Leiden Regio Jacht op hendes in de Randstad Asbest in huizen aan Muiderkring Mysterieuze schoorsteen moet wijken voor weg Echolac Kerngroep nu bijna failliet Molen De Valk omsingeld 1000 gulden voor 'zakje chips en blikje cola' DINSDAG 7 JUL11992 9 Kinderwerkdagen De gemeente Lei- I V/derdorp organiseert deze zomer acht kinder werkdagen om de school jeugd kennis te laten ma ken met het 'buitenwerk' REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FAN CM ANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN 'ERNASTRAATSMA* R CHLtWIM WEGMAN Zwemvest Een hond met een I I zwemvest? Jawel, Het Gesprek van de Zo merdag ontdekte er een in Warmond Zwartrijder blijkt dief leiden Een 23-jarige man uit het Noordbrabantse St.Oedenro- de, die gisteren in een trein op het Leidse station wegens zwart rijden werd betrapt, blijkt ook een diefstal op zijn geweten te hebben. De man werd om tien over half zeven door de spoorwegpolitie aangehouden omdat hij geen kaartje wilde kopen. In zijn tas bleek een aantal autoradio's te zitten. Hierop werd hij aan de Leidse politie overgedragen. De autoradio's waren gestolen in een Haarlemse parkeergarage. Tegen half drie gistermiddag is de man naar Haarlem overgebracht. Fietsendieven aangehouden leiden De Leidse politie heeft gisteravond rond negen uur op het Stationsplein drie mannen op heterdaad betrapt bij een fiet sendiefstal. Het gaat om een 28-jarige Leidenaar, een 32-jarige Oegstgeestenaar en een 54-jarige Rijnsburger. Zij waren bezig een fietsslot open te breken. De drie zijn na een verhoor tegen half elf vrijgelaten. Politie moeilijk bereikbaar leiden Het informatienummer van de Leidse politie (071- 258888) is morgenochtend tussen vier en zeven uur niet bereik- Vijftig miljoen nodig voor 700 rechercheurs De politiekorpsen van Hollands-Midden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht en de Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) willen dit jaar vijf grote ben des, die in de Randstad actief zijn, oprollen. De korpsen staan elkaar bij met mensen, materieel en criminele in lichtingen. De bendes staan op een lijst met 1 niseerde misdaadgroeperingen. De gezamenlijke actie moet de eerste slag worden, die de korp sen de komende vijf jaar de misdaad willen toebrengen. Zij hebben daarvoor een bedrag van vijftig miljoen gulden extra gevraagd. Het is de bedoeling dat zevenhonderd rechercheurs de georganiseerde misdaad een gevoelige tik toebrengen, zegt een woordvoerder van de Rot terdamse politie. P. Heskes van het korps Hol lands-Midden (dat het noorde lijk deel van de provincie - waaronder Leiden - beslaat) be nadrukt dat de korpsen heilig van plan zijn om vooral prak tisch te werken en dat het geenszins de bedoeling is de za ken alleen maar op papier te zetten. De zaken die om een geza menlijke aanpak vragen, kun nen liggen in de sfeer van cor ruptie, legale bv's die er louche praktijken op na houden, han del in verdovende middelen en fraude. Heskes: „We zoeken naar netwerken, die, bij voor beeld, zwart geld witwassen of ben. i sanctie-systeem heb- Doe je je werk goed, dan word je beloond. Zo niet, dan komen ze je huis verbouwen of in het ergste geval schieten ze je dood. De simpele diefstal van een auto kan je op het spoor van een netwerk zetten." Actief Heskes zegt dat de politie er voor moet waken zich niet op één vorm van criminaliteit te richten, maar op meer terreinen actief moet zijn. „Als je dat niet doet, loop je de kans dat, om maar eens een voorbeeld te ge ven, zwart geld gaat floreren. Kijk, alles de kop indrukken gaat niet. Maar je kunt de crimi naliteit wel beheersen. Anders gezegd: wie straf moet hebben, krijgt dat. Dat kan andere boeven ervan weerhouden hetzelfde te doen. Hoe dan ook, je treft altijd wel iemand die zich niet aan de wet houdt. Je ziet dat in de crimine le sfeer, je ziet dat op de weg: automobilisten rijden te hard of zijn betrokken bij een aanrij ding. Als politie kun je die zaken beheersen. Dat willen we dus ook met de zware criminaliteit." Prioriteiten? Heskes: „De ernst van een zaak en het effect daar van op de samenleving bepaalt de prioriteit. Maar wat voorrang moet hebben, krijgt voorrang. Er komen steeds meer zaken op de politie af, maar de man kracht blijft gelijk. Dus moet je om de zwale criminaliteit aan te pakken je beter organiseren. Dat beperkt zich niet alleen tol de Randstad, maar is voor heel Nederland van toepassing. Wer ken in groter verband betekent dat de politie slagvaardiger kan optreden." pluspunten: Leiden, Haarlemmerstraat 161, o. a. filialen in Katwijk en Sassenheim u zag hem op de TV korting Speedboot gestolen leiden Het alarmnummer (071-224444) blijft gewoon in gebruik. Ook de rest van de dag kan het informatienummer wegens werk zaamheden incidenteel buiten gebruik zijn. Brief SP aan woningbouwvereniging Bij zo'n 150 woningen aan de Muiderkring in de Lage Mors zijn In de kastenwand tussen gang en slaapkamer asbestce- mentplaten (etemit) verwerkt. De kans dat kankerverwekken de asbestvezels vrijkomen, is groot en dus moet er snel wat gebeuren. Dat beweert de SP in een brief aan de directeur van de woningbouwvereniging Lei den, J. Boggia. SP-fractievoorzit- ter C. Vergeer hekelt in de brief de manier waarop de woning bouwvereniging omspringt met klachten en vragen van bewo ners over het asbest. Dat het goedje in de kasten wand zit, is volgens Vergeer niet eens het meest opzienbarend. Dat de woningbouwvereniging de zaak bagatelliseert en dat toegezegde actie uitblijft, stuit hem meer tegen de borst. De SP is onlangs benaderd door een bewoner die eind vo rig jaar al contact heeft gehad met de technische dienst van de woningbouwvereniging. „Het zou zo'n vaart niet lopen", zou de bewoner zijn verteld. En: „Het is een veilige soort asbest." Hem werd geadviseerd zelf maar de verfkwast ter hand te nemen en de wand over te schilderen. In een rapport van de Keuringsdienst van Waren dat de bewoner heeft opge vraagd, wordt gerept over bruin asbest (amosiet) met en gehalte van 25 a 50 procent. De directeur van de woning bouwvereniging heeft volgens de SP op 19 mei van dit jaar toegezegd dat hij op zo kort mogelijke termijn alle bewoners van de Muiderkkring zou infor meren. Dat is nog altijd niet ge beurd. Volgens Vergeer is haast wel degelijk geboden. Bewoners slaan veelvuldig spijkers in het materiaal of boren erin. De kas tenwand is in veel woningen niet geheel naar de zin van de bewoners. Zij verplaatsen de deuren in de slaapkamers naar de gang. Bij al die werkzaamhe den kunnen de kankerverwek kende asbestvezels vrijkomen. Ook zijn sommige kastdeuren aan de binnenkant met asbest- cement betimmerd. Telkens als de kast wordt geopend of geslo ten wordt het asbestcement beetgepakt. Ook door slijtage kunnen vezels losraken. Directeur J. Boggia kon van ochtend niet reageren op de SP- brief omdat hij die nog niet had ontvangen. „Het is toch van de gekke dat de krant die brief eer der heeft dan ik. Bedankt voor het doorgeven, trouwens." Ver geer vindt Boggia's reactie maar gek. „Hij is al maanden op de hoogte van deze zaak. Hij heeft onze brief niet nodig om te rea geren." Het doek lijkt definitief ge vallen voor de Kerngroep bv. Het personeel van het aan de Kanaalweg in Leiden geves tigde computerbedrijf krijgt morgen een brief waarin ont slag wordt aangezegd Dat deelde bewindvoerder H. Th. Bouma vanmorgen mee. Waarschijnlijk kunnen vijftig van de 101 personeelsleden elders aan een baan wqrden geholpen. Interim-manager H. Koopmans verwacht dat nog deze week het faillisse ment wordt aangevraagd. „Het ziet er slecht uit," zei Bouma vanmorgen. ..Veel slechter dan vorige week." Een week geleden vroeg Koopmans uitstel van beta ling aan bij de Haagse recht bank vanwege een miljoe nenschuld. De verwachting is dat de bezittingen van het bedrijf bij opbod verkocht worden, maar daarover wilde Bouma vanmorgen nog niets zeggen. Wanneer de Kern groep haar deuren zal sluiten is nog niet bekend. De vijftig personeelsleden die elders aan de slag kun nen zijn vakspecialisten waarvoor in de computer branche veel belangstelling bestaat. Het adminisir.nn 1 personeel is gistermiddag collectief ingeschreven door een uitzendbureau, dat voor dat doel een bezoek bracht aan het bedrijf. De vakbonden waren van morgen niet voor commen taar bereikbaar. Een regiobe stuurder van de FNV heeft gisteren poolshoogte geno men bij ae Kerngroep, maar het grootste deel van net per homI li mo ld tu en vakbond. Het bedrijf heeft ook geen ondernemingsraad. Volgens de bedrijfsleiding heeft het personeel daar nooit enige interesse voor getoond. Een 46-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal van zijn speedboat aan de Rijn- en Schiekade. De mysterieuze schoorsteen bij de Vliststraat Het wankele bouwsel moet in de nabije toekomst tegen de grond vanwege de aanleg van een weg. FOTO WIM Dl IK MAN speciale bedoelingen, overi gens. Hij staat op instorten, ja. Maar da s niet zo verwonderlijk na al die jaren." De eigenaar is zich er niet van bewust is dat sommigen in de buurt zich zijn gaan hechten aan de schoorsteen. „Ik kan me daar ook helemaal niets bij voorstellen". Warmerdam verwacht dat het bouwsel z'n langste tijd nu wel heeft gehad. Hij onderhandelt momenteel met de gemeente over de grond. De gemeente wil die