Leiden Regio Hardrijders op Haagweg aangepakt Grote opruiming op Meubelplein Leiderdorp. Maanmannetjes onttakelen basisschool Zwarte lotto gokt op hogere omzet 'Dit bordje houdt natuurlijk geen stof tegen Studenten lopen stage bij Spelen VRIJDAG 10 JULI-1992 13 1 Geen man over- Opening r]C( I J boord tijdens de peurbakkentocht, de tradi tionele opening van de La- A KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT V Brug verplettert politieauto leiden Bij het aanhouden van zes 'brughangers', is een surveil lance-auto van Leidse agenten totaal lvernield door de Span- jaardsbrug. Het voorval voltrok zich gistermiddag rond half drie. Agenten hadden hun auto geparkeerd tussen het beweegbare deel van de Spanjaardsbrug en de slagbomen, aan de kant van de Leiderdoipse Van der Valk Boumanweg. Op het moment dat de brug opnieuw omhoog ging, kwam het contragewicht op de politie auto terecht. De zes brughangers. Leidenaars van 11 tot en met 15 jaar oud, werden met een andere auto naar het bu reau overgebracht. Het zijn de eerste 'slachtoffers' van het artikel in de algemene plaatselijke verordening dat mensen verbiedt om zich 'op te houden op beweegbare delen van een brug'. Ove rigens hingen de jongens niet aan de brug, maar aan de bewe gende slagbomen. Om half vijf werden ze vrijgelaten, niet we tend welke straf hen te wachten staat. Rijnzichtbrug gestremd leiden De Rijnzichtbrug, tussen Haagweg en Morsweg, is gister avond twee uur gestremd geweest. De brug moest open om een boot door te laten maar viel nadat deze weer was gezakt, niet in het slot. Daardoor konden de bomen niet worden geopend. Het verkeer moest russen half zeven en half negen worden omgeleid. Toen kon het euvel, waarvan de oorzaak nog onduidelijk is, pro visorisch worden hersteld. Vandaag is het mechanisme gemaakt. Voorstelling Carmen verplaatst leiden De voorstelling van de opera Carmen, die vanavond en morgenavond zou plaatsvinden op de Burchtheuvel, is in ver band met het slechte weer verplaatst naar de Hooglandse Kerk. De kaarten voor de opera zijn overigens uitverkocht. Kritiek op veiligheidsmaatregelen rond asbest leiden emiel fangmann Volgens wethouder J. Walen kamp (verkeer) is een proef ge makkelijk uit te voeren. „We hebben het een tijd terug ook op het Kort Rapenburg gedaan en dat werkte. Die heuvels zijn simpel aan te brengen." Het verkeer dat Leiden verlaat zal vaart moeten minderen, terwijl kinderen en bejaarden veiliger over kunnnen steken. Als de proef werkt krijgen de heuvels een vaste plaats. De maatregel is het gevolg van een gesprek tussen wethou der J. Walenkamp (verkeer) en enkele verontruste Haagwegbe- woners. Twee weken terug al vroegen de bewoners bij de opening van de spoorwegon derdoorgang 'De Vink' aan dacht voor verkeersoverlast. Harder De Haagweg krijgt meer verkeer te verwerken nu 'De Vink' de enige autotoegangsweg tot de Stevenshof is. Daarbij wordt Alleen een kleurige kindertekening op een van de bin nenmuren herinnert er aan dat dit ooit een basisschool was. Een eindje verderop heeft iemand een gat in de muur gehakt. Achter de steenwol is nog net een stukje grijs, ribbelig materiaal te zien. Drie mannen in 'maan- pakken' zuigen met een bovenmaatse stofzuiger rondslingerende scherven van hetzelfde spul op. De stofzuigerzak verdwijnt even later in een met plastic overdekte container. Van de basisschool De Zonnewij zer aan de Zwartemeerlaan, die moet wijken voor een nieuw schoolgebouw en woningen, is niet veel meer over dan een kaalgeslagen skelet. Het dak is groten deels verwijderd, net als de meeste gevelplaten. De slo pers van