Overleg Noord-Ierland voor begin al historisch Slapen onder de sterren van Zagreb Buitenland Halsstarrige communist Alvaro Cunhal stapt op Noren vangen eerste walvis 'De Klerk is niet schuldig' Top G-7 in Miinchen legt weinig gewicht in de schaal huljiaargcle'voormalige Sovjetunie* DINSDAG 7 JUL11992 4 Duizenden Albanezen willen naar Italië tirana» Ruim 4.000 Albanezen zijn gisteren in de Albanese ha venstad Durres gearriveerd in de hoop naar Italië te kunnen vluchtten. Dé politie heeft de ingangen van de haven geblok keerd. Ook verzamelden zich tientallen mensen bij westerse am bassades in hoofdstad Tirana. foto ap Nu ook het ware verhaal van Charles londen Is het een grap. of zijn de vrienden van de Britse kroonprins echt voor Charles in de bres gesprongen? De Britse krant Today is gisteren begonnen met de serie 'Charles, zijn wa re verhaal', die het spiegelbeeld lijkt van het boek 'Diana, haar ware verhaal', waaruit de Sunday Times stukken publiceert. ,,De prinses is niet de enige die beroerd, eenzaam en teleurgesteld is door een leeg huwelijk aldus Today. De serie is geschreven door Penny Junor, schrijfster van boeken over koningshuizen. Ze zegt haar informatie te hebben gekregen van vrienden van haar hoofdpersoon. Record: aquanaut 60 dagen onder water key largo Richard Presley, een 'aquanaut' van de NASA, heeft het record leven onder water gebroken: 60 dagen. De 33-jarige ingenieur leefde in een voormalig onderwaterlaboratorium van staal en acryl dat 20 meter uit de kust en 10 meter onder water is verankerd in de Emerald Lagune voor Key Largo. De cabine be staat uit drie kamers en heeft drie ramen. Presley nam deel aan een NASA-experiment om informatie te krijgen over het leven in een afgesloten ruimte. Stakende werknemers Toyota ontslagen durban» Toyota Zuid-Afrika heeft gisteren 6.000 werknemers ontslagen die al zeven weken staakten wegens discriminerende uitlatingen van opzichters. Het was het tweede massa-ontslag in korte tijd. Vorige week werden 5.800 stakers in de gezondheids zorg, die meer loon eisten, door de overheid ontslagen. Grootste effectenmakelaar bezuinigt Tokyo Nomura Securities Co., de grootste effectenmakelaar ter wereld, gaat de komende vijfjaar minder investeren en 2.000 ba nen laten verdwijnen om het dramatische winstverlies op te vangen. In het op 31 maart afgesloten boekjaar daalde de winst van het Japanse bedrijf met 80 procent tot 350 miljoen dollar. Zoon Mitterrand weg uit vaders staf parus Jean-Christophe Mitterrand, zoon van de Franse presi dent en diens speciale adviseur voor Afrikaanse zaken, is uit de presidentiële staf ontslagen. Er werd geen reden gegeven voor het vertrek van Mitterrand jr., een 46-jarige voormalige journa list die onder collega's de bijnaam 'Papamadit' (pappie-heeft- me-gezegd) heeft. Brug tussen China en Rusland Peking China en Rusland willen in het Verre Oosten een ge meenschappelijke brug bouwen over de rivier de Amoer om de steden Heihe en Blagovesjensk te verbinden. Dat maakte het Chinese staatspersbureau Xinhua vanmorgen bekend. Blagoves jensk ligt 900 kilometer ten noordwesten van de Russische ha venstad Vladivostok. Collaborateurs Vichy aangeklaagd parijs Twee prominente leden van het collaborerende Franse Vichy-bewind zijn aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid. Rene Bousquet, destijds hoofd van de nationale politie, en Maurice Papon, toenmalig politiechef van Bordeaux, worden ervan beschuldigd dat zij in 1943 en 1944 duizenden jo den hebben laten arresteren voor transport naar