Rabin heeft coalitie rond Clinton verrast met keuze Gore Buitenland Nieuw 'zwart gat' ontdekt Russische piloot vloog met VN-toestel wapens en geld naar verscheurd Somalia Palestijnen strijden onderling over vredesproces VRIJDAG 10 JUU1992 Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre» che Presse Agentur GPD Gemeenschappe^e Persdienst 1 The Independent IPS Inter Pre» Service RTR Reuter Patten vecht voor kapitalisme hong kong Hong Kong moet kapitalistisch en democratisch blijven. Dat heeft de nieuwe gouverneur, Chris Patten, gisteren gezegd bij aankomst in de Britse kroonkolonie waar hij zijn ambt officieel aanvaardde. Zijn belangrijkste taak is een soepele machtsovername door China in juli 1997 mogelijk te maken. 'Twee miljoen Iraki's op de vlucht' londen Sinds 1991 zijn zo'n twee miljoen mensen uit Irak weg gevlucht uit angst voor arrestatie, marteling en massaexecuties. Dat zegt Amnesty International in het gisteren verschenen jaar verslag over 199Amnesty noemt Irak een van de zwaarste schenders van de mensenrechten ter wereld. Bulgaarse ex-premier Loekanov zit vast sofia De voormalige communistische premier van Bulgarije, Loekanov, is gisteren gearresteeerd op verdenking van misbruik van overheidsgeld en slecht beheer van de economie. Woord voerder Dojtsjev van het openbaar ministerie zei dat Lukanov, die in 1989 kort na de val van de communist Zjivkov aan de macht kwam, „illegale besluiten" heeft genomen die de econo mische crisis in Bulgarije hebben versterkt. Italië stuurt weer Albanezen terug tirana» Honderd Albanezen die met een gekaapt militair vaar tuig naar Italië voeren, zijn gisterochtend aan boord van een Ita liaans vliegtuig naar Tirana teruggebracht. De straatarme bevol king van Albanië is in paniek geraakt door nieuwe bezuinigings maatregelen waardoor veel banen verloren dreigen te gaan. Britse straaljager stort neer: een dode london Een vliegtuig van de Britse luchtmacht RAF met twee bemanningsleden aan boord is gisteren tijdens een trainings- vlucht boven de Noordzee verongelukt. De piloot, een veteraan uit de Golfoorlog, kwam daarbij om het leven. Met schepen en vliegtuigen wordt nog steeds gezocht naar de navigator van het gevechtsvliegtuig. Er bestaat nog duidelijkheid over de oorzaak van het ongeluk. Neo-nazi's knuppelen Joegoslaaf dood essungenDuitse neo-nazi's hebben gen en een andere zwaar verwond in het Zuidduitse dorp Ostfil- dem. De neo-nazi's vielen een pand binnen waar buitenlandse bouwvakkers woonden en 'bewerkten' hun slachtoffers vervol gens met knuppels en metalen staven. Volgens de politie zijn ze ven skinheads gearresteerd. De aanval vond woensdagmorgen vroeg plaats. Weer Ariane-raket gelanceerd kourouDe 51e Westeuropese Ariane-raket is afgelopen nacht met succes gelanceerd vanaf het ruimtevaartcentrum in Kourou, Frans-Guyana. Twintig minuten na de lancering zijn vanaf de raket twee satellieten in een baan om de aarde gebracht. De IN- SAT 2-A wordt gebruikt voor telecommunicatie en aardobserva tie. De Europese satelliet EUTELSAT-11-F4 wordt ingezet voor te lecommunicatie in Europa, het Midden-Oosten en Noord-Afri- ka. Steen bewijst uitsterven dinosauriërs londen De vondst van een bijzondere steen op het schiereiland Yucatan (Mexico) ondersteunt de theorie dat een geweldige as teroïde 65 miljoen jaar geleden op aarde insloeg en tot het uit sterven van de dinosauriërs leidde. Dat heeft het Britse weten schappelijke blad Nature gisteren gemeld. De steen is door Mexicaanse olieboorders gevonden. Hij lag zo'n 800 meter