Indurains belager heet weer Bugno Franse wielersport leeft op dank zij Virenque Den Bakker wil leren en werken Tour de France TOUR '92 Museeuw in opspraak Post speurt naar sponsor Rooks en Breukink haken af DINSDAG 7 JUL11992 13 Breukink en Lemond lijken te kort te komen bij topfavorieten TOURINCUFERS Geen Pyreneeën, tóch Pyreneeën! De onderlinge ver schillen tussen de favorieten voor de 79ste Tour de Fran ce zijn misschien wel eens groter geweest, maar het ge vecht op de enige col in het Spaans-Franse grensgebergte was er niet minder om. tief op de Marie Blanque was hartverwarmend. Bugno en In- durain weten dat inmiddels, en haakten verplicht én gretig in op zijn demarrage in het begin van de klim. Chiappucci toonde zich op nieuw veel meer aanvaller dan PAU PETER OUWERKERK CPD-VERSLAGCEVER Wat zich zondag reeds op de Jaizkibel aftekende, ontspon zich gisteren verder op de Marie Blanque. Geen col van het kali ber Tourmalet of Aubisque, geen aankomst ook als op Luz Ardiden, maar wel lastig genoeg om een aardige indicatie te ge ven van de sterke punten en zwakheden. Positieve indruk: Chiappucci, Bugno, Indurain en ook Mottet; een minder overtuigende rol van Leblanc; een vraagteken achter Breukink; een verwachte bijrol voor Rooks en een zorge lijke etappe van Greg LeMond. Het tussenklassement speelde zich gisteren vooral af rondom de vluchters Virenque en Mur- guialday, met een 'dag der da gen' voor de jonge Fransman. Maar achter hun sterk doorge dreven vlucht gebeurden din gen, die een aanwijzing kunnen zijn voor het werkelijke verloop van de Tour. Wie ooit nog durft zeggen, dat Chiappucci een waaghals is, een meeloper met beperkingen, die doet de kleine Italiaan schromelijk te kort. Zijn initia- Indurain, die een uitmuntend koersinzicht heeft, maar zo overtuigd is van zijn sterke tijd rit, dat hij daarop volledig wil vertrouwen. Zeker als hij net zo economisch met zijn krachten omspringt als in de Giro, waarin hij de totale concurrentie kon vermorzelen. In deze Tour heeft Indurain af te rekenen met een Italiaan, die niet in de Giro was, en die zijn hele seizoen heeft gezet op deze Tour: Gianni Bugno. Ook Bugno sloofde zich niet bovenmatig uit op de Marie Blanque, maar liep en passant wel 10 sec in op In durain - 2 in een bonificatie sprint, 8 in het spurtje voor de derde plaats, waar niemand meer over hem heen kwam. Indurain, Bugno en Chiap pucci, de nummers 1, 2 en 3 van vorig jaar, manifesteerden zich gisteren als wederom de belangrijkste kandidaten voor het podium in Parijs. Hoe vroeg in de Tour het ook is. Chiappucci zal het waar schijnlijk tegen de twee eerste niet redden; een gevolg van zijn mindere tijdrit. Hoe de verhou dingen liggen tussen Bugno en Indurain zal pas in de tijdrit in Luxemburg aan de oppervlakte komen. Steven Rooks (links) en Erik Breukink (voorgrond) rijden bijna zij-aan-zij Hardrijders Morgen, als de ploegentijdrit met doorberekening werkelijke verschillen - in Li- de boume wordt gereden, kan er vast een voorschot worden ge nomen. Indurain beschikt dan over een ploeg van hardrijders (Delgado, De las Cuevas, Ber nard), Bugno lijkt op papier over minder tempobeulen te beschikken. Tellen de anderen dan al niet meer mee voor de eindzege? Het is altijd gevaarlijk conclu sies te trekken na een eerste se- mi-bergetappe. Maar hoe Mot tet ook weer meepeddelde, de 