vernietigings kampen. Het proces tegen de twee 82-jarigen volgt op een om streden uitspraak in april om de zaak tegen de vroegere militie chef Paul Touvier te seponeren. Wantrouwen groot, sfeer kalm en zakelijk barcelona ruud de V correspondent De aankondiging dat de 78-jari- ge Alvaro Cunhal zich uit de Portugese politiek terugtrekt, kwam gisteren niet als verras sing. Bij de verkiezingen van ok tober vorig jaar voerde hij de Portugese Communistische Partij (PCP) al niet meer in zijn eentje aan. Maar ook samen met Carlos Carvalhas wist Cun hal geen vuist te maken tegen de centrum-rechtse premier Cavaco Silva. De CDU-combinatie, gedo mineerd door de communisten, kreeg ruim 8 procent van de stemmen, het laagste sinds in 1975 in Portugal voor het eerst vrije verkiezingen werden ge houden. Al kunnen de commu nisten in bepaalde regio's nog op aanzienlijke aanhang reke nen, de uitslag maakte duidelijk dat de definitieve neergang ook in Portugal is ingezet. Cunhal zei al voor de verkie zingen dat hij zou stoppen. Dat hij nog ruim een half jaar heeft gewacht, geeft aan dat hij dat niet van harte doet. Zijn vast houdendheid aan het PCP-lei- derschap is even hardnekkig als zijn trouw aan achterhaalde marxistisch-leninistische uit gangspunten. Alvaro Cunhal werd in 1913 in Coimbra geboren en sloot zich als 21-jarige aan bij de PCP. In 1949 werd hij door een fascis- Onwennig schoven de aartsvijanden gisteren in Londen bij elkaar aan tafel voor hun eerste overleg in 70 jaar tijd. Ierse woordvoerders kenschetsten de ontmoeting tussen de politieke leiders uit Noord-Ierland en de Ierse Repu bliek na afloop echter als „kalm, geciviliseerd en zake lijk". londen cees v correspondent Ongeveer 100 deelnemers, on der wie ministers, hoge ambte naren en functionarissen, togen gistermiddag naar het Londen- se Lancaster House voor de be sprekingen die al voor hun aan vang „historisch" heetten. Ove rigens mogen Sinn Fein, de po litieke arm van de terroristische IRA, en de extremistische pro testantse partijen in Londen niet meepraten. De delegaties staan voor een zware taak. Het wantrouwen is groot en de standpunten liggen ver uiteen. De protestanten wil len dat Noord-Ierland Brits blijft, terwijl de katholieken een band willen met de Ierse Repu bliek, die in haar grondwet Noord-Ierland opeist. In het beste geval moeten de onder handelingen leiden tot een nieuwe status voor Noord-Ier land, met meer zelfbestuur. Aan het begin van de onder handelingen gaven de Britse premier Major en zijn Ierse ambtgenoot Reynolds een geza menlijke verklaring uit, waarin zij zeiden ernaar te streven de zogenoemde Anglo-Ierse Over eenkomst te vervangen door een ander verdrag. De Anglo-Ierse Overeenkomst (in 1985 gesloten door de pre miers Thatcher en Haughey) geeft de katholieke Ierse repu bliek een kleine stem in de Noordierse politiek en wordt om die reden verworpen door de Noordierse protestantse par tijen. Volgens de verklaring van de beide regeringsleiders wordt nu gemikt op 'een beter gefundeerde komst'. Rond Lancaster House zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen uit vrees voor acties van de IRA. Scherpschutters hebben zich verschanst op da ken om de omgeving nauwlet tend in het oog te kunnen hou den. Noorse walvisjagers hebben voor het eerst in het nieuwe vangstseizoen een dwergvinvis geharpoeneerd „voor weten schappelijke doeleinden". Af gelopen vrijdag zijn zes Noorse walvisvangers uitgevaren om binnen een maand 110 dwerg- vinvissen te vangen. De milieu organisatie Greenpeace is