De onverwoestbare spaarpotten van de oorlog Dick Zandstra uit Leiderdorp Het Gesprek van de Zomerdag TJ OMERWAAN De gekleurde voelspriet van een hippie S9M3 Tiplijn Profronde Noordwijk definitief van de baan WOENSDAG 8 JUL11992 13 Moeten de 'Nederlandse' hunkers op de monumentenlijst DE ERGERNIS VAN... Vijfendertig jaar moeten wach ten en dan, opeens, zijn we weer kwajongens. In een grom mende Suzuki-jeep, samen met bosopzichter Peter van Deur- sen, hobbelen we door het on gerepte, voor gewone stervelin gen verboden, duingebied van de Wassenaarseslag. Op weg naar resten van de beruchte At- lantikwall: tankversperringen, muren van gewapend beton, bunkers en ondergrondse gan genstelsels. Nu er in de pers zo veel opschudding is rond de Berlijnse bunker van Hitler, die het stadsbestuur aldaar op de monumentenlijst wil plaatsen, kunnen we met een gerust jour nalistiek hart op pad. Want - staan ónze bunkers eigenlijk al op de monumentenlijst? In een idyllische omgeving, straaltje fijn wit zand op een verloren ijspapiertje kunt horen, doorsnijdt een met korstmos begroeide verdedigingswal het landschap. Een bouwwerk dat wel iets weg heeft van de Chine se Muur. „Ze hebben de boven kant van die muur destijds niet plat gemaakt maar golvend", zegt Van Deur sen. „Ze waren bang dat de mensen er op zou den gaan fietsen. Vandaar." In de verte zijn een paar bun kers te zien waarvan de. ingang wit gekalkt is. Wapenopslag plaatsen van de marine, volgens Van Deursen. „Ze liggen vol met verouderde wapens, knot sen van torpedo's en zo. Ik heb me laten vertellen dat die din gen worden verkocht aan het buitenland. Als ze er niet de prijs voor krijgen die ze vragen, worden ze soms cadeau gedaan aan de Derde Wereldlanden. Er is hier ook een bunker in de buurt die gebruikt werd door de Ursulakliniek. Op lange schap pen deinden daar menselijke hersens in potten met sterk wa- ter. Maar op een gegeven ogen blik hebben ze de boel wegge haald. Je staat nog versteld van de ruimte in die bunkers. De in- Bosopzichter Peter van Deursen in een nog toegankelijke bunker in de Wassenaarse duinen. gangen zijn destijds volgestort met zand, maar als je even graaft ben je zo binnen." Volgens de Wassenaarse wet houder Van Rij is het idee om enkele van deze bunkers op de monumentenlijst te plaatsen „het onderzoeken waard." In Katwijk wil de gemeentelijke monumentencommissie de bunker op het zogenaamde Koepelduin tot monument ver klaren. Ingenieur J. van Brakel, lid van deze commissie, vindt dat een legitiem streven. „Duits oorlogstuig? Ja. Maar wel door Katwijkers gebouwd. We stappen weer in de jeep. Van Deursen trekt op. De ban den laten een ruggegraat van sporen na. Bij een duinenrij waaronder zich een vijftienhon derd meter lang gangenstelsel bevindt, houden we stil. De meeste toegangen tot dit gan genstelsel zijn enkele jaren gele den door werklozen dichtge metseld. Vleermuizen houden 's winters in dit complex hun win terslaap en daarbij kunnen ze geen pottekijkers gebruiken. Terwijl we over het prikkeldraad klauteren naar de enige deur die toegang geeft tot het gan genstelsel, vertelt Van Deursen dat het hangslot ervan een dag of wat geleden door onbeken den is doorgezaagd. „Levensge