Frustratie door La Bamba' Verhuur video's daalt dramatisch Preavventura kan niet echt boeien Cultuur Kunst Kroatië vaak bastion van westerse cultuur Fantastische Miele Keukens met ongekende kortingen! M VRIJDAG 10 JUL11992 De eeuwenoude cultuurschat ten in Kroatië hebben grote schade opgelopen tijdens de oorlog tussen Servië en Kroatië. Een tentoonstelling van de Kroatische vereniging Pinta brengt de omvang van de scha de duidelijk in beeld en laat zien dat het land al veel vaker met oorlogsgeweld te maken had. De reizende tentoonstelling geeft in vogelvlucht een over zicht van de roerige maar rijke geschiedenis van het Kroatische volk. De 56 panelen met foto's zijn vandaag, morgen en zon dag te zien in de Tijgerzaal van Artis. De expostitie is een initia tief van de Kroatische vereni ging Pinta, die in 1988 opnieuw kon worden opgericht als ge volg van de politieke omwente ling in het voormalige Joegosla vië. De geschiedenis van de Kroatische staat begon in de achtste eeuw. Door zijn geogra fische ligging fungeerde het ge bied zeer vaak als bastion van de westerse cultuur tegen uit het Oosten oprukkende horden. De veroveraars waren Byzantij nen, Arabieren, Tataren, Turken en anderen. Zoals bekend vor men Kroatië en Bosnië-Her- cegovina sinds het uiteenvallen van Joegoslavië het doelwit van de Servische leider Milosevic. De fraaie foto's maken duidelijk hoeveel schade zijn verove ringsdrang al heeft aangericht onder de vaak eeuwenoude cul tuurschatten. De expositie in Amsterdam is georganiseerd door de Stichting Nederland-Kroatië, die inmid dels tien vrachtwagens met hulpgoederen naar het oorlogs gebied heeft gestuurd. Voorzit ter dr. A. Dosen vroeg gisteren tijdens de voorbezichtiging meer steun van de Nederlandse regering voor de jonge staat. Ons land heeft bij voorbeeld nog geen officiële vertegen woordiging in Kroatië, zodat de 7000 Kroaten hier grote proble men ondervinden bij het verte genwoordigen van hun rechten. Dosen wees er verder op dat de burgeroorlog vooral niet moet worden gezien als een et nische twist: „Kroaten, Serven, moslims en andere nationalitei ten hebben altijd in vrede sa mengeleefd in Kroatië. Hier is sprake van een conflict tussen twee systemen, waarbij Milose vic het afstervende communis me vertegenwoordigt." Hij sprak de hoop uit dat de ten toonstelling de bekendheid van Kroatië in Nederland vergroot: „Na afloop van de oorlog is het land een goede partner voor Nederlandse investeerders en bovendien aantrekkelijk als va kantiebestemming." De expositie 'Kroatië in verle den en heden' (Artis, Plantage Middenlaan 41, Amsterdam) is geopend van vrijdag tot en met zondag. Openingstijden van 10.00 tot 17.00 uur. Niet alleen het bioscoopbezoek is gedurende de eerste zes maanden van dit jaar sterk te ruggelopen, de opbrengsten van videoverhuur zijn bijna even hard naar beneden getuimeld. Terwijl over het eerste half jaar in de bioscopen circa 28 procent minder bezoekers wer den geteld dan in de eerste helft van 1991, zijn ook de opbreng sten van video verhuur tussen de 20 en 25 procent lager ge weest dan gedurende de eerste helft van 1991. Tot dusver werd aangenomen dat de video-branche de be langrijkste concurrent is van de bioscoopbranche, de jongste cijfers illustreren dat beide sec toren in hun pieken en dalen min of meer gelijke tred hou den. Opmerkelijk is dat tegenover de drastische terugloop van vi deo-verhuur een spectaculaire stijging staat van video-verkoop met circa 100 procent per jaar. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Video Distributeurs (NWD) be tekent dit niet dat de koopbran che de verhuurbranche kanni- baliseert. Er worden namelijk in slechts zeer geringe mate speel films gekocht, omdat weinig mensen een speelfilm meerdere malen willen bekijken. De koopvideo's liggen vooral in de sector muziek, doe-het- zelf-cursussen en registraties van historische sportevenemen ten en gebeurtenissen zoals de Golfoorlog. Als verklaring voor de vermin derde belangstelling voor speel films, zowel in de bioscoop als in de video-verhuur, wordt bij zowel de Nederlandse Bio scoopbond als bij de NWD het sterk toegenomen aanbod ver moed van speelfilms op de tele- I iele keukens zijn felbegeerd, door de fraaie designs en de oersolide konstruklie. Bovendien loopt Miele in de ontwikkeling van keukendesigns en keukentechniek duidelijk voorop. En dót kan voor u een voordelige zaak zijn want: In onze showroom maken Nieuwe Miele Keukens plaats voor de Nieuwste Miele Keukens. mn dat is voor een beperkt aantal snelle be slissers klinkend voordeel in de vorm van zeer hoge kortingen op een aantal fonkelnieuwe Miele keukens èn op de daarin aangebrachte Miele inbouw- apparaten. Vanzelfsprekend met behoud van fabrieks- garantie, de mogelijkheid lot uitbreiding of aanpassing. En natuurlijk vakkundig door ons geïnstalleerd. Miele er is geen betere ■HEna Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11 tel. 071 - 149859 Los Lobos niet gelukkig met gevolgen wereldhit Praters zijn het duidelijk niet, de heren van Los Lobos. De meest sappige verhalen komen tijdens een kijkje in hun Zuid-Californische keuken dan ook van hun excen trieke platenbaas Bob Biggs, zoals: ,,Ik kende hen al ja ren, maar dan als zwijgzame tuinmannen van wie ik slechts wist dat ze ook af en toe muziek maakten. Toen ik naar hen ging luisteren was ik meteen verkocht. Hier heb ik waarschijnlijk het meest getalenteerde vriendenclubje voor me dat er in Amerika rondloopt, hier moet ik wat mee doen, flitste er door mijn bovenkamer. Nog altijd prijs ik de dag dat ik dat besluit nam, want was ik er niet geweest dan was er vroeg of laat wel een andere vent met oren aan zijn hoofd gekomen." los angeles louis du moulin Met die 'logische prognose ach teraf wil Los Lobos nog wel ak koord gaan. Anders ligt het met de gestage ontplooiing van de vijf Mexicaanse Amerikanen sinds het aangaan van hun sa menwerking met Bob Biggs, in middels zes interessante al bums geleden. „Bij een normale platenmaatschappij waren we nooit zo groot geworden", meent David Hidalgo, de ro buuste zanger, gitarist en accor deonist. „We hebben van begin af aan gewoon onze gang kun nen gaan en er is nooit geha merd op commerciële resulta ten. Voor ons is dat eigenlijk de enige manier om met buiten staanders iets te ondernemen. Zodra men druk op ons wil gaan uitoefenen, zijn we niet thuis." Geheel volgens eigen muzika le instincten hebben de 'Wol ven' zojuist hun avontuurlijkste en meest rijpe langspeler sa mengesteld, het zestien pracht stukken tellende 'Kiko'. Vooral de rijke schakering in sferen heeft reeds menige criticus ge troffen, temeer daar ze in alle eenvoud zijn geschetst. Het ge luid van Los Lobos kan derhalve nauwelijks nog worden geëti ketteerd. David Hidalgo: „We rijn hier in East-Los Angeles ooit begon nen met de muziek die we van onze families hebben meege kregen. Door die Latijnsameri- kaanse basis lijfelijk te verlaten zijn we in contact gekomen met andere culturen, die in toene mende mate hun sporen in pn- ze muziek blijken achter te la ten. Vooral tijdens onze laatste internationale toernee, die ons ook in Azië en Afrika heeft ge bracht, zijn er als het ware hele werelden voor ons geopend. 'Kiko' is min of meer een neer slag van al die geestverruimen de ervaringenaldus de be dachtzame lobbes. Verandering „Wat misschien ook nog mee speelt is de verandering van de muziekscene in Los Angeles, die veel groter is dan mensen van buiten de stad vermoedert. De komst van Koreanen, Vietna- mezen, Arabieren, allerlei Mid den-Amerikanen en Oost-Euro- panen heeft bijgedragen tot een veel internationaler klimaat." De schaduwzijde van de Amerikaanse 'melting pot' houdt ook binnen de hechte Wolven-familie de gemoederen behoorlijk bezig. In plaats van er uitgebreid over te filosoferen kiest Los Lobos liever voor het helpen toedienen van pleisters op wonden: de band is wellicht nationaal recordhouder