We slijmen de truckers en we schamen ons Feiten Meningen V rachtwagenchauffeurs kiezen verkeerde vijand DINSDAG 7 JUL11992 2 ^IK H66 PAT A je oe SCH/AD6 At? G,evou^ U VfAM PE fclolCMPeS' MM bgvoopbg&P mmovu- VWCHT MISSCHIM VÉR.' 7 IAUMT /o, PAT ZOÜ 7 MOOI Z/JN'" 2'M Hü/VIÊU^ IS WMlÖ-lJIC G^OMUCj, gepo^i/ÊW-" Voor massa's toeristen is de vakantierit naar het zuiden of vanuit Frankrijk terug naar huis dit jaar een diepe droefenis. Moeizaam moe ten ze zich een weg zien te banen van de ene blokkade naar de andere en vervol gens tussen de vrachtwar gens door. Een van hen is Frans Nypels. Net terug uit het land van Marianne be schrijft hij hoe woede en sympathie bij hem onder weg om voorrang streden. Vlak voor Montpellier gebeurt er iets eigenaardigs. Rijden er op de driebaansweg plotseling drie vrachtwagencombinaties naast elkaar. Mijn vrouw grapt: wat een gekken toch die chauf feurs. gaan ze elkaar passeren terwijl ze niet harder kunnen. Onze kennismaking met de operatie l'Escargot (slakken gang). Een half uurtje later zit ten we vast in een roerloze File, in de brandende zon die we de afgelopen weken zo node heb ben gemist. Langs de autoroutes in Frank rijk wordt om de twintig kilo meter gemeld op welke zender je moet afstemmen om ver keersinformatie te krijgen. De zender gezocht. Informatie nul. Muziek, dat wel. En de medede ling dat het verkeer van Mont pellier tot aan Lille door blokka- des van boze vrachtwagen chauffeurs volledig in ongerede is geraakt. Een protest tegen het zespuntensysteem, dat woens dag 1 juli van kracht wordt. Kan men dan niet melden welke al ternatieve mogelijkheden er zijn? En waar is de politie om ons uit die blokkade te redden? Ze rijden met hun motoren drif tig op de vluchtstrook, maar hun gezichten staan strak en aanwijzingen geven ze niet. Een vriendelijke Nederlandse vrachtwarenchauffeur met wie mijn vrouw bij een benzine pomp praat, helpt ons uit de el lende. Hij meldt droog dat er geen uitzicht is op een spoedig einde van de blokkade. Infor matie die hij van een Franse collega heeft gekregen. Over twee kilometer kun je van dé autoroute af en dan moet je maar zien. Hier blijven is zin- lops. Hij loodst onze combinatie langs de schots en scheef staan de vrachtwagens heen met hier en daar een vriendelijk woord en we voelen ons bevrijd en be vinden ons op weg naar een be stemming die we niet hebben gekozen: Alès. Die maandag hebben we in acht uur zo'n 130 kilometer afgelegd en komen we terecht op een camping 6 ki lometer boven Pont St. Esprit aan de N86. Gegidst door infor matie van France Inter, die deze maandag nog aangeeft hoe men aan de blokkades kan ontsnap pen. Kranten gekocht. Fransen aan gesproken die totaal ontredderd onze camping ook als uitwijk plaats hebben gekozen. Aller- wege is er sympathie met de ac ties. Dat puntensysteem, moe ten wij toch begrijpen, is veel te streng. Bij elke verkeersovertre ding raakt men in Frankrijk punten kwijt, en heb je ze niet meer dan krijg je pas nieuwe punten, plus het daarbij beho rende rijbewijs, na twee maan den heropvoeding via een cur sus die je, met gunstig resultaat, moet doorlopen. Wie rijdt er niet eens te hard, klinkt het fa talistisch. Vele Fransen, zo blijkt uit de plaatselijk krant, die bol staat van de berichten over on- Op onze heuvel in de Minervois, een prachtige streek tussen Béziers en Narbonne, hoorde je alleen over de ac ties van de boeren. Blokkades op de wegen, dat wel, maar het ging er toch vriendelijk aan toe. Men reikte per ziken uit, tomaten en meloenen en men liep er wat ver traging op. Toen we maandag 30 juni, na een min of meer verregende vakantie, bij Béziers de auto plus cara van de autoroute op stuurden, waren we ons van geen kwaad bewust. Op naar de Provence, hopelijk nog een paar dagen ononderbroken echte zon, en dan donderdag in twee klappen naar huis. gelukken waarbij de bestuurder wegens te hoge snelheid een bocht heeft gemist (il manque un uiragë). In geen land ter we reld is de verkeersonveiligheid zo groot als juist