Gijzelaars smokkelden via de post Binnenland Bijlmerflats gaan tegen de vlakte Wegtransport schat schade op 28 miljoen 'Ethiopiërs kunnen veilig terug' Kabinet: Sint-Maarten moet onder curatele Beschuit met muisjes Angst onder Joegoslavische asielzoekers Girorekeninghouders kunnen nu ook terecht bij NMB geldautomaten. DONDERDAG 9 JULI 1992 3 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappei-jke Persd*nst Meer geld voor dak- en thuislozen den haag Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) heeft met ingang van 1993 elk jaar 2 miljoen gulden over voor de opvang van dak- en thuislozen met psychiatrische problemen in specia- jecten. Met het geld kan de opvangcapaciteit worden van 148 naar 300 plaatsen. Vorig jaar trok de be windsman voor het eerst 1,2 miljoen gulden uit voor de opvang van dak- en thuislozen. Gezien de grote behoefte heeft Simons nu besloten meer geld vrij te maken. Na drie jaar wil de be windsman de zaak opnieuw bekijken. Amnesty veroordeelt politie Antillen den haag De politie op de Nederlandse Antillen en Aruba maakt zich schuldig aan „zeer bruut optreden". Dat schrijft Am nesty International in haar vandaag gepubliceerde jaarverslag. Het is voor het eerst dat de eilanden staan vermeld in de lijst van landen waar de mensenrechten worden geschonden. Op Cura sao overleed in 1990 een arrestant, die door de politie op straat was geschopt en geslagen. Een jaar later moest een man worden opgenomen in het ziekenhuis, nadat politieagenten hem met een wapenstok zouden hebben afgeranseld. Ook op Aruba maakten arrestanten melding van afranselingen en andere mis handelingen. 'Verkoop Begemann Pompen mag' helmond De Industriebond FNV heeft met gemengde gevoe lens alsnog ingestemd met de verkoop van Begemann Pompen in Helmond aan het Amerikaanse concern Baker and Hughes. De activiteiten van Begemann Pompen worden voortgezet in Venlo, waar werk is voor 95 van de 131 werknemers uit Hel mond. De FNV verzette zich aanvankelijk fel tegen verkoop, maar uit extern onderzoek is gebleken dat het economisch ge zien het beste is Begemann Pompen te verkopen aan Baker and Hughes. Benzine en diesel twee cent goedkoper Rotterdam Benzine en dieselolie worden morgen twee cent per liter goedkoper. Dit hebben marktleider Shell en de Novok, de organisatie van vrije pomphouders meegedeeld. De prijsverla ging wordt veroorzaakt door de daling van de dollarkoers en de internationale produktnoteringen. De meest voorkomende liter- prijzen aan de zelftankpomp zijn vanaf morgen 1,86 gulden voor super plus loodvrij, 1,82 gulden voor euro loodvrij, 1,98 gulden voor gelode superbenzine en 1,13 gulden voor diesel. Na deelraad gaat ook gemeenteraad akkoord met sloopplan zoetermeer anp-c NOB Wegtransport, de onder nemersorganisatie voor het be- roepsgoederenvervoer, schat de schade van de Franse blokkade?" de gevolgen van de Franse blok- overleg moet leiden tot het in ventariseren en verhalen van de schade. NOB Wegtransport vindt dat minister Maij-Weggen (verkeer) wegver- a 28 miljoen gulden, niljoen gulden per voor het Nederlandse voer op cir< ofwel 2,8 dag. De organisatie baseert dit be drag op 1.000 vrachtwagens die tien dagen in Frankrijk stilston den (1,2 miljoen gulden), ge miste vrachten (1,35 miljoen gulden), 100 vrachtwagens die in Nederland stilstonden (90 mille), de kosten van de juridi sche afhandeling van schade claims (100.000 gulden) en de communicatiekosten van chauffeurs die met het thuis front in verbinding stonden (40 mille). NOB Wegtransport wil over leg met Europese zusterorgani