voor wat betreft het geven van bene fietconcerten en was ook een van de eerste gevestigde namen die niet schroomden om zich in te zetten voor Aids-campagnes. Zo'n stellingname is niet meer dan normaal voor een stel volksjongens die hun magere jaren nooit zullen vergeten, vindt David Hidalgo. „We zijn en blijven simpele zielen, die in de rockwereld niet echt thuis horen. Onze kinderen, onze vrouwen, onze familiefeesten, onze. onderlinge vriendschap, kortom het zogenaamde een voudige leven is voor ons be langrijker dan sterrendom. Daarom werken we ons niet over de kop en blijven we lekker wonen in de buurt waar we zijn opgegroeid." Het afzien van al te veel glamour en publiciteit is vooral ingegeven door de ervaringen van een kleine vijf jaar geleden rond 'La Bamba'. Het opzwe pende titelnummer uit de ge lijknamige film over het te vroeg overleden tieneridool Ritchie Valens bezorgde Los Lobos niet alleen een geweldige wereldhit, maar ook veel stress plus een 'verkeerde' reputatie. Gevolg was dat de Wolven (verder be staande uit Steve Berlin, Conrad R'Lozano, Louie Perez en Cesar Rosas) 'La Bamba' van hun set- list schrapten, vaak tot groot ongenoegen van hun gehoor dat juist op die geheide stamper wachtte. „Inmiddels maakt 'La Bamba' toch weer deel uit van ons podi umrepertoire", verklapt David Hidalgo. „Waarom? Noem het Mulisch onderwerp tentoonstelling den haag Het Nederlands Letterkundig Museum in Den Haag is bezig met het opzetten van een grote overzichtstentoonstelling over Harry Mulisch. De auteur wordt op 29 juli 65 jaar en debu teerde 40 jaar geleden met het verhaal 'Tussen hamer en aam beeld' en de roman 'Archibald Strohalm'. De expositie is te zien van 17 oktober tot en met 21 februari en gaat gepaard met de uitgave door het museum van Schrijversprentenboek nummer 33. Mulisch komt dit najaar zelf ook met een nieuw boek, de ro man 'De ontdekking van de hemel'. Van dit 65 hoofdstukken tel lende werk zijn op de tentoonstelling ook de handschriften en schema's te bekijken. De tentoonstelling gaat 'De onderkant van het tapijt. Harry Nfulisch en zijn oeuvre' heten. Ze is onderver deeld in vier periodes van tien jaar. Zowel de schrijver als de openbare figuur Mulisch worden belicht. Emerson, Lake Palmer in Den Haag den haag Emerson, Lake Palmer, een van de pioniersforma- ties binnen de symfonische rock, is weer herenigd en komt naar Nederland. Op vrijdag 23 oktober treedt het Britse supertrio, dat onlangs het reunie-album 'Black Moon' uitbracht, op in het Haagse Congresgebouw. De voorverkoop begint zaterdag 29 au gustus op de bekende adressen. Disney voert filmproduktie op utrechtDe animatiefilm 'The Beauty The Beast' heeft de Disney Studio's een paar opmerkelijke wapenfeiten opgeleverd. Het was de eerste animatiefilm die een Oscar-nominatie ver wierf in de categorie 'beste films'. Bovendien bracht de film al leen al op de Amerikaans thuismarkt ruim 140 miljoen dollar op. Deze successen hebben de bazen bij Disney aangespoord de produktie van avondvullende animatiefilms op te voeren. Mo menteel wordt 'Aladdin en de Wonderlamp' voltooid, waar al zo'n drieëneenhalf jaar werk in is gaan zitten. In hoog tempo zullen daar een aantal produkties achteraan komen zoals: 'King of the Jungle', 'Swan Lake' en 'Song of the Sea'. Meest ambitieus is wel het besluit om een vervolg te maken op de legendarische muziekfilm 'Fantasia'. 