Oorlog om douchekop Stand van Zaken hetOmbacht 'Kamer' over de grens Hoogste punt HC/CAM Bols is boos op Italianen Bedrijven kunnen tiende besparen op zakelijke kosten WOENSDAG 8 JUL11992 16- ZAKELUK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. BoieeRo LEIDEN - Olivetti heeft de eer- naamde BoleeRo-PC dragen aan een vertegen woordiger van een school in Amsterdam. In samenwerking met het Centraal Projectenbu reau Beroepsonderwijs (CPB) hoopt het bedrijf nog dit jaar 10.000 speciaal voor het onder wijs ontwikkelde apparaten af te Nieuwe ondernemers LEIDEN - Voor mensen die overwegen een eigen bedrijf te beginnen organiseert de Kamer van Koophandel in Leiden een aantal voorlichtingsbijeenkom sten. Per keer worden maximaal 25 mensen toegelaten. Aanmel dingen worden verwerkt op volgorde van binnenkomst. In schrijven kan (kosteloos) bij de afdeling handelsvoorlichting (tel. 071-250500). De bijeen komsten worden afwisselend 's middags en 's avonds gehouden in het gebouw van de Kamer aan de Stationsweg in Leiden. De eerste keer gebeurt dat op 26 augustus. Damiate ALKMAAR/LEIDEN - Damiate holding heeft haar bedrijf Me- diasystemen verkocht aan Dutch Venture Capitals Actvi- ties B.V. Reeds eind 1990 be sloot de directie om het bedrijf te verkopen of te verzelfstandi gen omdat het niet tot de kern- actviteiten zou behoren. Dami ate Holding is dit jaar een deel geworden van de HDC, de Hol landse Dagblad maatschappij. Het bedrijf geeft onder meer de- tjSkrant uit. EWR: 'Lastig dat het over onze rug gaat' „Het Leidse energiebedrijf EWR heeft een partij waterbe sparende douchekoppen gekocht van een scharrelaar. Daarom kan het bedrijf de kwalitatief hoogwaardige ap paraten voor een zacht prijsje aanbieden." Dat beweert concurrent Sea Trade, die in samenwerking met de fabri kant dezelfde douchekop daarom nóg goedkoper aan biedt. „Het gaat om hetzelfde produkt, dus voor de klant maakt het niks uit. Maar het is wel lastig dat zo'n conflict over onze rug wordt uitgevochten", zegt de EWR. leiden eric jan weterincs Enkele weken geleden begon het energiebedrijf de 'actie dou chekop'. Door zo'n 20.000 wa terbesparende douchekoppen tegelijk in te slaan zou de EWR deze aan consumenten en in stallateurs in de regio voor twee tientjes kunnen aanbieden, ter wijl zo'n apparaat van het merk Best Saver in de winkel mini maal het dubbele kost. De douchekoppen zouden uit Oost-Duitsland komen, waar het bedrijf Ter Flierhaar en Postma uit Nunspeet een partij van 54.000 exemplaren zou hebben gekocht, zo luidt het verwijt van installateurs. Omdat deze apparaten daar nauwelijks werden verkocht kon de hande laar ze opkopen en op de Ne derlandse markt dumpen. Het afgelopen jaar zou de partij al vergeefs aan verschillende in stallateurs zijn aangeboden. Directeur Postma van Ter Flierhaar en Postma reageert zeer verbaasd en boos op de vraag of de doucheko'ppen in derdaad afkomstig zijn uit het voormalige Oost-Duitsland. „Ik zit werkelijk met m'n oren te klapperen. Oost-Duitsland? Dat raakt kant noch wal. Nee, ik wens daar in het geheel niet op in te gaan. Het enige dat ik kan zeggen is dat Oost-Duitsland volledig uit de lucht is gegrepen. Waar die koppen dan wel van daan komen? Daar laat ik me niet over uit, dat is mijn zaak. Ze komen uit een EG-land." En meer woorden wil de woedende directeur niet aan de kwestie vuil maken. Het Noorse bedrijf Microplast maakt de Best Saver en ver spreidt deze over andere landen via een netwerk van importeurs. Als een partij eenmaal in een van de landen van de Europese