vaarlijk om hier in te gaan. Want als je de weg niet kent, bestaat het gevaar dat je er nooit meer uitkomt. En horen doen ze je hier niet, want er zit op sommige plaatsen achter meter zand boven je. Een porto foon of zo is hier waardeloos." Het is opmerkelijk koel in de gangen. Door een opening aan Ze heeft het gevoel dat iedereen naar haar kijkt. Vooral omdat dat ding helemaal verkeerd zit. Het lijkt wel een grote voel spriet. Maar er is niemand die er ifets van zegt. Bij de groente boer niet en bij de kiosk ook niet. Om op te vallen moet je blijkbaar iets'gekkers doen. Nou ja, gewoon is het ook niet echt. Haar collega's vinden het bijvoorbeeld maar raar. „Wat is het nou?" vraagt er een ver baasd. „Heb je er echt vijftien gulden voor betaald?" zegt de ander. Of ze het wel een klein beetje leuk vinden, wil ze weten. „Jaaa", klinkt het wat sloom uit de mond van die ene collega. De ander haalt zijn schouders op, is nog steeds verbaasd over de hoeveelheid geld die dat ene kleine vlechtje heeft gekost. Het plukje haar is een kleine re genboog geworden. Dunne draadjes in de kleuren rood en zwart en groen en geel en wit zijn om een vlechtje heenge- draaid. Ze is er geen ander mens door geworden. Voelt zich niet anders, vrolijker, of zuidamerikaans. Maar dat komt omdat ze er misschien eigenlijk een beetje te oud voor is. De meesten die zich deze middag op de Haar lemmerstraat laten behandelen zijn nog geen 20 jaar oud. Ook al verzekert de Poolse invlecht- ster dat ze mensen van alle leef tijden op haar visstoeltje heeft zitten. Christine Smeltink (17) uit Noordwijk en Joke Bakker (eveneens 17) uit Noordwijker- hout zaten er ook. „Een vrien din van school had het gedaan. Ik vond het al een hele tijd on wijs leuk. Het heeft gewoon iets. En toen liepen we hier vanmid dag en toen zei ik: zullen we het ook doen?" zegt Christine. „Ik vind het wel apart", zegt Joke. Het Poolse meisje pakt twee plukken haar en draait die in el kaar. Ze schuift de vlecht in een stukje karton met een gaatje er in en bindt de draden die 'het slachtoffer' heeft uitgezocht aan elkaar. De zes draden hangen naast de vlecht. Steeds pakt de Poolse een andere kleur wol en wikkelt die met snelle bewegin gen om het haar heen. Sommigen dragen de gekleurde vlecht wel een jaar, zegt ze. Maar in de meeste gevallen wordt het draad na een maand of zes lelijk. Wie een maand zelfs al te lang vindt om de ge kleurde lok te dragen kan vra gen of de Poolse de vlecht iets langer maakt. Het onderste stukje kan er dan desnoods de afg, knipt en dan raken de di vanzelf los. „In Amsterdam zie je het heel veel", vertelt de 20-jarige Leidse Dani. Ze staat ook te vlechten in de Haarlemmerstraat, samen met een Amerikaanse vriend, Paul Miller. Hij zag de gekleur de vlechten voor het eerst in New York, drie jaar geleden. An derhalf jaar geleden is hij zelf op deze manier zijn geld gaan ver dienen in Londen. Inmiddels heeft hij al in flink wat Europese landen haarbossen voorzien van een vrolijk tintje. „Ik ben nog nooit in een stad geweest wa&r het niet snel populair werd." Hij schat dat op dit moment zo'il tweehonderd mensen in Europa 'hair wraps' maken. Tot voorkort 'werkte' hij in Amster dam, maar hij is