ANDERS NOG IETS? Meeste artsen geven patiënten nep-pillen Velen vinden Bijlmer-getto prettig Binnenland Frico schrapt 416 banen Man mag advocate niet meer lastig vallen Wet aanpassen om komst van 'schijnkinderen' te stoppen Cel geëist voor handel in explosieven Grasshoppers bereiden zich voor Gezinshereniging alleen bij voldoende inkomen Schieten op suffe varkens VRIJDAG 10JUU1992 n Nederlands Persbure. CPD Gemeenschap pe!i|ke Persdiens De Fiat Tipo Skyline (v.a. f 27.350,-) laat werkelijk niets te En het mooiste is: u betaalt hiervoor slechts f 800,- in plaats wensen over. Want zoals u ziet is hij, naast een ruim interieur van f 4.800,-. Kom dus snel een proefrit maken. Anders moet en veel comfort, voorzien van alle denkbare accessoires. u alsnog op zoek naar iets anders. 0ct1u Eur"F?s'wcF,lt d"ler 06"0998880 ÉÉN BROK TEMPERAMENT Bij zuivelcoöperatie Friesland Frico Domo verdwijnen 416 van de 1.210 banen in de kaasdivi sie. Volgens de directie valt daarbij niet te ontkomen aan gedwongen ontslagen. Daarmee kiest het concern voor een bot sing met de vakbonden. De Voedingsbond FNV heeft woedend gereageerd. Woord voerster Wendy Young: „Dit is dè krijgen. Gedwongen ontslagen zijn hier niet aan de orde, vin denwij". Friesland Frico Domo haalt met kaasproduktie te weinig rendement. Daarom wil de di rectie deze terugbrengen van 120.000 naar 100.000 ton per jaar, dat wil zeggen van 25 naar 20 procent van de totale Neder landse kaasproduktie. Rechtbank wijst schadevergoeding toe De Amsterdammer Rogier Rümke, die zegt een onderzoek te doen naar satanische sekten, mag de advocate mr. G. van Driem niet meer lastig vallen. Dat heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B. As- scher gisteren bepaald. Hij wees de advocate een schadevergoe ding van 10.000 gulden toe. Rümke bespioneerde de als feministisch bekend staande advocate en beweerde dat ze betrokken zou zijn bij satani sche sekten. De man is de ex- vriend van een cliënte van Van Driem. Die cliënte zou volgens de man gebukt gaan onder de invloed van een satanische sek te. Daarom zegt hij de sekte te onderzoeken. Zo bespioneerde hij de advocate en haar familie thuis in Amsterdam en bij hun weekendhuisje in Markelo. Hij haalde bovendien teke ningen van het jongste kind van Van Driem uit de vuilnisbak, werkte die bij en liet de teke ning zien aan deskundigen op het gebied van Meervoudige Persoonlijkheidsstoornis (MPS). Die zouden volgens Rümke niet hebben uitgesloten dat het kind slachtoffer is van satanisch mis bruik. Dat gaf hij door aan de pers. Als smartegeld wil Van Driem 25.000 gulden in een zogeheten bodemprocedure eisen. De toe gewezen 10.000 gulden zijn daarop een voorschot. Twee gewonden bij schietpartij A'dam Amsterdam Bij een schietpartij op de Rozengracht in Amster dam zijn gisteren tweè personen gewond geraakt. De politie wil de een auto tot stoppen dwingen, waarin vier mannen zaten die een aantal bedreigingen op hun kerfstok zouden hebben. Toen een van de agenten op de auto afliep, werd daaruit plotseling geschoten. De agent raakte aan zijn hand gewond. Een arresta tieteam opende het vuur en verwondde een van de verdachten. Het gaat om een Amsterdammer, een Rotterdammer en twee mannen van wie de woon- of verblijfplaats onbekend is. De auto raakte bij de schietpartij zwaar beschadigd (zie foto). Elf arrestaties wegens schijnrelatie enkhuizen. De politie van Enkhuizen en Alkmaar heeft elf men sen aangehouden op verdenking van het aangaan van schijnre laties met illegale buitenlanders. De hoofdverdachten, twee Ne derlandse bemiddelaars uit Leusden, worden nog verhoord. De anderen zijn vrij gelaten. Zij worden vervolgd wegens oplichting. Volgens de politie moesten de illegalen tussen de 30.000 en 50.000 gulden betalen voor de bemiddeling. Hoge straf geëist voor vechten Buldog Amsterdam De officier van jusititie bij de Amsterdamse recht bank, mr. J. Wortel, eiste gisteren tegen twqe uitsmijters van café De Buldog aan het Leidseplein gevangenisstraffen geëist van