'Wie wil gokken doet dat toch wel' Daantje: de hond die niet meer zinkt Het Gesprek van de Zomerdag Tiplijn Regiokenmerk beschermt taxi's tegen concurrentie DINSDAG 7 JUL11992 11 DE ERGERNIS VAN... J. Feije uit Leiden „Mijn grootste ergernis zijn loslopende honden. U moet weten dat ik al een wat oudere vrouw van 63 jaar ben. Door bepaalde oorza ken ben ik op de fiets niet meer zo zeker. Maar toch wil ik me kun nen verplaatsen zoals andere mensen „Maar een paar dagen geleden zat ik op fiets en toen liep er een hond zo maar de straat op. Ik wist niet meer wat ik moest doen. Ik stuurde naar links en de hond ging dezelfde kant op. Vervolgens veranderde ik van koers en ging die hond weer mee. Afijn, het is al lemaal goed afgelopen, maar ik ben wel erg geschrokken. longe mensen lossen dat misschien makkelijker op. maar ik ben niet zo heel flexibel meer. Als die hond onder mijn wiel komt is dat verve lend voor hem. maar ook voor mij. Ik ben sindsdien een beetje angstig geworden om de fiets te nemen. Daar is geen lol aan." „De fout zit natuurlijk bij de eigenaren van de honden. Die ver tikken het om de beesten aangelijnd te houden. De honden zijn net als kinderen, die zien het gevaar niet. Zij weten toch ook niet dat zij rechts moeten houden. En het verhaaltje dat honden altijd gehoor zaam zijn en nooit weglopen, klopt ook niet. Zij zien iets en gaan daarop af. Beesten blijven onvoorspelbaar." „Wat aan de loslopen de honden te doen is? Misschien dat de parkeerpolitie daar wat meer kan opletten. Zij zouden de bevoegdheid moeten krijgen om die baasjes te bekeuren wanneer hun hond los loopt. Ouderen dur ven dan misschien wat meer de straat op." C. van Velzen-Guijt uit Katwijk aan Zee „Wij hebben met het gezin een abonnement voor zwembad Aqua mar aan de Piet Heinlaan in Katwijk aan Zee. Maar het mooiste is: je kunt er bijna nooit zwemmen. Ik ben niet de enige die erover klaagt, heel veel mensen hebben klachten, 's Middags is het bad gesloten, of er is waterpolo of er worden zwemwedstrijden gehou den." „Op zondag is het bad alleen open van half twaalf tot vier uur, vanwege de kerken. Wij moeten om vier uur naar huis maar de waterpolowedstrijden gaan door tot in de kleine uurtjes. Als het geld in het laatje brengt dan zijn ze ineens niet zo christelijk meer.' „Nu hebben ze het zwembad nog een hele week dichtgegooid ook, vanwege schoonmaakvverkzaamheden. Je mag niet in het 50- meterbad, alleen in het kikkerbadje. Doordeweeks gaat het bad dan weer om twee uur dicht, dan weer om drie uur, dan weer om vier „Het gaat er heel eigenaardig aan toe. Het ergste is nog dat de prijs steeds hoger wordt. Vorig jaar betaalden we 174 gulden, nu 200 gulden. En het zwembad gaat nog een week eerder dicht ook. In augustus, vorig jaar pas in september." „Ik heb vorig jaar al een brief aan burgemeester en wethouders geschreven. Ze zeiden dat het eenmalig was. Maar het wordt elk jaar erger. Dit gaat te ver." Het is drie uur 's middags en het meisje dat haar vakantie bij elkaar tracht te verdienen door in poolcentrum/snackbar Stefa- nie te Lisse patat en kroketten te bakken, heeft het niet druk. Een handjevol vakantievierende tieners hangt verveeld kletsend over een tafel. Hun patat heb ben ze al lang op. Maar wat moet je anders op zo'n bewolk te vrije dag? Op het strand lig gen is ook geen pretje als je elk moment een bui op je kop kunt verwachten. In poolcentrum Stefanie in Lisse staan vier gokautomaten. Twee in de snackbar en twee in het zaaltje er achter, wegge schoven in een hoekje. Drie van