Guido Bontempi grossiert in ritzeges Tour de France Groene trui verzacht de pijn bij Museeuw TOUR '92 Zülle stapt voor Alpen af VRIJDAG 10 JUL11992 19 Ervaren 'Buffel uit Bresciagaat eindsprint uit de weg Claudio Chiappucci probeert Greg LeMond in zijn beste Engels uitte leggen dat ook in deze Tour de France één en één twee is. foto ap WASQUEHAL» DICK GPD-VERSLAGGEVER Om nou te zeggen dat Johan Museeuw gisteren lekker in zijn vel zat, nee, dat bepaald niet. De Belgische kampioen werd gepijnigd door een typische wielrennerskwaal, een gemene steenpuist op zijn bibs. Maar een beetje coureur is niet klein zerig. Ook Museeuw niet. Hij liet zich in startplaats Nogent- sur-Oise eerst nog behandelen met een bijzonder geneeskrach tige zalf en geavanceerde laserstralen en ging vervolgens op weg voor niets minder dan de zege in het tegen zijn Bel- genland aangedrukte Wasque- hal. Tijdens de etappe maakte de Lotto-kopman geen geheim van zijn ambities. Wat hem betreft mocht het sprintgeweld einde lijk eens losbarsten in de Tour. Hij was er klaar voor. Helaas voor hem, de meeste andere snelheidskanonnen, zoals Ci- pollini, Abdoesjaparov en Van Poppel, niet. Dus ging het be oogde feest van Museeuw de mist in. Achter een kopgroep van tien eiste hij slechts de elfde plaats voor zich op. Toch was alle moeite niet ver geefs voor de kersverse Belgi sche kampioen. Hij bleek ge noeg puntjes bijelkaar te heb ben gespurt om de groene trui te kunnen afpikken van Richard Virenque. Museeuw: ,Ach, en dan is zo'n sprintje toch de moeite waard. Een groene trui geeft ook moraal. Genoeg in elk geval om het in Brussel (van daag, red.) weer te proberen." De trui der truien, le maillot jaune, werd ook nog even aan gevallen. Door Steve Bauer, de nimmer versagende Canadese doordouwer. Bij de coureur van de bende van Kuiper (Motorola) doemden prachtige visioenen op toen de een felbevochten marge van bijna twee minuten, in een luttel tijdsbestek bijna zag verdubbelen. Die gang van zaken had aHes te maken met Museeuw. Hij zag op 38 kilometer voor de aan komst in Wasquehal in, dat zijn ploegmakkers voor een hopelo ze opgave stonden. Bauer dacht meteen het ijzer te kunnen smeden, maar daar staken de ploegmaats van Lino op het laatste moment een stokje voor. Het geel is te kostbaar om zo maar weg te geven en dus werd er in opdracht van captain Mot- tet in allerlijl nog even een jacht georganiseerd. Bauer steeg wel naar de top-tien, met stip van 13 naar 3. De Lotto-jongens hadden zich in een eerder stadium het apezuur gefietst om een her groepering af te dwingen en om aan te sturen op het door hun kopman gewenste sprintfestival. De pech voor de club van Mu seeuw was echter dat zij als eni ge voor zo'n ontknoping op teerde. Dat de vaart er goed inzat bleek uit Bontempi's gemiddel de in deze vijfde etappe, bijna 48 kilometer per uur. Kortom, van rust was geen sprake. De Tourfavorieten (Bugno en Indu- rain) wensen hun ploegen voor alsnog niet op te zadelen met controlerende arbeid, zodat doortastende vrijbuiters hun kans kunnen grijpen. Of hij populair is? Of hij ook in ons land enige faam ge niet? En ofl Er zijn zelfs Nederlanders, die hun boot naar hem hebben genoemd. In de haven van Willemstad, na bij het Haringvliet, ligt bij voorbeeld een prachtjacht met een verwijzing naar de Italiaanse wielertenor: Bon Tem pi. vah twee dit jaar) en sinds giste ren vijf in de Tour (drie in zijn topjaar 1986). Zijn aantal Touretappes kan ook moeiteloos met drie wor den verhoogd: ploegentijdrit met Carrera in 1987, een préface in La Baule 1988 en een hem ontnomen dagprijs in Troyes 1987, wegens een posi tieve plas op testosteron. Bontempi is wel veranderd, de laatste tijd. In de jaren tach tig stond hij niet voor niets be kend als 'het beest'. De kracht die hij uit zijn machtige torso kon persen was ongeëvenaard in de sprints. Op Bontempi's laatste 400 meter stond geen maat. Wie de eigenaar ernaar vraagt, zal merken dat deze lyrisch wordt over de 'Hulk', de 'Buffel uit Brescia', de inmiddels al weer 32-jarige Guido Bontempi. Gisteren goed voor zijn vijfde Touretappe in zijn carrière, tóch al zo rijk gevuld met overwin ningen. Bontempi is aan een druk jaar bezig, en dat op zijn 'oude dag'. In zijn twaalfde profseizoen