De Parade krijgt een laatste kans Optreden Marisca Mulder in het Concertgebouw Cultuur&Kunst Eric Hirdes: de alchemist en zijn omgeving Veel vermaak en tal van attracties op de Parade DINSDAG 7 JUL11992 Kaarten voor Paul van Vliet leiden Voor de première op 25 juli en de voorstelling op 21 au gustus van Paul van Vliets Theatershow '92' in het Scheveningse in iisilicaler zijn tot 17 juli toegangskaarten verkrijgbaar tussen 9.00 en 17.00 uur bij het Uit-bureau van K O aan de Oude Vest Paul van Vliet met theatershow in Scheveningen. foto pan sok Artis-museum open Het Artis Geologisch Museum in Amsterdam wordt vrijdag voor het publiek opengesteld. In drie aaneensluitende ruimten is de permanente tentoonstelling 'Genesis in Artis' in gericht. In de eerste zaal wordt de bezoeker in reuzenstappen meegenomen door de tijd. Hij krijgt de ontwikkeling van de biosfeer te zien. De volgende ruimte geeft een kijkje in de diepte van de aarde. In het laatste lokaal komen de aardse processen en kringlopen aan bod. Oorzaak en gevolg van continentverschui vingen, aardbevingen en vulkaanuitbarstingen worden toege licht. Een seismograaf registreert continu de bevingen onder Amsterdam en de rest van de wereld. Extra concert Chris de Burgh Rotterdam Zanger Chris de Burgh geeft 21 oktober een extra concert in Ahoy in Rotterdam. Het aangekondigde concert op 20 oktober was zo snel uitverkocht dat besloten is tot een ex^a op treden. De kaartverkoop voor het extra concert begint aanstaan de zaterdag op de bekende adressen. beeldende kunst recensie irene van 8everen Expositie gemengde technieken van Eric Hirdes. tot 19/7, di t/m za 9 00 - 18 00 uur. do 9 00 - 21 00 uur. in galerie Bleijenberg, Breestraat 113. Leiden. Vier jaar terug was het werk van Eric Hirdes ook in Leiden te zien. Toen in Stelling. Nu in Bleijenberg. Mooie abstracte doeken met een subtiele balans tussen lijn, vorm en kleur. Bij het vervaardigen ervan laat de schilder zich leiden door zijn materiaal en soms, al dan niet bewust, door zijn omgeving. Naast de houten tafel in de galerie hangt een warmgeel doek met in het centrum een cirkel van zwartgrijze lijnen. Het lijkt alsof de contrasterende draadvormige ring op het doek is geplakt, zoals in andere schil derijen jute is verwerkt. Toch is alleen verf gebruikt. Hirdes: „Dat effect ontstaat door het mengen van acryl. Ik gebruik verfsoorten die eikaar afstoten. Daardoor zijn de donkere pig menten in dit schilderij eerder bezonken, waardoor de lijnen zich hebben verdikt. Het is als het ware een alchemistisch pro- Schuin tegenover het doek hangt een werk dat hardgele vormen laat zien op een stra lend: blauwe ondergrond. De gele compositie bestaat uit ver- Overleden Jaap Valkhoff (81 Naar gisteren pas bekend werd, is afgelopen vrijdag op 81-jarige leeftijd de Rotter damse artiest Jaap Valkhoff door een noodlottig ongeval om het leven gekomen. Fiet send door Hoek van Holland, waar hij een zomerhuisje had, werd Japie Valkhoff een week eerder geschept door een au to. Hij overleed aan zijn ver wondingen. De ras-artiest is vanmiddag in stilte gecre meerd. Voor half Rotterdam was Jaap Valkhoff nog altijd 'Japie de portier', de meezinger waar mee hij tot ver buiten de stadsgrenzen bekend werd. Ook de jongste generatie Fcye- noord-fans zingt nog altijd Valkhoffs 'Hand in hand', en op de radio zijn 'Ketelbinkie' en 'Diep in mijn hart' nog re gelmatig te horen. Een dezer dagen verschijnt zelfs een nieuwe cd met zijn bekende werk. Samen met zijn vrouw Bep woonde Jaap Valkhoff al ruim twintig jaar in Schiedam. Maar Rotterdammer bleef hij al die tijd in hart en nieren. Begin dit jaar kreeg hij uit handen van loco-burgemeesterVermeulen een belangrijke Rotterdamse onderscheiding, de Erasmus- speld. Hij vierde toen zijn 70- jarig jubileum als artiest. Echt actief als muzikant was de componist, tekstdichter, zanger en accordeonist al ruim tien jaar niet meer. Hij gaf de voorkeur aan een rustig leven thuis. „Ik ben geen Heintje Davids die afscheid bleef nemen, mij niet gezien!" Toch kon hij het nu en dan niet laten. Voor een feestje in de kroeg of voor een radio-op- name streek hij de hand over het hart