Dat is pas kamperen! Honda CRX opmerkelijke tweezitter u parkeren Weg en wiel omeen 100% rake groep autoliefheb- bers te berei- rUWlte ken. Bel onze i j advertentie- KUflt afdeling. Souvenir du Tour de France DONDERDAG 9 JUI11992 Bij de nieuwe CRX kan het dakpaneel desgewenst volautomatisch wor den verwijderd. De kofferklep gaat dan omhoog en slokt als het ware het stukje dak op, waarna de boel zich weer sluit. foto hond Er is in Europa duidelijk vraag naar aparte auto's. Vooral de Japanse merken komen aan die vraag tege moet met opmerkelijke ontwerpen. Zo heeft Honda onlangs een nieuwe CRX op de markt gezet, die totaal afwijkt van het vorige model. De CRX is nu een tweezitter met een uitneembaar dakpaneel, een carrosserievorm die ook wel 'targa' wordt genoemd. Honda denkt van deze aparte auto 500 stuks per jaar in ons land te kunnen verkopen. Directeur Bert Waterman stelde bij de presentatie vast dat Honda in Nederland geen volumemerk is en bovendien slecht scoort in de zakelijke markt, maar met zijn twee procent marktaan deel, voornamelijk uit de particuliere markt, niet mag klagen. „We hebben geen diesel, dus moeten we ons concentreren op LPG voor onze vier grote pijlers Civic, Concerto, Accord en Prelude. Deze auto's zijn aange past voor alternatieve brandstoffen De importeur heeft zich tot doel gesteld in 1995 vijf tienduizend auto's te verkopen. Een bijdrage daarvoor moet komen van een nieuw model, de Syncro, die in het Britse Swindon wordt gebouwd en die op de RAI- tentoonstelling van 1993 zal worden gelanceerd. De nieuwe CRX is zonder overdrijving een vooruitstre vend ontwerp. De techniek is grotendeels afkomstig van de afgelopen najaar gelanceerde Civic, maar de wielbasis is 20 centimeter korter. Opmerkelijk is de constructie van het uitneembare dak. Met aan weers kanten een handgreep wordt het dak tussen de vooruit en de rolbeugel vergrendeld. Wil men open rijden, dan kan het dak worden opgeborgen in een speciale houder onder de kofferklep. Een verbazingwekkende accessoire is het volautomatische openen en sluiten van het dak, zoals dat te vinden is in de duurste versie van de CRX. Voor de nieuwe Honda CRX zijn twee 1.6 liter motoren voorhanden, verdeeld over de typen ESi en VTi. Honda Nederland brengt de ESi vanaf 52 mille. Voor tien mille meer heeft men de VTi met ABS en met automatisch bediend dakpaneel komt die op 65 mille. Overigens blijft de huidige CRX Coupé nog een jaar leverbaar. Binnenkort stopt de produktie. Hyundai Frankrijk Binnenkort zal het Koreaanse merk Hyundai ook in Frank rijk op de markt worden ge bracht. Importeur is Sonauto, dat ook verantwoordelijk is voor de verkoop van Mitsubis hi, Chrysler, Porsche en de motorfietsen van Yamaha. Herstel autoverkoop Dit jaar worden er wereldwijd rond 34,6 miljoen personenau to's verkocht. De verkoop stijgt vervolgens verder en in '96 gaan er 41 miljoen auto's de deur uit, aldus verwacht het onderzoekbureau DR1 Europe. De Isuzu Campo is inmiddels een redelijk bekende verschij ning in ons land. Sinds kort voert General Motors deze au to echter onder de meer aan sprekende naam Opel. Met een dubbele cabine is de Campo geschikt voor het ver voer van vier personen plus uitrusting, bij voorbeeld een gezin dat door-de-weeks 'ge woon' rijdt, en er in de week einden met de kinderen op uittrekt. Speciaal voor deze pick-up ontwikkelde de firma Polar een camper-opbouw. Volgens de fiscus is zo'n op bouw slechts lading en hoeft men noch voor de auto, noch voor de camper de gevreesde bijzondere verbruiksbelasting (BVB) te betalen. De ruim 5 meter lange combi natie is een imposante ver schijning. Het rijden ermee valt echter alleszins mee, de Campo Iaat zich sturen als een personenauto. De 2,5 liter die sel maakt een braaf zoemend geluid en trekt de toch