Leidsch Dagblad Beetje hoop op einde blokkades [MlMultiCargoA Leven gevonden op vele kilometers onder de aarde Gisbers: Breukink loopt groot risico Kandidaat directeur haalde geld uit clubkas VROEG OP? 24 UUR SERVICE Miljoen schade sissss— Leidse bibliotheek kan zondag definitief open DINSDAG 7 JUL11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39896 LOSSE NUMMERS f 1.50 'Blinde' Giotto 3 De ESA-ruimtesonde Giotto moet vrijdag zijn tweede ontmoeting hebben met de staart van een komeet. Zwemvest /i /t baantje is een hond I I die zinkt; zijn War- mondse baas liet daarom een passend zwemvest voor hem maken. Akkoord Franse regering en bonden De Franse regering verwacht dat snel een einde komt aan de acties van de Franse beroepschauffeurs. Vannacht sloot de regering een akkoord met werkgevers- en werk nemersorganisaties in het beroepsgoederenvervoer. Des ondanks bleven veel belangrijke Franse verbindingen vanmorgen nog geblokkeerd. HANS GERTSEN correspondent De grote vraag is of de actievoe rende chauffeurs tevreden zijn met het akkoord dat over hun hoofden heen is afgesloten. De meeste chauffeurs zijn immers niet bij de bonden aangesloten. De eerste reacties vanmorgen waren niet hoopgevend. „Ze proberen ons te belazeren. Het puntenrijbewijs is niet van de baan, dus we gaan gewoon door", aldus een chauffeur. De Nationale Vrachtrijders Organi satie verwierp vanmorgen het akkoord. De Franse politie ging van daag door met het verwijderen van blokkades op strategische punten. De blokkades die Lyon en Toulouse ruim een week vrij wel van de buitenwereld afge sloten hielden, zijn weg, maar ten zuiden van Lyon houden chauffeurs nu langzaamaan-ac- ties. De Al (Lille-Parijs) is vrij nadat de politie vanmorgen de grote blokkade bij Senlis ten noorden van Parijs had verwij derd. Volgens het ministerie van verkeer zijn de afgelopen 24 uur ruim 50 grote versperringen op geheven. Zeker 100 andere knooppun- Lederrvan de Franse oproerpolitie staan klaar om in te grijpen terwijl vrachtwagens zich langzaam in beweging zetten. ten zijn echter nog steeds ge blokkeerd. Op diverse plaatsen zijn de afgelopen uren nieuwe versperringen opgeworpen. Zo is de as Straatsburg-Mulhouse- Lyon onbegaanbaar geworden. Op een aantal plaatsen hebben taxichauffeurs zich bij de vrachtwagenchauffeurs aange sloten. Het akkoord voorziet onder weer in het bezit is van de ver- andere in een betere rijtijdenre- eiste papieren, geling. Bovendien beschermt De regering heeft ook zwart het chauffeurs tegen ontslag als op wit vastgelegd dat de tacho- ze hun rijbewijs kwijt raken om- graaf niet wordt gebruikt om dat ze hun punten met ver- chauffeurs achteraf te pakken keersovertredingen hebben ver- op verkeersovertredingen. De speeld. De werkgever moet in werkgevers op hun beurt heb- dat geval passend werk zoeken ben geaccepteerd dat zij aan- totdat de betrokken chauffeur sprakelijk kunnen worden ge steld voor snelheidsovertredin gen die chauffeurs min of meer onder dwang begaan. Pagina 2: We slijmen de truc kers en we schamen ons. Pagina 3: Blokkades ramp voor bedrijven. pau peter Erik Breukink neemt volgens zijn ploegleider Jan Gisbers groot risico door geen contract te tekenen voor de w te vormen ploeg met andere sponsor. „Hij wil niet tekenen. Nou, dan wacht ik ook af. Hij hoopt dat hij in het buitenland twee miljoen kan krijgen. Maar misschien is hij na de Tour wel veel minder waard." Bij dat laatste denkt Gisbers in de eerste serieuze con frontatie met het duo Bugno- /Indurain op de enige Pyre- neeëncol van de Tour dit jaar. Breukink kon de tempover snelling van Chiappucci aan de voet van de Marie Blanque aan; Bugno en Indurain wèl. Het verschil liep op tot bo ven de minuut, maar mede dank zij de inspanningen van de ploeg-LeMond, die