Crossers maken duinen onveilig 'Cultuurchoq' voor vijftig-plussers Regio Leiden Albert Heijn mag blijven in Markthof 'Club van Polen' zoekt wanhopig opslagruimte Paardenmarkt en draverij niet samen VRIJDAG 10 JUL11992 Boswachters bezorgd over toename mountainbikes Fietscrossers zorgen in toenemende mate voor overlast in het duingebied tussen Wassenaar en Zandvoort. De fietsers beschadigen de natuur en vormen een bron van ergernis voor wandelaars. De crossers gebruiken de pa den steeds vaker als racebaan. Alleen in het gebied tus sen Katwijken Wassenaar zijn dit jaar al 20 bekeuringen uitgedeeld, beduidend meer dan in voorgaande jaren. jan westerlaken De boswachters M. Gielen en E. Huge maken zich ernstig zorgen over de hoeveelheid jongelui die op hun mountainbike kris kras door de duinen crossen. Om confrontaties tussen de fiet sers en voetgangers te voorko men, wil Staatbosbeheer de pa den dusdanig aanleggen, dat het de crossers praktisch onmo gelijk wordt gemaakt om van het fietspad een wandelpad op te schieten. Bovendien zijn in het hele duingebied de verbods borden al aangepast. „Daarop is te lezen dat het mét fiets verbo den is het duingebied en wan delpaden te betreden. We hoe ven de crossers nu niet langer tijdens het rijden te betrappen", zegt Huge. Verder worden bij alle voet paden binnenkort de bekende borden met daarop een wande lende man met kind geplaatst. „Vooral voor de buitenlanders schept dit meer duidelijkheid", legt Huge uit. Voor het aan brengen van obstakels kiest Staatsbosbeheer liever niet. Dat zou weer problemen opleveren voor invaliden of mensen met wandelwagentjes. Komt de bos wachter crossers op verboden terrein tegen, dan worden ze aangehouden. De politie doet hetzelfde. „Helpt een waarschu wing niet en liggen ze dwars, dan krijgen ze een bekeuring", zegt Gielen. „Zijn de crossers in hun eentje, dan valt er best met hen te praten. Zodra ze met een groep zijn, voelen ze zich sterk en willen nogal eens tegensput teren." Gielen hoopt dat de boswach ters en de politie samen de overlast van de crossers in de hand kunnen houden. „Ik ge loof dat zo langzamerhand het besef begint te groeien dat ze niet overal dwars doorheen moeten banjeren. Waar je dat aan merkt? De elementen van de natuur die in de duinen thuis horen, zijn er. Dat duidt er dus op dat natuur en gebruiker best kunnen samengaan. Kijk, de De fietscrossers gebruiken de paden en de hellingen van het duingebied steeds vaker als racebaan. foto dickhogewoning mensen die naar de duinen ko- .bike te trainen, dat zijn in prin- last zorgen. We moeten hen er oorzaken met wandelaars en de men om er op hun mountain- cipe degenen die voor de over- op wijzen dat ze conflicten ver- natuur geweld aan doen." Minder tulpen door droog voorjaar lisse De tulpenoogst valt dit jaar kleiner uit dan verwacht. Weliswaar is door bollente- lers in Nederland 300 hectare meer tulpen aangeplant, maar door de droogte tijdens de voorjaarsmaanden valt de uiteindelijke oogst kleiner uit dan in voorgaande jaren. Dat constateerde de direc teur van de Coöperatieve Ne derlandse Bloembollencen trale (CNB) in Lisse, G. Card- ol, gisteren tijdens de eerste veilingen van het seizoen in Lisse en het Noordhollandse Bo venkarspel. Ondanks dat de eerste par tijen tulpenbollen goede tot redelijke prijzen opbrachten op de twee veiingen, stelde Cardol vast dat de bollenver- koop nog niet erg hard loopt. Hij weet dat aan de tegenval lende resultaten in de broeie- rij gedurende het afgelopen seizoen. Ook de exporteurs lijken nog niet helemaal ze ker te zijn van hun potentiële afzet waardoor