Leiden Regio Stank enige nadeel schillenbak Kern Groep failliet door 'lijken in de kast' 89.- Om te smullen. Honderden liters olie gemorst aan Zijlsingel Torenhoge Meelfabriek tegen de grond DONDERDAG 9 JUL11992 13 Meijendel a Het Duinwaterbe- I drijf Zuid-Holland wil het duingebied Meijen del tussen Wassenaar en Den Haag op termijn au tovrij maken Alarmcentrale A C De Alarmcentrale I D van de ANWB, af deling oproepen, is voor velen die vakantievierende familieleden willen berei ken vaak de laatste stro halm Inbreker steelt cd's leiden Bij een inbraak in een studentenwoning aan de Hoge Rijndijk zijn in de nacht van dinsdag op woensdag tachtig cd's en een cd-speler ontvreemd. De inbreker is de woning binnen gedrongen via een raam aan de voorzijde, dat op een kiertje stond. Jongeren moeten meer lezen leiden De bibliotheek heeft in de zomermaanden in alle vesti gingen een leesprogramma opgezet om kinderen tot lezen aan te zetten. Deelnemers krijgen een speciale pas uitgereikt waarop zij, na het lezen van speciale boeken, stickers kunnen plakken. Een volle lezerspas geeft recht op korting op de toegangsprijs van het kinderboekenfeest op 17 oktober in de bibliotheek. Het leesproject heeft dit jaar als thema 'slimme streken', de boeken waarom het gaat zijn te herkennen aan een etiket met een sian- gekop. In alle vestigingen van de bibliotheek zijn ook tentoon stellingen ingericht over slangen. leiden cerberus persbureau Een tankwagen met olie heeft ruim anderhalf jaar geleden en kele honderden liters motorolie in de grond laten stromen bij Garage De Wit aan de Zijlsingel. De chauffeur van de tankwagen van het Oliecentrum West Ne derland BV (OWN) had de slang per vergissing aangesloten op een verzamelvat met afgewerkte olie. Omdat dit vat grotendeels vol zat, liep het over en stroom den vele honderden liters olie in een naast de werkplaats gelegen opslagplaats. Voor woordvoerder A. van den Berg van de gemeentelijke afdeling milieu is de vervuiling nieuw. „We hebben er nooit een melding over binnengehad. Wat raar is, want de vervuiler - en dat lijkt me in dit geval het Oliecentrum - is verplicht dat te doen." Van den Berg neemt binnenkort contact op met De Wit over de vervuiling. Hij noemt de verontreiniging fors. „Als tenminste inderdaad enke le honderden liters olie de grond in zijn gegaan." Onderzoek De eigenaar van de garage eiste gisteren in kort geding voor de Haagse rechtbank dat OWN zo snel mogelijk onderzoek doet naar de verontreiniging. Hoewel de lozing al in november 1990 plaats had, is de omvang van'de verontreiniging nog steeds niet vastgesteld. De garage eiste dat het bedrijf voor de schoonma akkosten opdraait als blijkt dat er gevaar voor het milieu is. De oliehandelaar zegt echter te be twijfelen dat er daadwerkelijk olie is weggelekt. Volgens de advocaat van De Wit, mr. J. Langelaar, zou OWN aanvankelijk hebben toegezegd een onderzoek te zullen doen, maar het later volledig hebben laten afweten. Langelaar: „We zijn op een verschrikkelijke ma nier aan het lijntje gehouden, en nu zitten we nog steeds met dat tikkende gevaar in de grond." Volgens de advocaat heeft de garage groot belang.bij een nader onderzoek, omdat er uitbreidingsplannen zijn en die kunnen alleen doorgevoerd worden als de grond schoon is. Langelaar wees er op dat de olie wellicht inmiddels het grond water heeft bereikt. Voor het ge val dat OWN blijft weigeren, vroeg hij om een dwangsom van 30.000 gulden per dag. Mr. B. Heldring, advocaat van OWN, vindt dat de garage zelf het onderzoek moet betalen en d$ kosten later op OWN moet proberen te verhalen. Volgens hem is het hoogst