Halsbrekende toeren van bloemenrijders 'Waarom heeft die kip zo'n kale plek?' Regio Leiden Eigenaar La Bamba in beroep tegen sluiting Vissen stikken in Voorschotense sloten 'Onbehoorlijk gedrag college' Geleider bij De Klip verdwijnt DINSDAG 7 JULM 992 redactie dick van der plas (CHEF) CAROLINE VAN OVERBEEKE Uiteenlopende verhalen over blokkades in Frankrijk De Frankrijk-rijders op de Rijnsburgse Floraveiling vallen uiteen in twee kampen. Het kamp dat kleurrijk vertelt hoe de vrachtwagens via korenvelden en onmogelijk klei ne weggetjes toch op de plaats van bestemming kwa men. En het kamp dat de mond stijf dicht houdt. runsburg paul v Dat stilzwijgen geeft aanleiding tot de meest wilde roddels op de veiling van vanochtend. „Hij zal wel koppie onder gaan", heet het dan. Of: „Hij, heeft gis teren weer een wagen vol bloe men moeten weggooien." Ook ontstaat een nieuw soort galge- humór: „Hoeveel auto's mijn buurman heeft? Kijk maar bui ten. Ze staan keurig te wach ten." Zelf zegt zo'n buurman dan weer dat hij geen publiciteit wil of dat het allemaal wel meevalt, bijvoorbeeld omdat men rijdt via het minder geblokkeerde oosten van Frankrijk. Het zwaarst getroffen lijken de 'jon gens' die net voor zichzelf zijn begonnen, terwijl het ook erg lastig is voor exporteurs die hun klanten verspreid over Frankrijk hebben zitten. Een woordvoerder van Heembloemex, dat dagelijks twee wagens naar Parijs stuurt, geeft toe dat men gisteren een wagen vol bloemen moest weg gooien'. Waarde: 20.000 gulden. Het was een chauffeur die don derdagnacht was gaan rijden niet gelukt om de Parijse markt van zaterdagochtend te berei ken. En moest dus terug. „Maar vannacht is er weer een wagen doorgekomen, hoor!" bena drukt een woordvoerster. „De chauffeur ging gistermiddag om vijf uur weg en was er vannacht om één uur." Bij N. den Heijer staan twee van de drie wagens die normaal op Frankrijk rijden stil. „Die jongens liggen nu lek ker op het strand", zegt een bloemen-inpakkendecollega. De doorzetters hebben de volgende keus: omrijden via de amper geblokkeerde oostkant van Frankrijk of vlak langs de blokkades scheren. Door koren velden, weilanden en via weg getjes waar een 6-tonner al niet overheen mag. Zo bereikte een rijder van l'Eurofleur met zijn 19-tonner vorige week Bor deaux, in geen twaalf maar ze ventien uur. Op de terugreis verloor hij maar liefst twaalf uur en raakte hij in de bossen rond Parijs verzeild tussen de actie voerders. Ze hadden een aardig slokje op en waren voorzien van stukken hout met spijkers. Zoonlief heeft even genoeg van Frankrijk, maar pa is weer terug: „Op goed geluk." „Ie moet het wel proberen", zegt de woordvoerster van Heembloemex. „je klanten heb ben er geen begrip voor als je te laat bent, ook al komt dat door hun chauffeurs." Blijven probe ren dus, ook wanneer de reis zoveel extra tijd en kilometers kost, dat er geen greintje winst meer wordt behaald. Of de klanten het doordouwen belo nen, blijkt over enkele maan den. Dan pas kan de schade echt worden opgemaakt. Dat de bloemensector dage lijks tien miljoen schade lijdt door de blokkades, zoals het be drijfschap meldt, wordt afge daan als natte-vingerwerk. Vooral aanwezige kwekers la chen erom. Zo melden ze rond uit dat de prijzen toch al laag zijn door de vakantie, het war me weer en door overproduktie. Wel denken ze dat het voor de genen die toch al bijna verdrin ken, het laatste zetje kan zijn. Volgens R. Hassefras, marke ting stafmedewerker van de Flo ra, zijn de bloemenprijzen maar weinig gedaald