermeld. Uit de tekst op de sticker blijkt voorts, dat het kaasje koel - 5 tot 7 graden Celsius - uiterlijk vijf dagen kan worden bewaard. Porte zorgt er dan ook altijd voor, dat de winkeliers die haar waar verkopen goed geïnstru eerd zijn en op hun beurt de klant goede informatie kunnen verschaffen. Baukje Porte melkt met de hand twee maal per dag haar schapen. Dat levert haar drie liter melk per dag per schaap op. waarvan ze kaas maakt. FOTO GPD heeft VN zich verdiept. Chroni sche dropeters kunnen de vol gende bijverschijnselen ver dachten: hartkwalen, spier zwakte, verstoring van de hor monale huishouding en sterili teit. Zelfs overlijden aan overda dige dropconsumptie is niet uit gesloten. VN memoreert een bericht uit 1989, waarin wordt gemeld dat een studente is overleden aan overmatig drop- gebruik. Ze at een half pond per dag en vertoonde alle sympto men van dropvergiftiging: hoge bloeddruk en verstoorde wer king van bijnierschorshormo- Dit najaar komt het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne met de uitslag van een onderzoek naar drop- verslaving. Drop, de keuze is groot maar toch ko men er steeds weer nieuwe varianten van deze populaire lek kernij bij. FOTCMJNtTED PHOTOS REDACTIE •HENRlETTE VAN DER HOEVEN Als we aan een aard appel denken, be kruipt ons niet di rect het gevoel met een bijzon der gewas te maken te hebben. Toch heeft de aardappel een rijk verleden. En nog steeds worden er elk jaar weer nieuwe rassen gekweekt, waardoor het assorti ment op een steeds hoger peil komt te staan. Oorspronkelijk is de aardappel afkomstig uit Zuid-Amerika. Het waren de Inca's die dit on beduidende knolletje, niet gro ter dan een boon, verbouwden. Eeuwen later, begin 1600, werd de aardappel naar Europa ver voerd en kwam langzamerhand tot ontwikkeling. De grote door braak kwam in 1800 toen de graanprijzen de pan uit rezen en de boeren op zoek gingen naar een voedzaam alternatief. Het verbouwen van aardappe len bracht tweemaal zoveel op als graan. Voedsel voor de ar men, boeren en soldaten werd het toen ook wel genoemd. Een imago dat door de jaren heen geheel is weggevaagd. En te recht, want het is een verfijnd produkt. dat in geen enkele keuken mag ontbreken. En dat de aardappel dik maakt is echt een verzinsel, zo blijkt uit gegevens van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Het tegenovergestelde is waar. Vergeleken met spaghetti, ma caroni en rijst bevatten aardap pelen maar de helft aan calorie- en. In 100 gram aardappelen zitten 68 calorieën. Een zelfde hoeveelheid macaroni maar liefst 121. Verder is de aardap pel ook heel gezond gezien de hoeveelheid vezels, mineralen, koolhydraten en vitamine C. Deze laatste, niet onbelangrijke voedingsstof, komt bij spaghet ti, macaroni of rijst niet voor. Eigenlijk sta je daar niet bij stil. De aardappel wordt vaak als eerste door 'lijners' van het lijst je geschrapt maar verdient in feite een plaats bovenaan. Te meer daar dit produkt absoluut geen vet en cholesterol bevat. Alleen in Nederland zijn er al ruim dertig rassen te koop, on derverdeeld in vastkokende zoals accent, désirée, eersteling en diamant. De bloemige en iets bloemige met namen als alpha, bildstar, bintje, doré en zelfs van gogh. Tot de zeer bloe mige behoren bimonda, eigen heimer, irene en resonant. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Mlchelin-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Muscadet en vis: ideale combinatie De Fransen hebben een fraai gezegde dat aangeeft dat vis eten en drinken onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn: poisson sans boisson est poison' (letterlijk vertaald: vis zonder drank is vergif). En bij vis wordt uiteraard witte wijn gedronken. Een wijn die uitstekend harmo nieert met vis, schaal- en schelpdieren is de Muscadet (niet te verwarren met de zoete Muscat!). De frisse, lichte en droge wijn is afkomstig van de wijngaarden die gelegen zijn in de omgeving van de havenstad Nantes, langs de oevers van de Loire. In Frankrijk wordt de beendro- gc. frisse Muscadet beschouwd als de meest geschikte wijn voor de combinatie met de produk-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9