uitgeweken naar Leiden. Het sfeertje in de hoofdstad, waar sommigen slechte vlechten maken voor veel geld, beviel hem niet meer. Het is een nieuw verschijnsel, maar tegelijkertijd bijna zo oud als de wereld. De indianen in Amerika, de mensen die woon den in de bergen van Peru, maakten 2000 jaar geleden al gekleurde vlechten, weet Paul Miller te vertellen. Dian denkt niet dat het ver schijnsel naar Nederland is overgewaaid omdat de belang stellingvoor de zuidamerikaan- se cultuur toeneemt. Ze heeft een heel eigen theorie. „De hip pie-trend komt weer terug en daar horen kleurtjes in je haar bij. Je ziet heel veel van die fake hippie-meisjes van een jaar of dertien, met kleurrijke kleding en heel veel sieraden." Wat?? Fake hippie-meisjes van een jaar of dertien? De voel spriet lijkt meters langer te groeien en nog veel lelijker te worden. Er is gelukkig één troost: na een wasbeurt schijnt de vlecht wat soepeler te wor den. janet van puk» het eind van een gang klimmen we in een grote bunker van een kustbatterij. Een brede spleet biedt een panoramisch uitzicht over de zee en de duinen. In de verte is Scheveningen goed te zien. Het is alsof we vanuit een onverwoestbare spaarpot naar de wereld kijken. Helmgras, dat lichtjes buigt in de wind, zorgt voor een oerhollands tafereel. Rutger Hauer kan elk ogenblik een granaat naar binnen gooi en. De golven hebben witte kuifjes. Aan de einder vaart een vrachtschip voorbij. Vijftig jaar FOTO HIELCO KUIPERS geleden zou zo'n schip een doelwit zijn geweest voor een voltreffer. Er moeten in Duits land bejaarden zijn die dit beeld nog dagelijks voor zich zien. In een hoek van de bunker lig gen rollen verroest prikkel draad. Concertina's worden ze genoemd. Ze verpulveren onder onze vingers. Ooit lagen er dui zenden van die rollen vervaar lijk te glinsteren op het strand. Nu zien ze er uit aJs nesten. Door adelaars verlaten. ceesvan hoore* „Half mei komt de juffrouw die de meterstanden van gas, elek tra en water moet opnemen. Daar ben ik aan gewend, dus matten weg, het grote luik weg en het kleine luik open. Met een zaklantaarn constateert deze dame dat de meter dezelfde stand aangeeft als vorig jaar. O jee, die werkt niet. daar moet even een nieuwe voor komen. U hoort nog van ons. Kleine luik dicht, grote luik plaatsen en matten terug." „Drie dagen later staat een be stelbusje op de stoep. Een net geklede heer meldt zich keurig. Matten weg, grote luik weg, kleine luik open. De man stapt in de put en kijkt, zegt dat er een andere watermeter moet worden geplaatst. We maken een afspraak voor volgende week donderdag. Het kleine luik gaat dicht, het grote luik wordt geplaatst en de matten gaan te rug." Donderdag om 10.00 uur staat een grotere bus op de stoep, een echte werkmeneer, zo ziet hij er althans uit, stapt uit en zegt dat hij de meter komt ver vangen." „Matten weg, grote luik weg en kleine luik open. Meneer heeft een soort waterpomptang bij zich, stapt in het gat, en geeft een paar klappen op de meter. Hij constateert dat het wieltje draait en dat het water dus loopt. Maar dat is ook het pro bleem niet meneer, de klacht is dat de teller dezelfde stand aan geeft als vorig jaar. „Er wordt een afspraak gemaakt