saties. De organisatie heeft hier toe een verzoek ingediend bij International Road Transport Union, de wereldwijde organi satie voor het wegtransport. Het kades op 16 en 17 juli i de moet stellen in de Trans- portraad. In de Transportraad zitten de ministers van trans port van alle EG-lidstaten. NOB Wegtransport heeft overigens zijn steun betuigd aan een on derdeel van een ontwerp-reso- lutie van het Europees Parle ment, waarin wordt aangedron gen op een schadevergoeding door de Franse overheid aan ge dupeerden van de blokkades. Ook autofabrikant NedCar Ook de Amsterdamse centrale (voorheen Volvo) in Bom heeft gemeenteraad heeft gisteravond tienduizenden guldens schade ingestemd met een gedeeltelijke geleden door de blokkades, sloop van de hoogbouw in de NedCar krijgt veel onderdelen "Bijlmer. Op de plaats van de aangeleverd uit Frankrijk en flats Gerenstein en Geinwijk Zuid-Europa, en moest vracht- worden kleinschalige huur- Ambassadeur stopte misbruik Nederlandse gijzelaars, die vlak voordat de Golfoorlog uitbrak in Irak werden vastgehouden, hebben misbruik gemaakt van de diplomatieke post. Ze kregen van de Ne derlandse ambassade de gelegenheid de diplomatieke post te gebruiken om beter contact met thuis te kunnen houden. Sommige van de vijftig gijzelaars gebruikten de service echter om op tamelijk grote schaal goederen te smokkelen. Het ging om dure horloges, sie raden en tapijten. Ze werden heel goedkoop ingekocht in Baghdad. De produkten waren deels afkomstig uit het bezette Kuwayt, waar Iraakse soldaten zich hadden beziggehouden met plundering. Baghdad werd najaar 1990 overspoeld met uit Kuwayt afkomstige produkten. De gijzelaars konden zeer goedkoop inkopen. Ze kochten met Iraakse dinars, die op de zwarte markt een zeer gunstige koers kenden tegen de dollar. Men vermoedt dat sommige gij- De toenmalige Nederlandse ambassadeur in Baghdad, dr. N. van Dam. heeft destijds een eind gemaakt aan de illegale handel, toen hij had geconsta teerd dat er oneigenlijk gebruik werd gemaakt van de diploma tieke post. Hij toonde zich des tijds al zeer verbolgen over deze praktijken. In feite had hij de meer toegestaan normaal: diplomatieke post is eigenlijk niet bedoeld voor niet-diplomaten. Simons geeft ziekenhuizen strafkorting DEN HAAG GPD Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) gaat de ziekenhui zen volgend jaar 135 miljoen gulden korten op hun budget ten. De korting is een straf, om dat ziekenhuizen hun tarieven veel te traag aanpassen. Ziekenhuizen werken met een vast budget. Dat wordt van te voren aan de hand van een verwachte bezetting van de bedden bepaald. De ziekenhui zen moeten het geld zelf door middel van rekeningen voor de opnames aan ziekenfondsen en verzekeraars binnen halen. Komen er minder patiënten, dan komt het ziekenhuis tekort. Dat vult men dan in de jaren daarop aan door tarieven te ver hogen. De hogere tarieven betekenen echter weer een onverwachte extra kostenpost voor zieken fondsen en verzekeraars. Zij kunnen dat alleen weer opvan gen door hun premies te verho gen, omdat ook ziekenfondsen en verzekeraars sinds begin dit jaar met vaste budgetten wer ken. Simons hoopt de ziekenhui zen met de strafkorting tot aler ter optreden te dwingen. Daar mee wordt het probleem zelf overigens niet opgelost, zo er kent de bewindsman. De situatie in Ethiopië is dusda nig dat de zes- zevenhonderd vluchtelingen die sinds begin 1991 naar Nederland zijn geko men naar hun vaderland terug kunnen. Een onderzoekscom missie van de ministeries van buitenlandse zaken en justitie