Terug naar de natuur Wel of geen GFT? Over leven milieutips DONDERDAG 9 JUL11992 10 Prijs zeehondenziekte den haac Onderzoekers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne hebben een Zwitserse prijs gekregen voor het tot staan brengen van de massale sterfte onder zeehon den. De onderzoekers vonden een middel tegen de heersende virusinfectie onder de zeehonden en mochten daarvoor vijftig duizend Zwitserse franken in ontvangst nemen, die behoren bij de Ciba-Geigy-prijs. Besloten is van het geld reizen te betalen naar onder meer I lawaï. Niet om in de zon te gaan liggen, maar om een virusinfectie te kunnen bestrijden bij de Hawaiiaanse monniksrob. Kleurige GFT-wagen leiden In Leiden rijdt sinds enkele dagen een vrolijke groente-, fruit- en tuinafvalwagen rond. De wagen is aan beide zijden versierd met tekeningen van twee basisschoolleerlingen. De kinderen, Nicolas Trottier en Ricardo Matters, zijn de winnaars van de gemeentelijke prijsvraag 'GFT- afval apart. Kleur je eigen GFT-reinigingswagenDe 40 basis scholen stuurden in totaal 1000 tekeningen in. Omdat veel van de niet-winnende platen ook uiterst amusant zijn, zijn deze ten toongesteld in het stadhuis. Zeehonden terug in Oosterschelde (1) goes* Volgend najaar worden er opnieuw vijf zeehonden uitge zet in de Oosterschelde. In 1989 nam het consulentschap voor Natuur-, Bos-, Ixtndschaps- en Faunabeheer in Goes een proef met het uitzetting van zeehonden uit de zeehondencrèche Pie- terburen. Van de vijf dieren die met op hun vacht geplakte zen dertjes werden uitgezet, zijn er twee de Oosterschelde uitge- zwommen. Fen daarvan kwam om in de netten van een vissers boot. Door verharing van de vacht gingen de zendertjes al na enkele maanden verloren. Zeehonden terug in Oosterschelde (2) goes Zeehonden in de Zeeuwse delta was vroeger een normaal verschijnsel. Of de eerder uitgezette zeehonden ook voor nage slacht kunnen zorgen het geslacht van de drie is niet bekend moet dit jaar blijken nu ze geslachtsrijp zijn. Aanvulling met meer zeehonden is met het oog hierop welkom. De rust op pla ten in de Oosterschelde, waar de zeehonden hun jongen plach ten te werpen, is in het kader van de natuurbeschermingswet gewaarborgd. Edelherten in de duinen, de waterwinning eruit, de zeereep niet langer recht en stijf ingeplant met helm, de dennen kappen en de recreatie aan banden. Dat is in een notedop wat de stichting Duinbehoud tot het jaar 2020 met het Nederlands duingebied wil doen. De duinen moeten weer natuur worden. Mooie plannen, maar vol gens de boswachters van Staatsbosbeheer in deze regio niet allemaal één, twee, drie uit te voeren. noordwuk monica wesseling leiden monica wesseung Kaaskorsten, kattebakvulling, kerstbomen en kurken. Mag het nou wel of mag het nou niet bij het groente-, tuin- en fruitafval? Voor veel mensen nog steeds wn vraag. Het bureau Milieu Werk in Tilburg is hierop inge sprongen door een boekje uit te brengen 'GFT Ja of nee', liet werkje geeft voor achttien stof fen antwoord op de vraag of het in de gft-bak moet of niet. Elk antwoord wordt beargu menteerd. Dal maakt niet alleen het antwoord interessanter, maar maakt het meteen moge lijk om voor andere stoffen zelf een antwoord te bedenken. Zo zou je denken dat geverfde bloemen niet bij het groene af val mag omdat de verf immers milieuonvriendelijk is. Dat ligt dus anders. Bloemen nemen maar zo'n klein deel van het to tale groenafval voor hun reke ning dat een paar geverfde bloemen geen wezenlijke ver- Een vijfde deel van alle bestrij dingsmiddelen wordt in de Ne derlandse huishoudens ge bruikt. De meeste zijn schade lijk voor het milieu. Bestrij dingsmiddelen doden niet al leen de beestjes waartegen ze bedoeld zijn, maar ook veel nuttige insekten. Bovendien kan de gezondheid van de