door de blokka- 'des in het land waar 12 procent van de Flora-omzet naar toe gaat. Vanmorgen merkte hij dat de Frankrijkrijders wat meer in kochten, vermoedelijk gesterkt door het principe-alckoord in Frankrijk: „Er waren er bij die vorige week alleen maar keken, niks kochten. Men blijft zeer voorzichtig en koopt soms wat goedkopere bloemen. Volgens Hassefras zit niet één Frankrijkrijder langdurig vast in het land der blokkades en komt men aardig op de plaats der be stemming: "Het is rot, maar niet zo spectaculair als je uit Aalsmeer hoort. Daar zitten ook veel grotere jongens die met dubbel spul rijden, vaak ook naar Spanje en Italië." „We hebben twee voordelen", sluit hij af. "Eèn: het is vakan- tietijd en dan laat men de auto toch al wat vaker staan. En twee: ook de concurrentie kan de Franse klanten niet goed be dienen." Fietsenkijkdag in Oegstgeest oegstgeest De politie van Oegstgeest organiseert komende za terdag 11 juni van 10.00 tot 16.00 uur een fietsenkijkdag op het bureau aan de Rhijngeesterstraatweg 33. Er is een groot aanbod van gevonden maar nooit opgehaalde rijwielen, waaruit gedu peerden hun eigendom kunnen zoeken. Kijkers moeten wel het aangifteformulier meenemen waarop destijds de diefstal van hun fiets is geregistreerd. Snelheidsmaniak raakt auto kwijt wassenaar De officier van justitie heeft gistermorgen de auto van een 49-jarige Wassenaarder in beslag genomen. De man reed in de nacht van zondag op maandag met een snelheid van 149 kilometer over de Rijksstraatweg, ter hoogte van Kerkehout, in de richting Den Haag. Op dit deel van de weg mag maximaal 50 kilometer per uur worden gereden. Bij de aanhouding van de man bleek ook dat hij een borreltje op had. Voor deze overtre ding kreeg hij een boete van 400 gulden. voorschoten wilfred simons De eigenaar van het kaarsenfabriekje La Bamba in Voorschoten, C. van Gardingen, is in beroep gegaan tegen het gemeentebesluit om zijn bedrijf stil te leggen. De gemeente oordeelde in mei dat het kaarsenfabriekje niet voldeed aan de eisen van de hinderwet en de afvalstoffenwet. De inrichting zou sterk vervuild zijn. Door paraffi ne op de vloer zou er bovendien brand kunnen ontstaan. De voorzitter van de Raad van State moet zich nu binnen enkele weken uitspreken over het verzoek van Van Gardingen tot 'voorlo pige schorsing van het sluitingsbevel'. Tot die tijd kan de Leids- chendammer gewoon zijn kaarsen in Voorschoten blijven maken. Als de voorzitter van de Raad van State oordeelt dat Van Gardingen van de sluiting onevenredig veel financieel nadeel onder vindt, kan hij die verhinderen. Tegelijkertijd loopt de beroepszaak van Van Gardingen tegen het gemeentebesluit. Die zaak kan wel twee jaar duren, tenzij de Raad van State-voorzitter oordeelt dat spoed vereist is. Een gebrekkige doorstroming in combinatie met een hoge watertemperatuur deed vis sen in de sloot langs de Voorschotense Van Beethovenlaan de afgelopen dagen letterlijk naar adem happen. De inderhaast gealar meerde brandweer spoot met een zwaar waterkanon enkele uren lang water in de sloot en boekte daarmee succes. Na enige tijd was het zuurstofgehalte zodanig toege nomen dat de vissen weer konden 'adem halen'. Helaas kwam de hulp voor een aantal vis sen te laat. Zij waren al gestorven voordat de brandweer was gealarmeerd. „Het gaat vooral om graskarpers en snoeken en het zijn grote exemplaren!" zegt brandweer commandant J. Herpst. Afgelopen zaterdag haalde een medewerker van de afdeling rei niging een snoek uit het water met een lengte