ze niet in de rij staan om bollen aan te ko pen. Oegstgeestenaren verliezen strijd De slepende Oegstgeester Markthofaffaire is na vier jaar strijd eindelijk ten einde. De be woners en middenstanders hebben uiteindelijk niet hun zin gekregen: de supermarkt Albert Heijn aan de De Kempenaer- straat mag blijven. Ook veran dert er niets aan de plaats van de laad- en losruimte voor vrachtwagens. Deze ruimte be- ■vindt zich tot hun grote ergernis pal voor de deur van de be zwaarmakers aan de Gever straat. Maar volgens de uit spraak van de Raad van State valt de laad- en loshaven buiten de bepalingen van het bestem mingsplan Markthof. Middenstanders en omwo nenden wilden de supermarkt die zich in het voorjaar van 1990 in de Markthof vestigde, weghebben. Door de komst van de grootgrutter zou de verkeers drukte in de straat toenemen. Bovendien zou er een tekort aan parkeerplaatsen ontstaan. Mevrouw Bank van restaurant Le Petit Oase: „We waren ook bang dat het door de komst van de supermarkt een beetje een achterbuurt-achtig geheel zou worden. En dat is ook zo: het is een lelijk gezicht." Ook de laad- en losruimte is hen een doorn in het oog. „De ze parkeerhaven geeft overlast: lawaai en stank, en ergernis over dubbel geparkeerde vrachtwagens. Onze klanten kunnen hun auto's nu niet voor onze deur kwijt, 's Avonds kan er ook geen auto staan omdat die laad- en loshaven door spe ciale sleuven alleen toegankelijk is voor vrachtwagens. Het bestemmingsplan "Markt hof dat de Oegstgeester ge meenteraad in 1986 goedkeur de, was de inzet van het ge vecht. De gemeente wilde korte tijd later van dat bestemmings plan af en verzocht de provincie Zuid-Holland, waar het plan in middels was beland, om het te vernietigen. In het bestem mingsplan had het gemeente bestuur namelijk bepaald dat er in het winkelcentrum geen su permarkt mocht komen. Maar van die bepaling kreeg het ge meentebestuur spijt. Na een tijdje bleek dat de kleine win keltjes in het centrum nauwe lijks aftrek vonden bij midden standers. Toen Albert Heijn zich ten slotte als kandidaat aan diende, oordeelde het gemeen tebestuur dat dat de beste op lossing voor de Markthof was. Maar dan moest het bestem mingsplan wel worden vernie tigd. Als de provincie haar goed keuring zou onthouden, zou de weg vrij zijn voor de super markt. Maar de bewoners te kenden protest aan tegen die gang van zaken. Een gemeente-ambtenaar: „Om aan de bezwaren van de omwonenden tegemoet te ko men zijn er wel degelijk extra parkeerplaatsen gecreëerd en is er een parkeerduur-beperking voor het gebied ingesteld. De voorzitter van de Raad van State is zelfs nog op een drukke dag komen kijken om de situatie ter plaatse in ogenschouw te ne men. Hij oordeelde dat er par keergelegenheid bij de Markt hof ruimschoots voldoende was. Daarom is het bezwaar schriftafgewezen." voorschoten liesbeth buitink De Voorschotense groep vrijwil ligers die hulpgoederen inza melt voor Polen, is nog steeds 'dakloos'. De goederen voor de stad Wroclaw mogen niet langer worden opgeslagen op het zo genaamde MOC-terrein van ge meentewerken en de Club van Polen kan zelf geen andere ruimte vinden. „De huizen van de vrijwilligers zitten nu tjok- en tjokvol, er kan echt geen lucifer doosje meer bij", aldus woord voerder G. van der Wal. De groep wil op korte termijn zelf met burgemeester P. Cannegie- ter praten over een opslagruim- Vooral de medicijnen die een Voorschotense apotheker heeft aangeboden, moeten dringend onder dak worden gebracht. „Er staat nu voor 20.000 gulden aan pillen en poeders in een garage. Nu kan het nog, maar bij iets vochtiger