in Frankrijk. Vrachtwagens rijden er met het grootste gemak 110 120 kilo meter per uur, terwijl op de achterbumper valt te lezen dat ze, geladen, een maximumsnel heid moeten aanhouden van 80 of 85 kilometer. Ik mag mij er dan aan ergeren en voortdu rend met angstige spanning in mijn spiegels kijken, Fransen zien het gevaar niet. Het zijn acrobaten op de weg en het flesje wijn bij de lunch is een onvermijdelijk gegeven. Weg Wat rijden ze daar toch vreemd met drie vrachtwagens naast elkaar met het zespuntensysteem is een algemeen geaccepteerde opvatting. Dinsdag is een rustdag. Bood schappen gedaan in Pont St. Esprit. Op een terras hoofd schuddend zitten kijken naar de dan nog langzaam rijdende file van vrachtauto's, caravans en personenauto's, die de smalle wegen overbelasten en de rege lende agenten met schel getoe ter tot enige inschikkelijkheid bewegen. De radio meldt nieu we blokkades. Ook dat er on derhandeld wordt met de chauffeurs. De politiek zwijgt. France Inter meldt geen vlucht routes meer. De reden is duide lijk: het advies om de N9 te ne men van Alès via Aubenas naar Clermont Ferrand wordt afge straft met een een tweetal blok kades iets onder de laatste stad. Een chauffeur legt me uit dat een boodschap van een vracht wagenchauffeur in rond vijfen twintig minuten via de 'bakkies' van Lille (Belgische grens) tot Perpignan (Spaanse grens) rijdt. De moderne tamtam van de vrachtwagenchauffeurblijkt buitengewoon effectief. Op de radio lange discussies over wat te doen. De regering houdt voet bij stuk en voelt zich gechanteerd. Wie niet op de camping. Waar Nederlanders en Duitsers zich afvragen waar om premier Bérégovoy de blok kade dan niet breekt, wordt dat omstandig uit de doeken ge daan door deskundigen. Als een blokkade met geweld zou wor den opgeruimd, staat er vijf ki lometer verder een nieuwe. Ge weld lost niets op. Voorzichtig wordt geopperd dat uitstel van de regeling nog het beste is. Morgen, op 1 juli, als het zes puntensysteem van kracht wordt, gaan er 4 miljoen 'juillet- tisten' (Fransen die in juli op vakantie gaan) op reis. Het me rendeel met de auto, plus cara van of aanhanger voor de tent. De Franse chauffeurs hebben op het oog gelijk met hun verzet tegen het puntenrijbewijs. Om dat ze veel kilometers maken, raken ze veel eerder punten kwijt dan 'gewone' automobilis ten. En punten kwijt is rijbewijs kwijt is baan kwijt. Dat het van nacht gesloten akJcoord die dreiging afzwakt, wisten de chauffeurs niet toen ze aan hun acties begonnen. Hun eisen zijn dus begrijpelijk. Toch zitten ze fout. Parijs wil met het puntenrijbe wijs het aantal verkeersdoden terugdringen. Dat streven ver dient steun. Maar dat de rege ring van het begin af aan gelijk had, betekent nog niet dat de chauffeurs ongelijk hadden. Ze kozen alleen de verkeerde vij- Wij raadplegen de kaarten. Woensdag zullen we een alter natieve route uitstippelen, be sluiten wij. We laten ons niet gek maken. Dat worden we dinsdagavond wel. Op tien meter van de N86 maken we vanaf onze camping urenlang een waar panopticum mee. Het staat vast. De cam pingbaas vertelt dat de chauf feurs Pont St. Esprit langs vier kanten hebben geblokkeerd. I Jrenlang staren we verbijsterd naar huilende kinderen, joelen de tieners, in 'bakkies' pratende chauffeurs en naar stinkende auto's. We horen verhalen van gestrande Nederlanders die uren hebben vastgezeten. Op de smalle N86 (tweebaans) wordt gekeerd en gedraaid. Vrachtwa gens hangen bij het keren half over de camping. Als een tank wagen het probeert, vluchten we weg. Als dat kreng naar be neden keldert kan de camping in een seconde in vuur en vlam staan. Ontzet stellen we vast dat de politie deze chaos niet be heerst. De camping druppelt vol met gestrande vakantiegangers. Nu zijn er zelfs Fransen dié woedend zijn. Woedend op de chauffeurs, maar ook woedend op de regering die schijnbaar niets onderneemt. C' est un pagaille (het is een zooitje), nietwaar. De berm langs de camping toont het afval van de moderne mens. Woensdag, 