haar lei der al eerder had zien lossen, werd de schade ten opzichte van de favorieten beperkt tot een kwart minuut. Gisbers: „Erik begon al vroeg te verzuren. Ook op de eerste klimmetjes kwam hij al in de problemen. Hij heeft momenteel toch minder in houd dan Bugno en Indurain." De tweede Touretappe ein digde in een (bijna) complete triomf voor de 22-jarige Frans man Richard Virenque. De RMO-renner liet de dagzege over aan de Spanjaard Mur- guialday, maar hij Üet zich zelf uitgebreid huldigen als nieuwe drager van de gele, de groene en de bolletjestrui. Rel Haagse Hogeschool leiden/den haag» Spanjaarden brengen Nike voor miljoenen schade toe De Amerikaanse sportschoe nenfabrikant Nike w^de met de sponsoring van Amerikaanse deelnemers aan de Olympische Spelen in Barcelona een mooie slag slaan. Maar twee Spanjaar den hebben daar een stokje voor -gestoken. Geschatte scha de voor Nike: 20 miljoen dollar per jaar. De Spaanse advocaat Juan Amigo Freixas en de voormalige Nike-distributeur in Spanje clai men het eigendom van de al in 1932 in Spanje geregistreerde merknaam Nike en van een beeldmerk dat sterk lijkt op dat van de Amerikaanse firma. De Amerikanen mogen in Spanje best submerken als Flight, For ce en Air Jordan voeren, maar niet het hoofdmerk, vinden Frèixasen de zijnen. Daarin hebben ze gelijk, oordeelde het Spaanse Constitutionele Hof, luttele weken voor de opening van de Spelen. Volgens de fabrikant kunnen de gesponsorde Amerikaanse de vraag of ze kleding met op vallende Nike-kenmerken mo gen dragen als ze voor het oog van de tv-camera's het erepodi um beklimmen. En hoewel de schoenenfirma aan de ené kant doet alsof er weinig aan de hand is, gaf een woordvoerder gisteren tegenover de Financial Times toe dat de schade „on omkeerbaar en onherstelbaar" is. Nike had de Olympische Spelen willen gebruiken als op warmertje voor een dit najaar te lanceren offensief op de Iberi sche markt. Dat plan valt nu in het water. Nike heeft één schrede troost: de Spaanse eisers hebben slechts voorlopig gelijk gekre gen. Een definitief vonnis moet dus nog volgen. Maar Het Fi- nancieele Dagblad citeerde van ochtend een advocaat van Nike die verzucht dat dat wel drie jaar kan duren. Dan is de scha de al opgelopen tot zo'n 60 mil joen dollar. Bedrijfswagens VONDELLAAN 80 LEIDEN TEL. 071 - 318931 FAX 071 - 323524 De Haagse Hogeschool is de va kantie begonnen met een rel over de voorgedragen directeur economie en management. Als conrector van een college in Leeuwarden heeft de kandidate 10.000 gulden uit de kas van de scholierenvereniging gehaald. De medezeggenschapsraad van de Haagse Hogeschool is er boos over dat directie en college van bestuur dat nooit hebben gemeld tijdens de sollicitatie procedure. De directeur moet de leiding krijgen over de HEAO, met 2000 dag- en 1000 avondstudenten en wat kleinere opleidingen voor huishoudwetenschappen, bibliotheekwerk en documenta tie. Van geschrokken ouders en docenten hoorde de medezeg genschapsraad vorige week donderdag dat de vrouw geen onbesmet verleden heeft. Prompt slikte de raad zijn woensdag gegeven goedkeuring in en deelde hij de directie mee dat het vertrouwen in de kandi date, die al enkele maanden op de afdeling Personeelszaken van de school werkt, is ge schaad. Twintig tips over vermiste Haarlemse haarlem annalaura molducci Twintig reacties heeft de Haar lemse politie binnengekregen, nadat gisteravond op televisie een opsporingsbericht was uit gezonden over de een maand geleden spoorloos verdwenen Lisette Vroege uit Haarlem. Er zit bij de tips zo op het oog geen informatie die onmiddel lijk tot haar opsporing zal lei den, zo deelde een politie woordvoerder desgevraagd mee. De twee rechercheurs, die sinds de verdwijning van de 27- jarige Haarlemse continu