en kwam de accorde on tevoorschijn. Naar eigen zeggen speelde Ja pie Valkhoff al accordeon sinds zijn derde. „Op een piepklein kindertrekzakje heb ik het geleerd. Op mijn zeven de speelde ik al voor zeshon derd mensen in de Grote Doe len en met mijn drie jaar ou dere zus Mariek trok ik op mijn negende volle zalen." Hij leefde 'een rijk leven', met op tredens tot in Amerika aan toe. Hij heeft onder meer gewoond in Zwitserland, België, Leeuwarden en Zwolle. Zo'n 180 liedjes schreef Jaap Valkhoff bij elkaar, voor zich zelf en voor anderen: 'lk heb mijn hart op Katendrecht ver loren', 'Oh Johnny, zingeen liedje voor mij', 'Langs de Maas', 'Diep in mijn hart', en het onverwoestbare 'Japie de portier'. Circus-spektakel heft voor het eerst entree Als het dit jaar niet lukt, dan is het echt gebeurd met de Parade. De rondreizende artiesten en hun tenten, oor spronkelijk opererend onder de naam 'Boulevard of Bro ken Dreams' en in Rotterdam bekend als onderdeel van Teatro Fantastico, staan voor het eerst achter een hek. (Arjan Ederveen) gaat door, sa men met Loes Luca en Jim van der Woude. In een voorstelling van een kwartier speelt het drie tal een paar absurde sketches die met grote precisie de slappe lach en de tevreden grijns we ten op te wekken. Tot aan 1990 was 'De Stijle, Want...' een ware publiekstrek ker van het festival. Ja, inder daad: het Paradepaardje. Bui tengewoon geestige voorstellin gen van één minuut, voor één bezoeker, tegen betaling van één gulden waren de speciali teit. In de zomer van 1990 werd 'De Stijle, Want...' overgenomen door de familie Basovic-Langer; een wat schimmige verzameling broers en zusters, neven en nichten, afkomstig uit een door de recente omwentelingen al daar niet meer te benoemen deel van oost-Europa. De familie exploiteert op de schillende stukken rafelig jute, die door de verflagen met hun drager zijn versmolten. Als om dit te bewijzen, krabt Hirdes over het doek. Zo hard dat ik bang ben dat hij het zal bescha digen. Maar er gebeurt niets. De schilder kent zijn werk. In de achterste catacombe van Bleijenberg hangt bij bin nenkomst tegen de rechter wand een prachtig overwegend groen lijnenspel op een zacht- blauwe onderlaag. Het doet denken aan varens, of aan gras land tegen een heldere hemel. Hirdes vindt die gedachte aanvankelijk onzip. Nadrukke lijk verklaart hij niet figuratief te werken. Toch houdt het weide beeld hem bezig. En even later: „Misschien heb je wel enigszins gelijk. Ik had moeite met het lij nenspel van dat doek. Pas toen ik in Groningen was, op die uit gestrekte polders met grasland, wist ik het opeens." Geïnspireerd door zijn omge ving was Hirdes ook bij het ma ken van de hardgele compositie op blauw. „Dat heb ik gemaakt toen ik van Bonaire terug kwam. Die felle kleuren daar. Die zon. Dat komt inderdaad terug in dat doek." Hij kijkt er nog eens ongelovig naar, alsof hij zich voor het eerst bewust wordt dat de wereld om hem heen invloed heeft op zijn werk wijze. De bezoeker die dat hek wil passeren, dient daar vijf gulden voor neer te tellen. De Parade heeft dagelijks 2000 bezoekers nodig om aan het eind van de zomer zonder verlies de boeken te kunnen sluiten. Lukt dat niet, dan valt volgens Parade-direc teur Terts Brinkhof het doek voorgoed. Maar goed, zo ver is het nog niet. Voorlopig staat de Parade in het Kenaupark in Haarlem om op vrijdag 10 juli neer te strijken aan het I^uvenhoofd in Rotterdam. Op 6 september eindigt de toumee in Amstel- De sombere vooruitzichten over de financiële afloop maken de Parade niet minder leuk. Het is en blijft een fraaie verzame ling van rare, geestige, mooie, idiote, feestelijke en ook wel volstrekt niemandallerige voor stellingen, gebeurtenissen en incidenten. Een circus, vindt Terts Brinkhof. Wie zijn gevoelsleven wil ver rijken of een scherper inzicht in de ordening van de wereld wenst te verkrijgen, kan zich de moeite en de entree besparen. De Parade is feest, niet meer en niet minder. Feest met theater, dans, poëzie, muziek, eten en drinken. Neem Casa Mondo, een tent die vorig seizoen opzien baarde onder de naam Petit Populair. Destijds waren het Theo Thea die probeerden hun publiek