het Rijnsburgse bedrijf H. van Egmond kun nen er echter niet onbekommerd op loshakken. De bin nenmuren en de gevels van de school zitten vol met as- bestplaten - een materiaal waarvan de loszwevende ve zels kanker kunnen veroorzaken. Vandaar de bescher mende pakken. Kritiek Een van de werknemers vindt de maatregelen overi gens nog lang niet ver genoeg gaan. „Eerlijk gezegd heb ik nog niet meegemaakt dat een gebouw met zo veel asbest op die manier wordt gesloopt. Normaal pakken we het helemaal in met tentzeilen. Bovendien zorgen we er voor dat er onderdruk heerst, zodat er absoluut geen stof naar buiten kan. Maar ja, dit is een haastklus. De gemeente wil het gebouw voor de bouwvakvakantie iel overhoop haalt.' De angst voor plaatselijke vandalen is niet overdre ven. Hoewel sinds vorige week hoge hekken rond de school staan met borden 'Asbest, gevaar' heeft een aan tal jongeren de afgelopen dagen al wat voorwerk voor de slopers verricht. Die zijn daar helemaal niet zo blij mee. „Het maakt het karwei er niet makkelijker op. Normaal schroeven we zo'n plaat er in één keer uit. Nu moeten we de hele omgeving nalopen om alle st,ukjes bij elkaar te rapen. Maar ook voor die jochies zelf is het natuurlijk niet zo best. De asbestvezels zitten vast in ce ment, en zolang je er voor zorgt dat dat zo blijft, kan het spul geen kwaad. Dan moet je die platen natuurlijk niet gaan intrappen. Dat is hartstikke stom." Verkeersheuvels op verzoek bewoners Op de Haagweg wordt over enkele weken een proef ge nomen met twee verkeersheuvels in het midden van de weg tussen de kruising met de Lelylaan en het bezinesta- tion. De heuvels moeten de weg veiliger maken. meestal veel harder gereden dan de toegestane 50 kilometer. „De weg, zoals hij er nu uitziet, nodigt daartoe uit", zegt Haag- wegbewoonster R. Caron, „dus je kan het de automobilisten ei genlijk niet eens kwalijk ne- Wel is duidelijk dat een door getrokken streep en daarmee een inhaalverbod twee ande re eisen van Haagwegbewoners niet haalbaar zijn. Caron: „Het bleek niet praktisch. Ook omwonenden zouden dan bij voorbeeld niet meer kunnen tanken bij het benzinestation om vervolgens te keren". Maar namens de groep Haag weg 'Echt Weg?' juichen Caron en overbuurman J. Martens de verkeersheuvels toe. „Het is niet voldoende, denken we, want het lawaai van verkeer blijft", aldus Martens, „maar het is een experiment en we wachten af." De Haagwegbewoners zijn te vreden dat Walenkamp bereid was om snel een eerste maatre gel te treffen. Caron spreekt van 'een begin'. Slopers aan het werk ii kundigen moeten mee de voormalige school De Zonnewijzer aan het Zonlichtpad. Een bordje waarschuwt voor het eventueel vrijkomen van asbestvezels maar volgens sommige des- veiligheidsmaatregelen worden genomen. foto wim dijkaaan De gemeente meent voldoende beschermende maatregelen te hebben genomen bij de sloop van de Zonnewijzer nabij de Zwartemeerlaan in de Meren- wijk. In de school bevindt zich een aanzienlijk aantal asbest- cementplaten. Volgens woord voerder Van den Berg van de gemeente zijn de platen ge schroefd en is de kans dat er bij de verwijdering vezels vrijko men zeer gering. De deskundigen verschillen van mening of het noodzakelijk is het gebouw geheel af te schermen. Woordvoerder H. Kwantes van het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstan digheden vindt van wel. Hij ba seert zich op het zogeheten As bestbesluit waarin over af scherming wordt gesproken hoewel niet duidelijk is hoe die precies moet worden uitge voerd. „Een hek met het bordje 'Asbest, gevaar', wordt er in elk geval niet mee