Recherchewerk vaak overbodig Binnenland Ondergronds museum in aanbouw Kosto: Twee gevangenen in cel is geen oplossing Blokkades ramp voor bedrijven "WAT...! WILLEN ZE DE AANKOOPNOTA VAN DE VIDEOCAMERA ZIEN?" Zestig verwaarloosde konijntjes afgemaakt Harmonisatiewet onderwijs werkt 'stapelen' in de hand Maij sceptisch over auto-plan werkgevers Rol directie in bestuur Postcode Loterij kleiner DINSDAG 7 JULI 1992 3 ABP lonkt naar status van breed fonds overheid heerlen «anp Het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP), de beheerder van de ambtenarenpensioenen, wil samensmelten met andere uitvoerende instanties voor de sociale zekerheid van ambtena ren. Dit staat in het jaarverslag 1991 van het ABP, dat vanmor gen werd gepresenteerd. Het pensioenfonds zou door die fu sie een 'Sociaal Fonds Over heidspersoneel' moeten wor den. Het bureau Berenschot be pleitte vrijdag in een rapport aan minister Dales van binnen landse zaken om uitkeringen in verband met ontslag, arbeids ongeschiktheid of invaliditeit voor de hele overheid door één organisatie te laten uitvoeren. Zo'n nieuwe organisatie zou zich niet bezig moeten houden met VUT, pensioen en functio neel leeftijdsontslag. Al die acti viteiten zouden moeten worden ondergebracht bij het ABP. Het ABP voert nu al wel de re geling voor de arbeidsonge schiktheid uit, maar de uitvoe ring bij ziekte en werkloosheid is in handen van de afzonderlij ke werkgevers. Door het aan gaan van „allianties of fusies" wil het ABP uitgroeien tot een sociaal fonds. Zo kan doelmati ger worden gewerkt. 'Bedrijfsmatiger werken, want dat doen criminelen ook' derd formulieren in omloop te zijn. Ook op het werk van de tech nische recherche viel het een en ander af te dingen, zo bleek uit het rapport. Die afdeling blijkt veel tijd en energie te besteden aan nodeloos werk. Vaak kwa men rechercheurs alleen maar toe aan het opnemen van spo ren, maar deden ze met die in formatie niets. Door ondeskun digheid gaat vaak nuttige infor matie verloren. De recherche op haar beurt blijkt helemaal niet goed op de hoogte te zijn van de mogelijkheden van de tech nische recherche. Uit het rapport bleek ook dat de criminele inlichtingendienst (CID), die de recherche juist moet bijstaan, bewust informa tie achterhoudt voor de recher che. En als de dienst al informa tie doorgeeft, is die vaak oud. niet hard of niet meteen bruik baar. Bovendien zou de CID ook zelf onderzoek beginnen, maar dat niet afmaken. Aan het werk van de recherche bij de politiekorpsen schort nogal wat. Het kan veel efficiënter gebeuren, als beter zou worden geselecteerd welke feiten na een aan gifte nader onderzoek behoeven. Daarover beslissen nu te veel mensen. Soms wordt er dan ook onderzoek ge daan, terwijl dat helemaal niet nodig is. weinig hoop dat er grote veran deringen te bereiken zijn. Klei ne wijzigingen doorvoeren kost al heel veel tijd en energie. Een van die kleine wijzigin gen die de onderzoekers aanbe velen, is: Laat aangiften die na der onderzoek vragen, selecte ren door een klein groepje lei dinggevenden. In Utrecht werd een Bureaü Werkvoorbereiding Recherche opgezet, nadat bleek dat maar liefst dertig medewer kers zich «bemoeiden met de zestig aangiften die gemiddeld per maand bij de afdeling bin nenkwamen. Een ander advies luidt: Krimp het aantal formu lieren drastisch in. Bij het Rot terdamse korps bleken zeshon hoenderlooIn het Nationaal Park de Hoge Veluwe wordt hard gewerkt aan de bouw van een ondergronds museum: het Museonder. Het museum moet begin volgend jaar open gaan. Het publiek kan er een kijkje nemen in het binnenste van de aarde. Zo zullen bezoe kers onder meer kunnen volgen hoe dieren onder de aarde leven, foto anp koen suyk Dat blijkt uit het Eindrapport Bedrijfskundig Onderzoek Re cherche (BOR) dat gisteren aan de ministers Hirsch Ballin van justitie en Dales van binnen landse zaken is aangeboden. Het rapport doet verslag van veranderingen in de werkwijze van de recherche bij de ge meente-politiekorpsen van Rot terdam, Utrecht en het rijkspo litiekorps van het district Apel doorn tussen maart 1990 en april dit jaar. Volgens de onderzoekers is het noodzakelijk dat de politie meer bedrijfsmatig gaat werken, omdat criminelen dat ook doen. Maar de onderzoekers hebben den haag anp Twee gevangenen in één cel is geen oplossing voor het cellen tekort. Dat