Giotto missie 'Blinde' voltooit Wetenschap 'Correctieseconde' optelsom van minieme afwijkingen Damwand moet toren Pisa redden Canadees onderzoek: 'Geen borstkanker door siliconen' DINSDAG 7 JUL11992 5 Groot Europees rokersonderzoek heerlen Is kortademigheid bij rokers te bestrijden met hetzelfde medicijn (een inhalator) dat astmalijders tegen benauwdheid gebruiken? Die vraag staat centraal in een groots opgezet onder zoeksproject dat de Europese longartsenvereniging gaat uitvoe ren onder 2500 sigarettenrokers. Het onderzoek gaat 3,5 jaar du ren en er doen 12 Europese landen aan mee. De vier deelne mende Nederlandse ziekenhuizen zijn die van Hengelo, Heer len, Groningen en Amsterdam. Het feitelijke onderzoek begint pas, nadat de rokers eerst gedurende drie maanden een anti rookcursus aangeboden hebben gekregen. Veel vallende sterren in juli utrecht Eind juli zijn meer vallende sterren te zien dan nor maal, zo meldt de Utrechtse sterrenwacht 'De Koepel'. In de laatste nachten van de komende maand bereiken enkele me teoorzwermen hun maximum. Omdat het tegen die tijd nieuwe maan is, zijn de omstandigheden om deze vallende sterren te bekijken volgens de stichting optimaal. De Koepel verwacht dat vijf tot tien meteoren per uur zichtbaar zullen zijn. Wie een ver rekijker of telescoop heeft, kan in juli de komeet Shoemaker- Leyvy volgen. Die bevindt zich in het sterrenbeeld Giraf en Draak en vervolgens in de Grote Beer. Hiv-virus in begin niet zo ingewikkeld utrecht» Het hiv-virus dat aids veroorzaakt zit vlak na de infec tie niet zo ingewikkeld in elkaar als tot nu toe werd gedacht. Dit betekent dat een vaccin tegen aids bij toediening vlak na de in fectie maar een beperkt aantal virus-variaiïten onschadelijk hoeft te maken. Dat zou het vinden van zo'n vaccin gemakkelij ker kunnen maken. Onderzoeker T. Wolfs promoveerde vorige week in Amsterdam op zijn onderzoek naar de variaties van het aidsvirus. Hij ontdekte dat de infectie begint met een hele groep gelijksortige virussen. Pas daarna ontwikkelt het virus zich tot talloze mutanten, waarop het afweersysteem geen vat heeft. Delfts milieuonderzoek Oost-Europa delft Wetenschappers van de TU in Delft willen een bijdrage leveren aan het oplossen van milieuvraagstukken waarmee lan den in Oost-Europa worstelen. Daartoe vertrekt in september een groep van 18 ingenieurs-geologen naar Tsjechoslowakije, Hongarije en Polen. Hoofddoel van de reis is het maken van een inventarisatie van de milieuproblemen in deze landen. Speciale aandacht krijgen het storten van afval, de vervuiling van grond en grondwater en de gevolgen van grote projecten, zoals stuw dammen, tunels en bruggen. De Giotto-sonde van de Europese Ruimtevaartorganisa tie ESA, die in 1985 werd gelanceerd, zal vrijdagavond 10 juli geschiedenis schrijven. Voor de tweede keer in de historie zal een voorwerp van menselijke makelij een be zoek brengen aan de kern van een komeet, een brok oer materie waarvan er vele miljoenen in en rond ons zon nestelsel zwerven. Maar het zal een gehavend be zoek zijn. Gehavend omdat het met meetapparatuur volge propte ruimtevaartuigje het eer ste bezoek, op 14 maart 1986 aan de kem van de beroemde komeet van Halley, niet onge schonden doorstond. Toen was dan ook sprake van een echte 'kamikaze-vlucht': de snelheid van Giotto ten opzichte van Halley's 'hart' bedroeg niet minder dan bijna 70 kilometer per seconde en elk stofje of kor reltje, afkomstig van de kwistig met dat materiaal rondstrooien de komeetkern, zou de sonde treffen met de kracht van een inslaande granaat. En dat gebeurde dan ook prompt. Vlak voor de dichtste passage, tijdens het eerste uur van 14 maart 1986 (Nederland se tijd), werd Giotto 'bepoeierd' met komeetstof. Het