mens er door worden aangetast. Resten bestrijdingsmiddel mogen nooit bij het huisvuil of in het riool worden gedumpt, maar moeten als klein che misch afval worden behandeld. Denk daarbij aan onder meer vlooienbanden, mierendoosjes, vaponastrips en insectenpen- Plastic Plastic is een milieuonvriende lijke stof. Vaak is plastic dat bio logisch afbreekbaar heet te zijn, toch nog heel moeilijk af te bre ken. Huishoudelijke plastic kan bovendien nog niet worden hergebruikt. Dat komt omdat er zoveel soorten plastic in omloop zijn. Als die bij elkaar komen en wor den gesmolten, ontstaat er een broos, nauwelijks te hanteren plastic. Daarvan worden bij voorbeeld wel kleerhangers en bermpaaltjes gemaakt, maar daar is niet zo'n grote vraag Minder plasticgebruik is een goede oplossing. Neem een boodschappentas mee bij het winkelen en let op verpakkin gen. ontreiniging teweeg brengen. Dezelfde angst voor verontreini ging van de compost, zorgt er wel voor dat wegwerpluiers niet in de groene bak mogen wor den gegooid. Wegwerpluiers be vatten restjes zinkzalf (tegen luieruitslag). Zink is een zwaar metaal en moet uit de natuur worden geweerd. Blijkbaar gaan de opstellers van het boekje er vanuit dat er direct veel meer luiers dan bloemen op de hoop terecht zouden komen. GFT Ja of nee is geschreven voor gemeenten. Zeker de ge meenten die onlangs met ge scheiden inzameling zijn be gonnen, staan vaak met de mond vol tanden als hen vragen over scheiding worden gesteld. Op speciaal verzoek wordt ook voor burgers het boekje nu te koop aangeboden. Het kan wor den besteld bij Milieuboek Am sterdam, Postbus 18169, 1001, ZB Amsterdam, telefoon 020- 6244989. Het werkje kost tien gulden inclusief verzendkosten. Het naaldbos in één keer kap pen omdat de dennen niet van nature in het duin voorkomen, zien de regionale boswachters M. Gielen en E. Huge, niet zit ten. „Het bos dient als hekje voor de recreanten. De mensen blijven in het bos en komen daardoor niet in het veel kwest- baarder duingebied." Toeristen zijn dol op het bos: elk jaar be zoeken 1,5 miljoen mensen het Noordwijkse bosgebied. Het dennenbos kan dus niet in één keef worden gekapt. Wél wor den de laatste jaren steeds meer loofbomen tussen de dennen geplant. Oude dennen wordén gekapt om plaats te maken voor het jonge loof. „De Ganzehoek in Wassenaar en Berkheide in Katwijk zijn over dertig jaar loofbos", voorspelt Huge. De duinen dienen van ouds her als bescherming tegen de zee. Helm wordt ingeplant om te voorkomen dat de zeewering weg waait. Duinbehoud consta teert dat de zeereep niet overal als zeewering dient omdat het achterland hoog ligt dan wel het duingebied breed is. Sommge stukken buitenste duin kunnen best wat wegwaaien. De boswachters vinden dat ook. Bij Noordwijk is het duin gebied nog geen kilometer breed en dus daar kan geen vrij er beleid worden toegestaan. In Katwijk kan dat wel, vertelt Hu- ge: „Daar is het duin op sommi ge plekken dertig meter hoog. Een deel van dat zand mag het achterland in waaien. Door vruchtbaar zand naar binnen te laten wegwaaien krijg je in de buitenste en binnenste duinen verschillende vegetaties. Dan komen de duindoorn, parnas- sia, blauwe zeedistel en vlier weer terug." De boswachters zouden het wel willen, maar een dergelijk vrij duinbeheer is nu nog niet mogelijk. Het Hoogheemraadschap, verant woordelijk voor de zeewering, staat het niet toe. Konijnen zorgen voor de be- grazing van het duin. Duinbe houd wil meer soorten dieren in de natuurgebieden brengen. Door de luchtverontreiniging en doordat het water in Nederland steeds rijker aan voedingsstof fen wordt, groeit het duin dicht. Begrazers zoals koeien, pony's en edelherten kunnen de vlakte kaal maken. Dan kan het duin stuiven en ontstaat weer een stukje natuur. In