bedoeld. Want dat houdt natuurlijk geen stof tegen." Hoofdinspecteur J. Bethle hem van de Arbeidsinspectie vindt een afscherming echter overdreven. „De kans dat er veel vezels vrijkomen is niet zo groot. Je kunt de risico's na tuurlijk nog verder verminde ren door een tent over die school te zetten, maar dan kun je bij wijze van spreken wel half Nederland onder het plastic leggen. Want dat spul is jaren lang in ongelooflijke hoeveel heden gebruikt in de bouw." Volgens Van den Berg wordt de sloop nauwkeurig in de ga ten gehouden. Mocht blijken dat er een betere afscherming nodig is, bij voorbeeld omdat sommige platen gelijmd blijken te zijn waardoor verwijdering moeilijker is. dan zal die wor den aangebracht. NA EEN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. Informatie 071 - 4165 85 De zwarte lotto heeft de tegen aanval ingezet: Vlak nadat offi cieel allerlei nieuwe kansspelle tjes op de markt zijn gebracht, komt uit het illegale circuit een spel onder de naam 'Supertrio'. Mèt een kans dat de inleg 3U0 keer wordt uitbetaald. Tegen betaling van bij voor beeld een tientje spelen de deel nemers mee in drie lotto's: de Duitse, de Belgische en de Ne derlandse. Vallen de drie geko zen nummers in alle loterijen, dan betaalt de bookmaker 300 keer (3000 gulden) de inzet uit. Valt de serie in een of twee van de lotto's, dan wordt de inleg respectievelijk 100 of 200 keer uitgekeerd. De deelnemer be paalt zelf hoe hoog zijn inzet is. De Leidse bookmakers die anoniem wensen te blijven verwachten een gat in de markt te hebben aangeboord: „Het betekent voor de deelnemers een hele zatetdagavond span ning. Want de drie lotto's trek ken allemaal op één avond: de Nederlandse om 19.00 uur, de Belgische een half uur later en de Duitse om 21.30 uur. Vooral vanwege die spanning, ver wachten we dat 'Supertrio' een groot succes wordt." De bookmakers zeggen trou wens geen last te hebben van de nieuw geïntroduceerde gokspel letjes bij de middenstander: „Het gaat in ieder geval niet ten koste van onze omzet. Onze er varing is toch dat de meeste mensen liever in de zwarte lotto schrijven. Wij betalen nog de zelfde avond uit en er wordt ui teraard geen kansspelbelasting ingehouden. Bij de officiële lot to gebeurt dat wel. Bovendien moet men meestal een maand op zijn geld wachten." Volgens de bookmakers was er behoefte aan een nieuwe spelvorm. „Veel mensen waren het spelen in de Nederlandse lotto een beetje zat. Daarom is het pakket nu uitgebreid. Ook op woensdag kunnen mensen een gokje wagen in de Duitse midlotto met een kans dat 330 keer de inleg kan worden ge wonnen." Duizenden mensen uit Leiden en omgeving schrij ven wekelijks een rijtje in de zwarte lotto. Naar schatting gaat er jaarlijks bij Leidse book makers een bedrag van enkele tientallen miljoenen guldens om. Het grootste deel van de Leidse markt is in handen van een groep Leids-Amsterdamse bookmakers. Sinds drie jaar zijn die bijzonder actief. Ze hebben naar eigen zeggen een kleine zeventig procent van de markt in handen. Het resterende deel is in handen van Haagse en Rotterdamse bookmakers „Het is al een vele jaren een geaccepteerd gegeven in Leiden en omgeving dat mensen uit al le beroepen directeuren, po litiemensen, journalisten, siga ren boeren en vele anderen weieens een gokje in de zwarte lotto wagen. We zijn trouwens een moderne organisatie die werkt met computers. Nee, niks criminaliteit, daar houden we ons verre van. Er wordt geregeld gesuggereerd dat de zwarte lot to met drugs- en wapenhandel wordt gefinancierd. Maar daar willen we niks mee te maken hebben." Voor hun