Leiden Regio Brugwachters woest op bus- en taxichauffeurs Auto Peter Jaap Aap vervangt Rooie Bert 'Asbest in huizen hoeft niet gevaarlijk te zijn' 07H34700 Ketelmeerlaan op de schop Vredesmonument in november klaar r WOENSDAG 8 JUL11992 11 Spaarpotten q Bunkers, de onver- I J woestbare spaar potten van de oorlog. Ge sprek van de Zomerdag: moeten ze op de monu mentenlijst? gert visser (CHEF) wim wegman Onzalig idee 1 C Het Plan voorde bouw van I J 20.000 woningen bij Zoeter- woude moet zo snel mogelijk wor den onderzocht. Dan blijkt volgens burgemeester A. Houdijk dat het een onzalig idee is DROOM WORDT WERKELIJKHEID Is het hangen aan brugkleppen al een levensgroot pro bleem voor de Leidse brugwachters, het gedrag van bus- en taxichauffeurs doet hen eveneens met regelmaat van de klok in woede ontsteken. leiden jan westerlaken vervolg van voorpagina Luister naar brugwachter Piet van Dijk, die vanuit gebouw De Waard de Zijlbrug, Span- jaardsbrug (beide Leiden), de Doesmolenbrug in Hoogmade, de Vlietlandbrug in Voorscho ten en over een klein jaar de Doesbrug in het verlengde van de Hoofdstraat in Leiderdorp op afstand bedient: „De chauffeurs van bussen en taxi's veroorlo ven zich zig-zaggend over de brug te schieten als de bomen aan de rechterkant van de weg al gesloten zijn. Dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd is ei- nlijk meer geluk dan wijs- leid.' Zijn collega-brugwachter Henk de Winter knikt instem mend als hij zegt: „Je zit soms met zweet in je handen als je ziet wat voor capriolen er wor den uitgehaald. Soms lijken de buschauffeurs net kamikaze-pi- loten. Ze presteren het zelfs om onder de vallende bomen door te rijden. Onverantwoordelijk. Kijk, het kan tien keer goed gaan, maar eens loopt het fout af. Die chauffeurs hebben toch ook hun verantwoordelijkheid? net als de taxi's, Die brengen ze met rijgedrag in gevaar. Ik heb de NZH in Haarlem er al diverse keren op aangesproken. Voor alsnog heeft dat geen zier ge holpen." Verbazing klinkt door in de stem van directeur Leeuwen- burgh van het district Leiden van de NZH. Hij zegt: „Hier heb ik nog nooit van gehoord. Vroe ger hadden we de afspraak met de provincie dat de brugwach ter even zou wachten met het omhoog doen van de klep als er een bus in de buurt was. Maar als het klopt wat de brugwach ters beweren, dan zeg ik, dat dat niet kan. Ik trek hun woorden zeker niet in twijfel. In elk geval ga ik er direct achteraan want dit is geen goede zaak. We zul len eens zien wat we daaraan kunnen doen." Taxibedrijf Eltax, de grootste in Leiden, reageert vrij laconiek op de beschuldiging van de brug wachters. Directeur Van Gul den: „We hebben zeker geen heilige boontjes in dienst. Ik denk dat onze chauffeurs zich net zo gedragen als iedere an dere weggebruiker. Alleen een taxi en een bus vallen meer op dan een gewone auto als die nog net onder de bomen door schieten. Misschien halen onze chauffeurs die grappen wat meer uit, maar ik geloof niet dat ze gevaarlijke toeren uithalen. Ik roep m'n mensen zeker niet op het matje tenzij er een heel gerichte klacht binnenkomt. Als het de spuigaten uitloopt tikken we de chauffeur natuurlijk op de vingers." Leidse politie gaat water op leiden wim koevoet Don Johnson zou het vertik ken om er een achtervol- gingsscene van Miami Vice mee te doen. De 'nieuwe' surveillanceboot van de Leidse gemeentepolitie heeft daarvoor te veel de uitstra ling van een tweedehandsje. Ook de maximumsnelheid, veertig kilometer per uur, zou op de lachspieren van de acteur hebben