van bijna één meter. Herpst zegt: „Als ze dood gaan, zinken de dieren eerst naar de bodem en pas na een tijdje komen ze boven drijven. Zaterdagmorgen kwamen de eersten." De commandant verwacht dat de eerstkomende dagen nog meer dode vis sen naar het wateroppervlak komen drij- Niet alleen in de sloot langs de Van Beethovenlaan, maar ook in het water ach ter het Vlietschans-college en in de vijvers van het Burgemeester Berkhoutpark stier ven de afgelopen dagen vissen aan zuur stoftekort. Ambtenaar T. Dijksman van de afdeling reiniging: „De sterfte begint op plaatsen waar het water niet kan doorstro men. De sloten waar de vissen stierven, lig gen in het diepst van de polder; het water stroomt daar bijna niet." Dijksman benadrukt dat vissterfte met dit warme weer een normale, zij het onaange name gebeurtenis is. Het valt hem tot nu toe nog mee: „Het is voor het eerst sinds vele jaren dat er op deze plaats weer vissen gestorven zijn. Vorig jaar hadden we er al leen in de wijk Noord-Hofland ook een beetje last van. Daar hebben we toen wat sluisjes opengezet. Er kwam doorstroming en het probleem was meteen opgelost. Voor de sloten aan de Van Beethovenlaan en bij het Vlietschans-college helpt eigenlijk al leen een goede onweersbui. Dan plenst er zoveel regenwater in die sloten dat het zuurstoftekort zó is aangevuld." De afdeling reiniging en de brandweer blijven de komende dagen de. sloten in de gaten houden. Met het verwachte warme weer kan de komende dagen opnieuw vis sterfte optreden. Leiderdorpse schooljeugd maakt kennis met kinderboerderij leiderdorp liesbeth buit1nk Met opgetrokken neus kijkt de 8-jarige Brent naar zijn handen. „Poep", constateert hij. Hij speurt naar een geschikte gras pol om de smurrie aan af te ge ven, maar de rondlopende gei ten en kippen hebben overal hun sporen achter gelaten. „Veeg toch aan je broek af', ad viseert medewerker R. Glasber gen van de kinderboerderij in net Leiderdoipse park De Hout kamp. Brent keurt terloops zijn modieuze felgekleurde surf- broek, schudt zijn hoofd en wast zijn handen in de dr- inktrog van de geiten. Brent en vijf andere Leider- dorpse kinderen werken een dagje mee in de kinderboerde rij. Glasbergen voorziet ze van emmers met voer voor de kip pen. „Pas op voor de geiten", waarschuwt hij. Erica (8 jaar) houdt de emmer angstvallig bo ven haar hoofd en durft amper de korrels voor de kippen uit te strooien. Wanneer ze de kans krijgt, glipt ze weg naar de ko nijnenhokken, waar de aaibare knaagdieren vriendelijker zijn dan de hebberige geiten. Haar zusje Tineke ziet zich zelf met haar 11 jaar als Glas bergens rechterhand. „Wie wil deze konijnen hooi geven?" „Bezem jij even onder dat hok." Het hooi dat uit een trog is ge vallen proberen de kinderen sa men bij elkaar te vegen. Waar de één naar de rand van het plaveisel schuift, wil de ander het hooi juist midden op de stoep bijeen vegen. „Zo'n kin derwerkdag is niet echt produc tief', oordeelt milieu-educatief medewerker A. Rijntalder. „Maar het belangrijkste is dat kinderen een keertje ken." Kruiwagen De acht kinderwerkdagen die deze maand worden georgani seerd zijn voor de kinderen een kennismaking met het buiten werk. 