'Duingebied Meijendel autovrij' 'Ik ben Wim Kok, we gaan er hard tegenaan' tip Regio Leiden Vier jaar gehakketak over hekje op woonark Uitstel actie voor nieuw onderdak Oudheidkamer Studie adviesbureau naar toekomst SJJO Voorschoten golft op openbaar groen DONDERDAG 9 JULI 1992 astrid van den berg Auto op klaarlichte dag gestolen leiderdorp» Op klaarlichte dag is gistermiddag in Leiderdorp een Volkswagen Golf gestolen. Een 35-jarige Rijnsburger had de auto aan de Klimöpzoom geparkeerd. Toen hij na een kwartier terug kwam. trof hij een lege parkeerplaats aan. De auto was ongeveer 16.000 gulden waard. Voorschoten stelt tuinen open voorschoten Een blik over de heg werpen mag op 18 juli letter lijk worden opgevat in Voorschoten. Tijdens de Open Tuinendag zijn dan drie tuinen tussen 14.00 en 17.00 uur te bezichtigen. De educatieve tuin aan de Prins Bernhardlaan heeft vooral kruid achtige en houtige gewassen. Fuchsia's zijn te zien in de tuin van Narcisstraat 2. Op het volkstuinencomplex bij zwembad Het Wedde ligt tuin 216 met bloemen, fruit en kruiden. Nieuw onderkomen locomotieven valkenburg Vijftig stoom- en motorlocomotieven worden zater dag overgebracht naar een nieuwe remise in Valkenburg. Het is daarmee de grootste verplaatsing van locomotieven in de Ne derlandse geschiedenis. De operatie is het gevolg van het vertrek van het smalspoor uit de Katwijkse duinen naar het Valkenburg- se Meer. Enkele locomotieven en treinstellen blijven nog achter om op de zaterdagen tussen 18 juli en 15 augustus de laatste vijf toeristische treinritten door het duingebied te verzorgen. Daarna worden ook die machines naar de nieuwe thuisbasis overge bracht. Duinwaterbedrijf trekt miljoenen uit voor fiets- en voetpaden Een hekje op een woonboot in het Warmondse Zweiland heeft de ambtelijke molens in de ge meente Warmond, het Zuidhol landse provinciehuis en bij de Raad van State vier jaar draai ende gehouden. Deze week hakte het rechtscollege de knoop door. De balustrade, be doeld om het dakterras op de ark van H. van Kempen te be veiligen, moet verdwijnen. Het hekje maakt de woonboot hoger dan drie meter en is 'ontsie rend' voor het landschap. Eigenaar Van Kempen toont zich ondertussen niet erg onder de indruk van de uitspraak. Het hekje staat nog steeds bovenop de boot. „Het loopt zo'n vaart niet", hoopt Van Kempen. Hij vertrouwt erop dat vier jaar van juridische haarkloverij uiteinde lijk met een sisser afloopt. De woonboot-bewoner probeert met de provincie een compro mis te bereiken. „Er zijn nog al lerlei varianten tussen een dak terras mèt hekje of helemaal geen hekje. We proberen iets te bedenken waarmee beide par tijen tevreden zijn." De woonboot van Van Kem pen ligt in het Zweiland: een 'zeer waardevol gebied met een concentratie van graslandvege taties, weidevogels en overwin teraars'. „Een gebied met bij zondere landschappelijke waar den", aldus de provincie. Een woonboot die door een dakop- bouw meer dan drie meter hoog wordt, vormt in deze visie 'een onaanvaardbare storing en ont sieringvan dit landschap'. Van Kempen vocht het verbod van de provincie aan omdat een provincie-ambtenaar zou heb ben gezegd dat hij zich over de plaatsing van de opbouw geen zorgen hoefde te maken. Bo vendien had de gemeente War mond toestemming gegeven voor het dakterras. En bij een dakterras hoort een hek, anders is het veel te gevaarlijk, vond Van Kempen. Hij heeft volgens de Raad van State echter te veel waarde gehecht aan de woor den van de provincie-ambte naar, die helemaal niet bevoegd was om dat soort beloftes te doen. Van Kempen had moeten weten welke regels er gelden en zich daaraan moeten houden. Ook Van Kempens grief dat zijn buren wél een woonboot van meer dan drie meter