Eddy Bouwmans kent zijn grenzen nog niet Bugno agressiever dan Indurain Breukink wordt grimmig Tour de France TOUR '92 'ft Geen heuvel te vinden op de vijfde dag DONDERDAG 9 JUL11992 .21 Debutant nu beste Nederlander Een kopman rijdt zo goed als zijn ploeg toelaat. Voor de ploegentijdrit gaat die stelling niet zelden op. Eddy Bouwmans, de 24-jarige Tourdebutant van de Panaso- nics, weet sinds gisterochtend hoeveel zo'n ploeg voor de klassementsrenner waard is. Hij vond zichzelf op de ranglijst terug op een keurige achtste plaats; beste Neder lander, royaal vóór Breukink. LIBOURNE PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER Panasonic/Sportlife maakt het weer helemaal, in het grote spe cialistennummer van de Tour. Misschien niet zo spektaculair voor de toeschouwer, wel een delicatesse voor de fijnproever. Zelfs al neemt die er, door de ongelukkige wijdlopigheid van het parkoers, nauwelijks iets Maar, als Jan Raas, inmiddels uitgereden, voorspelt dat 'die van Post' wel weer eens konden gaan winnen en hij spreekt uit ervaring dan weet ieder een dat er weer iets onaantast baars groeit. Raas: „Ze hebben gewoon de beste renners voor dit soort werk." In de roos En hij somt op: „Ludwig, Eki- mov, Zhdanov; alleen van die Nelissen weet ik het niet." Maar hij hoefde zich geen zorgen te maken - Raas schoot met zijn voorspelling precies in de roos. Even iets minder fel van aquit dan de Carrera's van Roche- /Chiappucci, trokken de 'Pana's' het hardst door tegen het eind, en schreven zij zich voor de twaalfde maal in de Post-historie in op de winnaars- lijst van de discipline. Raas noemde ze al, de drie lo comotieven vande 'Post-ex- press'. De manager heeft er zelf tegenwoordig veel minder mee te maken, hij laat het veldwerk over aan zijn ploegleiders Planckaert en De Rooy. Maar ook die weten wat er komt kij ken voor een moordend tempo- spel tegen het uurwerk. Eddy Bouwmans was nieuw in dit werk. Hij had één ploe gentijdrit achter de kiezen in de Vuelta, vorig jaar; hij maakte ook deel uit van de ploeg die dit jaar de 17 km in de Ronde van de Middellandse Zee reed (en won), maar een Tour is toch weer wat anders. „Dan merk je dat iedereeen extra gemotiveerd is. De soig- twee ontzettend ervaren ren ners, die me kunnen opvangen. En dat werkte perfect." Vooral van Ludwigs arbeid had Bouwmans een hoge pet op. „Jij rijdt vijftig in het uur, en hij komt op kop en je zit zo op de 55. En Ekimov en Zhdanov houden dat moeiteloos vol. La ter valt dat dan wel een beetje terug, maar het gaat tenminste geleidelijk. Dat is be(er, dan een sterke, een zwakkere, een ster ke. Dan krijg je iedere keer van die schokken." Iets extra's vanuit de ploeg, iets extra's er omheen, een mooie opsteker voor de spon sor. „Die Jappen vinden het prachtig als ze een fax binnen krijgen, dat Panasonic eerste is geworden in de Tour de France. de de ploegleiding: nu moet het ge beuren. Ikzelf had dat niet. Ik zie wel wat me overkomt, deze Tour. Maar zodra je gaat rijden, weet je dat het allemaal is uitge balanceerd," zegt Bouwmans, vlak voor zijn eerste grote vlieg tuig-verplaatsing, midden in een wielerkoers. Hij bedoelt? „Nou dat De Rooy en Planckaert de sterkste mannen dus gewoon achter el kaar plaatsen, om dan het tem po een tijdje zo hoog mogelijk te laten. Dus Ludwig, Ekimov en Zhdanov. En dat-ie mij tussen Sergeant en Nulens plaatst; „Het is ook goed voor de saam horigheid, zo'n rit. In Zwitser land hebben we voor de sprin ters gereden. Dan is zo'n Lud wig bereid hier weer net iets meer te doen voor jou. Als je de laatste dertig kilometer maar laat zien, dat