antwoordt staatsse cretaris Kosto (PvdA) van justi tie op vragen van de Tweede Kamer. Nadat het CDA eerder al had aangegeven de oplossing van de 'celdeling' te aanvaarden om te voorkomen dat Justitie verdachten moet laten lopen, ging ook de PvdA onlangs onder bepaalde voorwaarden akkoord. Kosto zegt echter dat uit de ervaring van enkele huizen van bewaring en half-open inrich tingen waar gevangenen een cel delen, blijkt dat dat tot spannin gen leidt. Dat gebeurt vooral als mensen voor langere tijd moe ten 'zitten'. Vaak moeten de ge detineerden uiteindelijk toch weer worden gescheiden. De staatssecretaris stelt dan ook dat de ervaring leert dat de beheersbaarheid van de inrich ting onder druk komt te staan door de 'celdeling'. Kosto ziet wel iets in de oplossing als het gaat om een kort verblijf, maar die mogelijkheden worden alle maal al benut, zo laat hij de Ka mer weten. BVD mag iedereen vragen stellen den haag» De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) mag ieder een vragen stellen. Niemand is echter verplicht antwoord te ge ven. Dat antwoorden de ministers Dales (binnenlandse zaken) en d'Ancona (WVC) op vragen van de kamerleden Willems en Sipkes (Groen Links). De twee wilden weten of de BVD niet bui ten zijn boekje was gegaan door een ambtenaar van de gemeen te Winsum die belast is met de opvang van asielzoekers, en een vrijwilliger van Humanitas informatie te vragen over Palestijnse asielzoekers. Vredestein weer in de zwarte cijfers velp» Banden- en rubberfabrikant Vredestein schrijft zijn resul taten weer met zwarte inkt. In de eerste 24 weken van 1991 is er bij het bedrijf een nettowinst behaald van 5,1 miljoen gulden. In vergelijking met dezelfde periode in 1991 is dat een verbetering van 14 miljoen gulden. Voor het tweede halfjaar verwacht de di rectie dat het resultaat verder zal verbeteren. Bij het bedrijf is vo rig jaar onder druk van de slechte resultaten een grote reorgani satie ingezet. VVD ongerust over bewaking kazernes den haag De WD-fractie in de Tweede Kamer zet vraagtekens bij de bewaking van de Nederlandse kazernes, nu verslaggevers van het Algemeen Dagblad vorige week op vertoon van een ANWB-pasje toegang kregen tot de Oranje Kazerne in Schaars- bergen en de vliegbasis Deelen. De reporters probeerden daar mee aan te tonen dat de bewaking van de Nederlandse kazernes 'nog zo lek als een mandje is'. In schriftelijke vragen heeft het WD-kamerlid Van Heemskerck Pillis-Duvekot er bij minister Ter Beek van defensie op aangedrongen een onderzoek in te stellen. i Alders wil halvering stankoverlast den haag Voor het jaar 2000 moet het aantal Nederlanders dat lijdt onder stankoverlast bijna zijn gehalveerd. De kosten van het terugdringen van geurhinder worden geschat op 950 miljoen gulden, op te brengen door de veroorzakers van stank. Dat schrijft minister Alders van milieubeheer in de gisteren naar de Kamer gestuurde nota Stankbeleid. Op dit moment ondervindt 21 procent van de Nederlanders last van geur, vooral veroor zaakt door industrie en verkeer. Landbouw is de derde grote boosdoener, gevolgd door huishoudelijke bronnen. Visum voor 'Joegoslaven' verplicht beek» Sinds gisteren moeten inwoners van het voormalige Joe goslavië bij aankomst op Maastricht Airport in Beek in het bezit zijn van een in het land van herkomst verkregen visum voor Duitsland of de Benelux. Daardoor zijn gisteren waarschijnlijk twee aangemelde vluchten uit Skopje (Macedonië) niet doorge gaan. Ook in het weekeinde werden zes van de zeven aangemel de vluchten zonder opgaaf van redenen geannuleerd. Zondag avond kwamen nog wel 170 passagiers met visum uit Skopje aan. Luchtvaartmaatschappijen die mensen zonder visum blij ven aanvoeren, verliezen hun landingsrechten. Droogte bedreigt aardappeloogst stadskanaal Door aanhoudende droogte dreigt een deel van de aardappeloogst in noord-oost Nederland verloren te gaan. De boerenorganisatie in het gebied, de CBTB Veenkoloniën, vreest dat momenteel al dertig procent van de oogst van'fabrieksaard- appelen moet worden opgegeven. Dat zou de akkerbouwers op een schade van 50 miljoen gulden komen te staan. Hoewel in de meeste delen van het land de afgelopen dagen volop regen is ge vallen, bleven de Veenkoloniën ervan verstoken. In het gebied geldt bovendien een beregeningsverbod, zodat de boeren hun gewas niet zelf kunnen