op het verkeerde been te zetten met een porno-show. Met suc ces, bleek vooral toen de shows op tv werden uitgezonden: de boze reacties waren soms nog vermakelijker dan de voorstel ling zelf. Thea haakte af, Theo Parade tevens de tenten Belle- vue en Studio 7. In de voormali ge schiettent Bellevue worden bezoekers in kleine groepjes binnen gelaten, alwaar zich, volgens een persbericht van de familie, 'een onvergetelijke vari été-hallucinatie voor en achter de ogen voltrekt.' In Studio 7 is plaats voor meer publiek. Daar presenteert de familie dan ook een groot spektakelstuk. Dit sei zoen afwisselend 'De Hollands Glorie Show' en de 'Grote Ame rica Show, Part II'. Geld Pien Wijn, medewerkster van de Parade: „Winst wordt hier niet gemaakt. Wie rijk wil worden werkt niet op de Parade. De ar tiesten die hier optreden zijn in feite net winkeliers: ze zijn zelf verantwoordelijk voor hun in komsten, ze moeten zich zelf onderhouden. Wel betalen de groepen ons in de meeste geva- len huur voor hun tent. Daar mee betaalt de Parade zelf dan weer de algemene kosten, die oplopen tot zo'n 80.000 gulden voor een speelperiode van tien Loes Luca e dagen. De tentverhuur dekt die kosten op geen stukken na, van daar dan weer de toegangsprijs van vijf gulden." „Nu vrijwel geen enkele ge meente, laat staan WVC, nog geld over heeft voor dit soort projecten, - wat wij doen is niet 'vernieuwend' - moeten we de i der Woude treden op in 'Casa Mando'. zaak wel op deze manier orga niseren. Dat hek vinden we alle maal vervelend, het scheelt ze ker publiek, maar zonder dat entreegeld komen we er niet uit." Als niemand er dan rijk van wordt, waarom dan al die in spanning? „Omdat we het leuk foto jaap rozema vinden en omdat we vinden dat zoiets als dit er gewoon moet zijn. Sommige artiesten moeten zich in bochten wringen om hier, naast hun gewone werk, te kunnen optreden. Dat is waar het om gaat: ons niet weg laten bezuinigen maar koppig door gaan." Op de Parade is verder te zien: De Salon des Variétés, ondergebracht in de Bogentent waarmee de Boulevard of Broken Dreams destijds van start ging. De café-entertainers Clemens van der Ven en Sjoerd van Bommel zorgen voor de muziek, afgewisseld door Pierre van Duyl en Peer Wassenaar. En er mag gedanst worden. De levende jukebox, ondergebracht in café-restaurant Club Roulette. Helen en Yvonne zingen wereldrepertoire; num mers op verzoek en tegen contante be taling. Club Roulette is tevens het duur ste en wellicht ook beste restaurant van de Parade. De Paradijsvogeltent herbergt de illu sionist Celsius (Arnold Jan Scheer). Cel sius, geassisteerd door zijn bekoorlijke verloofde Fata Morgana, vertoont adembenemende ontsnappings-acts en onnavolgbare illusionistische toeren. Geen tv-trucs: je zit er met je neus bo venop. De Tango-drome is de plaats waar het leven zelf aan de orde komt: een enkele up, veel downs. Auteurs van tango-lie deren hebben een niet altijd even vrolij ke aard, zodoende. Op donderdag, vrij dag en zaterdag geeft Marina Argentijn se dansles. Charlie houdt een oogje in het zeil. Kermis-attracties zijn dit jaar zweef molen De Zwerver en La Molina. 'Flip's verjaardag' is de naam van een grote, open tent, het hart van de Parade, waar - de naam zegt het al - iedere avond Flip's verjaardag wordt gevierd. Cadeautjes zijn te koop bij de kassa. De tent heeft twee bars, een groot buiten terras en een draaiende dansvloer. Het Natte Paleis is geen attractie in de letterlijke zin van het woord. De bezoe ker zelf bepaalt of en wat er gebeurt. Entree twee kwartjes, een 'tienzitten- kaart' kost een riks. Kinderparade is het elke woensdag en zondagmiddag, vanaf 14.00 uur. Met onder meer een tekenwedstrijd in het rad (gratis ranja!), kindertheater in Club Roulette, De (langzaam) Draaiende Vloer, een verhaal voor de allerkleinsten en in de Paradijsvogeltent de gezins voorstelling De Meest Sensationele Er varing in het Leven. (Kinderen uitslui tend onder begeleiding). Verder kan er op verscheidene plaatsen gegeten worden, uiteenlopend van goed en goedkoop tot nog beter maar duur. De Parade staat in Rotterdam (10 tot en met 19 juli), Amsterdam (23 juli tot en met 