de vier automaten zijn onbezet. Voor de ander zit Marga op een barkruk. Schijnbaar gedachten- loos laat ze met een druk op de rode knop de kersen, de citroe nen en de druiventrossen voor- bijdraaien. Bijna mechanisch zet ze twee schijven die zijn ge stopt bij hetzelfde plaatje stil om de rest weer door te laten draaien. Dat levert niks op. En daar gaan ze weer alle vier. Marga gooit per week onge veer vijftig gulden in de gokau tomaat van de snackbar. Het idee van staatssecretaris Simons om de speelautomaten weg te halen uit snackbars en cafetaria, zint haar niet. „Ieder zijn pretje, zeg ik maar. Ik kom hier regel matig en ik zou het vervelend vinden als dat niet meer kan. Dan zou ik wel een keer per week naar een gokhal gaan of elke maand naar het casino. En Automaten zijn tegenwoordig zo afgesteld dat ze in een keer honderd of honderdvijftig gulden uitkeren en dan drie dagen niks." FOTO DICK HOGEWONING van een gokhal of het casino gaat het geld naar de staat. Nou dan geef ik liever de horeca een steuntje in de rug. Er zijn toch veel horecazaken die heel wat inkomsten halen uit de automa ten." Terwijl zij praat, gaat het spel aan de automaat gewoon door. Geroutineerd bedient ze de knoppen. Marga is niet ver slaafd, zegt ze zelf. Ze komt hier om even te relaxen. „Soms duurt het vijf minuten, soms een uur. Ik heb het wel in de hand, dat weet ik van mezelf. Ik weet, je hebt zo veel te besteden en als het op is, is het afgelopen. Een hoop mensen hebben het niet in de hand en dan krijg je narigheid. Die automaten zijn tegenwoordig zo afgesteld dat ze in een keer honderd of hon derdvijftig gulden uitkeren en dan drie dagen niks. Dat is voor verslaafden helemaal erg. Dan verliezen ze eerst maar ze weten dat een bepaalde machine veel uitkeert. Dan moeten ze per se winnen. Ja, dan ga je de mist „Wie wil gokken, doet dat toch wel. En als dat hier niet kan, gaan ze ergens anders heen", meent ook de eigenaar van Stefanie P.H. Aertse. Hij vindt het een zeer slecht plan om de automaten uit cafetaria te verwijderen. „luist in zo'n zaak als deze is de controle veel groter dan in een gokhal. Ventjes van een jaar of dertien, veertien komen bij mij niet aan die speelautomaten hoor. Dat wil ik niet hebben. Nou, ik ben pas voor de grap eens langs zo'n hal gelopen. Maar wat je daar dan ziet is gewoon verschrikke lijk. Jong grut staat daar zo vijf entwintig of vijftig gulden te vergokken. Trouwens, echte gokverslaafden wil ik ook niet in mijn zaak. Ik vind dat geen ge zicht voor mijn klanten als er ie mand van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan die kast hangt." Ook om een andere reden vindt hij het idee van Simons 'niet zo grandioos'. „Het is toch een groot deel van de inkom sten wat je uit die automaten haalt. Hoeveel precies? Dat kan ik niet zo zeggen, je moet ook heel veel afdragen aan huur. Maar ik weet zeker dat kleinere zaken de tent wel kunnen slui ten als die speelautomaten weg moeten. Ik kan me niet voor stellen dat dit helemaal door gaat. Het is te hopen dat het bij een vermindering blijft." WILLEKE HEUKOOP» Een hond met zwemvest, nee, dat verschijnsel hadden we nog nooit gezien. Zullen we waar schijnlijk ook nooit meer, want een beetje blaffende viervoeter wordt geacht (van)zelf te kun nen zwemmen. Zo niet Daantje, een bijna elfjarig vuilnisbakken- hondje uit Warmond. Hoe zijn ouders er hebben uitgezien, is ons niet bekend, maar Daan- tje's constructie klopt niet hele maal. Zijn hoofd is te groot en te zwaar voor zijn lijf, waardoor het arme dier bij het