voor maandag en het kleine luik gaat dicht, het grote luik en de matten gaan terug." „Maandag staat een nog grotere bus op de stoep en twee heren die eruit zien als de enige echte werkers melden zich. Zij zijn van het energiebedrijf en ko men de meter en afsluiter ver vangen. Matten weg, grote luik weg en kleine luik open." „Na een half uurtje moeten de heren weg om de benodigde materialen te halen. Anderhalf uur later komt er een derde heer bij, hij is goed gekleed en loopt heen en weer. Het karwei lukt vandaag niet, zegt hij." „De afsluiter in de straat werkt niet, ze gaan de straat zonder water zetten. De buren moeten gewaarschuwd worden dat ze morgenochtend tussen 8.30 en 10.00 uur zonder water zitten. Kleine luik dicht, grote luik plaatsen en matten terug." „Dinsdag 8.30 uur. zowaar de zelfde bus en dezelfde heren met een afsluiter en een nieuwe meter. Matten weg, kleine luik weg nadat eerst het grote luik was weggehaald. Ja hoor, het water gaat er af en wat een ver wondering: na een klein uurtje is alles gepiept. Schoon en vers water stroomt uit de kraan, de afsluiter werkt en de meter ook. Kleine luik dicht, grote luik dicht en de matten terug op hun plaats." „Eigenlijk is 30 juni toch wel een mooie dag om dingen af te sluiten. Ik wacht nu eigenlijk op de juffrouw die de meter moet controleren maar wacht nog even met...de matten eraf, grote luik weg en kleine luik open." ledereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant Maar een ingezonden brief is weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irri teert, wat uw boosheid of te leurstelling is. Of heeft u mis schien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alle daags wat zich in uw buurt of op uw werk afspeelt? U kunt daarvoor terecht bij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw reactie op de pagina 'Het Gesprek van de Zomerdag'. U kunt ons bellen tussen 830 en 16.00 uur. Ons telefoon nummer is 071 - 161440, het faxnummer is 071 -161488. Nanke Smallenburg (11) uit Nieuwegein krijgt een 'hair wrap'. „Ik ben wel de eerste uit mijn klas die er een heeft." BURGERLIJKE STAND noordwijk paul de vueger Na twaalf jaar komt er een.ein de aan een wielertraditie in Noordwijk. De proffonde van Noordwijk, die altijd werd ge houden op de eerste woensdag na de Tour de France, gaat dit jaar niet door. Organisator Joop Riethoven ziet er vanaf omdat de plaatselijke WV d.e gebruike lijke subsidie van 5.500 gulden niet meer verleent. De amateur- en prominentenronde gaan wel door. Leidenaar Riethoven is hevig teleurgesteld. „Het was altijd zo'n prachtig festijn. Iedereen verkeerde bij die ronde altijd nog helemaal in de ban van het wielrennen vanwege de Tour. De renners kwamen graag naar Noordwijk, er kwam altijd veel publiek op af en ook de onder nemers waren steeds weer en thousiast. Ik ben al veertig jaar organisator, en eerlijk, dit is de grootste teleurstelling in mijn loopbaan." Om de twaalf profwielrenners en hun gangmakers naar de badplaats te halen, diende Riethoven de laatste jaren steeds rond de 45.000 gulden bij elkaar te krijgen. Dank zij de VW-subsidie 'een mooi startkapitaaltje' en vele spon sors redde hij dat elk jaar weer. Ook vorig jaar, nadat de