Rusland komt er ook zonder G-7 Aan de oever van 'Rubicon' Feiten &Meningen Hirsch Ballin heeft tijd nodig Sint-Maarten i houdgreep Amerikanen pleiten voor gestroomlijnde G-7 top VRIJDAG 10 JUL11992 André Gerrits (Oost-Europa Instituut): 'Jeltsin teleurgesteld' Mooie woorden en goede bedoelingen, daar koop je niet veel voor. Toch is dat zo'n beetje het enige dat de G-7, de zeven belangrijkste industrielanden, op dit moment bereid zijn te ge ven aan Rusland en de an dere lidstaten van het Ge menebest van Onafhanke lijke Staten (GOS). AMSTERDAM JANINE BOSMA De Russische president Boris Jeltsin kreeg woensdag in Mün- chen bijna niets gedaan. Zijn positie in eigen land zal er.ech ter niet door in gevaar komen, gelooft historicus André Gerrits van het Oost-Europa Instituut van de Universiteit van Amster dam. „De gewone man kan het allemaal niet schelen en de con servatieven in het parlement zullen de reis hoogstens aan grijpen als stok om de hond eens flink mee te slaan." Gerrits zit op de bank in zijn Amsterdamse woning. Rusland is nabij in de vorm van een pluche beer op een stoel voor het raam (de beer is het sym bool van Rusland, red.). „Ach", zegt Gerrits, „het is bij dit soort circussen als de G-7 toch altijd een hoop gedoe om niets. Er zijn altijd enorme verwachtin gen die nooit worden waarge maakt. Dat was vorig jaar in London ook zo toen (ex-Sovjet- president) Gorbatsjovop be zoek mocht komen." Ongewoon charmant Jeltsin verliet München woens dagavond met de belofte van de G-7 om de schuldenlast voorlo pig met 2,5 miljard dollar (4,2 miljard gulden) te verlichten en geld te steken in de verouderde kerncentrales van Russische makelij. Bovendien had de Rus sische president 4,5 miljard dol lar aan toezeggingen, bovenop toegezegde kredieten van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank, op zak. Die 4,5 miljard zijn niet meer* dan een druppel op de gloeien de plaat, terwijl de steun boven dien afhankelijk is gemaakt van zware eisen zoals een versneld privatiseringsprogramma. „Meer had ik niet verwacht en minder had ik niet geaccep teerd", was Jeltsin simpele reac tie. Ongebruikelijk diplomatiek, zegt Gerrits. „Hij was ongewoon charmant." De historicus klinkt oprecht verbaasd. „Maar ja, wie weet wat er allemaal is gezegd achter de schermen." Harde woorden kunnen best zijn gevallen. De VS en Groot- Brittannië wilden Jeltsin im mers meer tegemoet komen, maar zwichtten uiteindelijk Strijdvaardig zat minister Hirsch Ballin gisteren achter de tafel om het allemaal uit te leg gen. Hij zal de corrupte be stuurders van Sint-Maarten eens even tot de orde roepen. Ze mogen nog net de postzegels kopen om hun besluiten naar Curasao te sturen, maar daar houdt het wel mee op. Al jaren is het een bestuurlijke, financiële en economische cha os op het Bovenwindse eiland. Terwijl het zich tot toeristenpa radijs ontwikkelde, zijn het overheidsapparaat, de voorzie ningen en de infrastructuur daarbij ver achtergebleven. Er heersen maffia-achtige praktij ken. Achtereenvolgende regeringen en parlementen hebben daar over hun bezorgdheid uitge sproken. Hirsch Ballin komt de eer toe nu eindelijk maatregelen te nemen om aan al die ellende een einde te maken. „Het ver der voortduren van de situatie op Sint-Maarten zou het belang van het Koninkrijk als geheel aantasten", zei hij. Dat klopt. Het eiland telt offi cieel bijna 30.000 inwoners, maar met alle illegalen erbij zijn het er waarschijnlijk twee keer zo veel. Het eilandje bouwde een tekort op van ruim honderd miljoen gulden. Het Koninkrijk der Nederlanden loopt het risi co daarmee opgezadeld te wor den. De minister is het nu zat. Met medewerking van de Antilliaan se regering van premier Liberia- Peters, heeft de ministerraad