respectievelijk een jaar en zes maanden voor het meedoen aan een vechtpartij. Daarbij raakte een man verlamd. Vorig jaar juli probeerden de twee uitsmijters hem uit de bar te zetten omdat hij lastig was. Daarbij werd het slachtoffer mishandeld en viel uit een openstaand raam. Gemiddeld 14 van 1.000 patiënten krijgt 'fopmedicijnVeel Dominicaanse 'kinderenkomen in prostitutie Ruim zestig procent van de huisartsen schrijft placebo's (niet werkzame middelen) voor. Het aantal patiënten dat een placebo krijgt, loopt per huisarts uiteen van nul tot vijftien procent van alle ingeschreven patiënten. Het ge middelde is tamelijk laag: 14 per 1.000 ingeschreven pa tiënten. geveer de helft vindt het „een vaak adequate handelwijze" en/of „een noodzakelijk kwaad". Huisartsen die relatief vaak placebo's voorschrijven, heb ben een eenmanspraktijk, een smal takenpakket en weinig in breng bij de behandeling van hun patiënten door specialis ten. Bovendien schatten ze dat een erg hoog percentage pa tiënten van de dokter een re ceptje verwacht. Volgens de on- derzoekers werken de huisart- Dat concluderen L. Peters en T. van der Kooij van het Neder lands instituut voor onderzoek van de eerstelijnsgezondheids zorg (Nivel) in het artsenblad Medisch Contact. Ze hebben een enquête gehouden waaraan 156 huisartsen meewerkten. Slechts achttien procent van de ondervraagden was het (vol ledig) eens met de stelling dat het voorschrijven van placebo's nooit door de beugel kan. On sen die nooit een placebo ge ven, vaak in een groepspraktijk of gezondheidscentrum en zijn het vaker vrouwen. De onderzoekers noemen het uniek dat placebo's worden ver goed. Ze staan ook in de hand leiding van de Ziekenfondsraad. Volgens de onderzoekers is daartegen nooit geprotesteerd. De onderzoekers zijn er nog niet uit of het voorschrijven van placebo's moet worden bestem peld als een vorm van „onte recht gelegitimeerde kwakzalve rij" of juist als „een onderdeel van geneeskunst". Ze veronderstellen dat het voorschrijven van placebo's al leen gebeurt in (veel voorko- De Rotterdamse officier van jus- mende) situaties, waarin geen titie mr. B. Hendriks heeft giste- diagnose kan worden gesteld of ren gevangenisstraffen van i Het ministerie van justitie wil de Wet op het Nederlanders chap aanpassen om de komst van 'schijnkinderen' tegen te gaan. Nu krijgen buitenlandse kinderen die in het buitenland door een Nederlandse vader worden erkend, automatisch de Nederlandse nationaliteit. Daar wil het ministerie een stokje voor steken. In de nieuwe wet komt de be paling dat de vader moet bewij zen dat hij het door hem erken de kind drie jaar heeft verzorgd. Pas dan heeft het kind recht op een Nederlands paspoort. Het ministerie wil de wet aan passen. omdat er met name uit de Dominicaanse Republiek 'schijnkinderen' naar Neder land komen die hier als prosti- tutées gaan werken. Per jaar worden hier 1.000 buitenlandse kinderen door Nederlanders als hun wettig kind geregistreerd, terwijl niet altijd duidelijk is of zij echt de vader zijn. In de Do- Republiek kunnen kinderen zelfs twintig jaar na hun geboorte worden erkend, terwijl dat in Nederland uiterlijk drie dagen na de geboorte moet gebeuren. De Nederlandse consul-gene raal in de Dominicaanse Repu bliek. Adriaanse, deed gisteren een dringend beroep op de Ne derlandse regering om de richt lijnen voor het erkennen van kinderen te verscherpen. De VVD heeft inmiddels om ophel dering gevraagd. i 'rationele' therapie anderhalf jaar geëist tegen drie mannen die in april heb- ben geprobeerd 56 kilo explo sieven te verhandelen. De transactie, die op 3 april in een wegrestaurant bij Reeuwijk zou plaatsvinden, werd verij deld. Naar aanleiding van een tip had de politie een pseudo- koper ingeschakeld. Volgens een deskundige van het gerech telijk laboratorium was de buit groot genoeg om een flink ge bouw op te blazen. De explosieven kwamen uit het voormalige Joegoslavië. Een 31-jarige Bosniër kreeg het daar aangeboden van twee Kroati sche gardisten. In de Maasstad