wel ta melijk zware combinatie moeiteloos door het verkeer. Een nadeel van de Polarop- bouw is de prijs: 30.000 en met de nodige accessoires nog wat meer. De Campo met op bouw komt dan al gauw op zo'n 60.000. Dat is te vergelijken met de prijs van een luxe auto met ca ravan, die meer verblijfsruim- te biedt. Daar staat tegenover dat de Campo beter wendbaar is dan de auto plus caravan. Voor de kleine camperbezitter is deze prijs weer wèl interes sant, want 'echte' campers worden geteisterd door de BVB. De Campo plus Polar biedt ongeveer dezelfde ruim te en heeft het voordeel dat de opbouw van de auto gehaald kan worden. Maar men kan weer niet 'binnendoor' vanuit de auto de camper inlopen. ff: Enthousiast voorstel op een druilerige januari-zon- dag te midden van stapels zonovergoten reisgidsen: Zullen we dit jaar eens lekker gaan kamperen? HEEMSTEDE PETER LODEWUKS De rest van het gezin reageert eerst positief, maar gaat dan nadenken. Tja, het kost wel minder, maar ik weet niet of het nou wel zo'n succes is, zegt mijn vrouw. Als het nou eens regent, dan zit je toch mooi met z'n allen in zo'n klein rot- tentje. En hoe moet ik eten ko ken op zo'n raar gastankje? Je kan trouwens niet eens fat soenlijk naar de wc of lekker douchen, ik ga toch zeker niet iedere keer naar zo'n smerig washok toe. En waar laat ik alle spullen? De kleren worden vochtig en de hele boel zit zó vol stof en zand. En al die beesten die door je tent rennen en vliegen, daar zit ik nou niet bepaald op te wachten. Nee, ik weet het niet hoor, zegt mijn vrouw. Goed, een tent wordt het dus niet. Maar er zijn nog andere mogelijkheden. Ik stel voor te gaan proefkamperen. Niet met een tent maar met een camper, om precies te zijn een Pick-up met opbouw: de Opel Campo, die we van de importeur een weekje mogen proberen. Het gezin is enthousiast. Leuk zo'n huisje op de auto. Met ver warming en stromend water en echte ramen en zelfs een aan recht. Dat is pas kamperen! Op de camping aangekomen gaan we het huisje van de auto halen. Pootjes uitschuiven, au to eronderuit rijden en klaar is Kees, dat moeten wij toch kun nen, vindt het gezin. En inder daad, we kunnen het. Binnen korte tijd staat er een kale Pick-up met een huisje op poten ernaast. Prachtig! Alleen heeft het gezin er geen reke ning mee gehouden dat het nog wel eens regent in Neder land en dat de grond soms een beetje drassig is. Opeens lijkt het alsof het huisje aan het zak ken is! Heb je diep poten wel goed vast gezet? Ojee, ze zakken de grond in, help! Straks kan de auto er niet meer onder en wat moeten we dan? Dat zal meneer Opel niet leuk vinden. Je mot 'r ook grindtegels onder doen, merkt iemand subtiel op. Had je dat niet even eerder kunnen zeggen, vindt het ge zin, en trouwens, wie neemt er nou vier grindtegels mee op va kantie? Mafkees! De strijd tegen de tijd begint. Terwijl de poten langzaam in de aarde verdwijnen, draaien we ze zo ver niogelijk uit. Een nieuwsgierige Duitser biedt zich aan als steunpilaar en zo weten we nog net het huisje op de benodigde hoogte te bren gen. Gauw die kar er weer on der! In zijn zenuwen tast de chauf feur (vader) een paar keer mis bij het insteken en brengt het huisje vervaarlijk aan het wie belen. Maar we redden het. Het vakantieverblijf keert veilig te rug in de laadbak van de auto. Omdat het regent moeten we ons terugtrekken in het huisje. Dat leek aanvankelijk heel ruim te zijn maar blijkt opeens vrij klein nu we er noodgedwongen met zijn vieren in moeten ver blijven. Naar het aantal slaap plaatsen te oordelen is er wèl op vier personen gerekend. Een groot tweepersoons bed boven de autocabine en de salontafel is om te bouwen tot een twee persoons slaapplaats. De kinderen willen natuurlijk boven en dus nemen wij ge noegen met een overnachting op de