besloten tot stevig ingrijpen. De gezaghebber (burgemeester) van Sint-Maarten krijgt ver gaande bevoegdheden om het bestuur te reorganiseren. Het is echter de vraag of de nu aangekondigde maatregelen ge noeg zijn. Nederland kan het ei landbestuur wel eén tijdje in de houdgreep houden, maar daar mee wordt er nog geen deugde lijk functionerende politieke cultuur gecreëerd. Op termijn zal Sint-Maarten het immers zelf moeten doen. De politiek wordt nu nog gedomineerd door de ongekroonde koning van Sint-Maarten, Claude Wathey. Van democratische verhoudingen, waarbij bestuur- De Russische leider Jeltsin (tweede van rechts) gedroeg zich tijdens zijn onderonsje met zijn westerse collega's mant", aldus Gerrits. foto Rtr voor protesten van Japan. De Japanse premier Miyazawa liet zich zelfs ontvallen dat Rusland genoeg rijkdom en kennis heeft om het zonder hulp te rooien. Gerrits schampert. „Wat een onzin. Er is rijkdom, ja (bijvoor beeld olie, red.), maar die wordt nu nog verspild. Er is geld voor nodig om die rijkdom reëel te maken. En kennis? Waar moe ten ze die vandaan halen? Zeker van die paar honderd econo men en Russen die eens per jaar over de grenzen kijken. Compu tertechnologie, telecommunica tie... Ze lopen gewoon vreselijk achter." Sputterend vehikel Gerrits gelooft best dat Jeltsin teleurgesteld is. „Russische po litici denken vanouds dat ze met buitenlands kapitaal poli tieke problemen kunnen oplos sen. Het spreekt dus voor zich dat Jeltsin zoveel geld als moge lijk trachtte binnen te halen." „Maar hoeveel geld het Westen ook geeft, het zal nooit door slaggevend zijn voor het succes van Rusland. Het helpt wel, il could make a difference zoals de Engelsen zeggen. Maar dat is natuurlijk heel iets anders dan van doorslaggevend belang zijn." Buitenlands kapitaal is in ieder geval nodig om het sputterende economisch vehikel van Rus land en het GOS op gang te krij gen. Aan nieuwe kredieten stelt het Westen echter opnieuw har de voorwaarden. Zo eist het IMF dat er nog voor het einde van dit jaar „een begin wordt gemaakt" met de privatisering van de collectieve boerderijen (kolchozen en sovchozen). „Dat is weer typisch zo'n voor beeld van westers denken", zegt Gerrits. „De privatisering van de landbouw is economisch gezien een belangrijke stap, maar van een hoop boeren is bijvoorbeeld bekend dat ze liever deel blijven uitmaken van een kolchoz in plaats van zich te storten in het onzeker avontuur van een eigen bedrijf. Ze verdienen nu niet veel, maar hoeven ook niet hard te werken en dat biedt toch ook een bepaalde zekerheid. Het Westen hamert slechts op het economische belang van deze stap en gaat voorbij aan de vraag of het sociaal mogelijk of zelfs wenselijk is." Shock-therapie Toch is Gerrits wel voorstander van snelle hervormingen, de zo genoemde 'shock-therapie', die door de Russische premier Gai dar aan het IMF is beloofd. „Er is volgens mij geen ander alter natief. Het bureaucratisch bouwwerk van de communisten moet worden afgebroken. Dat is hoe dan ook pijnlijk, dus je kunt het beste snel en radicaal te werk gaan." Vooral de investeringen van het westerse bedrijfsleven zullen in München „buitengewoon char- volgens Gerrits de komende ja ren van belang zijn. De invloed van buitenlandse overheden ziet hij het liefst tot een mini mum beperkt. „Het gaat erom de economie te 'ontstaten' en dan moet je de politieke invloe den natuurlijk tot een mini mum beperken." De historicus gelooft in ieder geval dat Rusland er uiteindelijk bovenop komt. „Over zes a ze ven jaar zijn ze aardig op weg. Dan hebben ze een hogere le vensstandaard, zal de staatssec- tor ten dele zijn ontmanteld en zullen buitenlandse contacten redelijk vanzelfsprekend zijn. Toen ik dit voorjaar in Moskou