De barbecue ontmaskerd Extra geld voor kleine letteren 'Elk kooltje is een brokje gezelligheid Het Gesprek van de Zomerdag Drentse Rij wiel vierdaagse Geen man overboord bij peurbakkentocht LEIDSE Rijbewijs kwijt na botsing met politie Verbouwen winkels gevaarlijk karwei 15 VRIJDAG 10 JUL11992 Wie denkt dat het roosteren van kippebouten. lamskoteletten en braadworsten, de laatste jaren een enorme rage is geworden, zit er goed naast. Maar je zult maar naast een fanatieke griller wonen. Je kent dat wel: zeiltje spannen want je weet maar nooit, klapstoeltjes huren, bier tapje in de tuin, de boxen van de stereo in het raamkozijn, vrienden en kennissen erbij en opstoken maar dat vuur, hup met die kippepoten. Dikke rookwolken, een penetrante braadlucht en het wasgoed aan de lijn kan zo de machine weer Drie keer per zomer lijkt al snel 'voortdurend' als je er last van hebt. Als je er tenminste last van hebt, want ook dat schijnt over het algemeen wel mee te vallen. De Leidse politie heeft dit jaar nul klachten binnen gekregen over barbecue-overlast. Ook een bezoekje aan de Alp- hense poelier Theo de Visser leert dat in de zomer helemaal niet veel meer kip en ander vlees de deur uitgaat dan in an derejaargetijden. Integendeel: „In de zomer eten de mensen juist minder", constateert De Visser. „Alleen op warme, maar niet te hete dagen hebben we het hier wel wat drukker ja. Ze ker zo tegen het weekeinde be denken mensen ineens dat ze wel eens kunnen gaan barbe cuen en belanden ze hier. Maar afgezet tegen de winter draai ik 's zomers geen hogere omzet doordat zoveel mensen vlees roosteren in de tuin. En om nou te zeggen dat er de laatste jaren veel meer gebarbecued wordt dan voorheen... Nee hoor, daar heb ik nog niks van gemerkt." Misschien neemt het dan niet hand over hand toe, maar als je snel en gemakkelijk een gezelli ge 's zomerse maaltijd in elkaar wilt draaien, is zo'n houtskool- rooster toch een uitkomst. Lek ker simpel, gezellig en toch snel klaar, iedere sukkel kan het. Mooi niet. „Barbecuen makke lijk? Helemaal niet, het is juist heel moeilijk", zegt chefkok N. Nee van bourgondisch restau rant Puck bij De Kaag. „Wie nog nooit heeft gebarbecued kan het eigenlijk beter nooit gaan doen ook. De meeste mensen weten helemaal niet hoe ze met vlees om moeten gaan. Voor ze beginnen te roosteren leggen ze het alvast klaar, zo in de buiten lucht. Dan gooien ze het op het rooster en denken als ze een bruin randje zien 'zo, klaar!' Of ze laten het dan nog even lig gen, zo van 'ik eet het toch zo op'. Die mensen zitten gewoon rauwe kippepoten te eten. Le vensgevaarlijk, daar worden ze ziek van." Als Nee een barbecue regelt bij Puck, en dat doet hij met grote regelmaat het hele jaar door voor meer dan honderd men sen tegelijk, heeft hij minstens zes soorten vlees. Lekker gema rineerd, dan is het ook nog snel ler gaar en altijd goed gebakken. „Ik maak hier al veertien jaar vlees klaar op de barbecue en ik heb nog nooit gehoord dat er iemand ziek van is geworden." Goed gaar bakken dus, dat vlees en nooit in de open lucht laten staan. En natuurlijk altijd een emmertje water bij de hand voor het geval de vlam in de ko teletten slaat. Weer mis! „Nooit water gebruiken want dan maak je het alleen maar er ger", meldt kok Richard Berk hout van restaurant 's Mole- naarsbrug in Alphen aan den Rijn. „Je moet zorgen datje een poederspuiter bij de hand hebt. Mocht er iets gebeuren, dan al tijd van je af het vuur afdekken en de warmtebron uitzetten zo snel