nieuwe kansspel 'Su pertrio' hebben de bookmakers gisteren tijdens de peurbakken tocht uitgebreid reclame ge maakt. Als 30ste deelnemer voeren zij met een boot met daarachter drie grote lottobal - len door de Leidse wateren. Studenten van het Holtlant Col lege worden ingezet om bij de Olympische Spelen de Ameri kaanse ploeg te begeleiden. Zij moeten de sporters begeleiden van het Olympisch dorp naar de sportaccommodaties, hen bij staan bij persconferenties en voor de opvang van hun part ners zorgen. De acht Leidse stu denten maken deel uit van een groep van 30 studenten van toe ristische opleidingen in Leiden, Maastricht, Utrecht en Zwolle die worden ingezet in Barcelo- Hun uitzending maakt deel uit van hun opleiding waarmee zij uiteindelijk in de toeristische sector zullen gaan werken. In het laatste jaar van de opleiding wordt stage gelopen bij een be drijf, in dit geval kregen de stu denten de kans om ervaring op te doen op de Olympische Spe len. Probleem was dat er op het Holtlant veel meer studenten naar Barcelona wilden dan er plaatsen waren. Daarom werd er een strenge selectieprocedu re gevolgd waarbij taalkennis en kennis over Barcelona de door- De studenten zijn inmiddels naar Spanje vertroldcen om deel te nemen aan het trainingspro gramma. Daar krijgen ze ins- ructies over de eetgewoonten van de Amerikanen, uitleg over veiligheid en bewaking en leren ze de voorkeuren van de spor ters kennen waar het gaat om het invullen van hun vrije tijd. De studenten moeten boven dien Barcelona leren kennen en zich op de hoogte stellen van de uitgaansmogelijkheden in de stad. Gemeente vraagt Kosto clementie voor Marokkanen leiden gert visser De Marokkaanse moeder die met haar twee kinderen het land uitgezet dreigt te worden, heeft steun gekregen van het Leidse gemeentebestuur. Deze heeft er bij staatssecretaris A. Kosto (justitie) op aangedron gen het gezin een verblijfsver gunning te geven. De zaak van het gezin staat er juridisch gezien hopeloos voor maar het gemeentebestuur hoopt dat de staatssecretaris op humanitaire gronden besluit een eerder besluit tot uitzetting te herzien. Het gezin wordt ook gesteund door de leerkrachten van de school van de twee kin deren. De moeder en haar kinderen (die in '84 in Nederland zijn ge boren) werden door hun vader tijdens een vakantie in Marokko (in 85) verlaten. Zij werden ver stoten door hun familie en keer den in '90 terug naar Nederland zonder geldige papieren, lustitie heeft inmiddels besloten dat de drie Nederland moeten verla ten. De bodemprocedure tegen de uitzetting kan nog wel een jaar duren maar een kort geding waarin werd gevraagd de beslis sing tot uitzetting op te schor ten werd verloren. De advocate van het gezin, Mr. M. van der Kleij van het Haags Advocaten Kollektief, is blij met de steun vanuit leiden. Zij beschouwt de druk op de staatssecretaris als mogelijk het laatste middel dat het gezin in Nederland kan houden. UITERST MILIEUBEWUSTE INVESTERING IN HARDHOUTPLANTAGES. Dit jaar worden er door Flor y Fauna S.A. weer een half miljoen teakbomen aangeplant in COSTA RICA. Infor meer naar de mogelijkheid om ook mee te doen in dit. alweer vijfde project. Per contract 25 000,- (evt. ook of 'A contract) Opbrengsten na 8. 12. 16 en 20 |aar Ga rantie op geïnvesteerd bedrag mogelijk. Ned. leiding. Vraag brochure aan bij NATURA BERGUM b.v., 05ii6-2897.fax3i66 of via Antwoordnummer 771, 9250 VB Bergum Fr. (adres in envelop zonder postzegel). Voor dit jaar zijn er nog slechts 250 contracten beschikbaar. HARDHOUT UIT PLANTAGES;

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13