Leidsch Dagblad Bosnië vraagt 'Balkan Storm' Drie doden bij brand Uithoorn 't Is eigenlijk een wonder dat ik nog leef BfpOL Tour de Hollande TE WARM? Britse kranten vechten om Goebbels Schillenbak in Leiden een doorslaand succes DONDERDAG 9 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39898 LOSSE NUMMERS f 1,50 Limburg is helemaal in de ban van de Ronde van Frankrijk, het wie- Iercircus dat zaterdag ons land aandoet. Zo wordt op de Cauberg in Valkenburg een enorme tribune neergezet waar drieduizend mensen de renners voorbij kunnen zien komen. De zevende etappe eindigt in Valkenburg. Zondag vertrekt de Tour-karavaan vanuit deze Limburg se plaats naar Koblenz. foto anp Gebakken lucht 7 De achttiende bijeen komst van de G-7 is gistermiddag officieel af gesloten met een slotver klaring vol gebakken lucht. Duinbehoud Boswachters van I U Staatsbosbeheer: terug naar de natuur met de duinen gaat natuurlijk niet één, twee, drie. Werfpop yt Q Werfpop, zondag I J aan zijn elfde jaar gang toe, is ook dit keer weer een dubbeltje op zijn kant geweest. Alarmcentrale 1 K ANWB-alarmcen- I D trale roept niet een vakantieganger op wan neer zijn kanarie plotseling is overleden. Bush wijst verzoek af Sinds april zeker 60.000 doden De NAVO, de West Europese Unie (WEU) en de Ameri kaanse Zesde Vloot moeten een operatie 'Balkan Storm' op touw zetten om Bosnië-Hercegovina te bevrijden van 'de Servische agressor'. De aanwezigheid van troepen van de Verenigde Naties in Sarajevo houdt de bevrijding alleen maar op. Die felle kritiek uitte de Bosnische minis ter van defensie Jerko Doko gisteravond op een perscon ferentie in Sarajevo. Sarajevo maarten pennewaarp zal blokkeren en dat de intema- verslaggever gpd tionale gemeenschap eindelijk zal ingrijpenaldus Doko. Ér „Wij verwachten dat de Zesde moet een ultimatum worden Vloot de bases van de Serviërs gesteld aan het adres van de Serviërs om Bosnië te verlaten, desnoods gevolgd door een in ternationale militaire actie te gen „de agressors", aldus Doko. „Ik wou dat het vliegveld van Sarajevo nooit was heropend, tenminste niet op deze wijze. Het enige effect is dat de bevrij ding van Bosnië wordt ver traagd. Er is nog geen vrede, dus het mandaat van de VN moet worden verruimd", meent Doko. Het mahdaat van de VN geeft slechts opdracht 'de vrede te bewaren'. Op Amerika hoeft Bosnië ech ter niet te rekenen. Een woord voerder van het Witte Huis zei gisteren dat de Bosnische presi dent Alija Izetbegovic zijn colle ga Bush heeft gevraagd de bur geroorlog in zijn land „als Ku- wayt te behandelen". Maar „er is een verschil tussen Bosnië en de Golf Bush zal Izetbegovic vandaag tijdens de CVSE-top in Helsinki humanitaire steun be loven, maar militaire acties af wijzen. Volgens Doko zijn sinds begin april in heel Bosnië 60.000 tot 80.000 burgers om het leven ge komen. De Bosniërs hebben daarnaast in drie maanden bij na 3.000 soldaten verloren. Bo vendien zouden de Serviërs in 27 concentratiekampen onge veer 100.000 Bosniërs gevangen houden. „Het toont de wreed heid van deze oorlog", aldus Doko. „Het is al laat voor inter nationale militaire interventie. Als die er toch komt, laat het dan een operatie Balkan Storm zijn, die echt wat oplost." Bouwmans beste Eddy Bouwmans is Z I na de zege in de ploegentijdrit van de Post- ploeg de best geklasseerde Nederlander in de Tour. Geen krant ontvangen? nri 071-161400 DEL! 071 161499 HET WOORD IS AAN Valtour Het is niet voldoende logisch te zijn in deze wereld; je moet ook weten te leven met degenen die het niet zijn. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Programma's Regio Religie I Sport Anti-alcohollied burgemeesters Terschelling De burgemeesters van de waddeneilanden Ter schelling, Ameland en Schiermonnikoog zullen dinsdag aan de voet van de Brandaris op Terschelling een anti-alcohollied aan heffen. Dat is tevens de start van een vier weken durende alco holcampagne op de Friese Waddeneilanden. Veilig Verkeer Ne derland hoopt met de campagne 40.000 mensen bij evenemen ten, in discotheken, op het strand en terrassen te bereiken. Massale klopjacht moordenaar Japan TOKYO» In de Japanse hoofdstad Tokyo is vanochtend 3.000 man oproerpolitie ingezet om een man te vinden die een politieagent heeft gedood en twee andere mensen heeft neergeschoten. De massale klopjacht is een gevolg van het feit dat er in Japan bijna nooit