rijdt hij de 'triple', het drieluik dat maar weinigen in één sei zoen aandurven, laat staan vol brengen. Vuelta, Giro en Tour. Net als Richard, Abdoesjaparov en Roscioli. Het was niet zo gepland. Bon tempi zou alleen in'de Vuelta en de Tour starten. Maar toen Car- rera-ploegleider Davide Boifava half mei voor de Giro in perso nele problemen kwam, was Bontempi, de man op wiens be- roepsemst hij altijd al had kun nen vertrouwen, onmiddellijk bereid in te springen. Bontempi is een grootverza melaar, wat het aantal ritzeges in grote ronden betreft: 15 in de Giro (met als uitschieter vijf in 1986), vier in de Vuelta (waar- KORTJES Volgens Joop Zoetemelk gaat de strijd om de eindzege in de 79ste Tour de France tussen Gianni Bugno en Miguel Jndu- rain. Voor de andere favorieten, LeMond, Chiappucci en Leb- lanc rest slechts het brons. De Tourwinnaar van 1980 meende gisteren vóór de start in No- gent-sur-Oise dat Nederland al tevreden mag zijn met een vijf de plaats. „De rest is te sterk. Ik had vroeger ook wel vaker wil len winnen, maar als het niet gaat, dan gaat het niet. Ik denk dat Breukink en wellicht Bouw- mans in aanmerking komen voor een hoge klassering", aldus de assistent van Jan Raas. Raymond Poulidor, een ande re eeuwige tweede, verwacht TOUR OP TV Na elf jaar is Brussel weer eens etappeplaats. Het peloton krijgt onder meer te maken met een aantal venijnige hellin gen uit het parkoers van de Ronde van Vlaanderen, zoals de Muur van Geraardsbergen (3e cat.), de Kwaremont (4e cat.), de Kruisberg (4e cat.), de Bosberg'(4e cat.), alsme de Mont de l'Enclus (4e cat.) en de Bruine Put (4e cat Dit kan tot verrassingen leiden, hoewel de kans op de eerste massasprint trouwens-even groot is. 19.12-20.00 22.15-22.30 VALKENBURG m Maastricht lEUTiil^ 19.30-20.00 24.00-00.30 11 juli: zevende etappe, Brussel - Valkenburg, 196,5 km. Start 12.10 uur, finish circa 16.50 uur. Net als gisteren speelt het spel zich af op (Waals en Limburgs) terrein. Na drie tussensprints onder weg kan in de finale 'onze nationale khmtrots', de Cauberg (4e categorie), wel eens een beslissende rol bij het verde len van de dagprijzen spelen. De helling in Valkenburg ligt op slechts twee kilometer van de meet. Daarvoor krijgen de renners soortgelijk werk te verhapstukken op de Cote de Hallembaye (4e categorie, na 126 km), het Savelbos (4e categorie, na 155,5 km), de Loorberg (4e categone, na 168 km) en de Camerig (4e categorie, na 175 km). Kinderen Maar aan alles komt een eind. Er zijn maar weinig sprinters die het langer dan twee, drie jaar volhouden aan de top van het snelheidsgilde. Zelfs de on genaakbare sprinter Bontempi bleek klein te krijgen. Al waren daar een paar aanvaardbare re denen voor aan te voeren. Bontempi gisteren, in het broeierige Wasquehal: „Ik heb twee kinderen inmiddels, Pris- cilla en Alex, en ik werd begin 1989 getroffen door een zware longontsteking. Door dat eerste ga je nadenken over de risico's van de massasprints. Door die longontsteking zat ik zes maan den niet op de fiets." Seizoen 1989 sloot de impo nerende gestalte uit Gussago af met nul overwinningen - dat was hem in zijn hele carrière niet eerder overkomen. „Toen wist ik dat het verstandiger zou zijn het anders aan te pakken." De nieuwe Bontempi was voor het eerst te zien in de Tour van 1990, in de rit naar Limoges, toen hij alleen wegsprong uit een verbrokkeld peloton. Hij toonde zich gisteren ook een 'finisher' als Raas en Nijdam in hun beste dagen. „Met Ludwig en Jalabert hoef ik niet naar de streep te gaan, dan verlies ik royaal. Met Maas- sen, Konisjev en Bauer moet ik niet wachten op de laatste kilo meter, dan ben ik ook geklopt. i zijn negen medevluchters, v Beter alles op vijf kilometer ris keren." Het was de beste tac tiek. Bontempi die na zijn schooltijd aan de lopende band ging werken op een fabriek die robots produceerde heeft zijn hele profleven al bij Davide Boifava gereden. Deze pikte hem op na de Zomerspelen van Moskou 1980, waar hij als pis- tier twee keer vierde werd, en hij is er sinds zijn eerste prof- weggegaan. Inoxpran werd Car rera, maar Guido bleef Bontem- pi. Toch wordt er de laatste tijd wat gestookt in het 'sportieve huwelijk' tussen die twee. Er zouden aanbiedingen zijn uit Spanje, vooral