's Morgens werken 'de Bewoners Reiger Zoeterwoude boos over containers zoeterwoude» Bewoners van de Reiger in Zoeterwoude-Dorp storen zich aan de afvalcontainers die naast hun achtertuin zijn ge plaatst. De containers zijn be doeld voor de flatbewoners van de Reiger en de Gans. Vol gens de klagers getuigt het van 'uiterst onbehoorlijk gedrag' van burgemeester en wethou ders dat de containers zonder overleg of inspraakprocedure naast hun achtertuin zijn ge zet. Het college erkent dat er geen inspraak is geweest. „Maar wij hebben wel een grondig onderzoek gedaan naar de juiste plaats voor de verzamelcontainers en wij hebben de plaats naast uw achtertuin gekozen", verklaren B en W. Zij willen de contai ners niet op een andere plek zetten voor de herinrichting van de wijk Vogelweide. „Voor we daarmee beginnen worden de plannen aan de bewoners bekend gemaakt en worden ruime inspraakmogelijkheden geboden", troosten B en W in een brief aan de Reiger-bewo- Reiger-woordvoerder J. Klaassens blijft echter grote twijfels houden over de manier waarop het college oVer de containers beslist. „Op grond van welke regelgeving bent u gerechtigd tot het plaatsen van de containers op de huidige plek?" Het Woon-overleg Zoeter woude steunt de Reiger-bewo ners en noemt het geval 'symptomatisch' voor de ver houding tussen burgers en be stuur. „Het gevoel bestaat dat inspraak niet meer wordt ge bruikt om een plan bij te stel len, maar door de bestuurders alleen wordt gebruikt als legiti matie achteraf. Maak het draagvlak van je maatregelen groter door ze vooraf af te stemmen met belangenorgani saties. Ga nou toch eens de buurt in en durf een open ge sprek met de bürgers en orga nisaties aan", raadt het Woon- overleg het college aan. De politieke partijen in Zoe terwoude vinden eveneens dat de situatie moet veranderen. De flatbewoners zouden een eigen mini-container moeten krijgen, die ze in schuurtjes of kelderboxen kunnen neerzet ten. Verantwoordelijk wethou der A. Ringersma wil echter al leen beloven dat er een onder zoek wordt gehouden onder alle buurtbewoners. Na de va kantie worden de resultaten aan de commissie openbare werken voorgelegd. Zes Leiderdorpse schoolkinderen aar educatief medewerker A. Rijntalder, kinderen op de kinderboerderij, waar zij de beesten voeren, pa den aanvegen en hokken schoonmaken. Rijntalder „Ze kunnen wel ondertussen de beesten aaien en spelen. Som mige kinderen werken een uur aan één stuk door, anderen ver leggen hun aandacht steeds. Maar ze zijn altijd allemaal en thousiast, vertellen thuis sterke verhalen en komen vaak het volgende jaar terug. Na een lunch-in de Lange Ak ker, het huisje in de Heemtuin waar vroeger de dichter Freek van Leeuwen woonde, gaan de kinderen in het park aan de slag. Het werk in De Houtkamp is aangepast aan het seizoen. „Wat de kinderen doen is af- i de slag op de kinderboerderij in De Houtkamp. „Zo'n kinderwerkdag is niet echt productief", oordeelt milieu- ,maar het belangrijkste is dat kinderen een keertje meewerken." hankelijk van het moment dat ze vakantie krijgen. Nu is het oogsttijd, dus ze hooien. Nou ja, hooien is een groot woord, dat moet je ruim zien. Op het Mu- nikkenlandje mogen ze het gras opharken, zodat het morgen kan worden opgehaald." Voor de 8-jarige Lesly is het werk niet nieuw meer. „Wij gaan elk jaar op vakantie naar een boerderij", vertelt hij trots. Op die boerderij moet hij ook de mogelijkheden van de krui wagen hebben ontdekt. Samen met zijn vriendje Brent-rijdt hij lachend en gillend rondjes. De verzorging van de konijnen en kippen laten ze over aan de an dere vier kinderen. „De meeste kinderen die hier komen gaan niet op vakantie", weet Rijntalder. „Maar verder komen ze uit alle lagen van de bevolking. Het is niet zo dat ze allemaal op een flatje wonen. Er zijn ook kinderen uit een eenge zinswoning met een tuin in de