contact met de voortijlende, slingerende sonde werd er bijna een half uur door onderbroken. Wat later bleek dat het ruim tevaartuigje de vlucht met ern stige schade had moeten beko pen. Schade vooral aan een van de belangrijkste van de tien toe stellen aan boord: de 'Halley Multicolour Camera'. Het 'oog' van Giotto. De HMC verschafte onder zoekers en geïnteresseerden echter een reeks adembene mende beelden van de kem van de Halley-komeet. Voor het eerst zag men hóe zo'n komeet kern er in feite uitzag. Giotto aanschouwde Medus a's slangenhoofd...en die aanbik sloeg Giotto letterlijk en figuur lijk met blindheid. De HMC, be staande uit een electronisch 'netvlies' dat, via een spiegelsys- teem aan de buitenzijde van het voertuig, om een hoekje het heelal in keek, ziet al jaren niks meer. Waarschijnlijk is de bui tenbuis met de bijbehorende spiegel ruim zes jaar geleden verpletterd en de (eventuele) restanten ervan bevinden zich nu vóór de HMC-opening. Giotto's oog mag dan onher stelbaar zijn beschadigd, de sonde heeft ook nog andere 'zintuigen'. Veel instrumenten doen het nog, zoals de gevoelige detectoren om soort en massa van inslaande deeltjes te meten en om aard en omvang van de nietige komeetatmosfeer in kaart te brengen. Jaren geleden werd besloten Giotto via een reeks koerswijzi gingen in een baan te brengen die hem uiteindelijk zou leiden tot nabij een andere komeet dan 'Halley': die van Grigg- Skjellerup, zo genoemd naar zijn ontdekkers John Grigg (1902, Nieuw-Zeeland) en John F. Skjellerup (1922, Australië). Sedert 1922 is de komeet, die nu elke (ruim) vijf jaar een el lipsvormige baan rond de zon beschrijft, dertien maal waarge nomen en opgemeten. Laatste lijk nog in 1987 toen vele tien tallen positiemetingen werden gedaan om een zo goed moge lijk inzicht te krijgen in de pre cieze baan van de komeet. Dat is nodig om de koers van Giotto daarop af te stemmen. Grigg-Skjellerup is een ko meet met een nog maar nauwe lijks actieve (stof en gas produ cerende) kem: heel anders dan de komeet van Halley dus. Men wil weten wat de verschillen tussen beide zijn en hoe we die moeten verwoorden in termen van de wordingsgeschiedenis van ons zonnestelsel. Afgelopen woensdag had een laatste koerswijziging plaats. Deze moest Giotto tot op min der dan 1.000 kilometer afstand van de kem van 'Grigg-Skjel lerup' brengen. De kans op een botsing is volgens ESA-weten- schappers 'hoogstens één op 25.000'. En dat alles gebeurt op een afstand van 214 miljoen ki lometer van de aarde. De Europese ruimtesonde Giotto (hier nog in een testruimte) die na de ontmoeting met de komeet Halley nu op weg is naar de komeet van Grigg-Gkellerup. foto cpd Dagen worden steeds langer Grondmechanica Delft moet er voor zorgen dat de grote toeristische at tractie, de scheve toren van Pisa, niet uit elkaar spat. foto epa leiden ben apeldoorn Heel af en toe moet er even worden gecorrigeerd. Op de tijd. Vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag bij voorbeeld, exact om midder nacht (00.00 uur) viel zo'n 'cor rectiemoment'. Het duurde maar heel even: één enkele se conde. Die ene seconde was de 'optelsom' van vele jaren minie me afwijkingen in de draaiing van onze aarde. Je kunt al die minieme 'ach teruitgangetjes' het gemakke lijkst in één keer corrigeren door gewoon even een seconde extra in te lassen. Gedurende de afgelopen 20 jaar is het de 17de keer dat een 'correctieseconde' werd ingevoegd: alle uiterst nauwkeurig lopende atoom klokken op aarde werden pre cies één seconde stilgezet. Nie mand die daar wakker van ligt want er zijn maar heel weinig huis-tuin-en-keuken-uurwer- ken die precies op de seconde nauwkeurig lopen. Langer Omdat de aardrotatie bepalend is voor de lengte van ons