ge meente Noordwijk liet weten niet langer bereid te zijn de kos ten voor de hekken waarmee het parcours wordt afgezet voor haar rekening te nemen. Toen de gemeente dit jaar be kend maakte dat Riethoven ook nog eens 1680 gulden diende te betalen voor gederfde parkeer- inkomsten op de Koningin Wil- helminaboulevard, zag de orga nisator het nog niet somber in. „Natuurlijk, het was een tegen slag. Maar dat een gemeente moet bezuinigen, daar heb ik begrip voor. Dat gebeurt overal en ik zag wel mogelijkheden om meer sponsorgelden binnen te halen." Dat uiteindelijk ook de WV afhaakte, schoot de Leidenaar echter in het verkeerde keelgat. „Die lui krijgen 150.000 gulden van de gemeente voor de orga nisatie van evenementen. Dat daar niet die 5,5 mille voor zo'n r evenement als de wie- onde vanaf kan, gaat er bij mij niet in." De Leidse wielerorganisator is vooral boos op VW-voorzitter J. Bonnike die volgens hem het besluit om geen subsidie te ver lenen er snel doordrukte voor dat de nieuwe VW-directeur H. Broekmeulen in dienst trad. „Die Broekmeulen is directeur van de Nederlandse Toerfiets Unie geweest en is zeer wieler- minded. Hij heeft nog gepro beerd er wat aan te doen, maar werd ook domweg geconfron teerd met dat bestuursbesluit." Riethoven zei al in april van dit jaar dat het doorgaan van de wielerronde aan een zijden draad hing. Bonnike verklaarde daarop in deze krant dat hij ver wachtte dat het niet zo'n vaart zou lopen. „Als ik Riethoven was, zou ik dat ook gaan roepen om daarmee sponsors over de streep te trekken. Dat is erg slim van hem", aldus de oud-burge meestér toen. Riethoven, drie maanden later: „Inderdaad, zo slim ben ik. En omdat ik Joop Slim ben gaat de wielerronde nu niet door. Dat kan die Bon nike in zijn oren knopen. Ik had best nog eens bij de sponsors kunnen aankloppen voor meer geld, maar dat is in mijn stijl niet. Het gaat me nu om het principe." VW-voorzitter Bonnike was niet voor commentaar bereik baar. LEIDEN Geboren Margot Willemijn, dv. M.A.R.S. Mars en S.H. van de Scheur Gerrit, zv. G. van Egmond en E. Dózsa Priscilla, dv. S. Schellingerhout en A.A.M. Piasmans Job Jonathan, zv. J. Schinkelshoek en M.C. Bleeker Martmus Jacobus Johannes Merten. zv. M.M. Prins en J A. Rip Moulay Jonas. zv. M.A. Farih en H.C.M. Sips Kevin. zv. A T. Mijnders Kevm. zv. R.A.H.R. van Roessel en J. Kuit Laura Marguerite, dv. DJ. Brink en D.H.M. Musters* Zoê Kaya, dv. R.C.J. Driessen en A.C.M. Bonte Graciölle Maria, dv. B. Chauthie en D.M. LieuwOn Björn Rudolf Basti- aan. zv. J.F.R. Kop en E.W.J. Gijbeis Kris. zv. Chr. Brouwer en M.G. Pijnacker Simone Josine, dv. E.P.L. Leuven en V A M. Bultmk Monique, dv. J.B. dé Rid der en H.M.C. de Haas Cornelia, dv. J. Heemskerk en P. Zuijderduijn Gerrit Jan, zv. J. Groen en G.G. van Dui|n Anita, dv. J. Guijt en J.N. Kuijt Ben. zv. J. Kromhout en C.M. Koenen Kenneth, zv. R. Kemmk en I. Neef Nikki. dv. T. Castel en I.M. Cornehsse David Thorsa. zv. R H. Gebhardt en T. Tursp Thomas Levinus. zv. R.W.M. Marselisen T.C. Dickhoff Bas Willem, zv. P.J.M. de Jong en M.C.J. Moerer Hanna Adriana. dv. A. Verhoog en A. Schaap Mirjam Andrea, dv. A. Verhoog en A. Schaap Mark. zv. J. de Geus en E. l'Ecluse Eleonora. dv. F. Ongaro