Buitenhof. Maar het zijn wel al tijd kinderen die zelf al geïnte resseerd zijn in dieren en de na tuur. Ik geloof niet dat ze hier door hun ouders worden ge bracht, zodat.die even een dagje de handen vrij hebben." De Houtkamp-medewerkers hopen dat kinderen en ouders ook zien dat het werken op een kinderboerderij meer betekent dan alleen kippevoer strooien. „Er komt ontzettend veel bij kij ken. Er moet bijvoorbeeld ook FOTO» JAN HOLVAST worden schoongemaakt en er is medische verzorging. De dieren leven hier in harmonie met el kaar. We vinden regelmatig ko nijnen die over het hek zijn ge gooid, vooral vlak voor de va kantie. Die dieren kunnen er niet bij, want we zitten vol. En ze maken inbreuk op de wereld van de andere dieren." Lesly ontdekt dat die harmo nie soms maar wankel is. „Waarom heeft die kip zo'n kale rode plek op haar rug?" vraagt hij aan Glasbergen. „Dat komt omdat de haan steeds bovenop de kip springt", grijnst de me dewerker, en mompelt: „Seksu ele voorlichting moet hun moe der verder maar geven." De middengeleider die de route over De, Klip in Wassenaar veili ger moest maken, vormt zelf het grootste obstakel voor het ver keer. De opstaande betonnen rand wordt voortdurend door auto's aangereden, waardoor de op het wegdek gelijmde richels loslaten. De Wassenaarse gemeente raad besloot gisteravond dan ook de middengeleider com pleet te verwijderen en zo snel mogelijk te vervangen door eep doorgetrokken streep. Een voor stel van het college om een dubbele streep aan te brengen, met daartussen zogenaamde 'katteogen', haalde het niet. De middengeleider werd en kele maanden geleden aange bracht tijdens een reconstructie van De Klip, de heuvel aan het begin van de weg naar het Was senaarse strand. Door het schei den van de twee weghelften konden de automobilisten het inhaalverbod niet meer negeren en doordat de weg smaller werd, moesten ze ook wat lang zamer rijden. In de praktijk pakte dit echter anders uit. Voor bussen en vrachtwagens was dit deel van de Wassenaarseslag te smal ge worden. „Ook bij lage snelheid hebben deze voertuigen zicht baar moeite met de beperkte rijwegbreedte", aldus B en W. In voorzichtige bewoordingen zei het college daarbij 'dat het doel voorbij is geschoten. „De gren zen van het haalbare zijn over schreden." De betonnen middengeleider veroorzaakt zelfs gevaarlijke verkeerssituaties. Bestuurders van bestelauto's van bijvoor beeld de PTT en de bakker stop pen midden op de weg wanneer ze iets moeten afleveren. Het achterliggende verkeer wijkt dan uit naar de andere rijstrook op de plaatsen waar de beton- band is onderbroken, om bij de volgende onderbreking weer op de eigen rijstrook in te voegen. En twee rijrichtingen op één toch al te smalle rijstrook levert helemaal problemen op. Een doorgetrokken streep gaat nu de weghelften op de Wassenaarseslag scheiden. Het college voelde aanvankelijk meer voor het aanbrengen van een dubbele streep, gemarkeerd met katteogen. Wanneer een automobilist over deze obsta kels rijdt, waarschuwt het ge klepper hem dat hij zich buiten zijn eigen rijstrook bevindt. Omdat de lijn met reflecterende bobbels ook in de bochten werd doorgetrokken, zou het verloop van de weg in het donker bo vendien beter te volgen zijn. De gemeenteraad pleitte voor een experiment in die richting. Maar een 'tijdelijke oplossing vindt het college te duur. Voor lopig wordt dus alleen de verf kwast gehanteerd om een door getrokken streep aan te bren gen. FOTO 9 LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10