jij ook alles zit te geven. En dan blijk je niet eens de slechtste te zijn. Er is ten minste weinig tegen me geroe pen. Ik vond het wel mooi ei genlijk; de Marie Blanque van maandag was een stuk lastiger." Mogelijkheden Bouwmans is niet alleen de eni ge Nederlander, hij is ook de enige renner met klassements aspiraties in de Panasonic- ploeg. Achtste nu in het klasse ment, hoger dan Breukink, Rooks en Theunisse - tot hoever reiken zijn mogelijkheden? De Oostbrabander (geboren in Aarle-Rixtel, bij Helmond, sinds een paar jaar woonachtig in het nabijgelegen Gemert): „Er is nu ai zo vaak geschreven en gezegd, dat ik de opvolger in de generatie ronderenners moet worden - ik moet dat toch een keertje zien waar te maken." Maar nu al, meteen in zijn eerste Tour? Is er dan geen tijd om te leren? Vierentwintig pas, toch nog geen partij voor de tijdritfenomenen Bugno en In durain? „Ik heb voor ik hierheen kwam nooit gezegd: ik ga voor een goed klassement, en ook niet dat ik dat eerste jaar vooral wilde leren. Het beste is gewoon voor beide te kiezen..." LIBOURNE PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER In Italië zijn ze er .eigenlijk niet zo gek op, op de ploegentijdrit. Het is al weer lang geleden dat er voor het laatst een was in de Giro. Gianni Bugno, de grote Italiaanse favoriet voor de Tour zege, bleek er bij herhaling ook niet zo'n voorstander van te zijn. „Een Tour is een individu ele wedstrijd; daarin moet je geen winst kunnen boeken, te rugvallend op je ploeg. We hadden Bugno gisteren nog wel eens willen horen, na de interessante derde plaats van de Gatorades, 14 seconden ach ter Chiappucci's Carrera, maar 0.19 voor op LeMond, en zelfs 0.29 voor op Indurain. Maar de wereldkampioen was al gevlo gen naar benoorden Parijs, waar de Tour vandaag wordt voortgezet met een Fra-Be-Ne- Dui - Lux vijfdaagse. Bugno zal niettemin zeer te vreden zijn geweest. Hij klom 0.27 seconden over Indurain, en dat is in deze fase van de Tour een leuk psychologisch voor deel. Dat het duel Gatorade-Ba- nesto in het voordeel van Bug no uitviel was eigenlijk verras sender dan de machtsdemon stratie van Panasonic. Iedereen wist dat Indurain zoveel moge lijk tijdrijders om zich heen had verzameld: Bernard, De las Cue- vas, Delgado en ook de hier vrij onbekende jongeren Garmen- dia en Uriarte. Maar het liep kennelijk niet in de Spaanse mixploeg. Fignon Minder in ieder geval dan bij Gatorade, de miljoenenforma tie, die erkende hardrijders als Fignon, Ruiz Cabestany en Dirk De Wolf had aangetrokken om Bugno in de moeilijkste mo menten bij te staan. De opstel ling van de Italianen was het meest succesvol. Het is belangrijk, zo'n half minuutje voorstaan na de eerste schermutselingen 'van proloog, bergjes en ploegentijdrit, op weg naar het volgende ijkpunt, Luxemburg. Bugno lijkt in deze fase van de Tour agressiever dan Indurain, die al nooit te aanvallend rijden kan worden verweten. PDM-ploegleider Jan Gisbers: „In het hooggebergte rijden ze elkaar er niet af. Dus zal het er gens anders moeten gebeuren. Zoals hier." Indurain pakte 0.12 óp Bugno in de proloog, maar die haalde op zijn beurt 2 8 seconden 'bonificaties' terug. En gisteren nóg eens 29. Het moet de Italiaan het gevoel van een puntenvoorsprong geven. Carrera's Sterk was gisteren ook het op treden van de Carrera's. Vorig jaar moest Chiappucci genoe gen nemen met een twaalfde plaats, achter zijn twee rivalen. Het verschil was toen te ver waarlozen binnen de 10 sec maar gisteren zette hij Bug no op 0.14 en Indurain op 0.43 sec. Er zijn er, die vinden dat Chi appucci bezig is zichzelf op te