kwam hij via via in contact met een 42-jarige Rotterdammer en een 37-jarige Zoetermeerder. Zij zeiden de explosieven te kun nen verkopen en dus haalde de Bosniër het spul naar Neder land. Hier sloeg hij de explosie ve handel op in de kelderbox van zijn flat in Rotterdam. Tegen de 42-jarige Rotter dammer. die volgens de officier als het brein moet worden be schouwd, eiste mr. Hendriks 24 maanden cel. waarvan zes voor waardelijk. De man ontkende elke betrokkenheid. De Zoeter meerder hoorde 18 maanden voorwaardelijk ei- Tegen de Bosniër eiste de of ficier een jaar onvoorwaardelijk, omdat hij vond dat de man door de anderen was uitgelokt. De Bosniër, die zei zich niet be wust te zijn geweest van het ge vaar van het handeltje, had het geld willen gebruiken om zijn familie te laten verhuizen naar een plaats die niet door de oor log werd bedreigd. Hij vertelde dat zijn hele familie inmiddels is uitgemoord. Uitspraak 23 juli. utrecht gpd Chirurgen hebben weinig mo gelijkheden om praktijkervaring voor oorlogssituaties op te doen in de behandeling van schot wonden bij levende wezens. Daarom moeten zij kunnen oe fenen op verdoofde maar leven de varkens. Dat vindt kolonel arts en anaesthesist Van den Bogert van het Militair Hospi taal in Utrecht. Van den Bogert heeft twee maanden geleden met collega's zo'n praktijkoefening in Noor wegen gedaan. Volgens hem voelen de dieren door de verdo ving niets van de schoten met verschillende soorten munitie. De Nederlandse Krijgsmacht vindt het niet nodig. Volgens W. Alkema van Legervoorlichting heeft Defensie juist gekozen voor een oefening in NAVO-ver- band om het aantal proeven en proefdieren tot een minimum te beperken. Aan de westkant van metrosta- i Ganzenhoef zwaaien over e jaar de sloopkogels. De tien verdiepingen hoge flats Ge- stein en Geinwijk gaan plat. Het Amsterdamse stadsbestuur probeert daarmee de gettovor ming in de Bijlmer te stoppen. Toch is lang niet iedereen onge lukkig in het 'getto'. Eenmaal voorbij de kerker achtige overkluizingen naast de metrolijn en voorbij de drugs dealers en de pitbulls voor toko Kai Hing, baadt het plein voor het bijna failliete winkelcen trum Ganzenhoef in een sub tropische zon. Groepjes mensen zitten vrolijk pratend onder diepgroene bomen en slenteren door het gras. Tegen de achter grond van de flat Gerenstein houdt een oude Hindoestaan zijn blok schaafijs met moeite koud onder een plastic vuilnis zak. Zo'n plaatje moet het raadslid Roel van Duijn voor ogen hebben gehad toen hij de Bijlmer tot verbijstering van de gemeenteraad „een echte va kantiebestemming" noemde. Twee jaar geleden had Van Duijn nog een vurig pleidooi gehouden om „die milieuvijan- dige betonbouw" op grote schaal te slopen. Inzichten kun nen dus veranderen. Zoals bij de andere partijen het besef groeide dat de sussen-en-toe- dekken-politiek een flater was die zich tegen hen keerde. Driekwart van de bewoners van de fiats Gerenstein en Gein wijk is van allochtone herkomst. Het percentage werklozen in de Bijlmer staat op 30. aan de be woners van de hoogbouw wordt per jaar 120 miljoen aan bij standsuitkeringen uitgekeerd. In de flat Geinwijk heeft 80 pro- t een bijstandsuitkering, in mnm Clyde Ried: „In het begin huilde ik van angst, terugkomen na de sloop". Gerenstein 48. Bij de exploitatie van de flats moet per woning duizend gulden per jaar worden bijgepast. „Gebruik dat geld maar om werkgelegenheid en een kansrijker woonmilieu te scheppen", zei de D66-raads- fractie. Even voorbij het Ganzenhoef plein is de zon er nog steeds, maar het 'vakantie'-plaatje niet meer. Een betonnen trapje mondt uit in een gigantische parkeergarage met maar een handvol oude auto's. Waaivuil ligt hoog opgetast achter hek werk, tientallen halfopen vuil niszakken liggen in de zomer hitte te stinken: de openingen van de betonnen vuilcontainers zijn te klein om de zakken er door te duwen. En geen beheer der heeft er kennelijk ooit aan gedacht die gaten eens wat gro ter te maken. Een uitgeteerde vtouw loopt