weer wordt het spul onbruikbaar. Dan plakken de medicijnen aan elkaar." Daar naast staan in Nieuwkoop nog honderd schoolbanken en - stoelen te wachten op vervoer naar Wroclaw, maar pas in sep tember vertrekt de Club van Po len weer met een konvooi. In mei moesten de vrijwilli gers onverwacht de sleutel van de opslagruimte bij gemeente werken inleveren. De kleding, medicijnen en huishoudelijke artikelen mochten alleen onder toezicht van een gemeente ambtenaar worden opgehaald. Van der Wal is daarover nog altijd beledigd. „Ik vind het nog steeds verschrikkelijk dat we onder toezicht moesten inpak ken, alsof we een stelletje crimi nelen zijn. Ik vind het godge klaagd hoe met ons wordt om gegaan. Het gemeentebestuur haalt wel het laatste dubbeltje uit je vingers, maar het staat niet achter een goede actie. Als of wij dit doen om er zelf beter van te worden: het kost ons al leen maar snipperdagen en geld." Volgens de Club van Polen werkt de gemeente moedwillig tegen. „Er staan zoveel gebou wen leeg, ook op het MOC-ter rein. Ik vind het een schande", aldus Van der Wal. Even leek het erop dat het Voorschotense verhuisbedrijf Tipker de Club van Polen uit de brand kon helpen. Tipker zou voldoende ruimte hebben om de goederen op te slaan. De ver huizer heeft echter nog twijfels. Inzameling voor vlooienmarkt voorschoten De vereniging Humana houdt dit weekeinde een inzamelingsactie in Voorschoten. Humana steunt mensen in de Derde Wereld met nood- en ontwikkelingshulp. Voorschotena- i die meubels, antiek, snuisterijen, kleding, boeken en andere spullen willen afstaan, kunnen bellen naar Humana, tel. 03405- 70998. De humanitaire organisatie komt de spullen dan thuis afhalen. Met de ingezamelde spullen wil Humana van 31 juli tot 3 augus tus de 'grootste vlooienmarkt ter wereld' houden in de Amster damse RAI. De opbrengst van de vlooienmarkt gaat naar ont wikkelingsprojecten in de Derde Wereld. Personenwagen gestolen in Oegstgeest oegstgeest Een Toyota Camry met een waarde van 44.000 gul den is afgelopen nacht ontvreemd van de oprit van een woning n de Boonstraat in Oegstgeest. Het voertuig was afgesloten. De diefstal is gepleegd tussen gistermorgen 10.45 uur en van morgen 06.40 uur. anvulling nieuwslijn Alarm voorkomt snelkraak sassenheim Een stevige ruit en een goed functionerende alarm installatie waren er vannacht debet aan dat inbrekers een po ging tol snelkraak bij een Sassenheimse juwelier zagen misluk ken. De inbraakpoging, omstreeks half drie vannacht, had plaats i de Hortuslaan. Van de daders ontbreekt elk spoor. De traditionele Voorschotense paarden markt en de kortebaandraverij vallen dit jaar niet samen. Het Comité Paardesport Voorschoten heeft besloten de harddraverij op donderdag 30 juli te houden. De paar denmarkt heeft op 28 juli in de Voorstraat plaats op de 'Dag van het Paard'. De splitsing van de markt en de harddra verij is veroorzaakt doordat sporttotalisator Ladbroke haar Nederlandse activiteiten heeft beëindigd. Het bedrijf hield iedere dag ergens in Nederland een drafwedstrijd, maar stopte daarmee omdat de financiële resultaten tegenvielen. Ladbroke organi seerde de afgelopen vijf jaar ook de Voor schotense kortebaandraverij op de Prins Bernhardlaan. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR), die de exploitatie van Ladbroke heeft overgenomen, wil niet meer iedere dag wedstrijden houden. De NDR stelt dat de dagelijkse wedstrijden tot roofbouw op de renners en de paarden hebben geleid. Daarom organiseert de NDR alleen nog kortebaandraverijen op donder dagen. Voor Voorschoten maakt de stich ting geen uitzondering. Het Comité Paardesport Voorschoten moet zich aan de voorschriften van de NDR houden. Waarnemend voorzitter J. Waaijer verwacht echter niet dat de splitsing gevol gen heeft voor het bezoek: „Er komen elk jaar drie tot vierduizend mensen op de kor tebaandraverij af. Dat worden er dit jaar vast meer, want de toegang tot het parcours is gratis. Dat is voor het eerst. We hebben namelijk sponsorgelden binnengekregen van het Voorschotense bedrijfsleven." Programmaboekje Gratis is in dit verband overigens maar rela tief. De toeschouwers kunnen volgens Waaijer de wedstrijden alleen goed volgen met een programmaboekje. In dit boekje, dat vijf gulden kost, staat vermeld welke paarden door de eigenaren voor de wed strijden zijn ingeschreven. Deze program magegevens zijn onontbeerlijk voor toe schouwers die een gokje willen wagen. Waaijer zegt hierover: „Zo'n kortebaandra verij is zonder gokken niet compleet. Voor de prijs hoeft niemand het te laten, want de a-inleg is maar twee gulden." de kortebaandraverij krijgt behalve 10.000 gulden een trofee die is gemaakt door de Italiaanse beeldhouwer Marco Antonini. Verder kunnen de renners onder meer een paardentuig en een sierde- ken winnen. Burgemeester P. Cannegieter reikt de prijzen na afloop van de wedstrij den omstreeks 18.00 uur in het Cultureel Centrum uit. Het Comité Paardesport Voorschoten houdt ook een loterij. De lootjes zijn tijdens de paardenmarkt te koop in het kraampje van het comité en kosten één gulden per stuk. De hoofdprijs is een veulen. Wat nu, als de winnaar van het dier op een flat blijkt te wonen? Waaijer neemt het dier in ieder geval niet terug: „Zo'n paard als prijs hoort nu eenmaal bij de harddraverij. De winnaar kan het veulen bij een boer stallen of bij een manege. Dat is meestal niet zo duur. Als hij het dier echt niet wil hebben, kan hij het al tijd verkopen." Leiderdorpers stappen naar Raad van State leiderdorp De omwonenden van het Lei- derdorpse Van Alphenplein zijn 'verbitterd' over de uitspraak van de commissie beroep- en bezwaarschriften. De commis sie wees de bezwaren van de buurt tegen de bouw van 77 se niorenwoningen af. Het Van Alphenplein is volgens de com missie juist zeer geschikt voor seniorenwoningen. De omwo nenden willen nu via de Raad van State de bouwplannen te genhouden. „De commissie is nogal licht vaardig over onze bezwaren heengestapt", oordeelt buurt- woordvoerder F. van Limburg Brouwer. Het complex zou vol gens de commissie 'heel goed passen in de stedebouwkundige 1 opzet' van de wijk Binnenhof. De omwonenden vinden het echter te groot en te volumi neus. De wijk wordt er volgens de bewoners ingrijpend door veranderd. Op de plaats waar tot voor kort de basisscholen 'De Hob- bit' en 'Samen Onderweg' ston den, wil de gemeente het com plex bouwen. Het telt twee ver diepingen met 66 sociale huur- appartementen. Daar bovenop komen, iets terugwijkend, zes duurdere penthouse-apparte- menten. Tussen het complex en de Coornhertdreef komen vijf geschakeldesemi-bungalows. Omdat de commissie beroep en bezwaarschriften de klach ten van de omwonenden af wees, kan de gemeente nu toe stemming vragen aan de pro vincie om op het plein te bou wen. Daarna kunnen de omwo nenden omnieuw bezwaar ma ken. Wanneer burgemeester en wethouders dat afwijzen, kun nen de omwonenden zich tot de Raad van State wenden. „Dat zijn we zeker van plan", aldus Van Limburg Brouwer. Door al le procedures kan het nog enige maanden duren voordat zeker is of het complex op het Van Alphenplein daadwerkelijk van de grond komt. Magic show beleeft première in zomertheater van