Katwijk, Wassenaar en Noordwijk komen naast het ko nijn als grazers ook reeën voor. Deze zetten, zo leggen de bos wachters uit, niet echt zoden aan de dijk. Een ree graast 'voor de bek' weg. Mooi kaal maken ze het dus niet. Hoewel ze edel herten in het duin een prima plan vinden, denken Huge en Gielen dat in Katwijk, Noord wijk en Wassenaar het niet zal lukken. Het gebied is veel te klein. „We bekijken met de duinwaterbedrijven al wel of we hun pony's en koeien kunnen lenen." Het duin is op sommige te dicht begroeid met niet erg in teressante plantensoorten. Daardoor krijgen wèl bijzondere soorten geen kans. De bos wachters gaan de overdadige begroeiing nu te lijf met een kleine bosmaaier. „Maar als ie mand komt met een kudde schapen of geiten en er zelf op let, zijn we daar beslist niet te gen. Een dier is immers natuur lijker dan een motormaaier." Ook de waterwinning is de natuurbeschermers een doorn in het oog. Het duingebied droogt er door uit en raakt, door het inlaten van voedselrijk wa ter, te sterk bemest. Ook Gielen en Huge zien de waterwinning liever komen dan gaan. „Maar ja, je kunt niet zomaar alle put ten sluiten. Dat neemt niet weg dat je moet zoeken naar metho den die het duin zo min moge lijk aantasten." Eén van de ma nieren is diepteinfiltratie en juist het Katwijkse gebied is hiervoor proeftuin. Katwijk, Noordwijk en Wasse naar. Voor vele Randstadbewo ners ae plek bij uitstek om lek ker te recreëren. Dat is te zien ook. Het duingebied is een wir war van fiets- en wandelpaden. Gielen: „Daar gaan we dus flink in snijden. Door paden op te heffen ontstaan grotere, aan eengesloten natuurgebieden. Dat geeft bijzondere plante- soorten en dieren de kans." In Katwijk zijn de paden gecon centreerd bij het strand en vlak langs het dorp. Daar tussenin ligt nu al een behoorlijk natuur gebied zodat in Katwijk geen paden hoeven te worden weg gehaald. In Noordwijk echter liggen drie padenstelsels naast elkaar. Eén of twee daarvan zul len verdwijnen en omgevormd tot stukjes duin. In Wassenaar proberen de boswachters een parkeerplaatsje verplaatsen uit het waardevolle duingebied. Terug naar de natuur. Dat is ook de achterliggende gedachte bij het afgraven van de oude trimbaan in Noordwijk. „De cultuurgrond graven we weg. Het land mag weer verruigen. Het wordt prachtig hier." GEBIOLOGEERD Het stuivende zand en de beek jes moeten terugkomen in het duin. De zee moet op beperkte schaal de kans krijgen de dui nenrij te doorbreken. Dat wil de Stichting Duinbehoud, en wij scharen ons met hart en lever achter dit streven. Wie wel eens op Texel is wezen kijken weet hoe schitterend zo'n slufter- landschap is. En het kan langs de Noordhollandse kust alle maal zelfs nog veel mooier wor den. Vorige week werd bekend gemaakt dat Nederland voor een groot deel van z'n land bouwgrond een andere bestem ming moet zoeken, vanwege overproduktie, intensievere teeltmethoden enzovoort. Wij weten er eentje. Let wel: het in stand houden van de soor tenvariëteit in een natuurgebied staat hoog in ons vaandel. Maar voor een soort maken we in de duinenrij graag een uitzonde ring: homo recreans vulgaris. Die willen we wel kwijt. Het ver huizen van de populatie naar de akkergebieden van Oost-Gro- ningen kan weinig problemen opleveren. En heb je één jaar gang weggewerkt, dan kost het maar weinig moeite om de vol gende af te schrikken. Even met de bulldozer over die golfbanen, zodat er weer iets anders gaat groeien dan gezaaid gras, een stevige grondverzetmachine die het asfalt van de Zandvoortse racebaan weghaalt, een verbod op reclamevliegtuigen, wat EIGEN WIJS Als u dit leest ben ik op'vakan- tie. De echte milieu-radikalinski vinden dat ik thuis moet blijven om een zonne-boiler te installe ren of me te bekwamen in het scheiden van