gewerkt. Gistermiddag werd op het binnenplein van het politie bureau aan de Langegracht druk gepoetst aan het vaar tuig. „Het moet als politie- boot herkenbaar worden", zegt politie-woordvoerder A. Kuyt. De tweekoppige be manning zal geüniformeerd aan boord stappen maar het embleem dat moet worden aangebracht, is meer dan versiering alleen, geeft hij toe. „Het gaat om de Leidse si tuatie", aldus Kuyt. „Daar voor is geen grote maar een wendbare en ook lage boot nodig. Deze kan zelfs onder de bruggen bij het Gangetje door." De boot wordt vrijdag ge presenteerd („Niet gedoopt", benadrukt Kuyt) tijdens de feestelijkheden vanwege de openstelling van de passan tenhaven in het Havenge bied. Daar krijgt de boot met buitenboordmotor ook een permanente ligplaats. De politie wil de frequentie van de surveillance te water opvoeren. Ze beschikt al over een boot maar heeft die niet in eigendom. In overleg met verschillende directies van de gemeente is besloten een ander vaartuie aan te schaf fen en niet te nuren zoals nu gebeurt. Voornaamste taken zijn het handhaven van de orde bij het watertoerisme, en milieutoezicht. Bij dat laatste moet vooral aan ille gale lozingen worden ge dacht. BOUWPLANNEN? OP NAAR VAN DER PLOEG! i Het vertrouwde adres vogr: RAMEN EN DEUREN. WAND EN PUFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. j Voor nieuwbouw en renovatie. I Uitgevoerd m onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk dectuninck Onderhoudsarm, leverbaar in i diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komocnrtificait Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag if uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MJBI AC/*. irrkvcu Fabnek en showroom I DeLa»60.FtoeMarandsvwn. f let 01713-15361 -tokta01713-15202 Jmminck B leiden De afgraving van de Ke telmeerlaan in de Merenwijk is halverwege. De zuidelijke rij baan, die begin vorige maand op de schop werd genomen, krijgt volgende week een nieuwe as- faltlaag. Die krijgt dan het ver keer te verwerken als na de bouwvakvakantie de noordelijke rijbaan eraan gaat Volgens woordvoerder J. van Rij van de gemeente liggen de werkzaam heden op schema. Problemen met het verkeer, dat zich nu over de overgebleven rijbaan moet persen, hebben zich niet voorge daan. De Ketelmeerlaan moet verdwijnen omdat die volgens de gemeente een te grote psycholo gische barrière vormt tussen de Slaaghwijk en de rest van de Me renwijk. Op de plaats van de weg komt te zijner tijd een groot plein. FOTO WIM DIJKMAN Na de zomervakantie begint de Bredaase kunste naar Piet Hein Stulemeijer met de bouw van zijn vredesmonument aan de Garenmarkt. Het mo nument, dat zo'n 100.000 gulden gaat kosten, wordt op 21 november opgeleverd. Gisteren heeft het gemeentebestuur een bouwvergunning voor het monument afgegeven. Daarmee is definitief een einde gekomen aan de jarenlange discussie over de plaats van het vredesmonument waar voor al in 1986 het initiatief werd genomen. Vijf jaar geleden besloten B en W geld, een percenta ge van de kosten van de nieuwbouw van de soci ale dienst, beschikbaar te stellen voor een monu ment. Sindsdien zijn tal van lokaties genoemd (Van der Werfpark, Huigpark, Garenmarkt). Her haald uitstel leidde tot wrevel bij de kunstenaar. Enkele maanden geleden kwam de plaats bij de Synagoge bij de Korevaarstraat als beste uit de bus. Het monument bestaat uit vier spiegelwan den die scheef worden geplaatst. Op het hoogste punt steekt het monument zes meter boven de grond uit. Straatmakers in peurbak te water Grijnzend blikt in de Stadswerf een gorilla uit de bekende gele cabine van een straatmakersau- to. Het beest in blauwe overall bestuurt morgen de wagen van civiele werken tijdens de peur- bakkentocht. Geholpen door een buitenboordmotor. 