met- de zaak bezig zijn, hebben wel genoeg aanknopingspunten om het onderzoek te kunnen voort zetten. Lisette Vroege verdween op woensdagavond 3 juni in Overyeen. ijmegen een meubelhal in rook op. Het vuur veroorzaakte zoveel schade dat alle op geslagen meubelen als verloren moeten worden beschouwd. De schade wordt geschat op ruim een mil joen gulden. Waarschijnlijk zijn dakbedekkingswerkzaamheden bij een aangrenzend bedrijf de oorzaak van de brand. foto anp Brand verwoest Alphens filiaal Free Record Shop hans koenekoop Een korte, maar zeer hevige brand heeft gisterochtend de Free Record Shop in het Alp- hense winkelcentrum in de as gelegd. Alle cd's en videoban den zijn verwoest. Volgens een ruwe schatting van de brand weer bedraagt de schade twee miljoen gulden. Persoonlijk let sel deed zich niet voor. omdat de winkel nog was gesloten. In het kledingmagazijn van Somebody boven de muziek winkel ontwikkelde zich zo veel roet dat alle broeken, rokken en shirts waardeloos werden. De winkels ernaast, schoenenhan- del Raaphorst en juwelier Luigi Lucardi, liepen ook veel rook schade op. De brand ontstond toen las sers bezig waren met het weg snijden van stalen binten uit de gevel van de Free Record Shop. De werklieden hadden niet in de gaten dat vonken oversloe gen op de gevelisolatie. Theorie ontstaan leven op losse schroeven steve connor the independent f Kilometers onder de grond leven bacteriën die j geen zuurstof nodig hebben. Ze leven in relatief p hoge temperaturen van rond de honderd gra den Celsius en gebruiken de energie van de he te kern van de aarde om te overleven. Dat heb- |j ben Zweedse en Amerikaanse wetenschappers vastgesteld. De bacteriën zijn in Zweden ont dekt. Andere onderzoekers hebben onlangs micro- ben ontdekt die tweehonderd meter onder de oceaanbodem leven, maar dit is de eerste keer dat levende bacteriën zijn ontdekt in miljoenen jaren oude granietlagen op grote diepte in de i; aardkorst. De ontdekking van de 'diepte-bacteriën' zet :j bestaande theorieën over het ontstaan van het leven op losse schroeven. Tot nu toe werd uit- gegaan van de onmisbaarheid van zonne-ener- gie voor het in stand houden van levende orga nismen. Maar omdat de bacteriën zijn gevon den in granietlagen die op grote diepte in de aardkorst zijn gevormd en die nooit in contact zijn gekomen met het aardoppervlak, is het on waarschijnlijk dat ze afstammen van levende organismen óp de aarde. Thomas Gold, professor in de astronomie aan de Cornell Universiteit in New York, zei gis teren dat de hoeveelheid levende organismen diep in de aardkorst wel eens groter zou kun nen zijn dan de totale massa van levende orga nismen op het aardoppervlak. Er zijn volgens hem zeker tien andere planeten in ons zon nestelsel waar gelijksoortige ondergrondse microben zouden kunnen voorkomen. Dr. Ulrich Szewzyk, een microbioloog van het Nationale Bacteriologische Laboratorium in Stockholm, is er inmiddels in geslaagd de diep te-bacteriën in leven te houden en te vermeer deren. De Parade De Parade: een ver- I Z zameling rare, gees tige, idiote, feestelijke voorstellingen, gebeurte nissen en incidenten. Ombudsman keurt stort Braassem af den haac/leimuiden JAN WESTERLAKEN De Nationale Ombudsman heeft het storten van baggerslib in het Braassemermeer veroor deeld. De Dienst der Domeinen (beheerder van het meer) liet het dumpen toe zonder dat daarvoor een afvalstoffenver- gunning was afgegeven. De om budsman noemt dat „niet be hoorlijk". De uitspraak komt na een klacht van 24 verontruste kinde ren uit Leimuiden. Zij en ande re omwonenden protesteren al langer tegen het storten van baggerslib in de voormalige zandwinput in het meer. Het slib, dat uit vaarten komt, die de provcincie Zuid-Holland be heert, zou ernstig zijn