onwaar schijnlijk dat er veel olie in de grond is verdwenen. „De grond was waarschijnlijk al vervuild. Er staat al sinds de jaren vijftig' een autobedrijf op die plek", al dus Heldring. Volgens hem is De Wit mede-aansprakelijk, omdat de olie op aanwijzen van een garagemedewerker in het verkeerde vat is gepompt. Presi dent mr. A. van Delden van de Haagse rechtbank doet op 15 juli uitspraak. De Burgemeester van Leiden heeft bepaald dat in het kader van de Lakenfeesten ^iröpjjV algemene ontheffing van het sluitingstijd- Aufikv stip is verleend voor de vergunning- en verloflokaliteiten, genoemd in artikel 3, *s?i\ lid 1 onder a van ae Drank- en Horecawet LEIDEN en 15 van de Drank- en L c I u c n Horecaverordening in de nacht(en) van: - donderdag 9/16 op vrijdag 10/17 juli02.00 uur - vrijdag 10/17 op zaterdag 11/18 juli03.00 uur - zaterdag 11/18 op zondag 12/19 juli03.00 uur - zondag 12/19 op maandag 13/20 juli: 02.00 uur - maandag 13 op dinsdag 14 juli: 02.00 uur - dinsdag 14 op woensdag 15 juli: 02.00 uur - woensdag 15 op donderdag 16 juli: 02.00 uur De ontheffing geldt voor het hele gebied der gemeente. Bruine container kan niet vaker worden geleegd Veel bewoners zien geen enkel nadeel aan het gebruik van de schillenbak. Dat is een van de opmerkelijkste uit komsten van de enquête onder gebruikers van de bruine bak. Vooraf werd verwacht dat bewoners het lastig zou den vinden het huisafval te scheiden. De steekproef wijst echter uit dat 88 procent van de bewoners daaraan mee werkt en 41 procent geen enkel nadeel aan de geschei den inzameling ziet. leiden wim koevoet vervolg van voorpagina Als belangrijkste nadelen wor den genoemd dat de schillen bak stinkt en slechts een maal in de twee weken wordt opge haald. Aan het laatste probeem valt weinig te doen, zegt Ada Kragt, voorlichter bij reiniging, havens en warenmarkten. „Zouden we zowel de bruine als de groene bak elkè week legen, dan moeten we ons wagenpark en het aantal medewerkers ver dubbelen." Volgens Kragt zijn het vooral grote gezinnen bij wie de bak ken eerder vol zijn dan ze wor den geleegd. Ze wijst er op dat burgers er een derde mini-con tainer bij kunnen krijgen. De voorlichter kent de verha len over maden die de bakken uitkruipen. „Ze doen geen kwaad maar toch is het een vre selijk gezicht." Volgens Kraft kan dit worden voorkomen door vlees- en visresten in de bak te doen die het eerst aan de beurt is om te worden geleegd. Men doet er goed aan de resten niet los in de bak te gooien maar in papier te wikkelen. Een klein aantal mensen geeft te kennen weinig ruimte te heb ben voor opslag van de bruine bak. Het overgrote deel van de gebruikers zegt zich echter be wust te zijn van de voordelen voor het milieu van het geschei den inzamelen van huisafval. Een klein aantal verwacht dat door het gescheiden inzamelen de prijs van het verwerken en daardoor voor het ophalen van het huisvuil daalt. Volgens Kragt zijn er nog geen boetes uitgedeeld aan mensen die de bakken verkeerd gebruiken. Ook zijn er nog geen rode of gele kaarten gevallen. „We bestrijden fouten liever met voorlichting." Het aantal mensen dat zijn afval bewust in de verkeerde bak doet, zou heel klein zijn. Volgens de voorlich ter is het kwalijker om blik, glas en verpakkingsmateriaal in de gft-bak te doen dan een bana- neschil in de groene bak met de vuilnisman mee te geven. Leeftijd Uit de enquête blgkt dat er nau welijks onderscheid is in leef tijdsgroepen wanneer het gaat om het gebruik van de schillen bak. Alleen de groep 60 - 70 jari gen maakt iets minder gebruik van de bak. Tien procent uit de ze leeftijdsgroep zegt huisvuil