'Oude Vest' fraaiste werk Rembrandt schilderwedstrijd De prijzen van de Rembrandt schilderwedstrijd zijn gisteren uitgereikt. Zestig amateurschil ders hebben dit jaar werk inge zonden dat tot en met 19 juli is te zien in de Hooglandse Kerk. De wedstrijd is onderdeel van de Leidse Lakenfeejten. De voorzitter van de Stichting Evenementenfonds, K.P. Post, reikte gistermiddag de prijzen uit. De eerste prijs ging naar Cees Doom uit Leiden voor zijn werk 'Oude Vest', een droge pastel met een sfeervolle blik op de Leidse Schouwburg. Het werk is, volgens de jury, zeer deskundig uitgevoerd en even wichtig van Ideur. De tweede prijs is toegekend aan J.J. Bek- kum, uit Leiden, voor zijn schil derij 'Koekopkapje in late april zon'. De derde prijs, tenslotte, was voor P.J. van Duivenvoor den, uit Hillegom, voor zijn schilderij 'Leiden down town station' dat een snelle kijk biedt op het moderne Leiden. Eervolle vermeldingen zijn toegekend aan Margaretha H Dirkzwager, uit Leiden, voor haar tekening 'Een bakkie doen bij de Hema' en aan W.P.J. Houben, uit Valkenburg a/d Geul, voor zijn olieverf 'Klok- steeg'. Naast de jurering door een vakjury wordt dit jaar ook het publiek in de gelegenheid ge steld zijn mening kenbaar te maken op een formulier. De expositie in de Hoogland se Kerk is te zien tot en met 19 juli, dagelijks van 11.00 tot 16.00 uur en op zondag van 14.00 tot 16.00 uur. een tegemoetkoming aan de wil van het publiek. We blijven ech ter op onze hoede. Zodra Los Lobos weer dreigt te worden vereenzelvigd met dat ene, ge leende nummer gaat het op nieuw de ijskast in. Voorgoed. En geloof me, wij zullen daar al lerminst rouwig om zijn, want al met al heeft 'La Bamba' ons meer frustraties dan plezier op geleverd." Twaalf felgekleurde betonblok ken: voorzien van handvat, staan opgesteld in het midden van De Waag. 'Ghettoblasters' heeft maakster Jacqueline Petit ze genoemd. Ze lijken inder daad wel wat op die grote ra dio's die op de schouders wor den meegezeuld naar het strand en waar doorgaans betonklan- ken uitkomen. Petit is één van de zeven jon ge kunstenaars uit de Leidse re gio die in De Waag exposeren onder de titel 'Preavventura', Italiaans voor 'Blik naar toe komst'. Niet een expositie om echt warm voor te lopen, het werk van Thom Vink daargela ten. Vink kreeg bekendheid als oorlogstekenaar in Noord-Irak. De bonte verzameling felge kleurde en gedetailleerd ge schilderde cartoonfiguurtjes van het fantastische 'Bloempjes der Vreugd' in De Waag zijn echter totaal anders van stijl. Wel gaat er iets dreigends uit van het wa pentuig en het angstige, ver baasde gezicht van het vrouwe lijke figuurtje op de voorgrond. Achter Petits betonblokken hangen de realistische schilde rijen van de gebroeders Donker. De drie broers hebben eenzelf de schetsmatige penseelvoering met gebruikmaking van over wegend donkere kleuren. En dat laatste doet hun traditionele stillevens, portretten en land schappen wat somber overko men. 'Innerlijk behang' is de titel van Joke Bilsens collage. Ze gunt daarmee de beschouwer een kijkje in haar persoonlijk le ven. De collage bestaat uit zes maal zes rijen onder elkaar ge plaatste tegeltjes die overtrok ken zijn met resten licht ge kleurd behang. Daarop rijn te keningen, prentjes en foto's aangebracht, al dan niet voor zien van teksten. Bilsen heeft veel christelijke symbolen in de ■collage verwerkt en waarschijn lijk ook een foto van haarzelf met de tekst 'uiterlijk behang' eronder. José den Hartog heeft een veel verder verleden samenge- David Hidalgo: „Zodra men druk op ons wil gaan uitoefenen, zijn we niet thuis." foto cpd Werk van Thom Vink in De Waag: de bonte verzameling felgekleurde en gedetailleerd geschilderde cartoon figuurtjes zijn totaal anders dan zijn oorlogstekeningen. foto loek zuyderduin bracht in een kruising tussen een wij waterbak en een reliek schrijn. Uit de bak steekt een houten 'wandkast met voor werpjes uit vervlogen tijden. Het centrum van de kast be staat uit een verlichte kaart met gedragsregels. Het werk vormt een contrast met Hein Vandervoorts colla ges, waarin hij riin Amerikaanse reisimpressies heeft opgeno men. Hij toont foto's van land schappen die zijn beschilderd in warmdonkere kleuren met daarop teksten als 'We install peace in our minds'. Cock Sjar- dijn tenslotte laat onder meer pitbullachtige honden zien, voorzien van pistolen. Geschilderd in zachte pastel tinten vormt het een aardige combinatie van lieflijkheid en agressie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17