hoog hebben, is door de Raad van State van de hand gewezen. De boot van de buurman lag er al voor de nieuwe regels van kracht werden. Van Kempen heeft altijd ge zegd dat een dakterras zonder hekje voor hem ondenkbaar is en dat hij de woonboot nooit zou hebben gekocht wanneer hij er geen dakterras op had kunnen maken. Hij zet na de beslissing van de Raad van State echter niet meteen zijn ark te koop. Van Kempen verwacht dat hij het dakterras wel kan houden. „De provincie en ik zijn op een prettige manier in overleg en men komt mij wel wat tegemoet", verwacht hij. Het Duinwaterbedrijf Zuid- Holland (DZH) wil het na tuurgebied Meijendel tus sen Wassenaar en Den Haag op termijn zoveel mogelijk autovrij maken. De centrale toegangsroute via Wassenaar de Meij- endelseweg moet voor vrijwel al het verkeer wor den gesloten en de par keerterreinen rond de boerderij en het bezoekers centrum moeten worden opgeheven. In plaats daar van moet de bestaande parkeergelegenheid aan de rand van het gebied fors worden uitgebreid. wassenaar wilfred simons Het DZH komt met deze voor stellen in het 'Uitvoeringsplan recreatieve herinrichting duin gebied Meijendel'. Het bedrijf legt daarin de nadruk op het verbeteren van de recreatiemo gelijkheden voor fietsers en wandelaars. Voor onder meer de aanleg van speel- en ligwei- den, wandel-, fiets- en ruiterpa den wordt een bedrag van in to taal 6,7 miljoen gulden uitge trokken. Auto's worden zoveel moge lijk uit het duin geweerd. Aan de Scheveningse kant van het ge bied krijgt het gemotoriseerd verkeer geen toegang meer tot de Pompstationsweg en de Harstenhoekweg. Het weren van auto's op de Meijendelse- weg in Wassenaar is het meest ingrijpend, omdat deze route door verreweg de meeste be zoekers wordt gebruikt. De maatregelen zijn volgens het DZH dringend noodzakelijk omdat de natuurwaarden van De auto moet op termijn verdwijnen uit het duingebied Meijendel tussen Wassenaar en Den Haag. Meijendel onder grote druk staan. Jaarlijks bezoeken bijna één miljoen mensen het na tuurgebied en meer dan de helft daarvan komt met de auto. Uit onderzoek is gebleken dat twin tig procent van het gebied door de intensieve recreatie is ver trapt en dat slechts een kwart nog in min of meer oorspronke lijke staat is. Het DZH meent echter de toekomst van Meijen del te kunnen waarborgen met een combinatie van natuurher- stel en natuurgerichte recreatie. Het DZH gaat ruiter-, fiets- en wandelpaden opheffen die te dicht bij elkaar liggen. Delen van het gebied worden daar door stiller en flora en fauna kunnen zich op die plaatsen herstellen. Parkeerterreinen in het centrum van Meijendel ver dwijnen; in plaats daarvan legt het DZH enkele nieuwe terrei nen aan langs de randen van het natuurgebied. De al be staande parkeerplaats Kievits duin speelt in deze plannen een belangrijke rol. Het DZH wil dat het gebied in de toekomst alleen nog voor een beperkte groep automobi listen bijvoorbeeld ouderen en invaliden toegankelijk is. Wandelaars en fietsers uit de Leidse regio kunnen Meijendel het best bereiken via de be staande wandel- en fietspaden bij de Wassenaarseslag. Nieuwe voorzieningen komen er niet, want langs de grens met Wasse naar liggen drie belangrijke stil- tegebieden. Direct achter de FOTO •HIELCO KUIPERS Zeereep begint een broedge bied voor vogels, waar recreatie verboden is. De natuurterreinen Kijfhoek en Bierlap, waar zeld zame moeras- en duinplanten groeien, zijn wel beperkt toe gankelijk; bezoekers kunnen voor 15 gulden bij het DZH een toegangskaart kopen, waarmee zij de gebieden mogen betre den. Het duinwaterbedrijf is zo doordrongen van de natuur waarden van de Kijfhoek én de Bierlap, dat zij er zelfs geen wa ter wint. Duinbehoud positief