was ik ga elk jaar voelde ik op straat een nieuw elan, dyna miek. Die allesverstikkende somberheid die wij zo graag aan Rusland verbinden, die is er DEN HAAG GPD De Koninkrijksregering komt met vergaande maatregelen te gen bestuurlijke wantoestanden op het Antilliaanse eiland Sint- Maarten. Minister Hirsch Ballin (Antilliaanse zaken) sprak giste ren over een 'staatsrechtelijke houdgreep'. Het bestuurscollege van Sint- Maarten moet in het vervolg al le besluiten waarbij meer dan 25.000 gulden in het geding is, voorleggen aan de gouverneur van de Nederlandse Antillen. Deze zal de besluiten in samen- werking met Hirsch Ballin be oordelen. De Rijksministerraad (het Ne derlandse kabinet plus de ge volmachtigd ministers van de Antillen en Aruba) vinden de toestand op Sint-Maarten in strijd met het belang van het Koninkrijk. Er heerst financieel wanbeheer, het bestuur hangt van vriendjespolitiek aan elkaar, er zijn grote tekorten en er wordt geen verantwoording af gelegd door het bestuur. Daar naast tiert de (drugs) criminali teit welig. ders verantwoording afleggen aan een gekozen volksvertegen woordiging, is al decennia lang geen sprake. Om die weer op te bouwen is veel meer nodig dan de ingreep waartoe nu is besloten. Daar voor zijn ook 'positieve maatre gelen' nodig, zoals Hirsch Ballin het noemde. Het zal echter nog een probleem zijn om die te be denken. Het ziet er dan ook naar uit dat Hirsch Ballin de houdgreep veel langer zal moe ten volhouden dan gebruikelijk in een gemiddelde judowed strijd. Daar komt bij dat het econo misch tij op Sint-Maarten niet erg gunstig is. De enige bron van inkomsten, het toerisme, liep de afgelopen twee jaar drastisch terug. Zowel door in terne factoren (toeristen zijn de rommeligheid en criminaliteit zat) als externe (de recessie in de VS en de Golfoorlog). Veel nieuwe hotelkamers staan hier door leeg. Bovendien heeft het eiland rela tief weinig baat bij de miljoen mensen die per jaar per vlieg tuig of cruiseschip arriveren. De bestuurders zijn namelijk jaren lang 'vergeten' belastingen te innen. Nu die heffingen er wel moeten komen, gaan onderne mers dwarsliggen omdat ze we zen dat het economisch herstel daarvan schade lijdt. Flet kan nog wel jaren duren voordat de situatie op Sint- Maarten weer een beetje nor maal wordt. Hirsch Ballin zal dus nog wel een kabinetsperio de nodig hebben om de vruch ten van zijn werk te kunnen plukken. MÜNCHEN PETER TORDAY ANNIKA SAVILL THE INDEPENDENT De Amerikaanse president Bush twijfelt eraan o de jaarlijke top van de leiders van de zeven rijk ste geïndustrialiseerde democratieën nog wel door moeten gaan. Bij de afronding van de eco nomische wereldtop in München heeft George Bush volgens vooraanstaande Amerikaanse functionarissen gesuggereerd dat de G-7 zou moeten overwegen een bijeenkomst over te slaan. Zo zou tijd worden geschapen om de sa menstelling van de topbijeenkomsten te over denken, waardoor zij effectiever kunnen wor den. Flet standpunt van Washington viel samen met de binnenskamers onder ministers en diploma ten heersende mening dat de bestaande samen stelling niet meer bruikbaar is. Gelijkluidende twijfels werden in het openbaar geuit door Brian Mulroney van Canada en John Major van Groot-Brittannië. Volgens het afsluitende communiqué komt de groep volgend jaar bijeen in Japan. Maar vol gens een hoge medewerker van het Amerikaan se ministerie van financiën heeft Bush elke keer dat hij een conferentie bijwoonde zin en de toe komst van G-7 bijeenkomsten ter discussie ge- steld. „Het houdt hem erg bezig. Hij heeft zelfs voor gesteld een jaar over te slaan. Binnenskamers heeft hij gesuggereerd dat we dat hadden moe ten doen toen het onze beurt was." De VS wa ren twee jaar geleden voor het