Duinrell Wat krijg je als je Michael Jack son kruist met Hans Kazan? Voor bezoekers van het zomer theater op het attractiepark Duinrell is dit een eitje: de illu sionist Hans Klok, natuurlijk. In de rug gesteund door keiharde discomuziek, rookmachines en strak in het leer gehulde jonge juffrouwen brengt hij tot en met 5 augustus drie maal per dag zijn 'Choq Magie Show'. Buikje De voorstellingenreeks werd gistermiddag geopend met al les wat je je bij een heuse pre mière voorstelt: veel bekende Nederlanders en iedereen die daar graag tegenaan schurkt. Van achter het hek zag een handjevol toeschouwers met eigen ogen wat ze volgende week weer kunnen meebeleven in Privé: 'Ben Cramer krijgt een buikje' en 'Wie was die blonde jongeman die geen moment week van de zijde van Jacques d'Ancona?' Zelfs twintig kamerleden gre pen het zomerreces aan om ge hoor te geven aan de uitnodi ging, met het daaraan verbon den dagje-uit voor het hele ge zin. De chocolademelk van sponsor Friesche Vlag legde het al gauw af tegen de volle bla den met champagne. Schoolreisjes De 'Choq Magic Show' is één van de publiektrekkers die het imago van Duinrell wat om hoog moet krikken. „We staan nog altijd bekend als het attrac tiepark voor de schoolreisjes", liet directeur I. van Zuylen van Nijevelt in zijn welkomstwoord wat besmuikt weten. En hoe wel het park juist daaraan ook dit jaar weer een uitstekend voorseizoen heeft te danken, mikt de directie toch ook op de 'markt van de toekomst: de vijf- Zien en gezien worden tijdens de première van de Choq Magic Show op Duinrell. Veel bekende Nederlanders, zoals de ietwat verbaasd kijkende Jaques d'Ancona, en iedereen die daar graag tegenaan schurkt. foto loekzuyderduin tig-plussers. „Hoewel je die term geloof ik eigenlijk niet mag gebruiken", haastte Van Zuylen van Nyevelt zich te cor rigeren. De graaf is zelf inmid dels enkele maanden opa en behoort dus ook tot de nieuwe doelgroep. Laaiend enthousiast was hij over de 'goede show' van Hans Klok. Zoals het een goed illusionist betaamt ging de 23-jarige artiest vorig jaar nog te zien in het theaterpro gramma van Andre van Duin geroutineerd in rook op en kwam hij even mysterieus ook steeds weer tevoorschijn. Zijn charmante assistente Sittah Koene liet hij gracieus over het podium zweven of hij doorstak haar met het beste dat een zaak in ijzerwaren te bieden heeft. Boertjes Maar of de wervelende licht show, de schaars geklede dan seressen en de dreunende discoklanken zullen appeleren aan de smaak van de doorsnee leeftijdgenoot van Van Zuylen van Nijevelt? De voorstelling waarmee de illusionist in krap een half uur over zijn publiek heen denderde had door deze elementen nog het meest weg van een video-clip van Veroni ca. Voor een generatie die is opgegroeid met de Boertjes van Buut'n blijft dat toch een cul tuurschok. Een cultuurchoq, eigenlijk, want de Friesche Vlag wappert wel erg nadrukkelijk in de show van Klok. De merknaam van het snelle chocomelletje staat prominent afgebeeld op de materialen die de illusionist ge bruikt en een gezongen en ge danste reclame voor de merk naam met dank aan het Fafa Showballet is zelfs naadloos in het programma opgenomen. „We houden niet zo van de term sponsor", had een woord voerder van het bedrijf eerder al gewaarschuwd. „We zien ons meer als participant." De huisarts die zich de ko mende periode op zijn spreek uur geconfronteerd weet met een wat verdwaasd kijkende vijftig-plusser, heeft aan één re clamezinnetje genoeg voor een sluitende diagnose: 'Did you have your choq today?'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14