wassenaar/leiden De Stichting Duinbehoud oor deelt overwegend positief over de plannen van het Duinwater bedrijf Zuid-Holland (DZH) om het autoverkeer in Meijendel te rug te dringen. „Wij roepen zelf al jaren dat de Meijendelseweg dicht moet, maar het is nu voor het eerst dat het DZH in een of ficieel rapport ook tot deze con clusie komt", aldus Marcel Taal van de stichting. Wel bestaat er de nodige scepsis over de haalbaarheid van de voorstellen. Taal: „De plannen moeten aan een groot aantal instanties worden voor gelegd. Het is dan nog maar de vraag wat er uiteindelijk van de goede voornemens overblijft." De Stichting Duinbehoud ver wacht met name verzet van de gemeente Wassenaar. Tot nog toe stond het gemeentebestuur van het villadorp zeer huiverig tegenover het terugdringen van de toegankelijkheid van Meijen del voor het autoverkeer. De vrees bestaat dat het verminde ren van de parkeergelegenheid in het natuurgebied tot gevolg heeft dat er veel overlast ont staat in de woonwijken die di rect aan Meijendel grenzen. Het pakket van maatregelen dat het DZH voorstelt om de bezoekers bewuster te maken van de 'natuurwaarden', heeft de volledige instemming van Duinbehoud. „We denken dan met name aan het plaatsen van informatiepanelen bij de ran den van het gebied, het verbod om honden los te laten lopen en het herinrichten van het pa- dennet. Het duingebied zal er zeker op vooruit gaan." De Leiderdorpse Oudheidkamer stelt de ac tie voor een nieuw onderkomen uit tot sep tember. De actie 'Help de Oudheidkamer onder dak' had in mei moeten beginnen, maar moest 'om persoonlijke redenen' wor den uitgesteld. „We schieten niets op met een actie wanneer we door de zomervakan tie niemand kunnen bereiken", aldus woordvoerder B. Mul. Nu huurt het kleine museum nog de zol der van het café-restaurant De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat. Daar loopt het huurcontract echter in december af. De ge meente blijft het huidige huurbedrag van 3500 gulden per jaar subsidiëren. Boven dien lujken ambtenaren of er een alterna tieve ruimte is voor het museum. Mul erkent dat de situatie nijpend wordt. „We kunnen de tijd helaas niet stil zetten. We moeten wachten tot iedereen terug is van vakantie voor we de actie lanceren." Met de actie hoopt de kamer circa 120.000 gulden in te zamelen, waarmee de stichting een pand wil kopen. Omdat Leiderdorp dit jaar 1213 jaar bestaat, heeft de stichting zich ten doel gesteld 1213 Leiderdorpers te vinden die bereid zijn honderd gulden neer te leggen. Ook de plaatselijke bedrijven krij gen het verzoek om een donatie. In ruil voor een briefje van honderd krijgen de do nateurs een plaatsje in een gedenkboek dat over de actie verschijnt. Bedrijven kunnen daarin bovendien adverteren, uiteraard voor de somma van 1213 gulden. De stich ting heeft zelf geen geld. De Oudheidkamer moet rondkomen van de tientjes die zestig donateurs jaarlijks overmaken. Mul erkent dat het streven om nu zelf een pand te ko pen, hoog is gegrepen. „Maar het gaat om de historie van Leiderdorp. Als we met z'n allen proberen iets van onze geschiedenis te bewaren, moeten we daar ook wat voor overhebben." Afscheid kamerbewaarder Jan Kathman van ministerie van financiën wassenaar/den haag Na een leven lang werken in de schaduw van ministers, staats secretarissen en ambassadeurs, stond Jan Kathman uit Wasse naar een moment zélf in de schijnwerpers. De kamerbe waarder van minister Wim Kok kreeg gistermiddag op het Haagse ministerie van financiën een zilveren eremedaille in de Orde van Oranje Nassau opge speld. Kathman is onderschei den voor zijn enorme inzet, plichtsbetrachting en enthou siasme in een arbeidszaam le ven van bijna veertig jaar. Ministers, ex-ministers, staatssecretarissen