'kleine motor' zal tekort komen tegen over het spiergeweld van 'Bugnorain'. Net als Leblanc, Breukink en Rooks. En Greg LeMond? De Ameri kaan klaagt al vanaf de start over vermoeidheid. Hij schijnt een autQrit van 36 uur, van Kortrijk, via Parijs naar San Se bastian, achter de rug te heb ben, en klaagt over zware be nen. Er werd gisteren boven dien gewag gemaakt van twee lekke banden van de Ameri kaan. Maar de officiële 'wed strijdfilm' vermeldde er slechts één, en dat nog wel in het begin van de rit. Handschoen Op de Marie Blanque werd Le- Het ging slecht met de Italiaanse wielersport, en prompt kwam de generatie Bugno-Chiappucci- Chioccioli-Furlan-Cipollini los. Het gaat slecht met de Franse wielersport, en het hele jaar door noteer je al topprestaties van veelbelovende Fran se jongeren uit de 'thuisploegen' van Castorama en RMO. Op het bravourestukje van Dominique Ar- nould, zondag in San Sebastian, volgde gisteren op weg naar Pau, een huzarenstuk van de 22-jari- ge tweedejaars prof Richard Virenque. Na 20 km weggesprongen, 33 km later bijgehaald door zijn ploegmaat Dante Rezze en de Spanjaard Javier Murguialday Chasco, en na zo'n 380 minuten in de spits van de etappe drager van het geel, het groen, de bolletjesen ook nog eens beste jongere. Richard Virenque is geboren in Casablanca, Marokko, maar woont al geruime tijd in de buurt van Toulon, waar de Mont Faron boven de Mid dellandse Zee uittorent, en waar hij het klimmen heeft geleerd. Hij liet dat eerder dit jaar al zien in de Franse Klimmerstrofee (2e achter Mare Ma- diot), hij bewees dat in het Frans kampioenschap, waar hij de negende plaats in de RMO-ploeg voor de Tour afdwong, hij toonde dat gisteren in de Baskische Pyreneeën. Virenque wist welke verkleedpartij hem te wach ten stond in Pau, en liet dus als een volleerd prof de dagzege over aan de 30-jarige Spaanse Amaya- knecht Murguialday, die zijn derde zege als pro fessional boekte. De Bask had eerder dit jaar de eindwinst in de Ronde van Majorca gepakt, en in '90 nog een ritje in de Mijnvalleien. Virenque bracht RMO de eerste gele trui in het zesjarig bestaan van de ploeg. Een bestaan, dat onder druk staat, omdat het Grenobler uitzend bureau niet langer jaarlijks 5,5 miljoen gulden wil en kan investeren. Voor deze Tour, die op een wild-card wordt gereden, moest al steun worden gezocht bij een co-sponsor, ONET (schoonmaak bedrijf), die voor acht ton wilde bijdragen. Virenque, olijke blik, jeugdpuistjes zelfs nog: „Ik hoop dat ik de foekomst voor de ploeg met die gele trui wat kan opvrolijken. Zondag was Li no al in de aanval, maandag ik, Rezze en Mottet - daar moet toch kapitaal voor te vinden zijn? En verder doe ik de groeten aan mijn vriendin Stép- hanie." Stéphanie? Cote d'Azur? „Nee, niet die van Monaco..." Hij bloosde, bij de gedachte alleen al. TOUR OP TV Een klassieke etappe door Les Landes, met drie tussen- sprints en alleen in het eerste deel wat heilinkjes. Twee er van tellen voor het bergklassement, de Cote de Monuy (4e categorie, na 45 km) en de Cote de Saint-Sever (4e catego rie, na 60,5 km). Daarna mogen de sprinters zich voorberei den op hun specialiteit, de altijd weer hachelijke rush naar de meet. Jagers op de groene trui dienen zich onverwijld aan de monding van de Gironde te melden. NED 3 15.00-16.40 19.12-20.00 22.15-22.30 