VN-waarnemers zijn geen Rambo's David Irving: Gevaarlijke propagandist vTl Patten wil in Hong Kong meer zijn dan tussenpaus Feiten &Meningen fifc te\ /UL66M m lie mt-n I OM6ÉV0£Ê?P UJAS,MAA£ PAT ve. schoolvizbktib eekwaamh&v BElANQPUKEfZ VOW VAN j7= S-z» PI vrx,1 DONDERDAG 9 JUL11992 Britse historicus vergoeilijkt nazi-Duitsland WIM STEVENHAGEN David Irving noemde zichzelf ooit een 'milde fascist' en be weerde dat de gaskamers in Po len speciaal 'voor toeristen' 'wa ren opgezet. Hij loofde eens duizend Britse ponden uit voor degene die een oorlogsdocu ment kon produceren waaruit zou blijken dat Hitier zelf op dracht gaf tot de holocaust, het vernietigen van ioden. Irving, de beruchte Britse histo ricus, heeft zich de afgelopen ja ren steeds fanatieker opgewor pen als vertegenwoordiger van de 'revisionistische ge schiedschrijving'. Deze interna tionale stroming herschrijft de geschiedenis van nazi-Duits- land en ontkent dat joden door nazi's werden vergast. Deze Ir ving, zo bleek vorige week, is door de Britse Sunday Times in gehuurd voor het ontcijferen van de ontbrekende delen van het dagboek van Joseph Goeb- bels, Hitiers minister van propa ganda. De ontsteltenis over de keuze voor deze obscure pseudo-we- tenschapper is groot. Geschie denis dient voor David Irving David Irving. fotoarchief een propagandistisch doel, het vergoeilijken van nazi-Duits land. Wat dat betreft heeft hij geleerd van de man wiens dag boeken hij zolang gezocht heeft: Joseph Goebbels. Irving heeft naam gemaakt met zijn speurwerk naar dagboeken van nazi-kopstukken en met biografieën van leiders van het Derde Rijk. Van zijn hand ver schenen biografieën van Rom mel en Göring en in 1977 Hit ler's War, over het leven van de Führer. Zijn uitstekende contac ten in neo-nazistische kringen leverden hem vaak toegang tot privé-documenten die niemand voor hem had kunnen inzien. Een halfjaar geleden verbaasde Irving de wereld weer eens met de dagboeken van Adolf Eich- mann, die hij in Argentinië had opgedoken. En nu zijn het dan de ontbrekende delen uit de dagboeken van Goebbels, waar Irving als eerste studie van kan maken. Irving was al lang hier naar op zoek: hij bracht eens weken door in een bos in Oost- Duitsland, waar hij met een me taaldetector de Goebbels-dag- boeken trachtte te traceren. Irving, zoon van een Britse ma rine-officier, herinnert zich van de Tweede Wereldoorlog niet veel meer dan het gierende ge luid van overvliegende Duitse V-1 -raketten. Zijn interesse in Hitier en nazi-Duitsland ont stond later op school, waar hij Hitiers boek Mein fCampf uit koos toen hij een prijs had ge- Om zijn grote belangstelling voor Hitler-Duitsland beter te kunnen botvieren, toog Irving in 1959 naar het Ruhrgebied. Hij wilde er de Duitse taal onder de knie krijgen en werkte er als staalarbeider. Hij hoorde er voor het eerst van de geallieerde bombardementen op Dresden (1945) en dat zou het thema worden voor zijn eerste boek dat verscheen in 1963. Door zijn soms zeer bijzondere bronnenmateriaal vaak via slim en hardnekkig spitwerk in archieven verkregen en zijn veelschrijverij die goed ver kocht, werd Irving een vermo gend man. Maar zijn naam werd ook steeds meer omstre den. Sinds het begin van de jaren '80 is hij een prominente verschij ning bij het jaarlijkse partijcon gres van de rechts-extremisti- sche Deutsche Volks Union (DVU). In de rest van het jaar houdt hij wekelijks voordrach ten bij bijeenkomsten van Duit se neo-nazi's. Twee maanden geleden nog werd hij door een rechtbank in Mtinchen veroor deeld tot een boete van tiendui zend mark, nadat hij in een bierkelder had beweerd dat er nooit joden waren vergast in Auschwitz. Die uitspraak stond niet op zichzelf. In 1989 schaarde hij zich enthousiast achter het zo geheten Leuchter-rapport. In dit document doet de Ameri kaan Fred Leuchter verslag van chemische analyses die hij zou hebben verricht van overblijfse len van het concentratiekamp Auschwitz. Conclusie: er is hooguit een middel gebruikt om de gevangenen te ontluizen, van gaskamers kan geen sprake zijn geweest. Irving heeft ook geprobeerd ie dere verantwoordelijkheid van Hitier voor de volkerenmoord op de joden te ontkennen. Maar het lijkt erop dat hij zijn meest extreme standpunten inmiddels iets heeft bijgesteld. Na lezing van de Eichmann-dagboeken gaf hij schoorvoetend toe dat Hitier misschien toch het bevel had gegeven de joden naar de gaskamers te sturen. En vorige week suggereerde hij weer, nu na lezing van dagboekdelen van Goebbels, dat hij enkele van zijn historische opvattingen moest herzien. Het grote wan trouwen tegen de man blijft echter recht overeind: Irving brengt hooguit nuances aan op zijn gevaarlijke historische theorieën. ffcELUERAReN OMgeVOB^P tfOOK Pe KLAS pat HAP J£ Nou Nier MOtm zecfae*} in bbm eXAMENKlAS»' In Zwitserland leren militairen hoe ze zich moeten gedragen Bij de functie die Chris Patten vanaf vandaag bekleedt, hoort een uniform en een indrukwek kende hoed-met-struisvogelve- ren. Er hoort ook een klein pa leisje bij, alsmede een tweetal Daimlers, een Rolls-Royce en een jacht. Het salaris beloopt 460.000 gulden belastingvrij. Per jaar, dat wel. Chris Patten krijgt dan ook niet zomaar een baantje. Hij wordt hoofd van een regering die hij naar eigen inzicht kan samen stellen. Hij wordt opperbevel hebberen rector-magnificus van twee universiteiten. Indien gewenst kan hij de staat van be leg afkondigen en zichzelf tot alleenheerser bevorderen. Chris Patten namelijk mag zich de 18e (en laatste) gouverneur van Hong Kong noemen, de enig overgebleven Britse kolonie van betekenis. Pattens taak lijkt op die van de laatste onderkoning van Indië, Lord Mountbatten; hij moet een einde maken aan het koloniaal bewind. In Brits Indië was dat geen onverdeeld succes. Het land viel uiteen in twee delen, Pakistan en India, nog voordat de onderkoning zijn biezen had gepakt. Een half miljoen men sen kwam om. Maar terwijl Mountbatten in 1947 Indië tenminste nog zijn onafhankelijkheid kon terugge ven, moet gouverneur Patten straks Hong Kong aan een dic tatuur uitleveren. In de nacht van 30 juni 1997 wordt Hong Kong weer Chinees. De Britse premier die de 6 mil joen Hong Kong-Chinezen aan China uitleverde, was dezelfde die een oorlog voerde om de door pinguïns en schapen be woonde Falkland eilanden te behouden Margaret That cher. In 1984 sloot zij een ver drag met de toen dienstdoende dictator in Peking. Hong Kong zou weer in Chinese handen overgaan, maar een bepaalde mate van autonomie behouden. Hong Kong is echter niet een slaperig vissersdorp ten noord oosten van Sjanghai. Het is met Singapore en Toxyo het belang rijkste financiële centrum in Oost-Azië, en kan zich niet ver oorloven stil te staan. Als Hong Kong zijn huidige status wil be houden, zal het in zijn eigen toekomst moeten investeren. Enkele jaren geleden vatte de kroonkolonie het plan op een nieuwe luchthaven bouwen. Het bestaande vliegveld was te klein geworden en hopeloos verouderd en het minste dat van een financieel centrum mocht worden verwacht, was een goede infrastructuur. Bo vendien moest het door de ge beurtenissen in Peking ge schokte vertrouwen in de toe komst van de kolonie worden hersteld. Probleem was echter dat deze luchthaven, een der grootste ter wereld, bijna 30 miljard gulden zou gaan kosten. Dat was te veel om uit de overi gens goed gevulde staatskas be taald te kunnen worden, zodat er particuliere investeerders moesten worden aangetrokken. Als je boos wordt wanneer je onder bedreiging van een vuurwapen gedwon gen wordt je tot je onder goed uit te kleden, meldt je dan niet aan als militaire waarnemer bij de Verenig de Naties. Hoe je wel moet reageren leren de adspi- rant-waarnemers op een opleidingscentrum van het Zwitserse leger in Frauen- feld. FRAUENFELD» REUTER Drie weken lang wordt in dit opleidingscentrum de situatie nagebootst op de Golan-hoog- vlakte (het grensgebied tussen