laatst gastland van de G-7 top. Mulroney, gevraagd naar de toekomst van de economische wereldtop, was cynischer. „Wat we kunnen doen, gegeven de omvang van de economieën, is het instellen van een Groep van Eén. We kunnen Bush van jaar tot jaar laten rondtrekken, hem in een kamer zetten zodat hij drie dagen kan mediteren en ons dan vertellen wat hij denkt." De Canadese premier voegde daaraan toe: „De omvang van de Amerikaanse economie is zoda nig dat alles daarbij in het niet valt, inclusief de Japanners, de Duitsers, de Fransen en iedereen. Dus kun je altijd een Groep van Eén instellen." De Britse zienswijze was diplomatieker, maar niet minder kritisch. Volgens een vooraan staand Brits functionaris vindt Major dat er te veel internationale bijeenkomsten zijn en on voldoende internationale discussie. Gedurende de hele top hebben ministers ge jammerd over het gebrek aan spontaniteit die de 18 jaar oude instelling steeds meer karakteri seert. Zij herinnerden aan de effectiviteit van de vroegere 'gesprekken bij het haardvuur' die we reldleiders tijdens de eerste bijeenkomsten had den. Ieder jaar verklaart de toekomstige gast heer dat zijn top informeel en effectief zal zijn. Kanselier Kohl van Duitsland was daarop geen uitzondering. „Kohl zei dat het dit jaar anders zou zijn", zegt een hooggeplaatste Europese di plomaat, „Maar het is niet zo anders geweest." Het verloop lijkt te worden gesaboteerd door de voorbereidingen. Die beginnen meer dan een half jaar voor de top, ongekend in de context van regelmatige internationale bijeenkomsten. „Denk eraan dat het ontwerpcommuniqué voor deze top in januari door de sherpa's (de functio narissen die de top voorbereiden) is voorbe reid", zegt een diplomaat van G-7. Steeds meer gaan er onder functionarissen stemmen op om deze voorbereidende bespre kingen te schrappen. Een eerste belangrijke ver betering zou zijn om het aantal 'sous-sherpa's' te verminderen de vertegenwoordigers van ministers van buitenlandse zaken en van finan ciën die de leiders naar de top begeleiden. Maar dat zal moeilijk zijn. De openhartigste mening hier was dat de top een raison d 'etre was voor een enorm ambtenarenkorps, dat nu niet kan worden weggehaald. Het is niet waarschijnlijk dat de top volgend jaar meer gestroomlijnd zal zijn. Of zoals een functionaris zegt: „Als de Ja panners iets doen, willen ze het groots doen." VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Een regelrechte nachtmerrie. Dat was tot nu toe het idee van militaire aanwezigheid op het slagveld in het voormalige Joe goslavië voor de ministers van buitenlandse zaken van de wes terse landen. Het vooruitzicht te worden meegesleept in de bloe dige en onoverzichtelijke burge roorlog op de Balkan weerhield hen ervan daadwerkelijk tussen beide te komen. Maar het inter nationale tij is aan het keren. Op de vergadering van de Con ferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) in Helsinki is vanmorgen beslo ten desnoods met geweld de VN-hulpkonvooien naar Saraje vo te beschermen. Een kruiser en een amfibisch vaartuig van de Amerikaanse Zesde vloot stomen weer op naar de Adria- tische Zee, terwijl ook de West- europese Unie (WEU) vanmor gen besloot een vlooteenheid op weg stuurt om met een ma rineblokkade de naleving van de sancties tegen Servië in de gaten te houden. Frankrijk kon digde gisteren aan 13 gevechts helikopters én 700 man troepen naar Sarajevo te sturen „om deel te nemen aan de bescher ming van de Bosnische hoofd stad". Na een jaar machteloos toezien tekent zich een door braak af. De verrassende reis die de Fran se president Francois Mitter rand twee weken geleden na af loop van de EG-top maakte naar de belegerde Bosnische hoofdstad, heeft duidelijk een