niet te scheiden. Volgens Kragt hebben oudere mensen vaak geen 'eigen' gft-afval omdat ze bij Tafeltje Dekje eten. Bijna de helft van de nict-ge- bruikers blijkt te beschikken over een eigen composthoop of -vat. Een vijfde van hen zegt nooit gft-afval te hebben terwijl een kleine groep de schillen aan de schillenboer meegeeft. In de enquête werd onder zocht of de medewerking aan het project verschilt per wijk. Dat blijkt nauwelijks het geval. Alleen in Noord en de Mors blijkt de medewerking iets min der. Muiderkring krijgt uitleg over asbest Bewoners van de 150 woningen aan de Muiderkring worden in de loop van volgende week ge informeerd over het asbest dat is verwerkt in de kastenwand tussen gang en slaapkamer. Di recteur Jeroen Boggia van de WVL wil niet kwijt waar de in formatie op zal neerkomen. „Ik wil onze huurders niet via de krant informeren. Ze krijgen de laatste tijd toch al zo veel via de krant te horen." De directeur refereert hier mee aan de SP die de asbest- kwestie wereldkundig heeft ge maakt. Boggia: „Ik nodig de SP uit in voorkomende gevallen rechtstreeks contact met ons op te nemen." De directeur stelt dat de WVL al bezig was met de kwestie voordat de SP de zaak naar bui ten bracht. „Doordat de zaak al in de krant heeft gestaan, moe ten we sneller werken. Het is te hopen dat dat niet ten koste van de zorgvuldigheid gaat." Recreatiehaven morgen open De recreatiehaven in de Haven wordt morgenmiddag om drie uur geopend door wethouder J. Walenkamp (toerisme). In de haven zijn steigers en aanleg plaatsen aangelegd, er is nu een capaciteit voor 24 boten. Ook zijn er voorzieningen aanwezig als toiletruimte, wasgelegen heid, water en elektriciteit. CSV duinrell Attraktiepark 2242 JP WasMnun Tefc 01751-40260 j leiden De Meelfabriek aan de Zijlsingel torent hoog uit boven de huizen van de Ververbuurt en Pancras-Oost. Over de toe komst van het gebouw, dat al enkele jaren alleen in gebruik is als opslagplaats, wordt al lange tijd gediscussierd. Het laatste plan is om het terrein, nadat de gebouwen zijn gesloopt, deel te laten uitmaken van 'groe ne gordel' langs de Zijlsingel. Overigens valt pas na de zomer de beslissing over dit plannentje van enkele gemeente-ambtena ren. Volgens ambtenaar L. Meijer moet het terrein van de Meelfabriek een verbin dingsroute worden tussen het Anker- en Katoenpark. De beide laatste parkjes zijn in de jaren tachtig ingericht om de bewoners van de oostelijke binnenstad, die nu niet bepaald verdwalen in het groen, wat meer recreatieve voorzieningen te geven. Naast een parkje komt er ook een aantal woningen op het terrein. Hoe die er uit ko men te zien, is nog niet helemaal duidelijk. Volgens Meijer is wethouder Van Rij (volkshuisvesting) wel gecharmeerd van een zekere mate van hoogbouw in dit ge bied. „Het ontwerp dat de woningbouw vereniging Leiden heeft laten maken, sprak hem op onderdelen wel aan. Het gebied kan wel een hoog accent gebruiken, als het maar minder massief is dan de huidige ge bouwen." FOTO HENK BOUWMAN leiden willem spierdijk De receptioniste bij de Kem Groep moet nog één ochtend werken nu haar bedrijf net fail liet is verklaard. „Krijg ik wel geld, als ik morgen kom, anders blijf ik echt thuis", zo luidt de vraag die ze door de telefoon stelt. Over de maand juni heeft ze ook nog geen salaris ontvan gen. Op de balie liggen de auto papieren van de lease-auto's die zijn ingeleverd. Tien dagen na het mislukken van het laatste reddingsplan, is het gebouw van het Leidse computerbedrijf aan de Kanaalweg bijna ont ruimd. Honderd mensen zijn hun baan kwijt, aandeelhouders hebben miljoenen verspeeld. Voor