afval. Maar even als miljoenen anderen wil ik wèg. En niet naar Domburg of Appelscha. Ik heb even genoeg van Nederlanders op een kluit je. Het Buitenland lokt, met bruisende metropolen, woeste bergen, murmelende stroom pjes en vriendelijke dorpelin gen. Mijn omgeving reageert vol begrip. Waar of de reis naartoe gaat? Vliegtuig, auto, de trein misschien? In dit land erkent ie dereen het ongeschreven grondrecht op onbeperkte mo biliteit. Tenminste bijna ieder een, want milieugroepen probe ren tegenwoordig onze matelo ze bewegingsdrang wat in te to men. We moeten minder vlie gen en vaker bus of trein ne men, zo luidt de boodschap. Scepsis en hoon viel hen ten deel. We maken zélf wel uit hoe vaak we vliegen, hoorde ik men sen zeggen die principieel geen auto rijden. Toegegeven, met een beetje fantasie kun je vlie gen natuurlijk ook beschouwen als een vorm van openbaar ver voer. Maar zelf gaf ik de milieu beweging stiekem gelijk. Mijn wereld stortte in toen ik in een tijdschrift las dat een vooraanstaand staflid van Milieudefensie CVluchten kan niet meer') zelf doodleuk met het vliegtuig op vakantie gaat. En passant vertelde hij ook bij tijd en wijle voor zijn werk het luchtruim te kiezen, omdat de milieubeweging nu eenmaal steeds intemationaler opereert. Als iedere Nederlander dat soort dingen gaat doen, zou Schiphol niet twee of drie, maar wel tien keer zo groot moeten worden, dacht ik bitter. Ik on derdrukte met moeite de nei ging om onmiddellijk de meest vervuilende en lawaaiierige redactie monica wesseling campings sluiten, misschien hier en daar een weg weg, en kijk eens aan: we hebben er een fenomenaal natuurgebied bij. Toegankelijk voor iedereen die wel graag eens een vosje of een konijntje ziet. Homo recreatis vulgaris surft, schreeuwt en zuipt voortaan op een voorma lig militair oefengebied (en la ten we hopen dat de Land macht nog niet van hun komst op de hoogte was!). Pogingen om vulgaris in het duingebied kwijt te raken stui ten natuurlijk op heftige bezwa ren van plaatselijke horeca-on- dernemers, die aan het voede ren ervan een fikse boterham verdienen. Ze hebben in zekere zin een ondersoort gecreëerd: de homo recreans vulgaris mayouaisis. De Nederlandse kust ligt er 's zomers vol mee. Mayonaisis gedijt uitstekend in commercieel gerunde opvang centra langs de stranden. De beheerders van die opvangcen tra hebben een strijdkreet die aangeheven wordt zodra ze weer een paar hectare duin an nexeren voor nieuwbouw: AL- LURUH! Scheveningen, Zand- voort, IJmuiden: het moeten al lemaal badplaatsen met allure worden. Deze ondernemers hebben een geheel eigen opvat ting van het woord allure: poen verdiene, alle ure. Misschien kunnen ze als begeleiders mee naar Oost-Groningen (waar het overigens ook heel mooi is). charter naar een idyllisch Grieks eiland te boeken. Gelukkig maar, want ik hou helemaal niet van bakken op het strand. Deze zomer ontkom ik op elegante wijze aan de lastige keuze tussen wel of niet vliegen. Aangezien ik met vriendin en dochtertje in Midden-Europa wil gaan rondtrekken is een vliegtuig gewoon niet handig, zo stel ik tevreden vast. De trein? Toch maar niet. We willen kamperen en de meeste campings en leuke plekjes lig gen mijlenver van de stations af. En het lijkt niet erg verstandig erop te vertrouwen dat er in buitenlanden voor ons overal een bus, tram of treintaxi klaar staat Het idee wordt ook getorpe deerd door de spoorwegen zelf, die voor de rusteloze vakantie ganger Euro Domino hebben bedacht. Een ingewikkeld sys teem met vijf reisdagen per maand per land, waarvan na langdurige bestudering eigenlijk vooral duidelijk wordt dat het erg duur is. Ik heb geen auto en rijbewijs en wil ook geen auto en rijbe wijs. Dus stappen we maar weer in de bijna tien jaar oude Volks wagen