aankopen om een weg te kunnen doortrekken. „Dan komt-ie in de weg te staan. Nu heeft niemand er last van. Of ik bang ben voor een storm. Nee, sterker nog. daar hoop ik op. Er is dan nog geen man overboord want er staat niets in de buurt. De kans op schade is nul." leiden Molen De Valk wordt bijkans wegge drukt door de tot grote hoogte reikende nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het windrecht van de fameuze vier- wieker is niet in gevaar maar de molen zelf krijgt door alle ontwikkelingen in de buurt zo langzamerhand iets potsierlijks. FOTO HENK BOUWMAN De polyester boot is 2,5 meter lang en heeft een buitenboord motor ter waarde van duizend gulden. Hij moet op 5 of 6 juli zijn ver dwenen. langrijker dingen in het leven zijn, maar ik wilde dit niet laten passeren." verklaarde hij zijn aanwezigheid. „U ontkent het ten laste gelegde niet. Waarom heeft u de boete dan niet be taald?," wilde Van Overbeek weten. „Omdat economische zaken er maar niet in slaagt dui delijk te maken wat ik wel en niet mag verkopen." verklaarde de garagehouder. De onduide lijkheid rond chips, cola en schokbrekers kon Van Overbeek echter niet vermurwen. „Mijn bloemenman klaagt ook altijd dat het benzinestation verderop hem klanten kost." De officier van justitie had begrip voor Janson's ergernis, maar bleef bij de eerder opge legde boete van 1000 gulden „Dat is in dit soort gevallen ge bruikelijk." Janson vond het een 'behoorlijke afstrafffing voor een zakje chips en een blikje co la', maar hij besloot niet in ho ger beroep te gaan. „Daar heb ik geen tijd voor." Het wankele torentje in een weiland aan de Vliststraat staat er wat verloren bij. Alsof kinde ren een stel blokken op elkaar hebben gezet. Een bouwwerk dat door een stevige windvlaag zo tegen de grond zou worden geblazen. Iedereen uit de rivierenbuurt kent de schoorsteen. Maar waarom hij daar nog staat en wie de eigenaar is...? Kasteelhof, de naam van een straat in de buurt, wekt de indruk dat het een restant van historische be bouwing betreft. Maar met monumenten heeft deze schoorsteen niets van doen. Toch hopen sommigen dat de schoorsteen behouden kan blijven. „Hoe langer het blijft staan, hoe groter de mo numentale waarde wordt", zegt een woordvoerster van buurt huis Matilo. Mevrouw Laterveer, echtge note van de voorzitter van de Stichting Wijkkomitee Meer burg kan zich nog herinneren dat haar dochter opgewonden thuiskwam. „Mama, ik heb een ruïne gevonden", riep zij uit. Veel buurtbewoners moeten herinneringen aan het bouwsel hebben, denkt zij. Abraham Filippo, een ama teur-archeoloog die in de jaren zestig in de omgeving van de schoorsteen opgravingen naar een castellum heeft gedaan, is beduidend minder begaan met het lot van de schoorsteen. De grond is volgens Filippo 'een ar cheologisch monument'. Maar de schoorsteen staat volgens hem al jaren op instorten. Loep De eigenaar van de schoorsteen laat zich niet eenvoudig opspo ren. Vele ambtenaren op het stadsbouwhuis weten niet meer dan dat het bouwwerk in ieder geval geen eigendom van de ge meente is. Pas bij de landmeters van de gemeente komt er schot in de zaak. Er moeten wel vijf 'thematische' kadastrale kaar ten alsmede een stapel luchtfo to's, een loep en een computer aan te pas komen. Maar dan staat als een paal boven water dat de 53-jarige Voorschotenaar W. Warmerdam de gezochte man is. De schoorsteen staat op zijn 61 hectare aan de Besjes laan, want dat is het kadastrale adres van de schoorsteen. Warmerdam vertelt dat bij de schoorsteen een stookhuis voor de kassen heeft gestaan. Zoals er vroeger zo veel van dit soort schoorsteentjes stonden. „Maar nu praat ik over vijftien a twin tig jaar terug. Alles is weg, be halve de schoorsteen dus. Waarom de schoorsteen er nog staat? Gewoon, omdat ik hem daar heb laten staan. Zonder Een zak chips van 100 gram mag wel worden verkocht, maar een zak van 200 gram niet. Het zelfde probleem doet zich voor bij een fles en een blikje cola, terwijl ook niet duidelijk is of schokbrekers en hulpveren nu wel of niet in een winkeltje bij een garage verkocht mogen worden. De Leidse garagehouder Janson wilde over die vreemde situatie zijn zegje wel eens doen en daarom liet hij gisteren in Den Haag zijn zaak voorkomen bij de economische politierech ter Van Overbeek. Vorig jaar mei had hij het winkeltje bij zijn garage aan het Levendaal ge opend op een tijdstip waarop dit niet was toegestaan. Meer dere benzinestations in de regio waren voor hetzelfde vergrijp gedagvaard, maar Janson was gisteren de enige die verweer kwam voeren. „Ik weet ook wel dat er be-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9