'Bestra tingen' van de dienst civiele werken doet dit jaar voor het eerst mee aan de optocht van vaartuigen. Die wordt morgen avond tussen zeven en negen uur voor de zevende keer tij dens de Lakenfeesten gehou den. De bouwers van de gemeente kregen een echte cabine van het bedrijf in Leiderdorp dat ge woonlijk ook de trucks aan Lei den levert, pn daarin mag Jaap Aap plaatsnemen. „We willen hem eigenlijk nog een bril met dikke glazen en een rode pruik opzetten, dan is het net Bert", zegt Joop van Eek van bestratin gen. „Iedereen kent Rooie Bert in Leiden", legt Van Eek uit, „hij zet de Leidenaartjes overal neer. Nee, Bert is donderdag zelf op vakantie, maar anders hadden we hem er in gezet." Rooie Bert ziet in Jaap Aap echter een goede vervanger. „Weet je hoe ik aan hem kwam? vraagt Van Eek. „Lag gtjwoon zondag tussen het riet in het Rapenburg. Eigenlijk een oud luchtkussen met een apekop, vast van studenten, anders had den we een pop gehuurd." Alcoholvrij Het geheel is een idee van Van Eek, die aan de uitvoering ervan een week werkte. De cabine werd op een ponton met twee luchtruimten geplaatst. „Dat ponton gebruiken we altijd als we werkzaamheden aan kades hebben", vertelt van Eek. „We hebben het getest met duizend kilo er in, toen bleef er van de luchtruimte nog 22 centimeter bovenwater." In de bak komt ook een Lei- denaartje, een Waalpaal, te staan. „Speciaal gemaakt. Met een glazen bovenblad, als een cafétafel. Daar gaan wij dan, met zes collega's, om heen staan. We nemen bier mee. al coholvrij." Een accu levert de stroom voor de drietonige hoorn, terwijl op twee scharnie ren een vlag en een een groot bord zijn bevestigd. ,De verzor gers van het Leidse laken' staat er op. „Want de straat is toch ei genlijk het laken van de stad." De scharnieren zijn nodig om de vlaggenmast en het bord om te klappen. Het hele gevaarte moet immers onder bruggen door met een hoogte van een meter dertig. Per kraanwagen wordt het vaartuig morgen naar het water gebracht. Feloek „ledereen heeft de maten opge kregen. Dat is het enige, waar ze zich aan moeten houden", zegt wachtmeester G. van Graas van de brandweer die de organisatie van de peurbakkentocht in han den heeft. De lijst van vaartui gen vermeldt dit jaar onder meer een Egyptische feloek (van reisbureau Dosjer), een hover craft. een badkamer, 'een witte blonde dame met veel verras singen', een varende tuin en een Polynesisch vlot. Een jury, bestaande uit plaatsvervangend brandweercommandant H. Baartscheer, adjunct politie chef J.H. la Rivière en directeur S. Noorman van de Sociale Dienst, reikt na afloop weer drie prijzen uit. 750 gulden voor de mooiste, 500 voor de creatiefste en 250 voor de boot die de meeste pech gaat ondervinden. De route gaat vanaf de Borstelbrug van de Apothekers- dijk naar het waterpodium van Annie's verjaardag en via de Nieuwe Rijn en de Herengracht langs de Oude Rijn weer terug naar het waterpodium van An nie's. Het Leidse brandweer korps en korpsen uit de regio le veren boten met duikers voor de veiligheid. Nader onderzoek nodig in Muiderkring Het asbest in de kastenwanden van 150 wonin gen aan de Muiderkring behoort niet tot de ge vaarlijkste soort. Milieu-ambtenaar A. van den Berg ziet er een 'middenmoter' in. De gevaarlijk ste soort, chrystotiel, is tien keer zo gevaarlijk, be weert hij. Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat ook van belang is of het asbest is 'ingepakt'. „Al zoq er chrystotiel in zitten, waarbij de vezels hele maal los zijn, als dit witte asbest netjes is inge pakt, is er niets aan de hand." Van den Berg kan op dit moment niet zeggen of de kastenwanden uit de woningen moeten wor den verwijderd. De SP, die de asbestkwestie in de Muiderkring aan de orde heeft gesteld, beweert dat de bewoners veelvuldig in de wanden boren en spijkeren en dat de binnenkant van een kast deur met asbest is betimmerd. Het kan volgens de SP niet anders of de bewoners komen veelvul dig in aanraking met het goedje. De milieu-amb tenaar wil dit bevestigen noch ontkennen omdat hij de situatie ter plekke nog niet kent. Van den Bergs beweringen stroken met die van een functionaris van de inspectie gezondheidsbe scherming van de keuringsdienst van waren. De ze chemicus heeft een toegezonden stukje isola tieplaat onderzocht. Volgens Klein is er sprake van amosiet, ook wel bruin asfalt genoemd. Het ruw geschatte gehalte bedraagt volgens hem tus sen de 25 en 50 procent. Bij chrysotiel is dat meer dan vijftig procent. Volgens Van den Berg verschillen deskundigen van mening over de gevaren voor de volksge zondheid van bruin asbest. „Er zijn mensen die beweren dat alleen wit asbest na inademing in de longen blijft zitten. Amosiet zou na verloop van tijd wél worden afgebroken." MAZDA MX-5 CABRI0 St. Aogtenstraat 18 Leiden Dodelijk ongeval Eer? 76-jarige Leidse bromfietser is gisteravond omgekomen bij een aanrijding op de kruising Vijf Meilaan/Cesar Franckstraat. De man verzuimde omstreeks acht uur voorrang te verlenen aan een 44-jarige automobiliste uit Voorschoten, die van rechts kwam. De bromfietser overleed ter plekke. Alphenaar over de kop met auto Een 37-jarige Alphenaar is gisteravond met zijn auto over de kop geslagen op de Willem de Zwijgerlaan. De man kwam er zonder verwondingen vanaf. De Alphenaar werd omstreeks half acht 's ochtends geraakt door de auto van een 33-jarige plaatsgenoot die van de rechter- naar de linkerrijstrook wilde gaan. De politie vermoedt dat er een ruzie is voorafgegaan aan de aanrijding en verzoekt getuigen zich te mélden: teL 071-258888. De automobi listen reden in een Seaten één Volkswagen Passat. Twee auto's Qver kop na botsing Twee auto's sloegeh gisteravond over de kop bij een aanrijding op de kruising Willem de Zwijgerlaan /Marnlxstraat. De bestuur ders van beide voertuigen kwamen er zonder letsel vanaf. Een 43-jarige Lé.ideriaar reed omstreeks half elf op de Willem de Zwijgerlaan, een 27-jarige plaatsgenoot kwam vanuit de Mamix- straat. Bij het oversteken van de kruising kwamen de auto's met elkaar in botsing. De politie verzoekt getuigen zich te melden: tel. 071-258888. J. van Eek, M. Brandt en A. Hofman van de afdeling bestratingen. „Bestrating is eigenlijk het echte laken van Leiden." Man (28) vast na aanranding Een teerd, avond een zat 13-jarige hokje voor het station. Ze raak ten in gesprek met de 28-jarige man en zijn diens 32-jarige vriend, eveneens zonder vaste woon- of verblijfplaats. Na een korte conversatie pakte de 32- jarige man het 13-jarige meisje in de "nek vast. Zijn vriend maakte van de gelegenheid ge bruik om haaiyvriendin 'onze delijk te betasten'. De twee meisjes konden ontkomen. De mannen werden even later door de politie aangehouden op de trap van het station. De 32-jari- ge man is inmiddels weer op vrije voeten gesteld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11