besproeien. den haag.gpd-anp Steeds meer Nederlandse be drijven komen in acute proble men door de blokkades op de Franse wegen. Ze raken in Frankrijk, Spanje en Portugal belangrijke klanten en orders kwijt. De EVO, de onderne mingsorganisatie voor logistiek en transport, raamt de totale schade voor het Nederlandse bedrijfsleven op enkele honder den miljoenen guldens. NOB Wegtransport, de organisatie van werkgevers in het beroeps- goederenvervoer, wil snel over leg met verkeersminister Maij- De EVO krijgt enkele honder den telefoontjes per dag van ondernemers die in de proble men raken door de chaotische situatie in Frankrijk. Daarbij was een Nederlands bedrijf met een order voor de airconditio ning voor de Olympische Spe len in Barcelona, dat niet op tijd kon leveren en de order kwijt raakte. De Nederlandse tuinbouw lijdt een miljoenenschade, doordat de export van bloemen, groenten en fniit naar Frankrijk, Spanje en Portugal vrijwel stil is komen te liggen. De tuinbou wers exporteerden vorig jaar voor een miljard gulden naar de de drie landen. Bloemen zijn in ons land al goedkoper door het grotere aanbod als gevolg van het wegvallen van de export. Ook in de vleessector is de schade aanzienlijk. Het vervoer van levende dieren vooral biggen naar Frankrijk, Spanje en Portugal ligt nagenoeg stil. Vlees kan nog wel naar Frank rijk worden getransporteerd, maar distributie in het land zelf is moeilijk. Het Produktschap voor Vee en Vlees schat de schade op vijftien a twintig mil joen gulden per week. NOB Wegtransport blijft haar leden adviseren niet op Frank rijk te rijden. Geschat wordt dat ongeveer duizend Nederlandse vrachtwagens vaststaan in de blokkades. De schade schat NOB Wegtransport op duizend gulden per vrachtwagen per dag. Het Rode Kruis biedt ge strande chauffeurs inmiddels humanitaire hulp in de vorm van voedsel en vers water. Toe risten in problemen kunnen een beroep doen op de ANWB, mits ze een Internationale Reis- en Kredietbriefhebben. De scheep- en luchtvaart pro fiteren van de crisis op de weg. Rederijen melden duidelijk meer belangstelling voor kust vaarders richting Spanje en Por tugal. De KLM boekte het afge lopen weekeinde twee extra vrachtvluchten naar Spanje met in totaal 17 ton goederen. Via Toulouse en Marseille werd nog eens 17 ton mee teruggenomen. Gratis voor ANWB-leden: landeninformatie. Boekjes vol informatie over uw vakantiebestemming. Inclusief afwijkende verkeersregels en douanebepalingen. Haal 'm even op bij uw ANWB-kantoor. Doen. Dat voorkomt verrassingen. DE ANWB HELPT U ALS GEEN ANDER. ANWB rotterdam anp Een Rotterdamse dierenarts heeft gisteren zestig zwaar ver waarloosde en doodzieke ko nijnen moeten afmaken. De beestjes waren aangetroffen in enkele hokken bij een volks tuincomplex in de Maasstad. De politie had de dierenarts er vrijdag al bij geroepen, toen de hokken met daarin zeventig konijnen, tientallen kippen en enkele kalkoenen na een tip waren ontdekt. Tussen de die ren door krioelde het ook nog eens van de ratten en muizen. Tien konijnen waren er zo slecht aan toe dat zij meteen moesten worden afgemaakt. Ze hadden etterige neusjes en oogjes en waren broodmager. Opgehoopte mest zorgde voor een te hoog gehalte ammoniak en zwavelwaterstof en veroor zaakte irritatie van de slijm vliezen. Gisteren constateerde de arts bij de andere konijnen de ziekte van Snot, veroorzaakt door de bacterie Pasteurella Multocida. De ziekte is be smettelijk en fataal voor konij nen. Noodgedwongen moest Bond wil grote fusie bij defensie den haag gpd Defensie Industrie Nederland NV. Onder die noemer moeten straks alle 33 Nederlandse de fensiebedrijven functioneren. Dat adviseert de Ambtenaren bond AbvaKabo in een rapport dat gisteren is aangeboden aan staatssécretaris Van Voorst tot Voorst van defensie. De AbvaKabo maakt zich zor gen over de werkgelegenheid van de 8.000 mensen bij de de fensiebedrijven, nu de overheid steeds meer werk uitbesteedt aan commerciële bedrijven. Een grote fusie zou van Defensie een slagvaardig en concurre rend bedrijf maken. Bovendien heeft een fusie een forse kosten besparing tot gevolg. Een Rotterdamse politieman voert één van de ernstig verwaarloosde konijnen af. hij de konijntjes daarom een spuitje geven. De kippen, kal koenen, een eend en een chin chilla hebben de verwaarlozing derboerderij. Tegen de