Gemeenschap is ingevoerd blijkt het voor de fabrikant nau welijks meer mogelijk de goede renstroom te controleren. Hoe de 'Oostduitse' partij in handen is gekomen van Ter Flierhaar en Postma kan niemand verklaren. De fabrikant is nog druk doende dat uit te zoeken. Vertrouwelijk Het bedrijf Sea Trade uit Helle- voetsluis bezit al een paar jaar alle rechten op de Best Saver in de Benelux. Woordvoerder Van Duin: „Wij waren zelfs al rond met de EWR, toen de transactie opeens werd afgeblazen. Twee weken voor de deal gemaakt zou worden hebben we de EWR nog vertrouwelijke technische informatie gestuurd. We kregen toen via de telefoon te horen dat het energiebedrijf met ons in zee wilde gaan." Van Duin wil niet alleen de EWR verwijten maken. De aan koop van de 54.000 douchekop pen is namelijk gedaan door het Haagse energiebedrijf GEB, dat samen met de EWR en energie bedrijf Delfland de 'actie dou chekop' heeft gelanceerd. Een woordvoerder van het GEB zegt dat uitgebreid is bekeken wie de douchekoppen het goedkoopst kon leveren. Halve ton „We hebben 50.000 van die koppen ingekocht en Ter Flier haar was een gulden per stuk goedkoper. We hebben dus een naive ton aan kosten bespaard," zegt een woordvoerder van het GEB. „Ik geloof ook niet dat er iets mis mee is. Dat Sea Trade actie voert, kan ik me best voor stellen want het loopteen order mis. Volgens mij is dit hele ge doe een soort oorlogje van de ene tegen de andere firma." Ter Flierhaar en Postma en Sea Trade troffen elkaar al eer der. Vorig jaar juni spande de Sea Trade een kort geding aan tegen Ter Flierhaar, omdat deze zowel het logo als de naam Best Saver ten onrechte zou gebrui ken. Het logo en het doosje mocht de Nunspeetse firma niet meer gebruiken. Over de naam wilde de rechter geen uitspraak doen, omdat Sea Trade onvol doende kon bewijzen dat ze die zelf had verzonnen. „Waar schijnlijk waren we te laat me de registratie", zegt Van Duin. Sea Trade heeft inmiddels een nieuwe offerte gedaan aan installateurs uit de regio. De Noorse fabrikant zou alle Ener giebedrijven in Nederland het aanbod willen doen tegen een zelfde lage prijs als de 'grijze' importeur te leveren. De EWR heeft gemerkt dat sommige in stallateurs in de Leidse douchekoppen weer bij Sea Trade. Van Duin legt uit waarom fa brikant en importeur zich zo druk maken. „Wij geven een ga rantie van drie jaar op dat ding. Als er onderdelen nodig zijn kunnen wij ze leveren, een grij ze importeur geeft in zo'n geval niet thuis. Verder hebben we in het verleden de Best Saver laten onderzoeken door TNO. Dat kost geld, waar nu een ander van profiteert en dat geldt ook voor allerlei promotie-actvitei- ten die we de afgelopen jaren hebben verricht. „Zo'n grijze importeur koopt één keer een partij en daarna is het op. Als hij meer aanvragen krijgt moet hij 'nee' verkopen. Dat lijkt gunstig voor ons, maar het doet de merknaam natuur lijk geen goed. Bovendien is on ze prijs doorgaans hoger dan de eenmalige afbraakprijs die zo'n scharrelaar kan maken." Ordinair Een woordvoerder van de EWR haalt de schouders op over dit betoog. „Die garantie van drie jaar is geen kunst, want die din gen gaan toch niet kapot. Wij geven zelf een garantie van een jaar en als we foute exemplaren krijgen neemt onze leverancier ze terug, dat is contractueel vastgelegd." Ook zou Ter Flier haar meer douchekoppen kun nen leveren als het energiebe drijf die nodig mocht hebben. Over de promotionele actvi- teiten van Sea Trade is de woordvoerder van het EWR he lemaal niet onder de indruk. „De EWR houdt een