2 augustus), Den Bosch (7 tot en met 16 augustus), Groningen (21 tot en met 30 augustus), Leeuwarden (3 tot en met 6 september) en Amstel veen (10 tot en met 13 september). De openingstijden zijn dagelijks om 16.00 uur en op woensdag, zaterdag en zon dag 14.00. De meeste voorstellingen beginnen om acht uur 's avonds en worden tot middernacht herhaald. Zie verder het programmaboekje en de bijlage in muziekblad Oor. „Optreden in de grote zaal van het Concertgebouw... Het doet wat onwerkelijk aan. Ik had niet verwacht dat ik al zó snel in mijn carrière daar zou kunnen optreden. Als ik het goed in schat, komt zo'n moment pas als je zo'n jaar of vijftien in het vak zit. Bovendien heb ik de in druk dat je als Nederlandse met een buitenlandse carrière wat minder serieus wordt geno- De sopraan Marisca Mulder staat vanavond niettemin wel degelijk in het Amsterdamse Concertgebouw. Geen grote naam nog, maar toch. Ze is een van de laureaten van het Brus selse Elisabeth Concours dat dit jaar in het teken stond van de zang. Samen met drie andere laureaten brengt ze daar een greep uit het grote opera-reper toire. Voor de begeleiding zorgt het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van de vaste dirigent Lucas Vis. Het programma in Amster dam, waaraan ook wordt mee gewerkt door de bariton Thierry Felix, de mezzosopraan Wendy Hoffman en de sopraan Regina Nathan vermeldt overtures, ari a's, duetten en trio's van Ri chard Strauss, Puccini, Ravel, Bizet, Verdi, Rossini en vooral ook Mozart. Marisca houdt van die laatste componist. „Mijn stem is heel geschikt voor zijn opera's, maar ik zing ook graag werk van an deren. Puccini en Verdi bij voorbeeld. Maar er is nog niet echt veel uit het bel canto-re pertoire dat voor mij al geschikt Marisca Mulder tijdens het Elisabeth Concours in Brussel: „Aanvankelijk wilde ik me in de liedkunst ontwikkelen, maar het is ontzettend moeilijk o wen. Nu ik met opera een zekere naam heb, wordt het ook makkelijker om een liederenrecital te mogen geven." Grenzen Marisca Mulder werd geboren in Groningen. Volgde daar het conservatorium en verhuisde later naar Maastricht. Van daar uit stapte ze over naar de Ope rastudio in München. „Hier houd ik me voor 65 procent be zig met opera. Ik doe er ontzet tend veel ervaring op en leer er mijn grenzen kennen. Naast re petities heb ik er ook volop ge legenheid om mijn rollenreper- toire op te bouwen." „De studio is verbonden aan de Beierse Opera in München en zodoende kreeg ik de kans om d^ Susanna te zingen, een grote rol in de Figaro van Mo zart. Daarvan leerde ik hoe ik met mijn energie op het toneel moet omgaan. Helaas mist Ne derland zo'n opera-studio." „Als je van het conservatori um komt, ben je vrijwel ge dwongen om voor het opdoen van ervaring naar het buiten land te gaan. München heeft wat dat aangaat veel te bieden. Bovendien zingen er vaak grote namen in München, zoals Gru- berova." Daarnaast zingt ze veel en graag liederen, een veelzijdig heid die in Brussel voor het daar „Aanvankelijk wilde ik me in de liedkunst ontwikkelen, maar het is ontzettend moeilijk om daarmee een carrière op te bou wen. Maar nu ik met opera een zekere naam heb, wordt het ook makkelijker om een liederenre cital te mogen geven. De men sen kennen je en komen daar om wat eerder luisteren. Het concours in Brussel was wat dat aangaat ideaal." Ze kreeg er schitterende kri tieken, zij het dat ze buiten de prijzen viel. „Maar ach, voor mij is het al erg fijn dat ik in de fina le heb mogen optreden." Het concours betekende ook een onverwachte ontmoeting met een van de grote sterren van de operawereld, de sopraan Joan Sutherland, bij deze gele genheid lid van de jury. „Ie mand voor wie ik enorm veel respect heb. Toen ik daar moest optreden en haar zag zitten dacht ik echt: 'Oeps, daar zit ze dan'. Dat maakte het zingen in zo'n concours extra spannend. Na afloop zei ze dat ze me graag op een wat hogere plaats had gezien." Concertgebouw, Amsterdam. Operaconcert Laureaten Elisa beth Concours Brussel, 7 juli, 20.15 uur. Begeleiding Noord hollands Philharmonisch Orekst o.l.v. Lucas Vis.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12