tafel met ingetrokken knieën. Maar eerst moet er ge wassen en tanden gepoetst worden. Als een van de ge zinsleden met het piepkleine kast-fonteintje in de weer is, moet de rest elders plaatsne men aan tafel of op het kinder bed. Zo weet iedere wasser zich verzekerd van een driekoppig publiek dat geamuseerd toe kijkt hoe de ongelukkige zijn hoofd stoot, met zijn ellebogen tegen de kast bonkt en op de grond een waterballet aanricht. Okee, het is behelpen, maar al tijd nog beter dan naar zo'n washok! Net als ik een handdoek heb omgeknoopt en ben neerge ploft op het bankje, meldt zich een van de kinderen: Pap, ik moet plassen. Hoe kan dat nou, je bent net nog geweest! Verd... moeten we toch weer naar dat hok. Voor de tiende keer. Zucht. We zouden eigenlijk zo'n sjemisch twaletje moeten hebben. Natgeregend komen we terug van de plaspauze. Waar moe ten we nou weer met die natte kleren naartoe? We nemen plaats aan het tafeltje. Ojee, zegt mijn vrouw, het water is op. Ik wilde net thee gaan zet ten maar er komt niets meer uit. Het smaakt trouwens wel een beetje naar plastic, vind je niet? Ik ga wroeten in het kastje on der het aanrecht, waar zich het watertankje bevindt (van plas tic) en haal mijn vinger open. Zo'n klein tankje, daar kan toch ook helemaal niets in! Weer be geef ik mij richting washok, nu voor theewater. Als ik terugkom is inmiddels ook het tankje on der het kast-fonteintje leeg. Zou je zo goed willen zijn... Eindelijk hebben we het voor elkaar. De kinderen liggen op bed en wij gaan een spelletje doen. Aan de tafel, want buiten regent het nog steeds. Yahtzee. Pap, ik kan niet slapen, kan die radio uit? En kunnen jullie niet wat zachter doen met die dob belstenen? Mijn vrouw en ik gaan maar een boek lezen. Dat horen ze tenminste niet. Pap, die lamp schijnt in mijn ogen, kan die niet uit? We gaan ook maar onder de wol. Maar eerst nog de tafel verbouwen tot slaapplaats. En vooral geen herrie maken! Waar zijn de lakens? Ojee, daar liggen de kinderen op. En, ja hoor, nu slapen ze. We steken een sigaret op en weldra is de lucht binnen net zo grijs als buiten. Alleen komt hier hopelijk geen regen uit. Ik denk dat we morgen maar weer eens naar huis gaan. Kamperen zal wel leuk zijn, maar is niet aan ons besteed. En daar kan zo'n leuke kam peerwagen niets aan verande- Misschien later, als de kinderen uit huis zijn en we er met z'n tweeën op uit kunnen. Maar voorlopig nemen we weer een bungalowtje, in Zuid-f rankrijk, met alles d'r op en d'r aan. Dét is pas kamperen! BOEKEN Auto's uit de jaren vijftig en zestig Na de Tweede Wereldoorlog ontzettend veel gebeurde, laten maakte de auto-industrie een zich moeilijk samenvatten. e ontwikkeling door. De Toch probeert de Britse auto auto werd een symbool van historicus Michael Sedgwick dit welvaart en technische vooruit- in het boek Auto's uit de jaren gang. In Amerika barstte een vijftig en zestig dat bij uitgeverij ware pk-oorlog uit, waarin de Helmond verschijnt. Hij brengt auto's steeds sterker en impo- de ontwikkelingen in autoland santer werden. Daarna kwam gedurende genoemde periode de bezinning en de zogeheten in kaart, met als gevolg een compact-cars verschenen op stortvloed aan informatie waar- het toneel. in hij allerlei zaken uitvoerig en In Europa ontwierp men auto's kritisch belicht. Ruim 350'fraaie naar Amerikaans voorbeeld, kleurenafbeeldingen en techni- maar ook eigen modellen die sche (detail)tekeningen com- klein, zuinig en goedkoop wa- pieteren het overzicht, ren. In Japan startte een voor zichtige opmars, die jaren later AUTO'S uit de jaren vijftig en onstuitbaar bleek. zestig; door Michael Sedgwick; De gedenkwaÖ^ïge jaren uitgeverij Helmond; 240 blz.; 50/60, waarin öp'eutögébied prijs 49,50. Mazda's bolhoed 121 nu beregoed Het meest opvallende