actie, waardoor het produkt van Sea Trade enorm veel aandacht krijgt. Door veel lawaai te ma ken haken zij daar handig op in, maar ik vind dat niet helemaal netjes. Het is gewoon een ordi naire prijzenslag die ze over on ze rug proberen uit te vechten." „Voor ik het smidsvuur aansteek moet ik eerst weten wat ik ga maken, want ik moet het juiste gereedschap bij het juiste materiaal hebben. Welke hamers neem ik, welk ijzer of staal ga ik gebruiken, moet dat dik zijn, dun, kort of lang? Van het voorwerp dat ik ga smeden maak ik altijd eerst ontwerptekeningen. De laatste teken ik met krijt op ware grootte op de vloer van de smederij. Het vuur maak ik aan met schaafkrullen en aangebrande, ontgaste kolen. Dat doe ik om te voorkomen dat er te veel koolstof in het te verhitten materiaal terechtkomt, want daardoor kan het broos worden. Langs de buitenkant van het vuur voer ik verse kolen aan. Vervolgens steek ik het te smeden materiaal in het vuur. Als het korter is dan een halve meter gebruik ik daarbij een tang, anders brand ik mijn handen. Het deel van het ijzer of staal dat verhit moet worden, moet in het midden van de vuurkem worden gelegd. Het mag er niet te schuin in steken vanwege de koude lucht die van onderaf in het vuur wordt geblazen, maar het mag ook weer niet te hoog op de kolen, want de grootste hitte zit in de vlam. Ik probeer met een minimum aan tijd een maximum aan vorm te krijgen. Hoe meer ik het ijzer verhit, hoe meer het oxydeert, hoe dunner en brozer het wordt Het moment dat ik het uit het vuur haal beoaal ik aan Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag JA.C. (Jan) de Laat. Deze 55-jarige Leidenaar geeft smeedcursussen in de voormalige smederij van Van Velzen aan de Oude Varkenmarkt. „Het ambacht verdwijnt, maar smeden blijft zinvol als manier van eigentijds opvoeden." de hand van de gloeityeur, die varieert van donkerrood tot helwit, afhankelijk van het materiaal. Dan moet het snel op het aanbeeld en dan begin ik met een hamer snel op de juiste plaats te meppen om het materiaal te vervormen. Eén van de technieken die je kunt toepassen is het ijzer of staal 'uitsmeden', waardoor het langer wordL Je kunt bijvoorbeeld ook 'uitpennen', dan maak je het leiden Het Leidse garagebedrijf Janson heeft de eerste Ameri kaanse sleepwagen afgeleverd aan de Amsterdamse politie. Janson importeert al enige tijd brandweer-, zieken- en politieau to's uit de Verenigde Staten. Ver schillende gemeenten hebben hier al belangstelling voor ge toond vanwege de relatief lage prijs. „De Amsterdamse politie heeft sleepwagens van Volvo in gebruik. Het zijn prachtige wa gens, maar ze kosten ruim drie ton. Ik kan deze Amerikaanse au to's leveren voor een bedrag van ruim een ton. In Amsterdam is men er razend enthousiast over", zegt directeur Sjaak Janson, die meer orders uit Amsterdam ver wacht. De sleepwagen is onder meer voorzien van een zoge naamde 'Gojak-roller', een klein wagentje op de achterkant van de auto. Daarmee is het mogelijk om auto's die klem staan tussen twee geparkeerde auto's, opzij te schuiven. FOTO JAN HOLVAST De Rijnlandse Kamer van Koop handel heeft zich aangesloten bij de Unie van de Westeurope- se Kamers van Koophandel van Rijn-, Rhöne- en Donaugebied. Deze 'Unie van Rijnkamers' is een samenwerkingsverband van 89 Kamers van Koophandel uit België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Oos tenrijk en Zwitserland. Aanvankelijk hield de Unie zich vooral bezig met vervoer over het water, maar de laatste jaren is daar onder invloed van de