en andere il lustere rijksdienaren uit een ver verleden: ze waren er allemaal om de kamerbewaarder gister middag de hand te schudden. Kathman kon dan ook goed met 'dit soort mensen' overweg. „Ik heb mensenkennis. Het is mijn hobby om met mensen om te gaan; hen te peilen. Dat kon ik ook goed. Dat zal ik wel mis- Johannes Franciscus Kath man is inmiddels een bekend gezicht in Wassenaar. Hij wordt zelfs op straat herkend door dorpelingen die hem op de tele visie hebben gezien. Óp Prins jesdag bijvoorbeeld, was de ka merbewaarder eventjes in beeld in het kielzog van Wim Kok die met het bekende koffertje met de miljoenennota kwam aanlo pen. Mevrouw Kathman: „En me vrouw Ruding spreekt ons nu nog op straat aan als ze ons ziet. Zij woont ook in Wassenaar. Heel leuk. De Rudings kwamen ook bij ons over de vloer. Me vrouw Ruding kon heel goed rij- "V. Wassenaarder Jan Kathman: „Horen, zien en zwijgen. Daar komt de functie van kamerbewaarder op neer." men: ze schreef voor ons de Sinterklaasgedichten." Kathman is sinds vandaag met pensioen: hij wordt aan het eind van de maand 65. Hij was de afgelopen 13 jaar kamerbe waarder van de minister van fi nanciën. „Nee, dat heeft niks 'met sleutels te maken. Wat ik doe is al het bezoek van de mi nister ontvangen, deze bezoe kers naar een wachtkamer brengen, en hen vervolgens bij de minister aandienen." „Ik ben ook een soort bewa ker: alle mensen die voor de mi nister komen, komen eerst bij mij. Ik zit samen met een colle ga in een hele brede gang. Als er iemand beneden staat voor me neer Kok, krijg ik een seintje van de receptie en dan moet ik na kijken of die persoon inderdaad wordt verwacht. Als dat niet zo is, wordt hij of zij niet doorgela ten." 'Horen, zien en zwijgen', daar komt de functie van kamerbe waarder -volgens Kathman op neer. „Voor ik werd aangeno men, hebben ze op het ministe rie al mijn gangen nagetrokken. Want ze moeten wel op iemand kunnen vertrouwen. Ik sprak mijn talen ook goed. gezien mijn horecaverleden. Dat is ook FOTO HIELCO KUIPERS belangrijk omdat we veel bui tenlandse politici en ambassa depersoneel over de vloer kre- House of Lords Kathman heeft een veelzijdige loopbaan achter de rug. Na de hotelvakschool begon de gebo ren Leidenaar in 1945 als keu kenhulp in het prestigieuze Haagse hotel House of Lords. In 1955 werd hij 'chef de rang' in het hotelrestaurant in het cen trum van de residentie. In 1967 werd hij 'oberkelner' in het Leidse hotel Minverva. „Dat be tekende promotie. Ook in Lei den ontmoette ik veel beken den: Wim Kan en zijn vrouw bijvoorbeeld. Wim Kan was echt een schat van een man, hele maal niet arrogant of zo." In 1974 viel Kathman op zijn knie. Na een operatie bleek dat hij het zware horecawerk, tot zijn grote spijt, niet meer kon doen. Kathman werd vervolgens winkelchef bij een Wassenaars poelierbedrijf. Maar wat hij echt wilde, was werken in het rege ringscentrum. „Het poeliersbe- drijf was een overbrugging. Bij een ministerie werken, dat leek me wel wat. Ik ben toen eerst een tijdje in de bewaking bij het ministerie geweest en in 1979 werd ik kamerbewaarder." Mi nister Kok vindt hij 'heel aardig'. „Echt een harde werker. Maar meneer Kok is wel wat afstan delijker dan zijn voorganger, Ruding. Die was weer heel an ders." „Toen minister Kok zich een paar jaar geleden aan mij voor stelde, was hij heel kordaat. Hij zei: „Ik ben Wim Kok, we gaan er vandaag hard tegenaan en vanmiddag om kwart over vijf gaan we weer naar huis." Ik dacht toen bij mezelf: dat lukt nooit, maar ik hield wijselijk mijn mond. Ik antwoordde braaf: 'Ja, meneer Kok'. Maar ik kreeg gelijk: het is Kok nooit ge lukt om om kwart over vijf naar huis te gaan. Ministers maken lange dagen en ik deed