3 uur 's ochtends. De N86 is leeg. We kunnen sla pen. Maar de zenuwen gieren ons door de keel. Toch maar tot donderdag wachten of zullen we vandaag proberen weg te komen? De radio brengt uit komst. Pont St. Esprit is niet de enige geblokkeerde stad; er zijn inmiddels 150 blokkades door heel Frankrijk. Fransen en bui tenlanders wordt geadviseerd niet te rijden. Ook de boeren beginnen weer. Agressiever dan voorheen. Ons routeschema van de vorige avond maar weer eens aangepast. Boodschappen doen in Pont St. Esprit. Te laat. De N86 vult zich alweer met een file die, net als dinsdag, pas rond drie uur 's nachts ver dampt. Dan maar geen pre sentjes voor kinderen en klein kind. Het zwembad in, als de zon er even door heen komt. Praten met anderen, het route schema in het hoofd prentend. Eten aan de wondermooie Ar- dèche. Op het laatste nieuws wordt een nieuwe ramp aange kondigd. De benzine raakt op. Talloze stations hebben niets meer. Onze halflege tank is een nieuwe zorg. Elke pomp is raak, beloven we elkaar. Donderdag, nauwelijks gesla pen door het lawaai buiten, vroeg op en rond half zeven de dan weer lege N86 opgescho ven. Het plan is door te rijden tot voorbij Valence en dan een alternatieve route te kiezen bui ten Lyon om. Hebben we wel eens eerder met de caravan ge reden; dat is, weten we, te doen. Drie benzinestations tonen een bord: plus carburant. De vierde and: de regering in plaats van hun bazen. Franse chauffeurs worden per kilometer betaald. Voor een normaal loon moeten ze dus jakkeren. Verstandiger dan hun medeburgers pesten, was het geweest als ze hadden getracht van hun bazen een betere CAO af te dwingen. Via een omweg bereiken ze dat nu toch, maar het had met minder schade ge paard kunnen gaan. En dan te bedenken dat die el lende misschien niet eens nodig was geweest als de EG-leiders in het Verdrag van Maastricht een goede sociale paragraaf hadden opgenomen. Dan had 'Brussel' een bodem kunnen leggen in de arbeidsvoorwaarden voor alle vrachtrijders in de EG. En dan had niet half Europa hoeven worden ontwricht. Blokkades van Montpellier tot aan Lille. is raak. Na elf liter stopt de pomp. Leeg, zegt de nering doende met berusting. Het ge voel van paniek wordt groter als de politie onze tocht op een rustige N86 onderbreekt. Nors heet het: de N7. Op de radio ho ren we evenwel dat die verstopt is. De N7 klinkt het streng. Na dere uitleg wordt niet gegeven. Langs sluippaden, waarbij de caravan soms gevaarlijk over de berm helt, onze weg gezocht. We denken te verdwalen. De N7 wordt soms wel en soms niet bij een kruising aangegeven. Ik moet verschrikkelijk m'n best doen om mijn wat naar vrachtwagen r onderdrukken. Op de N7 rijdt het twintig kilometer goed. Dan doemen weer de langzaam rij dende vrachtauto's op en in combinatie met de afwezigheid van tegenverkeer weten we al hbe laat het is. Toch hebben we, zeggen we achteraf, mazzel. We bereiken Crest en kunnen zoals dat heet 'alternatief, de kleine provinciale wegen op. Lastig rij den, dat wel. Hellingen, veel bochten, hobbelig. Gevaarlijk ook. Maar het rijdt. En we vin den zowaar nog benzine ook. Ik voel ineens waarom gegijzelden jathie koesteren voor hun /vijl je inwendig kookt van woede. Een raar soort lijk op toe. Aan de andere kant, het kan toch niet zo zijn dat die beroepsmensen een heel land, zeg maar half Europa, plat leg gen op een manier waar geen kruid tegen is gewassen. Je zult maar bestuurder zijn in Frank rijk en moeten proberen een dergelijke fascistoïde actie te beëindigen zonder je goede doelstelling, een veiliger ver keerssituatie, te realiseren. Je staat met een dolk in je rug te gen de muur. derhandeld wordt. Bérégovoy houdt de poot stijf en zelfs Mit terrand, terug van een onver wachte expeditie naar Sarajevo, verklaart ferm dat er niet ge tornd mag worden aan het zes puntensysteem. Dêskundigen daarentegen suggereren met grote stelligheid dat de Franse regering er het beste aan doet de omstreden regeling enige maanden uit te stellen. Op de camping heeft