Mazda- model, de bolhoed-vormige 121, is tot en met september verkrijgbaar in een speciale ted dybeer-uitvoering. Voor 1.250 krijgt men bij aankoop van een nieuwe 121 een berenset op de auto geleverd, die bestaat uit vloermatten in teddybeer-ont werp en vier lichtmetalen velg en (met bijbehorende banden) waar de afbeelding van een ted dybeer driedimensionaal is ver werkt in de vijf spaken van het wiel. De berenwielen worden exclusief voor Nederland gele verd via alle Mazda-dealers. BETROUWBAAR EN VEILIG MET DE AUTO OP VAKANTIE INFORMEER NAAR ONS GUNSTIGE Z OM ER VOORDEELT AR1EV EN BEL GRATIS 06 - 099 66 86. Kamsteeg Oost-Europa kan best zonder dure Westerse Four Wheel Dri ves. want het heeft al decennia lang zijn eigen 'Landrover". Dit stoere vrachtmonster is de Aro uit Roemenië, al actief vanaf eind jaren vijftig en niet stuk te krijgen. Veel exemplaren rijden weliswaar met plakband, ijzer- draad en veel rookontwikkeling, maar ze rijden nog. Vol mensen, schapen, geiten, bouwmateria len, stro en wat al niet meer. Aro bouwt ruim 35.000 vierwielaan- gedreven voertuigen per jaar. waarvan ongeveer drie kwart wordt uitgevoerd. De fabriek heeft inmiddels een gemoderni seerde versie van deze Aro uit gebracht. maar de oude is zó duurzaam, dat die zich moeilijk laat vervangen. FOTO THtO VAN DfR KAAI! FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN U vermorgen rijdt de Tour de France Ne derland binnen. Sportkledingfabrikant Bonfan ti- Campagnola in Maastricht grijpt deze zeldzaam voorko mende gebeurtenis aan voor het eenmalig fabriceren van een speciale fietstrui en fietsbroek. Beide zijn uitgerust met het logo van de Tour de France, da tum en fïnishplaats van de in Valkenburg eindigende zevende etappe. De kleding is uitgevoerd in een Mondriaan-variant met de primaire kleuren rood, blauw en geel. De trui is van polyka- toen, een veel gebruikt materi aal voor fietskleding. De broek van lycra heeft een kunstzeem die bacterievorming tegengaat. Natuurzeem raakt steeds meer in onbruik voor wielerbroeken, omdat het niet zo duurzaam is als kunstzeem en bovendien slechter te wassen. Trui en broek zijn verkrijgbaar in de maten drie tot en met ze ven. De adviesprijs voor de trui is 79 gulden en voor de broek 89 gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij beter gesorteerde rijwielsport zaken. Bestellen bij Bonfanti is eveneens mogelijk, tel. 043 - 625731. FICARRO is de naam van een volledig geautomatiseerde en beveiligde fietsenstalling. Het ontwerp is van ingenieursbu reau P. Beukeveld in Heerlen. De stalling heeft de vorm van De speciale Tour de France-trui en -broek zijn uitge voerd in een Mondriaan- variant met de primaire kleuren rood, blauw en geel. een carrousel en bevat twee on afhankelijk van elkaar draaien de plateau's die samen plaats bieden aan 88 fietsen. Wie van de stalling gebruik wil maken koopt een persoonlijke code. Na intikken op een bedieningspa neel gaat er een deur open en een lege stallingsplaats ver schijnt. De fiets kan naar bin nen en de deur sluit automa tisch. Terughalen van de fiets gaat op dezelfde wijze. In Eind hoven komen vijf van deze car rousels op proef te staan. Het ministerie van verkeer en wa terstaat toont al belangstelling. FIETSENDIEFSTAL blijft voor lopig nog een groot probleem in de steden, daarom is elke nieu we vinding om diefstal te be strijden de moeite van het on derzoeken waard. Amsterdam i£ treurige koploper op dit terrein. Volgens onderzoek zouden vo rig jaar een derde van alle 450.000 fietsen die de hoofdstad telt onrechtmatig van eigenaar zijn verwisseld. Een adviescom missie van de gemeente komt niet verder dan de stelling dat er meer stallingen moeten komen. Daadwerkelijk gebeurt er nog helemaal niets.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9