dig~Ethiopisch paspoort heeft dit na een bezoek aan het ze zonder problemen worden land bepaald. teruggestuurd. De onderzoekscommissie constateerde dat de situatie in Ethiopië voldoende stabiel is, sinds de de voormalige opposi tie de regering vormt. Een 23- jarige vrouw, die in augustus 1991 naar Nederland kwam, zal als eerste worden uitgewezen. Volgens justitie bezit zij een gel- De Stichting Vluchtelingen werk Arnhem (SVA) maakt be zwaar tegen de uitzetting van de vrouw. Volgens de SVA moet voor haar leven worden ge vreesd. Haar vader, een kolonel, zou al geruime tijd gevangen worden gehouden. Haar advo cate heeft al tweemaal tever geefs een kort geding tegen de uitwijzing aangespannen. De flat Gerenstein in de Bijlmer. Deelraad en gemeenteraad hebben besloten dat de betonkolos waarschijnlijk volgend jaar wordt gesloopt. foto anp cor mulder Energiegebruik glastuinbouw kan veel lager AMSTERDAM. GPD wagens omleiden en vliegtuigen inzetten om te kunnen door draaien. Dat is ternauwernood gelukt. zijn om de bestuurlijke besluit- vorming weer in het gareel te brengen. Het kabinet wil de aanbevelingen van de commis sie overnemen. Maar het is nog niet zeker of de maatregelen doorgaan. Hiervoor is namelijk ook instemming nodig van de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Neder land. Of hij van het Antilliaanse kabinet mag instemmen met de maatregelen Het kabinet wil het bestuur van het Antilliaanse eiland Sint- Maarten onder curatele stellen. Vandaag praat de ministerraad over een onderzoeksrapport naar bestuurlijke wantoestan den op Sint-Maarten. De onderzoekscommissie is keihard in haar conclusies. De bestuursorganen houden zich niet aan wettelijke voorschriften en er worden geen bewuste keuzen gemaakt over het beleid. De commissie vindt dat er in grijpende maatregelen nodig koopwoningen, een multicultu reel uitgaanscentrum en sport- voorzieningen gebouwd. Eergis teren ging de stadsdeelraad Zuidoost al akkoord. Na een jarenlange discussie heeft het Amsterdamse ge meentebestuur de knoop door gehakt. De Bijlmer, ooit uit soci aal idealisme gebouwd, wordt niet meer in overeenstemming met de behoefte van mensen geacht: te grootschalig, te veel massief beton. Sinds de opleve ring in het midden van de jaren zestig heeft de Bijlmer een ge schiedenis waarin leegstand, sociale verloedering en crimina liteit de boventoon voerden. De eigenaar van de wonin gen, de coöperatie Nieuw Am sterdam, raakte daardoor in ernstige financiële nood. Huur- verlagingen en opknapbeurten die meer dan 300 miljoen gul den hebben gekost, hebben de aantrekkingskracht van de hoogbouwflats niet kunnen ver groten. Het gemeentebestuur wil nu 305 miljoen gulden pom pen in het plan om het (slecht ste) deel van de hoogbouw om te bouwen tot een aantrekkelij ke woon- en uitgaansbuurt. Bij succes zou de rest van de Bijl- mer-hoogbouw navenant kun nen worden aangepakt. Het is opmerkelijk hoeveel weerstand de sloopplannen den haag anp hebben opgeroepen onder de bewoners van de flatwoningen. In vaak emotionele betogen werd de politiek verweten de bewoners „te deporteren". De verantwoordelijke wethouder L Genet (PvdA) beklemtoonde gisteravond dat de bewoners „de vrije keuze hebben" om te rug te komen. Dat kon Genet HJ beloven omdat er in de Bijlmer tatie moet de overheid heel regelmatig woningen vrij komen. De plannen hebben ook tot een vertrouwenscrisis binnen de stadsdeelraad Zuidoost ge- Tien gegadigden commerciële radio RüSWUK Het ministerie van WVC voert met een groep van vijf tot tien gegadigden overleg over het verlenen van