Polo van mijn vriendin. Mijn geweten zal zijn gesust omdat het ding pas nog is uitge rust met een gloednieuwe kata lysator. We zullen niet veel ver vuilen, want erg veel harder dan honderd kan de wagen niet (meer). We zulien geen duizenden Jci- lometers afleggen, omdat we uit voorzorg binnen de actieradius blijven van betrouwbare zuster organisaties van de ANWB. En verder zal mijn dochtertje op de achterbank af en toe moeten in schikken voor een lifter, die mij het gevoel gaat geven dat we iets goeds doen door met de au to op vakantie te gaan. richard mooyman stettin Jonge zeearenden in Polen krijsen 1 het hardst kort nadat ze geringd zijn. Een vreemd stuk metaal om de poot is ir niks. Polen is met 240 broedparen het land met de meeste zeearenden van Europa. Het zijn bijzondere dieren en de landbouwuniversiteit van Poznan doet dan ook op uitgebreide schaal onderzoek naar het wel en wee van deze machtige vogels. In juni voorzag bioloog Tadeusz Mizera van de universiteit negentien zeearenden kuikens in de Poolse provincie Stettin van kleurringen om ze later tijdens hun om zwervingen te kunnen herkennen. Het is niet uitgesloten dat een van deze jdnge vogels komende herfst of winter langs on ze kust te zien is. Pas als de zeearenden na zo'n zes jaar volwassen zijn vestigen ze zich definitief met een partner in een broedgebied. In Ne derland zijn zeearenden met kleurringen aangetroffen op Texel, in de Oostvaarders- plassen en in de Biesbosch. Tot nu toe zijn in Europa vanaf 1976 meer dan 3000 jonge zeearenden voorzien van kleurringen. Arenden zijn in Polen goed door de wet beschermd. Óp het verstoren van nesten staat maximaal twee jaar gevangenisstraf. Rond de nestboom is een zone van twee honderd meter waarin geen enkele veront rusting mag plaatsvinden. Binnen een zone van vijfhonderd meter is bosbouw in het broedseizoen verboden. Zeearenden halen hun voedsel vooral uit fokvis-vijvers en hebben daardoor weinig last van milieuvervuiling. Helaas komt het voor dat eieren en kuikens gestolen wor den voor particuliere collecties. FOTO MARTIJN DE JONCE Stroombedrijven planten bomen De Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) zul len de komende 25 jaar 150.000 hectares bos planten ter com pensatie van de kooldioxide (C02) die uit de schoorstenen van de centrales komt. Dat gebeurt hoofdzakelijk in de tropische landen vanwege de massale houtkap aldaar. Bovendien groeien de bomen in de warme landen veel sneller. De hiervoor speciaal opgerichte stichting FACE (Forests Absor bing Carbondioxyde Emission) is ook in Nederland actief. In ons land restaureert de stichting monumentale bomen. In samen werking met de Bomenstichting maakt FACE het financieel mo gelijk dat acht eeuwenoude bomen op het Velperplein in Am- hem een opknapbeurt krijgen. Gisteren is het boomverzorgingsbedrijf Arbori begonnen met de kroonsnoei. Oude bomen hebben een enorm vermogen om kooldioxide vast te leggen. Een honderdjarige beuk is in staat om ruim ze zuurstof te voorzien. Er zijn maar liefst 1600 jonge beuken nodig om dezelfde prestatie te leveren. De milieu-topconferentie over de toekomst van de aardbol is voorbij. Nu gaat het erom alle mooie woorden over zorg voor het milieu om te zetten in daden. Bij voorbeeld het begrip duurzame ontwikkeling. De betekenis daarvan is dat verdere economische groei beslist niet ten koste mag gaan van het milieu. Wat bete kent dat in de praktijk van alledag? Redacteuren van deze krant doen verslag van hun pogingen het milieu te ontzien. Richard Mooyman pakt zijn koffers. Een lifter op de achterbank Kleine zandverstuivinkjes in het duingebied. Door de wind vrij spel te geven ontstaat i natuurlijk duingebied. FOTO' I KUIPERS Krijsend protest

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10