Israël en Syrië), opdat inge nieurs, architecten en juristen die waarnemer worden kunnen leren hoe toezicht te houden op bestanden in brandhaarden in de wereld. Spoedig waaieren ze uit naar landen als (het voorma lige) Joegoslavië, Libanon of Cambodja. Hun taak zal zijn te waken over bestandslinies, te patrouilleren in bufferzones, wapens te in specteren en ongewapend om te gaan met talloze bedrei gende en zenuwslopende situa ties. Vandaar de verrassingsoe fening tijdens de cursus waarbij gewapende „bandieten" de waarnemers overvallen, hen zich laten uitkleden en beledi gen, om vervolgens weg te rij den in hun j^ep. Sterker Een militaire waarnemer zijn is niets voor een Rambo in de dop. „Met de oefening leer je dat je maar zeer klein bent", verklaart de Zwitserse majoor Georg Krenger, die met de Vere nigde Naties diende in Bayrut en het zuiden van Libanon. „Je moet gewoon accepteren dat de ander sterker is". In tegenstelling tot VN-troepen die in minder stabiele situaties werken, komen de waarnemers zelden directe vijandigheid te gen. Hun licht-blauwe baretten geven hun een status die lijkt op die van het Rode Kruis. Maar in conflictzones ligt het gevaar altijd op de loer. „Je zou kunnen worden bedreigd door een 14-jarige die beeft van angst. Maar hij heeft een Kalasj- nikov (machinegeweer) en jij niet", legt de Finse luitenant kolonel Ilkka Tiihonen, de cur susleider, uit. „Je moet zorgen dat je overleeft". In Libanon kreeg Krenger door het raam van zijn jeep een ma chinegeweer tegen het hoofd geplaatst door een strijder die wilde meeliften. Waarnemers moeten boven alles neutraliteit tonen en mogen absoluut nie mand laten meerijden. Krenger bleef kalm en de militieman bond in. Onbewapend Ondanks de gevaren benadruk ken de waarnemers dat het on gewapend zijn de beste verde diging is. „Op het moment dat je een wapen in de hand hebt, wordt aangenomen dat je bij een van de partijen hoort", zei de Oostenrijkse legerkapitein Alleen, welke investeerder wilde zijn geld steken in een luchtha ven als deze niet de zegen had van de oude mannen in Peking die vanaf 1997 de lakens zou den uitdelen? Om dit netelige probleem op te lossen, toog premier John Major vorig jaar naar Peking. De Chi nezen waren verguld met dat hoge bezoek uit Londen, want sinds het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede hadden zij geen westerse leiders meer op visite gehad. Zij wilden de luchthaven dan ook wel het groene licht geven, maar op drie voorwaarden. De eerste was dat er in 1997, als Peking de scepter overneemt, nog 6 miljard gulden in de staatskas zit. Voorts mag Hong Kong niet meer dan 1,25 miljard gulden lenen voor het project. En tenslotte moet Peking over elke nieuwe ontwikkeling ge raadpleegd worden. Het probleem is nu dat de luchthaven veel duurder gaat worden. Er moet land op de zee worden gewonnen, een metro lijn worden aangelegd, wegen worden gebouwd. En dit alles gaat geen 30 miljard gulden kosten, zo laat het zich nu aan zien, maar bijna 40 miljard. Er go: er zal meer geld moeten worden geleend en de Chinezen De bouw van een nieuw interna tionaal vliegveld beheerst de agenda van de nieuwe gouver neur van Hong Kong, Chris Patten (inzet). foto's afp, ap zullen een Hong Kong erven dat danig in de schulden zit. Voor de Chinezen, die het afge lopen decennium de hoogste economische groei ter wereld kenden, is dat geen onoverko melijk probleem. De oude man nen in Peking zullen volgaarne bereid zijn concessies te doen aan onderhandelaar Patten, als deze op zijn beurt ook een veer laat. Patten, zo willen zij, moet het streven in Hong Kong naar meer democratie beteugelen. Hong Kong zal na 1997 een soort parlement hebben dat borg moet staan voor zijn auto nomie. China heeft er mee in gestemd dat 20 van de 60 léden daarvan in vije verkiezingen ge kozen mogen worden. Maar Groot-Brittannië en de inwo ners van de kroonkolonie willen dat aantal juist met het beeld van het neerslaan van het