St.Martin-en-LavenilTifl Galgon Q /CoutrastU.'Tïïl J Frappe EURO 15.00-17.00 19.00-20.00 23.30-00.30 Leonnanlt-'Hlïïil pHostensUiuJ] \j LuïeviWlTÜI Labrit UitiaJJ k it-de-MarsantiiBTïïin 1 O St Sever mug HaaelnauET'lïïïïlU £p!aul1-de-Navailles0 FRANKRIJK PAU Woensdag 8 juli: vierde etappe, Liboume - Liboume, 63,5 km. Start 10.00 uur, finish circa 12.45 uur. De heren coureurs moeten voor deze ploegentijdrit al vroeg uit de veren, want na deze collectieve proeve van bekwaam heid gaat het peloton de lucht in voor een verplaatsing naar Noord-Frankrijk. De klassementsrenners zijn afhankelijk van de kracht van hun ploegmakkers, van wie wordt venvacht dat zijn royaal boven de vijftig kilometer per uur gaan fietsen. Zeker gezien de aard (vlak) van het ten noorden van Bor deaux uitgestippelde traject. Richard Virenque op weg naar zijn gele trui. Peter Post heeft nog steeds geen nieuwe sponsor gevonden. Sinds enige tijd is duidelijk dat Panasonic stopt na negen jaar. De onder handelingen over een verlenging liepen op het financiële vlak vast. De Amstelvener was gisteren voor de start van de tweede etappe in San Sebastian bepaald niet optimistisch. Geruime tijd deed het gerucht de ronde dat Post tijdens de rust dag in Dole de nieuwe sponsor zou bekend maken. „Zoals het op dit moment uitziet is daar geen enkele sprake van. Ik heb op dit momenten contacten met twee Japanse bedrijven, maar echt soe pel verlopen de gesprekken niet. De electronica-branche kun je wel vergeten. Die heeft problemen zat. Ik weet dat er computerbedrij ven zijn die hallen bij moeten bouwen om de voorraad op te slaan zei hij met een cynische ondertoon. Volgens de manager is de situatie niet rooskleurig. Over de hele linie. „Er zijn wel sponsors te vinden, maar met de bedragen die zij bieden kun je geen repre sentatieve ploeg vormen. Ik denk niet aan tien miljoen gulden. Die tijd ligt, op een enkele uitzondering, achter ons. We zullen een stap terug moeten doen. De economische recessie is daarvan een ge volg. Ik heb dat een jaar geleden al voorspeld. Toen werd ik uitgela chen. Ik ben best wel een beetje pessimistisch." Mond er finaal afgereden. Kon hij alleen met behulp van zijn ploeg, en van de geklopte PDM- ers Breukink en Alcala tot een kwartminuut van de groep Chi appucci terugkomen. Er moet een wonder of een ongeluk ge beuren, wil hij de handschoen van Bugno/Indurain kunnen opnemen. De gele trui verhuisde giste ren voor de derde maal naar an dere schouders. Alex Zülle werd pas teruggevonden op zeven minuten van de klassement- stoppers, op nog eens vijf meer van Virenque. Hij betaalde de tol van zijn euforie, kon daar niet echt mee zitten, had ook last van de regenbuien, die op de rennersruggen én zijn bril neerdaalden. Maar het talent herhaalde: „Ik ben hier om te leren." De kritiek, die de Tourorgani satie bij de presentatie had moeten doorstaan, wegens het 'weglaten' van de Pyreneeën, verstomde gisteren prompt. De eerste twee ritten in lijn lieten een gevecht zien, dat korter was dan in etappes met drie of vier cols, maar dat hevig genoeg was om aan duidelijkheid weinig te wensen over te laten. De kampioenstrui van Johan Museeuw is besmeurd verklaard. De Belg heeft sinds de titelstrijd in Peer de schijn tegen dat hij een alli antie had gesloten met Capiot, Sergeant en Van Hooydonck. De Belgische Wielerbond wil na de