met het schip de Solo op weg naar het Noorse water om de wal visvangst te belemmeren. Begin vorige week kondigde Oslo aan dat het de in 1986 ge staakte commerciële walvis vangst zou hervatten. De Inter nationale Commissie Walvis vangst (IWC) besloot vorige week op haar jaarvergadering in het Schotse Glasgow dat er weer mag worden gejaagd op dwergvinvissen. Eerst dienen echter vangstquota te worden vastgesteld en strenge contro lemechanismen ingesteld. johannesburg peter van nuusenburg correspondent Er is geen enkel bewijs dat de Zuidafrikaande regering, president De Klerk, het leger of de politie rechtstreeks betrokken zijn bij het geweld in zwarte Zuidafrikaanse woonoorden zoals Boipatong. Dat heeft rechter Goldstone, de voorzitter van de staatscommissie die het geweld in de townships onderzoekt, gisteren in Pretoria ver klaard. Het ANC beschuldigt De Klerk, de politie en het leger ervan de hand te hebben in het voortdurende geweld. De Afrikaanse sta ten hebben de VN-Veiligheidsraad gisteren gevraagd om een spoedzitting om de crisis in Zuid-Afrika te bespreken. tisch tribunaal schuldig bevon den aan samenzwering tegen de staat. Hij zat elf jaar vast, waarvan acht in eenzame opsluiting. In 1960 wist hij te ontsnappen. Een jaar later werd Cunhal ge kozen tot secretaris-generaal van de verboden communisti sche partij. Met de Anjerrevolutie en het verdwijnen van de dicatuur in 1974 steeg Cunhals politieke ster, samen met het electorale succes van de PCP. Hij was en kele keren minister en parle mentslid. Naarmate Portugal zijn fascistische verleden vergat, slonk echter de interesse voor de PCP, niet in het minst door de halsstarigheid van Cunhal. Zo verzette hij zich tegen het hervormingsgezinde Eurocom- munisme en betreurde hij het verdwijnen van het marxisme in de voormalige Sovjetunie en Oost-Europa. De afgelopen drie jaar kon Cunhal de ontevredenen in de PCP niet meer in de hand hou den. Die hebben nu hun hoop gevestigd op de 49-jarige econoom Carlos Carvalhas. Maar ook deze ex-Europarle mentariër zalmoeilijk onge daan kunnen maken, dat verre weg de meeste linksgezinde Portugese jongeren de PCP de rug hebben toegekeerd en kie zen voor een andere linkse splinter of voor de Socialistische Partij. münchen hans hoogenduk correspondent Zes regeringsleiders en één staatshoofd bijeen in een zaal in München. Daar moet toch gewichtigs uitkomen? Het gonst in de Beierse hoofdstad van de geruchten over allerlei belangrijke uitkom sten, maar tot nu toe valt de jaarlijkse top van de G-7, de zeven belangrijkste industrielanden, nog het meest op door de demonstraties in de Beier se hoofdstad. Bij een treffen tussen actievoerders en politie werden gisteren zo'n 400 demonstran ten gearresteerd. Geen enkel akkoord is nog in zicht, behalve dan een gezamenlijke verklaring over het voor malige Joegoslavië die morgen aan het einde van de top wordt uitgegeven. Daarin wordt met mili tair ingrijpen gedreigd als de Serviërs hun geweld niet staken. De Verenigde Naties hebben overi gens het laatste woord over inzet van militaire middelen. De vastgelopen onderhandelingen over een vrijere wereldhandel in het kader van de GATT, een van de belangrijkste agendapunten tijdens de top, kreeg gisteren uitvoerige aandacht. Con crete voorstellen bleven echter uit, ook al zouden de Franse president Mitterrand en zijn Ameri kaanse collega Bush elkaar zijn genaderd op het punt van de landbouwsubsidies binnen de Eu ropese Gemeenschap, die de VS een doorn in het oog zijn. Rusland hoeft verder niet op al te