het personeel kwam de mededeling dat het 'over en sluiten' was met de Kem Groep niet als een echte verrassing. Al een jaar geleden was het duide lijk dat het bedrijf er slecht voor stond. Toch waren er ook tijden dat er hoop was dat de Kem Groep gered kon worden. Voor al toen interim-manager H. Koopmans vorig jaar november zijn intrede deed en hij zich (volgens personeelsleden) 'ka pot knokte voor het bedrijf. In september vorig jaar kwam een organisatie-deskundige tot de conclusie dat het computer bedrijf nog overlevingskansen had, ondanks het verlies van acht miljoen gulden dat over 1991 werd verwacht. Voorwaar den waren dat de voornaamste aandeelhouders Paribas en Ja- mivo (twee grote beleggers) 6,2 miljoen gulden zouden ver schaffen om het eigen vermo gen te vergroten, en dat het re organisatieplan werd uitge voerd door een interim-mana ger. Die trof bij zijn aantreden in november vorig jaar een bedrijf aan dat volledig tot stilstand was gekomen. Als er orders wer den binnengehaald, konden ze niet worden uitgevoerd. Leve ranciers waren niet bereid om aan de Kem Groep te leveren als er niet meteen werd betaald. •Klanten kregen zelfs van verko pers te horen dat ze beter bij een ander konden bestellen, als ze tenminste verzekerd wilden zijn van levering. Het plan van Koopmans om uit de rode cijfers te komen was drastisch, eenvoudig en effec tief. Drie van de vijf kantoren zouden sluiten, het personeels bestand moest terug van 200 naar 100 en 60 personeelsleden moesten hun auto inleveren. En een extra financiering van vier miljoen gulden zorgde ervoor dat het bedrijf weer op gang kwam. Het eerste kwartaal van 1992 sloot de Kem Groep dan ook met een bescheiden posi tief resultaat af. Eind maart werd echter ook het boekjaar 1991 afgesloten. De cijfers van de accountant betekenden een ferme tik in het gezicht van het personeel en in terim-manager Koopmans. De Kem Groep maakte in 1991 geen verlies van acht miljoen, maar van 21 miljoen gulden. De tegenslagen waren totaal onverwacht. „Lijken in de kast", zo noemt Koopmans de tegen vallers. Voorraden die er uitein delijk niet bleken te zijn, of kor tingstoezeggingen die alsnog aan klanten moesten worden uitbetaald. „Ik kan wel honderd van deze dingen opnoemen", vertelt Koopmans. Om de zaak te redden, zou den de aandeelhouders nog eens tien miljoen gulden op ta fel moeten leggen. Die zagen daar echter van af en Koop mans kreeg toestemming om te gaan 'winkelen': om het bedrijf of onderdelen daarvan te verko pen. Een kandidaat-koper haakte echter af toen een afbetalingsre geling met de fiscus niet van de grond kwam. Tot eind juni was er hoop dat aandeelhouder Pa risbas het laatste gaatje zou dichten om wel met de belas tingontvanger tot een akkoord te komen. Vorige week vrijdag werd er surséance van betaling verleend, dat leidde gisteren tot een faillissement. De bedrijfs vereniging zal het personeel het salaris over juni en een gedeelte van juli uitbetalen. Koopmans wil geen schuldige aanwijzen voor de ondergang van het Leidse computerbedrijf. „Er zijn door verschillende mensen fouten gemaakt. In elk geval is duidelijk dat er verkeer de prognoses van de ontwikke ling van de markt zijn gemaakt. Maar daarin bevond de Kem Groep zich in het goede gezel schap van bij voorbeeld bedrij ven als IBM en Apple." Op de camping ofniAv eigen tlén. Daarvoor is deze handige koffer- houtskoolbarbecue speciaal ge maakt Rechthoekig 46 x 36 cm. ki handomdraai opgebouwd, want ale onderdelen zitten in de koffer. Inclusief wrxlscherm met 3 roos- terhoogten. Van 125,- voor

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13