stroomversnelling teweeg ge bracht. Mitterrand was het dra len van de EG beu, zeker nadat de tot dan toe afzijdig gebleven Amerikanen Europa hadden opgeroepen harder op te treden in het Balkanconflict. Tegen alle verwachtingen in doorbrak Mit- terrands persoonlijke actie de blokkade rond de luchthaven van Sarajevo. De VN-troepen die sindsdien deze levensader voor de bevol king openhouden, staan echter voor een bijkans onmogelijke taak. Hun konvooien worden nauwelijks met rust gelaten, en de behoefte aan hulp is vele malen groter dan waarin de luchtbrug kan voorzien. De lei ders van de zeven rijkste indus trielanden spraken daarom de ze week in München af dat nieuwe konvooien desnoods onder militaire bescherming worden geplaatst om ze te doen slagen. Mitterrand en de Amerikaanse president George Bush lijken vastbesloten de CVSE-vergade- ring in Helsinki daarvoor aan te grijpea. De CVSE, 15 jaar gele den in netzelfde Helsinki ge sticht als onderhandelingsplat form tussen Oost en West, leek zich de afgelopen jaren meer te ontwikkelen tot één van die vele deftige clubs waar ministers en regeringsleiders de toestand in de wereld bespreken zonder er veel aan te kunnen veranderen. Dat imago van praatclub kan vandaag in Helsinki definitief Terwijl er marineschepen opstomen naar de Adriatische zee om de VN-santies tegen Servië en Montenegro kracht bij te zetten, houdt een Canadese militair de wacht op het vliegveld van de Bosnische hoofdstad Sara- over verdergaande actie in het voormalige Joegoslavië is ook van belang met het oog op de andere brandhaarden in Oost- Europa. Bij het bepalen van het soort militaire actie staan Europa en Amerika voor een beslissende keus. Niemand weet immers of er een makkelijke weg terug is wanneer eenmaal militairen naar de hel van Sarajevo zijn gestuurd. Veel hangt daarbij af van de reikwijdte van de actie. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Claes zei giste ren dat de vloot van VS en WEU schepen die de sancties tegen Servië en Mentenegro overtre den niet mogen enteren: „Het mandaat zou observatie toela ten, geen interventie". Zelfs een complete marine blokkade kan nog als een rela tief beperkte actie worden ge zien. Riskanter is al het verdedi gen van het vliegveld van Sara jevo e foto epa r het uitroken van het Bosnische wespennest een gro- i corridor naar de tere legermacht nodig is. stad. De VN heeft daarvoor a Frankrijk, Egypte en Oekraïne 1500 man gevraagd. Frankrijk heeft daar inmiddels 700 man voor toegezegd, die zich ge steund zullen weten door 13 ge vechtshelikopters. Een nog uit gebreider scenario ontvouwt zich wanneer wordt gedacht aan een hulpcorridor over land, van de Kroatische havenstad Split naar Sarajevo. Voorlopig denkt niemand meer aan een grootscheepse inter ventie in Bosnië-Hercegovina. Een jaar geleden, toen de oorlog in Kroatië op z'n hoogtepunt was, kreeg minister Van den Broek al nauwelijks steun voor zijn voorstel voor het zenden van een vredesmacht van tus sen de 5.000 en 30.000 man. Niemand twijfelt er aan dat Vooral de Engelsen en de Ame rikanen zijn beducht voor der gelijke acties op land. De Engel sen zijn bang voor een tweede en extremere uitgave van het Noordierse drama; Bush kan zich in verkiezingstijd geen gesneuvelde soldaten permitte ren. Toch bestaat dat risico wanneer de CVSE, NAVO, WEU of welke organisatie dan ook, manschappen naar Sarajevo stuurt. Want de westerse soldaten die konvooien beschermen, kun nen makkelijk doelwit worden van sluipschutters. Ze kunnen een pion worden op het slag veld. Het zal niet de eerste keer zijn dat vredestichters in een oorlog betrokken raken en le gers niet meer terug kunnen. Het is de oever van de Rubicon.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2