blazen met zo'n offensief Tour- begin. Maar, zal hij denken, lie ver zó ten onder, dan eraf wor den gereden in het wiel. Het is nu eenmaal zijn karakter. En hoe moeilijk was het in '90 niet om hem definitief op de knieën te krijgen? Van de Nederlandse licentie- ploegen deed TVM het na Panasonic 't best. Zeker in het begin. Daarna zakte de ploeg van Theunisse ietwat terug, om Eddy Bouwmans komt bij van de ploegentijdrit die hem in de top tien bracht. als negende te finishen, net voor PDM. Op acht seconden van TVM volgde PDM, met Erik Breukink en Raul Alcala, die zakten naar de 19e resp. 17e plaats in het klassement. Breukink verloor andermaal: 1.07 op Ciappucci, 0.53 op Bugno, 0.34 op LeMond en 0.24 op Indurain. Het maakt de Tour er niet vrojijker op voor de in potentie beste Nederland se klassementsrenner. Gisbers: „De schade valt nog mee. We hebben er een iets mindere ploeg voor, dit jaar. Hebben wat meer klimmertjes meegenomen. En je vindt maar weinig klimmers, die ook goeie tijdrijders zijn. Dat zijn alleen de supercoureurs. Jan Raas zei ook al niet de be schikking te hebben over zijn beste renners voor dit werk. Zes Bucklers wonnen afgelopen herfst wel de GP de la Libera tion (90 km, WB-wedstrijd), maar dat was met Eyk en Zuy- derwijk. Raas: „Je mist hier bij voorbeeld een Solleveld. Kok kelkoren heeft echt goed gere den, maar wij hadden de pech dat we Segers al na 25 km kwijt raakten. En dan heb je het spel meteen uit elkaar." TOUR OP TV Donderdag 9 juli: vijfde etappe, Nogent-sur-Oise - VZas- quehal, 196 km. Start 12.30 uur, finish circa 17.25 uur. Een typische sprintersrit die door het vlakke, troosteloze Noordfranse land richting Belgische grens voert. Onderweg wordt alleen opwinding verwacht bij de drie tussensprints, want de beruchte Hel van het Noorden laat men links lig gen. Van de Belgen, die dichtbij huis zijn, mag iets worden verwacht. Maar misschien kan een eenzame vluchter de etappezege opeisen, bijvoorbeeld door in de laatste kilome ter het jagende peloton net voor te blijven. NED 3 15.55-17.35 19.12-20.00 22.15-22.30 4" 81. Pietersleeuw FRANKRIJK BELGIE EE3 EURO 16.00-17.30 19.00-20.00 23.30-00.30 WASQUEHAL^ Douai(] OouaiCETlTIl Lecluse Q2E3 k Bapaume E333V, Vauvillers rfSTTil Bouchoir mjjjp Clermont U'lTül NOGENT SUR OISE FRANKRIJK Vrijdag 10 juli: zesde etappe. Roubaix - Brussel. 167 km. Start 12.20 uur, finish circa 16.25 uur. Het peloton krijgt naast de gebruikelijke dne tussensprints op weg naar de Belgische hoofdstad enkele klassieke Vlaamse hellingen voor de kiezen, zoals de monumentale Muur van Geraardsbergen (3e categorie, na 70.5 km), de Kwaremont (4e categorie, na 29 km), de Kruisberg (4e categone, na 37 km), de Bosberg (4e categorie, na 74.5 km), alsmede nau welijks bekende bulten als de Mont de l'Endus (4e categorie, na 22 km) en de Bnjine Put (4e categone, na 127,5 km). Heuvelachtig terrein derhalve, ideaal voor op stuntwerk azende avonturiers. 09.00-10.00 15.00r-16.30 Twaalfde zege van Peter Post Ploegentijdritten bestaan al sinds 1954 in de Tour de France. Maar in zijn moder ne vorm, dat wil zeggen over een flinke afstand, worden ze pas vanaf 1978 georgani seerd. In het begin van die nieuwe cyclus waren er soms twee per Tour. De langste in de series was was in 1978 in Caen, over 153 km. De ploegentijdrit is bijna altijd een specialiteit van de ploeg-Post geweest. Eerst met Raleigh, daarna met Panasonic. De overwinning van gisteren in Liboume was de twaalfde van renners van Post. Hij is daarmee veruit het succesvolst in de historie i de 'i par équipes'. Het dozijn overwinningen op een rij: Negen zeges voor Raleigh - ploegen: 1976 - 4.3 km; 1978 - 153 km; 1979 - 86,6 km en 90,2 km; 1980 - 45,8 km en 65 km; 1981 - 40 km en 77.2 km; 1982 - 69 km. Drie zeges voor Panasonic-formaties: 1988 - 48 km; 1990 44,5 km; 1992 - 63,5 km. LIBOURNE «GPD Is er Iets mis met de beroepsemst van 'de Ne derlandse profwielrenner'? Is de tijd van de Wimmen van Est, de Karstens, Janssens, Zoete melks, ICnetemanns, Raassen, de Kuipertjes en hoe ze ook mochten heten, definitief voorbij? En dan gaat het niet alleen om de prestaties op de fiets, maar ook en vooral om de éndere ma nier van broodverdienen. Hoe gaan topsporters met de belangstellende, boze buitenwereld Bovenstaande vragen gelden Erik Breukink. De ideale schoonzoon, het aardigste jongetje van de klas, altijd beleefd en eerlijk. Vier jaar geleden regende het aan de streep in Wasquehal. Hij zat in de ploegleidersauto op zijn kornuiten te wachten, en zag hoe vertegen woordigers van de media verzopen in het he melwater. Hij schoof op. en je mocht naast hem schuilen. Bij overwinningen of nederlagen, je was altijd welkom. In een hotelkamer, op de massagetafel, na het diner - hij vertelde zijn ver haal, al was het voor de vierde keer. Die Breukink bestaat deze Tour niet meer. Sinds de intralipid-afiaire, lijkt er een andere Breukink geboren. Een veel hardere Breukink. beschadigd door het voorval van twaalf maan den geleden, een scherm om zich heen. Zich af sluitend voor de pers. En dat maakt hem er niet sympathieker op. Zeuren In de Ronde van Spanje weigerde hij in te gaan op een voorstel in alle rust even bij te praten. In de Tour. begin deze week. stuurde hij journalis ten op dezelfde manier van zijn deur. En giste ren. toen de simpele vraag werd gesteld waar ploegleider Jan Gisbers was. voor commentaar op de ploegentijdrit, nam hij het woord, en sneerde: „Wat heb je nou weer te zeuren?" Erik Breukink moet deze maand vader wor den. Erik Breukink staat er niet zo briljant voor in het klassement. Maar Erik Breukink wil straks ook twee miljoen gaan verdienen. Net als de grote voetballers. Erik Breukink begint een beetje op Marco van Basten te lijken. NOGENT SUR OtSIANP Na het vijf kwartier durende moordende werk in de ploegen tijdrit en de veel comfortabeler vliegreis naar het noorden heeft de tourorganisatie voor de vijf de werkdag zelfs geen heuveltje van de vierde categorie kunnen vinden. Tpssen Nogent-sur-Oise en Wasauehal ligt het vlakke land dat de sprinters nog wel eens een kans op een dagsucces wil bieden. De 195 renners hebben 196 kilometers te rijden, dus er is ook ruim gelegenheid tot ver rassingsacties. Tot de snelle hoorde drie jaar geleden Jelle Nijdam, die in 1989 in de laatste kilometer naar Wasquehal het peloton ontvluchtte en daar één van zijn twee ritoverwinningen uit 76ste Tour de France bin nenhaalde. KORTJES Volgend jaar worden op zijn minst twee etappes in de Pyre neeën gehouden. Dit heeft Jean-Marie Leblanc, koersdirec- teur van de Ronde van f rank rijk, verklaard. In het voorlopige schema zijn ritten naar Luz Ar- diden en Cauterets-Cambasque opgenomen. Dit jaar liet de Tour de bergketen links liggen. Raul Alcala is verhuisd. Van Zwitserland naar Spanje. Hij verruilde het plaatsje Orgen voor San Sebastian. De Mexi caan koos voor de Baskische stad voor zijn kinderen en zijn vrouw. In de startplaats van de Ronde van Frankrijk kunnen zijn nu nog jonge zonen, de tweejarige Sebastian en de zes tien maanden oude Nico. naar een Spaanse school. Guy Nulens leidt de Panasonic-trein op weg naar de overwinning. FOTO EP A

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21