etmaal (dag nacht) nopen kleine schommelingen in die draai ingsbeweging ons geregeld tot correcties. Met andere woor den: ons etmaal duurt nooit exact 24 uur, of 86400 secon den. Sterker nog: men heeft via metingen kunnen aantonen dat onze dagen langer worden. Waarschijnlijk is dit vertra gingsproces al aan de gang se dert het ontstaan van de aarde (4,7 miljard jaar geleden). We moeten dus aannemen dat de dag, zeg een miljard jaar gele den, aanzienlijk korter duurde, simpelweg omdat onze planeet toen veel sneller om haar as draaide. Sommige geofysici lei den daar zelfs uit af dat de aar de toen belangrijk kleiner was dan ze nu is. Men weet ook wéarom onze dagen successievelijk langer yvorden. Zou onze aarde een prachtig ronde, homogene bol zijn die, zonder de storende aanwezigheid van de maan en andere planeten, elk jaar haar zuiver cirkelvormige baan rond de zon voltooide, dan zouden de dagen tot in lengte van da gen dezelfde dagen zijn, niet korter en niet langer. Niks aan de hand dus. Maar de aarde is allerminst mooi homogeen, ze is zelfs niet eens precies rond, de aardbaan om de zon is ook niet zuiver rond en bovendien draait er om de aarde ook nog eens een forse maan die van alle kanten trekt en duwt. Datzelfde geldt, zij het in veel mindere mate, voor een achttal verder weg staande pla neten. Krachten Alsof dat alles niet genoeg is klotsen op onze planeet grote hoeveelheden zeewater tegen tienduizenden kilometers kust- grond, schuren overal op het land luchtmassa's over allesbe halve gladde oppervlakken, ver schuiven reusachtige landschol- len ten opzichte van en soms onder elkaar en oefent zelfs het vloeibare binnenste der aarde geweldige krachten uit op de binnenzijde van de aardmantel. Al deze invloeden bij elkaar zorgen er voor dat een dag stuk je bij beetje langer wordt. Tegenwoordig kan er zö grie zelig nauwkeurig gemeten wor den dat de vertraging, dus hoe veel de dag gemiddeld langer wordt, vrijwel elke dag direct is vast te stellen. Elk etmaal duurt gemiddeld 0,00000005 seconde (vijfmaal éénhonderdmiljoenste van een seconde) langer dan de voorgaande. Dat is verschrikkellijk weinig maar over perioden van eeuwen treden beduidende verschillen (bijvoorbeeld bij het voorspel len van verduisteringen) op die de astronomen tot ver in de vo rige eeuw vooreerst niet konden verklaren. Bovendien is de afwijking cu mulatief: elke dag bedraagt de afwijking 0,00000005 seconde meer dan de voorgaande. Dit betekent dat wanneer we in het jaar Nul een atoomklok hadden gestart en die verder aan zijn, overigens bijzonder nauwkeuri ge, lot hadden overgelaten, dan zou die klok tijdens de komen de eeuwwisseling 11.688 secon den, oftewel 3 uur 14 minuten en 48 seconden voorlopen op onze huidige uurwerken. En dat kan natuurlijk niet. Daarom wordt er geregeld ergens een se conde tussen geflanst. heerlen «jan diederen Wetenschappers zijn bang dat de scheve toren van Pisa zal 'ex ploderen' als hij nog verder wegzakt. Omvallen is niet het eerste probleem. „De druk op de buitenwanden en vooral op de pilaren van de galerijen wordt groter dan de sterkte van het bouwmateriaal", zegt Ruud Wesseling van Grondmechanica Delft. „Als de spanning te hoog oploopt spatten de pilaren en muren uit elkaar. Zo is in 1988 de ongeveer even oude toren van Pavia als het ware geëxplo deerd door een te hoog opgelo pen spanning in het metsel werk." Grondmechanica Delft is vo rig jaar september ingeschakeld door de Associazone Geotecni- ca Italiana, de instantie die spe ciaal in het leven is geroepen om voor de toren van Pisa naar methoden te zoeken om de constructie te stabiliseren. Het bedrijf is gespecialiseerd in grondboringen en speurt rond de toren naar bewegingen in de ondergrond. De scheefstand