licenties voor nog allerminst commerciële omroep via de ka- commerciële omroep. Van een Volgens WVC is er hoofdzakelijk belangstelling voor radio. Een enkeling heeft belangstelling voor televisie. In het verleden hebben zich vijftig gegadigden gemeld voor het bedrijven i De Nederlandse glastuinbouw is bereid jaarlijks 27 miljoen gulden te investeren in energie besparende maatregelen. Met dit geld kan de hoeveelheid energie per gekweekt produkt in het jaar 2000 met 16 procent zijn verminderd. Als tegenpres- moet de overheid afzien de invoering van verdere energieheffingen. Dat is de inhoud van een con venant dat het Landbouwschap wil sluiten met de overheid, leid. In het debat werd dinsdag Volgens een woordvoerder van motie van wantrouwen het Landbouwschap zal het to tale energieverbruik van de glastuinbouw nog wel stijgen, maar zijn er mogelijkheden om de efficiëntie te verbeteren. Sinds 1980 is de energie-effi- ciëntie met 34 procent verbe terd. Door daar nog 16 procent aan toe te voegen, wordt het energieverbruik per produkt ge halveerd. aldus het Land bouwschap. tegen deelraads wethouder Groen (Groen Links). Zij weigert echter op te stappen. De stemmen staakten bij een motie van wantrouwen tegen het hele stadsdeelbestuur. De mope komt na de zomer op nieuw in stemming, omdat een aantal deelraadsleden wegens vakantie ontbrak. vussingen Reptielenzoo Iguana in Vlissingen is gisteren verblijd met de geboorte van een aantal zogenaamde pootloze hagedisjes. Volgens beheerder A. Bom is het uniek dat deze op een slang lijkende hagedis sen in gevangenschap worden geboren. Een volwassen pootloze hage dis meet anderhalve meter en heeft de dikte van een kinderarm. Het gaat om de grootse hagedissesoort ter wereld. foto GPD zeker. De Antilliaanse regering bel. Commerciële omroep vindt de bemoeienis van Neder- sinds gisteren in Nederland mo- land met Sint-Maarten namelijk gelijk. De eerste licenties wor- te ver gaan. den nog deze maand uitgereikt. groot deel van hen heeft het de partement echter nooit Organisaties verwijten overheid onzorgvuldigheid met dossiers Extra service van de Postbank Ook in het weekend of's avonds. Het nieuwe 'Adressenboekje giromaten' kunt u via 06-0400 gratis aanvragen. In heel Nederland staan nu al ruim 800 geldautomaten waar u met uw giromaatpas terecht kunt. Sinds kort zijn hier alle geld automaten van de NMB bijge komen. Dit paast de reeds bekende giromaten bij postkantoren, som mige vestigingen van de Bijenkorf, V&D en grenswisselkantoren. Er is dus altijd wel een geldauto maat bij u in de buurt waar u zonder kosten geld kunt opnemen. De NMB geldautomaten bij u in de regio zijn: Alphen a/d Rijn Lisse C'astellumstraat 1 Heereweg333a Ouvertureweg 15 Nieuw Vennep Haarlem Hoofdweg 1197 Gedempte Oude Uithoorn Gracht 89 Laan van Hoofddorp Meerwijk 10 Melis Spaansweg 178 Zandvoort Leiden Passage 33 Schuttersveld 18 POSTBANK SèL Het bericht activiteiten Joegoslavische diplomaat Ra- doslav Jankovic heeft grote on rust veroorzaakt onder in Ne derland verblijvende Joegoslavi sche vluchtelingen. Zij vrezen dat hun dossiers met allerlei ge voelige informatie in verkeerde handen vallen. De vluchtelin genorganisaties verwijten de Nederlandse overheid dat zij onzorgvuldig met die dossiers omspringt. De Joegoslavische diplomaat werd half juni door Nederland uitgewezen op beschuldiging van spionage. Volgens een me dewerker van de Federatie van Vluchtelingenorganisaties VON is hij herhaaldelijk gesignaleerd in centra voor asielzoekers. Jankovic verzamelde gege vens over identiteit en