veel Financiële steun te rekenen. Als de Russische pre sident Jeltsin vanavond op uitnodiging van de Beierse minister-president Streibl vervroegd aan de dis in München aanschuift, krijgt hij alleen te horen dat hij enig uitstel krijgt voor het terugbe talen van schulden en de rente daarover. Nieuwe financiële hulpmaatregelen zitten er niet in. Al leen voor het renoveren van de Russische kern centrales wordt geld vrijgemaakt. Vooral Japan speelt het financiële spel hard. In antwoord op de beschuldiging van Jeltsin vorige week dat Japan zijn land nog geen cent heeft ge geven, maakte premier Miyazawa gisteren dui delijk dat dat zo blijft zolang de Russen de Koe- rillen niet teruggeven. De vier eilandjes werden aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door de Sovjets geannexeerd. Wel heeft intussen het Internationaal Monetair Fonds (IMF) besloten één miljard dollar (1,7 mil jard gulden) aan Rusland over te maken. Het gaat om het eerste 'deel' van het eerder afgespro ken hulpprogramma van 24 miljard dollar waar over de westerse industrielanden het vorig jaar eens werden. In ruil voor het krediet heeft de Russische premier Gaidar beloofd een aantal markthervormingen binnen enkele weken door te drukken en het Russische begrotingstekort te verkleinen. Duitsland 48,3 Europa (E.V.A.-landen*) 6,9 Canada 2,5 Japan 2,6 Zuid-Korea 2,9 Verenigde Staten 5,5 Europa (EG-landen 16,1 zonder Duitsland)) De beloofde hulp aan de landen van de voormalige Sovjetunie tussen september 1990 en januari 1992 in miljarden dollars Europese Vrijhandelsassociatie Al gebeurt er weinig, een top van wereldleiders is altijd goed voor een leuk plaatje. Als de forse gastheer Helmut Kohl zich ontfermt over de kleine Japanse premier Miyazawa zijn de paparazzi er als de kippen bij. foto ap GOS stuurt vredesleger naar Moldova moskou gpd De leiders van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) hebben gisteren tijdens een topbijeenkomst in Moskou besloten vredestroepen te stu ren naar gebieden in het GOS waar wordt gevochten. In eerste instantie gaat het dan om Mold ova, waar een burgeroorlog woedt tussen de Roemeense meerderheid van de bevolking en Russen en Oekraïners in de provincie Trans-Dnjestrië. On danks een bestand dat presi dent Snegur en. zijn Russische collega Jeltsin vrijdag sloten, wordt er nog steeds fel gevoch ten in Moldova. Het is onwaarschijnlijk dat er vredestroepen gaan naar Na- gorno Karabach. De president van Armenië, Petrosjan, keurde dit plan gisteren af, terwijl Azer- bajdzjan niet officieel-was afge vaardigd op de top. De vrede stroepen gaan in ieder geval niet naar de Georgische provin cie Zuid-Ossetië, omdat Georgië (nog) geen lid is van het GOS. zagreb runa hellinga „Voor de komende tien dagen hebben we letterlijk geen dinar meer in kas. We betalen nu pas de rekeningen voor half mei, hotelmanagers staan bij ons op de stoep, maar we hebben sim pelweg geen geld." Prof. Adal bert Rebic, voorzitter van het Kroatische nationale vluchtelin gencomité, is vertwijfeld. „Twintig procent van de rege ringsbegroting gaat op aan vluchtelingen. Stelt u zich voor dat we dat geld anders hadden kunnen gebruiken." Kroatië herbergt op dit mo ment ruim 550.000 vluchtelin gen, 260.000 uit de eigen repu bliek en haast 300.000 uit buur land Bosnië-Hercegovina. Iede re dag komen er nieuwe asiel zoekers. Soms slechts een dui zendtal, soms tienduizend tege lijkertijd. „Op dit moment is het rustig, omdat er zo heftig wordt gevochten in Noord-Bosnië dat mensen niet weg kunnen. Als