te water gaan ogenblikkelijk zinkt. Zul je altijd zien: juist Daantje is verzot op alles dat met water te maken heeft (en dat fs na tuurlijk niet zo vreemd als je vlak bij de Kaag geboren en ge togen bent). Ook zijn baasjes, Loes en Jos Stevens, mogen fer vente watersportliefhebbers worden genoemd. Ze zeilen veel en graag. Los daarvan, War mond is waterrijk, Daantje is in de loop van zijn elfjarige leven uit enthousiasme heel wat ke ren in een sloot beland die te diep was voor die toch wel korte pootjes. Gevolg: zijn baasje sprong hem dan maar weer achterna. Jarenlang moest de hond met een wijde boog heen om alles wat water was, om te voorkomen dat hij kopje onder zou gaan. Even nog probeerden zijn baasjes het met een plank in Daantjes bek in de hoop het dier op die manier drijvende houden, maar dat systeem werkte niet. Kortom, Daantje bezorgde Loes en Jos Stevens heel wat le vensvreugde, maar bracht ook de nodige zorg met zich mee. Tot Loes het er 's over had met haar achterbuurman, zeilmaker Cor Vreeken. Hij was het die met het ei van Columbus op de proppen kwam: waarom de hond niet een eigen zwemvest aangemeten? Kennis en materi aal had Vreeken, tegenwoordig gepensioneerd, nog volop in huis. Gek als hij op de hond is („Heel Warmond kent Daantje, 't is een echte allemansvriend) ging Vreeken meteen aande slag. Het eerste ontwerp bleek niet helemaal te passen. De zeilma ker was vergeten dat Daantje een reu is, met alle uitstekende gevolgen van dien. Er moest dus nog een speciale uitsparing in het zwemvest en die kwam er ook. Ook .maakte Vreeken er een handvat aan, zodat de hond desnoods onder de arm uit het water kan worden getrokken. Maar hij blijft er keurig mee aan de oppervlakte, wijst de praktijk Daantje met zwemvest. Zo te zien ging de Warmondse hond er echt even voor staan om te demonstreren hoe Zijn baasje wil wel even bena- I zwemvest geen enkele hinder I watervrees niets meer te be drukken dat Daantje van het ondervindt, sterker, dat hij er speuren valt. „Anders hadden opvallend dun uitgevallen dolblij mee is en er van enige we het natuurlijk echt niet ge- hond met zwemvest er bijstaat. FOTO HIELCO KUIPERS daan. Nee, dit is echt een leuke oplossing". MIEPDE GRAAF» Iedereen ergert zich wel eens aan een bericht in de krant. Maar een ingezon den brief is weer te veel van het goede. Laat ons weten wat u irriteert, wat uw boosheid of teleurstel ling is. Of heeft u mis schien gewoon een tip over iets opmerkelijks en niet alledaags wat zich in uw buurt of op uw werk afspeelt? U kunt daarvoor terecht hij onze tiplijn of fax. Wellicht komt uw re actie op de pagina 'Het Gesprek van de Zomer- dag'. U kunt ons bellen tussen 8.30 en 16.00 uur. Ons te lefoonnummer is 071 161440, het faxnummer is 071 - 161488. NAGERECHT Geen verkeersfout De discussie in de rechtszaal spitste zich toe op de vraag of de Noordwijker nu wel of niet gevaarlijk had gereden op de Lammenschansweg. De 21-jari ge automobilist had een voet ganger aangereden, maar vol gens zijn advocate viel hem dat niet te verwijten. Na het verlaten van de 'avondschool' was de man in zijn auto gestapt. Het was druk op de weg, alle cursisten gingen gelijktijdig weg. Een lange rij auto's stond geparkeerd langs de stoep, daarnaast liep een grote groep mensen. Geheel on verwacht had een van hen een 'zijdelingse beweging' gemaakt. De Noordwijker, die ongeveer 35 kilometer per uur reed, kon een aanrijding niet meer voor komen. Het slachtoffer hield aan de botsing een hersen schudding en gebroken kuit been over. Voor