vaak mee. Gisteravond zei de minis ter nog tegen me: 'Zit je er nou nog? Ga nou eens naar huis'." Een adviesbureau voor sociaal- cultureel werk, de Stichting Werk in Uitvoering, buigt zich deze zomer over de toekomst van de Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk (SJJO) in Oegstgeest. Het adviesbureau brengt bin nenkort een offerte uit aan het gemeentebestuur. Dat hebben wethouder A. Kohlbeck en het afgetreden SJJO-bestuur giste ren afgesproken. De zomeractiviteiten van de SJJO, het kinderkamp en de open dag, gaan in elk geval door. Het onderzoeksbureau buigt zich de komende weken onder meer over de vraag of een stichting de juiste bestuursvorm voor de SJJO is en of het jeugd- en jongerenwerk gescheiden moeten worden gehuisvest. Ook bekijkt het bureau of een 'com missie van goede diensten' zin vol is om de SJJO weer op de rails te krijgen. Het adviesbu reau is onderdeel van de Stich ting Program, een overkoepe lend orgaan voor het jeugd- en jongerenwerk in Zuid-Holland. Het bestuur van de SJJO is onlangs afgetreden na een con flict met het Oegstgeester ge meentebestuur over de organi satie van muziekfeesten. De be stuursleden verwijten het colle ge van B en W dat het te veel op de stoel van de jongerenorgani satie ging zitten. Kohlbeck en de afgetreden SJJO-voorzitter B. van den Broek hebben ook afgesproken dat beiden op zoek gaan naar mogelijke kandidaten voor een interim-bestuur. Kohlbeck: „Ui terlijk op 1 september wil het dagelijks bestuur dat nu nog de lopende zaken waarneemt, ver trekken. Het ziet er nu niet naar uit dat we vóór die datum een oplossing hebben voor de toe komst van het jeugd- en jonge renwerk. We kunnnen ons niet permitteren daarop te wachten. Daarom zoeken we nu naar een interim-bestuur dat bestaat uit een voorzitter, een secretaris en een penningmeester. Een soort romp-bestuur dus, dat deze zo mermaanden alvast zou kun nen meelopen met het huidige bestuur." voorschoten Een golfwedstrijd in parken en openbaar groen. Voorschoten heeft op 29 augustus deze Eu ropese primeur. Behalve de Voorschoten Open' is er ook een zogenaamde 'clinic' voor gevorderde golfers en een show van de golfprofessional Joost Hage. De opbrengst van het golfevenement gaat naar het Pleisternet-project, dat kinder televisie verzorgt in een groot aantal Nederlandse ziekenhui zen. De kinderen kunnen niet alleen vanuit hun ziekenhuis bed naar de tv kijken, iriaar ook zelf aan programma's meewer ken. De bedoeling is dat kinde ren die langdurig in het zieken huis liggen, zo minder ver vreemden van de eigen omge ving. De Voorschotense golfers spelen de wedstrijd op een spe ciaal uitgezette baan van negen holes op openbare groenstro ken in de wijk Adegeest. Deel nemers moeten wel een golf- vaardigheidsbewijs hebben. Burgemeester P. Cannegieter geeft om 9.00 uur het startsein voor de wedstrijd, die tot onge veer 15.30 uur duurt. Twee Nederlandse golfprofes- sionals geven de clinic, een openbare training, op het sport complex van de Engelse School. Ook een kennismaking met de sport staat op het programma. Tijdens een golfles van twee uur kunnen geïnteresseerden de grondbeginselen van het spel leren op de driving range bij de Richard Wagnerlaan. Op het sportcomplex van de Engelse School geeft Joost Hage om 16.30 uur een golfshow van anderhalf uur. Aan de show is een loterij verbonden. Elke en- treekaart van 10 gulden heeft een lotnummer, maar er kun nen ook losse loten van 2,50 gulden worden gekocht. Deelname aan de Voorscho ten Open', de clinic en de ken nismakingsles kost 35 gulden per onderdeel. Voor inschrijving en informatie over het evene ment kunnen belangstellenden bellen naar M. v 071-600620.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14