en L. Innocenti Wessel Pieter. zv. C.P.J. Broeken en A.J. van Prooien Cornells Johannes, zv. J. van Duijn en A.C. Oskam Philippa Emma. dv. G.H. Ruhaak en I. Bergsma Pas cal Nicolaas, zv. J. Noort én A.M.C.C. van Egmond Tom, zv. B. de Jongen J.G.B. Overduin Brian Robert, zv. A.W. Schalker en E.M. Zwart Cornelis Johannes, zv. C.T. de Koning en M.J.C. van Saase Alexander Be rend-Jan, zv. B.J. Borgstem en L.M. Faber Josselin Joêlle, dv. J.L.M. Hoogeveen en J.C.G M. Beuk Anne- belle Carola. dv R R C. Becker en A.G. van der Laan Dimttris. zv. G. Bellas en M. van Staveren Jihed. zv. T Ajiam en F. A|lan.Martmus. zv M.C de Vogel en E. Kleer Elise. dv. J.B. Vooi|sen J G. van Dui|n Lu cas Gerrit. zv. H G. Schepen H E. Zorgdrager David Hubertus Cornells, zv. A.P. van Dam en G.H.J.M. van der Putten Sander, zv. J. van Rossu'm en K.C.H. Noorlander Esther Samina. dv. J. Apperloo en V.A- J.T. Oostrom Fernand. zv. S. Fisser en C.J. Vink Joey. zv. R.C. Zandvliet en N.W. Viele Desiree, dv. P.J. Schoneveld en G.K. Ros* Nikky, dv. K. Verhaegen en M P. Kapitein Yesmin, dv. M. Sboui en C.J. Neu teboom Meike Esmée. dv. J. van der Linden en A.J Kroon Johannes Hermanus. zv. J E. van der Krogt en G.A.J. Wouters Malu Suzette. dv. A.F.M. van der Ca- peiien en C N van der Rest Sanne Maria, dv M P M van den Berg en J M Wassenaar Joery. zv. W A F ManitenM M.J Schreurs-B.iel.zv H ChebaaAm. mou en L. El-Harrak Petroneila Gloria, dv. J.G.U. van der Geest en P A M Turenhout Maurice, zv. R. de Reus en A Hoek Ruben Franciscus. zv A H Halman en H. Mingelen Overleden* J. Rijsbergen, geb Mapr.l 1913. man* HP. Bouwmeester, geb. 15 juni 1921.man* DM AF Matla.geb 24 aug 1965, man. A Jonge dijk. geb. 3 nov. 1933. echtg van J H.I B van Bree G. Bergman, geb. 29 okt. 1909. man D. van Veen. geb 21 maart 1907. man* JE Zoet, geb 18 apr.l 1914, echtg. van A.J. Vlasveld C R. Mohamed. geb. 4 nov. 1941. echtg van L Young I J C A. De.|kers. geb. 29 nov. 1984. dochter W Zandbergen, geb. 26 okt. 1905. man* A Plug. geb 11 jan 1910. man. V.H.M. Oostrum. geb. 19okt. 1954. echtg van E T M. Derksen B M.J Pansier, geb 5 sept 1903. geh. gew. met H. Turenhout F de Roode. geb 28 nov. 1922. echtg van j Eradus* M H de W-t. geb 11 apni 1918. geh gew met F.J Mastenbroek H.J Ott. geb. 19 jan. 1908. man* F F H J. van der Reijden. geb. 25okt 1918. man* H Ri|pkema. geb. 28 feb 1916. geh. gew. met J.P. van Beek J G de Vogel, geb 25 jan. 1922. man M D Janssen, geb 20 nov 1950. echtg. van L. Tumhof de Moed N van Eg mond. geb 6 |uli 1905. vrouw T. Sunalp. geb 28* sept 1949. man.j P Oosterhek, geb 24 feb 1908. geh. gew. met W J. Hulsegge T. Ruiten, geb. 27 okt 1912. man C J Pelt. geb 28 juli 1920. man M S P Straatman, geb 16okt 1915. man.J M van der Velden, geb. 9 juli 1913. echtg. van C.D.W. Biansjaar Gehuwd W R Wiessenberg en Y Gerritsen D Spies van Ammers M Koetluk en A Florescu J C P M DuyvestijnenK Delfos*J 0ii|enD Basseuer.R Verhoog en D D M Jansen W A F van Oosten en S.K Freen A B Moseman en A Rietkerken D van den Ouden en E C M. van Oosterbos* M L M van Harten en w. de Heer *C J.Lucas en E.J. Boon* h E Br,nu en C.D H Griep A.B. AM El Rasoui en K Salsa»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13