on der het aardoppervlak. Nieuwe Israëlische premier wil basis regeling nog verbreden Yitzhak Rabin kan maandag zijn regering presenteren in het Israëlische parlement, de Knesset. De leider van Ar beid, die bij de vorige maand gehouden parlementsver kiezingen als winnaar uit de bus kwam, heeft gisteravond overeenstemming bereikt met de links/liberale Meretz- combinatie en met de religieuze partij Shas. De drie par tijen bezetten samen 62 van de 120 zetels in het parle ment. De regeringscoalitie kan daarnaast rekenen op ge- doogsteun van de Arabische partijen. jeruzalem ad bloemenpaal CORRESPONDENT en de ultra-orthodoxe Verenig de Tora Partij. Rabin wil name lijk een regering met een zc het weekeinde de breed mogelijke basis, het Rabin wil nieuwe ministers benoemen en is de vraag of het de voormalige proberen zijn kabinet uit te legergeneraal lukt meer partijen breiden met de rechtse Tsomet zijn regering in te lokken. Strui kelblokken zijn de nederzettin genpolitiek. de toegezegde Pa lestijnse autonomie en de aan stelling van Meretz-leider Shu- lamit Aloni als minister van on derwijs. Aloni is een verklaard tegen standster van religieuze invloed in het openbaar onderwijs. De onderwijs-portefeuille was tot nu toe steeds in handen van een vertegenwoordiger van de rechtse Nationaal Religieuze Partij. De NRP besloot gisteren in de oppositie te gaan, niet al leen wegens de benoeming van Aloni, maar ook omdat ze geen overeenstemming kon bereiken met Rabin over de toekomst van de nederzettingen in bezet gebied en Palestijns zelfbestuur. Shas krijgt in het nieuwe kabi net een onderminister die aan het hoofd zal staan van het ul tra-orthodox godsdienstig on derwijs. De Verenigde Tora Partij voelt in principe wel voor toetreding tot de regering, al was het alleen maar om ervoor te zorgen dat de geldstroom naar haar insti tuten blijft vloeien. Maar de 'Raad van Tora-geleerden', het belangrijkste besluitvormende orgaan in die partij, bepaalde gisteren dat de VTP geen deel kan uitmaken van een kabinet waarin Aloni minister van on derwijs is. Rabin wil graag Tsomet (acht zetels) in zijn regering opne men, als tegenwicht tegen Me- retz. Maar Tsomet-leider Rafael Eitan is zeer geïrriteerd geraakt omdat hij geen minister van on derwijs mag worden. Bovendien maakt Tsomet bezwaar tegen Rabins streven naar beperkte Palestijnse autonomie en zijn voornemen een deel van de ne- derzettingenbouw te bevriezen. De nieuwe premier heeft zijn eeuwige rivaal binnen Arbeid, Shimon Peres, het minister schap van buitenlandse zaken beloofd. Peres zou echter maar zeer beperkte zeggenschap krij gen over het vredesproces. 'Franse politie gebruikte geen geweld' De Franse politie heeft niet met geweld geprobeerd blok kades van vrachtwagen chauffeurs op te breken. Dat heeft de minister van bin nenlandse zaken, Quilès, gis teren gezegd in reactie op al le commotie rond een foto waarop een politieagent te zien is die een pistool richt op een vrachtwagenchauf feur. Volgens Quilès geeft die foto (die woensdag ook in deze krant is afgedrukt) een verkeerde voorstelling van zaken. De politieman ver weerde zich slechts tegen de chauffeur, die dreigde hem met zijn vrachtwagen omver te rijden. Washington afp-DPA-Rtrsterrenstelsel tot extreem dichte concentraties worden samenge perst. Daarbij ontstaat een zwaartekrachtveld dat zo sterk is dat niets eruit kan ontkomen. In het nu ontdekte zwarte gat is. vermoeden de astronomen, de massa van een miljard sterren zo groot als de zon samenge drukt. Omdat zwarte