ieder zijn eigen verhaal over de belevenissen die opvallend stil. We aarzelen. de politiewagen met hoge poli- Zoeken naar personeel. Qa roule tiefunctionarissen en vervol- horen we. Opgetogen rijden gens de serviceauto v we op een vrijwel verlaten snel weg richting Nancy. Opvallend veel politie te zien. De wet maakt rijden veiliger, merken we vervolgens opgelucht. Waar andere vrachtwagens rond de vanuit de verte heel langzaam naderen. Ze passeren be schaafd, met rond 90 kilometer r, waardoor de zuigende Onderweg van Frankrijk naar Nederland begrijpt de toerist hoe gegijzelden zich moeten voelen maken velen gezamen- caravan blijft stabiel aan de lijlTplannen voor een nieuw 'al- trekhaak. Wat een weelde, roep sympi Als we in een onooglijke klein dorp tegen de eerste blokkade opbotsen, gaan we op de slijm- térriatief avontuur'richting ik uit. toer. Duim omhoog. Water aan- Luxemburg. Wij niet. De Franse De opgewekte stemming biedend, olijven, wijn. De stem- radio meldt namelijk niets over ^gjfijr* - u:: kt ming is niet kribbig. Wij mogen blokkades in het oosten van door, zij het dat het gevaarlijk Frankrijk. Die langdurige tussen Metz en Thionville is opgehe ven. De prefects (een soort commissarissen van de konin gin van de departementen) krij gen opdracht de n' al zijn onderdelen ambivalentie, v standelijk gruwt en waartegen je toch niets kunt doen. Het is te beredeneren. Een zes puntensysteem voor iedereen, gewone automobilisten en mensen die er hun beroep van maken, zoals taxichauffeurs en vrachtwagenpiloten, dat kan ei genlijk niet. De beroeps zullen meer kans lopen strafpunten te krijgen dan de Fransman die, net als wij, niet meer dan 20.000 kilometer per jaar rijdt. Daar zigzaggen betekent. Omstandig wordt ons desgevraagd uitge legd dat deze blokkades er staan omdat vele, voornamelijk bui tenlandse, vrachtwagenchauf feurs niet solidair zijn met de actievoerders en, net als vakan- 5, ook 'alternatief Vrijdag r tosnel wegmaatschappijwaar mannen tegen betaling van 2,5 franc anderhalve liter water te koop aanbieden. Een Duitse motorrijder die de chauffeurs te glad af wil zijn, wordt met geweld van de mp- torfiets geplukt. Aan het andere eind van de file zien we plots beweging. Boze automobilisten hebben de vangrails uit het as- werking bij het passeren tot een fait gerukt en honderden auto's wordt beperkt. De (met en zonder aanhanger) tankauto's en vrachtwagens maken rechtsomkeert. Op de andere rijbaan, waar het verkeer nog vrij baan heeft, leidt dit tot onaanvaardbaar gevaarlijke si tuaties. De politie maakt daar na een half uur een einde aan. Drieëneenhalf uur later mogen de toeristen langs de blokkade glippen. De hoge heren hebben hun werk gedaan. Wij steken weer de duim omhoog als we, gevaarlijk boven een afgrond balancerend, door vrachtwa genchauffeurs de vrije ruimte worden ingestuurd. De kloot zakken, fluister ik onhoorbaar. Als we Luxemburg bereiken, ge ven we elkaar een kus. Nog nooit ben ik blij geweest dat ik Frankrijk uitreed. Ik beschouw het als mijn tweede vaderland. Te gek toch. dwijnt even voorbij Nancy. We zitten weer vast. En het is net gebeurd. Hooguit een paar hon derd meter voor ons uit blokke ren zes combinaties de weg, plus vluchtstrook. Wat volgt, is een ons overbekend ritueel. Eerst verschijnen er twee mo te laten le- toragenten, die de vluchtstrook vrijmaken. Dan komt de li- i wij de gok. Op mousine met deftige heren langs, vervolgens een glimmen- van als je op pure willekeur van anderen afhankelijk bent. Het herhaalt zich een paar keer. Toch bereiken we die donder dag bijna ons doel. We hebben, om de honderd kilometer ben zine ladend waar dat mogelijk was, 580 kilometer afgelegd als we om half zeven een camping bij Longeau (iets ten zuiden van Langres) landen. We zijn er bij na uit, maar nog niet helemaal, WIM STEVENHAGEN Via de vluchtstrook kunnen personenauto's ontsnappen. „Als we tegen de eerste blokkade opbotsen, gaan we op de slijmtoer." roro.ap

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2