dat kan. Water is echt heel erg verkeerd want er zit altijd wel vet op zo'n barbecuerooster dat door dat water alleen maar verspreid wordt." Nou, wie heeft nog de moed om aan zo'n home-made geroos terd stukje vlees te beginnen? Misschien is het een beter idee om bij die buren aan te schui ven met het adres van de dienstdoende huisarts en het brandwondencentrum in Be verwijk in de binnenzak. Want echt ontspannen genieten van je shaslickje zit er deze zomer niet meer in. janet van puk en willeke heükoop Op het leven, de liefde, je ver jaardag. iemand anders zijn ver jaardag. het begin van de va kantie of het eind van de vakan tie. Je kunt het zo gek niet be denken of er is wel een reden om met een stel vrienden te barbecuen. Tenminste, dat vindt B. de Lange uit Leider dorp. In deze tijd van het jaar gloeit het vuurtje in de tuin van huize De Lange veel en vaak. De Lange is een fanatieke griller. Al tien jaar richt hij 's zomers met grote regelmaat roosterfeesten aan. Elk smeulend kooltje verte genwoordigt voorde Leiderdor per 'een brokje gezelligheid'. Hij doet het voor de sociale contac ten, voor een beetje leven in de brouwerij. Het gaat als volgt: „De genodig den komen binnen, ze krijgen een biertje of een ander drank je, de barbecue wordt aangezet en dan duurt het ongeveer vijf kwartier voordat je kunt begin nen." Niks snel een kippepoot op het rooster om die vijf minu ten later op te kluiven dus. „Dat is 't 'm nou", zegt De Lange. „We zijn eigenlijk te ongeduldig om te barbecuen hier. Dat on dervang ik door de gasten niet zelf te laten roosteren. Ik laat twee mensen, mijn zwagers of de vrienden van mijn dochter, alles regelen. Iedereen roept wat 'ie wil hebben en er wordt voor gezorgd Lekker voor de buren, zo n grill maniak. „Oh. nee hoor. Bij ons in de buurt is de verdraagzaam heid nog ouwerwets. Ja, je moet natuurlijk niet tot na elven in je tuin blijven zitten en herrie ma ken. Dat is stijlloos. Maar wij kunnen dat heel prima regelen met de buren. Als je mensen naast je hebt die steeds lopen te mekkeren, gaat het mis. Een voorbeeldje: over veertien da gen hebben we hier een straat feest met de hele buurt. De een doet dit de ander dat en ik regel natuurlijk de barbecue. Ik zet een tapje erbij en iedereen is van de partij. Zoiets werkt na tuurlijk preventief." Wat De Lange betreft niks dan goeds over de barbecue. Het eerstvolgende feest? „Komende zaterdag, dan viert mijn dochter haar verjaardag." willeke heukoop» Wie doet er mee aan de Drentse Rijwielvierdaagse van dinsdag 14 tot en met vrijdag 17 juli? De redactie van Het Gesprek van de Zo merdag zoekt nog inwoners van de Duin- en Bollenstreek en de Re gio Leiden die hun fiets-ervaringen in de loop van de week kwijt willen aan een meefietsende verslaggeefster. Belangstellenden kun nen maandag 13 juli bellen met de Tiplijn 071 - 161440. Op dit nummer kunnen lezers ook hun 'ergernissen' kwijt. 'Jullie zitten op een zinkend schip De boot van de Leidse Reinigingsdienst. Neptunus met zeemeerminnen tussen het zeewier. Nooit een bal geraakt en toch als het Nederlands elftal toege juicht worden door duizenden toeschouwers langs de grach ten. Een heel apart gevoel be kruipt een verstekeling die op een gewone donderdagavond aanmonstert op de Leidse peur- bak van de straatmakers. In de regen, want terwijl zo'n dertig vaartuigen liggen te wachten langs de Boommmarkt, begint de zevende Leidse peurbakken- tocht met een korte wolkbreuk. De barbecue bij een huis aan de Apothekersdijk