de officier van justitie was het allemaal zo klaar als een klontje: de verdachte had gewoon moeten remmen. Voet gangers worden, als meest kwestbare verkeersdeelnemers, zeer goed beschermd door de wet. „Het is niet zo relevant of u de voetganger nu wel of niet hebt opgemerkt", zei hij giste ren in de rechtszaal. De verdachte protesteerde. Zijn slachtoffer was plotsklaps uit de rij voetgangers gestapt om de deur van zijn auto open te maken. De advocate viel hem bij. Vol gens haar moest de ding nietig worden verklaard. De telastelegging vermeldde al leen dat de Noordwijker een aanrijding had veroorzaakt, zonder daarbij te noemen door welke verkeersfout dit was ge beurd. „Er is volgens mij geen verkeersfout gemaakt", betoog de ze. „De verdachte heeft geen gedragingen vertoond waarmee hij het overige verkeer in gevaar bracht." Ze beriep zich op een vergelijkbare zaak, waarin de verdachte uiteindelijk werd vrij gesproken. „De verdachte reed niet te hard en hield voldoende afstand tot zijn voorganger." De officier gaf haar uiteinde lijk gelijk. De dagvaarding werd nietig verklaard. Zigzaggen De 28-jarige Hagenaar had net een zakenreis gemaakt en wilde zo snel mogelijk naar huis. Om, zo had hij later tegenover de politie verklaard, zo lang moge lijk van het mooie weer te kun nen genieten. Dus was hij rake- lijks langs andere auto's, zigzag gend, rechts inhalend en met een snelheid van 155 kilomter per uur de A4 over gereden. „U had écht haast hè", sprak de kantonrechter na het verhaal van de man. Daarin gaf de ver dachte hem gelijk. Alleen dat van dat zigzaggen vond hij wat overdreven. Vlak voor een afrit had hij geaarzeld die te nemen en daarbij de nodige slingers gemaakt. „Tja, het blijven toch gevaarlijke manoeuvres", aldus de rechter. De officier van justitie be stempelde de feiten als 'heel verwerpelijk verkeersgedrag'. „Als anderen remmen als een soort schrikreactie dan rijdt u wel met zo'n gangetje van 55 ki lometer per uur door ze heen." De overtredingen waren vol gens hem 'zo grof dat ze eigen lijk bij de rechtbank thuishoor den. Maar omdat er in het dos sier van de Hagenaar geen an dere, soortgelijke 'documenta tie' zat kwam hij er met een for se geldboete vanaf. „U heeft een behoorlijke pakkans als u 50.000 tot 60.000 kilometer per jaar rijdt. Toch staat u niet als wilde rijder bij ons geadminis- teerd", zei de rechter verbaasd. „En dan wordt u een keer ge pakt omdat u van het mooie weer wilt genieten." De boete bedroeg in totaal 660 gulden. Een terechte straf meende de berouwvolle Hage- Helm „Leest u nou eens voor wat er in die dagvaarding staat", sprak de 32-jarige Rijnsburger op gebie dende toon tot de kantonrech ter. „Hier staat dat u zonder helm op een bromfiets heeft ge reden", antwoordde die. „Ja, en verder, wat staat er daar onder, leest u dat ook maar eens op." De rechter noemde een kente ken, fronste zijn wenkbrauwen en zei: „Inderdaad, dat is merk waardig." Dit kon geen brom fiets zijn, moest een motor be treffen. De Rijnsburger zuchtte. Die fouten in de dagvaarding waren natuurlijk al erg genoeg, maar hij was ook nog ,eens heel vreemd door de verbaliserende agenten behandeld. Hij legde nog even uit hoe het nou werkelijk was gegaan. Zijn passagier had zonder een helm achterop zijn motor gezeten. „Twee niet-geuniformeerde agenten hielden mij aan. Ze za ten in een of ander Volvootje, niet in een politie-auto. Eerst wendden ze zich tot mij passa gier en daarna pas tot mij. Uit eindelijk kwam er een warrig schikkingsvoorstel." Waarop hij om onduidelijke