het daar even kalm wordt, staan er zo weer dertigduizend op de stoep." Ze zitten op het station in Za greb, met de verschrikkingen van de oorlog op hun gezichten. Zwijgende vermoeide mensen, slecht gekleed, met de blik op oneindig en hun schaarse bezit tingen in dozen en bundels om hen heen. De stedelingen zijn inmiddels aan hen gewend. Sinds een jaar stromen ze Za greb binnen. Eerst kregen ze onderdak in hotels bij fami lies die daarvoor een kleine ver goeding kregen. Daarna werden er sporthallen voor hen vrijge maakt en nu, tij- dens de zomervakantie, scho len. Maar de opvangcapacitei ten zijn uitgeput. Zagreb telt in middels zo'n 75.000 mensen uit Bosnië. Rebic: „We weten niet meer waar we met hen heen moeten. We plannen een ten tenkamp, maar dat kost zo'n zes miljoen dollar en dat geld is er niet." Dus staan de mensen op straat, letterlijk. Ze hebben het nog getroffen als ze zijn onder- Vermoeide mensen, slecht gekleed, de blik op oneindig gebracht in een 1 wagon op een verlaten spoor weg-emplacement. Rond de Nieuwe Moskee in Zagreb sla pen honderden mensen iedere nacht buiten onder de sterren. „De mensen klagen erover", zegt imam Fahrudin Hamido- vic. „Maar we hebben geen mo gelijkheden. We probe ren zo snel mogelijk ander on derdak voor hen te vin den, maar makkelijk is dat niet." De moskee, een futuristisch hagelwit ge bouw met drie halve koepels, heeft een aantal ruimtes in de medresse, de islamitische school, ter beschikking gesteld aan vrouwen met kleine kinde ren. De zaaltjes puilen uit van de zakken met kleren en bezit tingen, op de vloer hurken moe ders die hun kroost in bedwang proberen te houden. De lucht is er om te snijden. Maar het is misschien toch beter dan buiten. Op het terrein rond de moskee hebben ver schillende mensen tentjes op gezet en wappert de was aan de lijnen. Anderen moeten het doen met een nog simpeler on derkomen: een stuk plastic zeil tussen de bomen of gewoon de blote hemel. Voor de moskee staat een bord met briefjes. Simpele ver zoeken: als er iemand uit dat en dat dorp komt, kan hij dan con tact opnemen met... en dan volgt een telefoonnummer. Ie mand die op zoek is naar zijn geliefde en zijn adres op een hartvormig papiertje heeft ach tergelaten. Ouders'die hun kin deren, vrouwen die hun man nen zoeken. De verhalen zijn een opsom ming van oorlogsleed. „We wa ren eerst in Slovenië", vertelt een jongetje uit Modrica. „Maar toen we hoorden dat ons dorp was bevrijd, zijn we terugge gaan. Twee dagen later begon nen de bombardementen weer. We zijn 's avonds de schuilkel der ingegaan, en toen we 's och tends weer naar buiten kwa men, was het hele dorp kapot." Tientallen tonnen voedsel naar Sarajevo den haag gpd De hulporganisaties Artsen zonder Grenzen en het Rode Kruis trachten deze week nog tientallen tonnen voedsel en medicijnen over te brengen naar Sarajevo. Het Rode Kruis onderzoekt of het mogelijk is een konvooi vrachtwagens met in totaal veertig ton voedsel per trein naar de hongerende Bosnische hoofdstad te vervoe ren. Artsen zonder Grenzen hoopt de komende dagen met een Amerikaans transport vliegtuig 34 ton hulpgoederen naar Sarajevo over te vliegen. De beide organisaties heb ben de afgelopen dagen vijf la dingen hulpgoederen vervoerd met een door de luchtmacht beschikbaar gestelde Fokker 27. Artsen zonder Grenzen heeft inmiddels drie vertegen woordigers in het geteisterde Sarajevo zitten. Zij hebben de behoefte aan medische hulp goederen in Sarajevo geïnven tariseerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4