gaat er haast van uit. De leden van carnavals vereniging de Spoorbumpers zetten hun rood-witte paraplu's op, terwijl de tap aan boord vast een eerste pilsje geeft. In een Egyptische feloek van een reis bureau bewijst de sombrero wat Mexicanen goede diensten. De straatmakers in hun bak met een heuse Leidse paal als cafétafeltje blijven de rest van de tocht droog. Althans waar het om hemelwater gaat. Wel wordt af en toe een water pistool op ze gleeggeschoten, zoals door een klein meisje dat kans ziet vanaf een raam aan de Oude Rijn het bebrilde hoofd foto holvast van civiele werken te besproei- Chef Leen Barendregt ïmt voor het eerst met zes de afdeling 'be stratingen' deel aan de vaar tocht, waarmee de Leidse La- kenfeesten traditioneel worden geopend. De peurbak heeft een gele cabine, waarin 'Jaap Aap' chauffeur is. Zeven jongens en een ouwe schuit. „Er zijn meer mensen dan vorig jaar, toen het mooier weer was", zo wijst er een naar Annie's verjaardag, waar de jury op het podium de vloot aan zich voorbij ziet trek ken. Hier, en op de Nieuwe Rijn, heeft zich het meeste pu bliek geconcentreerd. Joop van Eek en Ron van Tong eren, die de toeter beroert, wacht op de Nieuwe Rijn een verrassing. Vanaf de voetgan gersburg krijgen zij een taart over zich heen. Achterin klinkt de bulderende lach van be stuurder Fraanje van de buiten boordmotor. „Jongens, die kwam van Beekman." De taar- tengooier blijkt een welbekende straatmaker van 78 jaar. „Veer tigjaar bij de gemeente ge werkt, heeft sommigen van ons nog opgeleid." Bestuurder Fraanje krijgt op de Heren gracht van een jongetje ook een volle emmer water over zich heen. Voor de anderen bewijzen de paraplu's daarbij hun nut. Zo blijft het bier ook onvermengd. Op de Herengracht noemt een schreeuwende toeschouwer 'een hoofdbode van het stad huis' de bak van de straatma kers een 'zinkend schip'. Ba rendregt: „Is een grapje, gezien onze toekomst. Hadden we eerst willën doen als geintje, zinken als we de finish bereiken bij Annie's verjaardag. Omdat op 1 januari 'civiele werken'let terlijk ten onder gaat in de ge meentelijke reorganisatie en onder de dienst reiniging en milieu komt." Nieuwsgierig blijven ze kijken naar bak nummer vier, vóór hen, van de Jachthaven Poel geest. Dat is één reusachtige buitenboordmotor, net echt. „Die komt nooit onder de brug gen door", menen de straatma kers. Maar met een vernuftig hefbomsysteem wordt de motor telkens horizontaal in het water gelegd. Zelf ervaren de straatmakers de Dullebrug 1 meter 35 hoog) op de Oude Rijn als moeilijk. Daar moet het hoogste punt van de bak, het bord met de tekst 'De verzorgers van het Leidse la ken', worden omgeklapt. En daar is het bukken geblazen. Bij de St. Jansbrug stunten ze en klappen ze het bord niet om. Toch lukt het. Applaus voor el kaar. Pas later, in het dobberende feestgedruis tijdens de prijsuit reiking bij Annie's Verjaardag, gaat de voorruit van de cabine eraan. Die was toch al voor de sloop bestemd. Geen man over boord, dus. emiél fangmann emiel fangmann cier van justitie. Die vond dat de man een zware straf ver diende omdat hij zich bij zijn aanhouding 'recalcitrant' op stelde: hij had naar twee agen ten getrapt. Een 29-jarige Leidse automo bilist is gisteren door de Haag se politierechter veroordeeld tot een ontzegging van de rij bevoegdheid voor negen maanden, 2000 gulden boete en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Rechter P. Koningsveld-Beets achtte be wezen dat de man in mei vorig jaar op