van de toren van Pisa wordt vaak aangeduid met '4 tot 4,5 meter', een aan duiding die onzinnig is, zonder de vergelijking met de hoogte van de toren. Immers, voordat de gevel van een oude, 10 meter hoge schuur 4 meter zou over hellen is deze al lang omgeval len. Als echter de top van de 300 meter hoge Eifeltoren 4 meter heen en weer zwiept, valt dat nauwelijks op. In het geval van de toren van Pisa is er een afwijking van 4,55 meter aan de bovenste rand van de zevende verdieping, die 48,55 meter boven de begane grond uitsteekt. De afwijking aan de top de maximale hoogte is 56,71 meter is on bruikbaar aangezien de boven ste verdieping, het klokkenhuis, een stuk smaller is dan de rest van de toren. De enige, secure en niet tot verwarring leidende graadmeter voor de scheefstand van de to ren is de hoekafwijking tussen de as van de toren en een denk beeldige as die de toren zou groningen henk hellema Met siliconen gevulde borstpro- theses geven geen verhoogd ri sico op borstkanker. Dat blijkt uit een groot Canadees onder zoek onder 'meer dan 11.000 vrouwen bij wie in de jaren 1973-1986 met siliconen-gel ge vulde protheses zijn geïmplan teerd ter vergroting van hun borsten. De resultaten van deze hebben als hij precies recht zou staan. Die hoek is nu 5 graden, 33 minuten en 27 seconden. Zo'n 25 jaar geleden was de afwij- kingshoek bijna 3 hoekminuten en in 1930 zelfs 6 hoekminuten minder. Het is dit groter worden van deze 'declinatie' die al die genen, die met het lot. van de meest besproken toren ter we reld begaan zijn, grote zorgen baart. Grondmechanica Delft is spe- studie staan in het jongste nummer van het New England Journal of Medicine. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal gevallen van borst kanker bij deze groep vrouwen zelfs minder is dan bij een zelf de groep vrouwen zonder pro these kon worden verwacht. Dat geldt ook wanneer alleen de resultaten van die vrouwen in het onderzoek werden be- cialist in het zogenoemde Bege- mann-boorsysteem. Dit in Delft ontwikkelde systeem is, aldus Ruud Wesseling, als enige in staat om onberoerde grond monsters van grote diepten naar boven te halen. Bij de meeste boringen worden de grondmonsters tijdens het bo ren in elkaar gedrukt. Men weet dan wel wat voor soorten ge steenten er in de bodem voor komen, maar niet hoe de ver schillende grondlagen zijn op trokken (bijna 7000) bij wie al langer dan 10 jaar geleden een dergelijke prothese was geïm planteerd. De resultaten beves tigen een al eerder uitgevoerd Amerikaans onderzoek bij meer dan 3000 vrouwen met een in wendige borstprothese. Deze uitkomsten komen bij na een half jaar nadat de Ameri kaanse Food and Drugs Admi nistration (FDA) artsen het ad- gebouwd. Grondmechanica Delft haalt de grond in elkaar opvolgende stalen van een me ter lengte naar boven. De op bouw der lagen blijft onveran derd. Verspreid over de hele Piazza dei Miracoli rondom de toren werden door het Delftse bedrijf acht boringen tot 40 m diepte uitgevoerd. Tevens werden nog een aantal onderzoekingen met geluidsgolven en zogenoemde dissipatietesten gedaan. Met die laatste testen werden de grond waterstromingen in kaart ge bracht. „Wij komen er lang zaam maar zeker achter dat die stromingen de oorzaak zijn van het verzakken van de toren. In de tijd dat Pisa pal aan zee lag was hier een delta van de rivier de Arno." Blijkbaar zit het ondergronds nog allemaal een beetje 'delta achtig' in elkaar. Opmerkelijk is dat de toren niet in een bepaal de richting pal naar het zui den zakt, maar bij dat zakken enigszins draait. Dat blijkt uit een geringe afwijking in ooste lijke richting, die afneemt: van 23 hoekminuten en 9 hoek- seconden in 1930 naar 22 hoek minuten en 11 hoekseconden