schietpartijen plaatsvinden. De verdachte, de 23-jarige Tadayuki Watanabe, schoot twee agenten neer na een mislukte autodiefstal en vluchtte vervolgens in een vrachtauto. Onderweg probeerde hij nog een auto te stelen, door de eigenaresse neer te schieten. Vervolgens vluchtte hij de heuvels in. Brokstukken liggen her en der verspreid, de ravage op het terrein van de chemische fabriek Cindu is enorm. Brandweer: Menselijke fout oorzaak UITHOORN» ED BLAAUW BART BOELE Drie leden van de bedrijfs brandweer zijn omgekomen bij .de ramp bij het Cindu-bedrijf gisteren in Uithoorn. Van de elf gewonden zijn er drie nog zeer ernstig aan toe. Vijf personen zijn na behandeling in een zie kenhuis naar huis gebracht. Het stoffelijk overschot van een van de omgekomen brand weermannen was, onherken baar door verbranding, gister avond al gevonden op de plaats van de explosie. De stoffelijke resten van de andere twee ver misten werden pas vanmorgen ontdekt. Een menselijke fout lijkt de oorzaak van de gigantische brand. Die voorlopige conclusie trekt de brandweer een dag na de explosie. Minister Dales van binnenlandse zaken zei na een rondleiding over het fabrieks terrein dat er „een diepgaand onderzoek" naar de oorzaak van de ramp moet komen. Mi nister Alders van milieubeheer en koningin Beatrix hebben zich gisteren permanent op de hoogte laten houden van de ge beurtenissen bij de chemische fabriek Nevcin, een onderdeel van Cindu in Uithoorn. De dodert en gewonden zijn vooral leden van de bedrijfs brandweer. Zij waren één mi nuut na de melding bij het reac torvat waarvan de temperatuur onbeheersbaar opliep. Nog voordat ze actie konden onder nemen, explodeerde de tank. Brandweer, politie en ambu lancedienst waren snel ter plaatse. De brandweer zette ze ker driehonderd man, vijftig voertuigen en drie blusboten in. De schade aan het fabriekscom plex bedraagt volgens een woordvoerder van Cindu „zeker enkele tientallen miljoenen gul dens". Ook heeft de explosie vopr miljoenen guldens schade aangericht aan huizen, fabriek spanden en auto's in de nabije omgeving. Pagina 5: Tweederde chemi sche fabriek vernield. VANDAAG OOK De centrale ondernemingsraad (COR) van Fokker vraagt in een brief aan minister Andriessen (economische zaken) financiële steun voor Fokker. Het bedrijf maakt vanwege de onderhande lingen met het Duitse DASA een zorgelijke tijd door, stelt de COR. Gepleit wordt voor een fonds, waarin permanent geld voor de vliegtuigindustrie be schikbaar is. Nu vloeit het door Fokker terugbetaalde ontwikke lingsgeld voor het grootste deel terug in de staatskas. Er is ech ter dringend geld nodig om de ontwikkeling en bouw van de Fokker 70 voort te zetten. Pet niet meer verplicht voor NS-conducteurs utrecht anp Treinconducteurs zijn vanaf vandaag niet meer verplicht hun pet te dragen. De conduc teurs hebben zelf om afschaf fing ervan gevraagd. Volgens NS is het uit veiligheidsoverwegin gen wel van groot belang dat de conducteur op het perron goed zichtbaar blijft. Voor dat pro bleem wordt nog een oplossing gezocht. OVER LEVEN PAGINA 10 ^HOELANG KUNT IJ NOG ZONDER? UITHOORN ED BLAAUW/BART BOELE Als verlamd staat ze naast haar fiets. Een oudere vrouw in een luchtig zomerjurkje. Ze beeft. Ze stamelt. „Ik rij hier over de Amsteldijk, zo langs de Amstel, langs de Cindu en opeens..." Weer een explosie. Angstig kijkt ze om. Naar de diepzwarte rookpluimen en de enorme vuurzee. Ze trilt. „Opeens werd ik zo van mijn fiets ge duwd. Ik dacht dat mijn laatste uur geslagen had, maar, wonder boven wonder, leef ik." Opnieuw een harde knal. „Ik ga weg, ik moet weg, ik ben zo bang." Ze stapt op haar fiets, rijdt honderd me ter over de kronkelende dijk en stapt weer af. Geschrok ken kijkt ze om. Dan rijdt ze weg, voorgoed. Aan de vre dige waterkant zitten werknemers van de Cindu-fabriek BRISTOL in LEIOEN I Langegracht 5 (naast DIGR0S) I tel. 071-226154 Donderdag koopavond I beduusd voor zich uit te staren. Ze zijn ongedeerd. „We hebben geluk gehad", zegt er een. De anderen knikken. Nietsvermoedend waren de mannen aan het werk, op die zomerse zonnige ochtend. Dan opeens is er pa niek. Grote paniek. Een onbeheersbare temperatuur stijging in een reactorvat, vermoedelijk het gevolg van een menselijke vergissing. De bedrijfsbrandweer is snel ter plaatse, maar nog voordat die de eerste blusslang heeft aangebracht, explodeert de ketel. Een