Europese eenwording veran dering in gekomen. Nu behan delt het samenwerkingsverband zaken als energievoorziening, telematica, milieu en grensover schrijdende samenwerking tus sen bedrijven. De Europese eenwording was voor de Rijnlandse Kamer reden zich bij de Unie aan te sluiten. Ter introductie heeft een verte genwoordiger voor de Handels- kammer Koblenz een presenta tie gehouden. Daarbij ging het niet alleen over de activiteiten van de Kamer zelf, maar ook over de economische mogelijk heden van de regio Rijnland. materiaal langer en breder. Dat gaat alleen met de pen (de punt) van de hamer. Als je een tijdje hebt staan smeden wordt het materiaal kouder, dan verkleurt het. Als het niet rood meer is wordt het te star, dan moet je het weer verhitten. Smeden is tegenwoordig uit de tijd, andere manieren van metaalbewerken zijn veel efficiënter. Je ziet nog wel vormen van siersmeedwerk, als haardschermen bijvoorbeeld. Bij restauraties wordt nog smeedwerk gedaan, aan hekken, kettingen en poorten. Dat wordt wel al heel gauw vermengd met andere technieken als lassen. Hoefijzers bijvoorbeeld, die worden allemaal gestansd, die kun ie hoogstens een beetje bijsmeden. Ik heb het smeden in het begin van de jaren vijftig geleerd, van een oude smid op de ambachtsschool. Een tijdje heb ik andere dingen gedaan in het bedrijfsleven, maar sinds een aantal jaren zit ik in het onderwijs. Op de vrije school in Den Haag geef ik onder meer smeedlessen. De educatieve kant van smeden vind ik enorm belangrijk, er zitten zoveel kwaliteiten in het vak. Het vormend principe uit het vak kun je aanwenden als hulpmiddel bij iemands persoonlijke vorming. D&t geldt ook voor andere ambachten." Tekst Erie Jan Wetering»» Vorige week werd het hoogste punt bereikt van het nieuwe be drijfspand van HC/CAM Im plants (CAM). Wethouder J. Walenkamp plaatste bij die ge legenheid een vlag op de con touren van het pand aan de Zernikeweg in het bioscience- park. CAM maakt biomaterialen voor medische implantaten. Dat wil zeggen dat op implanta ten, zoals bijvoorbeeld kunstheupen en kunstknieën, een laagje kunstbot wordt aan gebracht. Dat is noodzakelijk Fokker en Dasa dicht bij fusie DEN HAAG GPP Fokker en het Duitse DASA zijn dicht bij het afsluiten van een contract over een fusie. Van daag worden in Den Haag zeer waarschijnlijk de noodzakelijke handtekeningen gezet. Afgelopen zaterdag hebben de financiële en juridische experts van beide ondernemingen in Den Haag urenlang de juri- disch-technische details van de overeenkomst tussen Fokker en DASA besproken. Bols is boos op de Italiaan Gui- seppe Ciarrapico. Het dranken- concern was nog volop in on derhandeling met Ciarrapico over de overneming van de wa termerken Recoaro en Pejo, toen er in zeven Italiaanse kran ten plotseling berichten ver schenen over reeds onderteken de contracten. Koninklijke Distilleerderijen Erven Lucas Bols heeft vrijdag medegedeeld dat de gesprekken 'tot nader order zijn verdaagd'. Bols wil zich eerst op de hoogte stellen hoe de berichten in de pers zijn verschenen en zich dan nader beraden over de toe komst. In de persberichten werd onder meer gemeld dat Bols de twee watermerken had overgenomen voor 500 miljard lire (740 miljoen). omdat het menselijk lichaam anders de (metalen) kunstbot- ten zou afstoten. Daarnaast doet CAM veel on derzoek naar nieuwe materialen die geschikt zijn voor implanta tie in de mens. Dat onderzoek wordt gedaan in nauwe samen werking met de Biomaterials Research Group van de Rijks universiteit Leiden. Naast de zogenaamde 