gaten niet zicht baar zijn stellen wetenschap pers hun bestaan vast door hun zwaartekracht te meten. Daar naast meten zij de snelheid van de sterren en het licht dat zij produceren terwijl zij van de aarde af bewegen. Twee Amerikaanse astronomen hebben vandaag gemeld dat zij een enorm zwart gat hebben ontdekt met een massa die een miljard keer dichter is dan die van de zon, in een sterrenstelsel op 30 miljoen lichtjaren van de aarde. Het zwarte gat heeft 100 keer meer massa dan andere zwarte gaten dit tot nu toe zijn ontdekt. Het nieuws wordt ge meld in het Astrophysical Jour nal Wetenschappers gaan ervan uit dat zich zwarte gaten vor men als sterren en ander mate riaal in het Opnieuw rellen New York new vork «afptiewoordvoerder weet de pro blemen aan „provocateurs die hier niet vandaan komen". Afgelopen dinsdag braken de eerste rellen in de wijk uit. een gevolg van de broeierige sfeer in de wijk sinds de politie vorige week vrijdag een 23-jarige Do minicaan doodschoot. In de wijk Washington Heights in New York zijn gisteravond politiemannen gewond bij een nieuw treffen bewoners en politie agenten. Er werden veertien gearresteerd. Een poli- new york Maandag begint in Madison Square Garden in New York de conventie van de Democratische partij. Daar moeten de kandidaten voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen van november worden aangewezen. Op de vloer van de sporttempel testen technische medewer kers de enorme videowand, waarop de conventiedeelnemers straks de sprekers beter kunnen zien. foto ap Voorzitter Frans parlement wordt verdacht van fraude Kind mag scheiden van ouders parus hans gertsen orlando ap NEW YORK/NAIROBI Rtr-ANP-GPD VN-secretaris-generaal Boutros Ghali stelt een onderzoek in naar een bizar incident met een Russische piloot, die met een toe stel van de Verenigde Naties wapens en geld naar Somalia vervoerde. De piloot heeft met zijn de actie het verblijf van de VN-waarnemers in Somalia in gevaar ge bracht. De Rus haaide met zijn toestel, een An- tonov-30 die is gecharterd door de VN, op 24 juni een Zweeds hulpteam op in Nairobi (Kenya) en bracht het naar de Somalische hoofdstad Muqdisho. Een dag later nam de Kenyaanse politie zijn vliegtuig, dat nog steeds de VN-kentekens droeg, in beslag. De piloot had tonnen Somalische bankbil jetten en wapens in Muqdisho afgeleverd, aldus een zegsman van de VN. Mohamed Farah Aideed, een van de lei ders in de Somalische burgeroorlog, be schuldigt de VN er nu van in het geheim zijn rivaal Ali Mahdi Mohamed met geld te steunen. De VN-waamemers moeten in So malia toezien op een bestand dat vier maanden geleden is gesloten, maar dat da gelijks wordt geschonden. Intussen dreigen tienduizenden Somalië- rs te verhongeren als de voedselhulp niet onmiddellijk wordt verdubbeld. Met die waarschuwing keerde de directeur van het Internationale Rode Kruis, Peter Fuchs, gis teren terug in Nairobi na een reis door So malia. Behalve met de ellende van de bur geroorlog hebben de Somaliërs ook te kam pen met een hongersnood. Die is het gevolg van de droogte in Afrika. „Het is de ergste situatie die ik ooit heb gezien", aldus Fuchs. Sinds vorig jaar no vember de burgeroorlog tussen Aideed en Mahdi Mohamed losbarstte, zijn in Muq disho en omgeving volgens het Rode Kruis 30.000 mensen omgekomen. Ruim 80 procent van de bevolking is on dervoed en dagelijks sterven honderden mensen, vooral kinderen, van de honger. In totaal lijden 4,5 miljoen Somaliërs honger en die situatie kan volgens Fuchs alleen ten goede worden