onvast met een bierfles in de hand door de hoog opgeschoten begroeing, een junkie slaapt op een bank. Het heeft nooit wat wilen worden, in dat stedelijke para dijs dat de architecten op de te kentafels schiepen. „Maar de woningen zijn hier groter dan ik in de stad zou kunnen krijgen en er- is veel meer rust", zegt een bewoonster van Geinwijk. Ze is tegen sloop: „Ik woon hier zeventien jaar. Ik zie de mooie kanten van de Bijlmer." „Ik ben bang dat ze dit plan gebruiken om ons Surinamers uit elkaar te jagen. Waar moe ten we dan naar toe?", zegt Cly de Ried, bewoner van Geren stein en voorzitter van het jon gerencentrum Hemel en Aarde in de flat. In de hoogbouw wo nen duizenden Surinamers. die een even hechte als fragiele ge meenschap vormen, waarin de een de ander diensten bewijst, handelswaar verkoopt, feesten organiseert. Meer dan de helft van de bewoners van Geren stein is van Surinaams/Antilli- aanse afkomst. „Ik sta met In diase, Ghanese en Surinaamse kunst en gebruiksartikelen op de markten in de Bijlmer. Al die nationaliteiten hier: geweldig. Ik zie mezelf niet met sokken op de Albert Cuijp staan". „De overheid creëert die wan toestanden zelf. De junks wor den hier welbewust met me- thadonbussen naartoe gehaald. En het straathoekwerk op Gan zenhoef regelt hun uitkeringen. Vhid je het gek dat ze dan blij ven rondhangen. Maar het zegt toch niks over de flat Geren stein?" Ried: „Ik kwam in 1975 als tienjarig jongetje uit Paramari bo naar de Bijlmer. Toen mijn broer en ik voor het eerst in de lift stond, huilden we van angst. Maar we hebben hier gedaan wat we konden doen. Ik heb mijn vrienden, mijn klanten hier, woon met mijn vrouw en drie kinderen in een comforta bel appartement. De gedachte achter het plan van de gemeen te vind ik positief. Als ze andere mensen hierheen willen halen oké, maar ik wil hier ook graag terugkomen. Ze kunnen met hun redenering wel de hele Bijl mer slopen". Dat is precies wat het stads bestuur wil, maar kalm aan. Eerst maar eens beginnen met Gerenstein en Geinwijk. Dat kost de gemente al 305 miljoen gulden. En de financiële onder bouwing is wankel. De verant woordelijke wethouder Genet (PvdA) rekent op 168 miljoen uit het entraal l onds vooi Volkshuisvesting, „omdat de Bijlmer een nationale proble matiek is". Maar Genet heeft tot nog toe in Den Haag nul op r quest gekregen. mand ten minste vijf jaar legaal in Nederland woont, voordat hij of zij een partner uit het buiten land kan laten overkomen. Kinderen tot 16 jaar mogen wel gewoon uit het buitenland overkomen, vindt de minister. Dat bevordert de kans op inte gratie. Momenteel ligt die grens op 18 jaar. Het kabinet worstelt bij het opstellen van de begroting voor 1993 met een tekort van 217 miljoen gulden dit jaar en 435 miljoen volgend jaar op de post 'asielzoekers'. Van de 60.000 migranten die jaarlijks Neder land binnenkomen, komen er 40.000 in het kader van gezins hereniging en gezinsvorming. Overigens is bijna de helft van de aanvragers Nederlander. den van Oss. Na het optreden in Brabant gaan de Grasshoppers nog naar diverse luchtvaart- In een nog geheime brief aan de ministerraad stelt minister Hirsch Ballin voor dat allochto nen hun familie alleen naar Ne derland mogen laten komen, als ze een vast inkomen hebben. Daarmee schaart de minister van justitie zich achter de stren gere voorwaarden die CDA- fractieleider Brinkman onlangs opperde. De minister wil zo de jaarlijk se toeloop van ongeveer 40.000 migranten in het kader van ge zinsvorming en -hereniging in dammen. Door te eisen dat de aanvragers een vast inkomen hebben, hoopt hij het beroep op uitkeringen te beperken. shows elders in Europa, foto anp paul stolk Ook wil Hirsch Ballin dat nistelrode» De grondploeg kan even een Dit stuntteam van de Koninklijke Luchtmacht krantje lezen zodra de vliegers van de bereidt zich momenteel voor op de luchtvaart- Grasshoppers het luchtruim hebben gekozen. show van zondag in Nistelrode, even ten zui-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3