stu dentenprotest voor ogen ver hoogd zien. Pattens voorganger, de sinoloog Lord Wilson, was niet bijster succesvol in de onderhandelin gen met Peking. Smalend werd hij omschreven als 'de beste gouverneur die China ooit heeft gehad'. Op Pattens laatste pers conferentie in Londen vroeg een journaliste uit Hong Kong of hij meer kon zijn dan een tussenpaus. Patten vond die vraag voorbarig. Hij zou „hoffe lijk maar standvastig" met de Chinezen onderhandelen, zei hij. Maar de kersverse gouver neur gaf toe: „Ik zal in 1997 hard toe zijn aan een vakantie". Ewald Hausdorf, die twee jaar als waarnemer in het Midden- Oosten diende. Terwijl hij sprak gooiden twee overvliegende Zwitserse ge vechtsvliegtuigen bommen afin de „bufferzone" waar hij toe zicht houdt. Indien dit werkelijk de Golan-hoogvlakte zou zijn zou zijn rapport over de be standsschending binnen enkele uren bij de VN-Veiligheidsraad in New York op het bureau lig gen. VN-waarnemers zijn geen dienstplichtigen maar officieren die zich vrijwillig hebben ge meld. Zij die dienen in part-ti me legers als bijvoorbeeld het Zwitserse geven vaak goedbe taalde banen op voor één of twee jaar durende opdrachten. Vaak is hun werk, dat een cru ciaal onderdeel is van de vre deshandhavende taak, saai. Een typische taak is het inspecteren van en toezicht houden op de pots en op onder hun toezicht staande verzamelplaatsen om te zorgen dat geen van de partijen meer wapens heeft dan in het bestandsakkoord is overeenge komen. „Indien een van beide zijden wapens binnenbrengt, betekent het dat zij een duide lijk signaal willen geven aan de andere partij", zei een waarne mer diplomatiek. In dergelijke gevallen wordt de Veiligheidsraad op de hoogte gesteld en worden procedures in werking gesteld om de span ning te verminderen. Caravan Vaak zitten twee waarnemers uit verschillende landen een week lang gekluisterd in een ob servatiepost, soms gewoon een caravan in de woestijn, om zoals dat wordt genoemd „te vredé. Maar voor de meeste waarnemers is het een gelegen heid in l\et buitenland te wer ken in zware en exotische om standigheden. „Ik ben van mijn vak jurist, had nooit in het bui tenland gewerkt en plotseling op 47-jarige leeftijd kreeg ik de ze gelegenheid", vertelt Andreas Widmer, een Zwitserse journa list en legerkapitein die in Jeru zalem diende. Wanneer zij verlof hebben wo nen de waarnemers meestal als gewone burgers in een flat. In dien mogelijk halen ze hun ge zin over voor een bezoek. Ge woonlijk hebben ze wel tijd om te reizen, en hun VN-passen ge ven hun gemakkelijk toegang tot voor gewone reizigers verbo den gebieden zoals de grens overgang bij de Allenby-brug tussen Jordanië en de westelijke Jordaanoever. „Je wilt het hele gebied kunnen begrijpen, niet alleen maar een verlengstuk zijn van een verrekijker", zegt Kren ger. Uitdagingen Naar mate de Verenigde Naties zich, op verzoek van de betrok ken partijen, met meer conflic ten gaan bezighouden bieden zich nieuwe uitdagingen aan. Kapitein Hausdorf wil graag naar Cambodja, waar de Vere nigde Naties niet alleen toezicht houden op het staakt-het-vuren maar het land begeleiden op de weg naar de democratie. Wat betreft de gevaren, vallen de meeste slachtoffers onder de waarnemers door auto-ongeval len. Hausdorf, die artilleriebe schietingen meemaakte tijdens zijn dienst in Bayrut, zei koel tjes: „Die zijh meestal gericht op iemand anders". VN-waamemers waken overal in de wereld over bestandslijnen, pa trouilleren in bufferzones, inspecteren wapens, waarbij ze zelf meestal ongewapend zijn. Op de foto onderzoekt een Nederlandse marinier in Cambodja de mogelijkheden om de opgedragen VN-taak uit te voeren. foto'anp koken en te kijken". Op de berg Waarom ze het dan toch doen? Hermon in het noorden van Is- Sommigen noemen het salaris raël zitten ze soms wekenlang goed, naar militaire maatstaven, ingesneeuwd. Anderen willen werken voor de P

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2