gekeerd als massaal en on middellijk voedsel naar Somalia wordt ge stuurd. Om het hulpprogramma de komende zes maanden te kunnen uitvoeren, is 130 mil joen gulden nodig. Het Rode Kruis zelfheeft al ruim 150 miljoen gulden besteed om de noodlijdende bevolking van Somalia van hulpgoederen te voorzien. De 11-jarige Gregory K. mag een scheiding van zijn ouders aan vragen. Dat heeft een Amerikaanse rechter in de staat Florida gisteren bepaald. Gregory wordt al jaren in pleeggezinnen opge vangen en wil nu worden geadopteerd door een van die gezin nen. Ook al Is de jongen minderjarig, volgens rechter Thomas Kirk heeft hij dezelfde grondwettelijke rechten als een volwasse ne. „Voor zover ik weet is dit de eerste keer in de VS dat zo'n be slissing wordt genomen", aldus de advocaat van Gregory, jerri Blair. Zijn moeder vecht de eis aan, maar vader gaat akkoord. correspondent Henri Emmanuelli, de voorzit ter van het Franse parlement, wordt beschuldigd van fraude. Dat heeft het gezaghebbende Franse dagblad Le Monde gis teravond gemeld. De onthulling is in Frankrijk ingeslagen als een bom. Emma nuelli, in rang de op twee na hoogste functionaris van de Franse staat, zal volgens Le Monde binnenkort formeel in beschuldiging wi loor onderzoeksre gesteld door onderzoeksrechter Renaud van Ruymbeke. Die verricht een grootscheeps onderzoek naar dubieuze partij financieringen. Henri Emmanu elli was van 1988 tot begin dit jaar penningmeester van de So cialistische Partij (PS). De PS heeft, net als andere partijen, jarenlang gebruik gemaakt van twee adviesbureaus om de par tijkas te spekken. Die bureaus maakten een deel van hun r aan de partij. D BLOEMENPAAL Leiders van de Fatah-factie van de PLO en van de fundamenta listische Harnas-beweging zijn gisteren een tijdelijk bestand overeengekomen in het bloedi ge conflict tussen beide groepe ringen in Gaza. De afgelopen week zijn bij confrontaties tus sen Fatah- en Hamas-aanhan- gers een dode en tientallen ge wonden gevallen. Het tijdelijke bestand, alsmede het uitgaans verbod dat door het Israëlische leger is ingesteld in vier vluchte lingenkampen leek effect te hebben. Er deden zich gisteren geen incidenten voor. Het conflict tussen beide groeperingen heeft te maken met het vredesproces. Harnas vindt dat met Israël niet moet worden onderhandeld, terwijl Fatah wel tot overleg bereid is. Volgens de nieuwe Israëlische premier Rabin, die maandag aan de slag gaat, kan er binnen zes tot negen maanden sprake zijn van beperkt Palestijnse zelf bestuur. compleet met verkie zingen. De onlusten van deze week zijn als het ware al vast een gewelddadig voorproefje op de Palestijnse verkiezingsstrijd. De afgelopen dagen zijn aanhangers van de Palestijnse organisaties Fatah en Harnas elkaar in de Gazastrook met bijlen te lijf gegaan. Bij de onlusten is één dode gevallen. foto afp washington henk dam correspondent Senator Albert Gore van Ten nessee is gisteren door de Ame rikaanse Democratische presi dentskandidaat Bill Clinton aangewezen als zijn 'running mate'. Als Clinton in november tot president wordt gekozen, wordt Gore dus vice-president. Maandag begint in New York de partijconventie van de Demo craten, waar Clinton en Gore volgens verwachting de partij- nomiatie in de wacht zullen sle pen. Clintons keus was verrassend omdat 'Al' Gore in vele opzich ten op Clinton lijkt. Hij komt net als Clinton uit een zuidelijke staat. Clinton is 45, Gore 44. Beiden behoren bovendien tot het centrum van de Democrati sche Partij. Dat staat haaks op de politieke