politieke activiteiten van vluchtelingen. Hiertoe had hij, zo bleek deze week, ook contact met een in middels geschorste ambtenaar van de Dienst Vreemdelingen zaken van het ministerie van justitie. De Rijksrecherche zoekt nu of de ambtenaar de regels heeft overtreden. Het is niet be kend hoeveel gegevens Jankovic via het lek bij Justitie heeft ver kregen. F. Biesma van Vluchtelingen- boer, gespecialiseerd in de ver dediging van asielzoekers, heeft een aantal Joegoslavische de spionage- de uitgewezen werk: „Wij hebben herhaaldelijk vluchtelingen afgezien aangedrongen op een betere bescherming van de privacy van asielzoekers. Het is de afgelo pen jaren te vaak gebeurd dat persoonlijke gegevens over poli tieke vluchtelingen in verkeerde handen vielen." Joegoslaven die ooit als politiek vluchteling hier heen kwamen, maar allang een verblijfsvergunning hebben, be vestigen dat functionarissen van de Joegoslavische inlichtingen dienst, al of niet in diplomatieke dienst, vanouds zeer actief zijn in ons land. Volgens hen lopen met name de in het moederland achterge bleven familieleden van asiel zoekers risico als gegevens van de vluchteling bekend worden bij de inlichtingendienst. De dossiers die hier door de Dienst Vreemdelingenzaken worden aangelegd over asielzoekers, kunnen zeer omvangrijk zijn. De dienst eist van asielaanvra gers dat ze geen informatie ach terhouden over hun politieke activiteiten, om zo de beoorde ling van de aanvraag te verge makkelijken. Volgens advocaat T. Spijker asielaanvraag vanwege de angst dat er iets bekend wordt over hun politieke achtergrond. Het gaat daarbij om een kleine hon derd mensen, verenigd in de vredesorganisatie Misa Mir. Woordvoerder Riphagen van het ministerie van justitie be vestigt dat de bescherming van de dossiers van asielzoekers niet waterdicht is. „We moeten uit gaan van de goede trouw van ambtenaren, die een eed heb ben afgelegd. Maar er zijn enke le honderden mensen die recht streeks toegang hebben tot de dossiers. Die toegankelijkheid moet wel groot zijn, omdat de dienst anders niet snel en effec tief genoeg kan werken." In het verleden heeft Amnesty International herhaaldelijk kri tiek geuit op de overheid, die de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) toestaat dossiers in te zien van vluchtelingen. Amnes ty wijst op het risico dat zeer ge voelige persoonlijke gegevens via een omweg in verkeerde handen kunnen vallen. Woord voerster P. Kats: „Er is geen en kele controle op de weg die zo n dossier kan afleggen, als de BVD er de beschikking over krijgt. En de BVD beroept zich op de ver plichting samen te werken met inlichtingendiensten van be vriende naties." Kats wijst op de affaire-Quim- po uit najaar 1991. Het betrof een Filipijn die naar Nederland was uitgeweken en door de BVD werd benaderd voor medewer king. Een gesprek tussen Quim- po en de BVD werd bijgewoond door een lid van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA, die inmiddels op de hoogte was van het asieldossier van Quimpo. Er zijn ook andere manieren waarop persoonlijke gegevens over asielzoekers verkeerd te recht kunnen komen. Met na me tolken, die gesprekken tus sen asielzoekers en justitie ambtenaren bijwonen, blijken soms een dubieuze rol te spe len. Dat soort verdenkingen zijn meestal moeilijk hard te maken. Dat geldt ook voor de activitei ten van buitenlandse geheime diensten in ons land. Geheime diensten kiezen ambassades ge regeld als uitvalsbasis, soms hebben diplomaten een rang in zo n dienst.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3