Tour Capiot ondervragen, maar niet vanwege de genante vertoning tijdens de finale. Officieel dient de renner van TVM zich te verantwoorden voor onreglementair sprinten. Hij zou Devos hebben gehinderd. Maarten den Bakker is een van de drie Nederlandse Tourdebu tanten, dit jaar. Hij had ook in de Vuelta zijn première in de grote ronden kunnen beleven, maar PDM-ploegleider Jan Gis- bers liet aan de Zuidhollandse derdejaars prof zowat zelf de keuze. Sinds begin april mocht Den Bakker zich gaan voorbe reiden op z'n eerste Tour. Mits hij 'vormbehoud' toonde. De 23-jarige boerenzoon uit Abbenbroek, Voorne-Putten, hangt qua mogelijkheden een beetje tussen de andere twee eerstejaars in. Eddy Bouwmans (Panasonic) geldt als dé klasse- mentsrehner voor de toekomst, met Noordwijkerhouter Martien Kokkelkoren (Buckler) kan het als wielerprof nog niks óf alles worden, maar Den Bakker wordt nu al gezien als een waar devolle prof, type (ambitieuzer) TomCordes. Den Bakker, zegt Gisbers al tijd, kan uitgroeien tot een van de top-vijf renners van West- Europa. Maar dan moest hij wel voorzichtig worden 'gebracht'. toch, al op je 23ste in de Tour? Den Bakker: „Je loopt het risi co, dat als je te vroeg aan het zware werk begint, je je over de kop rijdt. Je sterkste jaren liggen immers pas tegen je dertigste. Maar ik ben sterk, zelden ziek en rijd de meeste ronden heel constant. Nog niet super, maar dat komt later wel." „Dat Gisbers me hoog inschat KORTJES Rolf Sörensen is gisteren niet aan de start voor de tweede etappe van San Sebastian naar Pau verschenen. De Deen was geveld door koorts. Verleden jaar droeg de renner van Arios- tea drie dagen de gele trui. Een val tijdens de rit van Reims naar Valenciennes noopte hem ook al tot opgeven. Hij brak een sleutelbeen. Sörensen was de tweede coureur die de strijd moest staken. Zondag verliet Marcel Wust met een gebroken sleutelbeen de koers. Pau ontving gisteren voor de 49ste keer de Ronde van Frankrijk. Verleden jaar was geen aankomst in de stad. Al leen het vertrek voor de etappe naar Jaca. Twee jaar geleden viel in Pau door de overwinning van Konisjev een historisch feit te noteren. Het was de eerste keer in de geschiedenis van Ronde van Frankrijk dat een Rus een etappe won. 44. 5. Rezze 39. 6 I 10 DAGPLOEGENKLASSEMENT: 20 16 01. 2 Amava 0 33. 3 I 4 Carrera. 5 Banesto. 6 Panasonic. 13 PDM 5 56.18 I ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1 RMO 34 38 22. 2 e 4 Carrera 5 19. 5 Castorama 5 20, 6 PDM 5 35. 7 Panas Buckler 36 25 I GatoradeS l j 20. 6 PD 12 01. 20 hoor ik 't meest van journalis ten. Het streelt me, maar ik denk dat hij het dan vooral heeft over de klassiekers en de kleinere etappewestrijden. Ik moet ooit in Vlaanderen of naar Roubaix, en bijvoorbeeld in de Tirreno, hoog kunnen eindigen. Voor het hooggebergte kom ik nog duidelijk te kort. Ik denk ook niet dat ik het daar ga red den." Logisch, dat je de toppers in de Tour nog niet kunt volgen. Maar je leeftijdsgenoten Den Bakker: „Ik heb me in de Ronde van Zwitserland eens vergeleken met een Fabian Je- ker. die is ook 23. Maar die heeft toch al wat meer in huis, die springt eruit (gisteren trouwens 12 minuten achter Den Bakker, red.). Maar wie weet komt het nog. ik ben altijd wat achter. Als ik heel eerlijk ben, denk ik dat ik ooit een goeie steun voor de kopmannen kan worden in