de Zijlsingel 's nachts met zijn onverzekerde auto een surveillancewagen van de politie aanreed. De man, die onder invloed was van alcohol, reed na de aanrijding door en zette zijn auto ergens in de buurt van zijn hui neer. Kort daarop werd hij door een team agen ten in zijn woning aangehou den. Bij een blaasproef bleek hij veel te veel gedronken te hebben. Zijn rijbewijs werd hem voor een week afgeno- De politierechter volgde vrij wel volledig de eis van de offi- De Leidenaar voerde ter ver dediging aan, dat hij op de 'kronkelige' Zijlsingel moest uitwijken voor een bus. Hij zei zich bovendien niet gereali seerd te hebben dat hij onver zekerd rondreed. Die verzeke ring werd via zijn werk gere geld en hij had een betalings- - achterstand. Na de aanrijding was de man naar eigen zeggen 'volle dig in paniek geraakt', zodat hij thuisgekomen opnieuw 'van de zenuwen' een fles bier pakte. Hij veronderstelde gis teren dat die van invloed was op de blaastest. Maar volgens politierechter Koningsveld was dat extra flesje niet doorslag gevend geweest. Ze hield er re kening mee dat de man nooit eerder in aanraking was ge weest met justitie. leiden mofjica wesseling Levensgevaarlijke ladders en steigers, zaag machines die èn onveilig zijn en niet juist worden gebruikt. Dat is wat de inspecteurs van de arbeidsinspectie in Zuid-Holland- noord hebben aangetroffen bij een controle op winkelverbouwingen. Het is niet best ge steld met de veiligheid van de mensen die winkels verbouwen, zo constateert de in spectie. Het district 5 van de arbeidsinspectie heeft afgelopen jaar in de regio 85 winkels bezocht die op dat moment intern werden verbouwd. Doel was te bekijken of de zoge heten interieurbetimmerings-bedrijven zich aan de arbeidsomstandighedenwet houden. De arbeidsinspectie verwachtte dat met na me de overwerkregeling grof zou worden overschreden en dat het droevig gesteld zou zijn met de sanitaire voorzieningen en de kantinefaciliteiten. Dat bleek reuze mee te vallen. Dat gaat niet op voor de veiligheidsmaat regelen. Op de 85 locaties werden vijf hou ten ladders gevonden die alle vijf werden afgekeurd. Het hout was nagenoeg verrot. De helft van de rolsteigers vertoonde ernsti ge mankementen. Veelal ontbrak het hekje eromheen, in twee gevallen kon de steiger niet op de rem worden gezet en soms moesten de werknemers op uiterst merk waardige en vaak niet direct veilige manier op de steiger klimmen. Gevaarlijk Zagen op de werkplek is een levensgevaar lijke bezigheid, zo valt uit het onderzoeks rapport te concluderen. Alle cirkelzagen vertoonden min of meer ernstige gebreken vooral op het gebied van de beveiliging. In het rapport noemt de arbeidsinspectie de aangetroffen instrumenten 'een droefenis'. De machines en het gereedschap verto nen fikse gebreken. Daar komt nog eens bij dat veel timmerlui absoluut niet wisten hoe ze op een veilige manier met het werktuig i gaan. Uit vraaggespreken met werknemers werd duidelijk dat er relatief veel grote en kleine ongelukken gebeuren met de zaagmachines. Overigens waren, op een na, alle bedrijven die in de winkels in deze regio bezig waren, niet in de regio zelf gevestigd. Parallel aan het onderzoek in de winkels zelf, is in het district Rotterdam gekeken hoe de werkomstandigheden zijn op de werkplaatsen waarde toonbanken en ande re interieurdelen worden geprefabriceerd. In de 27 onderzochte werkplaatsen werd wèl veel overgewerkt, was het eveneens niet best gesteld met de veiligheid en stond de gezondheid