vervuild. Ombudsman Oosting stelt dat de Raad van State al in no vember 1990 bepaalde, dat voor het storten van baggerspecie een afvalstoffenwetvergunning nodig was. Pas op 8 mei 1992 diende de Dienst der Domeinen een aanvraag in. „Dat heeft dus veel te lang geduurd", is het oordeel van Oosting. De domeinen, - provincie en hoogheemraadschappen van Rijnland en Delfland hebben in middels de bv Baggerdepot op gericht, die de stortplaats gaat beheren. De domeinen blijven wel verantwoordelijk voor het naleven van voorschriften. Geen krant ontvangen? nri 071 - 161400 DCL. 071 161499 HET WOORD IS AAN Nora McCarthy Mits goed verzorgd, gaat het menselijk lichaam een mensenle- VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur - Familieberichten Feiten en meningen Geslaagden Info Programma's Regio Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 0 HET WEER Verwachting van het KNMI voor morgen: Zonnig Veel zon en minimumtemperatuur omstreeks 13 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: donderdag zonnig en warm. Vrijdag enkele regen- en onweersbuien, gevolgd door koeler weer. leiden wimwegmanlijk bezwaar tegen hebben." Een tegenvaller is wel de ver goeding die bibliotheken voor het zondagswerk moeten beta len. Die valt 35 procent hoger uit dan wat Leiden betaalde. „We moeten nog kijken waar we dat geld vandaan halen", al dus Van Sprundel. Leiden was tot nog toe een van de weinige bibliotheken die op zondag open was. Van Sprundel ver wacht niet dat zijn initiatief in deze regio op grote schaal wordt opgevolgd. „Niet elke bi bliotheek kan het zich veroorlo ven." De Leidse boekenuitleen opent op 27 september weer haar deuren op zondag. De Leidse bibliotheek kan openblijven op zondag. Werk gevers en bonden hebben giste ren in een nieuwe CAO vastge legd dat bibliotheek-medewer kers op deze dag mogen wer ken. Tot nog toe was dat slechts in zeer bijzondere gevallen toe gestaan. Leiden kreeg de afgelo pen paar jaar dan ook alleen maar toestemming omdat het een experiment was. Volgens de nieuwe CAO, die nog door de vakbondsleden moet worden goedgekeurd, mo gen nu alle bibliotheken op zondag draaien. De directies moeten wel eerst toestemming vragen aan hun ondernemings raden. Een andere belangrijke voorwaarde is dat de perso neelsleden niet mogen worden i op zondag te wer- Directeur E. van Sprundel van de Leidse bibliotheek is tevre den over het akkoord. „De richtlijnen zijn overgenomen van ons. Daar kan ik dus moei- Sporttotalisator wil vervolging illegale toto's den haag gpd De Stichting Nationale Sportto talisator (SNS) wil dat het mi nisterie van justitie twee illegale organisatoren van Tour-toto's zo snel mogelijk laat vervolgen. Het kauwgommerk Sportlife en de in Nederland opererende Londense bookmaker SSP zou den de wet overtreden met to to's, waarin de uitslagen van de Tour moeten worden voorspeld. Volgens de Wet op de kansspe len heeft de Stichting Nationale Sporttotalisator het alleenrecht op dergelijke sportloterijen. De stichting heeft dit jaar een Tour-spel ingevoerd. Via Win- naarstip kunnen mensen weke lijks meedoen aan het Tour- spel. Op dit moment zijn er 50.000 deelnemers, met een ge middelde inleg van tien gulden. Volgens secretaris P. Schubert van de SNS moeten de organi satoren Sportlife en SSP worden aangepakt, omdat het hier gaat om „illegale concurrentie". Vol gens een woordvoerder van het ministerie van justitie wordt de zaak voorgelegd aan het open baar ministerie. it betaal tk daarna d (f 27,80) via automa tische betaling* b Per kwartaal (f 80,10) via accept - giro. b Per kwartaal (f 80,10) via auto- matische betaling'. iNaam en voorlettors Jwoonpiaat» [telefoon (i.v.i i controle bezorging) j* Nummer bank/girorekening.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1