thans. Een mogelijk definitieve op lossing tegen het verder verzak ken is het aanbrengen van dam- wanden in de bodem rondom het hele plein en daarna het be ïnvloeden van de grondwater stromen met behulp van elek trische spanningen. Men wil de uiteindelijke oplossing voor het einde van dit jaar gevonden hebben. Grondmechanica Delft heeft daarbij een adviserende stem. Om tijdelijk enige druk weg te nemen worden er op dit mo ment zes stalen kabels rondom de zuilengalerijen gespannen, maar het is geenszins de bedoe ling om de toren recht te zetten. De toren dankt immers zijn ver maardheid over de hele wereld aan zijn scheefstand, die bijna zo oud is als de toren zelf. Met de bouw werd in 1173 begon nen door Bonanno Pisano. Na vijf jaar, toen men tot halverwe ge de vierde etage was gevor derd, kwam de bouw stop te lig gen. Door oorlogen en politieke verwikkelingen duurde het bij na een eeuw eer de werkzaam heden werden hervat. Intussen was er al een verzakking gecon stateerd. Het klokkenhuis werd er pas in 1350 aan toegevoegd. Er zit een knik tussen dat klokkenhuis en de rest van de toren. Daar aan is te zien hoe scheef de to ren toen al stond. vies gaf voorlopig geen silico- nen-borstprotheses meer te im planteren anders dan om medi sche redenen, zoals na een borstamputatie. Dit ondanks het feit dat der gelijke implantaties in de VS al bijna 30 jaar en bij meer dan een miljoen vrouwen zijn uitge voerd. De oproep van de FDA zorgde in de VS voor de nodige beroering. Volgens diverse Wondverband vaak oorzaak ontsteking groningen anp Bij de universiteit van Gronin gen is een betere methode ont wikkeld om schadelijke stoffen in wondverband op te sporen. Veel verband blijkt ontstekingen en littekens te veroorzaken. Me vrouw M. van Luyn die dezer dagen tot doctor in de genees kunde promoveert, ontwikkelde de methode. Het bleek dat slechts 5 van de 16 door haar onderzochte wondbedekkers geen schadelijke uitwerking hadden. Juist veelgebruikte soorten in ziekenhuizen, die zijn gemaakt van biomaterialen. blijken te behoren tot de schadelijkste groep. Ze waren allemaal uitge breid getest volgens de eisen van de International Standards Organization. Van Luyn zegt dat haar methode de ISO-tests kan vervangen en dat door haar vin ding ook het gebruik van proef dieren kan verminderen. Onvruchtbaarheid te behandelen? rotterdam gpd Het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam lijkt suc ces te boeken met de behande ling van vrouwen die onvrucht baar zijn door het ontbreken van de eisprong (ovulatie) of door cyclusstoornissen. Het on derzoek richt zich op de wer king van een nieuw hormoon- preparaat dat is verkregen door recombinant DNA-techniek. Dit middèl, het door Organon in Oss ontwikkelde recombinant FSH, bevordert de groei en functie van zowel eierstok als teelbal. Het middel zou een vervan ging kunnen zijn van gonado- trofinen, hormonen waarvan de grondstoffen nu nog worden verkregen uit de urine van vrou wen die zwanger zijn en vrou wen die de menopauze achter de rug hebben. In Dijkzigt is het nieuwe hormoonpreparaat on langs toegediend bij vrouwen en mannen die een tekort aan gonadotrofincn hebben. Daar uit bleek dat het middel veilig is. De leider van het onderzoek, de gynaecoloog dr. B. Fauser, heeft verklaard bij de behandeling van sommige patiënten meer te verwachten van FSH dan van reageerbuisbevruchting. Amerikaanse artsenorganisaties bestaat er geen enkele medi sche grond om van dergelijke kosmetische implantaties af te In Nederland, en ook in ande re Europese landen, heeft men in de Amerikaanse oproep voor alsnog geen aanleiding gezien vrouwen af te raden om borst- protheses met siliconen te im planteren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5