van de werknemers op het spel door lijm-en verfdampen. Hoewel de con clusies van het onderzoek ernstig zijn, toont J. Bethlehem, hoofdinspecteur veiligheids beleid zich niet geschokt. „We zijn mis schien lichtelijk bedrijfsblind en schrikken niet zó snel meer ergens van. Bovendien vermoed je al iets, anders begin je niet aan zo'n onderzoek. Dat neemt niet weg dat het bedroevend is. Zeer bedroevend." AGENDA VRIJDAG 10 JULI Leiden Zigeunerparty. Arsenaalplem. aan vang 18.00 uur. Klaverjassen, jokeren en sjoelen bij Speeltuinvereniging Stevenshof. C. van Bcuggepad 2. aanvang 20.15 Opera Carmen, De Burcht, aanvang 20.30 uur. Kaseko-night in het AntoniusClub huis. aanvang 22.00 uur. ZATERDAG 11 JULI Rommelmarkt in de Ijshal aan de Vondellaan, van 9.00 tot 16.00 uur. Vrouwenkerkplein: Rock Rollband Uncle Charlie (13.00 uur). Kinderfestival m het Van der Werf- park, aanvang 12.00 uur. Zigeunerparty. Arsenaalplem. aan vang 18.00 uur. Opera Carmen. De Burcht, aanvang 20.30 uur. Salsafeest in de Doezastraat. aan vang 21.00 uur Katwijk n Zon. start 5. 10 of 15 km tussen 9.00 en 13.00 uur. start 25 km tus sen 9.00 en 11.00 uur. Middenstandsweekend(zeilwedstrij- den) langs de kust bij strandvak Skuytevaert, aanvang 11.00 u 4.00 tot 17.00u Noordwijk Viswedstrijd, org. HSV De Sportvis 06.00 tot 09 00 uur Open surfwedstrijd. strand voor KSN- gebouw. Kon. Astridbouievard. aan vang 10.00 uur. Warmond Kaagweek. zeilwedstrijden op de Ka- gerplassen van 9.30 tot 1 7 00 uur Mini-wereldwinkel op het Pleintje b i de Pomp. van 10 00 tot 16.00 uur Zomerkunstmarkt met terras en 'Ie vende muziek' op het Piemtie bij de Pomp. van 15.00 tot 20 00 uU' leiden/zoetermeer Een aantal zogenoemde kleine letterenstudies krijgt vanaf dit jaar extra geld van minister Rit- zen van onderwijs. De bijdragen lopen vanaf 1995 op tot een be drag van 10 miljoen gulden per jaar. Dat heeft het ministerie van onderwijs bekend gemaakt. Bij de kleine letteren gaat het om taal- en cultuurstudies van Oost-, Zuidoost- en Zuid-Azië, het antieke en islamitische Mid den-Oosten, Slavistiek, Finoe- gristiek, Keltistiek en een rest groep van talenstudies uit ver schillende delen van de wereld waaronder de voormalige Sov jetunie. Ritzen acht de extra maatregelen noodzakelijk om dat de studies zijns inziens van een groot maatschappelijk en cultureel belang zijn. Het grootste gedeelte van het geld komt rechtstreeks ten goe de aan de universiteiten met onderzoek en onderwijs op het gebied van de kleine letteren. Dat zijn de Rijksuniversiteit loei den, de Rijksuniversiteit Gro ningen, de universiteit van Am sterdam, de Vrije Universiteit, de Rijksuniversiteit Utrecht en de Katholieke Universiteit Nijmegen. De universiteit van Leiden krijgt een nieuw post- doctoraat-instituut Aziatische Studies. VRIJE TUD Karaoke In café De Spons aan de Korte Mare 4 wordt op zondag 19 juli een zogeheten Karaoke-avond gehouden. Het uit Japan over gewaaide Karaoke is een soort Oosterse soundmixshow. ver sterkt meezingen met de mu ziek van bekende liedjes. Het zingen begint om 19.00 uur. LVC Het LVC heeft het cursuspro gramma samengevat in een fol der die vanaf heden verkrijg baar is aan de Breestraat 66 of telefonisch: 146449. Inschrijven voor de cursus is mogelijk tot 4 september. Op 14 september gaan de cursussen van start. Bert de Lange is 'verslaafd' aan barbecuen. Op het leven, de liefde of de vakantie, er is altijd wel een aanleiding. foto holvast

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15