'hardweefselver- vangers' als bijvoorbeeld kunstheupen, knieën, tandwor- tels en gehoorbeentjes, werkt CAM ook aan 'zachtweefselver- vangers'. Onder die laatste cate gorie valt onder meer kunst huid. Provincie: meer bedrijfsruimte in Zuid-Holland Tot het jaar 2005 is in Zuid- Holland nog 900 hectare ex tra bedrijfsterrein nodig naast het gebied dat tot nu toe is gereserveerd. Dat schrijft provinciebestuurder I. Günther in een nota aan twee statencommissies. De regio's Zuid-Holland West en Zuid-Holland Oost moeten allebei 260 hectare reserve ren en de regio Rijnmond 390. Günther hoopt dat gemeen ten en bedrijfsleven per regio samenwerken bij het kiezen van locaties. Vanaf 1989 pro pageert de provincie die ma nier van werken, maar in sommige regio's komt zij nog onvoldoende uit de verf, zo schrijft Günther in de nota. In het gebied Midden Hol land bestaat bijvoorbeeld wel overeenstemming over de te kiezen bedrijfsterreinen, de vraag waar woningen moeten komen. Ook in de Bollenstreek, de Leidse regio en de Rijnstreek Oost zijn mooie 'intergemeentelijke structuurschetsen en be drijfsterreinennota's' ge maakt, maar een echte keuze is nog nergens gemaakt. DEN HAAG «GPP Reizen en uitgaven voor repre sentatie jagen bedrijven op steeds hogere kosten. Per werk nemer geeft het Nederlandse bedrijfsleven jaarlijks meer dan 3000 gulden uit aan reizen, ho tels en maaltijden. Dit jaar loopt het totaal op tot zo'n 13 miljard. Onderzoek van American Ex press (creditcards, traveler che ques, bank-, verzekerings-, reis- en effectendiensten) heeft dat uitgewezen. Na salarissen en automatisering zijn reis- en re presentatiekosten nummer drie op de lijst van controleerbare kostenposten, nog boven die van reclame. American Express (Amex) becijfert dat zij 5 tot 6 procent van de totale bedrijfs kosten uitmaken. De verwachting is dat de reis- en representatiekosten de .ko mende jaren alleen maar toene men. Het bedrijfsleven doet im mers steeds meer internationaal zaken. Het wegvallen van de Europese binnengrenzen aan het eind van dit jaar zal daar te vens aan bijdragen. Overigens blijkt uit het onderzoek dat de meeste bedrijven de stijgende kosten geen probleem vinden. In het onderzoek wordt Ne derland vergeleken met Frank rijk, Duitsland, Zwitserland en Groot-Brittannië. Ons land is het zuinigst, met 1800 dollar per werknemer per jaar. Zwitser land is koploper met 2063 dol lar, gevolgd door de Duitsers (2000 dollar), Fransen (1980) en de Britten (1900). In de VS is het overigens 2121 dollar. De kleinste bedrijven - en vooral in de dienstverlenende sector - blijken het makkelijkst geld uit te geven aan zakenreis, gemiddeld 2350 dollar per man per jaar. De grote bedrijven blij ken zuiniger en handiger en ko men op ruim 1800 dollar. Het gemiddelde ligt op 1965 dollar. De grootste post zijn de kos ten van vliegtickets, ruim een kwart van het Europese totaal. Autokosten (19 procent) zijn een goede tweede, terwijl hotel en ontspanning beide 16 pro cent opslorpen. In ons land zijn autokosten (46 procent) num mer één, gevolgd door vliegen, hotel en eten. Amex becijfert dat een bezui niging van tien procent op de kosten van reizen en represen tatie minimaal haalbaar is. Dat zou het Nederlandse bedrijfsle ven al gauw meer dan een mil jard gulden besparen. Aanstel ling van een 'travel manager', die bijvoorbeeld met slechts één reisbureau zaken zou moeten doen, spaart op de kosten. Een betere controle op de declara ties van reizende werknemers eveneens.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16