redenen niet was ingegaan. Gelukkig maar, want door de fouten in de dagvaarding volgde nu vrijspraak. Parkeervak Een auto niet precies in een parkeervak neerzetten ('zonder de vakaanduideing 'in acht te nemen') kan je op een boete komen te staan. Betaal je die niet dan buigt de kantonrechter zich over zo'n zaak. De 44-jarige Leidenaar kwam in dit geval eigenlijk alleen maar om te zeggen dat hij de boete niet kon betalen. „Ik had in die tijd een zaak en mijn personeel heeft die auto fout-geparkeerd in de De Kempenaerstraat. Maar de zaak is nu failliet en het personeel is er ook niet meer. Ik heb dat aan de griffie doorgege ven maar dat is blijkbaar niet aangekomen." De officier van justitie hield het op een schuldigverklaring zonder straf, die door de kan tonrechter werd overgenomen. ERNA STRAATSMA Inbreker betrapt Een 23-jarige man uit Rijnsburg is gistermiddag rond vijf uur in een studentenpand aan het Ra penburg aangehouden op ver denkingvan inbraak. Bewoners betrapten de man en hielden hem in bedwang terwijl de politie werd gealarmeerd. De man moet nog worden ver hoord. Nog niet bekend is of er er in het pand spullen worden vermist. PLEIDEN Taxi vervoerders uit de regio hebben gisteravond besloten een 'regiokenmerk' in te voe ren. Stickers met daarop de letters L en R, plus het num mer van het vergunningbewijs sieren binnenkort alle taxi's uit Leiden en omliggende ge meenten. De maatregel moet andere bedrijven het werken in Leiden en omgeving onmo gelijk maken. Dat is al verbo den, maar met een regioken merk zijn overtreders van deze regeling door de politie mak kelijker op te sporen. Universiteiten in beroep tegen bezuiniging LEIDEN/ZOETERMEER» De vijf grote universiteiten gaan bij de Raad van State in beroep als onderwijsminister Ritzen zijn bezuinigingsvoorstellen handhaaft. Die bezuinigingen worden mogelijk opgelegd om de vier kleinste universiteiten wat meer geld voor onderzoek te geven. Deze kleintjes is volgens mi nister Ritzen (onderwijs) al ja ren „onrecht aangedaan". De vijf kunnen het beroep pas aan spannen als Ritzens besluit offi cieel in de begroting staat; dat is dus na Prinsjesdag. Ritzen heeft het extraatje voor de kleine universiteiten in april aangekondigd. De vier kleine universiteiten van Rotterdam, Maastricht, Tilburg en Ensche de krijgen er samen 30 miljoen bij, omdat zij al jaren een rela tieve achterstand hebben. De andere universiteiten moeten dat extraatje betalen. Maandag, tijdens het overleg tussen minister Ritzen en de universiteiten, kondigde de Am sterdamse collegevoorzitter J.K. Gevers aan dat ae grote vijf uni versiteiten zich hierbij niet zul len neerleggen. AGENDA tot 21.00 u Kano instuif op het strand bij strand paviljoen Zee Zonnenbad. aanvang 16.30 uur. Sjoelen bij speeltuinvereniging Ste venshof. C van Bruggepad 2. aan vang 20.00 uur. Noordwijk Historische rondwandeling door Noordwijk-Bmnen, start bij het Raad- WOENSDAG8 JULI Katwijk Duinwandeling olv IVN-natuurgids door Berkheide. start bij de Soefi Tempel om 19.30 uur. Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid m het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut m gymzaal De Brug. Wassenaarseweg. van 16.00 Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Voorlees en knutseimiddag m biblio theek Stevenshof Noordwijk Egeriander Blaaskapel De Zeedorps Muzikanten. De Redschuur. Kon. Wil heimma Boulevard 12/a. aanvang 19.30 uur Oegstgeest Bridge-drive m Hotel het Witte Huis. aanvang 19 45 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11