traditie. In het ver leden hebben presidentskandi daten vrijwel altijd gezocht naar 'running mates' die hen aanvul den op gebieden als regionale herkomst en leeftijd. Dat uitgangspunt gold bijvoor beeld voor Bush, toen hij vier jaar geleden senator Dan Quay- le als zijn 'running mate' aan wees. Quayle is aanzienlijk jon ger dan Bush en komt uit een ander deel van het land. Maar Clinton zegt dat dit soort traditionele overwegingen voor hem niet telt. Wat bij zijn keus voorop heeft gestaan, aldus Clinton, is dat hij duidelijk wil maken dat nu een nieuwe gene ratie aan de beurt is. „In de hele Amerikaanse geschiedenis heeft elke generatie opnieuw het lei Bill Clinton en Al Gore (rechts). derschap overgedragen aan een nieuwe generatie. Die tijd, de tijd voor een nieuwe generatie leiders, is nu opnieuw aange broken", zo zei hij. Clinton en Gore zeiden gisteren dat de belangrijkste punten van hun verkiezingsprogramma zul len zijn: stimulering van de eco nomie waarbij iedereen vtm die groei zal kunnen profiteren, een schone omgeving en versterking van de positie van het gezin. De keus van Clinton riep in de Democratische Partij verdeelde reacties op. De meeste partij kopstukken zeiden enthousiast te zijn, maar de zwarte dominee Jesse lackson merkte op dat er sprake is van „een beperkte combinatie. Om te kunnen vlie gen heb je twee vleugels nodig, en wat we nu hebben gekregen is één vleugel". De Republikeinen zeiden giste ren al direct dat het duo ge doemd is de verkiezingen te verliezen. Daarbij voerden ze vooral als argument aan, dat Gore te links is om voor grote delen van het Amerikaanse volk acceptabel te zijn. Maar dat was politiek, want Gore staat aller minst bekend als links. Zo was hij een van de weinige Demo cratische senatoren die destijds instemde met het verzoek van president Bush om tegen Irak ten strijde te trekken vanwege de bezetting van Kuwayt. Gore is afkomstig uit een poli tieke familie. Zijn vader was senator, en Gore kwam zelf in 1984, op relatief jeugdige leef tijd, ook in de Senaat Maar al gauw bleek dat zijn ambities hoger reikten, want in 1986 liet Gore weten aan de presidents verkiezingen van 1988 te zullen meedoen. Hij verloor bij de voorverkiezingen echter van Michael Dukakis, vooral door tactische blunders. Velen hadden verwacht dat Go re ook weer aan de presidents verkiezingen van dit jaar zou meedoen, maar in de vroege herfst van vorig jaar zei hij dat niet te zullen doen. Hij voerde als argument aan, dat hij meer tijd aan zijn gezin wilde beste den. maar in werkelijkheid had hij, zoals veel vooraanstaande Democraten, berekend dat de op de top van zijn populariteit staande Bush niet te kloppen zou zijn. Gore heeft in de Senaat zijn sporen verdiend op het gebied van het milieu en buitenlandse zaken, terreinen waarop Clinton zwak wordt geacht. Dankzij Go re heeft Clinton nu bovendien een betere mogelijkheid om in het zuiden van het land stem men te winnen. De zuidelijke staten, van origine Democra tisch, hebben bij presidentsver kiezingen sinds 1976 overwe gend Republikeins gestemd, en het is voor Clinton vitaal dat hij die stemmen terugwint. Net als Clinton is Gore ge trouwd met een vrouw die ge wend is zelf een rol te spelen in het politieke bedrijf I ipper k> re kwam een aantal jaren gele den uitgebreid in het nieuws, toen ze erin slaagde platen maatschappijen te dwingen waarschuwingen op hun pro- dukten te plaatsen tegen de pornografische inhoud van sommige hardrock-lied jes.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7