metershoge steekvlam en rook, veel rook. Enkele brandweerman nen staan in brand. Ze rennen weg, springen de Amstel in. Dat is hun redding. Brandweerkorpsen, politie en ambulances zijn on dertussen al gewaarschuwd. Als de brandweerlieden van Cindu met een nat pak uit het water komen, laten ze hun brandwonden behandelen en blussen weer verder. De mannen aan de waterkant maken zich zor gen, grote zorgen. „Er zijn doden gevallen, ik weet het zeker", zegt er een. De anderen knikken. Kwart voor elf. Drie kwartier na de ramp. Er komt een plezierjacht aanvaren over de Amstel. Nietsvermoe dend. „Stoppen, keren", schalt een politiestem over het water. De man en vrouw op het dek kijken verschrikt rond. „Niet naar de wal komen, het is hier veel te on diep", waarschuwt een man, die in een van de huizen naast de fabriek woont. Het advies wordt opgevolgd. Pagina 5: 'Opeens zag ik iedereen wegrennen'. adrian bridge the independent Geheel volgens de gebruiken in de krantenwereld is de Britse krant Daily Mail bezig nieuws af te snoepen van de Sunday Times, de krant die de onlangs in de staatsarchieven van Mos kou gevonden dagboeken van Goebbels exclusief in serie vorm had willen publiceren. De Daily Mail begint morgen, twee dagen eerder dan de Sun day Times, met de publikatie van gedeelten uit de dagboe ken van Hitiers propagandami- nister.' Volgens Sir David English, de hoofdredacteur van de Mail, heeft zijn krant toestemming voor de publikatie gekregen van het Instituut voor Heden daagse Geschiedenis in Mün- chen. Dat instituut zou de af gelopen jaren via de voormali ge Oostduitse regering in het bezit zijn gekomen van dag boeken waarvan wordt aange nomen dat het kopieën zijn die dezelfde periode bestrijken als de in Moskou gevonden origi nelen. De Sunday Times heeft de publikatierechten van de dag boeken aangeboden gekregen van David lrving, een extreem rechtse historicus die vraagte kens zet bij de holocaust. Daarmee zou een bedrag zijn gemoeid van 75.000 pond (250.000 gulden). Nadat deze overeenkomst vorige week door The Independent was ont huld, is de hoofdredacteur van de Sunday Times, Andrew Neil, aangevallen omdat hij zich heeft geassocieerd met lrving. Ook het instituut in München was woedend, reden waarom werd besloten samen te wer ken met de Daily Mail. De dag boeken zijn door de Goebbels- deskundige van dit instituut, Elke Fröhlich, ontdekt. Neil was gisteren witheet. Vorige maand werd de Sunday Times de loef afgestoken toen de Daily Mail bijzonderheden onthulde over de zelfmoordpo gingen van prinses Di, een paar dagen voordat de Sunday Times de biografie in serie vorm zou publiceren. Pagina 2: David lrving: Ge vaarlijke propagandist. De schillenbak blijkt in Leiden een doorslaand succes. Bijna 90% van alle bewoners die deze bruine container heeft staan, zegt deze te gebruiken voor het groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Van de groep die de schillenbak ongebruikt laat, be schikt een aanzienlijk deel over een eigen compostbak. Dat blijkt uit een onlangs ge houden enquête van de directie reiniging in Leiden. De steek proef werd alleen gehouden on der bewoners van laagbouwwo- ningen die vorig jaar de be- schiklcing kregen over de bruine bak naast de groene, die in Lei den voor het overige afval is be stemd. Onlangs is begonnen met de uitreiking van speciale GFT-emmers voor bewoners van flats en bovenwoningen. Het gebruik van de GFT-af- valbak overtreft alle verwachtin gen. Voordat deze in Leiden werd verspreid, had een onder zoek plaats naar de bereidheid mee te werken aan het scheiden van huisafval. Toen gaf drie kwart te kennen het GFT-afval apart te zullen houden. Het en thousiasme is het afgelopen jaar gegroeid. Ouderen (60 tot 70 jaar) maken relatief wat minder gebruik van de GFT-bak. HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen; Enkele buien Veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien Later op de dag enkele opklanngen Minimumtem peratuur rond 14 graden, middag- temperatuur ongeveer 20 graden Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. Verzoek COR aan rijk om steun Fokker U^Sfmaand (f 27.80) vit tische betaling* Per kwartaal (180.10) vt giro Per kwartaal (f 80.10) v 1 nZ I I Adfe I Leidsch Dagblad >r 10050 2300 V Ja. ik I I abonnement en ofrtw»| de I de eerste twee weken gratie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1