een Tour. Maar zelf, nee, dan zou ik mezelf bedriegen. „Ik ben nu aangewezen om Alcala bij te staan. Daar heeft-ie om gevraagd, is al eens eerder gebeurd. We kunnen goed met elkaar opschieten, ik slaap ook bij hem op de kamer. Ik moet zorgen dat ik in de buurt ben als hij in moeilijkheden komt, met vallen, of met de wind. Als het erom gaat moet hij het zelf waarmaken. En ben ik er niet, dan neemt Mario Kummer mijn taken over. Ik ben hier om te le ren en te werken." De 198 deelnemers aan de Ronde van Frankrijk zijn af komstig uit 22 landen. Dat is een record. Frankrijk, Italië en Spanje leveren de helft van het startveld. Bij ONCE is de Baby lonische spraakverwarring het grootst. Aan tafel wordt 's avonds Frans, Spaans, Engels, Duits en Deens gesproken. De Australiër Stephen Hodge maakt overuren. De voormalige student medicijnen spreekt vijf talen. Hij treedt op als tolk, zoals zondag tijdens de pers conferentie van Zülle. De Australiër spreekt Frans, Duits, Italiaans, Engels en Spaans. De Société du Tour de Fran ce heeft het contract met Coca- Cola, een van de hoofdspon sors, met twee jaar verlengd. De Amerikaanse multinational is al vijf jaar geldschieter' van het grootste mondiale wielerevene- ment. Er werd niet gezocht naar ex cuses in Pau. Erik Breukink, ooit op de Place de Verdun reikend naar zijn eerste ritze- ge in de Tour, stak niet weg, dat hij op fysieke waarde was geklopt door de echt groten, in deze semi-Pyreneeënrit. Al bleef de schade uiteindelijk beperkt tot 18 seconden. Breukink: „Toen Chiap pucci eraan begon te trekken op de Marie Blanque, zag ik zo een groepje van me weg rijden. Ik kon op dat moment helemaal niet volgen I m hele lastige, steile berg, de eerste ook in de Tour. dat ligt me gewoon niet. Het verschil met Bugno, Indurain en Chi appucci is gewoon lichame lijk; zij hebben simpel iets meer in huis." .Als je de uitslag bekijkt ben ik er nóg goed doorheen gekomen. We hadden geluk, dat die groep-LeMond weer bijkwam. Toen HM WO a niet meer alleen voor. Het kost me moeite me nu al neer te leggen bij de supre matie van de favorieten. Eerst de tijdritten maar eens afwachten. Over anderhalve week kan ik misschien veel meer. Toen ik in '90 derde werd had ik eigenlijk een veel moeilijker eerste week." Ook Steven Rooks moest de Marie Blanque-express la ten gaan. Hij raakte in eerste instantie zelfs verder achter op dan Breukink. maar toen de achtervolgende geklopten zich in de vlakke uitloop naar Pau verenigden, deed Rooks een tijd behoorlijk werk. Ook hij arriveerde In de groep-Le- Mond/Breukink. Peesontsteking Rooks: „Tegen een Chiap pucci in deze vorm kunnen we niet op, laat staan tegen Bugno en Indurain. ik merk te gisteren, dat ik de laatste week voor de Tour niet vol doende heb kunnen koersen. Dat ik ben afgestapt in de Midi Libre door die peesont steking in mijn voet. Maar LeMond, wat dacht je dóér van?" Breukink staat nog wel bij de top-tien (8ste, op 0.32 van Indurain), Steven Rooks en Eddy Bouwmans zijn ge deeld 29ste op 0.57 van de schaduwleider na Virenque. Bouwmans: „Ik zat erbij, maar niet echt goed; minder dan Breukink en Rooks. Ik heb hel iMtm uur nood leei gehad van kramp, zeker in die klim. lammer dM groep LeMond nog terug kwam; anders had ik mijn klassement aardig kunnen verbeteren."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13