Tony Rominger zou voor hem hebben gepleit in dienst van Clas. Bontempi wil de laatste twee jaar van zijn loopbaan nog graag een paar duiten meepikken, maar het liefst van al ziet hij een mooie aanbieding van Carrera komen, die ook geldt voor zijn 'oude dag' - ploegleider of iets in de pr-sfeer. Ook Boifava wil de winnaar van onder meer Gent-Wevelg- em en Parijs-Brussel graag bij Carrera houden. „Zeker met zijn instelling i nier van leven is hij nog altijd een voorbeeld voor de jongere renners in onze ploeg." Blijft 'jeansploeg' Carrera dan bestaan? Er waren geruchten dat ook die formatie aan het eind van het seizoen zou ver dwijnen, gevolg van verkeerde investeringen in Rusland en een algehele daling van de verko pen. Boifava: „Er is geen sprake van stoppen: die geruchten worden alleen de wereld inge- holpen door mensen, die twee dracht willen zaaien." Bontempi nam gisteren de rol over, die voor dit soort vlakke etappes eigenlijk is voorbehou den aan supersprinter Ab doesjaparov in de Carrera- ploeg. Bontempi is een aimabel mens, kan als enige in de ploeg redelijk opschieten met het sprintkanon uit Tasjkent. Hij leidt hem graag, in de eind sprints. Abdoe stelt dat zo op prijs, dat hij hem vorig jaar zelfs heeft gevraagd na het seizoen de vakantie te komen doorbren gen in Oezbekistan. Bontempi heeft echter een andere opvat ting van het besteden van zijn vrije tijd. Hij rijdt liever motor, gaat misschien zelfs wel liever zeilen op het Haringvliet. dat schoonzoon Adri van der Poel, sinds drie weken vader van zoon David, deze Tour nog een etappe wint. De Nederlan der in dienst van de Belgische formatie Tulip rijdt in de be trekkelijke anonimiteit. Hij heeft zich nog niet nadrukkelijk laten zien. ,AJs hij geen etappe wint, ontsla ik hem als schoon zoon", grapte Poulidor. - Val Indurain tourincufers loopt met een sisser af E ETAPPE NOGENT SUR-OISE - WAS- )1 2 Koniii*v 'GOSj 0 30 3 Lu<Jw6 39. 10 Heppnef (Du<>. 11 WASQUEHAL GPD Dat was even schrikken, giste ren in de Tourkaravaan. Op 20 kilometer voor de finish van de vijfde etappe in Wasquehal meldde radio Tour dat de Spaanse favoriet Miguel Indu rain van zijn fiets was gevallen. Spoedig bleek echter dat de schade voor de 'titelverdediger' meeviel. Indurain zat binnen de kortste keren weer in het zadel, en werd in ijltempo door enkele ploegmakkers teruggbracht naar het peloton, dat er de hele dag een hoog tempo (bijna 48 kilometer per uur) op na hield. Indurain later: .Ach, veel stelde die valpartij niet voor. Alleen wat schaafwondjes aan mijn schouder en knie, niets ernstigs dus. Ik was ook helemaal niet in paniek, want de ploeg heeft dit incident heel goed opgevan gen." De rit naar Wasquehal lever de een zege op voor de Italiaan Guido Bontempi, die vijf kilo meter voor de streep wegsprong uit een tienmans kopgroep. Frans Maassen was met een ze vende plaats de beste Nederlan der. De Fransman Pascal Lino behield de gele trui. Het groen ging om andere schouders, die van de Belg Johan Museeuw, gisteren de snelste sprinter van het peloton. 19 46. 107 Maav*n 22 50 120 Van A*ft 25 11. 134 S.emoni 27 02 .136 Ni,dam 27 14 153 Harmaling 29 50. 155 kwen 29 52. 169 Van oef Poel 32 05. 172 Pieters 33 24. 180 W.jnanas 37 13 189 Van Poppel 45 45, 190 Manc»ers47 29. 193 en laaiMe De Cieicq (Bei) 53 16 PUNTENKLASSEMENT 1 V HW 5 Liw3w.r41 5 Bauer 36. 7 Bortemr„ 35 8 DAGPLOEGENKLASSEMENT O-.-. PLOCGENKLASSEMENT 1 5 02*5 TVM 10 10%. Mot - a WASQUEHAL Net als Miguel Indurain kwam de Colombiaan Abelardo Rondon gisteren ten val. Een fikse hoofdwond weer hield hem er niet van de etappe tot een goed einde te brengen. foto»afp Alex Zülle zal Parijs niet bereiken. Dat staat op ruim twee weken van het eindpunt al vast. De Zwitserse openbaring van het wie- Ierseizoen zei het niet hardop, maar ploegleider Manoio Saiz heeft dat met hem afgesproken. Een afspraak die volgens de Tour-rogels \erboden is. Vóór de Alpen zal de Nederlands sprekende renner, die één dag de gele trui in bezit had, afhaken. ..Ik heb dit jaar een te overladen programma door het wegvallen van lejarreta, Bruyneel en Mauri. Het was de bedoeling pas over twee jaar twee grote ron den in een seizoen te rijden", aldus Zülle.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19