eige- overleefd en hebben een nieuw naar van de dieren is proces- verblijf gevonden bij een kin- verbaal opgemaakt enschede» anp Studenten met een diploma van het hoger beroepsonderwijs (HBO) kiezen steeds vaker voor een aanvullende studie aan de nisatiewet, heeft dit stapelen eerder bevorderd dan beperkt. Dat blijkt uit het onderzoek 'Stapelaars' van het Centrum voor Studies van Hoger Onder wijsbeleid in Enschede. Volgens de onderzoekers is de aantrekkingskracht maatschap doctorand vend. Die maakt dat afgestu deerde HBO'ers toch graag nog een universitaire studie volgen. Zolang die status zo veel ver schilt met die van een HBO'er zal dit verschijnsel dat op het ministerie van onderwijs „on nodig en geldverspillend" wordt genoemd blijven bestaan. Beperking van de studieduur of beperking van studiefinan ciering helpt volgens de onder zoekers niet. In 1988, toen door de Harmonisatiewet de studie duur tot zes jaar werd beperkt, was het aantal stapelaars twee maal zo klein als nu. Dit jaar gingen ruim 6.000 HBO ers als- 'Dat bevalt ons ietsje minder' Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat is „erg scep tisch" over het gisteren gepre senteerde plan van de werkge vers om het wagenpark uit te breiden met schone auto's, en tegelijkertijd toch het milieu te ontzien. De werkgevers, verenigd in VNO en NCW. geloven dat tech nologische vernieuwing ertoe zal leiden dat auto's in 2010 de helft minder benzine gebruiken en dus minder uitstoot veroor zaken. Vrachtauto's zouden 32 procent minder brandstof nodig hebben. Zo zal het mogelijk zijn de C02-uitstoot (kooldioxyde de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect) in 2010 voldoende terug te dringen, ter wijl er toch ruim 28 miljard kilo meter méér wordt gereden. Maij zal de plannen welwil lend bekijken, maar gelooft niet in „afslanken door méér eten", zei ze in een voorlopige reactie tijdens het in ontvangst nemen van het rapport. Maij prees de len van het rapport, maar viel over de groei van de mobiliteit. „Dat bevalt ons ietsje minder." De werkgevers willen op Eu ropees niveau onderzoek en ontwikkeling bevorderen ten gunste van zuiniger auto's, schonere motoren, verbeterde katalysatoren en nieuwe ener giedragers. Door de milieuver vuiling bij de bron, de automo tor. aan te pakken, zijn maat schappelijke belangen en mobi liteit op evenwichtige wijze met elkaar te verenigen, aldus VNO en NCW. foto» anp» paul stolk den haag gpd nog studeren aan de teit. De Harmonisatiewet heeft deze doorstroming zelfs bevor derd, want de universiteiten hebben toen tweejarige pro gramma's ingericht voor HBO'ers. Die korte program ma's hebben wel geleid tot iets geringere kosten, zo constate ren de onderzoekers. Vroeger moesten de HBO'ers immers nog eens vier of vijf jaar stude ren als ze een universitair diplo ma wilden. Dat kostte veel meer geld dan de tweejarige opleidin gen van nu. den slechts één lid tegelijkertijd betaald (directie)werk mag ver richten voor de Nationale Post code Loterij. Het nieuwe bestuur krijgt te vens de opdracht te gaan praten met Novamedia, het bedrijf dat de loterij bedacht en er de di rectie over voert. De vergoeding die Novamedia daarvoor krijgt, moet worden besproken. Vol gens het tijdelijke bestuur is het niet mogelijk op voorhand te ei sen dat die vergoeding (over 1993 naar verwachting 12 mil joen gulden) omlaaggaat. De troebelen rond het be stuur hebben overigens niet ge leid tot een groot aantal opzeg gingen van deelnemers aan de loterij. Er spelen zo'n 1,4 mil joen Nederlanders mee. Zij brengen dit jaar een totale inleg van 150 miljoen gulden bijeen. In het nieuwe bestuur van de Nationale Postcode Loterij zal de directie niet met vier. maar slechts mét één man zijn verte genwoordigd. Dat is een van de voorwaarden van het tijdelijk bestuur, dat optreedt sinds vier van de zeven bestuursleden vrijdag opstapten. Hun functio neren stond ter discussie, om dat bekend was geworden dat er sprake was van belangenver strengeling tussen de loterij en bedrijfjes van de vier bestuurs leden. Het tijdelijk bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de Novib, Natuurmonumenten en Vluchtelingenwerk Nederland. Het nieuwe bestuur zal aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. Belangrijkste daarvan is dat van de zeven bestuursle-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3